BOLS Binnenland LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 17 Juli 1941 Bedrijfsorganisatie der voedselvoorziening FEUILLETON Een man verdween.. FINANCIEN De stand der rijksmiddelen Gemengd Nieuws Zware regenval te Arnhem AGENDA Winterhulp Nederland HET ALGEMEEN REGLEMENT. Op 1 April j.l. is gepubliceerd het orga nisatiebesluit voedselvoorziening 1941. Dit besluit omvat de wettelijke grondslagen, waarop de verticaal-op te bouwen bedrijfs organisatie voor de voedselvoorziening zal worden gebaseerd. Zooals gemeld is, zullen voor de economische verzorging van alle producten van de voedselvoorziening en van den landbouw bedrijfsorganisaties worden ingesteld. Dit zal bijvoorbeeld ge beuren voor de productiegroep „vee en vleesch", voor de productiegroep „zuivel", enz. Deze bedrijfsorganisaties, zoomede de eventueele daaronder staande onderbe drijfsorganisaties voor verschillende pro ducten afzonderlijk, omvatten zoowel de producenten in den landbouw en de vis scherij als handel en industrie. Onder de bedrijfsorganisaties en onderbedrijfsorga nisaties zullen de onderscheidene vakgroe pen voor handel en industrie komen te res sorteeren. Deze worden thans georgani seerd door de zgn. commissie-Woltersom, welke de geheele handel en industrie in horizontale geledingen organiseert. Indien zulks voor de economische rege ling van een product wenschelijk is, zullen twee of meer van zulke vakgroepen tot een vakorganisatie kunnen 'worjl&n samenge voegd. Deze bedrijfsorganisatie voor de voed selvoorziening zal geleidelijk tot stand ko men. Thans worden bij de verschillende centrale crisis-organisaties commissies in gesteld, bestaande uit deskundige verte genwoordigers uit het bedrijfsleven, die tot taak hebben, voor een bepaald product de totstandkoming van een bedrijfsorganisatie c.q. onderbedrijfsorganisatie voor te berei den. Zoo Is bij de Nederlandsche zuivelcen- trale dezer dagen een commissie ingesteld voor de voorbereiding van een organisatie voor consumptiemelk, welke de regeling van dit product voor het geheele land op zich zal nemen. In het organisatiebesluit voedselvoorzie ning is bepaald, dat de secfetaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij een algemeen reglement betref fende de samenstelling, inrichting en be voegdheid' van organisaties, Ingesteld op het gebied der voedselvoorziening, zal vast stellen. Dit algemeen reglement, zal dan gelden voor alle ln te stellen bedrijfsorga nisaties, onderbedrijfsorganisaties, en vak organisaties (dus niet voor de vakgroepen, georganiseerd door de commissie-Wolter som) is in de staatscourant van gisteren gepubliceerd. Enkele belangrijke bepalin gen daarvan volgen hieronder. De leiding der organisaties berust'bij een bestuur en een voorzitter. Het bestuur doet zich bijstaan door een commissie van bij stand. De voorzitter wordt al dan niet uit de leden van het bestuur benoemd door den secretaris-generaal op een niet-bindend» voordracht van het bestuur. Hij maakt van het bestuur deel uit, Het bestuur stelt de verordeningen vast, maar kan de regeling van een of meer on derdeden of van bepaalde, aan te wijzen onderwerpen aan den voorzitter opdragen. De voorzitter is in het bijzonder belast met de coördinatie van de werkzaamheden der organisatie. Voorts is hij belast met de uitvoering van besluiten en verordeningen. Een besluit of een verordening, die naar zijn meening in strijd is met de belangen, welke de organisatie moet behartigen, of met het algemeen belang, brengt hij niet tot uitvoering. De commissie van bijstand moet, behou dens spoedeischende gevallen, over alle verordeningen worden gehoord. Het organisatiebesluit voedselvoorziening 1941 bevat omtrent het op de organisatie uit te oefenen, ambtelijke toezicht reeds eenige bepalingen, die in het algemeen re glement nog nader zijn uitgewerkt. Het bestuur maakt elk jaar een begroo ting op. gehoord de commissie van bij stand. De secretaris-generaal kan de be grooting wijzigen en daarin eventueel ook Door LESLIE FORD. (24 Wij wandelden langs den winkel in de richting van de houtvesterij. Het huis was donker; alleen bij de woonvertrekken van den houtvester scheen licht door de gordij nen naar buiten. Toen wij dichtbij waren, ging de deur open. Steve kwam naar bui ten; hij was nog in uniform. Hij stond een oogenblik stil, keek op zijn horloge, stak een sigaret aan en wandelde ..weg in de richting van het woonwagenkamp. Ik keek ook op mijn horloge; Het was even over half tien. Kolonel Primrose keek Steve na, toen hij tusschen de kale dennenstammen ver dween. „Weet U, met die cheque is het een heel zonderlinge geschiedenis", merkte ik op. „Eergisteravond zei George tegen Cecily dat, als zij hem niet geloofde, zij de oude mevrouw Stuyvesant maar moest vragen. En vanmorgen zei hij tegen Steve, dat het ongelukkig trof dat zij dood was". Ik veronderstelde dat hij precies wist, waarover ik het had; en dat bleek dan ook wel. Steve heeft vanmorgen getelegrafeerd", zei hij. „Ze is dood. Al twee jaar dood. Hij kon dat natuurlijk niet weten, nu hij zoo lang in de wildernis gezeten had." „Zou ze ook al dood geweest zijn, toen George het voor het eerst aan Cecily ver telde?" vroeg ik snel. „Dat zou me niet verwonderen Maar daar kan Cecily's vader meer over 'vertellen een post opnemen voor algemeene voedsel- voorzieningsdoelelnden. Financieele controle op de gestes der or ganisatie door een of meer accountants, die onder goedkeuring van den secretaris-ge neraal door het bestuur worden benoemd, is voorgeschreven. STEUNREGELING FABRIEKSTURF. In de staatscourant is opgenomen een be schikking van den secretaris-generaal van landbouw en visscherij, genaamd „steun- en inleveringsbesluit 1941 fabrieksturf". Hierbij worden de producenten van fa brieksturf verplicht de door hen in 1941 geproduceerde en te produceeren fabrieks turf, ter beschikking te stellen van en in te leveren bij het verkoopkantoor fabrieksturf N.V. te Assen. y Uit het landbouwcrisisfbnds zal ter be schikking van het verkoopkantoor worden gesteld een bedrag van ten hoogste f283.000 om aan producenten f. 76.33 per dagwerk (45 M3 goed gestuwde, luchtdroge turf) uit te betalen en aan de federatie van Neder landsche vervenersbonden te Emmen f. 0.17 per dagwerk. MR. S. J. TER KUILE 70 JAAR. Mr. S. J. ter Kuile- te Almelo, die zich als kenner van de Twentsche geschiedenis en folklore'naam heeft verworven, is gisteren zeventig jaar geovorden. Van de hand van mr. Ter Kuile zijn ip den loop de 'jaren vele tijdschriften- en krantenartikelen en verscheidene boeken en studiewerken over Twente verschenen. Sinds 1922 is hij voorzitter van de ver- eeniging voor Overijselsch Regt en Geschie denis. Ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag zal een standaardwerk verschij nen, waarin de studies van mr. ter Kuile over de geschiedenis der oude heerlijkheid en de moderne industriestad Almelo van den vroegsten tijd tot heden zij ft saamgebun- deld. Vad. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo jl. wordt het vol gende^ ontleend: DIRECTE BELASTINGEN. De totale opbrengst van deze groep van belatingen was tot en met Juni van dit jaar f. 128.525.794, tegen f. 65.939.298 het vorig jaar, een vooruitgang derhalve van ruim 62 Vz millioen gulden, een accres, dat in hooge mate tot voldoening temt. Zooals we reeds bij vorige overzichten hebben opgemerkt, speelt de gewijzigde re geling van de heffing der opcenten op de grondbelasting bij dit mooie resultaat een groote rol. Bracht de grondbelasting het vorig jaar f. 10.472.498- op, thans is deze opbrengst gestegen tot f. 36.958.752.- of bijna 26 V: millioen hooger. 214 Doch nog meer is het gunstige resultaat te danken aan de sedert het vorige belas tingjaar ingevoerde winstbelasting, welke tot dusver f. 36.275.135.- heeft bedragen, op welk bedrag evenwel in mindering moet worden gebracht de negatieve opbrengst van de dividenden tantiemenbelasting ad bijna 2 millioen. Voorts hebben de opcen ten op de gemeentefondsbelasting ten be drage van f. 11.206.630.- ruim 2,14 millioen meer opgebracht dan het vorig jaar. Daarentegen is in de tot de vorige maand geconstateerde stijging van de opbrengst der inkomstenbelasting een stilstand inge treden, hetgeen te verklaren is uit het feit, dat thans vrijwel geen belastingen meer worden betaald als gevolg van de onthef fingen in verband met de ingevoerde loon belasting. Tot einde Juni werd aan inkomstenbe lasting ontvangen f. 33.856.832,- of 11/4 millioen minder dan het het vorige jaar. De beide andere belastingen van deze groep, de vermogenbelasting (opbrengst f. 7.002,694,-) en de verdedigingsbelasting (opbrengst f. 3.225.749.-) bleven ieder iets meer dan een half millioen beneden het resultaat op ultimo Juni 1940. DE OVERIGE MIDDELEN. ,Ook de opbrengst van deze belastinggroep kan alleszins bevredigend worden genoemd. Evejials de vorige maand kan ook thans de opbrengst over Juni nog niet vergeleken worden met die van dezelfde maand van verleden jaar, toen als gevolg van de om standigheden het" resultaat slechts ruim 24 millioen guldem bedroeg. Thans bedraagt de opbrengst f. 51.829,757- of bijna 3.6 millioen minder dan in Mei van dit jaar. Voor het eert is dit overzicht opgenomen de nieuwe commisarissen-belasting, welke in Juni jl. f. 264.644 - heeft opgebracht. Wat de opbrengst over de eerste zes maanden van het loopende jaar betreft, kan worden medegedeeld dat deze f. 305.630.121.- heeft bedragen, of bijna 103 milloen méér dan in het eerste half jaar van 1940. Daarvan bedroeg de op brengst van de loonbelasting f. 53.468.250.- Slechts twee middelen hebben in dit tijd vak minder opgebracht dan het vorig jaar en wel de rechten op den invoer, welke als gevolg van de ingevoerde grensfaciliteiteh nog slechts f. 11.921.071.- opleverden en daarmede ruim 37 millioen bij het vorige jaar ten achter bleven en het statistiek- recht, dat bij een opbrengst van f. 727.065.- ongeveer 283.000 minder opbracht. Alle overige middelen waren hooger dan in 1940 en wel de accijns op zout bijna 9 ton. de accijns op geslacht 3 1/4 ton, die op wijn ruim 3Va ton, die op gedistilleerd bijna 3 millioen, de accijns op bier ruim 3 Va millioen evenals die op suiker. De ac cijns op tabak had een opbrengst van f. 56.963.570 en steeg daarmede l?ijna 36 millioen boven het resultaat van het vorige jaar. Ook de omzetbelasting gaf een enor- men vooruitgang te zien en wel van bijna 26.3 millioen, waardoor dit middel thans kwam tot een opbrengst vari f. 70.724.287.- Tenslotte zij vermeld, dat de motorrij tuigenbelasting over het eerste halfjaar heeft opgebracht f. 4.493.128.- tegen f. 9.246.214 het vorig jaar. Xlngez. Meü t DE SINGELS ONDER WATER. Gistermiddag te ongeveer vijf uur heeft zich boven Arnhem een zware donderbui ontlast, die met grooten regenval gepaard ging en daardoor het karakter van een wolk breuk had en die gedurende ongeveer een uur aanhield. Uit alle richtingen hadden zich inktzwarte wolkenmassa's boven de stad samengepakt. Het werd schemerdonker, zoodat men ge dwongen was binnenshuis de lichten te ont steken. Toen de bui eenmaal losbarstte wa ren de straten spoedig als schoongeveegd, want het had er den schijn van, dat alle hemelsluizen tegelijkertijd waren opengezet, zoo gutste het water omlaag. Hier en daar kwamen gedeelten van straten en pleinen blank te staan. Vooral de stadswijken, die onder de zoogenaamde bulten zijn gelegen, hadden van het hemelwater te lijden. Hier vormde de regen meertjes en aangezien de riolen het overtollige water in zoo korten tijd niet konden verwerken, liepen vele kel ders en sousterrains onder, aldus „De Tijd". Het ergste was het echter in de omgeving van Hommelsche en Zijpsche poorten en de twee Janssingels Op den Buitensingel ont stonden waterplassen van tientallen meters lengte over de trottoirs en den rijweg heen. Op den Binnensingel was de toestand nog erger. Hier scheen het alsof de regen een binnenmeer had gevormd. Van het Willemsplein tot in de nabijheid van het Velperplein waren voetpaden, trambaan en wandelpad d^or het water overstroomd. Slechts een enkele auto waagde zich er doorheen, fietsers en'voetgangers maakten liever een omweg. Na ongeveer een uur kon men zeggen, dat het ergste voorbij was en begon het water langzaam weg te zakken, hoewel de regen nog geruimen tijd aanhield. WANKELE GOUDBASIS. 2500 gulden kwijtgeraakt. Een bewoner van de Spaarndammer- buurt te Amsterdam was in connectie ge komen met een 25-jarigen jongeman, die hem een veilige belegging voor zijn spaar centen had aangeraden. De jongeman wist n.l. een adres op de Houtmankade, waar hij tegen een zacht prijsje een hoeveelheid goud kon koopen. De ander was zoo on verstandig op deze aanbieding in te gaan. en telde -den goud-commissionnair een be drag van f. 2500.ter hand, om dat in goud om te zetten. Of de jongeman dit al of niet gedaan heeft is nog niet opgehel derd, maar in elk geval zag de spaarder noch goud noch zijn geld terug. Veiligheids halve was hij nog wel voor het bewuste perceel blijven wachten, maar toen na enkele uren zijn jeugdige kennis nog niet terug was gekomen, waarschuwde hij de politie. Niemand in het huis wist echter iets van de zaak af en dus ligt het ver moeden voor de hand, dat de goudhande laar in spé via het dak naar een ander perceel is gegaan en zich met het geld uit de voeten heeft gemaakt. De politie zal nu trachten den jongeman en het geld te achterhalen. HET AUTO-ONGELUK TE EINDHOVEN. Een der gewonden overleden. Omtrent het auto-ongeluk op den Aalster- weg te Eindhoven, waarbij veertien brand weerlieden min of meer ernstig werden ge wond, vernemen wij thans, dat de 31-jarige chauffeur J. Swaemen gisteren in het zie kenhuis aan zijn verwondingen is overleden. N.R.Crt. DOOR TRAP VAN PAARD ERNSTIG GEWOND. Toen de landbouwer J. M. uit Hooge en Lage Mierde zijn paard uit de weide wilde halen, gaf het dier hem plotseling een hevigen trap tegen het onderlichaam In levensgevaarlijken toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis overge bracht. tijdje rustig liggen. Ik zal komen, zoo gauw ik het kan doen, zonder dat ze me voor gek verslijten. En dan praten we er over". „Nee!" zei mevrouw Ridley. „Nee, Lisa! Je begrijpt het niet! Ze waren vandaag al haast getrouwd. En ik heb met George ge sproken hij denkt er niet aan, zegt hij. Nee Lisa, er valt niets te praten en we kunnen er niets aan doen, werkelijk niet. En ik moet in elk geval naar je vader terug. Die wacht op me. Hij is nog boozer dan ik hem ooit gezien heb. Dat komt omdat hij dacht dat hij mevrouw Chapman te slim af was geweest, en ze hem toen aan den in gang van het Park voor gek hebben laten staan. Maar morgen zullen ze zich niet meer laten weerhouden. O, je wilt het maar niet begrijpen, Lisa. Hij haat ons, allebei. Ik heb het nooit echt kunnen gelooven vóór vanavond. Ga nu terug, lieverd. Ik kom morgenochtend." „Nee, moeder", .zei Lisa rustig. „Als jij teruggaat, ga ik ook." „Nee, nee, dat doe je niet!" riep mevrouw Ridley. „Het is te te vernederend!" „Beloof me dan dat je naar den woon wagen zult gaan, en wachten tot ik kom". Lisa bleef merkwaardig bedaard. „Dan breng ik Barbara en Dick mee. Dick is er gloeiend verontwaardigd over; hij beweert dat hij wel wist dat het zou gebeuren maar het zou hun plannen ook heelemaal in de war sturen. Toe, lieveling, ga nu. Wacht maar kalm, en maak je niet overstuur. Er zal zeker iets gebeuren; God kan zooiets niet toelaten!" Haar stem eindigde in een snik. Een oogenblik verborg ze haar hoofd aan haar moeder's schouder, toen hief ze vlug het hoofd op. „Jij bent zoo'n sthat, moeder; waarom moet jij nu juist zoo'n vreeselijke familie hebben?"Toe, ga nu gauw! T^n.r komt Monty". Haar moeder haastte^ich weg in het HEDEN. Prediker: Spr. ds. Van Dijk van Den Haag, 7^ uur nam. Katwijk a. Zee (Casa Cara): Spr. ds. Leemans van Ede, 8 uur nam. Zaterdag. In den vergulden Turk: Jaarverg. „N.V. Boek handel en Drukkerij v.h. E. J. Brill". 11 uur voorm. Stadszaal: Ja^z-Show-avond. 7% uur nam. Zondag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomst te 10 uur voorm. én 6V4 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling „De Kunst om de Kunst" (t/m. 27 Juli): Werkdagen 10—5, Zon dags 1—5 uur. BIOSCOPEN f 18 Jaar: 14 jaar: 9 alle leeftflden Luxor-theater: „Butterfly" t Dagelijks nam 2 eD 8 u ïr Zondag 2—7 uur doorl voorstelling Lido-theater: „Mag dat wel Erika" t Dagelijks 8.15 uur nam.; 'a Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u Woensdag eD Zaterdag ma- tlnée 2.30 uur Trianon-theater: „Land der liefde" 5 Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 uur doorl voorstelling Casino-theater: „Lajla" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2H uur Zondags te 2 en 8 uur nam Rex-theater: „Een moderne Robinson" Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 26% uur doorl voorstelling Katwijk Zee: Nova-theater: „Onder het asphalt van een groote wereldstad". Dagelijks 8 uur nam. 's Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 12 Juli 20 uur tot Zaterdag 19 Juli 8 uur waarge nomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, Tel. 21060 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur Voorm.: 17 gr. C. (65 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting «De Zjjl" 12 uur 'smiddags: 22 gr. C. Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W.H.N. ls Kas- vereeniglng N. V Amsterdam, Post gironummer 877. Stort op 5553 ot 877. Ge brengt gelals In veler leven. JONGEN UIT AUTOBUS GEVALLEN EN GEDOOD. Een droevig ongeluk heeft zich gistec- middag te IJmuiden voorgedaan. De 13-jarige E. H,, leerling van de Wïï- helminaschool, zou wederom met een aan tal andere leerlingen van dit instituut voor bijzonder onderwijs, per autobus naar zijn huis worden teruggebracht. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak is hij door de achterdeur op straat geval len en met een ernstige schedelbasisfac- tuur opgenomen. Nog voor hij n het St. Anthonius zieken huis aankwam, overleed het slachtoffer. DOOR TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag te ongeveer 5 uur wilde de 56-jarige weduwe W. H. Baljon-van Weenen te Rotterdam de baan van de Rotterdamsche tram oversteken, juist op het oogenblik, toen een tram naderde. Zij werd gegrepen en op slag gedood. donker van den nacht. Lisa draaide zich om en rende de breede treden van de veranda op. „Waar ben je toch geweest?" lachte ze. „Ik heb je nergens kunnen vinden!" „En ik heb al dien tijd voor de deur van de garderobe op je zitten wachten, leelij- kerd", grinnikte Monty terug. „Waar is mijn revolver? Wie is mijn medeminnaar?" Ze draafden weer naar binnen; een oogenblik later zag ik hun hoofden langs het raam voorbijgaan. Ik trachtte in mijn versufte brein de dingen uit te zoeken en aan elkaar te pas sen, die ik Lisa en haar moeder had hooren zeggen. Ergens binnen hoorde ik een klok tien slaan. Door het raam heen zag ik kolo nel Primrose terugkomen, en ik stond op om hem tegemoet te gaan. Door de open deuren van de danszaal zag ik mijn zoon, samen met een brutaal knap kind in een zeegroene rok en trui. Hij zag mij en den kolonel en achter zijn rug om wees hij veel" steekenend met zijn duim naar bene den. Ik wendde mij af en hoopte dat de kolonel het niet gezien had. Maar die hoop was natuurlijk ij del, en hij glimlachte ge moedelijk. „Als ik zijn stiefvader ben, zal ik daaraan denken", merkte hij op, terwijl hij mijn arm nam. „Ik weet niet of U het zelf wel weet, maar U hebt vanavond niets ver geten". Ik vermoed dat het daardoor kwam dat we een kwartier later het schot niet hoor den. De dansmuziek schetterde in de dans zaal en een radio brulde op een paar meter afstand van ons tafeltje het laatste nieuws uit. We bleven daar ttot over elven zitten, en we liepen een oogenblik naar de dans zaal terug om Bill goedendag te wuiven. «Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2 als we met hem in contact kunnen ko men. Hij is ook met vacantie en moet er gens aan den mond van de St. Laurens, op het Gaspé schiereiland zitten om te vis- schen. Toen Steve vanmorgen antwoord kreeg van de Stuyvesants, kroop hij als een oester in zijn schelp. Alles wat hij zei was dat, nu Brice dood was en zij ook, het hem geen cent meer kon schelen, wat er van kwam. Hij kon alleen zijn lezing geven te gen die van George, en hij verwachtte niet dat iemand een woord van zijn verhaal zou gelooven". Wij waren de houtvesterij voorbij geloo- pen en sloegen het smalle pad in dat door de boomen over een open weitje naar het restaurant loopt. Toen we bij de plaats waren, waar het pad den directen weg kruist van dé" binnenplaats van het hotel naar het restaurant achter het woonwagen kamp om, schoot de groote open auto van mevrouw Chapman ons voorbij. Door de stofwolk heen zag ik haar zelf aan het stuur zitten: Steve zat naast'haar. Ik had geen idee waar ze heen gingen, maar ze schenen tamelijk haast te hebben. XI. Toen ^e stofwolk opgetrokken was, sta ken wij den weg over en liepen verder tot we aan het restaurant met zijn breede rus tieke vefanda kwamen. Binnen klonk het gejammer van een saxofoon. Door de ramen heen zag ik een heel troepje dansende jon gelui. Bill zag ik zoo gauw niet, maar wel het jonge stel uit den woonwagen, Dick en Barbara Winston. Kolonel Primrose trapte zijn sigaar uit en zei: „Excuseert U mij een oogenblikje? Daar schiet mij te binnen dat ik den houtvester nog moet opbellen. Ik ben dadelijk terug". tv vo,? "1 het wel zoo rustig, buiten te .1 :n ging op de verlaten veranda l zitten. Het was er prettig donker en stil, in tegenstelling met het schitterend ver lichte hotel, en ik keek naar de maan en de schittering over het meer, dat tusschen de boomen door nog juist zichbaar was. De deur van het restaurant ging open en toen ik omkeek, zag ik Lisa en haar moeder naar buitenkomen. Mevrouw Ridley had kenne lijk moeite, zichzélf te beheerschen. In het halve licht dat door de vensters naar bui ten scheen, zag haar gezicht er verwilderd en strak uit. Ook Lisa zag bleek onder haar donkere haarbos, maar allerminst terneer geslagen. Er zat meer vtiur, meer levendig heid in haar heele uiterlijk, dan ik vroeger van haar had gezien. Haar gedachten waren zoo bij haar eigen problemen dat zij niet merkten dat er iemand in haar nabijheid was. Mevrouw Ridley sprak in scherp gefluis terde korte zinnen: „Lisa, luister! Ik wil niet dat je vannacht naar het hotel terug gaat. Je blijft bij Barbara en Dick. Begrijp je me? Je mag nooit meer naar je vader teruggaan „Als U teruggaat, ga ik ook, moeder!" antwoordde het meisje fel. „Ik Jk ga ook niet meer terug alleen vannacht nog", zei mevrouw Ridley op wan- hopigen toon. „Ik mpet wat van onze klee- ren halen. We zullen Barbara en Dick over halen, ons mee te nemen naar och, ik weet het niet ergens heen Lisa's stem was plotseling kalm en zake lijk. „Moeder, we hebben geen geld; jij niet en ik niet. En Barbara en Dick bijten ook op een houtje". „Dat weet ik wel. Maar ik zal er wat op vinden, hoe dan ook. Ik zal ik zal wat doen." „Hoor eens, liefste". Lisa legde haar arm om haar moeder's schouder, en praatte sus- •^nd alsof ze het tegen een angstig kind ad: „Ga jij nu naar den woonwagen een Al is de kwantiteit tijdelijk beperkt, de kwaliteit van BOLS blijft onaangetast. Aan de eeuwen oude recepten vaa Bols" wordt niet getornd. Blijft dus BOLS vragen, juist nü. Wie BOLS drinkt, kan gerust zijn. Uw leverancier ontvangt ook thans nog ruim de helft van zyn normale afname. Hij kan U dus zeker in staat stellen Uw goede BOLS-gewoonte in eere te houden.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6