Uit de Sovjet-hel LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad 82ste Jaargang De asch der ellende Volkduifschers bevrijd uit de gevangenis van Brest-Lilowsk De dood van Maxim Gorki Dag blad reclame is niet te vervangen EEN KIJKJE IN HET AANMELDINGSBUREAU TE ARNHEM van het Nedeilandsche Vrijwilligers Legioen voor den strijd tegen de Bolsjewisten, waar talrüke vrijwilligers zich ^wag^eri^ aanmelden. (Foto Poluo Zon-vcllinga gj DUITSCHE TROEPEN OP OEKRAINSCHEN GROND. DUITSCHE TROEPEN TREKKEN OVER EEN BRUG. LINKS EEN VERNIELDE SOVJET-PANTSERAUTO. Weltbild-Polygoon IN HET GEVANGENENKAMP BIJ MINSK. (Hoffmann) •STEENKLOPPEN ALS VROUWENARBEID IN DE SOVJET -UNIE. (Scherl'Polygoon) ROODE MASSAMOORD OP 528 OEKRAINERS. Bolsjewistische bloedroes in het tuchthuis van Pu'ouo. Het inwendjce vapj&ét doodenhuis. Orbis-Polygr De bekende Duitsche schrijver Bruno Brehm, wiens historische romans in bin nen- en buitenland zeer bekend zijn, publi ceert in de „Voelkischer Beobachter" onder het opschrift: „De asch der ellende", een artikel, dat beschouwd moet worden als een vervolg op het ook door ons gepu bliceerde opstel: „De doodelijke school." Bruno Brehm, die de Russen uit den tijd van het Czarisme uit eigen ervaring goed kende hij heeft den wereldoorlog ln het Oosten meegemaakt en was in Rus sische krijgsgevangenschap geraakt ver gelijkt na een reis aan het Oostelijk front het toenmalige Russische volk en de hui dige onderdanen van de Moskousche sov jets. Hij komt tot de conclusie, dat de Russen van vroeger niet meer bestaan, dat zij uitgeroeid zijn. dat men hun hun ziel ontnomen heeft, dat hier een volk is ver moord in een moordproces, als de wereld nog nooit heeft beleefd. Toen ik, zoo vertelt hij o.a. in Septem ber 1914 zwaar gewond als gevangene met een kleinen wagen achter 't front gebracht werd, trok regiment na regiment langs mij heen naar het Zuidwesten. Hun beel tenis prentte ik mij voor altijd in het ge heugen. Vooral viel mij-op, hoe gemakke lijk en vlot deze eindelooze bruine massa's marcheerden. Tijdens den marsch zongen en babbelden zij. Hun gezichten hadden een goedmoedige uitdrukking, nieuwsgierig als kinderen bekeken en betastten zij ons Zij hadden geen slecht woord voor ons. Hun gestalten waren breed en bij vele re gimenten 2öo lang. dat zij bijna twee handbreedten boven onze menschen uit staken. Hoe ver ligt die tijd achter ons. Land en volk zijn van uiterlijk veranderd. Bruno Brehm, die dezer dagen aan het Oostelijk front de plaatsen weer bezocht heeft, die ln zijn belevenissen uit den wereldoorlog een groote rol hebben gespeeld, heeft op zijn reis vaak transporten krijgsgevange nen ontmoet. Ik had den Rus van vroe ger gezocht, zoo schrijft hij, in vele ge zichten had ik gezocht naar iets bekends, maar het was mij, alsof, wat daar langs mij trok iets volkomen vreemds en nieuws was, zooals Ik het nog nooit had gezien. Het waren niet de Russen van vroeger, die ik als gevangene had gezien en die ik ais uitgewisseld krijgsgevangene later nog m de kampen in Bohemen had bezocht, net waren volkomen andere menschen. Zij nacden niet meer de ongevormde maa*- toch zoo gelijkmatige gezichten. Zij wa ren smal van borstkas, zij babbelden niet meer en maakten geen rumoer. Zij zaten stompzinnig voor zich uit te kijken. Zij hadden slaag gehad en waren ge ïntimideerd. Het waren niet de krachtige boeren van vroeger, het was een armoedig ongelukkig volk. Hier en daar staarde mij uit een paar oogen brandende haat aan. Nu en dan viel mijn blik op een gelaat, dat gekenmerkt was door het stempel der gemeenheid. Zeker, ik heb de Russen tijdens mijn gevangenschap niet aileen als prettige lie den leeren kennen. Ook toen heb ik ruwe Russische gezichten aanschouwd, maar tusschen deze ruwe en afgestompte ge zichten zag men de gelaatsuitdrukkingen van vele goedmoedige bóeren, verstandige dokters, welverzorgde officieren. Daarvan was hier niets meer te zien, Alles, wat dit volk eens beminnelijk maakte, was uitge doofd. en tot het laatste spoor verdelgd. Aangenaam deden in deze algemeene el lende nog de gezichten aan van de Tar taren en de Kirgiezen, die zich schenen te hebben onttrokken aan een dergelijke el lendige verandering. Ik had vaak bijv. bij het aanschouwen van gevangen genomen Grieken gedacht aan de Russen van vroe ger. Die Russen zijn er niet meer. Zij zijn nergens meer te vinden. Nu en dan ziet men een van die gezichten van vroeger. Een krachtig gebouwd man van middel baren leeftijd, die tracht te glimlachen, maar het toch niet kan. Al deze menschen hebben het lachen verleerd. Men huivert wanneer men een volk ziet dat men door gruwzaam ingrijpen zijn ziel ontnomen heeft. Wanneer dat „proletkult' 'is, staan wij hier voor 'n moord,zoo concludeert Brehm, zooals in dezen omvang wel niet vaak in de geschiedenis der menschheid gepleegd is. Of dit volk ooit weer gezond kan wor den, weet ik niet. Thans ziet het er zoo ziek en zoo verkommerd uit, zoo geslagen en mishandeld kijkt het je aan, dat al was je hart van steen, je je voelt alsof je door koorts bent aangetast. (D.N.B.) Het bolsjewisme doet zich aan de in het binnenland der Sovjetunie oprukkende Duitsche troepen en de troepen van de bondgenooten voor zooals het werkelijk is, n.l een gevangenis van volken van een geweldigen omvang, waarin alle volken der Sovjetunie door de dunne bolsjewistische bovenlaag in hetzelfde dwangbuis worden geperst; wie zich hierin niet wil schikken, wcrdt meedoogenloos opgesloten. Bij hun opmarsch komen de Duitsche troepen overal voor gevangenissen te staan, die vol zitten met politieke arres tanten en waar de terugtrekkende bolsje wistische troepen van tevoren niet iedereen hebben doodgeschoten, kunnen de gevan genen door de Duitsche troepen worden bevrijd. 1 Bij de verovering van Brest-Litowsk, vlak bij de Duitsch-Bolsjewistische grens gele gen, ontdekten de Duitsche troepen in een gevangenis 5000 politieke arrestanten, waaronder talrijke Volksduitschers, die nog destijds door de Polen waren gedwongen dienst te doen in het Poolsche leger en die vervolgens, nadat zij door de bolsjewisten gevangen waren genomen, wegens hun on betrouwbare gezindheid in de gevangenis werden geworpen. Brest-Litowsk heeft een groote moderne gevangenis van baksteen, doch voor de door de bolsjewisten gevangen gezette per sonen was zelfs deze groote gevangenis te klein. De gevangenen, die na den aftocht van de verslagen bolsjewisten, waren uit gebroken en juist bezig waren de laqtste gevangenisdeur te rammeien, vertelden verschrikkelijke dingen over hun belevenis sen onder de bolsjewistische machthebbers. Omdat zij Duitschers waren, waren zij, omdat zij van anti-bolsjewisme werden verdacht, reeds sinds vele maanden in deze gevangenis opgesloten. Iedere afzonderlijke cel bevatte 32 man, hoewel slechts voor zes man plaats was. In al deze maanden had den zij onbeschrijfelijke mishandelingen te verduren. De gevangenis was vuil en ver waarloosd, het eten zeer onvoldoende en de behandeling zeer slecht. Daarbij kwamen nog de andere kwellingen, die de gevange nen hadden te doorstaan. Ieder oogenblik erop bedacht, doodgeschoten te worden, hoorden de gevangenen het bericht over het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjetunie. Het waren vreeselijke uren, die de gevangenen tot hun bevrijding moesten doormaken. Nog tijdens de beschieting van de ves ting Brest-Litowsk en tijdens het begin van den Duitschen stormloop op de stad deden de Sovjetcipiers onder wilde bedreigingen de ronde door de gevangenis. Plotseling waren zij verdwenen. De gevangenen wa ren aan hun lot overgelaten. Onmiddellijk begonnen zij zich te bevrijden en waren bijna uitgebroken, toen zij door de Duit sche troepen werden ontdekt en bevrijd. Zij hadden toen allen het gevoel op het nip pertje aan den dood te zijn ontsnapt. (D.N.B.) De hoofdredacteur van het Praagsche i Vecer", Krychtalek, die pas onlangs seiisauoneele onthullingen heeft gedaan over bolsjewistische plannen tegen Ameri ka, publiceert thans ln zijn blad een be-» richt over zijn belevenissen te Moskou. Krychtalek geeft allereerst een uiteen zetting van het geval Gorki. Maxim Gorki, die aan de zijde'der bolsjewisten aan de revolutie deelnam, was door de Tesultaten der regeering ontgoocheld. Hij hulde zich ln een stilzwijgen, omdat hij niet tegen het bolsjewisme wilde schrijven en er toch niet mee sympathiseerde. Dit feit ontging Stalin niet. Hij had verwacht, dat Gorki hem als een held in zijn volgenden roman zou laten optreden. Daar Gorki dit niet deed. weigerde Stalin zijn verzoek om voor herstel van gezondheid naar Capri te mo gen gaan. Gorki stierf daarop waarschijn lijk aan tuberculose. De zoon van Gorki, die beweerd had, dat Stalin door het niet toestaan van de reis Gorki had gedood, werd gearresteerd en moest bekennen" te zamen met Jagoda zijn vader te hebben vergiftigd. Wanneer Gorki niet vergiftig^ werd. dan werd toch Stalin's landgenoot en beste vriend Ords- Joniktdse vergiftigd. Hij werd gearresteerd en beschuldigd aan een samenzwering te hebben deelgenomen. Ordsjonlkidse had Stalin hevig aangevallen, doch werd met de belofte gekalmeerd, dat zijn vriend Serebrjakow, die aan deze samenzwering had deelgenomen, ln het proces als getuige zou optreden, waarna hij zou worden vrij gelaten. Kort daarop werd hij echter ziek en stierf. Prof. Pathiew, die de acte van overlijden moest opstellen, weigerde dit te doen en verklaarde, dat Ordsjonlkidse door fijngestampt glas, dat men door zijn eten had gemengd, vermoord was. Hierop werd hij gearresteerd en later aangeklaagd Gorki te hebben vermoord. Nog duidelijker komt het karakter van Stalin naar voren in het geval Jenoekidse, dien Stalin liet doodschieten, niettegen staande de vader van Jenoekidse hem het leven had gered, toen de czarlstische poli tie naar Stalin zocht. De plotselinge dood van Stalin's vrouw. Alliloejewa, verwerkte door de bijkomende omstandigheden groot opzien. Alliloejewa was na met Stalin en Worosjllow een tooneelstuk "te hebben bij gewoond, met hen naar huis gereden. Den volgenden morgen was zij dood. Haar lijk werd gevonden met een witten band om het voorhoofd. Alliloejewa's broeder was de leider van de Kaukasiscbe rebellen, die In opstand kwamen tegen Stalin. In Moskou geloofde men algemeen, dat Stalin tijdens een twist, zijn vrouw heeft doodgeschoten, omdat zij hem verweet, dat er onder het volk zoo'n nood heerschte. (D.N.B.) VRIJDAG 18 JULL Hilversum I, 415,5 M.: 6.45 Gram muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gram muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO. Nieuws berichten 8,15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 8.25 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.45 Gram.- muziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gram. muziek 1100 Amabile-sextet 11.20 Decla matie 11 40 Amabile-sextet 12.00 Omroep orkest 12.40 Almanak 12.45 BNO. Nieuws- en economische berichten 1.00 Orgelconcert 1.30 Musette-orkest „Les gars de Paris" en gram.muziek 2.00 Anihemsche orkestvereni ging en soliste, en gram muziek 4.00 Cursus Een dominé over de kerk" (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomlté) 420 Gram.muziek 5.15 BNO: Nieuws-, economi sche- en beursberichten 5.30 Voor de jeugd 5.45 Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet 6.30 Sportwetenswaardigheden 6.40 Orgelconcert 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Voor de kleuters 7.25 Gram.muziek 7.30 Onze cursus fotografie 7.50 Gram.muziek 8 00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag - 8.30 Amusementsorkest, omroeporkest en solist -- 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00—10.15 BNO: Uitzen ding in de EngeJsche taal. Hilversum IT, 301,5 M.: 6.45 Gram.muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gram.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8 00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Grammuziek 10.20 Piano voordracht (gr. pl.) 11.00 Voor de kleuers 11.20 Zang met pianobegeleiding en grammu ziek 12.00 Berichten 12.15 Ensemble Bandi Balogh 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gevarieerd middagprogramma 3.00 Voor de vrouw 3.45 Gram.muziek 4.30 Voor de Jeugd 5.00 Grammuziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Orgelconcert en zang 6.00 Causerie Het heidendom als godsdienst" (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting» 6.15 Klaas van Beeck en zijn orkest 645 Toe ristische raadgevingen 7.00 BNO: Economi sche vragen van den dag 7.15 Fransch-Ita- llaansch muziekprogramma 8.00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Utrechtsch Stedelijk orkest <9.00—&20 Boekbespreking) 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 Avondwijding (Voor bereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerk- comité) 10.05—10.15 Gram.muziek. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Vrijdag 18 Juli. lste Programma: 6.4522.00 Hilversum I 22.00—24.00 Dultsch Programma. 2de Programma 6.4522.15 Hilversum II 22.15—23.00 Holl. Programma, uitsluitend voor Radio Centrales 23.0024.00 Dultsch Pro gramma. 3de Programma: gramma. 7.00—24.00 Dultsch Pro- 4de Programma: 7.0021.00 gramma 21.00—22.00 Gram.muziek G.R.D. 22.00—24.00 Dultsch Programma. Dultsch Pq^

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5