LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 17 Juli 1941 Verhooging van het vleeschrantsoen VISSCHERIJ-BERICHTEN Voortaan 300 gram in 7 dagen Laatste Berichten Binnenland Hef „vrijwilligerslegioen Nederland" Engelsche luchtaanvallen Ontrooming van de melk Familie-berichten Duitsch weermachtsbericht Buitenland Italiaansch Weermachtsbericht SPORT De Alphensche sportweek BEURSO VERZICHT Voor het „vrijwilligerslegioen Nederland" worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen: 16 Juli van 1018 uur in Amsterdam, school Iepenweg 13; 1018 uur in Utrecht, Deutsches Haus. 17 Juli 1018 uur in Leeuwarden, huize Schaaf, Breedtraat; 1018 uur in Arnhem, Wiilemkazerne. 18 Juli 1018 uur in Groningen, Concert huis. Poelestraat 30; 913 uur in 's-Herto- genbosch, Prins Hendrikkazerne; 1519 uur in Eindhoven, huize Maria, Kruisstraat 53. 19 Juli 10—13 uur in Meppel, hptel Westerbeek. Woldstraat; 1519 uur in Coevorden, café Abel, Markt; 1013 uur in Roermond, Swalmerstraat 61; 1519 uur in Maastricht, hotel Momus. Vriithof. 20 Juli 10—18 uur in Zwolle, school aan de Turfmarkt; 1013 uur in Tilburg, Werk liedenver. Tuinstraat 68; 1519 uur in Breda, restaurant Modern. 21 Juli 9—13 uur in Deventer, Parkweg 2, 1519 uur in Hengelo, Deutsches Haus; 1019 uur in Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark 22 Juli 1018 uur in Amsterdam, school Iepenweg 13; 1019 uur in Den Haag, Ko ninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor offi cieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenome- nen wordt gezorgd, voor zoover het kost winners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aan meldingen geschieden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel van Gelder, Damrak 34. Heerlen, hotel du Nord, J. Pommé, Sta tionsstraat 17. Groningen, Rademarkt 23a. Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32. Breda. Boschstraat 67. Deventer, otel van Wely, Keizerstraat 1. Utrecht, hotel Thalia, Stationsplein 9. Den Haag, Koninginnegracht 22. Een^ vrijbiljet voor de reis van de woon plaats' naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden bij het „Vrij willigerslegioen Nederland" Den Haag, Ko ninginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrijbiljet voor de terugreis wordt bij de keuring onver schillig of de canflidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. NOODLOTTIG ONGELUK OP DE STAATSMIJN HENDRIK. Vanochtend omstreeks zeven uur werd de 54-jarige handlanger G. M. Eijsvogels bij zijn werkzaamheden in de verlading van de staatsmijn Hendrik te Brunssum door een rangeerende locomotief gegrepen, waardoor hem de beide beenen ter hoogte van de knie werden afgekneld. Hij werd onmiddellijk naar de verbandkamer van de mijn over gebracht, waar hij is overleden. Eijsvogels was als invalide mijnwerker te werk gesteld bij de W. X. M. Hij was gehuwd en vader van negen kinderen en woonde te Brunssum. DE DISTRIBUTIE VAN ZEEP. Aanvraag van extra-rantsoen. De secretaris-generaal van het Departe ment vam handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat personen, die in aanmerking meenen te kunnen komen voor extra rantsoenen zeep op grond van de omstandigheid, dat zij door hun werkzaam heden aan bijzondere verontreiniging van het lichaam of de kleeding zijn blootge steld. of doordat extra zeep voor hen uit hygiënisch oogpunt noodzakelijk is, vóór Zaterdag 26 Juli a.s de aanvraagformulie ren M.D. 80 bij de plaatselijke distributie diensten moeten worden afgehaald en weder ingeleverd, zullen door de distributie- diensten nader worden bekend gemaakt. De navolgende groepen van personen komen in aanmerking voor extra rantsoe nen zeep 1. ZIJ, die „vuilen arbeid" verrichten; 2. Practiseerende artsen, tandartsen en veeart^n 3. Gediplomeerde bakers en kraamver zorgsters. Zooals bekend, moeten aanvragen voor de onder 1. vermelde categorie van perso nen, dus arbeiders, die „vuilen arbeid" ver richten, worden ingediend door den werk gever. Kappers, die in aanmerking wenschten te komen voor scheerzeep en zeep voor hun bedrijf, dienen een aanvraagformulier MD 269 eveneens voor 26 Juli a.s. af te halen en op het hiertoe vastgestelde tijdstip we derom bij de distributiediensten in te'leve ren. Hierbij dienen de kappers de loonlijs ten van hun personeel over te leggen. Alle bovengenoemde groepen van perso nen dienen met de extra zeep uit te komen tot 1 Februari 1942. 33 DOODEN EN 54 GEWONDEN. Ook in den afgeloopen nacht vlogen Britsche vliegtuigen boven ons land en wierpen brisant- en brandbommen, alsook brandplaatjes. Dit .geschiedde op vrij wille keurige wijze. Helaas waren de verliezen aan dooden en gewonden ditmaal vrij groot. Van de burgerbevolking werden er 33 ge dood en 54 gewond. Een aantal woonhui zen werd beschadigd. De branden, die door brandplaatjes in bosch en heide" werden veroorzaakt, konden zeer snel worden ge- bluscht en kregen geen omvang van be- teekenis. Op de havens van Rotterdam werd onder bescherming van een laag han gend wolkendek gisteren In den laten na middag een aanval gedaan door een aan tal Bristol-Blenheims. De neergeworpen bommen richtten echter weinig schade aan. Van de aanvallende vliegtuigen werden er drie door flakartillerie omlaag geschoten, waarop de rest de wijk nam. De secretaris-generaal van het departe ment van .landbouw en vi^cherij maakt het volgende bekend met bedekking tot de distributie van vleesch. 'Gedurende het tijdvak van Vrijdag 18 Juli tot en met Zaterdag 26 Juli a-s. geeft elk der met 27 vleesch" gemerkte bon nen van de vleeschkaart recht op het koo- pen van een half rantsoen vleesch of een half rantsoen vleeschwaren. De met ,,27 vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van een rantsoen vleesch of een rantsoen vleeschwaren. In totaal wordt dus op de met „27" ge il ummerde bonnen drie rantsoenen vleesch verstrekt. Bovendien geeft gedurende het tijdvak van Vrijdag 18 Juli tot en met Zaterdag 26 Juli de met ,,26 vleeschwaren" gemerkte bon recht op het koopen van een rantsoen vleesch of een rantsoen vleeschwaren. De met „26 vleesch" gemerkte bonnen kunnen vernietigd worden. De detaillisten, die de met „27 vleesch" gemerkte bonnen in ontvangst nemen, dienen deze bonnen op afzonderlijke op- plakvellen te plakken. Een rantsoen vleesch bedraagt 100 gram, been inbegrepen. Een rantsoen vleesch waren bedraagt voor de hierna te noemen soorten het daarachter vermelde aantal grammen: Gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en ge rookte worstsoorten 75 gram. Gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst 100 gram. Lever artikelen, tongen worst en nierbtood 125 gram. Bloedworst 150 gram. In verband met het voorgaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat alle bon nen van de vleeschkaart dus zoowel de met „vleesch" als met „vleeschwaren" ge merkte bonnen in den vervolge recht geven op 't koopen van vleesch of vleesch waren. Na 27 Juli a.s. zullen de distributie- perioden zeven dagen duren. Dan zul len per kalenderweek per persoon drie rantsoenen beschikbaar worden ge steld. Het koopen in winkels van vleesch en vleeschwaren zal van 28 Juli af op Maandag en Dinsdag ver boden zijn. Uit vorenstaande officieele mededee- ling blijkt, dat ons vleeschrantsoen niet onbelangrijk verhoogd wordt een mededeeling, welke met groote in stemming ontvangen za! worden. Wan neer men het bericht van de bonaan wijzing voor vleesch leest, zal men wel licht niet zoo onmiddellijk zien hoe groot de .verbooging van het rantsoen is. In het kort komt het hierop neer: tot nu toe kwam ons rantsoen neer op 250 gram in 8 dagen. Het wordt thans verhoogd tot 300 gram in 7 dagen. Met deze verhooging-gaat tevens nog een wijziging gepaard en wel in den termijn, voor welke het rantsoen geldt. Dezen ter mijn wil men laten samenvallen met de kalenderweek. Dit is gemakkelijker ook voor de huisvrouw. Zij kan dan rekening houden met een geldigheidsduur van de bon van precies een week en weet dus, dat bij den aanvang van elke nieuwe week ook een nieuwe vleeschbon ingaat. In den overgangstermijn, welke van 18 Juli tot en met 26 Juli zal duren dus 9 dagen wordt blijkens het officieele be richt 400 gram beschikoaar gesteld. Men. is daarmede dan op het verhoogde rant soen aangekomen en heeft tevens de ter mijnswijziging verwerkt. Ds huisvrouwen zullen echter ver standig doen dit rantsoen nu niet in eens te koopen. doch over den geheelen termijn te verdeelen. Er bestaat thans geen enkel gevaar, dat de slagers het verhoogde rantsoen niet zouden kun nen leveren. Elk gzin kan zijn vleesch- verbruik indeelen precies zooals dat gewenscht wordt. De aanmerkelijke vergrooting van ons vleeschrantsoen komt niet onverwacht. Eenige maanden geleden reeds is er op ge wezen, dat de voederpositie een vermin dering van den veestapel noodzakelijk maakte en dat het vleesch, hetwelk hier door beschikbaar zou komen, een verrui ming van het rantsoen mogelijk zou ma ken. Deze verwachting Is thans bewaar heid. In het afgeloopen voorjaar is de weers gesteldheid voor de vleeschvoorziening in dien tijd een tegenvaller geweest. De warmte heeft lang op zich laten wachten. Daardoor werd de hoop, dat de koelen ge noeg voeder in het weiland zouden vinden om voldoende in gewicht toe te nemen, aanvankelijk niet verwezenlijkt. En hier heeft men tevens het antwoord op de vraag waarom in de achter ons liggende maan den niet overal in het land op alle vleesch- bonnen vleesch beschikbaar was. In de laatste weken begon de natuur echter mee te werken en een ieder heeft de groote verbetering kunnen constateeren, welke op dit punt ingetreden was. Na de verhooging van het aardappel rantsoen komt thans de verruiming in de vleeschpositie. De groote betee- kenis. welke dit heeft voor de voedsel voorziening van ons volk, zal niemand onderschatten. VOORTAAN ALLEEN TAPTEMELK Thans nog enkele mededeelingen over een andere aangelegenheid. Het is nood zakelijk, dal wij onze vetpositie zoo veel mogelijk op peil houden. Om dit te kun nen doen is men genoodzaakt tot vol ledige ontrooming van de melk over te gaan. Naar men weet, s het vetgehalte van de melk, welke thans verstrekt wordt, vastgesteld 2.5 pCt. In begin Augustus zal dit vet eruit gehaald wor den en zal dus practisch slechts tapte melk beschikbaar zijn. Indien wij dit niet zouden doen, zou ons vetrantsoen bezwaarlijk gehandhaafd kun nen worden. Deze ontrooming neme men vooral niet te tragisch. Ook taptemelk heeft een uitstekende voedingswaarde. De eiwit stoffen zijn uit voedingsoogpunt van groot belang cn deze blijven in de melk aanwezig. Daarbij wordt voor kinderen beneden 14 jaar, voor moeders, die een baby verwach ten of een baby voeden, voor zieken en voor arbeiders in bepaalde bedrijven, melk beschikbaar gesteld van het tegenwoordige vetgehalte. In het algemeen is het echter noodzake lijk. dat wij het vet uit de melk zooveel mo gelijk benutten om in boter om te zetten. Zoo komen aangename en onaangename tijdingen tezamen. Laten wij met dank baarheid kennis nemen van de aangename mededeeling. laten wij de onaangename aanvaarden in de overtuiging, dat ze on vermijdelijk zijn. den belangrijk ingekrompen. Toch ging er in enkele rubrieken nog wel wat om. maar er was geen sprake meer van groote om zetten. Voor Industrieelen bestond weliswaar nog goede belangstelling, maar de activi teit was toch aanmerkelijk geslonken. Aku's bijvoorbeeld, welke dezer dagen meer dan eens groote omzetten te zien gaven, trokken heden nauwelijks attentie en nu en dan was de hoek, waarin dit fonds verhandeld werd, bijna niet meer te vinden. De koers kwam iets lager te liggen en schommelde bijna geregeld tusschen 148 en 149"/., Hoewel In Unilevers geregeld za ken werden gedaan gedaan, ging het ln dit papier toch ook minder druk om. De koersstijging had plaats gemaakt voor een Inzinking; reeds dadelijk bij de opening werd een zestal punten beneden het vorige slot gehandeld en onder beurstjjd werden geen sterke schommelingen meegemaakt; voornamelijk werd gehandeld tegen prijzen loopende van 128 tot 131%. De koersbewe- ging was van dien aard, dat na een aan vankelijke inzinking later op den middag een verbetering volgde en dit verschijnsel deed zich op ongeveer alle afdeellngen voor. Calvé Delft veroorzaakte nog eenige acti viteit en bewoog zich voornamelijk tusschen 91*/. en 92%. De handel in van Berkels be vond zich ook vandaag weer grootendeels ln handen der beroepshandelaren. Na ge drukte opening trad in het verdere verloop een herstel in, waarbij een stijging kon wor den waargenomen van 83 1/4 tot 85 1/4 De minder courante Industrieelen hadden een stille markt. Er bestond eenig aanbod en daarnaast was er bijna geen vraag; dit kwam tot uitdrukking ln een lagere noteering. Over het geheel genomen waren de koersen zoo als hierboven aangegeven, op de meeste afdeelingen iets lager. Ter beurze werd dit toegeschreven aan de berichten omtrent de situatie ln het Verre Oosten, meer spe ciaal de kabinetswijziging ln Japan, welke berichten men niet op hun Juiste draag wijdte wist te interpreteeren. Eerder werd een sentiment van onzeker heid te voorschijn geroepen, dat aan de algemeene situatie op de beurs niet ten goede kwam. De Culturaandeelen ondervonden op de eerste plaats den terugslag. H.V.A.'s, die gis teren een fllnken sprong naar boven konden maken, waren bij de opening belangrijk lager. Vervolgens echter kon geleidelijk aan herstel worden waargenomen, waarbij de koers zich bewoog tusschen 426%'/i en 432% Vorstenlanden waren eveneens Iets la ger. De Tabaksafdeeling wai stil. De Su- matra-aandeelen zagen over de geheele linie eenige procenten verloren gaan. De affaire in Rubberaandeelen was klein. Am sterdam Rubbers zakten een paar punten in, met noteeringen van 276278%. Diverse outsiders golden iets lager. Voor Scheep vaartpapieren bestond eenige belangstel ling, ln het bijzonder voor Scheepvaart Unies en Oude Vaarten. Eerstgenoemde kwamen een kleinigheid lager te liggen en werden in hoofdzaak af gedaan tegen 178M:—180%. Oude Vaarten waren ln doorsnee weinig veranderd. De Petroleumrubrlek was kalm. Olies waren wat lager, met prijzen schommelende tus schen 253 en 249%. De omzetten op de belegglngsmarkt wa ren van beperkten omvang. De koersen waren over het geheel genomen, tenminste wat de Nederlandsche staatsobligatiën be treft, niet noemenswaardig gewijzigd. De gestaffelde leening kwam echter Iets lager te liggen en gold 92 3/4 a 92 15/16. Gemeen telijke en provinciale obllgatlën waren aan den lusteloozen kant, evenals pandbrie ven. Prolongatie 21/4 (AN.P.) GOUDA, 17 Juli. Veemarkt. Totaal aangevoerd 506 stuks vee, waarvan 36 magere varkens, prij zen f.2035 per stuk; 328 biggen f.1014; 99 runderen en 29 nuchtere kalveren overgenomen door Veehouderij Centrale; 14 bokken en gel ten, f.15—35; handel stug Algemeene markt: Aangevoerd 198 partijen kaas. Prijs 1ste kwal. met rijksmerk f.61—«2,50, 2de kwal. f.58—60; handel vlug. Aangevoerd 750 stuks eieren, re- geeringsprijzen. Coöp. Zuid-Holl. Elervelling. Aanvoer 103.000 kipeieren, regeeringsprijzen. HONSELERSDIJK. 16 Juli Groentenvei- llng: Export Tomaten 22—25; Bonken 12—15; Tuinboonen 6—8; Alicante f. 1.10—1.35 per kilo; Komkommers f. 13.50; A f.11; B f. 8.50 per 100. NOORDWIJKERHOUT, 16 Juli De Een dracht Aardbeien 88 ct. per slof; Aardappelen f.2.506.50 per 100 kg,; Wortelen f.3—9 per 100 bos; Stokpeulen f. 1,60; Krombekken f. 1.16 f. 1.60; Doperwten f.1.60; Blauwe Schokken f. 1.90—2.35; Tuinboonen 80 ct.; Stamerwten f. 1.252.10; Stampeulen f. 2.05 Alles per zak van 10 kg, Aanvoer 7200 zakken. RIJNSBURG. 16 Juli Groentenvelling: Aardappelen f.6 50; Tomaten f.25; Doperwten f.16; Tuinboonen f.8; Princesseboonen f.26; Waschpeen f.12 per 100 kg.; Bospeen f 6 40—8; Uien f.320-^t; Sjalotten f.2.60—3.40; Knolkro ten f. 2.30—2.80; Selderie f.2—2.50 per 100 boe; Kropsla f 1—2.50 per 100. RIJNSBURG, 16 Juli Bloemenveiling Cen- toria's 20—30 c.; Delphiniums f. 2.50—3.50; Gele Margrieten 4G; Riddersporen 68; Witte Margrieten 25—35; Dahlia's 65—70; Distels 32— 36 ct.; Achilleia 60—80 ct.; Witte Lelies f.18; Regale f. 2.60—3.20; Auratum f.25; pladiolen Pierson f.0.70—1; Brillant f. 1.50—2; Poolijs f.2 40—3; Halley 70—90 ct. ROELOPARENDSVEEN 16 Juli Augur ken D f.2; Idem E f. 1.25; Stippel CD f. 1.00 per 25 k.g.; Snijboonen f. 1.80—f. 2.60; Idem stek f. 1.40—1.60; Tuinboonen 6480 ct.; idem stek 64 ct. per 10 kg.; Peen f3—7 per 100 bos; Sla f. 1.10—2.00 per 100 st.; Kas-snijboonen f. 1.80 f. 2.20; idem f. 0.751,25; Wagenaarsboonen f. 2.20; Princeboonen f. 2.60; Dubbele stamboo- nen f. 2.60; Enkele stamboonen f. 2.30 per 10 kg.; Tomaten f.25 per 100 kg. Plotseling overleed, tot enze diepe droefheid, ons lief vriendfnnetje MIEKE VAN TH IEL, 14 jaar. Wij blijven, aan haar denken als aan ons trouwe kameraadje ta voor- en tegenspoed. 8108a VEEL VRIENDINNEN. Leiden, 16 Juli 1941. M TITANEN-STRIJD IN HET OOSTEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht ieelt mede: „Door zijn laatste reserves in den strijd te brengen, tracht het sovjetcom mando den opmarsch van de^Duitsche weermacht en haar bondgenooten tot staan te brengen. Aan het geheele Oos telijke front is een geweldige worsteling om de beslissing aan den gang. Onge veer negen millioen soldaten staan hier tegenover elkander in een strijd, welks afmetingen haar weerga in de geschie denis niet hebben. Groote successen be ginnen zich af te teekenen. Aan den Zuidelijken vleugel hebben Duit sche en Roemeensche troepen Kisjinef, de hoofdstad van Bessarabië, veroverd. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van drieduizend ton vernield en een grooten koopvaarder zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht zijn vliegvelden in de Midlands gebombardeerd. In hangars en schuilplaatsen deden zich hevige branden en" ontploffingen voor. Andere gevechts vliegtuigen hebfcen militaire installaties fin de haven van Greath Yarmouth gebom bardeerd. In den nacht van 15 op 16 Juli heeft een afdeeling Duitsche gevechtsvliegtuigen de haven van Suez aangevallen en brand ver oorzaakt in de olievoorraden aan den Zui delijken toegang tot het Kanaal. Bij pogingen van Britsche vliegtuigen om gisteren overcfig de Nederlandsche kust aan te vallen, hebben patrouillevaartuigen zes en afweergeschut jjrie vijandelijke gevechts- vli-egltuigen neergeschoten De Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op weinige plaat sen in Noord West Duitschland een klein aantal brisant- en brandbommen laten vallen. De schade was onaanzienlijk. Drie der aanvallende Britsche^ vliegtuigen z&n door nachtjagers en afweergeschut neer gehaald". S O V JET AANVAL OP REDDING- VLIEGTUIGEN. Tengevolge van de terreinmoeilijkheden op het schiereiland Kol!, waardoor de op marsch en de aanvoer van troepen bui tengewoon bemoeilijkt wordt, is het nood zakelijk reddingvliegtuigen te gebruiken voor het transport van gewonden, die ge opereerd moeten worden. Onophoudelijk zijn deze vliegtuigen, aldus het D.N.B., bezig zwaargewonden te bergen en naar het achterland te brengen, waar spoedige hulp verleend kan worden, onverschillig of het Duitsche of vijandelijke gewonden zijn. Desondanks heeft naar bekend is ge worden een sovjetvlieger een redding vliegtuig aangevallen, toen het bezig was op één der talrijke meren van het schier eiland gewonden te bergen. Met de schiet wapens werd het reddingvliegtuig bescho ten. Pas toen Duitsche gevechtsvliegtuigen naderbij kwamen, staakten de sovjets hun aanvallen en namen de wijk. Gelukkig werd het reddingvliegtuig slechts licht bescha digd. Het 407de communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: „In den nacht van 16 Juli hebebn onze afdeelingen vliegtuigen luchtbases op Malta gebombardeerd. In Nobrd-Afrika is een verkenningspo ging. dwoor vijandelijke gepantserde auto's ondernomen aan het front van Tobroek, verijdeld. Onze vliegtuigen hebben de ver- sterkingswerken van Tobroek en vijande lijke luchtbases in Egypte gebombardeerd. In de omgeving van Siwa zijn vijandelijke detachementen en gemechaniseerde strijd middelen met bommen en machinegeweer vuur gestookt. In duikvlucht hebben bom menwerpers ter hoogte van Marsaloech twee stoomschepen aangevallen. Een schip van 1500 ton werd getroffen en kan ver loren geacht worden. De vijand heeft op nieuw luchtaanvallen gedaan op Benghazi en Tripolis en geringe schade veroorzaakt. In Oost-Afrika wordt heftige bedrijvig heid der artillerie in den sector Wolsjeflt gemeld. Een duikboot, onder bevel van den eer sten luitenant ter zee Ferdinando Calda, die op den Atlanlischen Oceaan opereerde, heeft een petroleumtankschip van 8000 ton tot zinken gebracht." KONOJE AANVAARDT DE OPDRACHT. Konoje heeft de opdracht tot het vormen van een nieuw Japansch kabinet aangeno men, evenwel onder voorbehoud van een bepaalden termijn. Men verwacht, dat de vorming van een nieuw kabinet binnen betrekkelijk korten tijd tot stand zal komen, aangezien men blijkbaar slechts voor enkele ministerposten nieuwe functionaris sen wil benoemen, ten einde nog aanwezige partij-invloed uit te shakelen. MIJNEN IN DE BAAI VAN MANILLA. De Amerikaansche. marine-autoriteitert" hebben bekend gemaakt, dat de baai van Manilla en die van Soebic na het invallen der duisternis gevaarlijk zijn voor de scheepvaart door het leggen van mijnen. In de baai van Soebic is ieder verkeer verbo den, terwijl de baai van Manilla slechts overdag mag worden binnengeloopen. (D.N.B.) PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 17 Juli. Tarbot f.4 30—3,90; tong f. 4.50—2.45 per KG.; garnalen f. 0,42; kleine schol 1ste soort f.110— 80. idem 2de soort f.7246; pufschol 1ste soort f.41—26, idem 2de soort f.226,50; groote bot f. 57-^5; middelbot f.40—32; kleine bot f.21— 14; kleine roode poon f.60—34; muilen f.3430; pieterman f.92—88; wijting f.40—30; groote schar f.3025kleine schar f.1915; pufschar f. 12—4.90, alles per 50 KG. Kottter H.D. 7 f.804; IJm. 223 f.1317. Loggers: KW 59 f. 1347; KW 54 f. 1025; KW. 2 f.1246; KW 33 f.926: KW 8 f.787; KW 89 f.877; KW. 38 f.1181; KW 58 f.965; KW 173 f.918, KW 20 f.968; KW 97 ff. 573; KW 47 f.1252; KW 107 f.1205; KW 108 f.195; KW 104 f.1438; KW 274 f.984; KW 95 f.1592; Sch. 39 f.389; Sch. 9 f.1152; Sch. 30 f.1006; Sch. 97 f.1546; Sch. 196 f.1143; Sch. 169 f.1162; Sch. 159 f.1242; Sch. 64 f.1047; Sch. 73 f.1197; Sch. 116 f.886; IJm. 225 f.997. Aan den afslag waren gistermiddag 44 kust- visschers met een totale besomming van f. 13.246. In verband met het feit. dat de voetbalwed strijden moeten vervallen komt er van een sport week te Alphen ditmaal weinig terecht, temeer waar het ook nog niets vast staat, dat de wieler wedstrijden doorgang zullen kunnen vinden. Wij vernemen nu. dat momenteel zijn vastgesteld: Zondag as.: honkbaldgmonstratle door leden van D.O.S. (Utrecht). Zondag, 27 Juli: Rugbywedstrijd Leiden—Rot terdam om een wisselbeker, welke ieder jaar zal worden verspeeld. Bedoeling van dezen wedstrijd is zooveel belangstelling te wekken dat men, in samenwerking met de A.V. '36, komen kan tot oprichting van een „Rugbyclub Alphen". ZWEMMEN. Kringwedstrijden te Bodegraven Gisteravond werden ln het zwembad te Bode graven de kringkampioenschappen gespeeld van den kring Gouda van den Ned. Zwembond Er was voor deze interessante wedstrijden een on gekend groote belangstelling. De uitslagen luiden als volgt: 50 M. borstcrawl meisjes van 1316 jaar: C. v. d. Berg, BZC. 40 45 sec T. v. d. Hoorn, Bos koop, 42 2/5; A. de Jongh. OZV. 43 1/5. Idem dames: 1. L. 'tHart. Boskoop. 38 sec.; 2. C. Graaffsma. Gouda, 39 2/5 s 3. G. Turken burg. Boskoop, 40 s. Idem heeren: 1. W de Boer, GZC., 30 sec.; 2. G. v. Wijngaarden, BZC., 319/10; 3. Rob Alers, Boskoop. 30 8/10 s. Iden, Jongens 13—16 Jaar: 1. K. v. d. Bijl, AZC, 34,4 sec.; 2. G. Verkalk, GZC, 36 s,; 3. J. van Brumen, AZC, 36,1 sec. .50 M. rugcrawl, dames: l.*G. Graatsman. Bos koop. 46,7 sec.; 2. Wessenburg, OZC, 50,3 s.; 3. A. de Jong. Gouwe, 52 s. 50 M rugcrawl jongens 1316 jaar: K v. d. BUI. AZC. 47,3 sec. Idem heeren boven 16 jaar: 1. G. v. Wijn gaarden. WZV. 39 sec.; 2. H. v. Wijngaarden, WZV, 39,6 s.; 3. G. v. d. Geur. Boskoop. 40,3 sec. 50 M. schoolslag meisjes 13—16 jaar): 1. L. Hogenes, OZV. 50 sec.; 2. H. Trapkan. Boskoop, 51 s.; 3. R. Mijderwijk, idem, 51 s. Idem dames: 1. G. v. Dijk, OZV. 45,4 sec.; 2. M. v. Bergen, Boskoop, 46 s.; 3. S. v. d. Horst, GZC. 46,3 s. Idem jongens 1316 jaar: 1. P. Oosterwijk, Boskoop, 46 sec.; 2. R. Booij, Boskoop, 46,4 sec. Idem heeren: 1. T.'Th. Gravenstein. GZC. 38 sec.: 2. W. v. Aelst, BZPC, 39 s.; 3. A Vermeij, Boskoop. 41 s. 3 maal 50 M. wisselslag estafette dames: 1. Boskoop I (C. Graatsma. Gr. Turkenburg, L. t Hart) 2 min. 13 sec,; 2. OZV (L. v Lissen- berf, G. van Dijk. L. Meynen) 2 m. 16 s.: 3. De Gouwe (J. Minten, R. Boot, F. Bonten) 2 m. 17 s. Idem heeren: 1. G.Z.C. (J. de Jong, J. T. Gra venstein. R. Kabouw) l min 51.4 sec.; 2. Bos koop I (G. v. d. Geur. J. Raamp, H. Aarts) 1 m. 52.4 s.; 3. Boskoop II (R. Aarts, A. Vermey, R. Alers) 1 m. 59.3 s. 5 maal 50 M. borstcrawl estafette dames: 1. Boskoop (M. v. Bergen. G. Turkenburg. M. Nijhof, C. Graatsma. L. 'f Hart) 3 min. 29.6 sec.: Idem heeren: 1. GZC. (H. v. Wingerden. W. de Boer, W. J. de Boer, J. de Jong. K. Kabouw) 2 min. 41,4 sec.; 2. Boskoop I (G. v, d, Geur, J. Ramp, R. Alers, R. Aartts, H. Arts) 2 min 51,1 sec. Polowedstrijd: Elfhoeven I—GZC III 2—1. AMSTERDAM. 17 Juli. Terwijl zich ter beuze van Amsterdam de laatste dagen in enkele afdeelingen een vrij opgewekte affaire ontwikkelde, waardoor de markt een voorkomen van be wogenheid vertoonde, was de handel he-

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3