Kabinetscrisis in Japan Rusland het „Paradijs der arbeiders" Lf'RSCH DAGBLAD - Eersle Blad Donderdag 17 Juli 1941 OFFICIEELE KENNISGEVING Berlijn beschouwt Syrië thans als vijandelijk gebied Engelsche ministers aan het woord Verspreide "berichten Konoje afgetreden STADSNIEUWS Schokkende feiten der officieele Sovjetstatiétiek AMERIKA's HULP AAN DE SOVJETS IN DRIEËRLEI VORM. Volgens International News Service (lebben ambtenaren van het federale pro ductiebureau medegedeeld, dat de hulp der Vereenigde Staten aan de Sovjetunie waar schijnlijk drieërlei vorm zal hebben. In de eerste plaats zullen vrij groote Sovjet-or ders voor machines, vliegtuigen en brand stof in de Vereenigde Staten geplaatst kun nen worden. Voorts is men voornemens Amerikaansche schepen naar Wladiwostok te laten varen. Ten slotte zou een deel der Britsche bestellingen in Amerika aan de Sovjetunie worden overgedragen. (D.N.B.) Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In politieke kringen der Duitsche rijks hoofdstad, zoo vernemen wij van welin gelichte zijde, acht men het begrijpelijk, dat van Fransche zijde de onderteekening van het wapenstilstandsverdrag in Syrië met verbittering wordt opgenomen, niet tegenstaande een aantal beleedigende voor waarden, die oorspronkelijk door de Engel- schen werden gesteld, ten slotte is -ver vallen. Volgens de Duitsche opvatting blijft on danks alles het feit bestaan dat de Brit ten, hoewel hun voorwendsel, dat er in Syrië Duitsche troepen zouden zijn, intus- schen valsch en leugenachtig was gebleken desniettegenstaande, precies als bij Dakar en Oran, niet hebben geaarzeld hun vroe- geren bondgenoot te overvallen en van zijn land te berooven. In de Wilhelmstrasse beschouwt men de beweringen van de Britsche propaganda, n.l. dat Engeland aan de Syriërs de „vrij heid" zal brengen, als een even leugen achtige phrase als de beloften, die men tij dens den vorigen wereldoorlog aan de Arabieren heeft gegeven, om hen achteraf toch te bedriegen. Volgens de meening in officieuze kringen alhier beschouwt men te Vichy den Syri- schen wapenstilstand als een uitsluitend militaire kwestie, gelijk ook van Duitsche zijde de opvatting bestaat, dat alles, wat daar werd toegegeven, onder militairen druk van de Franschen is afgeperst, zoo dat van een overeenkomst tusschen twee partijen geen sprake kan zijn. In de Wilhelmstrasse noemde men het gisteren in dit verband derhalve zeer natuurlijk, dat thans ook dit gebied van Duitsche zijde als vijandelijk werd beschouwd. REDE VAN ALEXANDER. De eerste lord van de Britsche admira liteit Alexander,'heeft ter gelegenheid van een maaltijd, waaraan o.a. de sovjet-am bassadeur, Maisky en die van de Tsjoeng- king-regeering Wellington Koo, deelnamen, een rede gehóuden over den slag op den Atlantischen Oceaan. De Britsche berichtendienst meldt dat hij om te beginnen van de buitenlandsche gasten vooral den sovjet-ambassadeur wel kom heette en daarna o.a. vergaarde, dat Groot-Brittannië in Juni 1940 door Frank rijk „in den steek was gelaten". Maar thans heeft de sovjet unie zich aan Engelands zijde gesteld. Destijds was Frankrijk in slechts enkele weken verslagen, terwijl de sovjet unie thans na meer dan drie weken oorlog, aldus Alexander, sterker dan te voren is." In het yervolg van zijn rede erkende Alexander, dat „het ergste deel van den oorlog nog voor ons ligt" en eischte nog meer en grooter inspaning van alle krach ten van Engeland. Voorts verklaarde hij ,.van den Atlantischen Oceaan hangt ons leven af 'eri als wij de duikböoten en de vliegtuigen met groote actie-radius onder den duim kunnen krijgen, zal onze kracht staag toenemen en ten slotte overweldi gend worden" Tot slot van zijn weinig hoopvolle uit eenzetting qualiflceerde Alexander de actie van de Vereenigde Staten tegen IJsland als een «hoogst belangrijke gebeurtenis" en vervolgde Ik koester de overtuiging, dat de Ver eenigde Staten door deze onderneming in staat zullen zijn hun uitgesproken, bedoe ling n.l. bescherming van het Westelijk halfrond, met de grootste doeltreffendheid te verwezenlijken." (D.N.B.) VERKLARING VAN DUFF „COOPER. De Britsche minister van voorlichting Duff Cooper, heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Zondagavonduitzendingen van de Britsche radio tijdens welke de volksliederen van Groot Brittannië en de geallieerde landen worden gespeeld, voort aan niet meer zullen plaats vinden. Als mo tief gaf hij op, dat „het toenemende aan tal volksliederen het onmogelijk maakt deze binnen den beschikbaren tijd te spelen." Op de vraag van den labourafgevaardig- de Shin well of de minister plotseling we gens het spelen van de Internationale in verlegenheid is geraakt, gaf Duff Cooper een ontwijkend antwoord door te zeggen, dat het geen „plotselinge" beslissing is. (D.N.B.) VAN SITTARD WENSCHT VERNIETIGING VAN HET DUITSCHE VOLK. De voornaamste diplomatieke raadsman van het Britsche minsterie van buitenland- sche zaken, van Sittard, heeft in een persconferentie volledige vernietiging van het Duitsche volk geëischt. Het geheele Duitsche volk, aldus zeide hij woordelijk, en niet alleen de Nat. Soc,,Partij, moet ver nietigd en onder toezicht gesteld worden, opdat de wereld na den oorlog zeker is van vrede. (A.N.P.) DUITSCHE EN ITALIAANSCHE CONSULS VERTROKKEN. Het s-s. Westpoint is met de door de Ame rikaansche regeering uitgewezen Duitsche en Italiaansche consuls aan boord, gister middag uit New York naar Lissabon ver trokken. Naar Domei meldt is het kabinet Konoje in zijn geheel afgetreden om plaats te maken voor een sterkere regeering, die het hoofd kan bieden aan den nationalcn en internationalen toestand. Op verzoek van den keizer echter zal het kabinet Konoje nog tijdelijk in fnnctie blijven. (Het kabinet Konoje werd 23 Juli 1940 gevormd). Deze officieele mededeeling is. naar Domei verklaart, plotseling en op sensationeele wijze gekomen, ongeveer 40 minuten nadat Konoje uit de keizerlijke villa te Hayama was teruggekeerd, waar hij door den keizer gedurende 20 minuten in audiëntie was ontvangen. Tijdens een bijzondere zitting in de ambtswoning van Konoje werd om halfzes besloten af te treden, waarna minister president Konoje zich onmiddellijk naar Hayama begaf. Vervolgens keerde Konoje naar Tokio terug, waar hij het kabinet bijeen riep en mededeeling deed van het bevel van den keizer om in functie te blij ven, totdat de opvolgers gekozen zijn. Matsoeoka heeft niet kunnen deelnemen aan deze buitengewone zitting, daar hij sinds eenige dagen lijdt aan een verkoud heid. De eerste secretaris van het kabinet. Tomita. heeft een bezoek gebracht aan Matsoeoka in diens woning om zijn ont slagaanvrage m ontvangst te nemer.. Het kabinet-Konoje heeft in verband met zijn gezamenlijke aftreden een verkla ring gepubliceerd van den volgenden inhoud „Het kabinet Konoje heeft er tot het uiterste naar gestreefd de meest verschil lende problemen der binnen- en buiten- landsche politiek tot een oplossing te bren gen. Het kabinet heeft echter ingezien, dat voor een succesvoile uitvoering van de als noodzakelijk geziene maatregelen in ver band met den voortdurend veranderenden internat!oh alen toestand een versterking en vernieuwing van de geheele inwendige staatsstructuur onvermijdelijk is Het kabi net was derhalve gedwongen af te treden De keizer heeft voorloopig beslist, dat het kabinet de loonende zaken blijft behartigen" Naar het D.N.B uit Tokio meldt, heeft de vroegere voorzitter der Seljoekai. Koe- hara. zijn functie hij was lid van den staf van adviseurs van het kabinet neer gelegd In twep o-^sprekken met den oremler Konoie, heeft Koenara er den nadruk op gelegd, dat de adviseurs ook thans nog uit de kringen der politieke partijen benoemd worden, hoewel die partijen ontbonden zijn, en dat daardoor de invloed der partijen op het staatsbestuur blijft bestaan. Daar hij zelf voor de afschaffing der partijen heeft gevochten, wenscht hij dat zijn af treden tot de definitieve ontbinding der partijen zal leiden. In dezen tijd, aldus is het standpunt van Koehara, mogen tus schen volk en regeering geen politiek-ge- kleurde groepen staan. Koehara noodigde de andere leiders der vroegere partijen uit, eveneens als adviseurs van het kabinet af te treden. De keizerlijke familie is intusschcn naar Tokio teruggekeerd. De keizer heeft terstond besprekingen gevoerd en gistermiddag is Konoje ontboden, waardoor het zeker is, dat hem ver zocht zal worden een nieuw kabinet te vormen. De wensch, die in Japan tot uiting is gekomen wat betreft de bijeenroeping van het parlement in buitengewone zitting, gaat, naar de correspondent van de Köl- nische Zeitung te Jokohama meldt, uit van de rechtsche partijen. Het politieke natio nalisme en de weermacht verlangen dat zal worden afgerekend met de „duister- lingen", waarmede de pro-Britsche en de pro-Amerikaansche kringen worden be doeld. De bij eenroeping van den Rijksdag zou ten doel hebben het aan het licht brengen van het staatsgevaarlijke drijven van deze anonieme duisterlingen, verder het tot stand-brengen van overeenstem ming van volk en staatsleiding, wat betreft de consequenties van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie en ten der de het bekleeden van de staatsleiding met totalitaire volmachten, dat geschikt is aan een zoo kritieken internationalen toestand het hoofd te bieden. CONTROLE OP LEVENSMIDDELEN VOORZIENING. De Japansche regeering heeft aangekon digd, dat binnenkort de geheele levensmid delenvoorziening van Japan onder con trole zal worden gesteld, welke controle mogelijk zal worden uitgebreid tot alle landen van het yenblok, teneinde den grondslag te beveiligen voor de zelfvoor ziening van de Japansche economische ruimte. Dé controle zal betrekking hebben op in- en verkoop, evenals op het opslaan en de verdeeling van de belangrijkste le vensmiddelen. De regeering heeft het voornemen in de eerste plaats rijst en tarwe onder een monopolie te plaatsen en vervolgens visch en vischconserven, welke tot dusver voor den export waren bestemd. Ook meststoffen, die tot dusver werden geïmporteerd, zullen onder regee ringscontrole worden geplaatst. (DN.B.) EEN HALF MILLIO~N FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN VRIJGELATEN Uit Parijsche bron wordt medegedeeld, dat tot dusverre door Duitschland 514.671 Fransche krijgsgevangenen zijn vrijgelaten. De Parijsche pers maakt met voldoening van dit bericht melding, waarbij zij er op .wijst, dat dit de eerste maal is, dat een zegevierende staat krijgsgevangenen vrij laat, voordat een vredesverdrag is gesloten. Dit grootmoedige gebaar van Duitschland moet begrepen worden in verband met de door Duitschland gewenschte samenwer king. (A.N.P.) WEYGAND GOUVERNEUR-GENERAAL VAN ALGIERS. Officieel wordt bekend gemaakt dat ge neraal Weygand als opvolger van admiraal Abrial benoemd is tot gouverneur-generaal van Algiers, terwijl hij zijn functie als al- gemeene gedelegeerde voor Nóord-Afrika blijft bekleeden. Tot plaatsvervangenden gouverneur-generaal van Algiers is de se cretaris-generaal Chatel benoemd, die deze functie sinds 10 October j.l. bekleedt. Op zijn plaats komt secretaris-generaal Ettori. (D.N.B.) DE BRITSCHE TROEPEN OP IJSLAND. Het DN.B. meldt uit Berlijn: De Engelsche minister van buitenland- sche zaken, Eden, heeft in het Lagerhuis op een vraag, wanneer de Britsche troepen IJs land zouden verlaten, geantwoord, dat dit slechts een kwestie van tijd was. Deze aangelegenheid dient beschouwd te worden in den geest van de verklaring van Roosevelt aan den IJslandschen minister president, dat hij bereid is Amerikaansche troepen te zenden, ten einde de Britsche troepen te completeeren en ten slotte te vervangen. HITLER VERLEENT ONDERSCHEIDINGEN De Fuehrer en opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht heeft aan den kapi tein in een jachteskaöer, Oesau, naar aan leiding van zijn tachtigste overwinning in de lucht, als derden officier van de Duit sche weermacht het eikenloof met de zwaar den, behoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Voorts heeft de Fuehrer luitenant-kolonel Moelders, wien de hoogste onderscheiding voor dapperheid is verleend, een persoonlijk schrijven doen toekomen, waarin hij den vlieger hamens het geheele Duitsche volk dank zegt. "(D.N.B.) CONCERT IN „ENDEGEEST". Gisteravond is het twe'ede buitenconcert gegeven voor patiënten en personeel van .Endegeest" op het kasteelplein, dat werd aangeboden door de Harmoniekapel „Werk- mans Wilskracht". Onder leiding van den heer Ger. Dik is een prachtig programma uitgevoerd, waaraan ook het corps tam boers en bazuinblazers heeft medegewerkt. Bij verhindering van den directeur-genees heer, heeft dr. H. W. Borgerhoff Mulder zijn groote waardeering uitgesproken voor den mooien avond. STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL". Tentoonstellingen verlengd. De tentoonstelling van merk-, teeken- en stoplappen is wegens de groote belangstel ling, welke deze tentoonstelling van de zijde van het publiek ondervindt, verlengd tot het einde van Augustus. Ook de tentoonstelling van het werk der leden van het Leidsch schildergenootschap Kunst om de Kunst" is verlengd en wel tot Zaterdag 27 Juli. Bezuiniging komt steeds van pas Dus ook bij electriciteit en gas. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor candidaatsexamen ge neeskunde: mej. S. M. Siccema, te Wasse naar (cum laude), mej. E. H. de Bruijn, te Katwijk aan Zee (cum laude), mej. Th. H. Neumann, te Den Haag en de heeren: M. C. de Bruijn, Den Haag; J. Schouten, Vlis- singen: J. J. Prick, Der Haag; P. J. Kuij- jer, Den Haag (cum laude); E. Hammel- burg, Rotterdam; F. Gevers, Voorburg, J. A. Noordijk, Den Haag; E. L. Noach, Leiden; P. J. van Leeuwen, Den Haag; J. P. M. Trouw, Hillegersberg; D. van Tetterode, Leiden; D. B. Morisco; Rotterdam; J. Ver hulst, Den Haag; C. K. W. van Dommelen, Den Haag (ciftn laude); P.' Kooij, Den Haag; W. S. Cramer, Den Haag, H. J. A. Lammers. Den Haag; J. A. Crezee, Rijs- oord; J. P. Hoeneveld, Rotterdam; J. C Wtsdorp, Ridderkerk- (cum laude); M. L. Levie, Den Haag; I. v. d. Sluis, Den Haag en A. J. J. M. Lindner, Den Haag. MULO-EXAMENS. Geslaagd voor het eXamen diploma B: G. Schoneveld, Katwijk a. d. Rijn; W. H. van Duyn, Katwijk aan Zee; C. Wehrmann, Katwijk aan Zee; D. Brussee, Katwijk aan Zee; J. Durieux, Katwijk ad. Rijn; C. van der Marei, Katwijk a. Zee; C. van Rijn, Katwijk aan Zee; W. A. T. Marijt; J. Meel; B. de Klerk Wolters; G. P. D. Pos; T. H. Kriek; J, van der Woerd. Voor het diploma A slaagden: M. van den Br andhof, N^prdwijkerhout; C. Vooys. Katwijk a. Zee; ÏJ. C. van der Hoeven; M. de Moed; J. de Moed; W. Lam me; J. Kroeze, Oegstgeest D. G. .ran Zuilen; H. M. Hanegraaf; J. de Heer, Oegstgeest; E. W. Jagerman: J. L. Kooy, Oegstgeest; J. D. yan Biemen; M. E. van den Berg; F. de la Bije; J. W. van Beuten en M. C Bergman. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. Geslaagd voor het diploma boekhou den Mercurius de heer D. B. Gaykema al hier. Voor het examen Duitsche handels correspondentie der Vereen, van Leeraren slaagde mej. Betty Snuif; voor het examen Engelsche handelscorrespondentie de heer Neuteboom, beiden alhier. INLEVERING VAN METALEN DOOR PARTICULIEREN. Toezending oproepingen. De Burgemeester van Leiden maakt be kend: Dat de oproepingen tot inlevering op Zaterdag 19 Juli zijn verzonden, aan hen, die woonachtig zijn: Bilderdijkstraat Ger. Doustraat 151 H. de Grootstraat Langebrug 95109 Vreewijkstraat v. d. Brandelerk. 124 Cronestelnkade Du Rteustraat Fruinlaan 1018 De M. v. Streefkstraat De Ridderstraat Roodenburgerstraat Tib. Siegenb.straat C Merelstraat Roodborststraat Wassenaarscheweg D v. Baerlestraat 6a14 Brederostraat Coornhertstraat Ger. Brandstraat Vondellaan Balistraat Borneostraat 44a68 Lombokstraat 181a en 260r De oproepingen vermelden tijd en plaats van het bureau, waar de inlevering dient te geschieden. Bureaux zijn gevestigd: voor groep: A. Meisjes H.B.S., Garenmarkt. B. Gymnasium, Fruinlaan. C. Christelijke HS.S, Kagerstraat. Q. School Paul Krugerstraat. E. School van der Werffstraat 98-100, hoek Oude Vest, bij de haven, NB. Voor inlevering van metalen, deel uitmakende van bedrijfs- en magazijn- voorraden van overheidsbedrijven of toe- behoorende aan winkeliers, warenhuizen, groot- en kleinhandelaren, fabrikanten en vertegenwoordigers volge men de gepubli ceerde aanwijzingen. De bureaux zijn geopend van 8.3012.30 en van 1417 uur." Rijksduitschers die een oproeplngskaart mijnerzijds ontvangen moeten de inleve ring desniettemin' uitsluitend verrichten bij den met de uitvoering der metaalinle vering belasten Ortsgruppenleiter; (zie on derstaande regeling). Het niet ontvangen van een oproeping ontheft de inleveringsplichtigen niet van hun verplichtingen. De Burgemeester, STEVENINCK. Leiden, 17 Juli 1941. 233 Für Reichsdeutsche lm Arbeitsbereleh der NSDAP in den Niederlanden Ortsgruppe Leiden, finden die Einlieferungen betreffs Metallsammlung in Hotel „De Burcht" Lei den Burgsteeg 14 statt. Die Reichsdeutschen mit den Anfangs- buchstaben Ihres Fanailiennamens van: A—H Mittwoch 16-7-41 von 19—22 Uhr Samstag 19-7-41 von 1520 Uhr I—Q Mittwoch 23.7.41 von 19—22 Uhr Samstag 26-7-41 von 1520 Uhr. R—Z Mittwooh 30-7-41 von 19—22 Uhr. Samstag 2-8-41 von 1520 Uhr. Ortsgruppenleiter STEFFIN. Sedert bijna 100 jaren, n.l. van de publi catie van het communistisch manifest van Karl Marx af, noemt het communisme zichzelf de ware voorvechter van de hoog ste sociale rechten van het "proletariaat. In de geheele wereld voeren de adepten van het Russische bolsjewisme hun propaganda onder den werkenden stand met verwijzin gen naar hetgeen in sovjet-Rusland op so ciaal gebied tot stand is gebracht. Het bols jewistische Rusland wordt door de commu nistische agitatoren een „paradijs" der ar beiders genoemd. In deze propaganda wordt de indruk gewekt, alsof in sovjet- Rusland de meest moderne sociale wetgeving be stond, die tegelijkertijd den hoogsten levens standaard, di£ bereikt kan worden voor alle werkende menschen waarborgt. De werkelijkheid ziet er heel anders uit. Juist zooals het bolsjewisme op vele andere gebieden, vooral in organisatie en techniek, in handel en bedrijf, in het verkeer en ook in de opvoeding tevergeefs getracht heeft ook maar bij benadering de prestaties weer te behalen, die het tsjaristische Rusland kon. toonen, heeft het ook gefaald op zijn meest eigene gebied, n.l. in de oplossing van de groote sociaal-politieke problemen. Ook al ontzegt men den sovjet-machthebbers den goeden wil niet' belangrijk zijn alleen de resultaten van een meer dan 20-jarige van den opbouw" zijn schrikwekkend. De sovjet-Russische sociale wetgeving is 2 activiteit. De resultaten .van deze „periode jaar geleden opnieuw geregeld door een verordening, die een revolutie was en die is onderteekend door Stalin, Molotof en deïi vakvereenigingsleider Sjwernik. Deze nieu we arbeidswetten zijn gepubliceerd na een langdurige systematische campagne in de oers, waarbij talrijke misstanden op het ge bied van den arbeid aan de kaak werden gesteld. Deze compagne richtte zich tegen „luilakken en leegloopers", tegen niet op tijd komen in de fabrieken, tegen 'de groote verwisseling van werkplaatsen en in verband daarmee tegen -misbruik van de vacantiebepalingen. Het resultaat van de nieuwe sociale wetten was over het geheel een belangrijke verslechtering van de so ciale positie van den arbeider en een rigou reuze verscherping van de disciplinaire be palingen. De bedrijfsleidingen en autoriteiten zijn volgens het geldende sociale recht bevoegd vérstrekkende straffen toe te dienen. Bij vergrijpen tegen het nakomen van den ar beidstijd wordt eerst een berisping gegeven. Bij herhaling krijgt de schuldige slechter betaald werk voor den tijd tot drie maanden toe. Hij kan echter ook voor langeren gedegradeerd worden. Wie in 1 maand tijds tijd bij wijze van straf tot een lagere post 3 maal te laat komt wordt gestraft met on onmiddellijk ontslag. In dit geval gaan de aanspraken op de sociale verzekering ver loren. Wie om disciplinaire redenen wordt ontslagen moet voorzoover hij een dienst- of arbeidswoning heeft zijn woning bin nen 10 dagen ontruimen zonder aanspraak te kunnen maken op een andere woning. De vacantie wordt algemeen verkort, de mi nimum arbeidstijd verlengd en voor zwan gere vrouwen is de verloftijd verminderd. Ten slotte is door de nieuwe sociale wet geving de mogelijkheid tot vrijwillig ver anderen van werk zeer bemoeilijkt. De ar beider en kantoorbediende kan nauwelijks meer, zonder zichzelf ernstig nadeel te be rokkenen, zijn ontslag nemen uit zijn po sitie en ergens anders gaan werken. De nieuwe arbeidswetten hebben door haar hardheid tot uitgebreide opstanden der ar beiders en kantoorbedienden geleid. Volgens berichten in de Prawda is het herhaaldelijk tot openlijke rebellie gekomen welke door de justitie met drakonische strengheid is onderdrukt. Zelfs op de staats- werf in Kronstadt is het tot een protest staking gekomen, die ten slotte door zwaar gewapende afdeelingen der Gepeoe moest worden onderdrukt. Bedrijfsleiders die niet met groote strengheid optreden tegen ver grijpen, worden hard gestraft. Bijna dage lijks maken de sovjetbladen melding van dergelijke maatregelen. De nieuwe sociale wetten vormen echter slechts het kader voor een officieele sociale politiek die op haar belangrijkste punt, n.l. het loonpeil een schrikwekkend laag niveau heeft be reikt. De laatste jaren is de roebel nog maals gedevalueerd, zonder dat er vereffe ning bereikt werd in de prijzen van levens middelen en verbruiksgoederen. De arbeider verdient thans in het arbeidersparadijs der sovjet veel minder dan de arbeider van welke cultuurnatie ook. W^t echter vooral van belang is, hij verdient nog slechts een deel van hetgeen betaald werd ondenfhet tsaristische „kapitalisme". Daarvoor bestaan talrijke officieele sovjetbewijzen. Volgens een statistiek, die in de Prawda is verschenen, over het arbeidsloon der rond 25 millioen arbeiders in de sovjet-unie is het gemiddelde maandelijksche loon 230 roebels. Daarbij moet men echter reeds in het oog houden dat bij de berekening van het gemiddelde alle topsalarissen van de hoogst betaalde sovjet-functionarissen, de specialisten, directeuren, ambtenaren, enz. berekend zijn, salarissen die ook thans nog in vele gevallen boven de 10.000 roebels groot zijn. Dientengevolge ligt het gemid delde inkomen van de groote massa nog onder de 230 roebel in de maand. Welke koopkracht bezit nu dit maande lijksche loon van de groote massa? Het ant woord wordt door de officieele sovjetsta tistiek zelf gegeven. Voor één roebel krijgt de gewone sovjetburger tegenwoordig 1.25 K.G. brood (roggebrood) terwijl voor den wereldoorlog voor 1 roebel 20 K.G. brood ge kocht kon worden. Nu is weliswaar in bijna alle categorieën der „arbeiders" 't maande- lijksch inkomen in roebels uitgedrukt gestegen vergeleken met den tijd voor den wereldoorlog, maar de koopkracht van het tegenwoordige inkomen is zeer veel lager dan toen. Bij een nadere beschouwing ziet men schokkende feiten. Eenige voorbeelden: Voor den wereldoorlog bedroeg het loon van een ongeschoold arbeider 18 tot 24 roe bel. Daarvoor kon 360 tot 480 K.G. rogge brood gekocht worden. Thans krijgt deze beider 90 tot 110 roebel hetgeen voldoende is voor het koopen van 112 tot 138 K.G. broöd. Een bouwvakarbeider had vroeger 25 tot 40 roebel, waarvoor men 800 K.G. brood kon koopen. Thans krijgt krijgt hij 120 tot 220 roebel, waarvoor hij 150 tot 275 K.G. brood kar koopen. Een arbeider in den mijnbouw kreeg vroeger 60 roebel, waar voor 1200 K.G. brood kon worden gekocht, tegenwoordig 180 tot 300 roebel of 225 tot 375 K.G. brood. Zulke voorbeelden kunnen in groot aan tal worden aangehaald. Wanneer in plaats van den broodprijs andere verbruiks- of levensmiddelen voor vergelijking gebruikt zouden zijn, zou men nog krassere resulta ten hebben gekregen. Een K.G. vleesch kost in de sovjetunie gemiddeld 10 roebel. Aan gezien het dagloon 7.3 roebel bedraagt, blijkt, dat voor de groote massa van de sov jetbevolking het gebruik van vleesch een luxe is. Nog erger worden de toestanden wanneer het om schoenen of kledingstuk ken gaat. De verdienste van een maand (230 roebel) is nauwelijks voldoende om een paar goedkoope mannenschoenen te beta len, terwijl damesschoenen voor dezen prijs heelemaal niet gekocht kunnen worden. Om een gewoon, goedkoop costuum te kunnen koopen moet de sovjetbediende een inko men van twee maanden uitgeven waarbij het dan overigens nog de vraag is of een costuum voorradig is. Zoo ziet het er uit in het „paradijs der arbeiders", in het bolsje wistische Rusland. T\vintig jaar heeft het bolsjewisme tijd gehad om dragelijke sociale toestanden voor een groot volk in het leven te roepen. Het is niet gelukt. Integendeel: de ellende van het proletariaat heeft onder het bolsjewisme steeds grootere vorderingen gemaakt. (AN.P.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2