De Duitsche opmarsch gaat voort Wees zuinig met gas en electriciteit No. 24940 Strenge maatregelen te wachten Luitenant-generaal Seyffardt over het vrijwilligerslegioen Verduisteren? 82ste Jaargang DONDERDAG 17 JULI 1941 Sovjets trachten in achterhoede-gevechten tijd te winnen Smolensk en Kisjinev in Duitsche handen Nederlanders te wapen! Het eerste contingent vertrekt nog deze maand 21.55 5.37 uur uur Regeeringsbureaux verlaten Moskou EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W.Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad ztfn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 cfc6. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Blijkbaar willen de bolsjewistische macht hebbers met opoffering van sterke strijd vaardige achterhoeden opnieuw een ver dediging opstellen. De snelle Duitsche op marsch naar St. Petersburg heeft de bols jewistische strijdkrachten echter opnieuw tot den strijd genoopt en haar aanzien lijke verliezen berokkend, aldus het D.N.B. De gevechten n.l., die de bolsjewisten op hun terugtocht eergisteren ten Oosten van Pskof hebben geleverd doen blijken, dat de verslagen Sovjettroepen probeeren door achterlating van sterke, strijdvaar dige achterhoeden in verscheidene secto ren van het Oostelijk front den afstand, die hen van de Duitsche legers scheidt, te vergrooten. Duitsche verkenningsvliegtuigen boven het Sovjetgebied hebben waargenomen, dat de terugtocht van de Sovjetlegers meer en meer ontaardt in een terugstroomen van ongeordende massa's, die als kleine troep- Naar het D.N.B. verneemt, is Smolensk in Duitsche handen. In een snellen aanval hebben Duit sche en Roemeensche troepen op 16 Juli de hoofdstad van Bessarabië, Kisjinev, bereikt en na kortstondige doch hevige gevechten genomen. Zij hebben talrijke gevangenen gemaakt. Het gros der sovjet-troepen, bestaande uit verschil lende wapens, is met zijn materiaal ver nietigd. (DNB). jes elkaar verdringen op de wegen naar het Oosten. Van dergelijke massa's kan de normale vechtcapaciteit niet meer verwacht' wor den. naar D.N.B. verneemt. Hun toestand geeft veeleer aanleiding tot de gevolgtrek king, dat de Sovjettroepen nog slechts ten deele in staat zijn om tegenstand te bie den tegen de onophoudelijke Duitsche aan vallen. Verscheidene duizenden bolsjewisten, die dch, vluchtend voor den zwaren Duitschen aanval naar het Oosten, in een bosch ten Westen van Goroditsje in Podolie Hadden enesteld, zijn Dinsdag met uitzondering /an vijfhonderd man, in de pan gehakt. Terwijl de Duitsche stoottroepen links en rechts voorbij het bosch oprukten, dron gen andere Duitsche strijdkrachten op 15 Juli in een concentrischen aanval de boschstelling binnen en brachten den bols- jewistischen eenheden zware verliezen toe. Talrijke stukken geschut en aanzienlijke hoeveelheden munitie, handwapens en uit rustingstukken vielen in Duitsche handen. De Duitsche troepen, die geen noemens waardige verliezen hadden geleden, zetten thans hun opmarsch voort. Nog meldt het D.N.B.: De toestand aan het oostelijk front blijft zich zeer gunstig voon de Duitsche weer macht ontwikkelen, a!e thans nadat de bres in de Stalinlinie vergroot is, tot diep in het achterland oprukt. Het is begrijpe- Aan het Oostelijk front, daar bulderen de kanonnen, daar ratelen de machinegewe ren, daar gieren de stuka's door het lucht ruim. daar denderen de pantserwagens langs de wegen, daar strijden mlllioenen dappere kerels Aan het Oostelijk front, daar worden de barbaren horden van Stalin, daar wordt het bolsjewistische beest teruggeslagen door de legerscharen. die zioh inzetten voor de Wes- tersche beschaving.- Teruggeslagen wordt het sovjet-monster, maar dit is niet voldoende. Zoolang de wereldipest. die communisme heet. niet totaal vernietigd is, zoolang is het uitge sloten, dat de opbouw van het nieuwe Europa er een zijn zal. die een vrede voor honderden jaren waarborgt. Aan het Oostelijk front woedt de strijd, die beslissen zal over de toekomst van Europa. Daar wordt gestreden door Duit sche .soldaten, schouder aan schouder met strijders uit alle beschaafde landen van Europa. Zij vormen het front der bescha ving. zij trekken op en zij zullen ze ver nietigen. de duivelsche machten, ontketend door de misdadigersbende in Moskou. In dat front Nederlanders is ook uw plaats Het is Uw plicht tegenover Uw volk en Uw vaderland. Uw plicht als christen bovenal, U in te zetten, opdat de plaats van ons land. straks in het nieuwe Europa, een eervolle plaats zal zijn. Nederlanders, te wapen! Op voor chris tendom, beschaving en cultuur. De tijd van praten is voorbij, er wordt een daad van U verwacht en daarom: Meldt U aan bij het vrijwilligerslegioen Nederland Hoofdkwartier Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. lijk, dat het opperbevel van de Duitsche weermacht over de afzonderlijke aanvals richtingen nog het stilzwijgen moet be waren, doch thans is reeds te overzien, dat tegen het einde van de vierde week van den oorlog tegen de Sovjets, ondanks hun wanhopigen tegenstand, nieuwe be langrijke successen in het Oosten voor de# deur staan. De Sovjetleiding tracht tever geefs door het in den strijd werpen van alle mogelijke Sovjetformaties den storm vloed in te dammen, die thans de Sovjet unie bedreigt. Reeds thans blijkt, dat in vele frontsectoren niet meer gesproken kan worden van een uniforme leiding der hevig dooreen geworpen Sovjettroepen. Steeds sterker wordt ook het verbreken van de achterwaartsche verbindingen der Sovjets door de Duitsche luchtmacht, n.l. van de spoorlijnen in de districten Kief, Moskou en St. Petersburg gevoeld. Ook de Duitsche marine heeft in de Oostzee bij den aanval van Duitsche motortorpedo- booten op een formatie vijandelijke zee strijdkrachten opnieuw een mooi succes behaald. Ondanks den krachtlgen afweer der sov jets wisten de Duitsche booten een torpe- Eenige dagen geleden is er reeds op ge wezen, dat de strengere rantsoeneering van electriciteit en gas, welke op 1 Juli is in gegaan, nog onvoldoende besparing ten gevolge heeft gehad. Bij deze regeling is aan alle verbruikers, met uitzondering van enkele bijzondere bedrijven, voorgeschreven het verbuik van electricteit en gas per 2-maandelijksche periode tot 76' van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar terug te brengen. Hierbij zijn echter minima toegestaan, waaromtrent het volgende medegedeeld kan worden: Eleetriciteit. Voor verlichting er andere huishoude lijke doeleinden dan koken enz. zijn de volgende minima gesteld: a. voor hen. bij wie de meteropneming plaats gehad heeft tusschen IS Juni en 15 Juli resp. 18, 36 en 52 kwh voor de 4e, 5e en 6e tweemaandelijksche periode van dit jaar; b. voor hen. bij toie de meteropneming zal plaats hebben tusschen 15 Juli en 15 Aug. resp. 24, 46 en 52 kwh voor de 4e, 5e en 6e tweemaandelijksche periode van dit jaar. Voor hen, die electrisch koken, is het minimum bepaald op 150 kwh per twee maandelijksche periode. Gas. Het minimum, dat voor het gasverbruik is toegestaan, is 60 M3 per tweemaande lijksche periode. Een ieder is dus gehouden om zijn ver bruik met 25 te verminderen. Slechts in die gevallen, dat men daarbij beneden de hierboven vermelde minima zou komen, mag men het toegestane minimumverbruik aanhouden. Bij overschrijding van deze voorschriften kan een boete opgelegd worden ten be drage van 50 °/o tot 300 van het te hooge verbruik en kan afsnijding van den toe voer volgen Behoudens de met name ge noemde uitzonderingen (bedrijven van openbaar nut en bedrijven, welke voor de voedselvoorziening werken) is ook ieder bedrijf verplicht tot een beperking van 25 Aangezien een regelmatige voorziening met gas en electriciteit alleen gewaarborgd zal zijn, wanneer door samenwerking van alle verbruikers de noodzakelijke bespa ring wordt verkregen, zal in de naaste toekomst zeer streng worden opgetreden tegen overschrijding van de verbrulkshoe- veelheden, waarop men recht heeft. De overschrijding van de rantsoenen be hoeft niet meer per 2-maandelijksche pe riode geconstateerd te worden, doch over schrijding in een bepaald gedeelte dezer periode van een evenredig deel van het rantsoen, waarop de betrokkene voor de geheele periode recht heeft, is eveneens ten strengste verboden. Dit gedeelte der periode zal echter niet korter zijn dan een week. Slechts voor industrleele bedrijven, welker aard een gelijkmatige verdeeling van het rantsoen over de geheele periode niet toe laat, kan een uitzondering gemaakt worden In alle plaatsen des lands zullen in ver band hiermede tusschentijdsche meterop- nemingen plaats hebben en indien bij be paalde verbruikers overtreding wordt ge constateerd, zal tot het nemen van maat regelen, als onmiddellijke afsluiting van den toevoer, worden overgegaan. Het kan niet worden geduld, dat door gebrek aan medewerking van een deel der verbruikers de geheele voorziening met electriciteit en gas zou moeten worden stop gezet. Een dergelijk gebrek aan gemeen schapszin zal met de daarmede in over eenstemming zijnde gestrengheid worden behandeld. „Naast mondelinge, stroomen schrif telijke aanmeldingen in een niet te stel pen vloed bij de verschillende bureaux binnen, zoodat ik vol vertrouwen ben, dat wij met een behoorlijk legioen voor den dag zullen komen", zoo verklaarde dezer dagen de gep. luitenant-generaal H. A. Seyffardt, oud-chef van den gene- ralen staf, tijdens een onderhoud met een verslaggever van het A.N.P. De oproep in de dagbladen zoo ging hij verder heeft in breede lagen van het Nederlandsche volk weerklank gevonden. Dit stemt ons tot groote blijdschap. Kunt u mededeelen. wie het initiatief tot de vorming van het legioen heeft ge nomen? Ja en nee. De idee is een spontane uiting geweest van eenige goed nationaal voelende Nederlanders van uiteenloopend politiek inzicht, die den nieuwen tijd be grijpen en onafhankelijk van elkaar hun v/eg naar mij vonden. Daarop heb ik met den rijkscommissaris besprekingen gevoerd. Dr. Seyss Inquart toonde groote belangstel ling en vooral aanzijn daadwerkelijke mede werking is het te danken geweest, dat reeds aanstonds de vorming van een vrijwilligers legioen ter hand kon worden genomen. De rijkscommissaris heeft tevens uiting gege ven aan den wensch, dat dit legioen een zui ver Nederlandsch karakter zal dragen en dat het een uitdrukking zal zijn van Nederland sche kracht, zooals trouwens ook in mijn oproep staat. Ik ontvang dagelijks een overstelpend aantal brieven zoo ging de generaal ver der. Ik ontvang ze van oud-kameraden ook van het Nederlandsch Indische leger en van onbekenden, die spontaan hun geest driftige instemming te kennen geven. Ook ontvang ik anonieme brieven, die ik echter niet lees, maar die een bron van belangstel ling en soms van hilariteit vormen voor mijn bureau-personeel. Ik heb zielsmedelijden met deze verdwaalden, die in machtelooze woede naar de pen grijpen, omdat zij niets van het groote wereldgebeuren begrijpen. De Duitsche legerberichten melden iederen dag groote successen. Steeds dieper dringen de Duitsche troepen naar het Oosten. Be staat niet de mogelijkheid, dat ons vrijwil ligerskorps te laat komt*5 Deze vraag wordt mij niet voor de eer ste maal gesteld. Inderdaad hebben de Duitsche legers de bolsjewistische horden voor een belangrijk deel vernietigend verslagen. Maar de strijd is nog niet ten einde. Het is het werk van de vrijwilligers- 'cpioenen uit alle landen van Europa en dus ook van onze vrijscharen, zich op te maken om de even groote als grootsche taak der Duitsche legers enigszins te verlichten. DATA VAN VERTREK. Kunt u reeds mededeelen, wanneer het Nederlandsche legioen gereed is en vertrekt? Een definitieven datum kan ik nog niet noemen. Maar er wordt hard ge werkt. Het ligt in de bedoeling, dat het eerste contingent nog deze maand naar zijn standplaats achter het Oostfront zal vertrekken om aldaar een spoed opleiding te volgen. Hét tweede contingent zal enkele weken later volgen. Sprekende over de z.g. „afwachters" zeide de generaal, dat het zooveel gemakkelijker voor hem geweest zou zijn om geen oproep te plaatsen en eveneens maar af te wachten. Maar tegen dat afwachten zoo sprak de opperofficier komt mijn geheele gemoed en mijn Nederlandsche hart in opstand. Er moet iets gedaan worden om te toonen. dat wij nog een volk zijn, waar pit in zit, dat wij een volk zijn, dat voelt en begrijpt, dat wij in het groot moeten denken, dat wij moeten denken aan de onvermijdelijk ko mende groote Europeesche statengemeen schap, waarvan wij toch met eere een deel willen uitmaken. Een volk van echt Ger- maanschen stam zooals wij Nederlanders zal een belangrijk en zelfstandig deel daarvan kunnen vormen, wanneer het zich dat waardig maakt. En dat kan het Neder landsche volk niet doen door afwachten, maar alleen door daden. Duitschland en Nederland geheel Europa trouwens heeft op dit oogenblik een gemeenschappe- lijken vijand. Een vijand, dien men zich niet vreeselijker en afschuwelijker kan voorstel len. Deze vijand is de bolsjewiekenhorde, die z!ch reeds had opgemaakt de Europee sche beschaving en cultuur te gaan ver nietigen en Europa dus ook Nederland aan de afzichtelijke ellende van het bolsje wisme te onderwerpen. Vele jonge Nederlanders, die het nog niet geheel met zichzelf eens zijn, zouden een voorbeeld kunnen nemen aan het zeer groote aantal oud-gedlenden en gep. militairen, dat zich reeds aanstonds spontaan meldde en van wie velen door hun hoogen leeftijd tot miln soijt geen deel van het legioen kunnen uitmaken. Ten aanzien van de verzorging van achterblijvende gezinnen, zeide de gene raal, dat eer. regeling in voorbereiding is, waarmede de vrijwilligers naar zijn meening ongetwiifeld zullen kunnen in stemmen. Hetzelfde geldt voor de geval len. indien men gev/ond of invalide wordt, dan wel sneuvelt. Verder wordt binnenkort verwacht, dat een verordening wordt uitgevaar digd, waarbij wordt bepaald, dat perso neel in overheidsdienst 85 pet. van zijn salaris, alsmede zijn betrekking behoudt. Generaal Seyffardt eindigde het onder houd met uiting te geven aan de hoop, dat de toeloop zoo groot zal zijn, dat het Neder landsche volk zich later, wanneer de eind strijd is gestreden, zich tegenover andere Europeesche volkeren niet behoeft te scha men en dat het dan niet wordt aangekeken voor een volk von thuisblijvers, dat anderen de kastanjes uit het vuur laat halen. dotreffer te plaatsen, waardoor een sov jetkruiser zwaar werd beschadigd. De mo- tortorpedobooten zetten zonder verliezen hun actie voort. Het D.N.B. voegt erbij, dat de marine der bolsjewisten tot dusver noch in de Zwarte Zee, noch in de Oostzee een operatie heeft kunnen ondernemen. Het Duitsche luchtwapen en de Duitsche marine daarentegen hebben door doeltref fende aanvallen te zamen met hun bond- genooten aan de sovjet-marine zware ver liezen toegebracht. ACTIES VAN DE DUITSCHE LUCHTMACHT. Twee Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben op 15 Juli des avonds een ten Zuiden van St. Petersburg gelegen Sovjet verlaad - station met bommen bestookt. Reeds bij den eersten aanval kwamen de bommen op de rails terecht en troffen verscheidene goederenwagons. De geweldige ontploffingen, die volgden, verraadden dat een munitietrein was ge troffen. De luchtdruk van de ontploffingen was zoo hevig dat de Duitsche vliegtuigen in de hoogte werden gedrukt. Bij een tweeden aanval troffen de bom men een juist binnenrijdenden goederen trein met talrijke tankwagons. In een oog wenk stond de geheele omgeving in brand, die alles in een dikken walm en rookwol ken zette. Talrijke kleine en groote ont ploffingen volgden. Een Duitsch vliegtuig werd door de in de lucht ronddwarrelende stukken van een locomotief licht bescha digd. Een van de grootste successen van de Duitsche luchtmacht is, naar aan het D.N.B. van deskundige Duitsche zijde wordt gemeld, de vernieling van den berichten dienst der Sovjets en de vernieling van een groot aantal kleine en groote stafkwartie ren, waardoor de strijdende troepen van hun leiding zijn gescheiden of in het ge heel van hun leiding zijn beroofd. Gevan gen genomen officieren van het Sovjetleger hebben bevestigd, dat het sovjet berichten- apparaat reeds in de eerste 72 uur van den oorlog in het ongereede was geraakt, nadat de Duitsche vliegtuigen postkantoren en telefoonleidingen over grooten afstand door bomtreffers hadden vernield. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 1.30 aur en ging onder te 15.26 uur. Op grond van te Washington ontvangen berichten aldus het D.N.B. meldt de New York Times, dat de regeeringsbureaux en de Sovjet-autoriteiten Moskou verlaten en zich te Kazan, 450 mijl ten Oosten van de hoofdstad, vestigen. Slechts het minis terie van buitenlandsche zaken zou voor- loopig te Moskou blijven. Daarom zal ook het diplomatieke corps nog niet vertrek ken. De Nouvellst publiceert het volgende be richt uit Ankara: Volgens verklaringen van vluchtelingen, die uit de sovjetunie komen en geslaagd zijn ln overschrijding van de Turksche grens heerscht te Moskou een splonage- crlsls. Alle buitenlanders zijn het voor werp van het strengste toezicht. Zooge naamde vertrouwenstroepen zijn terugge roepen van het front om de orde ln het binnenland te handhaven. Talrijke ver dachte lieden zijn gearresteerd en door krijgsraden gevonnist. Te Leninakan wach ten honderden vluchtelingen zonder voed sel en dekking op vergunning om de grens te overschrijden en zij worden voortdurend aan verhooren onderworpen. De mannen worden ontkleed en vervolgens wordt hun lichaam ingewreven met een chemisch product om eventueel geheimschrift aan het licht te brengen. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland De stand der rijksmiddelen. (2e Blad). Het vleeschrantsoen wordt verhoogd; voortaan alleen taptemelk. (Ie Blad). Buitenland De Duitsche opmarsch in het Oosten golft verder. (Ie Blad). Kabinetscrisis in Japan. Konoje weer for mateur. (Ie Blad). Uit de sovjet-hel. (2e Blad). J •'TE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1