ZATERDAG 12 JULI 1941 No. 24936 De beteekenis der sovjet-verliezen Het bedrog der Sovjets onthuld Verduisteren: 82sfe Jaargang Chaos bij Bialystok en Minsk Internationale revolutie doel De commandant van de S.S. Stand arte Westland gesneuveld Nieuwe sovjet gruwelen Kinderen in dienst van de Gepeoe Sovj et-gruwelen De sovjets en Engeland Duitsch weermachtsbericht Syrië 22.00 uur 5.32 uur 21.59 uur 5.33 uur Nederland en het bolsjewisme EERSTE BLAD Feiten van den dag J LEIDSCH DAGBLAD Dlrtoteur; J.W. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkborst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ct». per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad ztfn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindaplein Teler. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voer Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden ƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) In aansluiting op het Duitsche weer- machtsbericht zegt D.N.B. over den slag bij Bialystok en Minsk: Dat deze slag geleverd kon worden, is als een triomf van Duitsch soldatendom en van Duitsche leidingskunst te beschouwen. Een omsingeling en een vernietiging zijn van oudsher de groote doeleinden van de mili taire leiding geweest. Wanneer deze doel einden geheel en al vervuld konden worden, dan bewijst dit de totale superioriteit over den vijand, die zich in een dergelijke positie heeft laten brengen. De slag van Bialystok en Minsk heeft, precies zooals eens bij Tan- nenberg, de onmiddellijke bedreiging van Oost-Pruisen opgeheven. Hij overtreft ech ter wat zijn omvang, het aantal gevangenen en den buit betreft, den slag bij Tantienberg met een veelvoud. Het resultaat van den omsingellngsslag van Bialystok en Minsk beteekent tenslotte het vrijmaken van den weg naar het Oosten voor het Duitsche front ten Hoorden van de Pripet-moerassen. Hoewel de cijfers van den buit niet altijd beslissen en alleen als waardemeter voor het succes van een operatie beschouwd kunnen worden, is het toch verbluffend, dat thans ais uiteindelijk resultaat het aantal gevan genen, dat aan het Oostelijk front in 18 dagen van strijd werd binnengebracht, 400.000 bedraagt. Daar reeds op 2 Juli de bloedige verliezen van den vijand met een veelvoud van 160.000 werden opgegeven, kan men thans de verliezen van het Sovjetleger aan gevangenen en gesneuvelden op 1 mil- lioen schatten. Het verlies aan pantserwa gens en stukken geschut staat in verhouding tot dit geweldige cijfer en zal binnen afzien- baren tijd niet te vervangen zijn. Het ver lies van meer dan 6000 vliegtuigen komt, volgens voorzichtige ramingen, overeen met het verlies van 71 eskaders. Dit verlies over treft het verlies van de geallieerden in den veldtocht in het Westen tijdens den zomer van 1940, toen het verlies 2633 vliegtuigen bedroeg, met het drievoudige. Thans is reeds te overzien, dat het Sovjet- leger in een veldtocht van nauwelijks drie weken zoo zware slagen heeft gekregen, dai het de komende ineenstorting misschien nog iets zal uitstellen, doch in geen geval meer kan voorkomen. Onder de Sovjettroepen tusschen Bialy stok en Minsk heerscht de laatste dagen een onbeschrijfelijke chaos. Met verliezen, zoo als die.slechts uit de groote slagen van den wereldoorlog bekend zijn, trokken de ver slagen en verstrooide resten der Sovjets te rug naar het Oosten. Steeds opnieuw wer den de wegen, waarlangs zij weken, aange vallen door Duitsche artillerie, gevechts vliegtuigen en jagers, hetgeen een enorme verwarring onder de Sovjetsoldaten veroor zaakte. De bolsjewisten, die niet gewond waren, lieten alles in den steek om zich te redden. De wegen zijn bezaaid met wapenen en uitrustingsstukken. Op verscheidene plaatsen werd de Duitsche opmarsch gedu rende korten tijd opgehouden, doordat de wegen geheel verstopt waren door pantser wagens en voertuigen, die de Sovjets hadden laten staan of die kapotgeschoten en uit gebrand waren. Een deel van deze enorme hoeveelheid materiaal moest verwijderd worden om den Duitschen opmarsch voort gang te doen rónden. Steed weer komen in het gebied tusschen Bialystok en Minsk nog troepen uitgeputte Sovjetsoldaten uit de bosschen en schuil hoeken te voorschijn. In groote colonnes worden ze dan langs de hoofdwegen naar de kampen in het Westen gevoerd. Vele gevangenen zijn gewond en dragen smeri ge cn met bloed doordrenkte lappen om het lichaam. Het is een huiveringwekkend beeld van vernieling: het einde van talrijke keurafdeelingen der Sovjets, die Duitseh- land moesten aanvallen en de bolsjewisti sche brandfakkel door geheel Europa dra gen. SPOORLIJN MOSKOU—ST. PETERSBURG VERNIELD. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 10 Juli op twee plaatsen de belangrijke spoorlijn Moskou—Ht. Petersburg vernield, Hierdoor is het troepentransportverkeer en ravitailleering op deze lijn verbroken. De Duitsche luchtmacht heeft Donderdag krachtige aanvallen gedaan op de spoorlijn SjitomirKief. die van groote beteekenis is voor de ravitailleering van het bolsjewis tische leger. Op verscheidene plaatsen werd de lijn getroffen en het verkeer gestremd. In het gebied van Smolensk werden zwaar geladen treinen tot ontsporing gebracht. Zij geraakten in brand. In het geheel zijn 31 treinen met succes aangevallen en twee afweerbatterijen bulten gevecht gesteld. In den noordelijken sector zijn herhaalde aanvallen gedaan op het visschers-schier- eiland. Verscheidene artilleriestellingen der Sovjets werden door bommen vernield. In de bocht van Motowski, ten Zuiden van het Uit Genève verneemt het D.N.B.: Onder het opschrift „Twee documenten" publiceert de Journal de Genève een sen- sationeele geschiedenis van de hand van den vroegeren correspondent van Havas te Genève, Henri Ruff in. Deze documenten zijn, naar het blad schrijft niet nieuw. Zij zijn van 27 November 1939. De publicatie werd niet toegestaan. Het bericht van den vroegeren Havascorrespondent betreft een verklaring, die Stalin op 19 Augustus 1939, des avonds voor het Politbureau heeft af gelegd over het op denzelfden dag geslo ten Duitsch-Russische verdrag en waarin Ruffin destijds kennis droeg. Op welke wijze het document in Ruffins handen is gekomen, is onbekend, daar Ruffin dit een beroepsgeheim acht, dat hij niet wil schenden. Het toentertijd door Ruffin op gestelde bericht luidt als volgt: Op denzelfden avond, waarop Stalin een overeenkomst met het Duitsche Rijk had gesloten, achtte hij het noodig zijn politiek voor de leden van het Politbureau te rechtvaardigen. Hij verklaarde, dat, wan neer de Sovjets een alllantieverdrag met Frankrijk en Groot-Brittannië zouden sluiten, Duitschland gedwongen zou zijn met de Westelijke mogendheden een modus vivendi te vinden. Hierdoor zou de oorlog vermeden worden. Wanneer de Sovjetunie echter het voorstel van Duitschland aan neemt dit was in feite reeds in den loop van den middag door Stalin endertee- kend dan zal Duitschland ongetwijfeld Polen aanvallen en een interventie van Engeland en Frankrijk wordt onvermijde lijk. West-Europa zal zoodoende een ern stige vernieling tegemoet gaan. Wij zullen, zoo zeide Stalin, dan een groote kans hebben buiten het conflict te blijven en kunnen een gunstig tijd stip afwachten. Dit is iets, wat ons belang vereischt. De dictatuur van de communistische partij is slechts moge lijk door middel van een grooten oorlog. Een ander belang van de Sovjets noemde Stalin, dat Duitschland den oorlog zoo lang mogelijk zou kunnen voeren. Daar de Sovjetunie neutraal blijft, zal zij Duitschland economisch helpen. D&ch het spreekt vanzelf, dat de Sovjet-hulp een zekere grens niet zal overschrijden, daar de Sovjetunie haar eigen leger niet mag verzwakken. Tegelijkertijd moet ook een actieve communistische propaganda gevoerd worden. De Sovjetunie moet goed voorbereid zijn voor het oogenblik, waarop de oorlog ten einde loopt. Het verrast niemand, zoo voegde de voormalige Havascorrespondent te Genève hieraan toe, dat dit bericht van Havas te Parijs voorzichtigheidshalve door een groot deel van de pers in den doofpot is gestopt, vooral door dat deel van de pers, dat er waarde aan hechtte zoo het geen belang hierbij had de Sovjetambassade te Parijs niet te mishagen. Zoo was de stand van zaken, naar Ruffin verder verklaart, toen enkele dagen later een nieuw, niet minder sensationeel document tot het publiek doordrong, waar bij eveneens gepoogd werd het in den doof pot te stoppen. Dit document betrof de instructies, die door de Komintern waren verstrekt om het rapport van Stalin te rechtvaardigen. Door een bijna onbekend orgaan te Parijs, het „LOrdre National", werd op 11 December 1939 een indescretie begaan. De instructies waren bestemd voor de afdeelingschef en hun plaatsvervangers, alsmede voor de secretarissen-generaal der communistische partij in Frankrijk en Bel gië. De aard van de gedachte en van het plan van Stalin werd hierin als volgt om schreven Het instellen van het Sovjetregime in alle kapitalistische landen door de internationale revolutie blijft het eeni- ge algemcene doel van de buitenland- sche politiek der Sovjetunie. De Euro- peesche oorlog scherpt alleen de gun stige omstandigheden en voorwaarden voor het ontketenen van een inter nationale revolutie. Wij hebben ons doel bereikt, nX het uitbreken van een algemeenen oorlog, zonder hieraan deel te nemen. Wij zullen de Duitschers tijdens den Europeeschen oorlog dusda nig bijstaan, dat zij lang tegenstand kunnen bieden, doch niet zoover, dat een overwinning van de Duitsche wa pens mogelijk wordt. Op deze wijze zullen wij de beslissing in handen houden. schiereiland, werd een Sovjet koopvaarder van 1500 ton tot zinken gebracht en een van 400C ton zoo ernstig beschadigd, dat hij eveneens verloren geacht moet worden. (D.N.Bj HET FINSCnE COMMUNIQUÉ. De Finsehe regeerlngs-persdienat meldt: Aan de Zuid-Oostelijke grens is de laat ste dagen de bedrijvigheid van verkenners cn artillerie voortgezet. Den vijand wei den voortdurend zware verliezen zoowel aan manschappen als aan materiaal be rokkend. In de richting van Lahdenpohla is het reeds veroverde gebied verbreed. Voorbij de Oostelijke grens zijn de opera ties stelselmatig voortgezet. Overeenkomstig het bevel van Stalin hebben de Sovjets op den terugtocht ge poogd alle woonhuizen in brand te steken, doch vele dorpen zijn onverlet in onze handen gevallen. Onze luchtverkenning heeft waargenomen, dat de vijand ook in streken,waar geen eigenlijke oorlogsope raties worden uitgevoerd, branden en ver nielingen stichten. De activiteit der zeestrijdkrachten is de laatste dagen gericht op belemmering van de zeeverbindingen van den vijand en be veiliging van het verkeer in de eigen wa teren. Bij de Oostelijke grens en in de streek van Hangoe duurt de bedrijvigheid van patrouilles en artillerie voort. Ons luchtwapen heeft vijandelijke transporttreinen, autocolonnes, alsmede bi- vakkeerende troepen en troepenkampen gebombardeerd. De vijandelijke activiteit in de lucht was zeer gering. Maarschalk Mannerheim heeft opnieuw een dagorder tot de troepen gericht tot bevrijding van geheel Karelië. De chef van den generalen staf van de Honved deelt mede: De Hongaarsche troepen zetten de ope raties stelselmatig voort. Het AHf meldt: De commandant van de S.S. Standarte Westland, s.S.-Standartenfiihrer Illlmar Waeckerle, Ls na een zegevierend gevecht van zijn regiment op 2 Juli in den strijd rondom Lemberg gesneuveld. S.S. Standar- tenfuehrer Waeckerle is door zijn held haftig optreden tot symbool en voorbeeld voor dit jonge, dappere, door hem ge vormde regiment der Waffen S.S. gewor den. Naar de bevoegde instanties te Kovno meedeelen, bevinden zich onder de thans gevonden lijken in totaal omstreeks elf honderd katholieke geestelijken, die groo- tendeels zoogenaamd als gedetineerden in gevangenissen waren ondergebracht. Alle lijken vertoonden het beruchte schot in den nek, waarmee de Gepeoe haar gevan genen als regel ombracht. Enkele der slachtoffers vertoonden, naar duidelijk uit foto's blijkt, aan het bovenlichaam sneden in kruisvorm, terwijl bij anderen onmis kenbare kruisen op bovenlijf en armen wa ren gebrand, blijkbaar met een gloeiend ijzer. Onder de lijken vond men twee pastoors uit Wilna, die reeds boven de tachtig wa ren. Naar voorts wordt meegedeeld, heeft de Lithausche clerus een collectie van de foto's samengesteld, die gevoegd wordt bij het materiaal, dat binnen enkele dagen naar het Vaticaan wordt gezonden. De cle rus verzoekt het Vaticaan tevens een ver trouwensman te zenden, die de situatie ter plaatse kan opnemen. Sovjet-soldaten hebben uit de kerken en pastorieën in de Oostzeestaten alle wijn- voorraden gestolen, die voor kerkelijke doel einden waren bestemd. In de bagage van een sovjet-officier vond men foto's, waar op sovjet-soldaten bezig waren wijn uit gewijde kelken te drinken. Op een tafel stonden monstransen en crucifixen, die door de soldaten waren behangen met roo- de vlaggen, waarop de emblemen der sov jets voorkwamen. Op de foto's kwamen ook paarden voor, die met altaarkleeden, kan delabers en priestergewaden waren bela den, welke blijkbaar als buit meegevoerd houden worden. (D.N.B.) Radio-Moskou meldt, dat de Gepeoe in haar staf een groot aantal jonge meisjes en jongens, ja zelfs kinderen heeft opge nomen. die in het bijzonder tot taak heb ben gekregen spionnen op te sporen. Deze kinderen zijn reeds in een voorbereidenden cursus opgeleid. Een vrouwelijk lid van den hoogsten raad der Sovjets, Loebjanova, heeft voor de Moskousche radio een op roep gericht tot de vrouwen der Sovjetunie en de „amazones", aangespoord met dap perheid en moed naar het front te gaan om voor het land van Stalin te strijden. De vrouwelijke piloten werden aangespoord in vermetelheid niet voor de mannen on der te doen. (D.N.B.- Van heden af zullen wij eenige foto pagina's publiceeren, die de schanddaden van het sovjet-leger onomstootelijk zullen vastleggen. United Press meldt uit bctrouwbere bron te Londen, dat Stalin gisteren bij zijn onderhoud met den Britschen ambassa deur, Cripps, de spoedige vorming van een Westelijk front door de Engelschen heeft geëischt. Volgens een bericht van Aftonbladet uit Londen, heeft de sovjet-ambassadeur te Londen. Maisky,- den voorzitter van liet Trade Unions' congres een telegram ge zonden, waarin hij een beroep doet op de Britsche vakvereenigingsbeweging en Óen wensch uit, dat zij zal zorgen, dat de sov jet-unie „de grootste hulp in den kortsten tyd" krijgt. De Zweedsche correspondent merjet hier omtrent op, dat het nauwelijks mogelijk is op den duur het vraagstuk van den mi litairen en industrieelen steun aan de sov jet-unie te scheiden van de politieke on dersteuning. (DJNJ3.) MILITAIRE BENOEMINGEN IN SOVJET-UNIE. De Moskousche radio heeft bekend ge maakt, dat de maarschalken Worosjilow, Timosjenko en Boedjenny benoemd zijn tot- opperbevelhebber resp. van het Noor delijk, Westelijk en Zuid-Westelijk front. Zij hebben het bevel reeds op zich geno men. (D.NJB.) Het Duitsche opperbevel deelde gisteren nog mede: In den strijd tegen de Britsche ravitail leer in a hebben dulkbooten ln het Noord»» van den Atlantischen Oceaan vier vijande lijke koopvaarders met een gezamenltjken inhoud van 27,600 ton tot zinken gebracht. Ten Oosten van Peterhead heeft de lucht macht een vrachtschip van 4000 ton tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben sterke afdeelingen gevechtsvlieg tuigen de invoerhaven Hull met groot ef fect gebombardeerd. Andere luchtaanval len waren gericht op de havenwerken van Great Yarmouth en Berwick en op vlieg velden en zoeklicht-stellingen in Oost- en Zuid-Engeland. Bij vijandelijke pogingen om de Ka- naalkust aan te valles hebben Jagers gis teren 21, afweergeschut vier en marine- geschut drie Britsche vliegtuigen neerge schoten. Twee Duitsche vliegtuigen wor den vermist. Zwakke vijandelijke afdeelingen hebben ln den afgeloopen nacht een klein aantal brisant- en brandbommen op eenige plaatsen hl West Duitschland laten vallen. De verliezen bij de burgerbevolking zijn ge ring. HET BRITSCHE ANTWOORD ONAANNEMELIJK GEACHT. United Press meldt uit Vichy: De Fransche regeering heeft door bemid deling van de Amerikaansche ambassade in Vichy op de Engelsche wapenstilstands voorwaarden voor Syrië geantwoord. In het antwoord wordt gezegd dat 1. De Engelsche tekst en de vorm van het Britsche antwoord voor de Fransche re gering onaannemelijk is. 2. Schijnt het Engelsche antwoord een overeenkomst regelrecht onmogelijk te ma ken. van hedenavond tot morgenochtend en van Zondagavond tot Maandagmorgen De maan komt heden op te 23.41 uur en gaat morgen om 11.07 uur weer onder. Nederland en het bolsjewisme hebben steeds tegenover elkaar gestaan als water en vuur. Grooten invloed vermocht het bolsjewisme hier te lande dan ook geluk kig niet te verwerven. Voor ons, nuchtere Hollanders, waren de communistische leuzen te doorzichtig en sprak te veel het ware beeld van den „heilstaat." Nederland is een christelijk land. Hoe moest hier daarom niet treffen de meer dan schandelijke vervolging van de kerken en haar dienaren in het zoo geprezen sov jet-rijk? Nederland is een land, dat prat gaat op zijn verdraagzaamheidMlllloenen slachtoffers zijn der Gepeoe ten prooi ge vallen. Hun bloed is onschuldig gestort, zonder mededoogen op vaak onmensche- lljke wijze. Nederland ls een land van cultuur en beschaving. Des te feller moest dus hier treffen het handelen ln strijd met de pri mitiefste begrippen van beschaving ln het groote sovjet-rijk. Nederland en sovjet-Rusland waren en zijn twee antipoden, die nimmer elkaar zullen vinden! Ons blad, dat vroeger steeds een neu traal standpunt innam tegen alle z.g. poli tieke partijen, maakte dan ook van den be ginne af een uitzondering voor de commu nistische partijen, op wier gevaarlijk drij ven wij altijd hebben gewezen. Nederland, hoezeer direct nog niet be dreigd, maar toch inziende en begrijpende het gevaar, dat ook voor ons land terstond zou intreden, wanneer het bolsjewisme zich een weg zou banen naar het Westen, volgt met spanning den strijd, door onze Ooster buren ingezet tot vernietiging van het ge hate en verfoeide bolsjewisme. En volgt niet alleen met den geest, doch draagt daaraan ook metterdaad bij, door de in stelling van een Nederlandsch Legioen, dat zijn plaats zal lnnemeen te midden van alle landen van Europa, die eensgezind zich keeren tegen het gevaar van vernietiging van alle Westersche beschaving onder den zwaren hak van bolsjewistische verdruk- Ing. Op ter kruistocht, dat ls het wachtwoord vervat in de oproepen van Rijkscommissa ris en lult.-generaal Seyffardt, die het Ne- derlandsche legioen organiseert en zij ver trouwen, dat vele landgenooten dezen op roep zullen verstaan! 3. Blijkt uit den Engelschen tekst dui delijk dat Engeland het doel nastreeft de mandaatsgebieden te veroveren. 4. Is het voor de Fransche regeering niet mogelijk met de de Gaulle-beweglng te onderhandelen, daar haar leiders verraders van het eigen land zijn, 5. Is de Fransche regcering niet ln staat voorwaarden aan te nemen en heeft zij het vaste vertrouwen dat generaal Dentz ter plaatse de door de situatie vereischte beslissing zal treffen. Vichy heeft hiermede blijkbaar de Engelsche voorwaarden voor een wa penstilstand in Syrië verworpen, en generaal Dentz blijkbaar vrij gelaten, de wapens neer te leggen, met de En gelschen te onderhandelen of den strijd voort te zetten. De Fransche re geering nam het besluit om de Brit sche eischen te verwerpen, ln een kabi netszitting. Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Ir Bakker Schut over de beteekenis van het nationale plan. (3e Blad). Kaagweek met meer dan 400 inschrijvingen (Sport, 2e Blad). Ga naar de Jeugdherbergen; iedale oor den voor de Trekkers! (3e Blad). Buitenland De actie tegen de sovjets. (Ie Blad). De bedoelingen der Soviets onthuld. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1