BINNENLAND Donderdag 10 Juli 1941 IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad VRAGENRUBRIEK AGENDA Winterhulp Nederland De aanmeldingen voor het Nederlandsche vrijwilligerslegioen Nog geen gaslooze uren in de groote gemeenten FEUILLETON Een man verdween.. Bijzondere kweekscholen Dierenmishandeling van de ergste soort De herbouw van Scherpenzeel DUITSCHE RECHTERLIJKE MACHT VOOR STRAFZAKEN. Bij verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied is bepaald dat de verordening no. 521940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken als volgt wordt gewijzigd. In het eerste lid van paragraaf 2 verval len de woorden: „of voormalig Duitsche". Dit lid komt daardoor als volgt te hiiden: „De Duitsche gerechten zijn met uitslui ting van de Nederlandsche rechterlijke macht bevoegd om delicten, die door Duit sche staatsburgers van het protectoraat Bohemen en Moravië begaan worden, te vervolgen en te vonnissen." Voorts wordt het eerste lid van paragraaf 13 als volgt gelezen: „Wanneer de dader noch Duitsch staats burger noch staatsburger van het protec toraat Bohemen en Moravië is, kan de zaak aan de Nederlandsche autoriteiten, met strafvervolging belast, worden overgegeven, ten einde te worden vervolgd en berecht." NEDERLANDSCHE AANNEMERSROND. Gisteren is te Arnhem de algemeene-ver- gadering gehouden van den Ned. Aanne mers Bond en Patroonsvereeniging voor de Bouwbedrijven. De voorzitter, de heer G. Elfferich, wees in zijn openingsrede op de vele moeilijke vraagstukken voor de bedrijven. Medegedeeld werd, dat bij het bestuur was ingekomen een verzoek van de arbei dersbonden om loonsverhoogingen van drie tot vijf cent per uur. Bij de bestuursverkiezing werd de bonds voorzitter herkozen, terwijl tot leden van het dagelijksch bestuur werden gekozen ir. J. J. van der Wal, Den Haag; H. A. Slag molen, Utrecht; J. W. Hofstra, 's-Heeren- berg; T. W. Wieringa, Groningen. Tot districtscommissarissen voor Gelder land, welke provincie in twee districten wordt gesplitst, zijn benoemd de heeren J. A. G. de Kinkelder, Arnhem, en B. Jansen, Aal ten. EEN VERKLARING VAN JOSJIZAWA. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De leider der Japansche delegatie te Batavia, Josjizawa, is op zijn terugreis te Kobe aangekomen. Hij verklaarde, dat men geen overeenkomst met Nederlandsch-Indië tot stand heeft kunnen brengen, daar de internationale toestand voor Japan en Ne derlandsch-Indië fundamenteel verschil lend is. Het heeft, aldus Josjizawa, geen zin een nieuwe poging te doen, daar voortgang der onderhandelingen niet verwacht kan worden met het oog op de houding der vooraanstaande persoonlijkheden hi Neder landsch-Indië. D. B. te K. a. Z. Omtrent een extra belas ting voor de door U bedoelde personen is ons niets bekend. D. J. D. te L. Leiden, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Haarlem, Velsen, Castricum, Lam men, Alkmaar. Stolpervlot. brug van Ewijksluis, den Oever. Totaal plm. 115 K.M. De kosten van het opsturen van een rijwiel naar Schagen per trein bedragen 80 cent. M. van W. te L. Leiden, Hazerswoude, Boskoop, Waddinxveen, Gouda. Haastrecht. Schoonhoven. Nieuwpoort, Gorinchem, Sleeuwijk Werkendam. Totaal 60 K.M. L. van der L te L. De boot van Amsterdam naar Harderwijk vertrekt dagelijks te 8.30 uur voorm., de Ruyterkade steiger B, vanaf Cen traal Station door Oostelijk viaduct en rechts over de Hefbrug). Enkele reis 60 ct., retour f.1. H. H, te L, De boot van Lemmer vertrekt van Amsterdam op werkdagen te 7.30, 10.30 en 12 uur; des Zondags te 9,15 uur. Lemmer, Sneek, Bolsward, Witmarsum, Har- lingen. Totaal 53 K.M. A, C. te L. Leiden. Alpnen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culem- borg, Buurmalsen, Geldermalsen. Wadenoyen Tiel Totaal 94 K.M. J. van der B. te O. Bedoelde plaats is momenteel slechts van enkele zijden bereik baar. U doet. het beste daarnaar ter plaatse bijv. in de Bildt te informeeren. De route tot Soesterberg is: Leiden, Utrecht, de Bildt, Soes- terberg. Totaal 64 K.M. S, te L, Het door den burgemeester aan gewezen hoofd van den luchtbeschermingsdienst is de commissaris van politie de heer R. J. Meyer. HEDEN. Prediker: Spr. ds. van Dijk van Den Haag, 7 Vz uur nam Schuttershof: Uitvoering Han Zirkzee en leerlingen, VA uur nam. Katwijk Zee (Casa Cara)ds. Lekker- kerker. Nam. 7,30 uur. Oegstgeest (Pauluskerk)Concert Henri Welbooren en Feike Asma 8.15 uur nam. Sassenheim (Hoofdstr. 99): Filmavond N.S.B., 8 uur nam. Zondag. Jeruël, le Groenesteeg 16: Bijeenkomsten voorm. te 10 uur en nam. 6 uur. Woensdag. Rotterdam (Oosterkade 10)Ledenverg. Ver. Instituut voor Tropische Geneeskunde. 3# uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling „De Kunst om de Kunst" (t/m. 20 Juli): Werkdagen 105, Zon dags 15 uur. DIVERSEN 's Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot Inenting tegen typhus en dlph- terie. 11—3 uur. 's Dinsdags: Oude Rijn 44 c: Prot, Bureau voor Sociale Adviezen. 78 uur nam s Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%—11 uur voorm. Arbeidsbeurs CLevendaal)Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol waardiger) 35 uur nam. s Donderdags Wijkgebouw „Bethesda" (Hoef- scraat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. s Vrlldags tost voor Praeventleve Genees kunde Wassen aar scheweg 56: Consultatiebureau v. Beroepskeuze 45 BIOSCOPEN t 18 Jaar; 14 Jaar; 5 alle leeftijden. Luxor-theater: „Frenck de pandoer" 8 Dagelijks nam 2 eD 8 u ir Zondag 2—7 uur doorl. voorstelling Lido-Theater: „Ave Maria" t Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 ep 81/4 a Woensdag en Zaterdag ma- tlnée 2.30 uur. Trlanon-theater: „De vrouw zonder verleden" t Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 uur doorl voorstelling. Casino-theater: „Lajla" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur Zondags te 2. en 8 uur nam Rex-theater: „In de schaduw der bergen" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag 26% uur doorl voorstelling. Katwijk Zee: Nova-TheaterArtlstenpen- sion". Dagelijks 8 uur nam. 's Zondags ge- De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 Juli 20 uur tot Zaterdag 12 Juli 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoo- gewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapaxk 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 23 gr. C. (74 gr. F).. WATERTEMPERATUUR. Voorm. 12 uur: 23 gr. C. Zweminrichting „De Zyi" Voorm. 12 uur: 23 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer". Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W.H.N. ts Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk Id veler leven. Velen willen deelnemen aan den kruistocht tegen het bolsjewisme, 600 MARECHAUSSEES HEBBEN ZICH GEMELD. Zooals in verscheidene andere West- Europeesche landen, overtreft ook in ons land de geestdrift voor dienstneming bij de Waffen S.S. verre de verwachtingen. Ook voor het Nederlandsche vrijwilligers legioen srtroomen de aanmeldingen binnen aan het adres Stadhouderslaan 132, Den Haag. Honderden Nederlanders begrijpen in dezen tijd, dat zij niet langer werkeloos mogen toezien bij de groote beslissing, wel ke thans in het Oosten van Europa wordt uitgevochten, de beslissing tegen of voor het bolsjewisme, voor of tegen het vader land, voor of tegen God, volk en kerk. Uit zeer bevoegde bron vernemen wij intus- schen, dat niet alleen burgers en oud-mili tairen zich bij honderden opgeven, maar ook een groot aantal meldingen gekomen is uit de rijen der marechaussee. Zoo groot was onder de marechaussee de geestdrift voor deelneming aan den kruistocht tegen het bolsjewisme, dat ruim 600 man zich hebben aangemeld. Deze 600 man zullen in korps verband, onder eigen officieren, binnenkort vertrekken en vnl. ordedienst verrichten. Wij zullen den juisten datum van vertrek nog mededeelen. In verband met een bericht in enkele ochtendbladen van 8 Juli betreffende de invoering van gaslooze uren in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage met ingang van heden wordt ons van de meestbevoegde zijde medegedeeld, dat deze aangelegenheid tot nader order is opgeschort. MEER ETEN VOOR DE TREKKERS. Op het verzoek van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale, om voor de jeugd herbergen gedurende de zomermaanden grootere hoeveelheden voedsel beschikbaar te stellen, heeft het Centraal Distributie Kantoor thans gunstig beschikt. Bij het nemen van deze beslissing heeft men zich laten leiden door de overweging, dat vele jeugdhergen momenteel gesloten zijn voor het trekkersverkeer. LOONBELASTING VOOR MUSICI. Alsmede voor amusementsartisten en beroepssportlieden. Ter aanvulling van het in de dagbladen van 8 Juli gepubliceerde omtrent de zeven de uitvoeringsbeschikking loonbelasting 1940 wordt de aandacht gevestigd op arti kel 3 van deze beschikikng, waarin wordt bepaald dat op de loonbelastlngkaarten voor de in artikel 1 bedoelde personen geen aanteekening overeenkomstig artikel 13 en 14 van het besluit op de loonbelasting 1940 wordt gesteld. De reeds op de kaarten gestelde aantee- keningen omtrent aftrek der kosten tot verwerving, persoonlijke verplichtingen en buitengewone lasten vervallen dus met in gang van 15 Juli a.s. Voorts bepaalt het artikel dat den hier te lande wonende personen als hierboven be doeld steeds een aanslag in de inkomsten belasting wordt opgelegd, waarbij de inge houden loonbelasting wordt verrekend. Door LESLIE FORD, (18 „Dat moet wel een eenzaam baantje ge weest zijn", zei Ik, en dacht vlak daarna: „Hoe kun je zoo'n stommiteit zeggenl" En toen maakte ik het nog erger door er aan toe te voegen: „Ik bedoel zoo heelemaal al leen op den top van een berg." „Je hebt een hoop tijd om na te denken", zei hij rustig. We naderden het hotel, en een oude vo gelverschrikker van een auto, die den oprit was komen afrijden, stopte aan den kant van den weg met een gekrijsch als een kar- revracht vol magere varkens. Achter de ge barsten en met pleister beplakte voorruit vandaan groette Monty ons met breeden grijns. Ik reed den weg in naar het par keerterrein achter het hotel. Lisa had nog niet veel tijd gehad om haar werk te doen, en ik overwoog een oogenbllk of ik haar niet meer tijd moest laten. Maar ik bedacht me dat het makkelijker voor haar zou zijn om ze naar buiten te krijgen dan om ze bulten te houden, en dus schoot ik met een vaart achter de keuken om en zette de auto op een open plaats. Wij haastten ons naar de achterdeur van het hotel en kwamen in de hal. Ik slaakte een zucht van verlichting: niet alleen zag lk George of den kolonel niet in den salon, maar er was niemand, zelfs geen Uftjongen. Iedereen stond op de veranda. Ik hoorde een doordringende vrouwen stem zeggen: „Waar zijn ze dan? Ik zie heelemaal geen elanden. Ze is stapel!" VOORZIENE OPHEFFING VAN EEN AANTAL SCHOLEN UITGESTELD. In het besluit van de secretarissen-ge neraal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming en van Binnanlandsche Zaken van 25 Maart 1941 (Ned. Staatscourant 28/29 Maart 1941, no. 62) is in artikel XII onder meer be paald, dat met ingang van 1 September 1941 het aantal bijzondere kweekscholen, dat voor rijkssubsidie in aanmerking komt, kan worden verminderd. Tengevolge van in voorbereiding zijn de ondcrwijsmaatregelen waarover bin nenkort mededeelingen volgen, moest van de opheffing van deze kweekscho len voorloopig worden afgezien. Uit drukkelijk wordt hierbij opgemerkt, dat van een definitief afstel van de ophef fing van een aantal bijzondere kweek scholen geen sprake is. De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front deel mede: Dinsdagmiddag is er in Varsseveld, dank zij het ingrijpen van het Nederlandsch Agrarisch Front, een ergelijk geval van die renmishandeling aan het licht gekomen. Drie met varkens beladen wagons ston den dien dag op het stationsemplacement van Varsseveld. De tropische temperatuur zorgde ervoor, dat het in deze wagons waarin levende varkens opeengepakt wa ren niet om uit te houden was. Den streekleider van het N.A.F., den heer B. Diepenbroek, kwam deze dierenmis handeling ter oore en hij stelde zich met het hoofdkantoor van het N.A.F. in Den Haag in verbinding, dat direct machtiging tot ingrijpen verleende. De heer Diepenbroek begaf zich hierop met een tweetal helpers naar het station. De wagens werden geopend. Een ontdrage- lijke stank kwam er uit. De varkens lagen als versuft door elkaar. Twee ervan bleken als gevolg van de hitte gestikt te zijn en waren voor consumptie ongeschikt. Een ander beest was er zoo slecht aan toe, dat het alleen door een onmiddellijke nood- slachting nog voor de consumptie kon wor den gered. De overige varkens werden met veel moei te uitgeladen en naar het waaggebouw te Varsseveld overgebracht, waar zij met be hulp van groote hoeveelheden water een beetje op hun verhaal kwamen. Het is ko men vast te staan, dat de wagons 's mor gens om half elf werden geladen. In plaats van ze nu achter een personentrein te ha ken, zooals bij dergelijke weersomstandig heden noodzakelijk was, liet men de var kens aan hun lot over. Zooals te begrijpen valt, veroorzaakte deze zaak in 't dorpje Varsseveld groote op schudding en heeft men daar van zeer na bij kunnen zien, dat toen de Nederlandsche boerenleider Roskam, Zaterdag j.l. op den boerenlanddag te Rolde verklaarde: „het N.A.F. neemt van heden af welbewust de leiding in de voedselvoorziening van ons land op zich", hij geen woord te veel heeft gezegd. HANDARBEIDERS BIJ RADIODISTRI BUTIE IN BOND VAN PERSONEEL IN OVERHEIDSDIENST. De Persdienst van het N.V.V. meldt: De exploitatie van radiodistributiecen- trales was tot December 1940 vrijwel ge heel in handen van particuliere exploitan ten. Op dat tijdstip exploiteerden deze sa men 817 bedrijven, terwijl daarnaast slechts een 17-tal gemeenten zelf de radiodistribu tie als gemeentebedrijf ter hand had ge nomen. De organisatie van het personeel in deze bedrijven vond slechts voor een deel plaats „Ga mee! Vlug!'' zei ik tot Steve. Als die vrouw ze niet kon zien, dan zou kolonel Primrose ze nog veel minder zien en hij zou onmiddellijk onraad ruiken. Onze voeten klonken bedenkelijk luid door de leege gang. Toen we bij het trapje waren, keek ik achterom. Ik zag de menschen weer naar binnen stroomen en zag hoe do kolonel bij den hoek van de balie stond en ons nakeek. Wij liepen nog harder. Steve's lange beenen namen één pas tegen ik drie. De kolonel was voor het oogenblik minder gevaarlijk dan George, maar George was nergens te zien. Ik stond voor de deur van de zitkamer en stak mijn hand uit naar de deurknop, toen ik een deur een eind verderop hoorde openen. Ik keek rond. Mevrouw Ridley was naar buiten gekomen en was, toen zij ons zag, stilletjes weer in haar kamer terugge gaan, Ik keek Steve aan, maar hij had haar öf niet gezien, óf hij kende haar niet. Het kwam er natuurlijk niet op aan, maar het was toch een beetje vreemd een beetje geheimzinnig en vaag verontrustend. Ik tikte aan en opende de deur. Mevrouw Chapman stond bij de tafel voor het raam en sloot de lade met een korte be weging van haar lichaam. Ik zag haar iets op tafel leggen toen ze zich omdraaide, en zag nog juist achter haar japon vandaan den blauw-glimmenden loop van George's revolver uitsteken. Mevrouw Chapman stond rechtop. Zij keek hem strak aan, haar oogen boorden koel en onderzoekend in de zijne. Ik deed de deur dicht, draaide den sleutel om en bleef wachten; ik voelde de geladen stilte in iedere zenuw van mijn li chaam. Geen van beiden bewoog een spier, of maakte eenig gebaar om den afstand, die als een afgrond tusschen hen lag, te ver minderen. Toen, plotseling, terwijl ik mijn hart tot ijs voelde bevriezen, zag ik het grimmige harde gezicht van mevr. Chap- in den Nederlandschen bond van personeel in overheidsdienst. Daarnaast was een aan tal werknemers in de particuliere bedrijven aangesloten bij den Algemeenen Neder landsche metaalbewerkersbond. Over een besluit van den rijkscommissa ris van 19 December 1940 werden alle ra diodistributiebedrijven onder rijksbeheer gebracht, waardoor uiteraard de positie van het personeel zich belangrijk wijzigde. Wat de organisatie betreft was dit personeel dus aangewezen op den Nederlandschen bond van personeel in overheidsdienst. De Al- gemeene Nederlandsche Metaalbewerkers- bond adviseerde zijn desbetreffende leden dan ook over te gaan naar den Nederland schen bond van personeel in overheids dienst. Aangezien echter ook andere vak bonden pogingen deden om het personeel, werkzaam bij de radiodistributie te orga- niseeren, heeft de commissaris van het N. V.V. thans besloten, dat de handarbeiders, werkzaam bij de radiodistributie, georgani seerd dienen te zijn in den bij het N.V.V. aangesloten Nederlandschen bond van per soneel in overheidsdienst. DR. IR. RINGERS OPENT DE EERSTE NIEUWE WINKELS. De herbouw van het zwaar geteisterde Scherpenzeel van de 500 huizen werden er 475 beschadigd, waarvan 80 geheel ver woest is gisteren feestelijk gevierd. Aanwezig waren de algemeene gemach tigde voor den wederopbouw, ^r. ir. J. A. Ringers met vele van zijn naaste medewer kers en talrijke andere autoriteiten, tot wie behoorden vertegenwoordigers van het departement van financiën en van de Grebbecommissie, alsmede het gemeentebe stuur van Scherpenzeel en vele anderen. Dezen dag werden de eerste, op de puin- hoopen van de oude, geheel nieuw opge bouwde woningen en winkels in gebruik genomen en het was dr. ir. Ringers, die deze uitzonderlijke plechtigheid op symbo lische wijze verrichtte, door met een groo- ten bronzen sleutel, voorzien van het wapen van Scherpenzeel, een winkelperceel op het Kerkplein te openen. Kort tevoren waren dé belangstellenden in het gemeentehuis door den burgemeester den heer K. van Hoytema van Konijnen burg verwelkomd. De genoodigden werden toegesproken door den gedelegeerde voor den wederop bouw van Scherpenzeel, den heer A. H. Brederoo, waarna dr. ir. Ringers het woord nam. In het laatste jaar zoo zeide hij ben ik vele malen hier geweest om met de plaatselijke autoriteiten en met de belang hebbenden besprekingen over de beste op lossing voor de tallooze moeilijkheden, welke in verband met den herbouw gerezen waren, te voeren. Maar u zult begrijpen, dat ik nog nooit met zooveel genoegen de reis naar deze plaats heb gemaakt als van daag. Het groote publiek heeft stellig geen vol doende besef van de vele vraagstukken, waarvoor een oplossing moet worden ge zocht, alvorens met den herbouw van ver woeste plaatsen en stadswijken kan worden begonnen. Voor het publiek in wijden kring begint de wederopbouw pas te leven, in dien op de plaatsen, waar eenige maanden geleden nog puinhoopen waren, thans ge bouwen en huizen gaan verrijzen en dit is gelukkig thans op vele plaatsen in ons land het geval. Spr. gaf uiting aan de hoop, dat de toe komst voor Scherpenzeel nog veel goeds moge brengen. Na deze toespraak opende dr. ir. Ringers het reeds genoemde winkelpand. Vervol gens waren dr. ir. Ringers en zijn medewer kers aanwezig bij de eerste steenlegging van de nieuwe bewaarschool en van het restaurant De Witte Holevoet, dat aan den Westelijken ingang van het dorp zal ver rijzen. Bij deze laatste plechtigheid ver tolkte de heer Van Heuzen Goedhardt den dank der gemeentenaren van Scherpenzeel jegens den algemeenen gemachtigde voor den wederopbouw en zijn staf van mede werkers. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van justitie is be noemd tot commissaris van politie te Rot terdam de heer S. W. Moolenaar met ge lijktijdig eervol ontslag als commissaris van politie te Groningen. man zacht worden, en haar oogen vulden zich met tranen. Haar lippen trilden en zij strekte de armen naar hem uit. „Steve! Mijn jongen!" fluisterde zij. Nog een oogenblik, zoo lang dat het ein deloos scheen, bleef Steve stijf en met ge spannen spieren staan, toen sprong hij naar voren. Hij viel in haar armen en druk te zijn hoofd tegen haar borst. De tranen stroomden van haar wangen. „Waarom heb je dat gedaan, Steve?" Zij suste hem als een klein kind, met een stem zoo teer dat ik mijn ooren niet kon geloo- ven. „Goddank dat we je gevonden hebben, Steve! M'n jongen, m'n jongen!" Ik draaide den sleutel terug en sloop oorzichtig de deur uit en naar mijn kamer. Ik bleef in het donker voor het raam staan en keek door de Inktzwarte franje der den nen heen naar het kalme glinsterende meer oppervlak. Eigenlijk wist ik over Steve Grant nog maar weinig meer dan drie uur geleden, maar door al die menschen die zoo'n onbegrensd vertrouwen in hem had den mevrouw Chapman, Monty, Dutch, zelfs Lisa was hij in mijn geest volkomen vrijgesproken van alles wat hij in het ver leden misdaan scheen te hebben. Er werd op mijn deur geklopt. Ik schrok op en wendde mij snel om, vóór ik „Bin nen" zei. De deur ging open en mijn zoon, in zijn pyama en gestreepte kamerjas, waar hij de laatste maanden volkomen uitge groeid was, stond verschrikt en met ver warde haren op den drempel in het licht van de gang. „Moeder; waar ben de toch?" riep hij uit Hij zocht naar het knopje draaide het licht aan en sloot de deur. Zijn ge zicht was bijna komisch van verwarring, zijn oogen glommen nog van slaap. „Het is zoowat middernacht. Waar ben je toch geweest?" „Nergens, lieverd," zei ik. Hij liep naar voren en kwam op den rand van mijn bed zitten. „Zeg mams," zei hij, nadat hij een tijdje lang een gat in zijn pantoffel bestaard had, „is het waar dat Cecily met dien reuze-opschepper gaat trouwen?" „Als je daarmee George Pelham bedoelt: het schijnt van wel." „En is het waar dat die vent, dien ze dachten dat dood was, weer boven water gekomen is?" Ik knikte. „Wie heeft je dat verteld?" „Lisa" Toen ging hij voort: „Ze zegt dat Cecily nog altijd verkikkerd op hem is, en hij op haar. Is dat zoo?" „Ik weet het niet, jong," zei ik, „maar het zou me niet verwonderen." „Nou dan, wat doet ze dan zoo mal om met dat stuk vergift, te willen trouwen? Daar kan ik niet bij." „Zoo is het leven, Bill" zei ik. „Ik vind het allemachtig raar." „Dat is het ook. Hoe ouder je wordt, des te raarder wordt het." Ik had het nog over het leven, maar mijn zoon heeft een concreter geest, „Ik wou dat iemand hem op een ritje tracteerde en niet terugkwam, voor hij be graven was", zei hij. „Bill!" riep ik uit. „Zoo mag je niet praten!" „Lisa zegt .Het kan me niet schelen wat Lisa zegt!" Plotseling liet ik mijn stem dalen. Wie weet zat Lisa's vader te luisteren, met zijn oor tegen het sleutelgat van de verbin dingsdeur geplakt. „Lisa zegt altijd alles wat haar voor haar mond komt. Ga nu naar bed en denk er niet meer over." Hij gaf me plichtsgetrouw een zoentje ergens opzij van mijn wang en liep neer slachtig naar de deur. Daar stond hij, met zijn hoofd omlaag en zijn rug naar me toe, tegen den kant van het deurkleedje te schoppen. „Moeder," zei hij zielig, zonder om te kijken. „Ja Bill." „Moeder, je gaat toch niet met kolonel Primrose trouwen, is het wel?" Ik hapte ln den letterlijken beteekenis van het woord naar adem. „Maar Bill! Hoe zoo?" Hij keek met een ongelukkig gezicht op. „Ik hoorde den ouwen zuurpruim tegen zijn blonde walvisch zeggen, dat je alles op ha ren en snaren zette om hem te vangen, en hij hangt hier altijd rond, en ik weet je: ik vind hem wel een fijne vent, maar gossie, moeder Hij probeerde te grijns lachen, maar het lukte niet. „Hoor eens, Bill", zei ik. Hij kwam naar me toe en ging weer naast me zitten. Het was over eenen toen hij me opnieuw goe- dennacht kuste, en ik bleef in mijn deur staan- totdat hij de zijne achter zich geslo ten had. Toen ik de mijne wilde sluiten, zag ik de deur van mevrouw Chapman's ka mer opengaan. Steve Grant kwam naar buiten: hij bleef een oogenblik in de g^ng stilstaan om naar George's deur te kijken. Zelden zag ik een gezicht tegelijk zoo bleek en zoo grimmig. Plotseling deed hij met opeengeklemde kaken twee vlugge stappen vooruit. Hij hief een gebalde hand op om aan te kloppen, maar op een centimeter afstand van het paneel hield hij zijn hand in. Ik zag hem omhoog kijken naar het geopende boven licht, waardoorheen het vredige rhythmi- sche geluid van George's snurken flauwtjes hoorbaar was. Steve liet zijn handen langs het lichaam vallen; toen wendde hij zich om en liep met lange passen de gang af. Een diepe spook achtige stilte bleef hangen toen het geluid van zijn pas was weggestorven. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6