Engeland en het lot der kleine landen LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad VISSCHERU-BERICHTEN 82sfe Jaaraana Een opmerkelijk hoofdartikel van de Times Het sociale geweten der Duitsche natie Uit het Finsche Blauwwitboek ALLE HOOP IS VERVLOGEN. Hier liggen ze, de Sovjet- pantsermonsters, waarvan de Sovjet-machthebbers zich zoo veel voorstelden. Zij werden door de Duitsche trappen vernield. (Atlantic-Holland) LEMBERG NA DE INNEMING. In de G.P.Oe-gevangenis van Lem- berg werden 2 a 3000 Oekrainers door de Sovjets vermoord. Aangrijpende tooneelen speelden zich af. CWcltbild-Polygoon OP DUINDIGT WERDEN GISTEREN COURSES GEHOUDEN. De finish van de handicap-draverij om den Juli-prijsvooraan de winnaar „Lex K", eïg. Stal Gruno te Groningen, berijder J. Smit. (Polygoon) NEDERLAND WERKT AAN DEN PRODUCTIESLAG. De eendenfokkers in de omgeving van Ermelo hebben een groot deel van de eendenloopen benut voor aardappel. en boonentj*elt. (Polygoon) GESTADIG VALT HET WATER IN DEN NOORD-OOST-POLDER. Alleen reeds het gemaal te Kadoelen maalt per minuut 12 14.000 m3. water uit den Noord-Oost polder. Thans bouwt men te Vollenhove een vijftal enorme loodsen voor het opbergen yan de landbouwwerktuigen. (Polygoon) Men schrijft ons van bevoegde zijde: De Times, het blad van de Engelsche re geering, bespreekt in een hoofdartikel van Zaterdag j.l. de les, die de huidige oorlog heeft geleerd, betreffende de reorganisatie van de wereld na het einde van den oorlog. Daarbij gaat de Times natuurlijk uit van de veronderstelling, dat Duitschland den oorlog zal verliezen. De Times schrijft: „Iedere politieke onafhankelijkheid in de traditioneele beteekenis zal voor de afzon derlijke staten niet meer mogelijk zijn. Men moet zelfs toegeven, dat het kortzichtig is aan te nemen, dat Hitier slechts gedreven wordt door een grenzelooze persoonlijke of nationale eerzucht. De toenemende afhankelijkheid der vol ken van elkander vormt een niet te ver onachtzamen feit en dit feit zal zelfs door de nederlaag van Hitler of Duitschland niet gewijzigd worden. Integendeel, men moet oönstateeren, dat de indeeling van Europa in zelfstandige en geïsoleerde eenheden, niet meer kan functioneeren. De zelfstan digheid der afzonderlijke staten heeft slechts zoolang effectief kunnen zijn, als het hun mogelijk was zich neutraal te hou den. Door den modernen totalen oorlog be staat deze mogelijkheid niet meer. Reeds in den vorigen oorlog heeft men een voor proefje gekregen van een zoodanige uitbrei ding van den oorlog. Practisch zijn thans de kleine staten verdwenen. De neutraliteit, zooals die door de kleine neutrale staten in 1914 werd gehandhaafd, kan, aldus de Ti mes, niet langer bestaan. Deze staten heb ben nog slechts de keuze tusschen verove ring en afhankelijkheid. Volkomen onver schillig wat de toekomst zal brengen, vrij heid en orde kunnen slechts naar de mate van de werkelijke macht veilig worden ge steld. Deze les, zoo schrijft de Times, uit den huidigen oorlog, zal eveneens op econo misch gebied geldigheid hebben. Er bestaat namelijk gevaar, dat zelfs na de nederlaag van Duitschland,. Europa zal terugvallen in de vroegere anarchie", j deze zinnen blijkt helder en duidelijk, dat Engeland het voornemen heeft om van Europa, ingeval van een Engelsche over winning een van Engeland zoowel econo misch als politiek afhankelijk koloniaal land te maken, in tegenstelling tot de door den a"lcT steeds weer naar voren gebrachte nieuwe ordening van Europa, binnen welke alle kleine landen hun onafhankelijkheid zullen behouden en als rechtsgelijke deel- genooten in het nieuwe Europa zullen me dewerken aan de ontwikkeling van dit nieuwe Europa en van hun eigen landen. Wanneer men in aansluiting hierop ken nis neemt van een via New York ontvangen bericht van United Press uit Batavia, vol gens hetwelk de verplaatsing van den zetel der Nederlandsche emigrantenregeering van Londen naar Washington ermede ge motiveerd wordt, dat Washington thans het middelpunt der wereldpolitiek vormt en nog meer zal worden, kan men zich voor stellen, dat niet alleen op politiek gebied, maar vooral ook in economisch opzicht, Europa letterlijk moet worden gemaakt tot slaaf en loonkoelie van de Angelsaksische landen. Nogmaals, volkomen in tegenstel ling mét de bedoelingen van Adolf Hitler ten aanzien van de nieuwe orde in Europa. Ten slotte moet dan nog de aandacht ge vestigd worden op de passage in hetzelfde hoofdartikel van de Times, waarin gezegd wordt, dat men in Engeland van meening is, dat men in grootsten omvang de Sovjet unie en haar belangen wil betrekken bij de reorganisatie van Europa, dan kan men zich wellicht een voorstelling er van maken, wat er van Europa zou worden, wanner het wat er van Europa zou worden, wanneer het zich voor de toekomst afteekenende Ame- rikaansch-Angelsaksische imperium en het bolsjewisme. De Times legt er ten aanzien van de Sovjetunie in het bijzonder den nadruk op, dat de fout van 1919. uitsluiting van de Sovjetunie uit de Europeesche reorganisa tie, in geen geval zal worden herhaald. Met de verwijzing naar dit voor Europa waarlijk vreeselijke perspectief, besluit de Times zijn ophelderend hoofdartikel. IJ MUIDEN, 10 Juli. Tong f. 5.40—3 50 per KG kleine schol f.87; puf schol lste s. f.35; pufschol 2de s f.25—21: nuf schar f 15; horsmakreel f. 18,50, alles per 50 kilogram. Besommingen trawlers: IJm. 107, „Johanna" (gebroken reis) 5 manden f.206. Naar aanleiding van het bezoek, dat Ober- befehlsleiter Erich Hilgenfeldt, leider van het hoofdbureau voor volkswelvaart, op het oogenblik aan Nederland brengt, geven wij onzen lezers een overzicht over het Groot- Duitsche opvoedings- en verzorgingswerk an de NSV. Het is een van de elementaire beginselen van het nationaal-socialisme om bij de op lossing van alle problemen in het leven der gemeenschap nergens halve maatregelen te neir n, maar met duidelijke doelstelling en uitvoering de problemer aan te pakken 2n tot een oplossing te brengen. Met het aanwijzen van de NSV als be voegde organisatie voor alle problemen der volkswelvaart heeft de leider van het hoofd bureau in de rijksleiding der N S D A P.. Oberbefehlsleiter Erich Hilgenfeldt. na een jarenlangen rusteloozen en duidelijken opbouwarbeid de grootste sociale organisa tie der hulpgemeenschap opgebouwd, waar toe thans 15 millioen Duitsche menschen behooren als vrijwillige leden. 1,4 millioen mannen en vrouwen zijn als actieve mede werkers verbonden aan dezen dienst jegens de gemeenschap en het is een van de meest trotsche teekenen voor de levende idee, dat 99 procent van deze medewerkers honoris causa werken, d.w.z.. behalve hun vaak moeilijke beroepswerk uren, avonden, zon en feestdagen voor dit sociale werk benut ten. Tot de kerncellen van voorbehoedende en verzorgende welvaartsmaatregelen behooren de instanties voor hulpverleening van „moe der en kind" waar. door het geven van raad, ideëele en materieele hulp, werk ge daan wordt van onschatbare waarde voor de gezinnen in het geheele land. In 35.900 bureaux voor hulp en advies werken de Duit sche vrouwen, gedreven door innerlijken aandrang, voor de gezondheid en het wel zijn van moeder en kind. Bijna een half millioen moeders, met rond vijftigduizend zuigelingen en kleinkinderen, hebbén in Duitschland een vacantie van vier weken doorgebracht in de heerlijk gelegen tehui zen voor herstel van jonge moeders der NSV. Ruim drie en een half millioen kinderen hebben door uitzending naar vacantiever- blijven en gezinszorg volop genoten en zijn lichamelijk aangesterkt. Ongeveer twintig duizend bewaarscholen zorgen voor Duit sche kinderen. Zoo hebben in 1940 alleen al achtduizend zoogenaamde oogstbewaarscho- len zorggedragen voor de kinderen van ar beidende moeders. Als speciale maatregel gedurende den oorlog heeft de N.S.V. in Duitschland 3294 hulpbewaarscholen inge richt voor aanvullende hulp en opvoeding van Duitsche kinderen. Een zeer speciaal werk van voorzorg, dat voor volksgezond heid belangrijk is, verricht de N.S.V. met de tandverzorging door middel van rijdende tandartsenstations der N.S.V. In totaal wer- dep 2 duidend afzonderlijke maatregelen ge nomen voor tandbehandeling. 726.000 man nen en vrouwen, die zich bij een collecte verdienstelijk hadden gemaakt, kregen door bemiddeling van de N.S.V., vacantie. Binnen het bestek van den strijd tegen tuberculose werden 46.000 patiënten in sanatoria opge nomen. Hoe indrukwekkend deze op zich zelf staande getallen ook zijn, zij kunnen toch slechts een kleinen blik geven op het totale werk van de N.S.V., dat in millioenen ge vallen raad heeft gegeven en hulp verleend en dat in de afgeloopen jaren thans en in de toekomst zijn neerslag zal vinden in het welzijn van het Duitsche volk. Bijna 200 millioen wordt jaarlijks door de leden in den vorm van bijdragen ter beschikking ge steld voor de uitvoering van deze maatrege len en bovendien komen belangrijke deelen van de inkomsten van het winterhulpwerk ter beschikking van deze instelling voor eigen hulp van het Duitsche volk. Men moet zich de sociale ellende indenken, die juist in deze dagen in het z.g. sovjetpa radijs aan den dag treedt, om de indruk wekkende prestaties op sociaal gebied ge heel te kunnen overzien, welke in het Duit sche rijk in de jaren van de grootste in spanning op economisch en militair gebied tot. stand zijn gebracht. Eerst op die wijze krijgt men eenigszins een beeld van de groote en geweldige sociale prestaties van het Duitsche volk en daarmede ook van de prestaties, waartoe het in een nieuwe orde gekomen Europa in normale tijden van den opbouw vermag te komen. Men ziet in, welk een ontzaglijke kracht ligt in het parool, dat het Duitsche volk zich zelf heeft gegeven voor dit ware socialisme van de daad: „een volk helpt zich zelf". STEEDS GROOTER SOVJET-PRESSIE. Het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft de pers een samenvattende in houdsopgave ter hand gesteld van het Blauwwit-boek over de ontwikkeling van de betrekkingen tusschen Finland en de sovjet-unie sedert den vrede van Maart vorig jaar. In dit overzicht wordt uiteengezet hoe de soviet-unie poogde haar invloed in Finland te vergrooten. Zoo eischte zij o.a. door- tochtrecht te land naar Hangoe, demilita- rlsatie van de Aalahdseilanden, exploitatie recht van de nikkelmijnen van Petsamo, onbelemmerde propagandistische activiteit voor de communisten, grenswijzigingen, enz. De sovjettroepen rukten de afgestane ge bieden in veel sneller tempo dan was over eengekomen binnen, waardoor de toegezeg de ontruiming van het gebied werd be moeilijkt, zoodat de emigranten buitenge wone verliezen leden. Op een voorstel van Finland om aan de bevolking van de afge stane gebieden het recht van keuze toe te kennen ging de sovjet-unie niet in. In het tweede hoofdstuk wordt uiteen gezet hoe de vrede Finland van het over schot zijner grensbescherming beroofde en hoe de sovjetregeering er reeds voorjaar 1940 op uit was door onjuiste interpretatie van de vredesvoorwaarden Finland nieuwe concessies af te persen. Zoo moest Finland 75 locomotieven. 120 personen- en 868 goe derenwagens benevens de bijbehoorende reservedeelen uitleveren, voorts het meubi lair der stations met telefoon- en tele- graafaanleg, de inrichting van het Saimaa- kanaal e.. Bovendien eischte de sovjet-re geering een schadevergoeding ten bedrge van 1.8 milliard Finsche marken voor ver nield materiaal. Bij de inrichting van het sovjetconsulaat te Petsamo eischte Moskou een overgroot ambtsgebied hiervoor en opvallende bewe gingsvrijheid in dit uitgestrekte gebied. Andere hoofdstukken van het Blauwwit boek behandelen gevallen van sovjet-in menging in de Finsche rechtspraak en mis bruik van Finlands benarde positie ter verkrijging van privileges, waarbij vooral de eischen nopens concessierechten te Pet samo zonder eenigerlei scrupules werden ingediend. Eind 1940 ontdekte Molotof, dat de sov jet-unie niet slechts belang had bij het nikkelerts. maar ook bij het gebied zelf, waar de nikkelmijnen liggen en bij verwij dering van Engelsche concessiebezittcrs. De maandenlange onderhandelingen in ge spannen atmosfeer werden ten slotte door Moskou afgebroken, ondanks de grootste tegemoetkoming van Finland. Daarenboven begon de sovjet-regeering in Januari j.l. een handelsoorlog tegen Fin land met de motiveering dat de uitvoer van Finland naar de sovjet-unie te gering was geweest. In het zesde hoofdstuk worden de tal rijke grensschendingen door sovjettroepen behandeld. Het laatste hoofdstuk schildert de sovjet-aanvallen op Finsch gebied, die terstond na het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de sovjet-unie begonnen. De documenten die aan het Blauwwit boek zijn toegevoegd, geven een diep in zicht in de discussies tusschen den Fin- schen gezant en Molotof over plannen om trent een Noordelijk defensief verbond. In dit verband beweerde Molotof. dat er in Zweden stroomingen zijn, die deelneming van Zweden aan den oorlog tegen de sov jet-unie bepleitten en dat tusschen Zwe den en Finland de „ondermijning van de uiterlijke politiek van Finland" te Stock holm was voorbereid. Uit de documenten blijkt ook, dat het de sovjet-unie mishaagde, dat Fintand in de nikkelkwestie van Petsamo ook met Duitschland onderhandelde. Molotof poog de bij deze onderhandelingen met alle mid delen pressie op Finland te oefenen en het standpunt der andere betrokkenen ten na- deele van Finland uit te leggen. - (D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5