LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 10 Juli 1941 NAGEKOMEN BERECHTEN De bezetting van IJsland De wreedheden der sovjets Italiaansch Weermachtsbericht De slachtoffers van het bolsjewisme Duitsch weermachtsbericht SPORT Uit de Omstreken BEURSOVERZICHT t M DOOR AMERIKAANSCHE TROEPEN. Over de bezetting van LJsland door Ame- rikaansche troepen schrijft de Deutsche diplomatisch politische Korrespondenz. dat Roosevelt juist op het oogenblik. dat Euro pa in zeer scherpen strijd tegen het bolsje wisme is verwikkeld, weer eens de onware bewering heeft geuit, dat het Westelijke halfrond door Duitschland wordt bedreigd Hij heeft zich derhalve, zoo zegt hij, thans genoodzaakt gezien IJsland door Ameri- kaansche strijdkrachten te doen bezetten, die er voor bestemd zijn de Britsche bezet tingstroepen aldaar aan te vullen of te vervangen. In werkelijkheid heeft president Roose velt wel gevoeld, dat de strijd van Europa tegen het bolsjewisme, dien ook het fat soenlijke deel van de Amenkaansche vol ken met zijn sympathie volgt, zijn land weer psychologisch van den oorlog wegge dreven heeft en daarom heeft hij het zijne gedaan, ten einde, door Amerikaansche strijdkrachten op een duidelijk bepaald oorlogstooneel, op een militair door Enge land bezet gebied te doen optreden en daarmede te doen ingrijpen in het Ooste lijke halfrond, den oorlog materieel weer dichter bij zijn land te brengen. Kortom hij tracht niet alleen Duitschland te provo- ceeren maar hij hoopt op die wijze inci denten zelfs automatisch te kunnen ver wekken, waaruit dan de rest zou voort vloeien. Roosevelt heeft zich derhalve ten doel gesteld zijn eigen volk, en zulks niet voor de eerste maal, in strijd met plechtige be loften te plaatsen voor voldongen feiten, waaruit het, naar hij hoopt, niet meer te rug kan Hij, die den treurigen moed heeft Duitschland in de schoenen te schuiven dat het Amerika agressief bedreigt, gaat doel bewust verder op den weg, waarvan hij veronderstelt, dat deze hem zal brengen voor het gevaar van oorlogsverwikkelingen voor zijn land en wel met groote stelligheid Dezelfde Roosevelt, die voor zijn verkie zing verklaarde dat hij zijn volk buiten den oorlog wilde houden, laat ijverig niets on beproefd om thans het tegendeel van wat hij beleefd heeft, tot stand te brengen Het is hierbij typeerend, dat het middel waar van Roosevelt zich bedient voor het berei ken van zijn doel een weerloos kleine staat IJsland is. Reeds het verloop tot dus verre van den oorlog toont dat hem het lot van volkeren waarvan hij zich bij zijn oor- logophitserij bedient, volkomen onverschil lig is. Alleen reeds het reisdoel van den door hem geinstrueerden Donovan» in het Zuidoosten van Europa bewijst dit voldoen de en de cynische wijze waarop hij, onge acht het lot dat hij over die naties bracht hetzelfde spel met andere voortzet, toont zijn notoire onverschilligheid en geweten loosheid tegenover het lot van vreemde volken. Van IJsland beweert Roosevelt zelfs een speciaal uitnoodigingsschrijven voor zijn bezetting te hebben ontvangen. Een ieder, die den onbuigzamen onafhankelijkheids zin van de oude IJslandsche natie kent, weet wat hij te denken heeft van derge lijke beweringen en met wat voor middelen, wanneer zij er is, een dergelijke verklaring tot stand gekomen kan zijn. De Europeesche naties, zoo gaat de Dlplo verder, beschouwen het optreden van Roo sevelt jegens IJsland niet alleen als een beslisten breuk met de geheiligde traditie van Monroe en als een ingrijpen en een in menging in gebieden, die door vreemde contingenten niet wenschen te worden overheerscht. De aanval van Rocsevelt meet in dit geval door hen ook beschouwd worden als een dolkstoot in den strijd met het bolsjewisme, dat op dit oogenblik op de meest tastbare wijze zijn voorbereidingen aan den dag brengt voor een vernietigenden overval op de Europeesche cultuur en daar mede alle krachten van het vasteland heeft uitgedaagd tot den strijd tegen barbarij en vernietiging. President Roosevelt heeft weliswaar zijn geheele standpunt, zijn vijandigheid jegens de naties van Europa voldoende getoond door veelvuldige economische en finan- cleele maatregelen die bovendien bewijzen, hoe weinig hij zich gebonden voelt aan verdragen en aan het volkenrecht in het algemeen. De Diplo verklaart tenslotte, dat de aan slag, dien Roosevelt ditmaal op IJsland heeft ondernomen, hem tegelijkertijd ont maskert als bondgenoot van het bolsje wisme, als Yankee-Imperialist, die kleine naties op het Europeesche vasteland over weldigt en tenslotte als machthebber, die zijn eigen natie en de overige Amerikaan sche landen tracht te dreigen in een nood- lotspolitiek. voor welker gevolgen hem geen macht ter werld van de verantwoor delijkheid kan vrijpleiten. (D.N.B.) De overige Dultsche bladen uiten zich in dezelfden geest. Een mededeeling van Churchill dat En gelsche troepen ook verder op IJsland blij ven en dat Engelsche en Amerikaansche oorlogsschepen te zamen de scheepvaartli nies open zullen houden, baart te Washing ton opzien. In politieke kringen neemt men aan, dat Churchill Engeland er over gerust heeft willen stellen, dat hij IJsland niet aan „die Yankees" zal overlaten, maar Enge- land's aanspraken op het eiland in stand wil houden. In de Amerikaansche pers worden er toe spelingen op gemaakt, dat Roosevelt zich in de tweede plaats moet' meester maken van vooruitgeschoven posten in West- Af rlka. De Washington Post schrijft: .Roo sevelt is de Nazies voorgeweest en heeft den Engelschen een last afgenomen. Wan neer een soortgelijke maatregel aan de West-Afrikaansche kust zou worden onder nomen, zouden zij de Franschen er des te meer van overtuigen, dat het ons ernst is." (A.N.P.) Senator Pepper, die gewoonlijk be schouwd wordt als spreekbuis van de regeering. heeft verklaard: „Ik hoop dat, ingeval Hitier desbetreffende voornemens zou hebben, hetgeen hij alleen bij wijze van agressie zou doen, wij van onzen kant bereid zijn de Azoren, de Kaap Verdische eilanden en de Kanarische eilanden te be zetten". (D.N.B.) Duitsche soldaten hebben te Rasjk in de nabijheid van een door de sovjets in brand gestoken boerenhoeve, een afschuwelijke ontdekking gedaan. Zij vonden uniform stukken van Duitsche soldaten, waaraan te zien was, dat de dragers de ergste mishan delingen hadden ondergaan. De vreeselijkste vondst was die van een hoofdhuid, onge twijfeld van een zwaargewond Duitsch sol daat, die door de bolsjewistische soldaten vermoord was. Voorts kon worden vastgesteld, dat bij de gevechten om Rasjk talrijke gewonde Duit sche soldaten, die bij een tijdelijke ontrui ming der stad in de handen der sovjets wa ren gevallen, gemarteld en daarna in de vlammen van in brand staande huizen ge worpen waren. Bij hun opmarsch in de nabijheid van Wianowrak hebben Duitsche soldaten naar het DNB verneemt, een Duitsch motorrijder gevonden, die in de handen der bolsjewisten was gevallen en op onbeschrijfelijke wijze gemarteld was. Bij het oprukken van zijn troep was de motorrijder zwaar gewond, zoo dat hij moest achterblijven. Geïsoleerde sovjetsoldaten vonden hem en, in plaats van rekening te houden met zijn verwon ding, zooals het Volkenrecht voorschrijft, sloegen zij hem zoolang met allerlei wapens, dat hij geen teeken van leven meer gaf. Toen werd hij door Duitsche troepen gevon den. Zijn neusbeen was gebroken, zijn schedel grootendeels verbrijzeld, zijn gezicht was bit na één vormlooze massa. Dit was het werk van de bezetting van een in de na bijheid liggende sovjet-kazemat, die nog meer daden van dezen aard begaan had. Over de massamoorden te Doebno ver neemt het DNB nog, dat de omgebrachte mannen, vrouwen en kinderen vrijwel uit sluitend Oekraïners waren. Omdat zij aan hun Oekraïnsche nationaliteit vasthielden, waren zij reeds lang geleden door de bolsje wisten gevangen gezet. In hun machtelooze woede over den Duitschen opmarsch had den de sovjets alle gevangenen, ongeveer 1500, neergeschoten. In elke cel liggen ze ven of acht lijken op elkander. Den vreese- lijksten aanblik bieden de cellen der vrou- lijke gevangenen, die aangerand en daarna om het leven gebracht waren. In een cel werden drie jongens van ongeveer 14 jaar vermoord. Eenlge Oekraïners onderzoeken thans in het gevangeniskantoor de acten der Gepeoe om zoo mogelijk de identiteit der slacht offers vast te stellen. DE ARGENTIJNSCHE ONAFHANKELIJKHEIDSDAG. In het middelpunt van de vaderlandsche plechtigheden ter gelegenheid van den 125sten verjaardag van de onafhankelijk heidsverklaring van Argentinië stond de gisteren gehouden groote parade van de Argentijnsche weermacht. De fungeerende vice-president Castillo aanschouwde in aanwezigheid van alle leden der regeering en in tegenwoordigheid van het corps diplo matique. waarbij zich de Duitsche ambas sadeur bevond en de Duitsche militaire attaché's benevens de zeven Amerikaansche militaire delegaties, het voorbijtrekken der troepen. Een onoverzienbare menschen- menigte was toegestroomd naar den vier uur durenden onmarsch van 14.COO man van alle wapens. De bevolking juichte storm achtig de verschillende troependeelen toe, vooral de troepen specialisten, zooals de nieuwe luchtafweer. Het einde van de na tionale feesten van 9 Juli werd gevormd door een galavoorstelling. Roosevelt heeft vandaag naar aanleiding van het feest van den onafhankelijkheids dag in Argentinië, een radiorede uitgespro ken, die in het bijzonder naar Argentinië werd uitgezonden. Hij wenschte Argentinië geluk uit naam van de Amerikaansche regeering en het Amerikaansche volk en verklaarde o.m.: oorlog en agressie op an dere continenten vormen een feitelijk ge vaar voor de vrijheid en onafhankelijkheid der 21 Amerikaansche republieken en be dreigen de Christelijke beschaving, die de Amerikaansche landen op prijs stellen. (D.N.B.) BRAND IN STATION TE NEUCHATEL. Door onbekende oorzaak is brand uit gebroken in het goederenstation te Neu- chatel (Zwitserland). Twee personen zijn daarbij om het leven gekomen. DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN IN JUNI. Het Italiaansche hoofdkwartier deelt mede, dat de verliezen in Juni, niet opge nomen in vorige publicaties, de volgende zijn. Noord-Afrika: 319 dooden, 364 gewon den, 7852 vermisten. Grieksch-Albaneesche en Albaneesch- Joegoslavisch front: resp. 463. 630, geen vermisten. De lijst uit Oost-Afrika is nog niet binnengekomen. Marine: 65, 169, 299. Luchtmacht: 39, 30, 56. (Stefani). DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND. Kleine groepen Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht Britsche havens aan Oost- en Zuidoostkust aangevallen. Onder meer zijn Hull. Folke stone, Greath Yarmouth en Middlesborough gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft de Duitsche lucht macht gisteren weer verscheidene aanval len gedaan op vliegvelden en ravitaillee- ringsin9tallaties van den vijand. Te To- broek werden tanks, pakhuizen en auto concentraties met succes gebombardeerd. In den afgeloopen nacht zijn bommen ge- worpen op een vliegveld bij Lsmaila aan het Suezkanaal, waar drie hangars in brand aeraakten. Gevechtsvliegtuigen deden een aanval op Uchte Britsche ^friidkrachten voor de Egyptische kust - -arbij een torpedojager door verscheiden 'oomtreffers ernstig be schadigd werd. (DN.B.) CRAIG1E BIJ ONASJI. De Britsche ambassadeur te Tokio, Crai- gie. heeft, naar Domei meldt, een langdu rig onderhoud met den plaatsvervangen- den Japansehen minister van buitenland- schc zaken, Onasji gehad. Over het onder- houd is niets heisend Het 400ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: „Bij een aanval op de bases van Nicosia op Cyprus hebben onze af deelingen vlieg tuigen schade toegebracht en aanzienlijke branden veroorzaakt. Voor de kust van Cyprus hebben onze vliegtuigen een stoom schip van 5000 ton getorpedeerd. In de straat van Sicilië is een Roode Kruis wa tervliegtuig door Britsche jagers aange vallen. Ten Zuiden van Sicilië hebben onze jagers een Hurricane neergeschoten. Aan het front van Solloem in Noord- Afrika is een vijandelijk detachement, dat door tanks gesteund werd. op de vlucht gedreven. Duitsche en Italiaansche vlieg tuigen hebben de versterkingen te Tobroek en op de reede liggende schepen gebombar deerd. Ook zijn bomaanvallen gedaan op vijandelijke luchtbases ten Oosten van Sidi el Barrani, waar branden uitbraken en op een der vliegvelden vele Britsche vliegtui gen vernield werden. De vijand heeft lucht aanvallen gedaan op Benghazi en Tripolis j Van de zeven toestellen die Tripolis aan vielen, zijn er twee neergeschoten door af- weergeschut en vier door onze jagers. In Oost-Afrika hebben troepen van een stelling ln Amhara een vijandelijke poging1 om onze stellingen te naderen snel ver ijdeld. In den sector Holsjefit groote bedrij vigheid der artillerie. Gistermiddag hebben laagvliegende Brit sche vliegtuigen Syracuse aangevallen. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen een aanval gedaan op Napels, waar 14 burgers zijn omgekomen en 30 gewond. Volgens authentieke cijfers zijn in den I tijêl van 1917 tot 1941 als slachtoffers van het bolsjewisme omgekomen: 1. van 1917 tot 1922 1.776.393 personen, die door de Gepeoe zijn omgebracht. I 2, Van 19171921 zijn volgens authen- I tieke ramingen 1.4 millioen personen in den burgeroorlog gesneuveld, vermist, dood geschoten en op andere wijze om het leven gekomen. 3. Bij de hongerramp van 1920/21 ten gevolge van den burgeroorlog verloren 10.240 000 menschen het leven. 4. De hongersnood van 1932/33 ten ge volge van de in 1929 begonnen gedwongen collectivisatie leidde tot een weergalooze ramp voor de stedelijke bevolking, deland- arbeiders en de onteigende boeren. Het aantal slachtoffers wordt becijferd op tien millioen. 5. Het aantal personen, dat ter dood ver oordeeld werd sedert het bestaan van de sovjet-unie in de 300 verbanningskampen j en bij dwangarbeid, zooals het kanaal naar de Witte Zee. de Moermanskspoorlijn, het kanaal Baikal-Amoer-Magistrale, de Turk- sib, de Daljstrol, het Wolga Donkanaal, enz., bedraagt volgens een optelling van de anti-komintern 8.600.000. (A.N.P.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De operaties in het Oosten vorderen on weerstaanbaar. Aan het Finsche front werd op 8 Juli, met stéun van omtrekken de bewegingen van Finsche strijdkrachten het krachtig versterkte Salla na gevechten van verscheidene aagen door Duitsche for maties ingenomen. De daar strijdende sov jetdivisie werd uiteengeslagen. In Noord-Afrika werden plaatselijke aan vallen van vijandelijke pantserstrijdkrach ten vanuit Tobroek afgeslagen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 8 en 9 Juli militaire doelen in de haven van Tobroek en een vliegveld ten Zuidoosten van Mensa Matroeh met succes met bommen aange vallen. Ten Noorden van Solloem heeft een Britsche torpedoboot jager een bam- treffer gekregen. Vrij sterke strijdkrachten van Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloo pen nacht vllegtuigloodsen ten Westen van Ismailla aan het Suezkanaal in brand ge worpen. In den strijd tegen de Britsche ravitail- leeringsscheepvaart heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht ten Noorden van Newquay vijf koopvaarders met in totaal 21.000 b.r.t., die in ronvooi voeren, vernie tigd en met effect haveninstallaties aan de Oost- en Zuidoostkust van het eiland ge bombardeerd. In den nacht van 8 op 9 Juli is ten Noorden van Berwick een ander groot koopvaardijschip door gevechtsvlieg tuigen zwaar beschadigd. Aan de Kanaalkust hebben gisteren ja gers 17, luchtafweergeschut en marine elk een Britschen ager neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht verscheidene plaatsen in West-Duitschland gebormlbardeerd. De verliezen onder de burgerbevolking zijn ge ring. Het ziekenhuis Bethel bij Bielefeld werd wederom met brandbommen bestookt. Bij deze aanvallen verloor de vijand door afweer met jagers en geschut vier en door marine-artillerie twee gevechtsvliegtuigen. Kapitein Balthasar, houder van het eiken loof bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis, die met 40 luchtoverwinningen aan de genoemde successen van het luchtwapen een schitterend aandeel heeft gehad, heeft in zegevierende luchtgevechten aan het Kanaal den heldendood gevonden. Met hem verloor het luchtwapen een van zijn dap perste jachtvliegers. Het aandenken van dezen heldhaftigen officier van het jacht- eskader Richthoven, die zich reeds in het Condorlegioen door zijn doodsverachting herhaaldelijk had onderscheider., zal bij het Duitsche volk onvergetelijk blijven. genomen, kon dit toch niet verhinderen, dat de noteeringen onder beurstljd éen kleine neiging tot reageeren aan den daff legden. De aandacht werd voornamelijk ge trokken door de industrleafdeeling, die een vrij levendigen aanblik bood, vooral begin- beurs, omdat verschillende specialiteiten in open hoeken werden verhandeld. Bij nadere beschouwing echter trad aan het licht, dat de affaire alles bij elkander toch wat was ingekrompen. De hoofdsctiotel vormde wederom Aku's. waarvoor zich ook thans weer goede vraag openbaarde, in verband waarmede de koers in een vrij snel tempo opliep van 148% tot 152%; wel trad daarna een kleine inzinking in, doch ver volgens ging de koers wederom naar boven en bij het scheiden van de markt werd op ongeveer de beste prijzen van den dag af gedaan. Van Berkel's gaven geregeld affaire te zien, maar waren zoo goed als onveran derd. De handel in dit aandeel droeg groo tendeels een beroepskarakter. Ook Calvé's veroorzaakten nog eenlge be weging en werden verhandeld tegen prij zen loopende van 89 1/4% tot 91 3/4%; Uni levers waren goed prijshoudend, maar in doorsnee vrijwel onveranderd en hetzelfde was het geval met de Philipsaandeelên. Voor de minder courante Industrleelen viel ook eenlge aarzeling waar te nemen. De grondtoon voor deze fondsen was wel niet ongunstig, doch voor diverse specialiteiten bestonden op bescheiden voet verkoopor ders, waarvan de uitvoering kleine nadee- lige koersverschillen te voorschijn riep. Voor het overige was de locale aandee- lenmarkt kalm. Op de Petroleummarkt ge droegen olies zich geheel zooals gisteren, waarbij zij achteruitgingen van 249%% tot 247%. De Scheepvaartrubriek was stU; rra prijshoudende opening trad een kleine da ling in; Scheepvaartunies zakten in van 179%% tot 177%%. Cultuurfondsen hadden een rustig verloop. HVA's waren aan den gedrukten kant en zagen met een noteering van 425'/*— 423 eenige procenten verloren gaan. Tabakken waren stil, weinig veranderd. Van de Rubberfondsen werden Amsterdam Rubbers tegen ongeveer de vorige prijzen afgedaan. De minder courante soorten wa ren onregelmatig. De beleggingsafdeling was eveneens rustig. De stemming was ongeveer prijshou dend De gestaffelde leening echter ver toonde onder beurstljd teekenen van ver zwakking. De koers ging achteruit van 93 3/8 tot 93 waarna echter weer goed weerstand werd geboden. Gemeentelijke en provinciale leeningen bleven vast. Pandbrieven waren ver deeld. (A.N.P.) Piolongatie 2% ENGELAND EN DE SOVJETS. Naar de zender te Moskou meldt, is de militaire sovjetmissie te Londen gisteroch tend door den Britschen minister van bui- tenlandsche zaken, Eden, ontvangen. De ambassadeur Maisky stelde de leden der missie voor. Vervolgens bracht de missie een bezoek aan den Engelschen minister van oorlog. Volgens Associated Press heeft het Brit sche ministerie van blokkade medegedeeld, dat er maatregelen zijn getroffen voor hei. verschaffen van Britsch oorlogsmateriaal aan de bolsjewisten. Een deel van het ma teriaal is reeds op weg naar de sovjet-unie, aldus het bericht. (D.N.B.) VIJF BRITSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Een afdeeling Duitsche gevechtsvliegtui gen heeft in den afgeloopen nacht, naar het DNB verneemt, bij den ingang van het Ka naal van Bristol een convooi aangevallen en een tankschip alsmede vier koopvaarders met een gezamenüjken inhoud van 21.000 ton tot zinken gebracht. De Duitsche vlie gers zochten de grootste schepen uit. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIG- SPECIALISTEN NAAR TSJOENGKING. Volgens berichten uit Singapore zijn daar gisteren 30 Amerikaansche vliegtuigspecia listen aangekomen. Het is de bedoeling dat zij de volgende week over Rangoon naar Tsjoengking reizen om zorg te dragen voor de Amerikaansche vliegtuigen, die reeds op weg daarheen zijn. (D.N.B.) DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Het Iersche katholieke weekblad The Standard schrijft op 27 Juni onder het op schrift „Rusland, het probleem": 300.000.000 Katholieken, verspreid over de geheele wereld, met inbegrip van het Britsche rijk, hebben een zeer duidelijk denkbeeld van wat het marxisme is en hoe het functionneert. De Protestaten van Fin land en de Katholieken van Spanje weten wat het bolsjewisme is en wat het zich ten doel stelt en zich ten doel zal blijven stel lenIeder die het Russische communis me ondersteunt, begaat een hopelooze en tragische fout Tot dusver zijn wij in het vrije Ierland wat ook onze opvattingen mogen zijn. prac- tisch eensgezind geweest ten opzichte van onze neutraliteit. De ïaatste ontwikkeling van den oorlog heeft ons echter nog een geweldige reden te meer gegeven. Zekere zaken verdwijnen niet, zooals de heer Churchill beweert „in een oogwenk"; de verwarring is thans erger. "Wat de Balti- sche landen betreft, die thans in opstand zijn gekomen om der wille van de vrijheid, die hun door de sovjets is ontnomen, zwijgt Engeland. De reacties in Zweden. Turkije en Spanje zijn veelbeteekenend. Zij die geen Duitsche overwinning wenschen, moeten thans nadenken over de sociale en religieu ze gevolgen van een RussischBritsche overwiflöJög". Bi n n en land Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Financiën is, met ingang van 1 Augustus 1941. benoemd tot ontvanger der registratie en successie te Noordwij k, de heer A. Schaap, surnumerair der registratie en domeinen ter inspectie der domeinen te Haarlem. SCHAKEN. DE PROMOTIECOMPETITIE. Leidsch Schaakgen. IResid. Schaakclub I uitgesteld. Daar de Residentieschaakclub I reed6 op twee achtereenvolgende Zondagen een wedstrijd heeft moeten spelen, heeft het bestuur ge vraagd een week pauze te mogen nemen voor den volgenden wedstrijd. De leider, de heer Zit- tersteyn heeft dit verzoek ingewilligd, zoodat thans definitief gespeeld zal worden op Zon dag 20 Juli in het Nationale Schaakgebouw te 's-Gravenhage, te beginnen des morgens om half elf. OEGSTGEEST. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerda dr. van C F. W. Rietveld en M. H. M. v. d. Woude Leuntje Johanna dr. v. A. Heemskerk en M. Smit Dirk Theo z. van A van Zuilen en A. de Mooij Gerrit z. van M v. d. Lee en J. v. d. Zwart Gerardus Jo hannes Maria z. van G. J. Peek en C. J. van Breenen Jan z. van J. van Rij en J. J. Vonk. VOORSCHOTEN. Raadsvergadering. De raad is voor een vergadering bijeen geroepen op Maandag 14 Juli des avonds te 8 uur. DIEFSTAL VAN 40 KAZEN. Bij den landbouwer J. Nell, Landweg, al hier. zijn in den afgeloopen nacht 40 kazen gestolen. De politie stelt een onderzoek in. AMSTERDAM, 10 Juli De beurs was heden kalm gestemd. Het zakenverkeer was van bescheiden afmetin gen en daarbij was er geen vaste lijn in de markt. Aanvankelijk kon de tendens goed prijshoudend en voor enkele specialiteiten zelfs vast worden genoemd in zooverre iets boven de slotprijzen werd gehandeld, maar reeds spoedig bleek, dat de koersstijging geen verderen voortgang zou hebben. Integendeel scheen het koerspeil, dat ln enkele dagen niet onbelangrijk naar boven was gegaan, eenig aanbod te hebben uitge- i lokt en liqewel 3it aanbod vrij vlot werd op RIJNSBURG. 9 Juli Groentenveillng Aard appelen f. 7.50; Tuinboonen f.30; Doperwten f.20 per 100 kg. Bospeen f.89; Knolkroten f.33.50; Uien f.5—6.40; Radi.js f 1.20—2.40; Seldery f. 1.60— i. 2.40; Salotten f.25.20 per 100 bos; Kropela f. 1.60—3 per 100. BOSKOOP, 9 Juli. Coöp. ver. „De Bosk. Vel ling". Rozen per bos; Florex 2936 ct.; Vler- landen 28—38 ct.; Butterfly 1420 ct.; Orange Triumph 140—122 ct.; Prinses Juliana 3874 ct.. Sweet Heart 3460 ct.; Ingar Olsson 26 32 ct.; Dorus Rijkers 5870 ct.; Rosalandia 18— 23 ct Briarclif 17 ct.; Pauls Scarlet 1618 ct.; Duisburg 20 ct.; Else Poulsen 3236 ct.; Hadley 2845 ct.; Gloria Mundl 3452 ct.; August Noack 12—16 ct.; Pechtold 1427 ct.; Edith Helen 15J25 ct.; Ellen Poulsen 36 ct.; Ge mengde rozen 10—15 ct Diversen per bos: Clematis Durandi 3643 ct; .ldem, Prins Hendrik 6570 Ct.; idem Mevr. Ie Coultre 7085 ct.; Campanula 22 ct.; Violie ren 10 ct.; Lathyrus 5—8 ct. GOUDA, 10 Juli. Veemarkt Aangevoerd 794 runderen, waarvan 79 magere varkens, prijs f. 25 —33 per stuk, handel stug; 390 biggen, f.12—15, stug; 250 runderen en 40 nuchtere kalveren, overgenomen door N.V.C.; 15 bokken en geiten, f. 1045. stug. - Algemecne markt. Aangevoerd 141 partijen kaas. Prijs 1ste kwal. met rijks- merk van f. 6262,50. 2de kwal. f, 5961han del vlug. Aangevoerd 500 stuks eieren, regee- ringsprijzen. Coóp. Zuid-Holl. Eierveiling. Aanvoer lM.OOd stuks kipeieren (regeerlngsprljzen). HONSELERSDUK. 9 Juli. Groenten veèltaf export. Tomaten 28; tuinboonen 10 ct p. kDo; peen f. 9; bloemkool 1011, 2de 8, gr. komkofh- mers 15, A 12 per 100. HONSELERSDUK, 9 Juli. Druiven 70—95 ot.; muscaat 1,201,30; Alicante 8996; Champion I,001,30; Colman 1.50; tomaten 17—30, 3de 18 —15; dubb. boonen 3133, snij 3841; aardbeien 30—37 per KG.; bloemkool 8—10, 3de 4—7; komkommers 610; netmeloen 2454; suiker 70—100; perziken 11—17, 2de 7—10 per stuk; peen 7—10; sla 90—2.20; seledrie 3,00; rabaitoer 10—13; uien 4—6 per 100; spekboonen 25 p. KG. HONSELERSDUK, 9 Juli. Bloemenveiling - Anjers 1,005,70; Gerbera 2,403,80; Jap. Lelie 17; Regalis 6; Zinnia 1,70—2,70 per 100; Plu- mosa 15—31; Lathyrus 26; Con villes 5—7; Duizendschoonen 3—5; Gladiolen 1630 per bos; Gloxinia 5075; Geranium 814; Puensia 6—12; Begonia 3—6; Bolbegonia 1217 p. pot. LEIDSCHENDAM. 9 Juli. Engelsche komkom mers AA f. 15. 1ste soort f. 12. 2de soort f. 9; 3de soort 6. wankleurige 4,50—5,80; stek 4—7; gele komkommers 1ste soort f.9, 2de soort f.6. 3de soort 5. stek 4,2010; kropsla lste soort f. 1,50 3.80; stoofsla 45.50; peen 9; bloemkool le srt. II. 2de soort 8. uitschot 46,50; tomaten mldd. 14. groote ronde 14. 2de soort 14. 3de soort 14. bonken 9. uitschot 5—7. rijp 9; spinazie per 4 Kilo 7—41; postelein 10,5013,90; rabarber per 100 Kilo 14—14,60, sn IJ boonen 4244, spercie- boonen 43—46; radijs 2—2,60; selderie 2,10— 2,60; peulen 18; tuinboonen 10; doperwten 18; roode en witte Bessen 11,25, ROELOF AR ENDS VEEN, g Juli. - Aardbeien 37' j ct. per KG.; augurken D f. 2,50. E f. 1,25— 1,30; stippel CD f. 1,00—1.05 per 36 KG.; tuin boonen f. 0.30—1,00; peulen f. 0,40—1,80; dop erwten f. 0,45—1,80; capucijners f. 1,051,75; snijboonen f.2,754.05; idem stek f. 1,102,65; dubb. stamb. z .dr. f. 3,10—3.40; Wagenaarsboo- nen f. 2,20; prlnseboonen f.4.10 per 10 KG.; bloemkool f. 1.40—10.60; sla f.2.60 per 100 st.; tomaten 22—28 ct. per KG.; peen 3—9 ct. per bos. RIJNSBURG. 8 Juli. Groentenvelling. Aard appelen f. 7.50; tuinboonen f. 12 per 100 KG.; bospeen f.10; knolkroten f.22,60; raijüs f. 1,20 —1,80, selderie f.2—2,30; peterselie f.2.503,20; sjalotten f. 1,60—2,80; uien f.4—6 p. 100 bo6; kropsla f. 0,601,30 per 100. KATWIJK A D. RIJN. 9 Juli. Vroege aard appelen: groote f.7.50, kriel f. 2.50; pootuien f.7 —8; doppers f. 18—20 per 100 KG.; sla f. 1.50— 5,40; bospeen f.89; bloemkool I f. 10,6011; II f. 7,50—8; slauitjes f. 2,50—3,20. NOORDWIJKERHOUT, 9 Juli. Veiling De Eendracht". Aardbeien 94 ct. pea* slof; peulen f. 1,80; krombekken f. 1,80; doperwten f. 1,80; stamerwten f.1—1,80; blauwe schokken f. 1,80; tuinboonen f. 1,00; alles per zak van 10 K.G.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3