Nederlandsch legioen tegen het bolsjewisme DONDERDAG 10 JULI 1941 No. 249Ï4 Oproep van den Rijkscommissaris Nieuwe vorderingen in het Oosten Verduisteren: Een gesloten voetbalseizoen 82sfe Jaargang Oproep van luitenant- generaal Seyffardt 22.01 uur 5.29 uur Duitsch W eermachtsbericht Ostrow, Fellin en Pernau in Duitsche handen Van het Finsche front De opmarsch in de Baltische landen Bezoek aan een folterkamer der Gepeoe EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhonrt, Lelde: Pl.verv.: K. Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden ƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post 2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) NEDERLANDERS! De strijd in het Oosten is voor u geen schouwspel, geen ver storing van uw rust, doch uw lot. Duizenden jonge Nederlanders hebben dit reeds begrepen. Zij zijn te wapen gesneld en strijden in dit uur reeds in de rijen van het Duitsche leger om het bestaan en de toekomst van Europa en daarmede van het Nederlandsche volk. Duizenden Nederlanders, zich bewust van hun verantwoorde lijkheid voor Europa, gaven zich in de laatste weken en dagen op om, te zamen met hun strijdmakkers uit Bulgarije, Denemar ken, Duitschland, Finland, Frankrijk, Italië, Kroatië, Noorwegen, Portugal, Roemenië, Zweden, Slowakije, Spanje en Hongarije, als Nederlandsche afdeeling voor de verdediging van het avondland en voor een eensgezind en sterk Europa, waarin de vrede verzekerd zal zijn, aan te treden. Luitenant-generaal H. A. Seyftardt heeft zich ter beschikking gesteld teneinde deze afdeeling samen te stellen. Ik voldoe hierbij aan dezen wensch en roep alle Nederlanders, die zich willen inzetten, op om in het Vrijwilligerslegioen Neder land te strijden tegen het bolsjewisme en voor volk en vader land. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied SEYSS-1NQUART, Rijksminister. Eigen foto. Luitenant-generaal Seyffardt. NEDERLANDERS! Nu de strijd in het Oosten begonnen is kan het niemand meer ontgaan, dat ons werelddeel aan den vooravond van de be slissing over zijn leven of zijn dood staat. Hoe ook ieder van u den gang der gebeur tenissen tot nu toe moge hebben beoordeeld, alle verschillen van opvatting moeten thans van ons afgezet worden, in het heldere be wustzijn, dat het lot van Europa het lot van ons vaderland is. In het licht van de naaste toekomst, krijgt eindelijk het jongste ver leden zijn duidelijksten zin. Het begrip alleen, dat het, ook voor ons volk, om ALLES gaat, verplicht ons in over eenstemming daarmede te handelen. Het Duitsche volk heeft voor geheel Europa den strijd met de bolsjewistische bedreiging, met den Aziatischen vijand, aangebonden. Het zal overwinnen, ook zon der onze hulp, maar het komt er niet op aan, of onze hulp beslissend zal zijn. WIE GEEFT, WAT HIJ HEEFT. IS WAARD DAT HIJ LEEFT. Het gaat er om dat wij ALS VOLK bewijzen, dat wij WAARD zijn in de toekomst TE LEVEN. NEDERLANDERS! Beseft, dat in zeldzame uren als die, wel ke wij doorleven, de gang der wereldge schiedenis voor eeuwen bepaald wordt; be seft dat UW beslissing over het leven van uw kinderen en kindskinderen beschikt. Ik heb het mijn plicht geacht het initia- 'ïcf te nemen tot het oprichten van een Nederlandsch vrijkorps, dat zijde aan zijde iet de reeds strijdende troepen van alle Europeesch-denkende volken het Duitsche leger en die Nederlanders, die reeds in zijn l ijen staan, te hulp komt en hun taak ver licht. Ik zie daarin niet slechts een plicht, maar acht het een voorrecht, dat wij onze Europeesche vrijheid, het behoud onzer cul tuur kunnen bevechten en deze niet straks als aalmoes uit andere hand behoeven te aanvaarden. Met toestemming van den Rijkscommis saris zal dit „Vrijwilligerslegioen Nederland" onder eigen vlag en eigen officieren aan den strijd deelnemen. Daarmede wijst de vertegenwoordiger van den Führer ons op nieuw den weg der toekomst, daarmede opent hij ons volk opnieuw de mogelijkheid een VOLK te blijven. NEDERLANDERS! Begrijpt dit, bevrijdt u van de onvrucht bare verstarring der „afwachters". Er valt niet meer te wachten, want de beslissing is gekomen! Ik roep u allen op, vrijwilligers, in de eer ste plaats hen, die reeds in den wapenhan del geoefend zijn, officieren, onderofficieren en manschappen van het Nederlandsche leger, voorts allen, die bereid zijn hun dienst in het belang van ons vaderland te geven. NEDERLANDERS! Bewijst nu, dat gij dien naam waard zijt en meldt u met opgave van uw dienstgraad, troepenonderdeel en nadere bijzonderheden omtrent uw kundigheden aan bij een der bureaux van het Vrijwilligerslegioen Neder land. H. A. SEYFFARDT, luitenant-generaal b. d., oud-chef van den generalen staf. 's-Gravenhage, 10 Juli 1941. Aanmeldingsbureaux Amsterdam: Hotel van Gelder, Damrak 34 Heerlen: Hotel Pommé. Stationsstraat 17 Groningen: Rademarkt 23 a. Arnhem: Hotel Keizerskroon, Markt 32. Breda: Boschstraat 67. Deventer: Hotel van Wely, Stationsstraat Utrecht: Hotel Thalia, Stationsplein. Den Haag, Koninginnegracht 22. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 22.44 uur en gaat morgenochtend te 8.47 onder. V. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede „Aan het geheele Oostelijke front heeft de strijd een succesvol verloop. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht wa penfabrieken in Birmingham, de rijkswerf en ravitailleeringsbedrijven in de haven van Plymouth en voor den oorlog belangrij Ke doelen in de haven van Great Yarmouth en Aberdeen gebombardeerd. Het succes dezer aanvallen bleek uit vele groote bran den. Bij luchtaanvallen op vliegvelden in het Zuidoosten van Engeland zijn bomtref- fers tusschen startende vliegtuigen waar genomen. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen een koopvaarder van drieduizend ton tot zinken gebracht en 2 vrachtschepen zwaar beschadigd. In den nacht van 7 op 8 Juli heeft een sterke afdeeling Duitsche gevechtsvliegtui gen door het werpen van bommen brand veroorzaakt in tanks, pakhuizen, tanksta tions en petroleumraffinaderijen in de Britsche vlootbasis Haifa. Bij vijandelijke pogingen om aanvallen te doen op de Kanaalkust en de Duitsche Bocht hebben Duitsche jagers gistermiddag 11 Britsche jachttoestellen neergeschoten, waarbij slechts één Duitsche jager verloren ging. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen in West-Duitschland brisant- en brandbommen laten vallen. De burgerbevol king leed verliezen aan dooden en gewon den. Acht der aanvallende Britsche vlieg tuigen werden door nacht jagers en af weergeschut neergeschoten. Bij de met succes bekroonde luchtge vechten, die gisteren bij het Kanaal ge voerd zijn, heeft het jacht eskader Richt hof en zijn 644ste overwinning in de lucht behaald en daarmede zijn totaal van den wereldoorlog bereikt. Daarbij behaalde lui tenant Schnell zijn 38ste, 39ste en 40ste overwinning in de lucht". Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Aan den Noordelijken vleugel van het front is de poging der Sovjets om aan de grens tusschen Letland en de Sovjetunie nieuwe defensieve stellingen te betrekken mislukt. D$ bolsjewistische af deelingen, die tegen de oprukkende Duitsche troepen in het vuur waren gebracht, werden ver slagen. Bij die operaties werd Ostrow ge nomen. Bij hun verder oprukken naar Est land hebben Duitsche troepen Fellin en Pernau bezet. De Duitsche luchtmacht heeft Dinsdag bij haar hevige aanvallen op de achter- waartsche verbindingen van den vijand en bij haar operaties tegen strijdende af dee lingen te land veertien spoortreinen, 275 vrachtauto's en 86 pantserwagens vernield. Bovendien werd een groot aantal treinen tot staan gebracht of uit de rails gewor pen. Op vele plaatsen werden spoorlijnen vernield. Op de wegen werd aan marchee- rende Sovjetroepen en kolonnes voertuigen reusachtige schade toegebracht. De reser ves aan menschen en materiaal werden op groote trajecten geheel vernield. Eveneens Dinsdagmiddag heeft een ge pantserde formatie bij verrassing een Sov jetvliegveld bezet en daarbij 52 vijandelijke vliegtuigen buitgemaakt. Van een groep jagers, die nog konden opstijgen, werden twee toestellen neergeschoten. De Duitsche luchtmacht heeft verder, behalve, dat zij de Sovjetluchtmacht voort durend aanviel, haar operaties ter onder steuning van den strijd van het landleger, met succes voortgezet. Verscheidene voor de bolsjewisten belangrijke spoorlijnen werden gebombardeerd. Op het traject Sjitomir-Kiew werden zes treinen vernield en de rails op verschillende plaatsen be schadigd. Tusschen Potolsk en Newel staan 15 transport- en goederentreinen in brand. Een afdeeling Sovjetvliegtuigen heeft verder nog getracht een Duitsch vliegveld aan het front aan te vallen. Alle 27 vijan delijke vliegtuigen werden neergeschoten. DE DUITSCHE TROEPEN BEZETTEN SALLA. Aan het Finsche front werd na hevige gevechten de zwaar versterkte stad Salla door de Duitsche troepen bezet. HET FINSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het opperbevel van de Finsche weer macht heeft gisteravond het volgende be kend gemaakt: Aan de Zuidoostelijke grens van het land voornamelijk verkenningsactiviteit en ar tillerievuur. In de richting Lahdenpohji hebben onze troepen een gebied van tien kilometer breed van de grens af veroverd en aan buit acht stukken geschut, een massa machinegeweren en andere wapens binnengebracht. De pogingen van den vijand om de grens te overschrijden, werden overal afgeslagen, waarbij hij groote verliezen leed. Tot gister avond hadden onze troepen 41 tanks ver nietigd. Aan de Oostelijke grens werden de ope raties stelselmatig voortgezet. O.a. zijn Repola, Vuokkinieci, Kontikki, Kostames en Oulanka in ons bezit. Onze zeestrijdkrachten hebben de laatste dagen vijf vijandelijke vaartuigen tot zin ken gebracht, waaronder twee groote transportvaartuigen en een mijnenveger van omstreeks 5000 ton. Bovendien zijn twee vaartuigen zwaar beschadigd. Onze kustversterkingen hebben voortdurend vij andelijke patrouillevaartuigen en forten beschoten waarbij in den afgeloopen nacht een groot munitiedepot op een vijandelijk fort werd opgeblazen. In de omgeving van Hanko heeft zich voortdurende artillerie- bedrijvigheid voorgedaan, waarbij vijande lijke versterkingen, pantserwagens en mu nitie-opslagplaatsen werden vernield. Ons luchtwapen heeft in verscheidene groote formaties vijandelijke vliegvelden, stations en transporttreinen gebombar deerd en door volle treffers groote schade veroorzaakt. Tot gisteravond hebben onze eigen vliegers en de luchtdoelartillerie in totaal 73 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Van de eigen toestellen zijn er vier niet teruggekeerd. De bestuurder van één hiervan heeft zich met zijn parachute in veiligheid gebracht. Ter aanvulling van het Finsche weer- machtsbericht wordt o.a. nog gemeld: Ten Zuiden van Paanajaervi rukken de Finsche troepen over een front van 300 K.M. op. De vijand biedt in het ont ruimde Karelische grensgebied slechts ge ringen tegenstand. Het punt, waar wij het verst op Sovjetgebied zijn doorgedrongen, ligt 60 KM. van de grens. De Finsche troepen, die in de richting van Lahdenpohja oprukken, naar het krachtig versterkte Sovjetgrensgebied ten Noord-Westen van het Ladogameer op de lijn Ukuniemi-Ristilahti. bedreigen de be langrijke spoorwegverbindingen Viipurl- Sordavala. De schepen, de door de Finsche zeestrijd- krachten tot zinken zijn gebracht, behoo- ren tot de ontruimingstransporten van de Sovjes uit Reval en Hanko. Een dezer schepen mat 4000 ton. HELSINKI GEBOMBARDEERD. Officieel wordt van Finsche zijde mede gedeeld, dat Helsinki gisteravond vroeg door zes Sovjetvliegtuigen is aangevallen. Acht houten huizen werden door brand vernield, in drie steenen huizen ontstonden zolderbranden. Naar officieel wordt bekend gemaakt, zijn 17 menschen gedood en 156 gewond van wie 70 zwaar. HONGAARSCH LEGERBERICHT. Het Hongaarsche legerbericht van giste ren luidde als volgt: Onze snelle afdeelingen zijn langs de Zbrucz in gevecht om de rivier over te kunnen trekken. De rijwieltroepen hebben door het afleggen van groote afstanden en de troepen pioniers door onvermoeiden ar beid grootelijks bijgedragen tot de totdus- ver behaalde successen. De A.N.P.-correspondent in Berlijn meldt: Uit de thans te Berlijn binnenkomende berichten blijkt, dat de snelle opmarsch der Duitsche troepen in de Baltische landen door een opstand der bevolking tegen het Sovjetonderdrukkingsregime krachtig ge steund werd. In Kaunas b.v. begon de vrijheidsoorlog reeds den eersten dag van den oorlog tus schen Duitschland en de Sovjetunie. Dien Zondag begonnen de gezinnen der bolsje wistische gardisten, de leden van den com- missarissenraad der L.S.SJt., de bolsjewis tische journalisten, leden der Tsjeka, com munistische partij- en jeugdfunctionnaris- sen, Joden enz. met hun eigen of geroofde ambtauto's te vluchten. Terstond trachtten toen de Lithauers de onbewaakt gebleven gebouwen tegen plundering te bewaren. Meest waren het jongelui, studenten en leerlingen der hoogste klassen der middel bare scholen, maar ook arbeiders en kan toorbedienden, die zich tevens tot taak hadden gesteld, om brandstichtingen en het opblazen van bruggen enz. te voorko men. De kern der opstandelingen werd ge vormd door de activisten, die steeds onder ling nauw contact met elkaar hadden be- waard en nauwkeurig van den toestand op, de hoogte waren. Met iedere minuut groeide het aantal strijders, want elke Lithauer trad met de grootste geestdrift tot de rijen van het be vrijdingsleger toe. Spoedig hadden zich ALLE VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN TOT 1 SEPT. VERBODEN. In overleg met het college van gevolmachtigden voor de sport heelt het bestuur van den Neder- landschen Voetbalbond beslo ten, dat met ingang van heden tot 1 September 1941 geen toe stemming zal worden gegeven voor het spelen van serie-wed strijden en vriendschappelijke ontmoetingen. Voor de enkele nog te spelen promotie- en degradatiewedstrijden, welke helaas door samenloop van om standigheden verlaat zijn, geldt dit verbod niet. Dit besluit houdt dus in, dat alle verleende toestemmingen voor het houden van serie-wedstrij den van heden at zijn ingetrok ken. Door deze bepaling van het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond, aldus het ANP, is men dan eindelijk overgegaan tot de instelling van een gesloten voetbalsei zoen. Het algemeen sportbelang wordt hier mede zeer zeker gediend. De specifieke zomersporten zullen hier van ongetwijfeld profijt trekken, terwijl de belangstelling voor de voetbalsport ln de nieuwe competitie eerder zal zijn toe- dan afgenomen. groepen gevormd, veelal onder leiding van vroegere officieren die zich allereerst van wapenen trachtten te verzekeren. Vele bolsjewisten gaven vrijwillig hun geweer af. In andere gevallen moest er geweld ge bruikt worden. Dit alles geschiedde, terwijl de stad nog door het Sovjetleger was bezet. De Llthau- sche kranten staan dan ook vol van staal tjes van moed en vermelden trots de na men dergenen, die in de eerste vreeselijke dagen voor hun land en in den strijd te gen het gehate bolsjewistische Juk gevallen zijn. Geleidelijk aan kwamen de opstande lingen onder een centraal commando en groot was de vreugde, toen de eerste Duit sche stoottroepen in de stad aankwamen. Ook na de bezetting der stad door de Dultschers hebben de vrijwilligers zich zeer verdienstelijk gemaakt met het zoeken naar achtergebleven Sovjetfranc-tireurs. De dankbaarheid en de vreugde der Lithauers, die na een jaar eindelijk van het communistische schrikbewind zijn bevrijd, kennen geen grenzen. Nergens zijn de Dult schers zoo hartelijk en zoo geestdriftig bin nengehaald als juist hier. De Deutsche Allgemeine Zeitung publi ceert een bericht over een bezoek aan de „folterkamer der Gepeoe" in Riga. De inrichting en de stoffeering van deze in het voormalige ministerie van binnen- landsche zaken ondergebrachte folterkamer overtreft, naar de correspondent schrijft, alle verwachtingen. Door een breede poort 'if Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland De herbouw van Scherpenzeel. (Binnen land, 2e Blad). Te Ootmarsum zijn twee kinderen ver brand. (Gemengd, 2e Blad). buitenland Nieuwe Duitsche vorderingen ln het Oos ten. (Ie Blad). Een artikel van de Times. (2e Blad). Uit het Finsche Blauwwitboek. (2e Bla^

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1