LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Dinsdag 8 Juli 1941 De gruweldaden der sovjets De strijd om de Stalinlinie Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch W eermachtsbericht RECHTZAKEN Frauduleus slachten Voor de Vrouiv BEURSOVERZICHT KERK- EN SCHOOLNIEUWS Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 MAIKI Lord Halifax en de aartsbisschop van Canterbury hebben tegenover de gruwelen van de sovjets niets beters te verklaren, aldus de Popoio di Roma, dan dat zij den Duitschen troepen soortgelijke gruwelen in de schoenen schuiven en de sovjets waar lijk ophitsen om hun onmenschelijke han delingen voort te zetten Tevens worden de voldoende bekende methodes der Komin tern, zoo schrijft genoemd blad verder, ook door het orgaan van het Foreign Office op de meest levendige wijze aanbevolen Het voor den dood rijpe Engeland heeft in de verwoestendste leuzen van Stalin nog een, waarschijnlijk laatste mogelijkheid ontdekt om den tegenstand te verlengen en om de wereld den indruk te geven van opnieuw ontwakende strijdkracht. Door deze anti- Europeesche uitlatingen van de Britsche ophitsers worden de verklaringen van den Fuehrer volkomen bevestigd, aldus het blad. De huichelarij van een lord Halifax en een aartsbis9chojj^van Canterbury, die voor geven voor een Christelijk Europa te strij den, maar daarbij Stalin vergezellen op zijn moorddadigen weg met raadgevingen en aanmoedigingen, plaatst hen beiden nog een trap lager dan de ..bolsjewistische godde- loozen", zoo schrijft ten slotte het Romein- sche blad. (D.N.B.) Dat de oorlogvoering van het sovjetleger geen pardon kent voor de gewonde soldaten van den tegenstander of achting voor het oorlogsrecht, blijkt uit berichten, die door het D.N.B. zijn ontvangen over misdaden van sovjetsoldaten jegens hulpelooze, in eerlijken strijd gewonde Duitsche soldaten. Zoo werd volgens een bericht bij de ge vechten om de stad Horochow (24 tot 25 Juni) bij een nachtelijken tegenaanval der Russen de colonneleider van een Duitsche compagnie schutters, feldwebel Bass, door schoten in borst en beenen zwaar gewond, zoodat hij in het strijdgewoel bleef liggen. Nog voor het den Roode Kruis mannen mo gelijk was hurl zorgen te wijden aan den zwaargewonde, stortten bolsjewisten zich op hem en staken met hun bajonetten op den weerlooze toe. Terwijl het anders moge lijk zou zijn geweest den zwaar gewonde het leven te redden, maakten de nieuwe ver wondingen de redding van den soldaat on mogelijk. Ook hier waren het, evenals in andere gevallen van de afschuwelijkste brutaliteit leden van de roode schutters- regimenten 469, 622, 625 en 781, die zich schuldig maakten aan deze daden Volgens een ander bericht werden in de streek van Wladzimierz door de oprukkende Duitsche troepen in een bolsjewistisch lazaret de lijken van 11 Duitsche gewonden gevon den. Het medisch onderzoek bracht aan het licht, dat de weerlooze gewonden met dólk steken waren vermoord. (D N.B.) BOODSCHAP VAN WANG TSJING WEI AAN HET CH1NEESCHE VOLK. In een boodschap aan het Chineesche volk na?>' aanleiding van den vijfden verjaardag van het uitbreken van het Chineesch Japansche conflict heeft president Wang Tsjmg Wei verklaard, dat de nationale regeering te Manking dank zij de samen- we. king met .apan en dank zij de erkenning door Duitschland en Italië, benevens door de bevriende Europeesche mogendheden thans zoo hecht in het zadel zit, dat niemand meer in staat is haar voortdurende vorde ringen in de vredesbeweging, in de anti- kominternbeweging, in den wederopbouw van het land en in de nieuwe ordening van Oost-Azië te stuiten. Wang Tsjing Wei sprak het vertrouwen uit, dat de tegenstand van Tsjoengking tegen de vredesbeweging eens zal worden overwonnen, opdat geheel China weer tot vrede kan worden gebracht. (D.N.B.). DE GRENZEN IN ZUID-OOST-EUROPA. Naar de Popoio dl Roma meldt, zullen de grenzen tusschen Kroatië en Montenegro nog deze week vastgesteld worden, waarbij rekening zal worden gehouden met ethi sche en geografische omstandigheden. De grenzen tusschen Kroatië en de nieuwe Ita- llaansche provincie Laibach zijn reeds vast gesteld. Zij komen overeen met die van vóór den wereldoorlog. (DNB) HET FRANSCHE LEGIOEN VOOR DEN STRIJD TEGEN DE SOVJET-UNIE. De Rarijsche pers juicht de oprichting van een Fransch vrijwilligerslegioen voor den strijd tegen het bolsjewisme eenstem mig toe. De bladen publiceeren ook foto's van de aanmeldingsbureaux, waarvan één is gevestigd in het voormalige sovjet-reis bureau Intourist, de centrale der bolsjewis tische propaganda in Frankrijk. De Matln en de andere bladen leggen er den nadruk op, dat de vorming van een Fransch legioen aanzienlijke gevolgen zal hebben voor de toekomst van Frankrijk De Oeuvre zegt, dat de Europeesche oorlog een gemeenschappelijke verdediging tegen het bolsjewisme is geworden. Frankrijk kan de zen strijd niet negeeren, vooral niet, omdat het zoo zeer van het communisme te lijden heeft gehad. Het heeft thans de gelegenheid te bewijzen, dat het zich bij de nieuwe orde in Europja aansluit. (DNB). DE STRIJD IN DE LUCHT. In den afgeloopen nacht hebben, naar het D.N.B. verneemt, sterke afdeelingen der Duitsche luchtmacht havenwerken en ra vitailleer ingsbedrij ven te Southampton op nieuw aangevallen. De scheepswerven wer den ernstig getroffen. Er braken verschei dene groote en vele kleine branden uit Eph gasfabriek werd door verscheidene treffers beschadigd. Kleinere afdeelingen deden aanvallen op de havenwerken van een aan. tal andere steden aan dé Zuid- en Zuid oostkust. Bij deze operaties werd 1 Britsch vliegtuig door een Duitsch geveohtstoestel neergeschoten. Voorts hebben gevechtsvliegtuigen voor den mond van 4e Theenis een Britsch con- vooi aangevallen en twee schepen van 3000 ton elk, zwaar beschadigd. Van de Britsche vliegtuigen, die In den afgeloopen nacht boven Duitsch gebied ver schenen, zijn er 6 door jagers en afweer- geschut neergehaald. Vanochtend vroeg trachtten eenige viermotorige Britsche ge yechtsvliegtulgen het Kanaal over te ste ken, beschermd door jagers. Zjj werden door Duitsche jagers aangevallen en in een kort luchtgevecht werden vier jagers en een oer groote gevechtsvliegtuigen van de En- gelschen neergehaald. De geheele Berlijnsche pers staat in het teeken van de .bestorming van de Stalin linie", waarmede thans een begin gemaakt is. De voornaamste verdedigingslinies van deze versterkte zone, aldus schrijven de bla den. liggen over een groote diepte in een ge bied, waaruit de bevolking geëvacueerd is. De bijzondere beteekenis van dit stelsel is volgens den Voelkischer Beobachter, dat verder naar het Oosten geen aaneensluiten de verdedigingslinie meer bestaat. De stra tegische voordeelen, die Moskou had ver wacht van de inlijving van een breede strook tusschen Oostzee en Zwarte Zee, zijn snel verloren gegaan. Het sovjet-commandomoet zich, nu de grootendeels zeer versterkte uit- valsposities voor den aanval op Duitsch land, Roemenië en Hongarije ontruimd moesten worden, verlaten op de Stalinlinie, die reeds op oud-Sovjetgebied ligt en gemid deld op een afstand van 400 kilometer van de eerste slagvelden in dezen oorlog. De Sovjets trachten natuurlijk in koorts achtige haast reserves uit het binnenland naar de Stalinlinie te brengen, want deze linie is voor het bolsjiwlstische commando de laatste verdeglgingslinie in het Europee sche Rusland. Daaruit maken de bladen, zoo b.v. de Lokalanzeiger op, dat de vijand deze linie met de grootste verbittering zal verdedigen. De Boersenzeitung schrijft, dat de Duit sche luchtmacht met blijvend succes alle Sovjetoperaties ter versterking van de Sta linlinie verkent en bestrijdt. De bladen zijn eenstemmig van meening, dat de uitslag van den strijd om de Stalinlinie niet twijfel achtig kan zijn. (DNB). Naar het DNB verneemt, hebben Duitsche pioniers gisteren weer een reeks sterke ka zematten in de Stalinlinie, die aan de hand van de nieuwste ervaringen gebouwd wa ren, bestormd en genomen. Tot op een af stand van enkele meters waren deze kaze matten in het landschap niet te onderschei den. De Sovjets trachtten de Duitschers op een afstand te houden met hun snelvuur kanonnen, doch deze pogingen mislukten door de goede samenwerking der pionniers. Terwijl een deel de kazematten onder vuur nam, slopen anderen tot dichtbij de kaze matten, waar zij granaten naar binnen wierpen, zoodat de bemanning buiten ge vecht gesteld werd. DE VERLANGENS VAN KNOX. Naar aanleiding van de verklaringen van Knox, die de Amerikaansche vloot onver wijld aan den strijd tegen Duitschland wil doen deelnemen, verneemt de Washington Post uit marinekringen, dat een overwin ning op Duitschland door deelneming van de Amerikaansche vloot thans niet moge lijk is. In 1917 heeft de geheele Amerikaan sche vloot aan den strijd deelgenomen: zij kon toen van Europeesche bases uit ope- reeren, te zamen met de vloten van En geland, Frankrijk en Italië. Bovendien was er toen geen Duitsche luchtmacht. Thans kan de vloot, vooral doordat een aanzienlijk deel nog altijd aan den Stillen Oceaan ge bonden is, niet den Atlantischen Oceaan zuiveren van Duitsche duikbooten en vlieg, tuigen, zooals Knox verlangt. Zelfs wanneer men daarvoor de geheele vloot beschikbaar stelde, zou dat onmogelijk ziin, zonder dat. men de meerderheid in de lucht had aan de Atlantische kust van het Europeesche vasteland. Een ander punt is. of men Engeland van een snellen ondergang kan redden Dit is zeker mogelijk, aldus deze mdrinekringeti. wanneer men de patrouillediensten, die op den Atlantischen Oceaan worden gehouden, naar het Oosten uitbreidt en verlof geeft tot het openen van het vuur op Duitsche strijdkrachten. Door een gemeensëhappe- lijk opereeren van Engelsche en Ameri kaansche vloot zou men zelfs een goed- functionneerend convoolstelsel kunnen in voeren. Natuurlijk heeft de Amerikaansche vloot dan luchtbases in Brazilië noodig of ten minste vliegkampschepen. (D.N.B.). WEDEROM AANVAL OP ALEXANDRIA Een Engelsch vliegtuigmoederschip is ge troffen en een drijvend dok vernield, toen gevechtsformaties van het Duitsche lucht- wapen op 6 Juli den aanval ondernamen op de haven van Alexandria. Ondanks krachtig luchtafweervuur plaatsten de Duitsche gevechtsvliegtuigen, naai het D.N.B nader hierover wordt gemeld, tref fers op het in de haven liggende vliegtuig- moederschip. Een bom van zwaar kaliber scheurde den scheepswand van den oor logsbodem open. een tweede bom kwam vlak bij den boeg neer. Het vliegtuigmoederschip vertoonde terstond slagzij. Verdere treffers van middelzwaar kaliber vernielden een drijvend dok. In loodsen, in het goederen station van Alexandrië en op verscheidene plaatsen der stad werden uitgebreide bran den gezien Alle Duitsche machines keerden ongedeerd naar haar bais terug. DEENSCHE COMMUNISTEN VEROORDEELD. Na een behandeling met gesloten deu ren, welke verscheidene maanden heeft ge duurd, heeft het stedelijk gerecht van Kopenhagen zeven leden van de Deensche communistische partij veroordeeld wegens het plegen van daden van sabotage in op dracht van de komintern en op bevel en tegen belooning van Moskou tot in totaal 59 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Uit het gepubliceerde onderzoekmateriaal blijkt dat het leden waren van een organisatie, die reeds voor den oorlog een reeks aansla gen uitvoerde en waarop de politie op merkzaam is geworden door een bomaan slag op een Spaanschen treiler in de ha ven van Frederikshavn in Mei 1938. De leider der organisatie was de op het oogen- blik in Zweden in de gevangenis zittende vroegere Duitsche communistische rijks dagafgevaardigde Wollenweber. Tijdens het onderzoek bleek, dat de organisatie niet slechts in Scandina vië, maar ook in de Oostzeelanden, Ne derland en België afdeelingen had. Tot de thans opgehelderde misdaden van deze terroristengroep behooren om. ook de aanslagen op twee Duitsche, een Japansch en een Italiaansch schip. Volgens verkla ringen van de veroordeelden had de orga nisatie ook plannen gemaakt voor aansla gen op scheepswerven. Verscheidene aan slagen konden worden verijdeld, o.m. een aanslag op een schip met 600 passagiers en een 350 koppen tellende bemanning van de vroegere Gdingen—Amerikalijn. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De operaties aan het Oostelijk front vor deren volgens de plannen. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten bij goed richt op den grond militaire doelen in de haven van Southampton gebombardeerd Met voltreffers van bommen van zwaar ka liber en door het neerwerpen van brand bommen werden vernielingen en talrijke groote branden veroorzaakt in pakhuizen, dokinstallaties en ravitailleeringsbedrijven Andere doeltreffende luchtaanvallen wa ren gericht op de haveninstallaties van Portsmouth en Margate. Twee groote koop vaarders van een convooi ten Oosten van Margate kreeen bom treffers. Een vrij sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den nacht oo 7 Juli het. Britsche v'ootst.eunpunt Alexandrië aangevallen. Er werden homtreffers waar- eenomen op een drijvende kra^n cn op verscheidene voor dpn oorio^ b°langriike installaties der haven en der stad. Er ont stonden groote^ branden. Bij pogingen om binnen te vliegen ziin gisteren aan de kust van het Kanaal in luchtgevechten elf. door marineartillerie één Britsch vliegtuig neergeschoten. Twee eigen toestellen gingen verloren. De vijand wierp in den fgeloopen nacht op verscheidene plaatsen in West-Duitsch- land brisant- en brandbommen neer. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Vooral in Keulen en Munster ontstonden vrij zware vernielingen in woon wijken. Bii deze aanvallen en bij nachte lijke aanvallen van den vijand in het gebied rondom Calais werden 16 Britsche vliegtui gen, waarvan 13 door nachtjagers en af weergeschut en drie door eenheden der marine neergeschoten. Kol. Rothenburg, commandant van een pantserregiment, majoor von Steinkeller, commandant van een bataljon motorrijders, eerste luitenant Schenkel van een verken- ningsafdeeling, eerste luitenant Ponath en luitenant Kremers van een bataljon pion niers, luitenant Kroeger van een afdeeling pantser jagers, luitenant Zumpe van een re giment infanterie hebben zich door dapper heid bijzonder onderscheiden. Kapitein Lauber en eerste luitenant Boehme van een afdeeling afweergeschut bewezen bij de gevechten bij de bruggehoofden der Bere zina eveneens b'ijzopderen moed. Legerbericht no. 398 luidt als volgt: Onze luchtformatles hebben de vijande lijke basis Nicosia op Cyprus gebombardeerd waarbij zij installaties van de luchthaven troffen. Drie vliegtuigen werden op den grond ln brand gestoken, talrijke andere werden beschadigd. In Noord-Afrika, aan het front van To- broek, werden eenige offensieve pogingen van den kant van den tegenstander met in fanterie en tanks snel afgeslagen door ons vuur. Onze bommenwerpers plaatsten tref fers op de fortificatie der sterkte en op de luchtbases ten Oosten van Mersa Matroeh, waar ontploffingen en groote branden ont stonden. In Oost-Afrika is- de wederzijdsche artil leriebedrijvigheid voortgezet in den sector van Uoltsjefit. De vijand heeft een luchtaanval onder nomen In dé zone van Gondar, waarbij eenige bommen werden geworpen op wo ningen. VERKLARINGEN VAN GENERAAL AUCHINGLECK. De nieuwe opperbevelhebber van de Brit sche strijdkrachten in het Nabije Oosten, generaal Auchinleck, heeft, naar de Brit sche berichtendienst uit Cairo meldt, ver tegenwoordigers van de pers ontvangen Op een desbetreffende vraag verklaarde hij. dat hij het in den strijd werpen van Ameri kaanse!) menschenmateriaal voor het win nen van den oorlog persoonlijk noodzakelijk acht. wanneer de oorlog goed en niet slechts half gewonnen moet worden. Hij is steeds van meening geweest, ladus de generaal, dat de oorlog in Europa en wel op Duitschen grond gewonnen moet worden. Daarom is hij van rfieening, dat het Amerikaansche menschenmateriaal in dezen oorlog net zoo noodzakelijk is als in den vorlgen Op een verdere vraag verklaarde Auchin leck, dat hij zich persoonlijk in het Nabije Oosten nogal veilig voelt. (D.N.B.). TEGEN LINKSCH EXTREMISME IN ARGENTINIË. De toenemende linksch extreme propa ganda heeft de politie in Argentinië op nieuw aanleiding gegeven tot ingrijpen. Een straatredenaar, die in een afgelegen stads wijk van Buenos Aires propaganda had ge maakt voor het bolsjewisme, is met tal rijke toehoorders gearresteerd. De overigen sloegen op de vlucht. In Valentin in de provincie Buenos Aires slaagde de politie er in een aantal communisten te verras sen bij een geheime bijeenkomst. Daarbij werden vijf leiders van de communistische jeugdorganisatie gearresteerd en buitenge woon groote hoeveelheden drukwerk en ander propagandamateriaal in beslag ge nomen. Een betooging tegen het fascisme, die door het syndicaat van bouwvakarbei ders zou worden gehouden, is'door de po litie verboden, aangezien het syndicaat vol gens een rapport van het arbeidsbureau moet worden beschouwd als een communis tisch agitatiecentrum. (D.NB.) GEWAPENDE VERKENNINGSVLCHTEN BOVEN ENGELAND. Duitsche gewapende verkenningsvliegtui gen zijn in den loop van gisteren ver door gedrongen boven Groot Brittannië en de Britsche wateren. Alle vliegtuigen keerden, naar aan het D.N3, wordt gemeld, met waardevolle verkenningsresultaten naar hun basis terug. VROEGERE GRIEKSCHE KONING IN ZUID-AFRIKA. Naar de Associated Press uit Joannes- burg meldt, is de vroegere Grieksche ko ning met zijn gevolg in een nietgenoemde Zuid-Afrikaansche haven aangekomen. (D.N.B.) De economische rechter te Den Haag heeft vanochtend aan den loopenden band straffen uitgedeeld aan frauduleuze slach ters, vleeschsmokkelaars en andere knoeiers Hij betitelde deze menschen als de ware landverraders en als volksgevaarlijke indi viduen, tegen wie niet streng genoeg kan worden opgetreden. Er kwamen achtereen volgens frauduleuze slachters en koopers van frauduleus geslacht vee voor den rech ter, die het tegen de volksgemeenschap ge richt misdrijf voor het meerendeel uit winstbejag hadden gedaan. De een had een aantal kalveren frauduleus geslacht, de andere een koe en weer een ander een var ken. Verder waren er verdachten, die het aldus geslachte vee haddengekocht, de eene een halve koe, de ander 'n varken enz. enb. De straffen waren in overeenstemming met den eisch der gepleegde feiten. Zoo werd een landbouwersknecht uit Delft wegens frauduleus slachten een gevangenisstraf voor den tijd van 10 maanden opgelegd en werd een zaken man uit Katwijk, die in een schuur een complete slagerij had ingericht, veroordeeld tot een half jaar gevange nisstraf en 2000 gulden boete. Iemand, die 1200 k.g. vleesch op clandestiene wijze had willen verkoopen, werd even eens tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De andere straffen waren eveneens gevoelig en zijn voor dc be treffende personen een goede les. 1 or anderen, die misschien ook het risico willen loopen met den economische» rechter te maken te krijgen, vormen zij een ernstige waarschuwing. HET BEREIDEN VAN JAM. Een recept, dat goed zal voldoen Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Niet alleen van aardbeien, frambozen en bessen, maar ook van tomaten, rabarber, rozebottels kortom van alle vruchten, zelfs van worteltjes kan men jam maken. In het algemeen heeft men voor 1 K.G. vruchten 3/4 K.G. suiker noodig, wanneer men eerst de vruchten inkookt tot 2/3 van haar volume. Voegt men 1 l/ï maal zooveel suiker toe als vruchten dan behoeven de vruchten slechts 5 min. te koken. Daardoor blijven kleur en smaak van de vruchten het best behouden. Thans ziet men eerder om naar metho den, waarbij weinig suiiker gebruikt kan worden. Degenen, die nog over glucose- stroop besohik-ken, kunnen deze zeer goed in de Jam verwerken. Daar het conservee- rend vermogen van glucosestroop geringer is dan van suiker, moet men méér toevoe gen, n.i. op 1 K.G. vruchten of 1 liter vruch tensap 1 K.G. glucosestroop. De smaak van de jam wordt beter wanneer men slechts een deel van de suiker door glucosestroop vervangt. Een goede verhouding is 1 K.G. vruchten, 750 gr. glucosestroop en 250 gr. suiker. Is men niet in het bezit van glucose stroop en wil men toch minder suiker dan 3/4 van het gewicht van de vruchten ge bruiken, dan koke men een vruchtenmoes, hetwelk men in inmaakglazen nog 20 min. steriliseert. Hiervoor kan men zoowel Weck. glazen als jampotjes gebruiken. De potjes v/orden met de warme jam gevuld en ge sloten met de bijpassende deksels met gummiringen. De deksels doen dezelfde dienst als de knippen op de inmaakfles- schen. Om te voorkomen, dat de flesschen knappen tijdens het steriliseeren wordt de schroefdeksel eerst vast- en daarna 1 slag teruggedraaid. Na het steriliseeren draait men de deksels onmiddellijk vast. Oogen- schijnlijk kost deze methode veel brandstof, de jam behoeft vóór het steriliseeren echter niet Ingekookt te zijn en ze is, mits goed behandeld, onbeperkten tijd houdbaar. Alle inmaak moet men op een koele en donkere plaats bewaren en geregeld con troleeren, want wanneer een fout bij de be handeling is begaan, kan vooral in het be gin snel bederf optreden. De huisvrouw, die haar inmaak wil laten slagen, moet zorgen, dat de omgeving waarin zij werkt en het materiaal, dat zij gebruikt zéér schoon* Is en dat de vruchten, die zij gebruikt gaaf en niet beschimmeld of aangestoken zijn. Hierdoor wordt ver meden, dat er bacteriën (schimmels of gistcellen) bij de inmaak komen, waardoor vroeg of laat bederf op kan treden Recept van aardbcienjam, tlie niet gesteriliseerd behoeft te worden. 1 K.G. aardbeien of V2 K.G. aardbeien en Va K.G. rabarber of lh K.G. aardbeien en l/*KG. aalbessen. 3/4 KG. suiker, wat bes sensap of citroensap. De aardbeien schoonmaken, fijndrukken en aan den kook brengen. De vruchten massa inkoken tot plus minus 2/3 van het volume De suiker en hét citroen- of bes sensap toevoegen en de jam laten koken totdat een paar druppels, die men snel op een bord laat afkoelen niet meer vloeien De jam zoo noodig afschuimen en heet in de potjes doen. die zorgvuldig gewasschen en met schoon (liefst gekookt) water zijn omgespoeld. De potjes zoo vol mogelijk vullen en afsluiten met een stukje voch tig oellephane, dat met een elastiekje of touwtje strak over het potje wordt gespan nen. Een schoteltje op het potje plaatsen, het geheel omkeeren en zoo af laten koelen BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. In den nacht van 7 op 8 Juli zijn Brit sche bommenv/erpers West- en Noordwest- Duitschland blnnengeslogen. Op verschil lende plaatsen werden brisant- en brand bommen neergeworpen, waardoor op ver schillende plaatsen schade aan gebouwen c-n verliezen onder de burgerbevolking ver oorzaakt werden(D.N.B.), Amsterdam, 8 Juli. Het zakenverkeer op de effectenbeurs te Amsterdam bewoog zich vandaag wel is waar in kalme banen, maar ten opzichte van gisteren viel toch onmiskenbaar een opleving waar te nemen. Tevens bestond een vaste stemming. EEr was vrijwel geen aanbod van aandeelen, terwijl daartegen over wel kooplust aan den dag werd gelegd en het gevolg hiervan was dat de koersen na goed prijshoudende opening een gedeci deerde neiging tot oploopen aan den dag legden. 4 Tegen het slot trad echter weer een klei ne reactie in. Wederom waren het de In- dustrieelen, die het leeuwendeel van de belangstelling voor zich opeischten en de specialiteiten, welke den laatsten tijd den boventoon voerden, gingen ook heden weer aan den kop. Aku's ontmoetten goede vraag en stegen na op 141 3/8 te zijn aangevan gen tot 144. Unilevers konden zich verbeteren van 121 tot 123 3/4. Aandeelen Calvé werden weer eens in een open hoek gehandeld en lie pen naar boven van 86 naar 88'/:. De Phi- lipsaandeelen waren kalm en ln doorsnee vrijwel onveranderd Van Berkei's gaven een drukke affaire te aanschouwen en aan houdend werd dit aandeel in een open hoek verhandeld, waarbij transacties wer den afgesloten tot prijzen, loopende van 81 tot 83 1/4. De meeste incourante Industriee- len lagen goed in de markt en behoudens enkele uitzonderingen kwamen hoogere no teeringen te voorschijn. Op de Scheepvaartafdeeling was ook weer wat meer te doen. In het bijzonder in Scheepvaartunies, die op 175 werden inge zet en later 177 konden bedingen. Oude Booten waren eenige procenten beter en golden 184165. Ook divers andere soorten waren hooger. De affaire op de petroleum- markt was rustig. Olies waren overigens goed orijshoudend. In het begin werd ge handeld tegen 241s/i, terwijl enkele tapes later 2iV/s kon worden gemaakt. Ten slotte echter trad een kleine daling in. Voor In dische cultuurfondsen bestond' ook weer eenige belangstelling. Amsterdam Rubbers schommelden tusschen 270 en 273 1/2. In Tabakken was weinig te doen De koersen warcr. weinig veranderd. Oude Deli's echter konden zich herstellen van het kleine verlies, dat gisteren werd geleden. In de suikerrubriek trokken H.V.A.'s eenige attentie, waarbij een rijzing intrad tot 432, nadat oorspronkelijk op 427 was gehandeld. Ook de beleggingsmarkt kon zich weer in de goede gunst van het beleggende pu bliek verheugen. De Nederlandsche staatspapieren waren meerendeels iets beter. De nieuwe vieren golden 99 11/16 tot 99 13/16. De gestaffelde leening steeg van 93 tot 93 3/16. Gemeentelijke obligatiën en pandbrieven lagen wederom vast in de markt. Prolongatie 2 1/4 (A.N.P.) CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Ede G. Rijksen, voorganger te Vianen. Tweetal te 's Gravenhage-Oost cand. H. W. Eerland te Apeldoorn en drs. B. J. Oos terhof te Zwolle. Beroepen te Drachten drs. B. J. Oosterhof te Zwolle. (2 lijnen) BODEGRAVEN, 8 Juli. Aangevoerd 175 par tijen Goudsche kaas, totaal 7875 stuks, wegende 70875 kg. Prijs met RM. Ie soort f.62 tot f. 62.50, 2e soort f.59—61. Handel matig. KATWIJK A. D RIJN. 7 Juli. Vroege aard appelen f. 7,50; Idem kriel f.2; pootulen f.7—8; rabarber f.46 per 100 bos; Natuursla f.1—3,50 p. 100 stuks; bloemkool I f. 10—15. Idem II f7,50 —8; bospeen f. 10,8011. NOORDWIJKERHOUT. 7 Juli. Velling „De Eendracht". Aardbeien per slof f. 0,85—1,00 per 5 pond; blauwe schokken f.2; krombekken f.2; stamenvten f. 1,40—1,75; tuinboonen f 1,20; snij- boonen f3,30; peulen f.2; alles per zak van 10 Kilogram. RIJNSBURG, 7 Juliè Groentenveiling. Aard appelen f. 7.50; tuinboonen f. 12 per 100 KG.; bospeen f.10; knolrapen f.3—3.60; radijs f 1.20 —1,80; selderie f. 12-30; peterselie f. 2,50—3,20: sjalotten f. 1,60—2,80; uien f. 46,20 per 100 bos; kropsla f. 0,60—1,30 per 100. RIJNSBURG. 7 Juli. Bloemenveiling. - Gla diolen Pool(js f 4—5.50; Brillant f. 3.30—4,50; Halley f 2,80—3.20- Irissen 10—12; Duizend schoon 4—8; Witte Lelies f.18; Regale f. 4,50— 5.50; Immulatum ff. 3—5; Gele Margrieten 3—5; Gips 4—6; Centauria 20—30; Delphinium 2,50— 3,50. ROTTERDAM, 8 Juli. Veemarkt. Heden wer den ter veemarkt aangevoerd 2304 dieren waar onder 1350 runderen, 33 paarden en 24 veulens, 5 schapen, 557 nuchtere kalveren, 278 graskal veren. 57 bokken. Prijzen per stuk: melkkoeien f.560445335; kalf koeien f. 565—445—340, varekoeien f.360— 275—235. vaarzen f. 350—280—200, pinken f. 285— 210—165. Aanvoer van melk- en kalfkoeien als vorige week, handel zeer kalm, iets lagere prijzen. Aan voer varekoeien iets ruimer, handel lui, prijs lager. Aanvoer vaarden en pinken Iets grooter, handel traag, prijshoudend. ZOETERWOUDE, 6 Juli. Elerveiling „Ik leer nog". Aangevoerd 1050 eieren. Kipeieren regea» ringsprijs. Pluimvee; kippen f. 2,10—2,50: e«^ den f.2; kon()nen f. 1,25—4,50, alles per stuk.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3