No. 24932 Actie tegen de Stalin-linie ingezet Toppunt van schandelijke onmenschelijkheid 82sfe Jaargang DINSDAG 8 JULI 1941 DuitscK weermachtsbericht De strijd aan de Finsche grens Schandelijke praktijken Documenten gevonden De verovering van Minsk Nieuwe Engelsche schending van het Volkenrecht Een nieuw Baralong- geval Amerikanen bezetten IJsland EERSTE BLAD Feiten van den dag Verduisteren: 22.03 uur 5.27 uur J LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W, Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets, berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nre. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel der Duitsche Weermacht deelde gisteren mede: „In Bessarabië zijn de Duitsche en Roemeensche troepen na tegenaanval len te hebben afgeslagen, steeds in den aanval. In de Boekowina hebben Roe meensche troepen en Noordwestelijk daarvan Hongaarsche strijdkrachten den bovenloop van den Dnjestr bereikt. Czernowitz is genomen. De achtervol ging van den vijand werd over een breed front aan de overzijde van de Se- reth voortgezet. Ten Noorden van de Pripetmoerassen rukken afdelingen van het Duitsche le ger al strijdende over een breed front op naar den Dnjepr en den bovenloop van de Duna. De operaties der Duitsche en Finsche troepen blijven zich volgens de plannen ontwikkelen. Eskaders van de Duitsche luchtmacht hebben ook gisteren een groot aantal vij andelijke pantserwagens en vrachtauto's, alsmede treinen, verkeerswegen en muni tieopslagplaatsen vernield Geslaagde luchtaanvallen waren verder gericht op den terugtrekkenden vijand in de Oekrajina en op versterkingswerken. Andere afdeelingen bombardeerden vijandelijke troepen rond om Smolensk en ten Oosten van het Pei- pusmeer. Bij aanvalspogingen heeft de vijand gis teren overdag aan de Kanaalkust 19 vlieg tuigen door jagers en afweergeschut verlo ren en 1 door marinegeschut, Britsche ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht op verschillènde plaatsen in west Duitschland brisant- en brandbom men laten vallen. De burgerbeyolking leed eenige verhezen. Branden in woonwijken o.m. te Dortmund, konden snel gebluscht worden. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in het Kanaal van St. George twee vrachtschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 10.000 ton tot zinken ge bracht. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met succes vliegvelden in Midden-Engeland en havenwerken aan de Zuid- en Zuidoostkust gebombardeerd. Het leggen van mijnen voor Britsche ha vens werd voortgezet. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Ita- liaansche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers voltreffers geplaatst op artil lerie- en luchtafweerstellingen bij To- broek. Gevechtsvliegtuigen en stuka's steunden het landleger op het visschersschiereiland en bestookten steunpunten van den vijand met bommen van elk kaliber. Op den zes den Juli hebben de Sovjets in totaal 204 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 160 bij luchtgevechten vernield, 41 vliegtui gen werden op den grond vernield en drie door mijnvegers neergeschoten. Tien Duitsche vliegtuigen worden ver mist. In het Oosten der Oostzee ontmoetten Duitsche mijnenvegers vier Sovjettorpedo jagers. In een gevecht, dat een uur duur de, werd een jager door geschutvuur be schadigd waarna de vijand zich terugtrok. Dezelfde mijnvegers sloegen zeven vijande lijke bomaanvallen af en schoten daarbij drie Sovjet vliegtuigen neer. Bij deze aanvallen en bij een nachtelij ken aanval op de kust van het bezette Fransche gebied hebben nachtjagers en af weergeschut 8 gevechtsvliegtuigen neerge schoten. Van 2 tot 6 Juli zijn 83 Britsche vliegtuigen neergeschoten, waarvan 58 in luchtgevechten en door nacht jagers, 21 door afweergeschut en 4 door oorlogssche pen. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland 9 Duitsche vliegtui gen verloren. Bij de gevechten in "het Oosten hebben zich bijzonder onderscheiden de eerste lui tenant Knaak, de oberfeldwebel Werner, de feldwebels Haut en Prohaska van een op leidingsregiment en luitenant Populo van een infanterieregiment. De eerste luitenant Philipp heeft op 4 Juli zijn 31ste, 32ste en 33ste overwinning tn de lucht behaald, voort-s heeft zich een batterij van het regi ment luchtafweergeschut General Göring. onder bevel van kapitein Schulz en luite nant Wilimskötter, bijzonder onderscheiden. Matroos-korporaal Ernst Kellner heeft met een stuk licht afweergeschut zijn derde Bntsche vliegtuig neergehaald. hevige gevechten geleverd zullen worden. Met de verovering van deze stelling hebben de Duitsche troepen den weg vrij naar de groote gebieden in het binnenland der Sovjetunie. De Duitsche troepen hebben in de thans achter hen liggende eerste twee weken van den nieuwen veldtocht in het Oosten bijna al het sinds Sept. 1939 nieuw verkregen land der Sovjetunie den bolsje wisten weer afgenomen. Het zijn de Weste lijke Oekraïne en Westelijk Wit-Roethenië, die vroeger bij Polen behoorden, Bessarabië en de Noordelijke Boekowina, die vroeger In Roemeensch bezit waren, alsmede de voor malige landen Letland en Lithauen. Deze gebieden beslaan in totaal een oppervlakte van 375.000 vierkante kilometer. Wanneer men zich realiseert, dat het Duitsche Rijk op grond van de bepalingen van Versail les teruggedrongen was tot een gebied van 469.000 vierkante kilometer, dan kan men hieruit de grootte van het succes bepalen. Tot aan de nadering van de Stalin-linie hebben de Duitsche troepen van de grens af ongeveer 400 a 450 kilometer al strij dend en marcheerend afgelegd. Dit gelukte in een periode van 14 dagen. Welk een korte tijd dit is, blijkt, als men zich herin nert, dat in 1940 de Duitsche formaties in het Westen van de Luxemburgsche grens af tot Abbeville aan de Kanaalkust 21 dagen noodig hadden en hierbij slechts een af stand van 350 kilometer hadden af te leg gen. De Stalinlinie is weliswaar geenszins met de Maginotlinie te vergelijken, toch kan men aannemen, dat zij is aangelegd in een voor de verdediging bijzonder goed geschikt terrein. Hierbij komen nog de nieuwe veldversterkingen, die sedert het begin van den oorlog zijn opgericht. Terwijl de door den Duitschen aanval murw gemaakte strijdkrachten naar deze verdedigingslinie terugtrokken, worden uit het achterland voortdurend reserves aan gevoerd, Op deze transporten, alsmede op het belangrijkste wegennet in het achter land van de Stalin-linie zijn derhalve bij voorkeur thans de aanvallen van de Duit sche luchtmacht gericht. Tevens echter brengt ons luchtwapen nieuwe slagen toe aan de nog resteerende Sovjetvliegerforma- ties, die tevergeefs trachtten de verliezen te compenseren. De -gevechten om de Stalin- linie zullen deze week op den voorgrond staan. Te verwachten is echter, dat ook deze verdedigingslinie voor de Duitsche troepen op den duur geen onoverwinnelijke hindernis zal vormen. D.N.B. geeft hierop nog volgende toe lichting: De Duitsche opmarsch naar het Oosten heeft met zijn voorste troepen de z.g. Sta I1T-» 4.1* En ten slotte meldt het D.N.B. nog: Gepantserde Duitsche strijdkrachten heb ben Zondag de breuk in de door de resten van de door de verslagen bolsjewisten be trokken versterkingslinie, vergroot. 20 Bun kers van de modernste soort werden na zware gevechten genomen. Bij de actie van de Duitsche troepen werden hier 154 pant serwagens en gepantserde verkeifnings- wagens, alsmede honderd stukken geschut, variieerende van middelmatig tot het zwaar ste kaliber, buitgemaakt. De uit Wolhynië terugtrekkende bolsje wisten trachten in de moderne kazematten van de Stalinlinie nieuwe verdeddgingsstel- lingen te betrekken. Duitsche troepen heb ben. naar het D.N.B. verneemt, na door de Sovjetachterhoede te zijn gedrongen den aanval op dit stelsel van kazematten ge opend. Op verscheidene plaatsen is de linie doorbroken, nadat kazematten, die van krachtige wapenen vootzien waren, geno men waren. De opmarsch der Duitsche troe pen wordt voortgezet. Naar de Finsche berichtendienst meldt, zijn Zondag verscheidene plaatsjes in Fin land gebombardeerd, zonder dat noemens waardige schade werd aangericht. Alleen bij den aanval op Kotka werden talrijke branden veroorzaakt, waarbij ongeveer 20 particuliere woningen werden vernield., Gisterochtend vroeg is Helsinki gebom bardeerd. Naar tot dusver is vastgesteld, werd een persoon gedood en 20 gewond. Drie woningen werden getroffen. Twee hiervan zijn' zwaar beschadigd. Da Finsche luchtstrijdkrachten hëbben vijf vliegtuigen neergeschoten. Op 4 Juli hebben Finsche troepen, naar het D.N.B. verneemt, een geheel Sovjet bataljon ingesloten. Nadat ruim dé helft der bolsjewisten gesneuveld was, gaf de rest zich over. Een zware batterij en .talrijke wapens en uitrustingsstukken vielen den Finnen in handen. Onze duikbooten hebben eenige bolsje wistische transportschepen, die op weg waren van Reval naar Kroonstad, in den grond geboord. Op één plaats aan het front is de vijand tot den aanval overgegaan. Hij werd echter teruggeslagen. In een korten strijd verloor de vijand vierhonderd dooden en vele pantserwagens. Onze eigen verlie zen zijn onbeteekenend. In vele sectoren zijn onze troepen aanzienlijk ver over de gren zen getrokken. Van vijandelijke zijde is een - j" £j-5. uctf.- /.cii sci,iu-ft-tvcn. v au vijcui'uci.ijriw z/ij«uc 10 *^74. 1 n£ over een breed front bereikt, aantal overloopers aangekomen. Ons lucht- mermede begint een nieuwe phase van de wapen heeft met succes vijandelijke stel- operaties in het Oosten, daar te voorzien is lingen in den rug van den vijand met bom- ctas om dit systeem van versterkingen men bestookt. Na den doorbraak van de Duitsche 'troe pen door een bolsjewistische verdedigings- steliing bij Minsk werden, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, Duitsche Roode Kruis-soldaten uitgestuurd om de gewonden te bergen. Nauwelijks waren zij met hun opdracht begonnen om uit de dui zenden gesneuvelde bolsjewistén de gewon den te zoeken en buiten de vuurlinie te brengen, of zij werden door verstrooide groepen sovjets van zeer dichtbij onder vuur genomen. Hoewel deze afdeeling door witte banden om den arm, waarop het teeken van het Roode Kruis zichtbaar kenbaar was gemaakt, schoten de bolsjewisten van uit een veilige schuilplaats op de Duitsche Roode Kruiscolonne. Verscheidene gewonde bolsjewisten werden het slachtoffer van dezen overval. Enkele Duitsche Roode Kruis- soldaten werden gewond. Deze gebeurtenis wordt nog aangevuld door het feit, dat kort daarop een vooruit geschoven verbandplaats, eveneens voorzien van groote Roode Kruïsteekens, door een kleine afdeeling bolsjewistische soldaten werd overvallen en beschoten. Aan het snelle ingrijpen van een oprukkende Duitsche af deeling infanterie is het te danken, dat het Roode Kruispersoneel en de gewonde Duit sche en sovjet-soldaten niet om het leven kwamen. De omstandigheden, waaronder deze bolsjewistische overvallen werden onder nomen, bewijzen op ondubbelzinnige wijze, dat de sovjets opzettelijk de door het Roode Kruisteeken voor onschendbaar gehouden inrichtingen aanvallen. Sovjetsoldaten hebben voorts uit een hin derlaag 38 gewonde Duitsche soldaten op een verbandplaats achter het front ver moord. De in gevechten gewonde Duitsche sol daten wachtten na het verbinden op hun vervoer, toen in een onbewaakt oogenblik achter het front zwervende sovjetsoldaten zich op de gekwetsten stortten om hen op beestachtige wijze af te maken. De Duit sche soldaten, wier ledematen afgesneden werden, zijn onherkenbaar verminkt. In talrijke gevallen heeft het onderzoek van gewonde Duitsche soldaten ten slotte uitgewezen, dat de sovjet-soldaten met dumdum-munitie hebben geschoten. Bij de bestorming van verschillende bun kers in de omwring van Doebno werden in de munitiekantó-s talrijke kisten met aller hande dumdum-projectielen gevonden. Deze trof men eveneens aan in de geweren en patroontasschen van gesneuvelde bolsjewikl. Na de inneming van de Lithausche hoofdstad Kaunas hebben Duitsche solda ten in het gebouw van de voormalige Li thausche staatsdrukkerij een opzienbarende ontdekking gedaan. In de kelders van een aldaaT sedert den herfst van 1939 door de sovjets ingerichte bolsjewistische redactie vonden zij een grootsoh opgezette geheime centrale der sovjets. In een groote brand kast lagen nauwkeurige plannen voor den opmarsch van de in Lithauen geconcen treerde sovjet-regimenten. Door een aanval van Allenstein naar Heiligenbeil moesten zij Koningsbergen afsnijden. Behalve kaar ten en schetsen alsmede Baedekers van de Duitsche Oostelijke provincies, werden hier ook de telefoonboeken van Pommeren en Oost-Pruisen bewaard Verder hadden de bolsjewistische agenten reeds een groote „zwarte lijst" opgesteld, waarop de namen en persoonsbeschrijvingen voorkwamen van vooraanstaande persoonlijkheden in de Oos telijke gebieden van Duitschland. Deze zouden het eerst aan de Gepeoe uitgeleverd worden. Den oprukkenden Duitschen soldaten zijn, naar het D.N.B. verder verneemt, zoowel in den centralen frontsector in het Oosten als ook in de Oostzeestaten groote voorraden kaarten van Duitschland in handen ge vallen. Op het papier is te zien, dat het ge- heeie kaartenmateriaal van het gebied van Groot-Duitschland in de laatste weken en maanden in sovjetsstaatsdrukkerijen is ver vaardigd. De kaarten bevatten behalve de Duitsche industrieele centra in het bijzon der tactische opgaven, zooals b.v. de sterkte van Duitsche garnizoenen de ligging en het aantal soldaten op Duitsche vliegvelden, de indeeling bij het Duitsche leger en het Duitsche luchtwapen enz, In vele zg. ka meraadschapshuizen der sovjets waren deze kaarten te zamen met pakkende aanvals- plakkaten zooals „tegen den vijand van het bolsjewisme" reeds eenigen tijd geleden op gehangen., Met den intocht in de tot een punihoop geworden stad Minsk heeft een in de krijgsgeschiedenis weergalooze opmarsch een voorloopig einde gevonden, zegt het D.N.B. Tot dat oogenblik was er voor de Duitsche troepen niets anders geweest dan rnarcheeren en strijden zonder onderbre king en ook zonder rekening er mede te houden wat voor hen lag of achter he-n bleef liggen. Zij hadden dan ook te doen met een tegenstander, die zelfs de eenvou digste oorlogsregels buiten beschouwing liet. Zoo waren er slechts bij enkele bun- kerstelïingen gevechten van langeren duur. Al het overige werd als bij een overval vol trokken door een vijand, die trachtte uit hinderlagen de snelle Duitsche pantserdi visies aan te vallen. Uit tanks verdreven bolsjewistische pantserschutters schoten uit de hooge roggevelden op de Duitsche soldaten. Overal waren er afzonderlijke ge- Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Omtrent de beschieting van Duitsche schipbrèukelingen door een Engelsche duik boot in de Grieksche wateren, wordt nader gemeld: In de Noord-Grieksche haven Kavalla liep midden-Mei de reddingboot van een Grieksch motorvaartuig binnen. De inzit tenden waren diep onder den indruk van een afschuwelijke gebeurtenis. De geredde Grieksche zeelieden vertelden, dat hun kleine vischkotter door een Britsohe duik boot tot zinken was gebracht. Terwijl de Grieksche bemanning en de Grieksche pas sagiers zich in de sloep van het motor vaartuig mochten begeven, werd de Duit sche bemanning, die in het water rond dreef, door de Britsche matrozen met ma chinegeweren doodgeschoten. Alvorens van Duitsche zijde werd over gegaan tot het bekend maken van dit voor val, dat herinnert aan de gevallen van de „King Stephen", de „Baralong" en de „Cos- saok", werden de kapitein en de bemanning van het Grieksche motorvaartuig in tegen woordigheid van neutrale buitenlanders onder eede gehoord. Het resultaat van dit nauwkeurige en uitvoerige onderzoek be vestigt, dat de Engelsohen met ongeloof lijke laaghartigheid en menschonwaardige ruwheid een misdaad hebben gepleegd. De neutrale buitenlanders hebben gedurende het onderzoek en in hun rapporten met grooten afschuw van den laaghartigen moord kennis genomen. De onder eede afgelegde verklaring, die is geteekend door den Griekschen kapitein en alle vijf leden van zijn bemanning luidt: „Het 35 ton metende motorvaartuig „Osia Paraskevi" is op 20 Mei 1941 te 12.00 uur op de vaart van het eiland Lemnos naar Kavalla, 20 zeemijlen ten Noordwesten van Kastron, op 1000 meter afstand aange houden door een Britsohe duikboot, die vier schoten over den boeg van het schip loste. Aan boord bevonden zich buiten de Griek sche bemanning een Duitsch officier, een onderofficier en twee manschappen. Het schip stopte onmiddellijk en een Grieksch matroos wuifde met een witten doek. In weerwil daarvan werd de Duitsche officier met een pistool beschoten vanuit den toren der duikboot, die inmiddels langszij was ge komen. Een officier van de Britsohe duik boot beval de Grieksche bemanning in de reddingboot te gaan. De Duitsche soldaten werden daarna met machinegeweren be dreigd en gedwongen zich onderdeks te be geven. Daarop opende de duikboot van zeer nabij geschutvuur op het motorvaartuig, dat onmiddellijk in brand geraakte en snel zonk. Met brandende uniform sprongen de Duitsche soldaten in het water. Zij werden toen, ronddrijvende in het water, zoolang met machinegeweren beschoten, tot zij allen getroffen en gezonken waren. De Grieksche bemanning was op een af stand van dertig meter getuige van deze afschuwelijke gebeurtenis, van begin tot einde. Duitschland zal uit dit ruwe en onmen- schelijke optreden der Britsche marine de noodige consequenties trekken." Toen de kapitein en de bemanning van het Grieksche motorvaartuig onder eede ge hoord werden, waren buitenlandsche getui gen, door de Duitsche autoriteiten uitge- noodigd, daarbij aanwezig. Er is dus geen aanleiding om aan de boven geschilderde gebeurtenissen te twijfelen. De Engelschen hebben zich schuldig gemaakt aan een mis daad, die zelfs nog aanzienlijk ernstiger lijkt dan de beruchte gevallen van de „King Stephen", de „Baralong" en de Cossack". Een dergelijke schending van de meest pri mitieve regels van het oorlogsrecht is zon der voorbeeld. De buitenlandsche getuigen en de leden der bemanning van het Griek sche motorvaartuig zijn van meening, dat deze nieuwe schanddaad der Britsche ma rine gewroken zal worden. Behoeft bovenstaande nog eenlg com mentaar? Het relaas spreekt o.i. een te dui delijke taal voor zichzelf! In lederen oorlog plegen daden voor te komen, die lndrui- schen tegen ieder menschelijk gevoel, maar dit is een te flagrante schending om dit droeve gebeuren hieronder te kunnen rang_ schikken. Het eenvoudige relaas, yan deze ruwheid en wreedheid treft diep vechten op de Duitsche opmarschwegen. Minsk zelf was een rookende puinhoop, maar toch kon men nog in de puinen de scherpste tegenstelling zien tusschen de geweldige paleizen van ijzer en beton der communistische partij en de ellendige stul pen der bevolking. In de rookende resten zaten overal franctireurs, gesteund door Moskousche geweerdragende vrouwen. Het was moeilijk werk, maar het lukte den Duitschen soldaten de stad tenminste eenigszins te zuiveren. EEN MOTIVEERING VAN ROOSEVELT. Uit New-York meldt D.N.B., dat Ameri- kaansche marinetroeperi gisteren IJsland bezet hebben. In een buitengewone bood schap aan het congres heeft Roosevelt meegedeeld, dat Amerikaansche troepen krachtens een overeenkomst tusschen hem en den premier van IJsland gisteren op IJsland zijn aangekomen. De Amerikaan sche marinetroepen moeten de Britsche strijdkrachten completeeren en mogelijker wijs vervangen. De Vereenigde Staten kunnen een bezet ting van strategische voorposten, die ge bruikt zouden kunnen worden als lucht- of vlootbasis voor een eventueelen aanval op het Westelijk halfrond door Duitschland, niet toelaten. Amerika wenscht op het oogenblik de souvereiniteit over deze gebie- den niet te wijzigen. Gedetailleerd voerde Roosevelt ter moti veering van zijn actie o.a. aan. dat een be zetting van Usland door Duitschland een bedreiging van de geheele scheepvaart in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan en van de doorloopende levering van oorlogsmaterieel aan Engeland zou be- teekenen. Als opperbevelhebber der weer macht heeft hij derhalve de vloot opdracht gegeven al het noodige te doen om de vei ligheid der verbindingswegen tusschen IJs land en de Vereenigde Staten te waarbor gen en eveneens de verbinding ter zee tus schen de Ver. Staten en alle andere stra tegische voorposten. In zijn boodschap aan den premier van IJsland heeft hij aan de bevolking van IJsland de verzekering gegeven, dat de Amerikaansche troepen zich op geenerlei wijze zullen mengen in de interne aange legenheden van IJsland en dat zij zouden terugtrekken, zoodra de crisis voorbij is. De regeering van IJsland zal volledige souve- ~>u Nummei bevat TWEE Bladen van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 21.22 uur en gaat morgenoch tend te 6.15 uur onder. Binnenland Nieuwe lestabellen voor middelbare meis jes- en handelsscholen. (2e Blad). Buitenland Aanval op de Stalin-linie ingezet. (Ie Blad) De gruwelen der sovjets. (Ie Blad). Amerikanen bezetten IJsland. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 3 VAN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1