LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 7 Juli 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Binnenland Eervol ontslag ir. A. L. H. Roebroek Maximumprijzen gelden ook voor veilingen De rijkscommissaris te Amersfoort Wef*e'»ike vacanlieregeling in de confectie-industrie Buitenland Italiaansch Weermachtsbericht Artikel van rijksminister dr. Goebbels Stadsnieuivs BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BEURSOVERZICHT Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherij is met ingang van 15 Juli a.s. aan ir. A. L. H. Roehroek eervol ontslag verleend als directeur-generaal van den landbouw en is tijdelijk belast met de waar neming van die functie ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, inspecteur van den landbouw. CONTROLE WORDT VERSCHERPT. Van verschillende zijden is de vraag ge steld, of de maximum verkoopprijzen, die op vrijwel elk gebied voor roerende en on roerende goederen zijn vastgesteld, ook gelden voor vrijwillige openbare verkoo- pingen als veilingen en afslagen Naar de gemachtigde voor de prijzen me dedeelt, is dit inderdaad het geval. De maximumprijsregelingen laten geen uitzon deringen toe voor goederen, die op open bare verkoopingen worden verhandeld. De reden hiervan ligt in de dringende nood zakelijkheid om alle mogelijkheden van ontduiking der prijsvoorschriften af te snijden. Zouden de prijzen op de openbare ver koopingen vrijgelaten worden, dan moet het gevaar niet denkbeeldig worden geacht dat van deze wijze van verhandelen een steeds toenemend gebruik zal worden ge maakt. De prijspolitiek, die er immers op gericht is, naast het bedrijfsleven den consument zooveel mogelijk te beschermen, zou op deze wijze veel van het effect van haar maatregelen verloren zien gaan. Wil een maximumprijsregeling doeltref fend werken, dan moet zij algemeene gel digheid bezitten, zelfs, indien hierdoor de openbare verkoopingen aan beteekenis t zouden inboeten. Op het gebied van handel en landbouw bestaat een verbod van openbare verpach- tingen. Voor de overige gebieden, waar maximumprijsregelingen gelden, zijn der gelijke maatregelen echter niet getroffen, zoodat daar de mogelijkheid tot het hou den van openbare verkoopingen blijft be staan. Bij dergelijke verkoopingen wordt het aan den verkooper overgelaten, op welke wijze hij wil handelen, indien meer dan één kooper bereid is, den maximumprijs te betalen. In vele gevallen zal het misschien beste zijn, dat hij het verhandelde goecl tusschen de verschillende gegadigden ver loot. Het ligt in de bedoeling, de controle op veilingen en afslagen aanzienlijk te ver scherpen. Reeds werd in enkele gevallen pmces-verbaal opgemaakt. Gisteren heeft des rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, dr, Seyss-Inquart te Amersfoort een ruiter- I tournooi bijgewoond. In zijn gezelschap bevond zich o.m. de S.S.-Gruppenführer Rauter. Onmiddellijk na het beëindigen der wed strijden moesten de prijswinnaars voor- de eeretribune aantreden en werden door den rijkscommissaris de prijzen uitgereikt. TWIST IN EEN GRINDGROEVE. In de gemeentelijke grindgroeve van Brunssum kwam het tot een woordenwisse ling tusschen den 17-jarigen Van der Z. en den 16-jarigen Vain G., waarbij eerstge noemde den ander met een schop op het hoofd heeft geslagen, toen deze hem aan spoorde harder te werken. Van G. kreeg een diepe vleeschwond, terwijl over een lengte van 6 cm. de schedel was gespleten. Het slachtoffer werd naar het St. Joseph- ziekenhuls in Heerlen vervoerd, waar hij voorloopdg nog niet kon worden verhoord. De dader is op transport gesteld naar Maastricht. BEKEND INHEEMSCH FIGUUR UIT DE ATJEH-OORLOGEN OVERLEDEN. Het ANP meldt uit Koeta Radja: Op hoogen leeftijd is overleden Panglima Polim, vroeger een van de meest bekende leiders van het verzet der inheemsche be volking in Atjeh tegen het Nedtrlandsche gezag. (Panglima beteekent opperbevelheb ber), Hij organiseerde dit verzet in het einde der vorige eeuw. Jarenlang was hij de leider van den heiligen oorlog der Atjehers. Na hardnekkig dit verzet te hebben vol gehouden, bood hij echter in 1903 zijn on derwerping aan. Wijlen Panglima Polim is steeds aan zijn woord getrouw gebleven. Door zijn invloed keerden vele, in het bin- nenland gevluchten, naar hun kampongs [terug. Ook verder heeft hij door zijn groot ontzag onder de bevolking veel voor de ln- ug heemschen in Atjeh »edaan. Panglima Polim is overleden op zijn ver- blijf te Samalanga, niet van Koeta-Radja. waar hij reeds vele jaren woonde. DE HEER J. C. J. WITMANS t Te Oegstgeest is in den ouderdom van 54 jaren overleden de heer J C. J. Witmans. ■directeur der Ver. Ned. Makelaarsbureaux *1 „Eigen Haard" aldaar, gediplomeerd en beëedigd makelaar, lid van het hoofdbe stuur der Ned. Broederschap van gediplo meerde makelaars. De thans overledene was g tevens bestuurslid en secretaris der Oegst- ge-ster zwemvereniging „Poelmeer", in welke functie hij eveneens veel activiteit ontplooid I heeft BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. In den IJssel ter hoogte van den Vlieg en- dijk te Zut-phen is gistermiddag de 8-jarige S, uit Zutphen, die daar met een paar broertjes was gaan zwemmen, verdronken. ER ZIJN 30.000 ARBEIDERS BIJ BETROKKEN. De N.V.V.-persdienst meldt: Reeds eenïgen tijd waren er onderhan delingen gaande tusschen werkgevers en werknemers in de confectie-industrie, om vattende de afdeelingen damesmantels, heerenconfectie, japonnen, lingerie, over hemden, en bedrijfs-, werkmans- en regen- kleeding, over enkele geschilpunten. Nadat men tot overeenstemming was gekomen, was aan het college van rijksbemiddelaars een verbindendverklaring van de getroffen overeenkomst gevraagd. Daar echter de verbindendverklaring van deze C.A.O. niet vóór 15 Juli verkregen kon worden, ver zochten de partijen de vacantie-regeling uit de overeenkomst te lichten en-nu reeds bindend voor te schrijven, zoodat de dui zenden belanghebbenden nog dit jaar van de nieuwe regeling zouden kunnen genie ten. Dezer dagen heeft het college van rijks bemiddelaars een rondschrijven tot de werkgevers- en werknemersorganisatie in de confectie-industrie gericht, waarin me degedeeld werd, dat het college besloten had reeds dit jaar een regeling, inhoudende verplichte vacantie van zes dagen voor de werknemers, werkzaam in de confectie- industrie, bindend vast te stellen. Dit prachtige succes, in de totstandkoming waarvan de Nederlandsche bond van man nelijke en vrouwelijke arbeiders in de kle dingindustrie een belangrijk aandeel had, mag een unicum in de Nederlandsche so ciale geschiedenis genoemd worden. Het is nog nooit voorgekomen, dat een vacantieregeling buiten de CAO om, voor een groote groep van werkers bindend werd verklaard. Daardoor is tevens deze vacantie regeling de eerste dpor de overheid be paalde wettelijke vacantieregeling. Ongeveer 30.000 mannelijke en vrouwe lijke arbeiders zijn bij deze regeling betrok ken. BEZOEK AAN EEN RUSSISCH KRIJGS- GEVANGENKAMP. Vijandig gezind jegens Stalin. „Sovjetofficieren barrevoets, bolsjewistische gevangenen vijandig gezind jegens Stalin," zoo luidt het opschrift van een verslag van Bertil Svanstroem in Stockholm Tidningen van een journalistieke reis naar het Ooste lijke front. De Zweedsche correspondent schrijft over het bezoek aan een krijgsge vangenkamp in de nabijheid van Jaroslaw, waar hij soldaten van het Sovjetleger heeft aangetroffen, die zonder eenige militaire opleiding door de machthebbers in het Kremlin naar het front waren gezonden. In het reusachtige kamp, dat plaats bood aan 50.000 bolsjewistische gevangenen, waren ook sovjet-officieren ondergebracht. „Won derlijke types," zoo schijft de verslaggever, die voortgaat; „In West-Europa is het begrip officier steeds onafscheidelijk verbonden met elegantie, goede houding en een be schaafd uiterlijk Deze mannen daarentegen zien er jammerlijk uit. Aan hun uniformen zit niets, dat hen onderscheidt van den ge wonen soldaat. Hun rangteekens hadden zij n.l. van hun uniformen verwijderd. Zij be zitten niets anders dan wat zij op het lichaam dragen, velen hunner hebben zelfs geen schoenen." Op de vraag, waarom hij zonder schoenen liep, antwoordde een der officieren, dat hij zijn schoenen had verkocht „om cigaretten te krijgen, aangezien hij er anders geen geld voor had." Schoenen interesseerden hem veel minder. De Zweedsche correspondent schrijft ver der over de bonte volkenmengeling van de in het kamp ondergebrachte gevangenen De Oekrainers waren in de meerderheid. Zij toonden geen bijzondere voorliefde voor de sovjets. De in het kamp aanwezige Aziaten behoorden tot de meest verschillende vol keren, Mongolen van allerlei nuances, Kal- mukken, Kirgiezen en Oesbeken, Nomaden van de IJszee in het Noorden tot aan de kust van de Kaspische zee in het Zuiden. Over het algemeen hadden alle gevangenen iets tegen Stalin. Een groep gevangenen „applaudisseerde krachtig" toe iemand ver klaarde, dat het communisme zou worden uitgeroeid. Een Oekrainer riep uit: „waar om laten jelui ons niet los, dan kunnen we jelui helpen de sovjets te verjagen." Op de vraag, of zij ooit Stalin hadden ge zien, antwoordde een der boljewistische ge vangenen, dat hij alleen portretten van Stalin kende, omdat Stalin zich aan het volk niet durfde vertoonen. Alle gevangenen, al dus de Zweedsche correspondent, schijnen een vragende houding hebben tegenover het heden. Zij weten niet precies waarvoor eij streden. Zij waren geen communisten. Zij hadden geen goede militaire opleiding ge kregen. Zij hadden er geen idee van, wat een moderne oorlog eigenlijk is. Op de vraag, of zij lid waren van de communisti sche jeugdorganisatie, antwoordd de meest welbespraakte jonge man: „neen, wij willen kalm leven en met rust worden gelaten." De overigen stemden in met deze verklaring. Geen hunner achtte het noodig zich open lijk solidair te verklaren met het bolsjewisti sche regime, (DNB) DE LANDBOUW IN FRANKRIJK. Naar te Vichy verluidt, zal binnenkort een wet worden afgekondigd, die alle jonge lieden uit boerengezinnen van hun 17de jaar af verplicht gedurende drie jaar aan land- bcuwcursussen deel te nemen. Jongens zoo wel als meisjes moeten 100 lesuren per jaar volgen Op deze Wijze wil de staat de landbouw productie op wet enschapp e 1 ij ke n grondslag brengen, ten einde de opbrengst te ver- prooten. Later wil men in de verschillende streken scholen met driejarigen cursus op richten. (D.N.B.) Het Italiaansche weermachtbericht no. 397 luidt als volgt; In Noord-Afrika heeft de Italiaansche ar tillerie detachementen infanterie en pant serwagens van den vijand aan het front van Tobroek bestookt. Italiaansch-Duitsche luchtformaties hebben duikaanvallen ge richt op vijandelijke batterijen en stellingen der sterkte en andere toestellen hebben concentraties van gemotoriseerde strijdmid delen ten Zuidwesten van Sidi el Barranl gebombardeerd. De vijand heeft een nach telijken aanval gedaan op Benghasi. In Oost-Afrika wordt levendige bedrijvig heid der artillerie gemeld In den sector van Uoltsjefit in Gondar. Gistermiddag heeft de vijandelijke lucht macht een aanval gedaan op Palermo: eenige schade aan de haven, drie dooden en een twintigtal gewonden onder de burger bevolking. OVER DEN STRIJD IN HET OOSTEN. In deze dagen en weken overschrijden honderduizenden jonge Duitsche soldaten onze grenzen in het Oosten en rukken op naar het veelgeroemde „paradijs der ar beiders en boeren", zoo schrijft rijks minister dr. Goebbels onder het opschrift: „De sluier valt af" in het blad der bewe ging Voelklscher Beobachter. Een Londensch dagblad, dat eenige dagen geleden schreef, dat de jonge Duitschers door het directe contact met het bolsje wisme wellicht besmet zouden worden, zoo gaat dr. Goebbels verder, zal een teleur stelling beleven, want de Duitsche soldaten zijn ten eerste als nationaal-socialisten ge vrijwaard voor iedere besmetting met de door Moskou gepredikte leer van den waan zin en ten tweede leeren zij het bolsje wisme niet alleen in theorie, maar ook in de practijk kennen, een resultaat, dat zoo wel voor Moskou als ook voor Londen ver pletterend is. Dr. Goebbels herinnert vervolgens aan het feit, dat de Sovjet-unie zich van den eersten dag van haar bestaan af herme tisch heeft afgesloten voor de overige we reld, dat zij het b.v. niet kon wagen haar arbeiders en boeren op eigen schepen naar verre landen te zenden, het bolsjewisme kon alleen zijn sociale schljngebouw zoo lang in stand houden, omdat het den ver leiden volken aan iedere vergelijkingsmo gelijkheid ontbrak. Zij, die den voor-bols- jewistischen tijd nog van hooren zeggen kenden, zijn afgeslacht. Andere landen leerde men niet kennen en zoo was het gemakkelijk den genarcotiseerden burgers der sovjetunie een paradijs voor oogen te tooveren. dat in werkelijkheid de hel was. Het gaat hier om het grootste en geraffi neerdste volkenbedrog, dat de geschiedenis ooit heeft gezien. Thans, nu onze soldaten naar het Oosten oprukken, kunnen zij met eigen oogen zien. Moskou is ontmaskerd. Het bolsjewisme ontpopt zich als een af schuwelijk mengsel van frasen en ar moede, van geweldige socialistische rhetho- riek en uiterst jammerlijke sociale verwor- denheid, een massabedrog In den meest waren zin van het woord. Verwijzende naar de weermachtsberlch- ten omtrent het overloopen van bolsjewis tische soldaten in het gebied van Minsk, welke eerst hun politieke commissarissen hadden doodgeschoten, spreekt dr. Goeb bels van een „symptomatische gebeurtenis" die voor den joodsch-terroristischen lei derslaag van het bolsjewisme het einde met verschrikking aankondigt. Betreffende het bezoek van een com missie van artsen, juristen en verslagge vers der pers en radio aan Lemberg, wijst dr. Goebbels er op. dat het ontzettende, dat daar ls gezien, niet kan worden beschreven. ,Het is de hel op aarde. De leer, waaraan dit onheil alleen ontspruit moet uitge roeid worden. De oorlog, dien wij tegen het bolsjewisme voeren, is een oorlog der be schaafde menschheid tegen het verval der openbare moraal, tegen de geestelijke en physieke bloedterreur, tegen een misdadige politiek, welker oprichters op bergen van lijken zitten om uit te kijken naar wie zij als volgende slachtoffers zullen uitkiezen. Wat het zou beteekenen, wanneer deze ver dierlijkte horden Duitschland en het Westen van Europa zouden hebben over stroomd, vermag de menschelijke fantasie zich niet voor te stellen." Dr. Goebbels constateert ten slotte: „het bevel tot den opmarsch van den Fuehrer aan de Duitsche Weermacht in den nacht op 22 Juni was een daad van wereldhisto rische beteekenis. Zij zal waarschijnlijk geboekstaafd worden als de beslissende in de geschiedenis van dezen oorlog. De sol daten, die volgens dit bevel oprukken, zijn In waarheid de redders van de Europeesche cultuur en civilisatie van de bedreiging door een politieke onderwereld. Duitsch- land's zonen zijn weer eens aangetreden om met de bescherming van het eigen land tegelijk ook de bescherming van de beschaafde wereld op zich te nemen. Ge schoold en gesterkt in de leer van het na- tionaal-socialisme trekken zij stormender hand naar het Oosten, rukken den sluier weg van het grootste volkenbedrog, dat de wereld kent en geven daarmede hun eigen volk en de wereld de mogelijkheid te zien, wat er is, en te zien, wat gaat komen. (D.N.B.) AANVALLEN OP RRITSCHE VLIEGVELDEN. In den afgeloopen nacht hoeft de Duit sche luchtmacht, naar het D.N.B. verneemt, behalve twee schepen van 5000 ton ook twee Engelsche vliegvelden met uitstekend resultaat aangevallen. Op een der velden stortte een hangar in. terwijl andere in brand geraakten. Verder zijn wederom ver scheidene havenwerken aan de Britsche oostkust gebombardeerd. ZWAKKE BRITSCHE STRIJDKRACHTEN BOVEN WEST-DUITSCHLAND. Hedennacht heeft het Britsche lucht- wapen met vrij zwakke strijdkrachten ln West-Duitschland brisant- en brandbom men neergeworpen. Er ontstond slechts weinig omvangrijke schade in woonwijken. De bevolking leed zeer geringe verliezen. Nachtjagers sohoten zes vijandelijke vliegtuigen neer. (D.NJ3.), .DE DIPLO OVER DE REDE VAN EDEN. De Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz noemt de rede van Eden een nieuw bewijs voor de schijnheiligheid en het cynisme van Engeland. Op het oogen- blik, waarop de afschuwelijkste bolsjewisti sche gruwelen weer met bloedige letters op de duistere bladzijden van de geschiedenis der menschheid geschreven worden, traent de Britsche minister de schanddaden van den nleuwsten Engelschen bondg^ met den „mantel der liefde" te bedekken, De Diplo keert zich vooral tegen het feit, dat Eden de beteekenis van den Europee- schen strijd tegen het bolsjewisme tracht, te bagatelliseeren en zelfs belachelijk te maken. Dit bewijst, dat ook thans het lot van het geheele Europeesche vasteland den Britschen oorlogsdrijvers van het siag van Eden volkomen onverschillig is, wanneer de hulp, die Engeland op alle mogelijke manieren het bolsjewisme wil verleenen, het den sovjets werkelijk mogelijk zou maken Duitschland te verslaan. Want zelfs indien bij een dergelijke gebeurtenis het geheele Europeesche vasteland door den bolsjewis- tlschen vloed overstroomd zou worden, zcu Eden genoeg hebben aan de subjectieve overtuiging, dat hij en zijn eiland zich ge heel veilig zouden kunnen voelen. De vol ken van Europa echter hebben er nu ge noeg van, zich door een perfide Albion, wel ker typische vertegenwoordiger Eden is, tegen eikander te laten uitspelen en zich voor Britsche belangen te laten opofferen. Wie bereid is, ter wille van zijn onverzade- lijk imperialisme de reit van de wereld aan den duivel over te leverei, moet daaruit de consequenties trekken en stelt zichzelf bui ten de gemeenschap der beschaafde volken. (D.N.B,) CRITIEK OP ENGELSCHE RECRUTEERING. Plutocratenzoontjes onttrekken zich. De Londensohe „Daily Express" keert zich met een beroep op den minister van arbeid, Bevin, en den minister van oorlog, Mar- gesson, tegen het steeds meer om zich heen grijpende onttrekken aan den dienst door plutocratenzoontjes. Daaraan moet een einde worden gemaakt. Duizenden en dui zenden sterke, jonge mannen ziet men in het Londensche Westend in de clubs en op de renbanen lanterfanten. Deze „slimme jongens" maken in hoofdzaak gebruik van drie middelen om zich te onttrekken aan arbeid en dienst: In de eerste plaats vullen zij de hun ge zonden vragenlijsten onjuist in. De mili taire administratie laat dan nieuwe formu lieren zenden, die dan eveneens foutief in gevuld worden teruggestuurd Op die wijze kunnen zij maanden lang tijd win nen. Ten tweede koopen zij matrozenpas- poorten, waarvoor al „zwarte beurzen" zijn. Volgens de bestaande voorschriften zijn zij dan voor den tijd van drie maanden vrij van militairen dienst. Ten slotte worden nog sohljnkoopen uitgevoerd van landerijen of boerenhofsteden. De Engelsche minister van landbouw zou achterover slaan, wan neer hij wist, hoeveel „boeren" rondloopen in de Londensohe clubs der groote society. Het blad besluit met de opmerking: Op de een of andere manier slagen de knappe jongens er in dezen oorlog te maken tot een paradijs voor zichzelf (D.N.B.). DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. De directeur van den Britschen berich tendienst voor de Vereenigde Staten, Camp bell, die onlangs uit de Vereenigde Staten is teruggekeerd, heeft tegenover de Lon densche pers verklaard, dat Engeland de Vereenigde Staten niet moet dwingen, aan den oorlog deel te nemen, Het moet echter de wapen- en vliegtuigindustrie in de Vereenigde Staten aansporen en er van overtuigen, dat de productie nog grooter moet worden. (D.N.B.) BEGRAFENIS E. BOEKKOOI. Onder vrij groote belangstelling is heden morgen op „Rhijnhof" het stoffelijk over schot ter aarde besteld van den heer L. Boekkooi, oud-bestuurslid van verschillende plaatselijke organisaties op nationalen grondslag en een bekende figuur ln Gere formeerde kringen. Aan do groeve werd het woord gevoerd door ds, H. A. Wiersinga, Geref, predikant te dezer stede en mr, N, G. Geelkerken, welke laatste den ontslapene dank en hulde bracht voor het vele. wat hij op verschillend gebied in het vereni gingsleven heeft gepresteerd. De zoon danikte voor de belangstelling. VOETBAL. NIC, BOY8 (NIEUWVJ2EN). Nic, Boys I won een bekerwedstrijd tegen Leuimuiden I niet 3—1 (rust 20), zoodat Nlc. Boys den beker ln bezit kreeg. In hotel Schreuder werd het behalen van het kampioenschap gevierd Ondanks het warme weder, was een groot aantal spelers en supporters aanwezig. De heer L van Vliet wenschte het kranige eerste elftal geluk met het behaalde succes, waarna ook de geestelijk ad viseur. kapelaan v. d. KleiJ het elftal huldigde Een band van Fred. Allen droeg niet weinig bij tot de gezelligheid. CRICKET. V.O.C, II—L.C.C. I L.C.C. wint op de tweede innings. V.O.C, verkoos eerst te gaan batten, doch dank zij goed bowlen van A. Harmsen en A. van Es zat ZÜ in ruim een uur weer aan den kant voor 41 runs, waarvan alleen Geurts met 14 in de dubbele cijfers kwam. Harmsen bowlde 819, W. v Es 3—20. Ook het V O.C-bowlen en fielden was van uitstekende kwaliteit en zoo bleef L.C.C. nog elf runs onder haar totaal. Van Lent 612, Koopman 47. Ook in de tweede Innings slaagde V.O.C. er niet in een behoor lijke score te maken; voor 23 hadden allen hun beurt gehad. A. Harmsen 510, A. van Es 311. Om te winnen moest L.C.C. dus 34 runs scoren en zij slaagde daarin voor het verlies van 6 wickets hoofdzakelijk het werk van Tonny Kantebeen 33 not out. totaal 55 voor 0. Van Lent 3—16, Koopman 3—21. L.C.C. II—L.M.C.C. m. LCC II batte het eerst, doch voor den wtaö ging het haar allerminst aangezien Müller en Huurman voor luttele runs vier wickets op ruimden. Met Harmsen en Schouten ging het daarna beter en aangezien ook Mulder met. een bru taal gescoord 12 zich niet onbetuigd liet. kreeg het totaal vooral door een fraaie 36 not out van Harmsen nog een dragelijk aanzien. Huurman 4—29 en Muller 5—38 hadden zeer goed gebowld. Het antwoord van LMCC hierop was zeer bescheiden. j Slechts Hannivoort met 12 kwam in de dub bele cijfers en voor 37 hadden allen him beurt op de mat gehad Voor LCC bowlde Stikvoort 3—5. Grin 4—7, Schouten 1—11 en v. d. Steen 1—2. NED. HERV. KERK. Beroepen te Vollenhove ds. J. C, H. Jörg t« Sint Jansga en Delfstrahuizen (Fr.). GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Echten (Fr.) cand. G. J. Grafe thans hulpprediker te Roosendaal. Tweetal te Winschoten (2de predikantsplaats) ds. G Hagens te Aspcren en ds. J. R. Hommes te Zuidwolde (Gr.). Bedankt voor GeersdiJk (N. Bev.) cand. G. J. Grafe, thans hulpprediker te Roosendaal. DOOPSGE2 BROEDERSCHAP. Beroepen te Berlikum prop. G. Kater te Am sterdam. Jan, Z, van P. Chaudron en C. Crama Pleter Edmond Louis, Z. van P. M. E. P. Nijst en W. J. H. Br an tj es. ONDERTROUWD: P. L. Berbee Jm 25 J. en A. C. M. v. d. Bosch jd 27 j. J.C. Falentün jm. 41 j. en C. P. Nieuwenburg jd 34 j. G. v. d. Linden jm 27 1 en J. J. Kuijl jd 29 j. J. v. d. Wijngaard jm. 26 J. en C. M, v. d. Kaal Jd. 22 j. J. P. v. d. Zeeuw Jm. 20 j. en J. Verhoeven jd. 18 j. OVERLEDEN: J. G. Abbenhuis, M. 63 j. Amsterdam, 7 Juli. Na de groote opleving, die verleden week op de fondsenmarkt viel waar te nemen, kon bij het begin van de nieuwe week een groote terugslag worden geconstateerd, ten minste wat den handel betreft. De affaire was, evenals zulks geruimen tijd het geval ls geweest, tot beperkte proporties Inge krompen. De stemming was verdeeld, over het algemeen genomen maakte de markt een prljshoudenden indruk. Diverse fondsensoorten waren weinig veranderd of zelfs iets beter. Maar er be stonden toch tal van uitzonderingen. Bo vendien was de koersbeweging onder beurs- tijd onregelmatig; alles bijeengenomen kreeg men de impi'essie, dat het beleggende publiek niet goed wist, wat het moest doen. De belangstelling ging voornamelijk nog uit naar de lndustrieelen en hoewel de om zetten in deze fondsen belangrijk waren In- geschrompeld, gaven eenige specialiteiten toch nog een behoorlijke beweging te aan schouwen. Unilevers werden vrijwel aanhoudend in een open hoek verhandeld en daarbij schommelde de koers tusschen ongeveer dezelfde grenzen als Vrijdag j.l. Na een openlngsprijs van 123 werd later ln den middag tegen 121 o afgedaan, Calvé Delft kon zich goed handhaven, maar de animo voor dit aandeel was sterk bekoeld, Aku's hadden een kalm verloop en maakten tij dens het beursuur slechte onbetekenende schommelingen mee; de afstand tusschen de hoogste en de laagste noteenng bertrueg nauwelijks een vol proceilt. In Van Berkels ging het aanvankelijk kalm toe en daar bij was de koers zoo goed als onveranderd, maar later op den middag ontstond plotse ling weer een drukke affaire, waarbij de no teering naar boven ging tot 79%. Het aantal stukken, dat verhandeld werd, was overigens maar zeer klein. Bij een openlngsprijs van 420% kon later 422»/» worden bedongen. Vorstenlanden waren bij na onveranderd. Van affaire in Tabakken was niets te bespeuren. Slechts in enkele tapes kon het tot notecring komen; Su- matra-aandeelen waren lager en speciaal Oude Delt's moesten met een noteering van 281'/.% een flinke veer laten. De Phlltpsaandeelen werden bij rustlgen handel in hoofdzaak afgedaan tegen prij zen, loopende van 228 tot 230%. De minder courante lndustrieelen waren kalm, door elkander genomen prijshoudend. De Petro- ieumafdeeling was stlf. One's gaven op be scheiden wijze kleine omzetten te aan schouwen, Na een openlngsprijs van 245% trad een reactie in tot 242'/»°/», waarna echter weer een herstel volgde. De rubriek der Scheepvaartaandeelen had een verla ten voorkomen. De stemming was overigens goed prijshou dend, zij het dan ook, dat de koersen nau welijks veranderd waren. Scheepvaart Unies golden 172>/s% 174%. Voor Indische cul tuurwaarden was de belangstelling niet groot, HVA's, die aan het einde van de achter ons liggende week tot 427% opliepen, werden vandaag verscheidene proeenten beneden deze noteering afgedaan. De Rubbermarkt was kalm; Amsterdam Rubbers golden ln hoofdzaak 267% a 270%. De minder courante soorten trokken slechts weinig attentie. Op de beleggingsafdeellng was de stem ming voor de Nederlandsche staatspapieren iets minder geanimeerd De nieuwe vieren waren een fractie lager en golden 99 3/4% —98 5/8%. De gestaffelde leening werd la ger Ingezet en zakte vervolgens in van 931/8% tot 92 7/8%. De Oude Schuld was nauwelijks prijshou dend. Gemeentelijke en provinciale leenin gen. waren echter weer aan den vasten kant en hetzelfde kon dienen van pand brieven. Prolongatie 3 1/4 (A.N.P.),

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3