UIDSCH DiGRU!) - Tweede Zaterdag 5 Juli 1941 LAND- en tuinbouw KERK- EN SCHOOLNIEUWS AGENDA KUN/T CM IETTEREM SPORT Winterhulp Nederland IS UW RADIO DEFECT? FEUILLETON Een man verdween.. KAMERPLANTEN IN DEN ZOMER. Nu de zomer ons naar buiten roept voor arbeid in den tuin worden de kamerplanten in een hoekje gedrukt, al is het dan ook in figuurlijken zin. Daar komt nog bij dat de meeste van bedoelde planten nu weinig aan trekkelijk zijn omdat ze niet bloeien en daarom niet de aandacht op zich vestigen Deze gewassen maken nu een overgangs periode mede en zijn bezig zich voor een nieuwen winter- of voorjaarsbloei voor te bereiden, waarbij we ze zooveel mogelijk dienen te helpen. Om maar eens de meest bekende te noemen, de Azalea indica staat nu in pot in den tuin. Dit is wenschelijk, echter niet noodzakelijk. Immers vele lief hebbers wonen op een bovenhuis en houden steeds hun planten binnen. In zooT. geval dienen de gewaden goed in hst licht niet in de volle zon te staan. Niet elk jaar be hoeft nieuwe aarde gegeven, om het andere jaar kan dit gedaan en meestal wordt de pot dan tevens een of twee nummers ver groot. Binnen, zoowel als buiten wordt nu met dit droge weer dagelijks gegoten: de pot dient in den grond gegraven op een zonnige plaats en we gieten een of twee maal per dag over de bladeren. Staat de Azalea binnen dan geven we dagelijks water en gieten we éénmaal per week de bladeren frisch stofschoon. Wanneer niet werd ver pot is het noodig éénmaal in de vier weken kunstmest, in water opgelost, toe te dienen. Een zelfde behandeling dient toegepast bij de Clivia. Ook deze bekende kamerbloeier behoeft niet elk jaar een grooteren pot. Ook is het niet erg wanneer er enkele dikke wortels boven den grond komen. De leelijke bladeren dienen verwijderd, de plant maakt in één zomer meerdere nieuwe. Ook dit gewas vraagt nu dagelijks water en, indien binnen gekweekt worden de bladeren ge regeld stofschoon gehouden. De bemesting worde niet vergeten. De Cyclamen werden na den bloei van de bloemen ontdaan en koeler geplaatst. Deze staan nu het beste buiten met den pot in den grond gegraven, een weinig in de schaduw. In den beginne worden de nog aanzittende bladeren steeds minder maar spoedig zal men zien dat de knol weer gaat groeien doordat er zich nieuwe bladeren vormen. Dit is het tijdstip om de plant in versche aarde te verpotten, welken grond men b.v. bij den bloemist voor weinig geld kan bekomen. Na het verpotten den pot weer in den grond graven en, als het niet regent, dagelijks gieten. In Augus tus en September telkens éénmaal kunst mest geven volgens voorschrift. De Aaronskelk, welke plant in de voor jaarsmaanden met zuiver witte kelken aan lange stelen bloeit staat nu grootendeels zonder blad. Deze plant wordt nu bij voor keur buiten gekweekt, in of uit den pot. Alle zij scheuten worden afgenomen en af zonderlijk geplant om ze, evenals de plant zelf in het najaar in een pot te plaatsen in voedzame aarde. Gedurende den zomer dient geregeld gegoten, liefst 's avonds en bij regenachtig weer wordt gemest met kunst mest in water of wel met verdunde koemest. Een even mooi als ouderwetsch gewas vormt de Genista met het fijne blad en de gele vlinderbloempjes, waarmee deze plant in het voorjaar rijk beladen is. Dit soort is zeer aan té bevelen, is sterk en kan jaren in de kamer gekweekt, Nu worden de takjes iets ingekort en wordt nieuwe aarde en, zoo noodig, een grootere pot gegeven. Zoo mogelijk buiten ingegraven met den pot in de aarde op een zonnig plekje gieten we dagelijks en vormt de plant een groene kroon, waaraan zich in de voorjaarsmaan den de trossen gele bloemen ontwikkelen. Evenals bovengenoemde soorten wordt ook de Genista In het najaar binnen gebracht wanneer het weer kouder en minder zonnig wordt. De palmen en varens vormen een aparte groep, niet minder belangrijk dan boven genoemde bloemsoorten. Onze kamers wor den er immers even zoo door opgesierd en verwarmd! En vooral het feit dat men deze planten bij speciale gelegenheid cadeau krijgt verhoogt de inspanning er flinke ge wassen van te kweeken. Het is nu echt de vacantieperiode van deze soorten. Immers de droge kachelwarmte kan nu niet meer plagen en we doen goed de sterke soorten met den pot in den tuin te plaatsen. Ook deze soorten geven we om het andere jaar een grooteren pot en versche aarde. Zoo mogelijk laten we dit door een bloemist doen omdat bij vaklui de benoodigde aarde te bekomen is. Bij droog weer is gieten dage lijks noodig terwijl ook deze soorten zeer dankbaar zijn voor een lichte bemesting. De meer genoemde bloemenmest in water kan hier uitstekend gebruikt. Moet men deze planten ook in den zomer binnen hou- PRED1KBEURTEN. VOOR ZONDAG 6 JULI. Leiden Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en 5 uur, ds. Joh. Jansen. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10% uur, ds. Ten Cate. Egïise Wallonne: pas de service. Evang. Luth. Gem.: Voorm. 10% uur, ds. Bieger. Geref. Kerk (Zuiderkerk)Voorm. 10 uur, ds. H. Veltman van Den Bosch; nam. 5 uur, ds. Weggemans. Geref. Kerk (Heerengracht)Voorm. 10 uur, ds. Wiersinga; nam. 5 uur, ds. Harder. Geref. Kerk (Oude Vest) Voorm, 10 uur, ds. Weggemans; nam. 5 uur, ds. Veltman. Geref. Kerk (Morschweg): Voorm. 10 uur, ds. Harder; nam. 5 uur, ds. Wiersinga. Geref. Kerk in H, V. (Patrimonium)Voorm. 10 uur, de heer W. van Oostende; nam. 6 uur, de heer L. Gundlach, Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10% uur, ds. Mis pelblom Beyer. Ver. van Vrij'z. Herv. (Volkshuis)Voorm. 10% uur, dr. Boersema. Vrije Kath, Kerk (Vreewijkstr. 19): Voorm 10% uur, pontif. Hoogmis, Aalsmeer Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. H. v. d. Linde; nam. 5 uur ds. Th. G. Tonnon van Amsterdam. Aalsmeer-Oost: voorm 10 uur ds. Y, Alkema, nam. 5 uur ds. H. v. d. Linde. Geref, Kerk: voorm. 10 en nam. 4 uur ds. J. Knoppersen. Chr, Geref. Kerk: voorm. 10 uur ds. J. P. Geels en nam. 6 uur dezelfde. Doopsgez. Kerk- voorm. 10 uur ds. R. C. de Lange. Oud-Kath. Kerk: Aalsmeer-Oost, voorm. 10 u. dienst. R.K. Kerk: voorm. 10 uur hoogmis; nam, 4 uur lof. Aarlanderveen Ned, Herv. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 7 uur, ds. v. Beusekom. Geref. Kerk. Voorm. halfelf en nam. half- acht, ds. Moolhuizen. Alphen a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk, Julia- nastr.: 10 uur voorm. ds. Stehouwer (HA.); nam. halfzeven, dr. Scheers (H.A. en dankz.). Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. Stehouwer. Ned. Herv. Kerk, Oudsh.weg: Voorm. halfelf, dr. Cannegieter. Evangelisatie Hooftstr.: Voorm. 10 en nam. halfzeven, de heer Dekker. Geref. Kerken, Hooftstr.: Voorm. 10 uur, lees- dienst; nam, halfzeven, ds. Hartkamp. Raadhuisstr.Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam, 5 uur, ds. Mulder. De Ruyterstr.Voorm. 10 uur, ds. Mulder; nam, 5 uur, ds. Bosch. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur, ds. Meijer. Chr. Geref. Kerk: geen opgave. Oud Geref, Gem., lokaal v. Mandersloostr. Voorm. 10 en nam. 5 uur, Leesdienst. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10% en nam. 7 uur, ds..Bieshaar. Geref. Gem,: Voórm. 10% uur en nam. 7 uur, Leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk voorm. 10 u, ds, Klüsener; nam. 6 uur ds. B. van Ginkel van Utrecht, Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. Dam Evang. Luth. Kerk: voorm. 10 uur ds. G. J. Duijvendak van Utrecht. Geref. Gemeente: voorm. 10 en nam. 6 uur leesdienst. Evangelisatiekring: nam. 3% uur de heer Joh, van Oostveen van Alkmaar. Boskoop Ned. Herv. Kerk: voorm. half 10 en nam. 6 u., de heer Zwijnenburg van Reeuwijk. Geref. Kerk: geen opgave. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam, 6 uur, ds. Klelsen. Rem. Geref. Gem.: voorm. 10 uur ds. Zuur deeg. Geref. Gem.: voorm. 10 en nam. 6 uur lees dienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Kerk (Hoofd dorp) Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. Salverda. Ned. Herv. Kerk (Vijfhuizen): Voorm. 10 uur, de heer Brörens. Ned. Herv. Kerk (Badhoevedorp)Voorm. 11 uur (Bed. Hr D.), ds. A. W. Lazonder van Nieuw - Vennep. Ned. Herv. Kerk (Lijnden)Voorm. 10 uur, de heer v. d. Berg. Ned. Herv. Kerk Aalsmeerderweg)Voorm. 10 uur, de heer Koudstaal, Ned. Herv. Kerk (Bennebroekerweg)Nam 3 uur, de heer Koudstaal. Hazerswoude Ned, Herv. Kerk: voorm. 10 uur (Bed. H. D.) en nam. 7 uur, ds. Koehl. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Heuzeveldt. den dan kweeke men ze goed in het licht maar niet direct in de zon. Ook hier dient geregeld gegoten en verdient het aanbeve ling de potten ééns per week eenigen tijd in het water te plaatsen en de bladeren goed stofschoon te houden door ze ééns per week met water of te broesen. De planten ge regeld in een bakje met water laten staan is zeer af te keuren. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: „Tuinbouw". Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Chr. Eerhard. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. J. J. Verleur van Zalk. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Zwier van Schiedam. Hoogmadc Ned. Herv. Kerk: voorm. 10% u., ds. S. van Sinderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: voorm 10 uur, ds. v. d. Windt. Katwijk aan dei» Rijn Ned. Herv. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 6 uur ds. E. Warmolts. Geref. Kerk. voorm. 9 30 en nam. 5 uur. ds. J. G. Aalders. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Gilhuys. Geref. Gem. (Remisestraat): v.m. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Koudekerk Ned. Herv, Kerk: voorm. 10 u. en nam. 6.30 uur ds. van Binsbergen. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 7 uur ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 u. de heer J de Groot van Leiden; nam. 6% uur ds. van Sinderen van Hoogmade. Kinderkerk: voorm. 10% uur, de >er P. J. D. van Malssen. Geref. Kerk: voorm. 10 uur, ds. Broekstra van Oegstgeest; nam. 6% uur, ds, P. J. O. de Bruyne van Uithoorn. Ver. v. Vrijz» Hervormden (Lindelaan)Nam- 7% uur, dienst. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: voorm. 10% u. ds. van Veenen. Geref. Kerk: voorm. 10% en nam. 7% uur, cand. W. S. Schenk van Naarden. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Th. v. Veenen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, dr. D. J. v. Katwijk, em. pred. te Oegstgeest. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: Voorrn. 10 en nam. 4 uur, Lees dienst. Oud-Geref. Gem.: Voorm. 9.30 en nam. 3 uur, Leesdienst. Ned. Prot. Bond (Hobaho)Voorm. 10 1/4 u., ds. P. v. d. Veen van Amsterdam. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Nam. half- drie, ds. Van Harten van Zevenhoven. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. W. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf. en nam, half- acht, Leesdienst.» Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u.t ds. Kater. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, Leesdienst. Evangelisatie: Voorm. 10 urn- en nam. 7 uur, de heer A. v. Scherpenzeel. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur cand. Baas van Hillegom: nam. 7 uur, ds. Lazonder. Geref. Kerk: voorm: 10 en nam. 3% uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10% en nam. 4 uur, ds. Alberts van Vlaardingen. Noorden Ned Herv. Kerk: nam. 2% uur, ds. Klüsener van Bodegraven. Geref. Kerk: voorm. 10% uur, ds. J. Hartkamp van Oudshoorn; nam. 7% uur, leesdienst. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: voorm. tien uur (Bed. H. Doop), ds. den Hertog. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 101/4 uur, ds. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur. cand. A. P. v. d. Haas; nam. 7 uur (Bed. H. D,), ds. Jansen Schoonhoven. Ver. van Vrijz. Hervormden: Geen dienst. Geref. Kerk (Mauritslaan)Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Van Nes van Den Haag. Geref. Kerk (Morschweg)Geen dienst. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur dr. van Niftrik (H. A.); nam. 5 uur cand. P. de Bruijn van Nieuw-Leusen. Kerkzaal: voorm. 10 uur cand P. de Bruijn; nam. 5 uur dr. van Niftrik (H. A.) Geref. Kerk (Rapenburg): voorm. 10 uur ds. van der Loo; nam. 6 uur ds. Post. Geref. Kerk (Voorhouterweg)voorm. 10 uur ds. Post; nam. 6 uur cand. Schilder van Den Haag. Concordia: voorm. 10 uur cand. Schilder; nm. 6 uur ds. van der Loo. Chr. Ger. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur lees dienst. Rtfnzaterwoude Ned, Herv. Kerk: voorm. 10% uur (Voorber, H. A.) en nam. 7% uur, ds. de Vree. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10% en nam. 6% u., leesdienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: voorm, 10 u. ds. Krijkamp; nam. 5 uur (Jeugddienst) ds. de Kluis van Rotterdam. Geref. Kerk: voorm. 9% en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur leesdienst. Pinkstergemeente: voorm. 10 en nam. 5 uur.de heer Zoutman. Ter-Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. Huls. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. half acht, ds. Warner. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. F. J. Broeyer van Katwijk (Voorb. H.A.); nam. 6.30 uur, ds. Veldkamp. Voorhout Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. Klomp, Voorschoten Ned. Herv. Gemeente: voorm. 10 uur ds. Treffer van Woerden; nam. 5 uur ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gemeente: Gebouw Leidscheweg 41 nam, 4% uur, leesdienst. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur (Bed. H. D.) en nam. half zeven ds. Vroeg indeweij. Geref. Kerk: voorm. 10 uur (Voorber. H. A.) en nam. zes uur ds. Smidt. Oud Geref. Gemeente: voorm 10 uur en nam. 6 uur ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Bel. Wassenaar -- Dorpskerk: voorm. 10 uur ds. ten Kate (H. Avondm.); nam. 5 uur dr. Honders. Kievietkerk voorm. 10.05 uur dr. Honders. Ned. Prot. Bond: voorm. 10% uur. mej. dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk (Zijllaan)Voorm. 10 uur, ds. L. J. Schalekamp van Beetgum (Voorb. H. A.); nam. 5 uur, ds. Feringa. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)Voorm. 10 uur, ds. Feringa; nam. 5 uur, ds. Schalekamp, Woubrugge Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 7 uur ds. Van der Ent Braat. Geref Kerk: voorm. 10 en nam. half acht ds. Dronkert.' Zevenhoven Ned. Herv, Kerk: voorm. 10% uur, ds. van Harten. Geref. Kerk: voorm. 10% en nam. 7% uur, ds, de Ruig. Chr. Geref. Kerk (Polder): Voorm. 10% en nam 7% uur, ds. Hendriksen van Zeist. Zoetermeer Ned. Herv, Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur dr. J. J. Woldendorp (H. A.). Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6.30 uur ds. Versluys. Geref. Gemeente: voorm. 10 en nam. 7 uur, leesdienst. Vereen, tot verbreiding der Geref. Waarheid: voorm. 10 uur leesdienst en nam. 7 uur ds. Otte- vanger te Leiden. Vereen, van Vrijzinnig Hervormden: geen dienst. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 u. ds. Eijkman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur (Bed. H. Doop) dr. Scheers van Alphen aan den Rijn; nam. 7 uur, de heer van der Haas, candidaat en hulpprediker, te Oegstgeest. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem, (Geref.) Gemeente: voorm. 10 uur mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Otterlo, cand. W. de Bruijn te Ederveen; te Gouda ds. H. S. J. Kalf te Renswoude. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Harderwijk, ds. J. Vrolijk te Epe. Drietal te Zaandam: ds. N. J. A. van Exel te Beekbergen ds. J. W. de Jager te Zutphen en ds. L. Kuiuer te Steenwijk; te Ten Best cand. K. M, R. van Beek te Groningen, cand. J. L. Potjer, thans hulpprediker te Heemse en cand G. Jansen, thans hulpprediker te Dedemsvaart. BRIEVEN VAN EN AAN NAPOLEON GEVEILD. In een openbare veiling is te Parijs gisteren een brief verkocht, welken Napo leon geschreven heeft aan Marie Louise. De brief bracht 50.000 francs op. Het is een brief welken Napoleon te Fontainebleau op 20 April 1814 geschreven heeft, waarin hij van zijn gade afscheid nam. Vier brie ven van Josephine de Beauhamais aan Napoleon werden geveild voor den prijs van 13.000 francs. ZWEMMEN. NIEUW EUROPEESCH RECORD OP DE. 200 M. SCHOOLSLAG. Fransohe schoolslagzwemmer Alfred Na- kache wist tijdens wedstrijden te Toulouse een nieuw Buropeesch record op de 200 M. schoolslag te vestigen. Hij legde dezen af stand af in 2 min. 37,3 sec. en bleef daar mee 0,1 sec. beneden het bestaande record van den Duitschen zwemmer Joachim Balke Daar het wereldrecord van den Amerikaan Kasley slechts 0.1 sec. meer bedraagt dan deze nieuwe recordtijd, Is de kans lang niet uitgesloten, dat Nakaöhe, die op het oogenblik in goeden vorm is, ook dit record binnen afzienbaren tijd zal verbeteren. HEDEN. Schuttershof: Leerlingen Leidsch Muziekly- ceum, 7 uur nam. Stadszaal: NW-ontspaningsavond, 7% uur nam. Zondag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6% uur nam. Leger des Heils (Hooigracht 30)Bijeenkom sten te 10 uur voorm. en 7.30 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 15): Gem. Gods. 10 uur voorm. en 4% uur nam. Maandag. Hooglandsche Kerk: Orgelconcert Felke Asma 8.15 uur nam. ,,'t Schuttershof": Cabaretavond 7.30 uur n.m. „The Holidays Stars". DIVERSEN s Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot Inenting tegen typhus eD diph- terle. 113 uur. s Dinsdags: Oude Rijn 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 7—8 uur aam b Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig uureau 9%13 uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dlns- jag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen 3—5 uur nam. s Donderdags Wjjkgebouw ..Bethesda* (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam s Vrtldags tnst vooi Praeventleve Genees kunde Wassenaarscheweg 56: Consultatiebureau v. Beroepskeuze 45. BIOSCOPEN. f 18 Jaar: 14 jaar: I alle leeHJden. Luxor-theater: „Frenck de pandoer" S Dagelijks nam 2 en 8 uur Zondag 2—7 uur doorl voorstelling Lido-Theater: „Ave Maria" t Dagelijks 8.15 uur nam.; s Zondags te 21/4, 4.30 en 8 1/4 u Woensdag en Zaterdag ma- tinée 2.30 uur. Trianon-theater: „De vrouw zonder verleden" t Dagelijks 2 en 6 uur 's Zondags van 2—630 uur doorl voorstelling. Casino-theater: „Lajla" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur Zondags te 2. 4% en 8 uur nam Rex-theater: „In de schaduw der bergen" t Dagelijks 2 cn 8 uur nam.; Zondag 26% uur doorL voorstelling. Katwijk Zee: Nova-TheaterArtistenpen- sion". Dagelijks 8 uur nam. 's Zondags ge- De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 5 Juli 20 uur tot Zaterdag 12 Juli 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoo- gewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Jasperse, Meyboom, Nieuwzwaag, Poortman, Veldhuyzen en Verbrugge, Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Hugenholtz, tel. 20390. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C, (59 gr. F.). Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank ran de W.H.N. Is Kas- rereenlging N. V. Amsterdam, Post gironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk In reler leren. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst IEMCO n.v. NIEUWE RIJN 32. 5798 (Ingez. Med.) Door LESLIE FORD. (14 Hij keek me een oogenblik rustig aan „Bedoelt u dat het een doodgewone gang van zaken is dat een zekere Steve gedood sVordt en weer herleeft als Sam?" „Ik bedoel dat het niets is dat iemand aangaat, behalve Steve en Cecily. Het is werkelijk niets verontrustends. En boven dien: u hebt vacantie, dat moet u niet ver geten." „Ik dacht vanmiddag al dat er iets was dat u hinderde", zei hij weinig ter zake, en hield de tochtdeur voor mij open. De lezing was afgeloopen. Een beschei den orkestje speelde en de Filippino kell- ners hadden stoelen opzij geschoven en kleeden opgerold om een dansvloer te ma ken. Ik keek of mijn zoon soms onder de dansers was en hapte hoorbaar en ver schrikt naar adem. De groote monoliete ge stalte van sergeant Buck gleed transpiree- rend voorbij in de armen van de glimla chende mevrouw Pearl. Ze leidde hem even behendig als een sleepboot een oceaanreus door de drukke rivier naar zijn ligplaats loodst. Zij ondersteunde hem toen hij den kolonel en mij in het gezicht kreeg, half struikelde en met een gezicht zoo rood als een koperen ketel achter de genadige be scherming van een pijler vluchtte. „Wel, wel", zei ik. De kolonel glimlachte niet van harte. „Ik ga nog een whisky drinken", zei hij. „Doet v mee?" „Dank u," zei ik. „Ik ga naar bed. Tot morgenochtend." Eerlijk gezegd voelde ik niets voor mijn bed, maar ik moest tot eiken prijs van hem afkomen. Ik moést mevrouw Chapman spreken, voor Cecily terugkwam, en haar op den schok voorbereiden. De kolonel maakte een buiging. „Goeden nacht, mevrouw Latham", zei hij. „Zult u alstublieft niet impulsief handelen?" Hij keek me in de oogen en glimlachte flauw tjes. „Goeden nacht." Ik haastte me weg naar de hal. Ik vond dat ik in het geheel niet impulsief was en dat, als ik het den vorlgen avond geweten had en alles dadelijk aan mevrouw Chap man verteld had, misschien heel wat ellen de had kunnen worden voorkomen. Toen ik voorbij het telegraafkantoortje kwam, hield de bedienende beambte mij staande. „Heeft u een oogenblikje voor mij?" vroeg ze. Zij nam een paar telegramformulieren uit haar mandje en kwam naar het loket. „U hoort immers bij mevrouw Chapman? Die mijnheer iiit uw gezelschap heeft deze telegrammen opgegeven, maar hij heeft vergeten ze te onderteekenen, en ik weet zijn naam niet. Kunt u die mij misschien opgeven, dan kan ik ze afzenden, voor ik sluit." Ik keek naar de twee formulieren, en mijn oogen zogen zich aan het papier vast. Mijn hart sprong naar mijn keel en mijn knieén waren zóó onvast dat ik tegen den lessenaar moest leunen. Het eerste luidde: Officier van Justitie district Mecklenburg Mecklenburg Delaware. Heb reden te gelooven lichaam van man in verbrande auto Chapmans Lane 16 Mei 1936 niet Steven Grant naar John C. Brlce vroeger employé Chapman en Davis Broad- street New York-City desti.i'" wonende Da venport Hotel 46stc Straat Nyc. Stop. Stel voor instellen onderzoek. Het tweede was korter. Staatssecretaris Binnenlandsche Zaken. Washington DC. Plaatselijk gerucht wachter Sam Graham Yellowstone Parkdienst heeft aangenomen naam. Stop. Raad aan onmiddellijk onder zoek. Beide waren niet onderteekend. Er kwam mij voor den geest hoe Ik George op zijn potlood had zien bijten, terwijl me vrouw Chapman en Cecily Lisa's vader overrompelden. Hij moest zijn werk beëin digd hebben op hetzelfde oogenblik dat Cecily tegenover den man gestaan had, dien deze telegrammen beschuldigden. Door een mist van woede en ergernis heen hoorde ik het meisje tegenover mij zeggen: „Ik trachtte hem op te sporen, maar het lukte mij niet. Hij had zijn eer ste concepten wel onderteekend. En ik zou niet denken dat Iemand dergelijke berich ten anoniem zou willen verzenden. Vindt U ook niet?" „Nee", zei ik, zoo kalm als ik vermocht. „Nee, dat ls niets voor den heer Pelham. Geeft U maar hier." Ik nam een potlood en onderteekende beide formulieren met „George Pelham". met zijn kamernummer er naast. Als Ik daarmee soms andere wetten dan de wet van het fatsoen schond, dan kon mij dat geen zier schelen. Ik kon George niet ver hinderen. een ouden vriend te verraden, maar Ik kon er ten minste voor zorgen dat hij de consequenties van zijn daad zou dragen. Het meisje nam ze met een onbestemd lachje aan. „Dank U wel", zei ze „Ik voelde er weinig voor, ze zonder eenlge ondertee- kening weg te sturen," ..Ik weet zeker, dat mijnheer Pelham het alieen maar vergeten heeft", zei ik. „U weet hoe mannen zijn." „Dat zou ik ook zeggen!" lachte ze. „Je ziet ze in allerlei soorten in een baantje als dit." Ik zei haar goedennacht en haastte mij weg, terwijl achter mij het telegraaftoestel begon te tikken. Mijn wangen gloeiden en mijn voeten waren steenkoud. Ik liep de gang door naast de lange, smalle lees- en schrijfkamer. Het lee.. mij absurd dat daar zooveel menschen rustigjes briefkaarten van beren en geisers zaten te pennen aan hun familie in Alabama of Iowa: „Het is hier prachtig. Ik wou dat je dit ook kon zien." Ik wilde dat ze allemaal hier waren in plaats van mij, en dat ik rustig thuis zat. Vóór mij uit hoorde ik de deur van de zij-ingang naar de dwarsgang tegenover de lift openen en hard dichtslaan. Ik keek op en zag voor mij uit Cecily het korte trapje ophollen dat naar den vleugel leidde, waar onze kamers lagen. Ik trachtte te roepen, maar zij hoorde mijn stem niet. Ik haastte mij voort om haar op te vangen, vóór zij de zitkamer van haar grootmoeder bereikt zou hebben, maar ik kon haar niet inhalen. Zij bereikte de deur en bleef daar een oogenblik staan, terwijl ik de trap opdraaf de. Zij keek niet rond; zij stond stil met de hand op de deurknop en haar hoofd een weinig achterover. „Cecily!" riep Ik weer. Zij luisterde niet en was het volgende oogenblik naar binnen gegaan. Misselijk van angst rende ik voort. Bij de deur bleef ik stilstaan en hoorde ik door het open bo venlicht haar stem, koel en volkomen be dwongen en kalm: „Grootmoeder, ik wil U laten weten dat ik besloten heb. nu dade lijk Ik leunde tegen het deurkozijn en voelde mij zieker dan ik ooit op zee geweest was Een paar menschen die uit een andere ka mer kwamen, keken mij met vreemde blik ken aan. Ik kon daar onmogelijk blijven staan, en dus opende ik zoo zachtjes mo gelijk de deur en sloop naar binnen. Cecily stond midden in de kamer, het hoofd rechtop en het gezicht zoo wit als perkament. Haar grootmoeder staarde haar sprakeloos aan; haar lippen waren zoo blauw als indigo, en ze hield een kaart die ze had willen opspelen, onbewegelijk om hoog. George, die tegenover zijn zuster aan het speeltafeltje zat, was half opgestaan en kon blijkbaar zijn ooren niet gelooven; zijn gezicht vertoonde een vreemd mengsel van verheugde verrassing en niet begrijpende verbazing. Cecily toonde door niets dat ze de deur achter zich had hooren openen, of dat ze zich van mijn tegenwoordigheid bewust was, en ging voort: met George te trouwen. Aan het eind van deze week zoo gauw als ik vader aan de telefoon heb kunnen krijgen". George's gezicht lichtte op. Hij sprong achter den stoel van zijn zuster langs en nam haar in zijn armen. De hand van me vrouw Chapman viel op tafel neer. Zij sloot de oogen en klemde de lippen opeen. Cecily, beveling; zeg me nog één keer, dat Je het heusch meent!" George drukte zijn lippen op heur haar. Cecily stond stijf rechtop met haar hoofd tegen zijn schou der en knikte langzaam. Toen deed George iets verrassends.' hij liet haar plotseling los en liep naar de deur. „Ik ben dadelijk terug. Ik had een tele gram naar het kantoor gezonden, maar dat heeft nu geen zin meer. Misschien is het nog niet weg. Ik zal zien of ik het nog kan terugnemen." Hij liep de deur uit. Ik ging slap in den eersten den besten stoel zitten. Alexander Ridley glimlachte over de tafel heen naar zijn vrouw. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6