Boeren landdag te Rolde 82sfe Jaarqa^ LEiDICK DAGBLAD Tweede Blad Boerendom of bolsjewisme De heeren Roskam en Ruiter als sprekers VRAGENRUBRIEK HEDEN WERD IN HET STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM DE TENTOONSTELLING „IN HOLLAND STAAT EEN HUIS" GEOPEND. Verzamelaarskamer (z.g. fodorkamer) uit omstreeks 1850. (Polygoon) DE FÜHRER EN DE DRAGERS VAN HET EIKENLOOF IN HET HOOFDKWARTIER. De Führer en Opperste Bevelhebber van de Weermacht ontving op 29 Juni j.l. de onderzeeboot- commandanten (van links naar rechts) kapitein-luitenant Liebe, kapitein-luitenant Schultze en Oberleutnant Endrasz en overhandigde hun het ter gelegenheid van het tot zinken brengen van meer dan 200.000 brt. verleende Eikenloof behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. (Hoffmann) DE DORPEN IN DEN WXERINGERMEERPOLDER BREIDEN ZICH NOG STEEDS UIT. IN WIERINGERWERF KÖ'MT ER ZELFS EEN GEHEEL NIEUWE DORPSSTRAAT BIJ. HET BOUWEN VAN DE WONINGEN. (Polygoon) DE INNEMING VAN EEN STERKE SOVJET-KAZEMAT. Nadat de artillerie het noodige voorbereidende werk heeft gedaan, is de pionier stoottroep onder bescherming van kunstmatigen nevel in den „dooden" hoek van de kazemat doorgedrongen. (Hoffmann) DE RESTAURATIE van de eeuwenoude Hillegondakerk te Hillegersberg is in vollen gang. De geheele leibedekking van het dak wordt vernieuwd en de muren worden met ouden steen opnieuw opgetrokken of versterkt. (Polygoon) Op den heden te Rolde bij Assen gehouden landdag van het Ned. Agrarisch Front zijn redevoeringen uitgesproken door de heeren E. J. Roskam Hzn. en Ruiter. De heer Roskam zeide: „Op dezen dag eh op dit uur van histori sche beteekenis, staat ons Nederlandsche boerendom hier omdat het den rijkscom missaris heeft verstaan. De rijkscommissaris sprak te Amsterdam niet als vertegenwoordiger van een vreemde macht, die met wapengeweld ons volksleven uit elkaar wenscht te slaan, maar als afge zant van den Germaanschen Führer, die door den Schepper is voorbestemd om allen Germaanschen stammen de plaats aan te wijzen, die hun toekomt in het Goddelijk bestel. Dit is nu het kernpunt, waar het vandaag voor ons boerendom om gaat. Nu wil ik mij niet verdiepen in de toekomstige staatkun dige verhoudingen van Nederland. Ik ben geen staatsman en geen politicus Ik weet, dat de taak van den boer op een ander ter rein ligt. De rust, die ik in mij draag, is dat ik vast weet, dat deze dingen rusten in vei lige handen. Mussert spreekt waarheid, als hij volkomen vertrouwt op de woorden van Hitier en ik vertrouw weer volkomen op den taaien, stoeren arbeid van Mussert, mijn leider. Mijn taak is u den weg te wijzen, die ons boerendom moet gaan en omdat de weg, dien ik wijzen zal, niet anders is dan het aangeven van die richtlijnen, die leven in het hart van iederen rechtgeaarden boer, daarom weet ik, dat gij mij verstaat." Spreker wilde geen schoon fata morgana ais toekomstbeeld voortooveren. Met na druk wees hij erop, dat het niet gaat om de prijzen van de artikelen, die worden voort gebracht, maar om de grondslagen van het leven, die vast verankerd liggen in het boe rendom. De oude wereld van liberalisme en kapi talisme, van democratie en klassenwaan is voorbij. De nieuwe wereld heeft zich baan gebroken in Europa. Maar of die nieuwe wereld ook voor ons volk welvaart en vrede, rust en geluk, recht en gerechtigheid bren gen zal, staat nog lang niet vast. Evenmin staat het vast of ons volk inderdaad als vol ledig en gelijkgerechtigd zal deelnemen aan den nieuwen opbouw. De rijkscommissaris heeft geen blad voor den mond genomen. Open en klaar heeft hij het gezfcgd en ik aldus spreker herhaal zijn woorden: „Deze gelijkgerechtigdheid hangt evenwel af van de mate, waarin zij zich nationaal- socialisten betoonen." Overgezet wil dat dus zeggen, dat onze gelijkgerechtigdheid er van afhangt, of ons volk in volle overgave en niet uit sleur en niet onder dwang, maar uit zelfbewust wil len en in eerlijke bedoeling zich inzet voor den wederopbouw en voor de organisatie van het continentale Europeesche volkerenver- bond. Spreker wees er dan nog op, dat de rijks commissaris in Den Haag wel den indruk moest krijgen, dat ons volk principieel wei gert aan den opbouw van harte mee te doen. In handel en industrie zijn er velen, die zeggen mee te doen, maar de stuwkrachten van den nieuwen tijd kunnen zij niet zijn, want de nieuwe tijd is geen zaak van het verstand, maar van het hart, geen zaak van berekening, maar van liefde, die geboren wordt niet in de studeerkamer, maar regel recht uit het aan bloed en bodem gebonden volk. Een groot gevaar is, dat ons volk de nieuwe orde niet zou willen begrijpen en zou voorbijzien, dat dan Europa wordt gevormd zonder ons. Daarom is het, dat het Agrarisch front van af heden bewust de leiding neemt in de voedselvoorziening van ons volk. Met dit ne men van de leiding bedoel ik niet aldus spreker in de eerste plaats, dat ons nu alllerlei baantjes moeten worden toegeme ten of dat allerlei machtsbevoegdheden in ofis bezit moeten zijn. Ik heb het vertrouwen in mijn mannen, dat het N.A.F. van af heden de voedselvoor ziening leiden zal en leiden kan en dat van af heden niets en niemand meer in staat is om zich tegen ons te verzetten. Nu weet ik wel wat onze tegenstanders zeggen. In fluistercampagnes geven zij door: „het Agrarisch Front komt alleen vooruit door de bajonetten der Duitschers". Nu wil ik den heeren eerlijk antwoorden en ten eerste zeggen, dat het zoo niet is, maar on middellijk voeg ik er bij, dat ik ten slotte het nog beter vind te werken voor de ge lijkgerechtigdheid van ons volk onder be scherming van de bajonetten der Duit- Ischers dan ons volk uit te buiten voor de brandkast van Churchill en Roosevelt. i In alle bestaande regeeringsinstanties I vt>or de voedselvoorziening en het pachtwezen worden onze menschen in gezet en aan onze boeren en landar beiders en aan allen, die betrokken zijn bij de voedselverzorging kan ik meedee- len, dat van af heden elk onrecht, dat nog geschiedt door de overblijvers van het oude systeem, door ons zal worden uitgeroeid. Want er zal recht zijn voor ons trouwe volk van boeren en vis- schers! Komende tot moeilijkheden van den akkerbouw en de veehouderij van thans, noemde de heer Roskam het een pertinente leugen, dat deze in den oorlog haar oor zaak zouden vinden. Reeds in 1933 was onze export totaal ineengezakt. De reeds dikwijls door ons gepubliceerde cijfers wij zen dat voldoende uit, aldus spreker. Ook over ons rundvee hangt veel stof. Hier hebt gij de juiste cijfers: in Mei 1938 hadden wij in totaal 2.763.453 stuks rund vee, in Mei 1939 in totaal 2.817.314 stuks, in Juni 1940 in totaal 2.690.013 stuks en in Juni 1941 nog 2.644.078. Van den oorlog van Mei 1940 af tot heden is de totale veestapel dus slechts verminderd met 45.935 stuks. De cijfers van ons rundvee en van onze varkens die naar Duitschland gegaan zijn wijzen uit, dat dit kwantum van weinig beteekenis is op het totaal. Gisteren nog kreeg ik van de bezettings overheid de absolute verzekering, dat Duitschland zal zorgen.-dat onze veestapel niet wordt kapot gemaakt. Laten wij toch bovenal niet vergeten, dat het van gewel dig belang voor de toekomst is, indien ons fokvee nu reeds den veestapel van de Ger maansche levensruimte kan aanvullen. Dit opent groote mogelijkheden voor de toe komst van onze bedrijven. Het is dan ook een satanische leugen, dat Duitschland onze voedselpositie in gevaar brengt. Dezen leugen strooit men rond met het bewuste doel ons volk af te hou den van den gezamenlijken arbeid aan den opbouw van ons vaderland. Waarom dat gestook zoo gevaarlijk is zal ik nu zeggen. De Duitsche legers verwerven in het Oosten de levensruimte voor de Germaan- sche volkeren. In het Oosten van Europa is plaats voor honderdduizenden boeren om een hoeve erfelijk te bezitten voor hun geslacht. Weet ge wel, dat meer dan dui zend jaar lang Nederlandsche boeren zijn uitgetrokken om den grond van Oost- Europa te bebouwen? Duizenden boerderij- ei zijn daar door Nederlanders bewoond, ook in de Oekraine. Duitschland kan in het Oosten meer dan voldoenden grond krijgen om zich te voeden met granen, vleesch en vet als het noodig is om allen export der exporteerende landen der we reld te vervangen. Als nu aan de machten der duisternis gelukken zou ons volk blijvend tegen Duitschland op te hitsen en Duitschland's Führer zou dan, uit liefde tot zijn eigen volk, de grenzen moeten sluiten van Ne derland. dan was de ellende hier niet te overzien. Ruw geschat hebben wij dan vier stukje grond, Rotterdam behoefde dan niet te worden opgebouwd, Amsterdam werd een armoedige provinciestad. Het Duitsche leger zou dan wel zorgen dat ons volk rustig bleef, maar die rust was dan de rust van den dood. Daarom is het streven van hen, die ons volk ophitsen en die luisteren naar de oranje-bolsjewisten aldus spreker - meer dan misdadig. Het is volksmoord. De heer Roskam kondigde aan, dat binnenkort een oproep zal verschijnen tot de Nederlandsche jonge boeren en arbeiders om zich beschikbaar te stel len voor het aanvaarden van een taak bij den nieuwen opbouw van de Oekraine. Voortgaande weerde de heer Roskam zich fel tegen het bolsjewisme, waarna hij de Nederlandsche boerenjongens opriep aan te treden in de S.S., zooals ook zijn eigen zoon gedaan heeft. De rijkscommissaris moet en zal weten, dat ons boerenvolk hem heeft verstaan, zoo besloot de heer Roskam. Hij zal ervaren, dat de boeren bereid zijn al hun krachten in te spannen dag en nacht, voor den wederop bouw van ons vaderland, in volle harmonie met de groote Germaansche levensruimten. REDE VAN DEN HEER RUITER. De heer Ruiter, voorman van het N.A.F., gaf hierna een overzicht van negen jaren boerenstrijd en zei verder: Wij staan nu in den nieuwen tijd en de vruchten van onzen agrarischen strijd rijpen. In het democratische verleden waren wij boeren de voetveeg van de natie. Thans verandert er iets. De bodemordening is ingezet. Deze zal leiden tot boerenland in boerenhand. Het N.A.F. werkt hiertoe innig sarnen met de leiding van den bond van landpachters en hypotoheekboeren. Dit samengaan van el kaar voorheen zoo vaak bestrijdende bon den moge een aansporing zijn voor de land bouworganisatie om zich nu eindelijk eens te bezinnen op haar houding van afwachten op een voor hen blijkbaar onzekeren oor logsuitslag. Een nieuw economisch gebouw wordt in Nederland opgetrokken. Het N.A.F. zet daarvoor zijn beste krachten in, ook al zijn onder de gegeven oorlogsomstandigheden de bezwaren legio. Meer en meer begint men in te zien, dat een volk slechts vrij zal zijn als het zich met zijn eerste levensbehoeften onafhankelijk maakt van derden. Men zal boer en bodem leeren waardeeren als eenigen grondslag om in tijden van oorlog en blokkade de volksvoeding veilig te stellen. Meer en meer gaan we over op productie tot het uiterste, ook al leiden kunstmest- en veevoertekor- ten tot verder gaande inkrimping der vee houderij op zichzelf. Sur noemde de thans gevoerde prijzen politiek bevredigend, hoewel alles vlotter zou verloopen als de uitvoerders der maat regelen hun werk met liefde zouden doen| K. R. te K. a. Z. - Stooor u niet aan praatjes van een leder, hierdoor is al veel te veel verkeerd gegaan. Voor alles moet U bij een boekhandelaar be stellen „Practisch konijnenhouden" door C. Teeuw en „Hoe verbouwen we ons eigen ko- nijnenvoer?" Beide uitgaven van C. Misset N.V., Doetinchem. Voeder uw dieren regelmatig, b.v. tweemaal per dag en liefst afwisselend, niet lederen dag hetzelfde. Ook niet teveel tegelijk, waardoor voeder in het hok wordt getrokken en veront reinigd wordt. Hetgeen gegeven wordt moet b.v. na een halfuur verorberd zijn. Hooi, vooral niet stoffig, moet ter beschikking zijn en kan het geheele Jaar gegeven worden. Verder een stukje brood, wortellof en indien voorhanden een paar wortels. Kunt gij malsch, niet te dor, gras krijgen, dan voor afwisseling gras. U moet echter geen gras geven, dat door honden bevuild kan zijn. Door dit laatste te voeren kunnen ziekten ontstaan Verder paar- densla, weegbree, doovenetel. Een enkel blad van een bloemkool hindert niet. maar alles met mate. Denkt er vooral aan uw dieren een schotel zuiver frisch drinkwater te geven en een schoon hok met lang stroo. Uit de genoemde boekwerkjes kunt gij veel vragen zelf leeren beantwoorden. J. A. de H. te L. - U kunt uw fiets met denzelfden trein meenemen. Hiervoor moet extra worden betaald. Utrecht. De Blldt. Soesterberg, Amersfoort. Hoevelaken. Nijkerk. Putten. Ermelo, Harderwijk bedraagt 51 K.M. H. P te L. - Leiden, Alphen, Boskoop, Wad- dinxveen, Gouda. Stolwijk, Schoonhoven. Berg ambacht. Ammerstol, Groot Ammers, Goudriaan, Schelluinen, Gorinchem (64 K.M.). De kosten van het treinvervoer zijn ons niet bekend. U kunt uw fiets in denzelfden trein medenemen. Zwolle, Oud-Leusen, Ommen, Hardenberg, Gramsbergen, Coevorden, Dalen, Oosterhesselen. Zweelo (64 K.M.). C. de J. te Z. - De Lemmerboot vertrekt om 7.30, 10.30 en 12.— uur uit Amsterdam. De vertrektijden uit Lemmer zijn ons niet bekend. Lemmer. Wolvega. Oldeberkoop. Makkinga, Don kerbroek Haule. Haulerwijk. Zevenhuizen. Tol- bert. Midwolde. Oostwolde. Hoogkerk, Gronin gen, Zuidwolde. Bedum (98 K.M.). A. J. M. te L. - Leiden, Alphen. Bodegra ven. Woerden, Utrecht, De Bildt. Zeist, Wou denberg. Scherpenzeel. Renswoude, De Klomp. Ede. Arnhem, Velp Rheden, Dieren, Steen deren. Vorden (149 K.M.) millloen menschen te veel op on6 kleine en niet slechts als hun opgelegdpn plicht. Wij geven de heilige verzekering, dat het in een nationaal-socialistisch Nederland uit zal zijn met de knoeierijen, die nu nog de mogelijkheden beperken, omdat de geest in de agrarische gelederen zóó zal zijn, dat men bereid is zich in te zetten voor zijn volk, zoodat ook onze oosterburen trotsch op ons kunnen zijn. Tot slot zeide de heer Ruiter, dat de keuze: boerendom of bolsjewisme voor den Nederlandschen landman niet moeilijk is. Voor hem gaat het immers aldus spre ker om den opbouw van een nieuw, orde lijk welvarend, cultureel hooestaand Euro pa. De Nederlandsche boer kiest de orde tegen de chaos. Hij zal, hecht vereend, zijn volk maken tot een waardig bondgenoot in de rij der Germaansche volken.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5