De vernietigingsslag van Bialystok 82sfe Jaargang VRIJDAG 4 JULI 1941 No. 24929 Verduisteren: Nadere toelichting Finsch legerbericht Consuls der Ver. Staten uit Denemarken uitgewezen Rede van den nieuwen Finschen minister Tanner Syrië Diplo over de rede van Stalin Uit Amerika Verspreide berichten 22.05 uur 5.24 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.W.Hoany DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Mcnkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zyn gevestigd Andere advertenties 37 ets. per regeL Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie-21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maandenƒ3.41 per weekƒ0.1» Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het D.NJB. heelt de volgende toelichting ontvangen op het weerniadhtsberioht van gisteren: Bekijkt men de groote vernietigende veld slagen in den Groot-Dultschen vrijheids strijd sinds 1939, dan moet de slag ten Oos ten van Bialystok hooger gewaardeerd wor den dan de veldslag in de Bocht van de Weichsel, die, tijdens den veldtocht tegen Polen van 10 tot 20 September 1939 werd geleverd en welke het weermachtsbericht van die dagen reeds „een van de grootste vernietigende veldslagen aller tijden" heeft genoemd. Een nog grooteren omvang had de tijdens den veldtocht in het Westen van 21 Mei tot 4 Juni 1940 geleverde vernieti gingsslag in Vlaanderen en Artois. Deze slag leidde tot de volledige ineenstorting van het Fransche Noordelijke leger en tot de zwaarste verliezen voor het Engelscihe expe ditie-corps. Dit resultaat werd in onophou delijke zware gevechten na vijftien dagen bereikt. De slag zelf werd in het weer machtsbericht gekenmerkt als „de tot dus ver grootste vernietigingsslag aller tijden." Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat dit resultaat nog te overtreffen is én tooh werd in het bericht van Woensdag uit het hoofdkwartier van den Führer de vernieti gingsslag ten Oosten van Bialystok „een beslissing van wereldhistorische beteekenis" genoemd. Opmerkelijk hierbij is de aangegeven ver houding tusschen het aantal gemaakte ge vangenen en het aantal der gesneuvelden. Zij zijn kenmerkend voor het karakter van den tegenwoordlgen strijd aan het Oostelijk front. Na een schatting van de na alle ge vechten aan het Oostelijk front opgegeven ongelooflijk zware vernietigingscijfers en de cijfers van den buit komt men tot het re sultaat, dat zonder twijfel het gros van het door de Sovjets gebruikte materiaal voor hen verloren is gegaan. Opvallend hierbij is de vernietiging van bijna 5800 pantserwa gens der Sovjets, welk verlies als gevolg van de relatief geringe productie-capaciteit der Sovjetindustrie binnen afzienbaren tijd in het geheel niet kan worden gecompen seerd. Vergelijkt men de genoemde cijfers van vernietigde of buitgemaakte stukken gesdhut met het aantal, dat na het ein digen van den veldtocht in Polen in een samenvattend bericht van het opperbevel der weermacht van 23 September 1939 werd genoemd, dan is het thans verkregen resul taat bijna dubbel zoo groot. Steeds opnieuw moét er de nadruk op worden gelegd, dat de tegenwoordige veldtocht in het Oosten een strijd is tegen een overvloed van menschen en tegen een overvloed van materiaal. Wanneer de naar getal zwakkere Duit- sche weermacht toch reusachtige suc cessen weet te behalen en vorderingen weet te maken, dan bewijst dit juist haar superioriteit, wat betreft de men schen en het materiaal. De gevechten aan het Oostelijk front, die evenals tot dusver gekenmerkt worden door een hardnekkigen tegenstand der Sovjet troepen, ondervinden thans overigens ook den invloed van de weersomstandigheden. In het gebied rondom Lemberg worden zelfs sneeuwstormen gemeld. Toch rukken op den rechtervleugel de Roemeensche en Hongaarsche formaties, evenals de Duit- sche troepen aan de overige deelen van het front voortdurend op. Op den Noordelijken vleugel wordt thans voorbij de Duna met succes opgerukt en ook de Finsche aanval len maiken goede vorderingen. De balans van de gevechten over Juni tegen de Britsche ravitailleeringsseheep- vaart vertoont het tot zinken brengen van in totaal 769,950 brt. als gevolg van de voortdurende aanvallen van het luchtwa- pen en de marine. Wanneer men dan nog rekening houdt met het niet te controleeren verlies van schepen als gevolg van mijnen en het niet geringe aantal schepen, dat als gevolg van beschadigingen stil ligt, dan blijkt, dat de ravitailleering van Groot- Britannie opnieuw een zeer zwaar verlies aan tonnage geleden heeft. Uit een overzicht van de tot dusver tot zinken gebrachte schepen blijkt, dat sedert begin 1941 de verliezen van de Britsche koopvaardij in geen enkele maand lazer zijn geweest dan 700.000 brt. Op 1 April 1941 bedroeg de totale tot zinken gebrachte ton nage 9.917.000 brt. Dit cijfer is in het laatste kwartaal met 2.516.000 brt. tot in totaal 12.433.000 gestegen. Daar aan den eenen kant de productie-capaciteit van de Brit sche scheepswerven grootelijks achteruit geloopen is en aan dén anderen kant. de reserves van de koopvaardijvloten, die bin nen het bereik van Groot-Britannië liggen zienderoogen verminderen, heeft de ton nage. die iedere maand tot zinken wordt gebracht, en waarvan het peil iedere maand gelijk blijft een van maand tot maand ver der gaande benadeeling van de ravitaillee- ringsscheepvaart van Groot-Brittannië ten gevolge, welke benadeeling relatief gespro ken nog grooter is dan de cijfers aangeven Ook het toetreden van de Sovjetunie te' den oorlog tegen de mogendheden van d< spil verandert hieraan met het oog op de slechts kleine Russische koopvaardijvloot, niets. Toen de eerste verdedigingslinies der Sovjetlegers ineenstortten, stelden de bol sjewisten te Schaulen (Lithauen i een transport gevangenen samen, bestaande hen naar het binnenland te vervoeren, om hen naar het binnenland te vervoeren. Zij werden in goederenwagens samengeperst en de luchtkleppen van de wagons dicht gespijkerd. Drie dagen lang stond deze trein op het perron van Schoulen, zonder dat de bolsjewisten den gevangenen eten en drinken brachten. Toen de Dultschers Schaulen binnentrokken, constateerden zij, dat talrijke gevangenen reeds gestorven waren. De bolsjewisten hadden niet voor sanitaire inrichtingen gezorgd, zoodat zich in de wagons ziekten verspreid hadden. De groote slag in het gebied van Bialy stok heeft het daar verzamelde Sovjetleger vernietigend getroffen. De breede weg Bia lystokGrodnoWolkowysk is over een lengte van ongeveer 70 km. bedekt met vernielde en in den steek gelaten pantser wagens en voertuigen. Tusschen omgevallen wagens lagen lij ken van menschen en paarden Honderden gevechtswagens van alle grootten en typen werden door de geweldige kracht der Duit- sche bommen en granaten vernietigd, zoo dat de onderdeelen 50 en 100 meter ver weggeslingerd, op de velden liggen. Ook op de wegen, die van den hoofdweg afwijken, ziet men hetzelfde beeld. Hier is een lange met paarden bespannen colonne vernie tigd. Daar zijn veldkeukens, tankwagens en reparatiewagens vernield. Elders ziet men stukken afweergeschut staan. Hun afweer was vergeefsch. De Duitsche vliegers heb ben de stukken verpletterd en de man schappen gedood of op de vlucht gedreven. Bolsjewiki, die in de gevechten om Ja- kobstad gevangen zijn genomen, hebben opmerkelijke mededeelingen gedaan over de motieven van den verbitterden tegen stand der sovjettroepen. Bij hun verhoor werd bekend, dat achter de in de eerste linie vechtende bolsjewiki iemand ligt, die elkeen met den dood bedreigt, die niet schiet of die aanstalten maakt om zich over te geven. De sovjetcommissarissen hebben den soldaten verder ingeprent, dat zij door de Duitschers gedood, opgehangen of verbrand zouden worden. Zelfs heeft een commissaris verteld, dat de Duitschers van de huid der gedoode ge vangenen leer maakten. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, heeft de bolsjewistische luitenant Kosschow Alex Pawlowic bij zijn gevangen neming verklaard, dat in het Sovjetleger reeds lang de zekerheid bestond over een oorlog tegen Duitschland. De Sovjetunie had het besliste voornemen Duitschland aan te vallen nog voordat de oogst was binnengehaald. Luitenant Pawlowic, die 22 jaar oud is en behoort tot een regiment in fanterie, verklaarde voorts nog, dat zijn regiment voor het begin van den aanval het bevel had gekregen Przemysl van het Westen uit en het Oosten te omsingelen, terwijl de legergroep Kiew de opdracht had in het gebied van het voormalige Tsjecho- Slowakije op te dringen. De Sovjetsergeant Finaschen Atanasius van het 36ste bataljon mitrailleurs heeft na zijn gevangenneming op 26 Juni ver klaard, dat zijn troep op 31 Mei definitieve aanwijzingen heeft ontvangen over het be handelen van Duitsche krijgsgevangenen. De bataljonscomandant, majoor Martiet- schek heeft toen het aangetreden bataljon bevel gegeven alle Duitsche krijgsgevange nen te dooden. De groote bosschen achter de oprukken de Duitsche troepen worden stelselmatig gezuiverd. Eiken dag worden kleine groe pen bolsjewisten gevangen genomen, die zich verborgen hielden, omdat hun poli tieke commissarissen hun hadden inge prent, dat de Duitsche soldaten alle bolsje wistische gevangenen doodschieten. Een eerste-lultenant, die bij Riga gevangen was genomen, bevestigde, dat in zijn regiment een politieke commissaris dit inderdaad gezegd had. Doordat de bolsjewisten den zin van dezen oorlog in het geheel niet be grijpen en hun ontwikkeling vrijwel zonder uitzondering zeer gering is,'hebben de sol daten aan deze ophitsende woorden geloof gehecht. De gevangenen volgden de Duit sche soldaten slechts aarzelend, daar zij nog steeds vreesden te zullen worden neer geschoten. Toen zij eten en drinken kre gen. lieten zij hun vrees varen. Hedenochtend heeft het Finsche hoofd kwartier zijn eerste legerbericht uitgegeven, dat als volgt luidt: Sinds de Sovjetunie tot den openlijken oorlog tegen Finland is overgegaan en met bomaanvallen op woonwijken van burgers begonnen is, hebben de operaties van het leger zich als volgt ontwikkeld: Aan de landsgrenzen ontstonden op ver scheidene plaatsen gevechten van kleinen omvang in verband met de bedrijvigheid der ?rkenners, waarbij de poging van den vijand om over onze grenzen te dringen, overal werd afgeslagen. Op eenige plaatsen hebben onze troepen zich van belangrijke punten in het gebied aan de overzijde van de grens meester gemaakt. Sinds de Duit sche en Finsche troepen de Oostgrens in het Noorden van Finland gepasseerd zijn, is de opmarsch stelselmatig verloopen. In de buurt van Hanko viel voortdurend bedrij vigheid van de artillerie aan beide zijden waar te nemen. Aan het Zuidelijke front worden in hoofdzaak landmijnen gelegd en heerscht bedrijvigheid van patrouilles en verkenningsafdeelingen. De Aalandseilan- den zijn bezet, teneinde deze te kunnen verdedigen. Een vijandelijke duikboot is in ons mijnengebied gezonken. Onze lucht strijdkrachten hebben de spoorlijnen en wooncentra tegen overvallen beschermd en vijandelijke transporttreinen, vliegvelden en knooppunten gebombardeerd. Onze jagers en luchtafweer hebben tot den avond van 2 Juli 48 machines neergeschoten. VLUCHT VOORBEREID? Het DNB meldt uit Stockholm: In een bericht uit Istamboel publiceert Aftonbladet het, naar men zegt, van wel in gelichte zijde afkomstige bericht, dat Sta lin, Molotoff en Worosjiloff een visum zou den hebben aangevraagd voor Iran, daar zij zich via Iran naar Britsch-Indië of Egypte zouden willen begeven. Aftonbladet publiceert dit bericht onder het opschrift: „Heeft Stalin zijn pas in orde gemaakt?" Het Deensche ministerie van buitenland- sche zaken heeft gisteravond het volgende officieele communiqué gepubliceerd: „De ontwikkeling van den oorlog heeft een steeds nauwer samenwerking tusschen de Europeesche staten noodzakelijk ge maakt, o.a. om den zwaren economischen druk als gevolg van de handelsblokkade op te vangen. De Deensche regeering heeft zich derhalve genoodzaakt gezien zich bezig te houden met de positie der Amerikaansche consulaire vertegan-voordigers in Dene marken. Hierbii heeft de Deensche regee ring ook de omstandigheid niet buiten be schouwing kunnen laten, dat de Amerikaan sche regeering het den door de Deensche regeering erkende consulairen ambtenaren in de Vereen. Staten onmogelijk heeft ge maakt hun werkzaamheden daar voort te zetten. Met het oog op deze situatie heeft de Deensche regeering evenals andere Europeesche regeeringen de Amerikaansche regeering verzocht de terugreis van de hier aanwezige Amerikaansche consulaire ambte naren te bewerkstelligen. De woordvoerder van de Amerikaansche regeering verklaarde hierover nog, zoo ver neemt Associated Press, dat ook de Ameri kaansche consuls in Denemarken waar schijnlijk omgaand Denemarken In de rich ting Lissabon zullen verlaten, vanwaar zij zich met de andere uit Europa teruggetrok ken consulaire ambtenaren van de Ver. Sta ten zullen inschepen. (DNB). OVER DE VERHOUDING TOT DE SOVJETUNIE. De nieuwe Finsche minister van handel en industrie, Tanner, die in 1940 onder pressie van het Kremlin moest a/treden als lid der Finsche regeering en t.:ans weer daarin is opgenomen, heeft gisteravond voor de Finsche radio gesproken over de ontwikkeling van de verhouding tusschen Finland en de Sovjet-Unie. De vrede van Maart 1940 bedoelde slechts een pauze te zijn, aldus betoogde Tanner, ter voorberei ding van een nieuwen aanval. Aan het bin- nenlandsche front moest het land door communistische agitatie voor annexatie rijp worden gemaakt. Het doel van Moskou was Finland definitief te vernietigen. De Sovjet-Unie, die bij haar agitatie beweerde geen aanspraak te maken op anderer ge bied, streefde in werkelijkheid puur-impe- rialistische doeleinden na en heeft tot het uitbreken van den Europeeschen oorlog bij gedragen. Zij poogde hem te verlengen tot zij zelf militair beslissend kon ingrijpen om het communisme over Europa en zoo mo gelijk over de geheele wereld te verbrei den. Tot slot verklaarde Tanner, dat de belangen van Finland met die van Duitsch land samenvallen en daarom trekken de Finnen schouder aan schouder met de Duitschers ten strijde tegen het bolsje wisme. (D.N.B.) PALMYRA BEZET. Het Fransche legerbericht meldt de in neming van Palmyra door de Engelschen. Een Britsche afdeellng, uit Irak afkom stig, heeft gisteravond de Syrische grens bü Teil Kotsjek overschreden en gepoogd langs de spoorlijn naar Mosoel op te ruk ken. In het bergachtige deel van den Zui delijke Libanon heerschte aan belde zijden bedrijvigheid van patrouilles en artillerie Maarschalk Petain heeft het volgende telegram doen toekomen aan den hooge' ommissaris in Syrië, generaal Dentz. HET WARE GEZICHT EINDELIJK GETOOND. Ten aanzien van de radiorede van Stalin, die om vreemde hulp voor zijn bedreigde tyrannie bedelde, nu de volkeren van Europa op het punt staan aan den strijd van Duitschland tegen het bolsjewistische gevaar deel te nemen, schrijft de Deutsche Diplomatlsch-Politlsche Korrespondenz De verklaringen van Stalin hebben thans de achterbaksche houding onthuld, waar mede de sovjetunie van den eersten dag der overeenkomst met het Duitsche rijk af, haar betrekkingen tot Duitschland dacht te ontwikkelen. In het belang van de plannen der wereldrevolutie tegen Duitschland en Europa scheen, naar Stalin thans openlijk gezegd heeft, de ÏVz jaar rust, welke het pact met Duitschland hem bracht, de mo gelijkheid te bieden om zich op de voorge nomen afrekening voor te bereiden. De Diplo herinnert dan aan het stelselmatig naderbij komen der sovjets tot het kerngebied van Europa door het winnen van de vroegere Poolsche gebieden, door de annexatie van de Baltische landen, door het verkrijgen van gunstige steunpunten tot de definitieve verovering van Finland, voorts door het verkrijgen van Bessarabië en de Boekowlna, kortom, de sovjetunie stond op het punt, om op het gunstige oogenblik nieuwe ter reinen van Europeesche beschaving naar zich toe te halen. De militaire voorbereiding daartoe hebben de sovjets in den tusschen- tijd, zooals thans blijkt, met alle slechts denkbare grondigheid ondernomen. Met betrekking tot Stalin's verklaring, dat de sovjetunie niet het initiatief tot een breuk wilde nemen, betoogt de Diplo, dat de sovjets op het geschikte oogenblik reeds een voorwendsel gevonden hadden om den strijd te laten losbarsten. Niets bewijst dit plan duidelijker dan de opmarsch der strijd krachten in massa van de sovjetunie, die juist op het goede oogenblik nog door den Dultschen aanval gestuit en in zijn kracht gebroken kon worden. Dezelfde geweten loosheid, welke dezen aanslag van de sov jetunie op de beschaafde volkeren van Europa kenmerkt, blijkt ook uit de voor nemens van de sovjets tegenover de eigen bevolking. Verre daarvan, rekening te hou den met de ervaringen der ellende welke da verordeningen van vroegere Fransche machthebbers tijdens den veldtocht in het Westen voor de Fransche bevolking ten ge volge hadden, gaat Stalin in zijn cynisme zoover, de vernietiging te elschen van alles wat in de opgegeven gebieden kan dienen tot het levensonderhoud van de achterge laten bewoners. Want ook in Moskou zal het ledereen wel duidelijk zijn, dat met het oog op de bestaande hongerblokkade van Engeland uitsluitend de in het land zelf aanwezige voorraden ter beschikking staan voor de voeding van de eigen bevol king. Voorts wekt Stalin zijn onderdanen echter op, den stiekemen franc-tlreurs-oor- log te voeren, hoewel hij er zich wel van be wust is, dat hij daarmede niets anders dan hun eigen ondergang oproept. Dat is het ware gezicht van den machthebber der sovjetunie, die aan het eind van zijn rede Churchill en Roosevelt dankt voor hun hulpvaardigheid en die zich thans weer met de smeekbede tot hen richt, het Kremlin bij te staan om het bolsjewisme hun dien sten te verleenen „in den strijd voor de on afhankelijkheid der landen en voor de vrij heid der democratieën" (DH.B.) „Zegt allen, die aan uw zijde strijden dat geheel Frankrijk hun strijd volgt, lk breng een saluut aan de dappere schaar verdedigers van Palmyra, die pas na een verzet van dertien dagen tegen strijdkrach ten, welke numeriek en materieel verre in de meerderheid waren, moesten wijken: hun offer zal een bron van kracht voor Frankrijk blijven." De Fransche admiraliteit? deelt mede, dat tijdens de laatste gevechten aan de Syrische kust een Fransche duikboot tot zinken is gebracht. (D.N.B.) VERLANGENS VAN GENERAAL MARSHALL. In politieke kringen te Washington ver luidt ten aanzien van het verlangen van den chef van den generalen staf Marshall volgens hetwelk het congres het gebruik van het leger ook buiten het Westelijke halfrond moet toestaan, dat het hier een nieuwe „voorbereidende maatregel" betreft, zonder dat bepaalde plannen aanwezig zijn. Met het oog op de nieuwe ontwikkeling van den wereldtoestand kan men niet overzien, welke taak op zekeren dag voor het leger van de Ver. Staten zal zijn weggelegd. Daarom wenscht men in geval van nood te kunnen handelen, zonder eerst het congres te behoeven vragen. Als een dergelijke „voorbereidende maatregel" beschouwt men de onlangs door het congres aangenomen wet, welke aan de Amerikaansche regeering toestaat „buitgemaakte" vliegtuigen in be slag te nemen, welke voor „niet-neutrale doeleinden" gebruikt zijn. Naar verder ver luidt, werd daarbij gedacht aan ongeveer 200 vliegtuigen welke in de Ver. Staten ge bouwd zijn en sinds den Duitsch-Franschen wapenstilstand op Martinique zijn opgesla gen, en welke de Ver. Staten hoopten terug te krijgen, wanneer het op zekeren dag tot een optreden van de Ver. Staten tegen Mar tinique zou komen. Van officieele zijde wordt echter verzekerd, dat een dergelijk optreden op het oogenblik niet ln het voor nemen ligt. De eisch van den chef van den generalen staf, Marshall, aan het congres, om het ge bruik van het Amerikaansche leger ook buiten het Westelijke halfrond toe te staan, heeft, naar de Associated Press meldt, in kringen van het congres reeds geleid tot stormachtige debatten. De democratische senator Wheeler verklaarde terstond, dat hij tegen elk voorstel ln oppositie zal gaan, dat het gebruik van Amerikaansche troepen buiten het Westelijke halfrond mogelijk maakt. De democratische senator Adams verklaarde, dat de Amerikaansche troepen niet onder de wet tot hulpverleening aan Engeland vallen. De Ver. Staten hebben niet het recht, ln vredestijd troepen naar vreemde landen te zenden om aan een Vreemden oorlog deel te nemen, waarmede de Ver. Staten niets te maken hebben. Ook de onafhankelijke senator Norris, die an ders de buitenlandsche politiek van de re geering steunt, gaf te kennen, dat hij waar schijnlijk tegen het verlangen van generaal Marshall gekant zal zijn. (DNB.) BEZETTING VAN IJSLAND DOOR AMERIKAANSCHE TROEPEN? De democratische senator Wheeler ver klaarde in een persconferentie, dat hy in het bezit ls van inlichtingen, volgens welke de regeering binnenkort IJsland door het Amerikaansche leger en Amerikaansche 'narine.strijdkrachten zal bezetten. De troe pen zouden op 23 of 24 Juli worden Inge scheept. (D.N.B.) NIEUWE BELASTING VERHOOG INGEN. De begrootingscommlssie van het Huis van Afgevaardigden heeft een reeks nieuwe belastlngverhoogingen voorgesteld. Bulten de verhooging van de inkomstenbelasting liggen wijzigingen in de kapitaals- en ven nootschapsbelasting in het voornemen, als mede in de omzetbelasting voor een geheele reeks goederen, van automobielen tot kauw- gummi. (DN.B.) OVERSTE MOELDERS BIJ DEN FUEHRER. De Fuehrer heeft luitenant-kolonel Moel- ders, commodore van een jachteskader, ont vangen en hem het eikenloof met de zwaarden bij het ridderkruis van het IJze ren Kruis overhandigd, dat hem 22 Juni was verleend. van hedenavond: tot morgenochtend De maan kwam heden op te 16.54 uur en gaat vannacht te 2.51 uur weer onder. Dit Nummez bevat DRIE Bladen Binnenland Verplichte inschrijving: van autobussen. (Binnenland. 2e Blad). Te De Leek is een tramlocomotief op een schip gestort. (Gemengd, 2e Blad). De installatie van den nieuwen burgemees ter van Aalsmeer den heer H. W. F. Kolb (2e Blad). Consuls der Ver. Staten uit Deneraarken uitgewezen (le Blad). Buitenland De strijd in het Oosten (le Blad) 'IE VOORTS ..LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1