BINNENLAND GEMENGD 82ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADTweede Blad Felle brand te Foxhol Matige aanvoer van gebruiksvee VOORWAARTS TREKKENDE DUITSCHE TROEPEN DOOR DE BRANDENDE DORPEN AAN HET OOSTFRONT. (Telefoto Orbis-Holland) DE DUITSCHE OPMARSCH OVER DE SOVJET-RUSSISCHE GRENS. DIT DORPJE WERD VERWOEST, OMÖAT DE DUIT SCHE TROEPEN HIER OP TEGENSTAND STUITTEN. (Orbis-Holland) DE gemeente schiedam heeft een schilderwed- strijd „Stadsgezicht-Schiedam" georganiseerdtal van kunstschilders zijn bezig aan het doek, waarmede zij meedingen. Op den voorgrond de kunstschilder Gerard Marré. (Polygoon) UW vacantie in eigen land. Als in het Zwitsersche hoog gebergte voelt u zich op de steile en grillige mergelrotsen van het Limburgsche heuvelland. Opname te Bemelen bii-Maastricht. (Het Zuiden) pruimenkrenten in „de bangert". Ter bevordering van een goeden oogst, moeten de pruimen, evenals de druiven, gekrent worden. Om de over het water hangende takken te kunnen bereiken, maakt men gebruik van een schuitje. (Polygoon) studenten, die niet direct hun collegegelden kunnen voldoen. De secretarie-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming maakt blijkens een publi catie in de staatscourant van gisteren be kend: Zij, wier ouders, voogd ot verzorger in de overzeesche gewesten ot in het buiten land verblijt houden en die voornemens zijn in het studiejaar 1941/'42 het volledige onderwijs van de hoogleeraren en andere docenten aan de rijksuniversiteiten ot de technische hoogeschool bij te wonen, kun nen volstaan met de atgifte van een schuldbekentenis ter grootte van het ver schuldigde bedrag, indien zij ten genoe gen van curatoren van de betrokken rijks universiteit of van de technische hooge school kunnen aantoonen, dat zij ten ge volge van de tegenwoordige buitengewone omstandigheden de verschuldigde collegel- öen .niet aanstonds kunnen betalen. De vorm van de hierboven bedoelde akte van schuldbekentenis wordt vastgesteld door den secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming. leerplichtwet en landbouw- verlof. Naar d» persdienst van het n.v.v. meldt heeft de bij het n.v.v. aangesloten Neder- landsche Bond van Arbeiders in het land bouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf pogin- gingen in het werk gesteld om te komen tot schrapping van het tweeweeksch land- bouwverlof uit de leerplichtwet. Mede naar aanleiding van een verzoek in die richting aan het departement van opvoe ding, wetenschappen en cultuurbescher ming heeft de directeur-generaal van den landbouw over deze schrapping advies ge vraagd aan de centrale landbouworganisa ties, Deze hebben de aangelegenheid be sproken met de vertegenwoordigers van de landarbeidersbonden. Uit de besprekingen bleek, dat men in landbouwkringen de meening is toegedaan (zulks in tegenstelling met de opvatting van landarbeiderszijde), dat de tegenwoor dige omstandigheden zich niet leenen voor een geheel schrappen van het landbouw- verlof. Wel werd het algemeen wensche- lijk en noodzakelijk geacht, dat geen land- bouwverloven, strijdig met de bepalingen van de leerplichtwet, worden verleend. Als resultaat van de gemeenschappelijke be sprekingen hebben de drie centrale land bouworganisaties een brief aan den direc teur-generaal van den landbouw gezonden, waarin zij er o.m. met klem op aandringen te willen bevorderen, dat ontoelaatbare ontduikingen ten aanzien van het geven van landbouwverlof a. voor landbouwar- beid in loondienst, b. voor kinderen bene den den toegestanen leeftijd van 11 jaar, c. langer dan twee weken buiten de vacan- ties, d. bij niet voorafgaand regelmatig schoolbezoek, in het vervolg in elk geval met gestrengheid worden tegengegaan." Het is te hopen, dat het aantal-niet- geoortoofde landbouwverloven voortaan tot een minimum zal worden beperkt en dat tegen overtreders met gestrengheid zal worden opgetreden. Want het aantal ge oorloofde verzuimen is groot genoeg. Het bedroeg namelijk in 1939 24.898 en in 1940 24.939. overeenkomst tusschen nederl.- indie, australië en malakka. Het A.N.P. meldt uit Batavia: Goed ingelichte kringen te Batavia ver klaarden Maandag, dat er tusschen Neder- landsch-Indië, Australië en Britsch-Malak- ka een overeenkomst tot stand is gekomen over het gebruikmaken van steunpunten voor de vloot en luchtmacht bij onvoor ziene gebeurtenissen. De reden voor deze overeenkomst zou liggen in de bezorgdheid over een verder opdringen van Japan naar het Zuiden in Zuidoost-Azië. inzameling voor het duitsche roode kruis. I De persdienst van de n.s.b. meldt: Deze en volgende week wordt door de N.S.V.O. In het geheele land een inzame ling gehouden voor het Duitsche roode kruis. Toont daadwerkelijk uw medeleven in deze grootsche worsteling en offert mede voor de getroffen strijders, die hun leven voor het nieuvfe Europa hebben ingezet. Mannen en vrouwen van Nederland, legt uw gave gereed. centrale dienst voor sibbekunde. Naar wij vernemen zal dezer dagen met medewerking van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescher ming opgericht worden een centrale dienst voor sibbekunde, onder leiding van den heer L. ten Cate. Dit bureau stelt zich ten doel belangstel ling voor de sibbekunde te wekken en deze te verdiepen, doch zal daarbij tevens het centrale orgaan zijn, dat alle vraagstuk ken, die zich op het gebied van het af stammingsonderzoek voordoen, ter hand neemt. Zoo zal deze dienst mede tot taak hebben inlichtingen en adviezen te ver strekken aan op dit gebied werkzame ver- eenigingen en instellingen, alsook aan overheids- en semi-overheidsorganen. Tevens ligt het, mede in verband met de daarvoor reeds afgekondigde bepalin gen in het voornemen van deze instelling, over te gaan tot het afgeven van afstam mingsbewijzen. i in scholtens aardapppelmeel- fabrieken. Gisteravond omstreeks halfnegen ls een felle brand uitgebroken in de afdeeling voederartikelen van W. A. Scholten's aard appelmeelfabrieken te Foxhol onder Hoo- gezand, welke afdeeling een oppervlakte van 125 bij 30 meter beslaat. Doordat alles kurkdroog was, was dit gedeelte der fa briek in korten tijd één vuurzee. Binnen een half uur waren elf motorspuiten aan wezig, n-taielijk die van Hoogezand, en de ter assistentie geroepen spuiten van Gro ningen, Haren, Winschoten en Veendam, terwijl bovendien de fabriek met twee spuiten werkte. Geweldige watermassa's werden in het brandende perceel gespoten, doch dit gedeeltè van de fabriek viel niet te redden. Machinerieën en groote hoeveel heden sojaboonen en aardapf>eliaeel zijn kifc&j wloran De belendende afdeelingen en de machi nefabriek, waarachter de meelloodsen lig gen, werden inmiddels met een enorme hoeveelheid water overstroomd, daar men hoopte dit gedeelte te kunnen behouden. Hoogstwaarschijnlijk is men hierin ge slaagd. Om twaalf uur vannacht woedde de brand nog voort. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. De schade wordt door verzekering gedekt. Naar wij verne men, werken in het afgebrande gedeelte dertig tot vijftig man, voor wie naar alle waarschijnlijkheid de brand geen nadee- Üge gevolgen zal hébben. DE TREINBOTSING BIJ DELFT. Treindienst weer normaal. Met betrekking tot de treinbotsing te Delft vernemen wij, dat de beide sporen gistermiddag tegen halfzes vrij zijn geko men. De dienst op het baanvak Amster i*, t&aöB -mr- wna&ai. nederl. schipbreukelingen te new-york. Het D.N.B. meldt uit New-York: Volgens de bladen alhier, zijn veertien leden van de bemanning van het in En- gelschen dienst varende Nederlandsche tankschip Pendrecht (10.746 ton( dat in den Atlantischen Oceaan door een Duit sche duikboot is getorpedeerd, alhier aan gekomen. De matrozen verklaarden, dat plotseling een Duitsche duikboot naast het schip opdook, toen zij reeds in de booten waren gegaan. Een Duitsche officier vroeg daarop de bemanning van het tankschip, of er voldoende levensmiddelen aan boord waren van de reddingboot. Toen deze vraag bevestigend werd beantwoord, ant woordde de officier „zeer goed", waarop de duikboot weer onderdook. (De torpedeering van de Pendrecht, die in 1939 in dienst was gesteld, is reeds op 20 December van het vorige jaar gemeld. Red.) door een wagen met hooi overreden. Gisteravond kwam de vierjarige H. A. van der L., wonende te Laren, bij het spe len onder een zwaren met hooi beladen wagen terecht. Het knaapje werd zwaar aan hoofd en rechterarm gewond en is in zorgwekkenden toestand naar het St. Jans- ziekenïiuis te Laren vervoerd. kind verdronken. Gistermiddag is het drie-jurig zoontje van schipper Klunder, wiens schip in het Merwedekanaal te Utrecht ligt, van de loopplank te water gevallen. Hf»t kind kon vrij spoedig met een haak op het droge wor den gebracht. Men slaagde er ehter na 1V2 uur toepassen van kunstmatige ademhaling niet in, de levensgeesten terug te roepen. BUITENLANDSCH GEMENGD. noodweer te sofia. De Bulgaarsohe hooMstad is gistermiddag door hevig noodweer geteisterd. Een onge woon zware hagelslag met steenen ter grootte van kippeneieren richtte in enkele oogenblikken groote schade aan. In geheele blokken werden de ruiten van woningen en winkels totaal verbrijzeld en de daken ver nield. Deze hagelstorm was zóó fel, dat zelfs de kappen van auto's het niet konden houden. Vele telefoon- en telegraaflijnen werden vernield. Koning Boris bezocht na afloop terstond de bijzonder geteisterde wij ken. hittegolf in amerika. Van de Oostkust der Ver. Staten komen berichten over het begin van een hevige hittegolf met buitengewoon groot vocht gehalte. Volgens berichten uit Philadelfia zijn daar reeds acht personen door de wasffifc? bdY»?>»en en gestorven, TEVREDENSTELLENDE S.EVERANTIE VAN SLACHTVEE. (Van onzen deskundigen medewerker). Deze week is weer ingezet met een matigen aanvoer op de gebruiksvee-afdeelingen. terwijl het bezoek door de drukte in den hooibouw zeer te wenschen overliet. Dit was dus de eerste fac tor, welke een nadeeligen invloed op den han del uitoefende: een tweede factor van belang is, dat er naar regenwater wordt verlangd. Het weiland is droog en de groei staat vrijwel stil. Ondanks het feit. dat de melk- en de zulvei- prijzen wat zijn verhoogd, was de kooplust onder den Invloed van bovengenoemde omstandighe den, zeer flauw Niet alleen dat de prijzen eenlgszins gedrukt werden, maar bovendien bleef er over de geheele linie heel wat onver kocht. Waar nog al vraag naar was, dat waren de zware kalfkoeien, welke geschikt zijn voor ex port: ook goede varekoeien werden nog vrij be hoorlijk verkocht. Overigens ging alles met even zakkende prijzen gepaard. Merkwaardig evenwel stonden de leverings bonnen zeer hoog genoteerd. Hiervoor werd be gin dezer week niet minder dan f. 155 besteed. Over de leverantie van slachtvee kon men de eerste dagen van deze week zeer tevreden zün. Zoowel kwantiteit als kwaliteit waren weer vooruitgaande. Maandag en Dinsdag werden btf elkander te Rotterdam bijna 1000 koeien en ossen, benevens een klein kwan tum vette stieren geleverd. Ook op de andere rayonmarkten waren be hoorlijke kwantums aangeboden. Kalveren en schapen echter zeer miniem. De weldelammerenmarkten hadden een zeer kalm aanzien. De aanvoeren liepen verder terug. Maandag was er op Texel ook weer minder aan bod De prijzen bleven onveranderd hoog. Op de paardenmarkten was echter vrij veel drukte. Vlot weiden de paarden tegen taxatie prijzen van f900 tot meer dan f. 1200 afge nomen. Voor de speenveulens bestond eveneens goede belangstelling. Deze zijn vrij van prijzen; wij noteerden voor hengstveulens f375 tot f425 en voor merrieveulens f550 tot f. 600 tot aan f. 625 toe. Voor jaarlingen Hepen de prijzen ongeveer f.200 per stuk hooger. amerikaansch jacht het 36 man vergaan. Naar uit Harphwell (Maine) gemeld wordt, zijn daar zes lijken aangespoeld, die, naar later bleek, tot de bemanning behoor den van een particulier jaent. Een der lij ken vertoonde zware brandwonden. Men vreest, dat het jacht op onopgehelderde wijze verongelukt is, en dat de uit 36 kop pen bestaande bemanning om het leven is gekomen. spaansch schip met man en muis vergaan. Het Spaansohe as. „Felipe Crespi", dat op weg was van Barcelona naar Marseille, is in de Middellandscihe Zee met man en nvuis vergaan.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5