BINNENLAND LElWfH DAGWAD - Tweede Blad Dinsdag 1 Juli 1941 fiei^euS Zomertijd is Gramofoonlijd Het Huis van Oranje De distributie AKKERÏJtS- Gemeente Wieringermeer ingesteld Ernstige rupsenplaag in West-Twente Gemengd Nieuws AGENDA FINANCIEN De aanbieding van buitenlandsche effecten VRAGENRUBRIEK FEUILLETON Een man verdween.. De Nederl. politieke dienst (Nepodi) schrijft: Officieel gewerd ons het bericht, dat Ko ningin Wilhelmlna dezer dagen voor de Britsche microfoon heeft gesproken en daarbij de Nederlanders opwekte om schou der aan schouder met de bolsjewieken tegen de spilmogendheden strijd te voeren. Wij ontvingen dit bericht met diepe droe fenis. De Oranjekleuren zijn ons dierbaar. Ze zijn symbool van ons rijk geschiedkun dig verleden en van een band, gedurende eeuwen van gezamenlijke nooden en geza menlijke uitkomsten gelegd. Wij zouden om wat liefs willen, dat de toekomst in dit op zicht „open" bleef. Maar ieder zal gevoelen, dat op deze wijze elke mogelijkheid daartoe vernietigd wordt en wij vragen ons verbijsterd af: hebben Gerbrandy en de zijnen daar te Londen dan in het geheel geen hersens meer? De raadgevers van Koningin Wilhelmlna heb ben aan het Oranjehuis wel een zéér slech ten dienst bewezen. Of heeft men dit te Londen reeds gevoeld? Naar uit goede bron verluidt moet het in het Nederlandsche „kabinet" aldaar kraken en staan verschei dene leden ervan op het punt om uit te treden en hebben dit deels alreeds gedaan. Maar inmiddels is het kwaad gebeurd. Wij constateeren, dat Nederlanders, die als raadgevers den bovengenoemden stap van Koningin Wilhelmlna ondersteunden en als ministers door hun aanblijven dekken, be zig zijn hun vorstenhuis te vermoorden. Er was immers in de gegeven omstandig heden slechts één mogelijkheid beiderzijds van de Noordzee, om de toekomst „open" te houden, nl. indien over en weer gezwegen kon worden. Met alle respect gezegd: het Oranjehuis was hiertoe ook verplicht, want Nederland heeft gecapituleerd. Sindsdien is Nederland verplicht van eiken strijd af te zien en loyaal zich aan de voorwaarden der capi tulatie te houden. Bovendien heeft de agent van het naar Londen gevluchte bewind, de gewezen opperbevelhebber generaal Winkel man, in naam van de Koningin formeel en officieel zijn toestemming er aan gegeven, dat de hoofden der Nederlandsche departe menten en met hen het geheele Nederland sche volk loyale samenwerking met de be- zettlngsautorltelten aanvaardden. Dat is officieel en formeel overeengekomen en cnderteekend. Daaraan is men te Londen krachtens de aan generaal Winkelman ge geven volmachten formeel en officieel ge bonden en inbreuk daarop is politiek, juri disch en' moreel op geen enkele wijze te rechtvaardigen. Wij staan thans voor den toestand, dat en niet voor den eersten keer nochtans een flagrante inbreuk heeft plaatsgevonden. Het is ook om andere redenen onbegrijpe lijk. Wat kan een vorstenhuis, dat den Tsaar aller Russen neef noemde, van al de uitmoordingen in Rusland, van de schan daalgevangenissen van Barcelona en zoo veel meer afweet de ideeën der proletarische wereldrevolutie kent en reeds velen malen in practijk heeft gezien, met de Sovjetunie van doen hebben? De consequentie van een sovjetoverwinning zou de wereldrevolutie, ook in Nederland, zijn. Wij verbazen ons. Verder: de vroegere regeeringen in Ne derland hebben althans deze deugd gehad, dat zij nimmer de bolsjewiekenregeering er kend hebben. Heeft deze geschiedenis niets meer te zeggen? Zal een regeering, die de vlucht nam en nu geen contact met de be volking hier te lande meer. heeft, buiten ons om en tegen ons in, de bolsjewieken gaan erkennen? Voorts nog dit: dat er menschen zijn, die nog steeds een Engelsche overwinning ver wachten of althans daarop hopen, wij we ten het. Doch ook zij die hierop vast reke nen, moeten mede de andere, heel wat waarschijnlijker mogelijkheid van een Dultsche overwinning in het oog houden. In het laatste geval regeeren hier te lande de vrienden van Duitschland. Heeft het vor stenhuis er belang bij, deze voor goed en volkomen van zich te vervreemden? Is het verstandig de brug volledig af te breken? De vraag stellen is haar beantwoorden. Ten slotte: Nederland moet kiezen. Duitschland verwacht van het Nederland sche broedervolk, dat het zijn bekende af wijzing van het bolsjewisme juist nu niet verloochent en met beslistheid zich tegen over het bolsjewisme stelt. Geschiedt dit niet of in onvoldoende mate, dan wordt zulks in de geschied-annalen met onuit- wischbare inkt opgeteekend en verliest Ne derland te Berlijn méér dan de sympathie alleen. Zijn de thans te Londen, door de Ne derlandsche Koningin gesproken woorden op dit voor de toekomst van het Neder landsche volk zoo belangrijke geschiedkun dige moment verstandig te noemen? Gaat van deze woorden een goede invloed uit op het Nederlandsche volk? Wordt onze toe komst daardoor gediend? Niemand aan deze zijde van Het Kanaal zal dit staande kun nen houden. Dat Oranje in oorlog is met Duitschland, wij weten het. Nederland heeft gecapitu leerd, Oranje ging heen. Maar de eenige mogelijkheid om deze moeilijke positie op draaglijke wijze door te komen is: zwijgen. Indien Oranje in zoover zweeg, dat het zich zorgvuldig bulten de Ne derlandsche aangelegenheden hield en het hier niemand moeilijk maakte, zou ook an derzijds gezwegen kunnen worden, zou ook en men vergete het belang hiervan niet Berlijn kunnen zwijgen. Spreken echter beduidt wederzijds: breuk! We constateeren het met diepe droefenis. En we denken met het tegengestelde van dankbare gevoelens aan de Nederlandsche raadslieden der Kroon te Londen, die na hun vlucht niets hebben nagelaten om de verhouding moeilijker te maken en daar door den ondergang van het Oranjehuis nabij te brengen. VLEESCH. De volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoe nen: Bon „21 vleesch": 2 Juli tm. 9 Juli. Per twee bonnen 100 gram vleesch (been inbe grepen) of een rantsoen vleeschwaren. Bon „21 worst, vleeschwaren": 2 Juli t.m. 9 Juli per twee bonnen een rantsoen vleesohwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram gerookt of gekookt var kens, rund-, kalis-, paarden- en schapen- vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst, 100 gram verduurzaamde gans of kalkoen, been inbegrepen, of 150 gram verduurzaam de kip of eend, been inbegrepen. In verband met het hooge beengehalte van kip en eend is bepaald dat voortaan, zooals hierboven is aangegeven, het rant soen vleeschwaren voor verduurzaamde kip en verduurzaamde eend van 100 gram is ge bracht op 150 gram. HONDEN EN KATTENBROOD. Van 1 tot en met 31 Juli wordt op bon no. 23 van de voederkaart voor honden be schikbaar gesteld voor honden van groep 1 10 K G. hondengrood; groep 2 10 K.G. hon denbrood: groep 3 8 K.G. hondenbrood; groep 4 5 K.G. hondenbrood; groep 5 4 K.G. hondenbrood; groep 6 3 K.G. ronden- brood. Op bon 23 van de voederkaart voor kat ten wordt voor dezelfde periode l'/t K.G. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Juli is bon no. 23 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Prikkelbaar en opgewonden? Neem 'n "AKKERTJE" - hei werkt kalmeerend op Uw ge heele gestel en.... in korten tijdl 4609 (tagez Meo INGAANDE HEDEN. In de Staatscourant van gisteravond is afgekondigd een besluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken, van waterstaat en van financiën tot instelling van een ge meente Wieringermeer. Bij dit besluit is bepaald, dat met in gang van heden een gemeente, genaamd Wieringermeer, wordt ingesteld. Het ge bied, dat de nieuwe gemeente zal omvat ten, is hetzelfde als dat van het openbare lichaam van dien naam. De gemeente zal behooren tot de provincie Noord-Holland en zal liggen in het rechtsgebied van het kanton Den Helder. Van 1 Juli tot den eersten Dinsdag van September 1943 vormen de leden van de bestaande bestuurscommissie den raad der gemeente. Deze leden kunnen te allen tijde door den secretaris-generaal van het de partement van binnenlandsche zaken wor den geschorst en ontslagen. De secretaris generaal kan zoo noodig in openvallende plaatsen voorzien. De burgemeester is tot den eersten Dinsdag van September 1943 ambtshalve lid van den raad. BOOMEN STAAN GEHEEL BLADERLOOS. De rupsenplaag in West-Twente, bij de plaatsen Markelo, Rijssen en Enter, neemt steeds ernstiger vormen aan. In het zomersche landschap, temidden van weiden waarin de boeren aan het hooien zijn, staan geheel bladerloos gewor den wilgen en populieren die met hun kale takken herinneringen opwekken aan het vroege voorjaar. De bedrijver van dit kwaad is de rups van den satijnvlinder die, voorkomende in groote groepen, heele rijen boomen volko men van bladeren weet te ontdoen. Ge woonlijk is deze rups in Twente tamelijk zeldzaam, maar in sommige jaren blykt ze plotseling bijzonder talrijk te zijn. Dit was b.v. het geval in de jaren 1917, 1919, 1924 en 1928, toen veel schade werd aangericht, want als de meeste wilgen en populieren zijn kaalgevreten, komen de vruchtboomen aan de beurt, die dan vaak deerlijk geha vend worden. Verscheidene appelboomen en andere vruchtboomen in de boomgaar den bij de boerenerven zijn ook'thans reeds door de rupsen kaalgevreten waardoor na tuurlijk de vruchtaanzet geheel vernietigd Is. De bestrijding van deze plaag zal de mensch hoofdzakelijk aan de natuur moe ten overlaten. Sluipvliegen, vogels en vleer muizen zijn de natuurlijke vijanden van de brulngekleurde rups, die door de goud gele haarbosjes op kop en rug gemakke lijk te herkennen is. In eenige jaren zal de natuur de plaag hebben overwonnen en het evenwicht geheel hebben hersteld. De sluipvlieg zal bij de bestrijding het leeu wenaandeel moeten leveren. De vlinders van de satijnrups die thans reeds hier en daar is begonnen zich in te poppen, verschijnen in het midden van Juli. Het zijn tamelijk kleine,witte vlin dertjes. Opmerkelijk is, dat naast de plaag van de rups van den satijnvlinder, ook de eikenbladrolrups dit jaar in Twente veel vuldig wordt waargenomen. HET VETGEHALTE VAN TAPTEMELK. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van landbouw en visscherlj, waarbij het in con sumptie brengen van taptemelk met een vetgehalte van meer dan 0.1 procent wordt verboden. BRAZILIË EXPOSEERT OP DE LEIPZIGER NAJAARS-MESSE. Naar ons wordt gemeld, zal Brazilië aan de van 31 Augustus tot en met 4 September in Leipzig te houden Najaars-Messe deel nemen. Een jaar geleden behoorde dit Zuld- Amerikaansche gebied eveneens tot de bui- tenlandsche inzenders. In opdracht van het ministerie van arbeid, nijverheid en han del te Rio de Janeiro was toen een collec tieve tentoonstelling ingericht, welke ver- HEDEN. Jeruël, le Groenesteeg 16: Bybelbespreklnf nam. 7.30 uur. SchuttershofLeerlingenuitvoering Stichting Muziekonderwijs. BIOSCOPEN 18 laar; 14 Jaar: I alle leeHJden Luxor-theater: „Eva uit het Vrouwenparadijs" I Dagelijks nam 2 en 8 u ir Zondag 2—7 uur doorl voorstelling Lido-Theater: „De man met de twee gezich ten" t Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.S0 en 81/4 u Woensdag en Zaterdag ma- tlnée 2.30 uur Trianon-theater: „Drie verliefde vrijgezellen^ Dagelijks 3 en 6 uur 's Zondags van 3—6.30 uur doorl voorstelling Casino-theater: „Zijn beste vriend Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaterdag oók 2% uur Zondags te 2 4V4 en 8 uur nam Rex-theater: „D, m 88" Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 2—6% uur doorl voorstelling. Katwijk Zee: Nova-Theater. „Een hopeloos geval". Dagelijks 8 uur nam. 's Zondags ge sloten, I De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 28 Juni 20 uur tot Zaterdag 5 Juli 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18 Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. tel, 26274. ERNSTIG ONGEVAL MET SPRINGSTOF. Een 16-jarige scholier, wonende in de Madurastraat te Amsterdam, wilde gister avond een proef nemen met een zelf ge maakte springstof, waartoe hij o.m. eenig buskruit en magnesiumpoeder gebruikt had. De proef verliep echter zoo ongeluk kig, dat de jongen zware brandwonden aan het gezicht kreeg. Hij werd naar het Wllhelmina-gasthuis gebracht. Gevreesd wordt, dat hij het licht zijner beide oogen zal moeten missen. ONDER EEN WAGEN GEKOMEN. De 12-jarige M. Gaasbeek te Ede, wilde op den weg Renswoude—De Klomp met een melkwagen meerijden. Hij stapte ech ter mis. waardoor hij een voorwiel over het been en een achterwiel over het hoofd kreeg. Hij was onmiddellijk Öood. BUITENLANDSCH GEMENGD. DREIGENDE MELKSTAKING IN NEW-YORK. De boerenbond in de staten New-York, Vermont en Pennsylvanië heeft, naar de Associated Press meldt, aan zijn 23.000 leden gelast van heden af de levering van melk voor New-York te staken. De melk producenten hadden een verhooging van den melkprijs geëischt, welke geweigerd werd. Zij leveren dagelijks 4'/» mlllioen liter melk aan New-York. ONTPLOFFING IN AMERIKAANSCHE MIJN. In een mijn van de Rochester and Pitts burgh Coal Co heeft zich een hevige ont-H ploffing voorgedaan, waardoor een aantal arbeiders Is afgesloten. Men heeft achttien arbeiders, ten deele zwaar gekwetst, in vei ligheid gebracht. Nog zestien zitten opge- sloten, daar de reddingsdetachementen WïntGrilUlP ilGQGrlanCl hen tot dusver nog niet hebben bereikt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting .De Zyl" Voorm. 12 uur: 19 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer-. Voorm. 12 uur: 19 gr. C. De staatscourant van gisteravond bevat de eerste beschikking van den secretaris generaal van het departement van finan ciën ter uitvoering van het besluit betref fende de aanbieding van buitenlandsche effecten. Hierbij wordt bepaald, dat ingezetenen verplicht zijn de hun toebehoorende en de nadien door hen verkregen navolgende Zweedsche obligatlën rechtstreeks of door tusschenkomst van een devlezenbank aan de Nederlandsche Bank op den voet van het besluit no. 1161941 aan te bieden en op verlangen te verkoopen en over te dragen: Zweden 1934/35 goudleening (dollar) 5'/» °/o coupons 1/51/11; id. 1930 41/: °/o cou pons 15/315/9; id. 1932/42 4'/: °!o coupons 15/4—15/10; id. 1931 4 °/o coupons 15/5 15/11; id. 1932 4 °/o coupons 1/5—1/11; id. 1933/58 4 Vo coupons 15/4-15/10; id. 1886/87 3'/i "/o coupons; id. 1900 (pond) 31/! °/o cou pons; id. 1933 31/; coupons 1/1/11; id. 1934 3'/, °/o coupons 1/4—1/10; id. 1947 3 °/o coupons 30/630/12; ld. 1937 3 'U coupons 1/2—1/8; ld. 1937 (2) 3 coupons 1/3—l/g; id. 1933 premieleening; id. 1036 premielee- ning. Volgens artikel 2 dient de aanbieding te zijn geschied uiterlijk 15 Juli 1941 door In levering van een behoorlijk ingevuld en onderteekend formulier, waarvan het model door de Nederlandsche bank wordt vast gesteld. Deze beschikking treedt in werking op den dag van haar afkondiging in de Ne derlandsche staatscourant. schillende voortbrengselen van genoemd land omvatte, zooals koffie, thee, hout soorten, rubber, enz. Hoewel onder de tegenwoordige omstan digheden de overzeesche handel ten zeer ste belemmerd wordt, heeft men terecht begrepen, dat ook nu het oog gericht dient te blijven op den lateren vredestijd en het dus zaak is, het contact met de Europee sche afnemers niet te doen verslappen. Gironummer Tan de W. H.N. 5553. De Bank van de W.H.N. Is Kas- rereenlglng N. Y. Amsterdam, Post gironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt gelnk In veter leven. U I. H te L. - Wij kunnen Uw vraag niet beantwoorden. Missohien worden er echter straks tegen den datum der inlevering nog wel nsflere bijzonderheden bekend gemaakt. B. B. te B. - 1. Van het geïnde bedrag moet inkomstenbelasting betaald worden. 3. Boskoop, Waddinxveen, Gouda, Moordrecht, Rotterdam, Ridderkerk, Zwijndrecht, Dordrecht (45 K.M.). J. K. te L. - De hypotheekrente mag in het vervolg niet meer bedragen dan ze op 9 Mei 1940 bedroeg of die op dien datum voor soortgelijke leeningen algemeen geldend was. A 3. te L. - Een koelak is een Sovjetboer: Ikorten zijn een soort religieuze beeldjes. Over de andere door U opgegeven woorden kunnen wij(U niet inlichten, afgezien van het feit, dat „hernia" rofcsbewoners zijn. J. O. te L. Secretaresse van de Ver. tot be vordering der belangen van Slechthoorenden is mevr, M. Kuiper-Senff, P. J. Blokstraat 51, alhier. Wij hebben een prachtcollectie KOFFER- GÏAMOFOONS vanaf f.27.— tot f.60.— alles prima kwaliteit. Lait Uw koffergramofoon bij ons vakkundig nazien, wij zijn goedkoop en het bespaart U veel ongenoegen. h: G. v. LUIJKIN, Breestraat 39, Tel. 20035. 4452 (Inge» Med.) Door LESLIE FORD. (10 Een lange blonde man van omstreeks 50 jaar, in een onberispelijk grijs gestreept flanellen pak en bruin met witte schoenen, maakte zich uit de rij los en kwam met uitgestoken hand op ons toe. „Allemachtig!" zei hij hartgrondig, „het lijkt wel een Wild-West vertooning! Bonjour, Cecily. Hebben ze hem op Cinnabar zoo opzichtig uitgedost Hoe maakt U het, mevrouw Chapman?" George wendde zich naar mij voor kwam, een beetje stijfjes tot mij. „Grace, dit is mijn zwager. De heer Ridley, mevrouw Latham. En dit is Bill Latham." Hij boog zich voorover en kuste de tengere, een beetje timide vrouw met grijzend haar die achter Alexander Ridley's joviale drukdoe- nerigheid was komen aanloopen. „Hoe gaat het er mee, May? Waar komen jullie zoo plotseling vandaan? Je kent Ce cily en mevrouw Chapman dit zijn me vrouw Latham en Bill Latham.... Dit is mijn zuster Grace." Ik hoop maar dat ik niet gezegd heb: „Dat meen je toch niet?" Het lag in elk geval op het puntje van mijn tong. Het was me een raadsel, hoe iemand als zij zoo zacht en kleurloos, zoo weinig beslist, zoo oud een zuster van George kon zijn. „Alexander dacht het wel een mooie tocht zou zijn" zei ze. „We waren naar de ten toonstelling hi San Francisco geweest, en we konden voor hetzelfde geld langs deze route terugreizen. Het is buitengewoon in teressant Toen we gisteravond aan kwa men rijden, zagen we den grooten geyser Old Faithful spuiten, en vanmorgen toen we wegreden weer." De heer Alexander Ridley had zich van Cecily meester gemaakt; zijn vrouw volgde hem met eenigszlns beangste, vermoeide oogen. Zij stonden voor de breede lage ra men te genieten van het uitzicht over het door den zon beschenen meer. „Nooit zoo iets moois gezien", hoorde in zijn luidruch tige stem. „Mooie tocht; prachtig park. Zou het voor niets ter wereld hebben wil len missen." Is uw dochter hier ook?" vroeg mevrouw Chapman. „Die zit in een andere bus", antwoordde mevrouw Ridley. „Alexander vindt dat ze meer met jonge menschen moet omgaan." Bill en ik slenterden weg om wat rond te kijken en plotseling, zonder de minste waarschuwing, stonden wij van aangezicht tot aangezicht tegenover een groote vier kante granieten gedaante, die vastgewigd zat in een vijf maten te kleinen rieten leun stoel. Toen sergeant Phineas Buck's oogen mij ontdekten, liet hij uit verbijstering zijn krant op zijn knieën vallen. Hij staarde mij met schelvischoogen aan en zijn doorgroef de steenen gezicht nam langzaam de kleur aan van gepolijst koper. Toen rukte hij zich uit de omklemming van zijn stoel los en stond op. Hij monsterde met koelen afkeer mijn vuile verfrommelde katoenen rijbroek en stoffige laarzen, ejr scheen een ziekelijke voldoening te vinden bij het zien van mijn verbranden en vervellenden neus. „We dachten dat U in Europa zat, me vrouw". zei hij uit den hoek van zijn mond; zijn vierkante kaak stak dreigend naar voren. „U bedoelt zeker dat U wenschte dat ik daar zat", zei ik, en ik dacht er bij: „En liefst ergens in de loopgraven." Ik ging voort: „Nee, we zijn hier, zooals U ziet Bill, Je herinnert je sergeant Buck toch nog?" ZIJ schudden elkaar de hand, toen ik me vrouw Chapman hoorde roepen: „Kom mee, Grace Onze kamers zijn klaar". „Tot ziens, sergeant", zei Bill. Buck antwoordde niet. Als hij buitens huis geweest was zou hij zeker achter zich op den grond gespuwd hebben. Nu hij bin nen' was, knorde hij alleen maar en greep weer naar zijn krant. En toen gebeurde er iets, wat ik voor onmogelijk gehouden zou hebben. Ik keek achterom, toen wij den liftjongen naar onze kamers volgden, en ik kreeg een schok van verbazing. Een groote blonde vrouw en dan bedoel ik heel erg blond van naar schatting een jaar of vijfendertig, was opgestaan van een tafel tje bij het raam en ging op haar gemak en alsof het vanzelf sprak, naast hem in een stoel zitten. En het meest verbazing wekkende was, dat sergeant Buck het pret tig scheen te vinden! Het was de allereer ste maal en wij kenden elkaar toch lang genoeg dat ik hem vergenoegd zag kij ken, en ook de eerste maal dat ik een vrouw gezien had die moedig genoeg was om hem te durven aanspreken, laat staan naast hem te gaan zitten. „O, gommenikkie. moeder; loek eens naar dat feestnummer naast onzen ouwen azijn- flesch!" riep mijn zoon uit, in de keurig nette bewoordingen van den beschaafden wereld. „Ja, ja; ik heb het gezien", zei ik. „Maak voort zeun, en vergeet niet je ooren te was- schen. En probeer eens of je, al is het maar voor één keertje, je haren kunt kammen." V. De kamers die mevrouw Chapman voor ons gereserveerd had, lagen halfweg de lange gang voorbij de lift. De mijne lag aan den kant van het meer, naast die van Cecily, en een kamer die in een zitkamer was veranderd, scheidde de hare van die van mevrouw Chapman. De kamer van George lag tegenover deze laatste en keek uit op de groote binnenplaats aan de achterzijde. Daarnaast lag de kamer van Bill, waar tevens Joe Anders zou slapen als deze terugkwam. De deurrn hadden glazen bovenlichten, die geopend konden worden om den bries van het meer te kunnen op vangen en de muren waren even dun als in alle zomerhotels. Toen ik op mijn kamer kwam, hoorde ik naast mij Cecily fluiten en den kraan van haar bad opendraaien. Ook aan den anderen kant hoorde ik een be kende stem. „Dat is een heele familiereünie, hè May?" zei de heer Ridley vroolijk. „Mag ik een schoon overhemd van je, beste?.Nee, een wit,Dank je. Neem deze weer weg. Dank je, beste." „Het is vreemd dat we George hier moe ten vinden, vind je ook niet?" zei mevrouw Ridley. „Er komen hier ieder jaar zoo'n half mil- lioen bezoekers, dan is het niet te verwon deren dat je bekenden ontmoet", antwoord de Ridley. „Cecily is werkelijk een beeld van een meisje. Ik zou willen dat Lisa iets van haar charme had nee, dat is het rechte woord niet „vitaliteit" is het meer." Ik draaide mijn bad aan en liet mijn laarzen opzettelijk met veel geraas op den grond vallen. Ik vond dat ik hun wel mocht laten weten, dat ik ze duidelijk kon ver staan. Het scheen geen indruk te maken. „Het zou me niets verwonderen als ze nog eens met hem trouwt", zei May Ridley. „Ik mag het lijden. Het zou een uitste kende connectie zijn. We zouden best wat kunnen gebruiken van de zaken van Chap man en Davis. Je zou daar uitstekend toe kunnen meewerken, als je zoo ongemerkt je broer een beetje bij de oude mevrouw Chipman in de hoogte steekt. Hij zal nooit een betere kans krijgen dan nu." Het bleef eer langen tijd stil; toen hoor de ik Ridley :eggen: „Kom bij dat raam vandaan en luister eens, beste." Ik begon te venschen dat ik mijn schoe nen niet zoo luidruchtig had laten vallen. De lamilieverhoudingen van de Ridley's be gonnen Interessant te worden. Een oogenbkk dacht ik dat ik nu wel niets meer zou kunnen opvangen, maar toen ging Ridley verder: „Kijk eens hier, May: je gebruikt je verstand niet." „Ifc zat juist te denken „Jé bedoelt lat je niet denkt", viel haar man in de rece. „Ik zou willen dat Je eens niet langer am je broer dacht, maar aan mij als dal niet te veel verlangd is van een Man om ran zijn vrouw te vragen. Ik behoef hier riet over uit te wijden, maar ais er eenige mogelijkheid is, haar zoover te krijgen, dm moeten George en Cecily trouwen. Ik v>rwacht dat Lisa en jij in deze zullen samenwerken. Goed begrepen?Je weet dat we een slecht jaar gehad hebben. Chapman en Davls zullen binnenkort wel overhoop lig;en met de Beurscommissie voor Beleggngswaarden, en daar kan iemand een lef honorarium aan verdienen. Dat George tij de firma werkt, maakt voor mij nog geen connectie. Maar als hij in de familie komt is de zaak voor elkaar. Geor ge heeft familiegevoel genoeg. En het wordt tijd dat je lem een beetje steunt. Als je soms redenen hebt, waarom Cecily Je niet aanstaat, dat verkies lk die niet te hooren Ik ga nu naar buiten om te zien, wat er van Lisa geworden is. Als Je klaar bent kun je ook beneden komen." Ik hoorde de gangdeur diohtgaan; een oogenblik iater hoorde ik door de afge sloten verbir.dingsdeur tusschen onze belde kamers het geluid van onderdrukte snik ken. Mevrouw Ridley huilde. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6