Verdere Duitsche opmarsch in het Oosten Ervaringen uit de sovjet-unie DINSDAG 1 JULI 1941 No. 24926 Ook Libau bezet Verduisteren: 82sie Jaargang O Duitsch weermachtsbericht Aanvullende beschouwing Prof. dr. L. K. Grondijs can het woord Enorme fouten van de sovjet-politiek Bijzonderheden 22.06 uur 5.21 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhoret. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. ^Kleine Advertenties (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 x Postcheque* en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztJn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) de HET DUITSCH CENTRALE OOSTFRONT ROE Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, hebben onze, in Galicië oprukkende troepen Lemberg genomen. In het miden van het legerfront werd de ring rondom de ingesloten Sovjet armeeën nauwer gesloten. Aan de kust werd Libau genomen. In den zeeorlog tegfn Groot-Brittannië hebben duikb^en tijdns nieuwe aanvallen genoemde vijgdelijke konvooien nog vijf op de In het \tërmacltsbericht van 29 Juni schepen met fi gezsaenlijken inhoud van 25.400 b.r.t. tozlnkö gebracht, waaronder een hulpkruir. Hierdoor is het succes bij de operaties &T1 d*e duikboot tot 96.100 b.r.t. gestegen' Gevechstvtëtuipfn hebben in den afge- loopen nach<voo Great Yarmouth uit krachtig bestemde konvooien drie koop vaardij schept, ftet tezamen 23.000 b.r.t., waaronder et gU0*- transportschip, tot zin ken gebrachl NlH^e luchtaanvallen waren In dén afgeloopen nacht gericht op havm-installaties aan den Humber. Is vijand wierp in den nacht van 29 op 30 Juni brand- en brisantbommen op het Nord-Duitcshe kustgebied, voornamelijk op w<onwijken in de steden Hamburg en Bre- mïn. De burgerbevolking leed eenige verlie- zn aan dooden en gewonden. Talrijke ge louwen werden beschadigd. Nachtjagers en de luchtdoel artillerie had- len bij het afweren van dezen Britschen uchtaanval opnieuw succes. Zij schoten lertien der aanvallende Britsche gevechts vliegtuigen neer. Bij de gevechten in het Oosten hebben zich kolonel Holm, commandant van een snelle afdeeling, kolonel Weber, comman dant van een regiment infanterie, luitenant Florent van een verkenningsafdeeling. feld- webel Berauer van een regiment bergjagers en koporaal Hasse van een regiment in fanterie, door bijzondere dapperheid onder scheiden. Bij het tot zinken brengen van twee tor pedoboot jagers, een torpedoboot en een duikboot der Sovjets hebben zich bijzonder onderscheiden luitenant ter zee eerste klasse Wuppermann als commandant van een groep motortorpedobooten, luitenant ter zee eer ste klasse Albert Müller, luitenant ter zee tweede klasse Weber en luitenant ter zee tweede klasse Haag als commandant van motortorpedobooten. Bij de zegevierende gevechten in het Oosten hebben verschil lende eenheden van de luchtdoelartillerie zich op schitterende wijze onderscheiden. Uit de Zondag gepubliceerde extra-berich ten en uit het weermachtsbericht van giste ren blijkt naar het DNB van militaire zijde wordt verklaard, dat de Duitsche weermacht aa'n het oostelijk front bij haar actie sinds 22 Juni midden in de Sovjet-troepen te recht is gekomen, die hun opmarsch vol tooiden, met het gevolg, dat deze nergens den Duitschen opmarsch hebben kunnen tegenhouden en voor een gedeelte reeds om hun eigen bestaan vechten. In het gevechts- gebied tussehen de Karpathen en de Oost zee teekenen zich in het bijzonder twee sec toren af. De grenzen tussehen deze sectbren worden gevormd door de uitgestrekte Prl- pet-moerassen. In den frontsector tussehen de Karpathen en de Prlpet-moerassen wer den reeds den eersten dag de moderne grensversterkingen na harden strijd door broken. De voortgaande aanval van het Duitsche leger leidde tot een sterken druk van uit het Noord-Westen en Noorden op Lemberg, waarvan de inneming is gemeld. Tegelijkertijd dringt een dreigende wig uit het gebied ten Zuid-Oosten van Lublin via Luck naar het Oosten, die ook door talrijke vijandelijke tegenaanvallen niet tegen te houden is. Het is zeer twijfelachtig of de Sovjet strijdkrachten in dezen sector den Duit schen opmarsch nog lan0 zullen kunnen op houden, hoewel reeds in een Zondag gepu bliceerd extra-bericht tot uiting kwam, dat daar in het gebied van Galicië keurtroepen van het Sovjetleger in het vuur zijn gewor pen. Belangrijk ongunstiger voor de Sovjets ontwikkelen zich de gevechten ten Noorden van de Pripetmoerassen. Het hier naar het Westen vooruitstekende grensgebied der Sovjets rondom Blalystok werd door een ge lljktljdlgen frontalen opmarsch vanuit Zuid-Oost-Pruisen door twee bijzondere stoottroepen in het Oosten afgesneden. De zuidelijke groep veroverde de vesting Brest- Lltowsk en rukte met algemeene richting ver naar het Noord-Oosten op ten einde zioh met de van Oost-Pruisen uit aanvallen de groep te vereenigen, die zich intusschen heeft meester gemaakt van de vesting Grodno. Het resultaat was de algeheele om singeling van twee sterke Sovjet-armeeën in het gebied rondom Blalystok en oostelijk hiervan. Deze ring wordt met den dag nauwer aangehaald en de zioh binnen dezen ring bevindende Sovjet-troepen trachten tevergeefs naar alle richtingen uitvallen te doen Door de dagelijksche aanvallen van het Duitsche leger en van het Duitsche lucht- wapen wordt de strijdkracht steeds minder. Kenmerkend voor de operaties in dezen frontsector is bovendien de dappere op marsch van snelle Duitsche troejjen, die aan weerskanten voorbij dezen ring via Baranowltz in 't Zuiden via Wilna in het Noorden het belangrijke knooppunt Minsk hebben ingesloten. Deze opmarsch is thans reeds ten Oosten van Minsk verder voortge zet. i Verder Noordelijk in het Baltlsche gebied werd de Njemen-sector veroverd en Kaunas bezet. Terwijl nog in de gebieden ten Noor den van Kaunas sterke vijandelijke gepant serde strijdkrachten tijdens hevige gevech ten vernietigd werden, was wederom een snelle Duitsche aanval gericht op de over gangen van de Duna bij Dunaburg en Jakobstat. Daar beide plaatsen in Duitsche handen zijn en bovendien de eenige belang rijke haven aan dit deel van de Oostzeekust nl.. vesting Libau, na korten strijd veroverd werd, hebben de in het gebied van de linie Wilna-Dunaburg-Riga en de Oostzee inge sloten en totaal verstrooide vijandelijke strijdkrachten nauwelijks nog een of an dere mogelijlcheid tot terugtrekken. Het Duitsche luchtwapen, dat zich in de eerste dagen der operaties, door een bijna totale vernietiging van het belangrijkste deel van het Sovjet luchtwapen de heer schappij in de lucht heeft veroverd, grijpt thans dagelijks met krachtige slagen in den strijd te land in. De Zondag opgegeven ver liescijfers van het Sovejt luchtwapen zijn tot in totaal 4500 gestegen, waarin ook het leger met een getal van 227, deels vernie tigde, deels buitgemaakte vliegtuigen, een aandeel heeft. Bijzondere aandacht verdienen ook de moedige en energieke aanvallen van de marine in het Oostelijk gebied van de Oost zee. Duitsche duikbooten en motortorpedo booten hebben twee torpedobootjagers, een torpedoboot en drie duikbooten van de Sov- jetvloot vernietigd. Hierbij komt nog een torpedobootjager die verloren is gegaan als gevolg van een mijn alsmede de beschadi ging van den kruiser Maxim Gorki. Daar ook bij Constantza aan de Zwarte Zee een torpedobootjager door kustartillerle vernie tigd is, heeft de Sovjetmarine in totaal in de eerste week, behalve de andere genoemde eenheden, alleen al vier torpedobootjagers, voor een deel van de modernste soort, ver loren. Dat ook de oorlog tegen Engeland onver minderd voortgaat, blijkt het duidelijkste 'f Onze landgenoot, prof. dr. L. H. Grondijs, is de eenige Nederlander, die in Rusland tij dens den vorigen wereldoorlog ervaringen aan het gevechtsfront heeft opgedaan en tevens de eenige niet-Rus, die in het na de Maart-revolutie gevormde anti-bolsjewisti sche witte leger met de wapens in de hand heeft medegevochten. Nu de strijd tegen het bolsjewisme weder is ontbrand, en de belangstelling van de ge- heele wereld daarop is gericht, heeft een redacteur van het AN.P. aan dezen hoog- ieeraar verzocht, omtrent zijn Russische er varingen een en ander te vertellen. Prof. Grondijs werd daartoe bereid gevonden. 'Nadat ik van een verblijf in 1915—1916 aan het Russische gevechtsfront in West- Europa was teruggekeerd, had de opperbe velhebber van land- een zeemacht, gene-.ebiêi een vrijwilligersleger werd aange- raal Snijders op voordracht van onzensorvn Hij is zich toen in Rostof als vrij- toenmaligen gezant in Parijs, jhr. de StuerfWillijer voor dat leger onder bevel van ge- aan mij, aldus dr. Grondijs, de opdrach r.enal Kornilof gaan aanmelden en is in de begaife Russische natie, slecht verde digd tegeide trachten van wanorde en wil lekeur ht voorwerp is geworden van een onzinnig' proefneming en onder de dwin- gelandii .eraikt is van'een groep geweten- looze je'eldmaars. Alle manifestaties van het Kornsk'-regiem en daarna van de Le- ninscjedlcbtuur, hebben de mij omgeven de Riskte officieren en mijzelf met een sterker atchuw tegen de nieuwe sovjet orde vfvud. Toe in Augustus 1917 prof. Grondijs' vrienen, de generaals Denikin, Markof, Erde> Kirnilof e.a. door den sovjet van Berisje werden gevangen genomen, is pnjjGrindljs voor hen opgekomen en is in m tevig conflict geraakt met den com- miaru Jordansky. Bedreigd met een re- v<jtioinair standgerecht, heeft prof. pmdis naar Roemenië moeten vluchten, var lij in het 55e infanterie regiment is incoporeerd. Toen de vijandelijkheden er erder gestaakt, keerde hij naar Rusland rrug In Kief vernam hij, dat in het Don- verleend om van het Russische en Roe meensche front rapporten te zenden as den Nederlandschen generalen staf. In J nuari 1917 ben ik, voorzien van een Nedr landschen diplomatieken pas, naar Rusled vertrokken. Toen in Maart 1917 de Ru'~ sche revolutie uitbrak, zat ik in Petrogjd- Oude relaties met befaamde RussischeJe" neraals zooals Alexejef, Broesilof, Den1*11' Markof. Kornilof e a heb ik toen hevat' zoodat ik de vijandelijkheden in de bataljons heb kunnen medemaken. gesihreven eerst in het storm regiment Komilof. daarna in het partlsamendetache- mept Tsjernetsof. In dat witte leger was prif. Grondijs de eenige niet-Rus en hij dDeg er de distinctieven van den kapiteins- gaad. Terloops toonde prof. Grondijs ons cdete"':enen en certificaten ten bewijze jjner deelneming aan gewapende verken- lingen en nachtaanvallen. waarvan hij te gen de roode troepen had deelgenomen. Er verd van beide zijden met groote verbitte ring en onbarmhartigheid gestreden. Prof. Niet slechts in militaire kringen, ook in universitaire, artistieke en111011 dalne sferen heb ik mogen omgaan ei daar bij heb ik een groote achting en gp'Ser held voor het Russische .volk opgewt. was daarom des te meer te betretfeu. c't aai G. gaf ons eenige «wijzen van wreedheid en brutaliteit der bolsjewistische benden. Toch aldus de hoogleeraar hadden wij meer achting voor onze roode tegenstan ders, die voor een overtuiging streden en met vaak groote dajjperheid stand hielden, dan voor de verachtelijke burgerij, die weg dook, wanneer de kogels floten en die ons in onzen kamp alleen lieten staan. Onder ons, witte gardisten, is de Russische koop mansstand door niemand vertegenwoordigd geweest. Prof. Grondijs vertelde verder, hoe hij, toen in Maart het nog kleine witte leger in het Koeban gebied door de rooden, door Stalin aangevoerd, ingesloten was op verzoek van Kornilof zich heeft laten ge vangen nemen door den vijand, ten einde te trachten om naar Klef te gaan, waar vele duizenden officieren, onwetend omtrent het lot hunner kameraden, nog vertoefden, en hen te bewegen, zich in Odessa naar den Kaukasus in te schepen Daar ik een vreemdeling was, in het be zit van een Nederlandsch paspoort, aldus prof. Grondijs, hebben de bolsjewisten mij in het leven gelaten. De documenten, die bewijzen voor mijn daadwerkelijke deelne ming aan den strijd tegen de rooden in hielden, had ik onder mijn kleeding verbor gen. Had men mij gefouilleerd, dan was ik nu al lang niet meer in het land der leven den. Vier weken lang vastgehouden in een bolsjewistischen pantsertrein want ten slotte vertrouwden de rooden mij niet heb ik de vervolging in talrijke schermutselin gen van mijn kameraden moeten aanzien. Na mijn vrijlating heb ik mij over Moskou en Moermansk naar West Europa kunnen begeven. Zoodra ik er een kans toe gezien heb. heb ik den strijd tegen de bolsjewieken hervat en wel na een reis door de Ver- eenigde Staten, Japan en Siberie aan het Oeralfront in admiraal Koltsjak's leger. Zoo ben ik o a. met twee luitenants en zeven tien verkenners het eerst in Sterlitamak binnengerukt. Een der merkwaardigste mijner krijgs avonturen r zoo ging prof. Grondijs voort is mijn verblijf geweest in de rangen van het 71e Japansche infanterie regiment, ter wijl het in het Amoerbekken zuiveringsac ties ondernam tegen talrijke dappere en goed bewapende rooden. De Japanners la ten nooit vreemdelingen toe onder hun combattanten en mijp geval schijnt uniek geweest te zijn. Toen in 1932 vijandelijkhe den dreigden uit te breken tussehen Japan en bolsjewistisch Rusland heb ik mij naar Mandsjoerije begeven. Daar heb ik wel de gelegenheid gehad om een Japansche in fanteriebrigade i generaal Hattori) te bege leiden tegen Chineesche detachementen, maar wat de roode bolsjewieken betreft, heb ik geen kans gehad. Ook in 1937, toen ik in Franco's leger vertoefde, heb ik vergeefsch moeite gedaan om aan frontgevechten te mogen deelnemen tegen de Catalaansche anarchisten. Niettegenstaande goede aan bevelingen heb ik b v. de terclo niet bij de bevrijding van den Alcazar van Toledo kun nen vergezellen, het schijnt, dat de autori teiten geen vreemde ooggetuigen wilden hebben van de uitroeiing der gemaakte ge vangenen, toch heb ik terstond na de ver overing van het gebouw de verdedigers in de kelders van de vesting kunnen omarmen. Prof. Grondijs geeft toe, dat de eerste lei ders der bolsjewiki van een oprecht idea lisme bezield geweest zijn en dat b.v. Lenin, Tsjitsjerin en zelf Djerjinsky aanvankelijk zich door een diep medelijden met verdruk te en verwaarloosde arbeidersklassen heb ben laten leiden. Maar hun foutieve en his torische inzichten (historisch materialisme) hun miskenning van den menschelijken aard (dwang tot collectiviseering) verspil ling van gezonde motieven en beweegkrach ten (de initiatieven van een gezond egoïs me) aanwakkering van onverwezenlijkbare instincten (ongebreideld internationalisme) hebben de oude eerbiedwaardige Russische cultuur vernietigd en het economisch be stel gansch ontwricht. Het zijn vooral twee enorme fouten der sovjet republiek geweest die in het binnen land onrust geschapen hebben en de weer baarheid van den Russlschen staat hebben verzwakt. De sovjetbewindhebbers hebben een hardnekkigen strijd aangebonden te gen den boerenstand, die aan de colleetivl- seerings staatkunde eerst na een moordda- digen dwang heeft toegegeven, minstens 1.700.000 boeren zijn vermoord in strafex pedities. Nog altijd staat de boer, vooral in de Oekraine, vijandig tegenover het bolsje wistische regiem. Verder hebben Lenin, la ter Trotzky, Stalin en hun satellieten, zich door de ongezonde idealen van het Marxis me laten verleiden om alle heilzame krach ten van het Russisch nationalisme, om alle gehechtheid van het Russische volk aan bo dem, volksaard en traditie, uit te roeien. Noch in de onderdrukking der gezonde boe- reninstincten. noch in die van een gezond stambesef. is de sovjetregeering geslaagd en de laatste jaren heeft zij water in haar wijn moeten doen. Maar er zijn zoodoende span ningen ontstaan, die de sovjetunie in hoo- ge mate hebben verzwakt. uit het nieuwe duikbootsucces. Bij deze tot zinken gebrachte tonnage van 96,100 brt. kwam gisteren nog een nieuw succes van het luchtwapen, dat 23,000 brt. tot zinken heeft gebracht. Daar het luchtwapen Zon dag in het zeegebied rondom Engeland 14,800 brt. tot zinken heeft gebracht, zijn de verliezen die in twee dagen tljds worden opgegeven, in totaal tot 134,000 brt. ge stegen. Het D.N.B. geeft nog volgende bijzonder heden: De pogingen van het bolsjewistisch» luchtwapen om den opmarsch der Duit sche troepen in het Oekralnsche strijdge bied op te houden, zijn ook op 29 Juni door den bliksemsnellen aanval van Duit sche jagers mislukt. Toen de Sovet-vllegtuigen door het sa mengebundelde vuur van het luchtdoelge schut en mitrailleurs geschrokken, nog bo ven de troepenafdeelingen bleven kruisen, doken plotseling vijf Messerschmitt-jagers op. Wat zich daarna afspeelde, was het werk van enkele minuten. De Duitsche Messerschmitts naderden met de grootste snelheid en storttten zich op de Sovjet- vliegtuigen, die zich door het maken van bochten en door zich los te maken van de formatie in veiligheid trachtten te stel len. Onder het vuur van de boordkanonnen en de mitrailleurs stortten drie Martin- bommenwerpers naar beneden. Op hetzelf de oogenbük schoot een andere Duitsche jager ook een Martin-bommenwerper neer. Op 300 meter hoogte vloog de zesde Sov jetmachine, die klaarblijkelijk een treffer in de benzinetank had gekregen, in brand en stortte met een sleep als van een ko meet omlaag. Door het neerschieten van deze zes SovJet-bommenwerjjers trok een Sovjet-eenheid, die zich totdusver aan den rand van een bosch verdedigde, terug. Blijkbaar hadden de bolsjewisten van de bommenwerpers grooten steun verwacht. Reeds na een week oorlog schijnt het geheel spoorwegnet in Europeesch sov jet-Rusland gedesorganiseerd te zij:- Zoo werden volgens gisteren uil M - -n r. de Turksche hoofdstad ontvai'«richten, sovjettroepen, die op verschmt .de stations te Moskou 46 uur lang vergeefs op tran sport hadden gewacht, door de autoriteiten teruggenomen. Alle vrachtauto's zijn in de hoofdstad aan het burger onttrok ken ten bate van het transport van troe pen. die blijkbaar niet meer jjer trein kun nen reizen. Te Smolensk hoopen zich tal rijke sovjet-troepentransporttrelnen op. van hedenavond: tot morgenochtend De maan kwam heden op te 13.03 uur en gaat vannacht te 1.32 uur onder. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Prof. mr. J. J. Schrieke te Leiden is be- noemd tot Secretaris-generaal van Justitie (Stadsnieuws, le Blad). De verkoop van tweedehandsch auto's (2e Blad). Geen rijwielbanden als een openbaar ver voermiddel kan worden gebruikt (2e Blad). Een gemeente Wieringermeer ingesteld (Binnenland, 2e Blad). Buitenland De Duitsche opmarsch in het Oosten gaat geregeld voort (le Blad). Nieuwe viootverliezen der Britten (le Blad). /.IB VOORTS ^LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1