Groote Duitsche successen 82ste Jaargang MAANDAG 30 JUNI 1941 No. 24925 Grodno Brest-Litowsk, Wilna, Kowno, en Dunaburg bezet Nationaal-socialistische betooging in Den Haag Verduisteren: Meer dan 4000 sovjet-vliegtuigen en ruim 2200 pantserwagens vernietigd Vele sovjet-divisies ingesloten Lemberg doordeDuifsche troepen genomen Frankrijk breekt met de sovjets Rede van Oberdienstleiter Schmidt 22.07 uur 5.21 uur J EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W.Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K, Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets.' per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd Andere advertenties 37 ets. per regeL Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. .Kleine Advertenties (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT foor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd rijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post 2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdag deelde mede, dat Zondag berichten gegeven zouden worden over den strijd in het Oosten en prompt zijn deze ook gisteren afgekomen. In het geheel verschenen twaalf officieele communiqué's. Zij vermelden: Eerste communiqué: „Om het dreigende gevaar uit het Oosten af te weren, heeft de Duitsche weermacht op 22 Juni te drie uur in den ochtend, midden in den geweldigen opmarsch der vijandelijke strijdkrachten, ingegrepen. De eskaders der Duitsche lucht macht stortten zich nog in de ochtendsche mering op den Sovjet-vijand. In weerwil van de groote numerieke meerderheid van den vijand heeft de Duitsche luchtmacht reeds op 22 Juni de luchtheerschappij in het Oosten bevochten en dr Sovjet-luchtmacht vernietigend verslagen. Alleen al bij luchtgevechten werden 322 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten, gedeelte lijk door jagers, gedeeltelijk door luchtaf weergeschut. Met de op den grond vernielde toestellen was het aantal vernietigde vlieg tuigen op den avond van 22 Juni tot 1811 gestegen. De Duitsche luchtmacht verloor op dien dag 35 vliegtuigen." Tweede communiqué: „Het Oostelijke Duitsche leger is vroeg op den 22sten Juni over een breed front over de grens getrok ken. Het stootte midden in de Sovjetlegers, die hun opmarsch voltooiden. De sterke grensversterkingen van den vijand werden voor een deel reeds op den eersten dag .oorbroken. Onder zeer zware verliezen mislukten de hevige te genaanvallen der Sovjet-Iegeys. De Duitsche luchtmacht heeft een roemrijk aandeel in deze gevechten gehad." Derde communiqué: „Op 23 Juni heeft de vijand woedende tegenaanvallen op de voor hoeden onzer aanvallende colonnes gedaan. Bij deze krachtmeting bleef de Diiitsche sol daat overwinnaar. Alle Sovjet-aanvallen werden afgeslagen. Zij eindigden voor een deel in bloedige en verbitterde gevechten van man tegen man. De vesting Grodno werd aangevallen en na harden strijd ingenomen. De vijandelijke luchtmacht leed op dezen dag opnieuw buitengewoon zware verliezen. Op den avond van den 23sten Juni was het aantal vernietigde Sovjet-vliegtuigen reeds tot 2582 gestegen." Vierde communiqué: „De vesting Brest- Litowsk, die met ondersteuning van de zwaarste artillerie werd aangevallen, valt in onze handen. Het laatste steunpunt van den vijand, de citadel, wordt op 24 Juni door onze troepen bestormd. De Duitsche opmarsch bereikt Wilna en Kowno. Beide steden worden nog op denzelfden dag ingenomen. Het opperbevel der Duitsche weermacht meldt uit het hoofd kwartier van den Führer: „Lemberg is heden door Duit sche troepen genomen. Van de citadel waait sedert 4.20 uur de Duitsche oorlogsvlag." Vijfde communiqué: „Om den Duitschen opmarsch te stuiten, heeft het Sovjet-leger getracht, met ontelbare pantserwagens onze divisies aan te vallen, achterwaartsche ver bindingen af te snijden jf door de beginnen de omsingeling heen te breken. In samen werking met onze pantserafweerafdeelingen hebben de Duitsche gepantserde strijd krachten echter een definitief succes be haald. Zij werden daarbij gesteund door luchtafweergeschut en vliegers. Ook de nieuwe Sovjet-reuzentanks zijn voor de dap perheid van den Duitschen soldaat en de hooge hoedanigheid onzer wapens bezweken. Na afloop der eerste vier dagen van strijd waren 1200 Sovjet-pantserwagens door 'e legerafdeelingen en 97 door de afdeelingen der luchtmacht vernietigd." Zesde communiqué: „26 Juni 1941. Na een moedigen opmarsch hebben onze in Naar oflicieel wordt medege deeld, heeft de Fransche regee ring de diplomatieke betrekkin gen met de Sovjet-Unie ver broken. de Baltische landen opereerende troe pen de Duna bereikt. Op verscheidene plaatsen trokken zij over de rivier. De stad Dunaburg valt in Duitsche handen. Achtste communiqué: „Op 26 Juni heb ben de Duitsche gepantserde strijdkrach ten in een geweldigen slag ten Noorden van Kowno, die twee dagen duurde, de KAART VAN PELT De strijd in de Baltische landen. Alle pogingen van der. vijand, om dezen opmarsch door wanhopige tegenaanvallen te verhinderen, strandden op de dapperheid van onze soldaten." Zevende communiqué: „De strijdkrachten der Duitsche marine hebben in den strijd tegen de Sovjet-marine talrijke moedige operaties ondernomen. In het Oosten der Oostzee is een Sovjet-torpedobootjager door mijnen tot zinken gebracht. De kruiser „Maxim Gorki" werd zwaar beschadigd. Duitsche duikbooten vernietigden twee Sovjet-onderzeeeërs; Duitsche motortorpe- dobooten hebben twee vijandelijke torpedo- bootjagers, een torpedoboot en een duikboot tot zinken gebracht. Een poging van twee Sovjet-torpedoboot- jagers om de haven van Constandza aan te vallen, werd door kustartillerie verijdeld. Na een korte beschieting vloog een dezer jagers in de lucht, de andere verwijderde zich snel." In hét getal der circa dertig betoogingen, Vrijdag en Zaterdagavond over het geheele land georganiseerd ter onderlijning van de parolen, uitgegeven door de machtige Am- sterdamsche bijeenkomst van Vrijdagavond J.I., was de te 's-Gravenhage ongetwijfeld de meest imposante. Op het mooie, rijk met de hakenkruis vlag, met het zwart-rood der N.S.B. met het volk- sche oranje-blanje-bleu versierde Plein, waar het adelaarssymbool van. het Groot Duitsche rijk voor het gebouw van den Hoogen Raad de spreekplaats kroonde, stroomden onder de klanken der muziek van den' Rijksarbeidsdienst, van alle kan ten de colonnes samen en pakte zich een dichte menschenmenigte bijeen. We zagen div. groepeeringen van de N.S.D.A.P., ook den Bund Deutscher Madel en Hitlerjugend. van de N.SJ3. met de WA. en den nationalen jeugdstorm, ook de N.S.N.A.P. enz. Voor het nnt verzamelden zich de auto riteiten. Strak flankeerden zes vaandeldragers met hun vaandels de spreekplaats. Fel kletterden de fanfares van tusschen de gebouwen omhoog. De enthousiast gestemde menigte be groette met blij en langdurig applaus de sprekers en onderbrak ook tijdens de rede voeringen de sprekers herhaaldelijk met ge weldig en geestdriftig applaus. De samenkomst werd namens de N.S.D.A.P. door Kreisinspektor dr. G. F. Schuon ge opend. Daarna was het woord aan den commis saris-generaal, den leider van het Arbeits- bereich der N.S.D.A.P. in Nederland. Ober- dienstleider Fr. Schmidt. REDE OBERDIENSTLEITER SCHMIDT. Oberdienstleiter Schmidt, zeide o.m.: Nu wij hier bijeen zijn, gelijk wij Vrijdag in Amsterdam bijeen waren, willen wij eraan herinneren, dat eenmaal de bolsjewisten gezegd hebben, dat Duitschland bolsje wistisch moest worden. Dat was in den vorigen wereldoorlog25 jaar geleden. Dat was in de dagen van Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht, Thaelmann, Max Hölz en an dere beruchte communistische figuren die in Duitschland het bolsjewisme propageer den en daarvoor zekeren aanhang verkre gen. Daartegen is Adolf Hitler te velde getrok ken. Hij riep zijn kameraden op om samen den strijd aan te binden mede tegen de Joden en plutocraten, die in Duitschland het communistisch gevaar vergrootten. Heden begrijpen nog zoovele Nederlanders niet, wat het nationaal-socialisme betee- kent. Doch wij weten, hoe onze kameraden zich tegen het communistische gevaar heb ben geweerd en wij eeren den onbekenden S.A.-man, die als eerste zijn leven in dien strijd heeft moeten laten (krachtig ap plaus). Thans strijden de bruinhemden van Hitier en de zwarthemden van Anton Mus- sert samen voor de verwezenlijking van de nationaal-socialistische idealen. Evenals vóór 20 jaren in Duitschland het geval was waren het tot voor kort in Nederland de joden, die de volksche gedachte ondergroe ven en die hier te lande tegen Duitschland hitsten. Weet het Nederlandsche volk wel, hoe gruwelijk de bolsjewisten indertijd te werk zijn gegaan? Na hiervan een korte schets te hebben gegeven, ging spreker voort, met de ver klaring, dat thans het tijdstip is gekomen om definitief met het bolsjewisme in Europa af te rekenen. De Führer heeft in 1939 nog getracht in zooverre tot overeenstemming met het Sowjetrussische bewind te komen, dat het de grenzen van de Sowjetunie niet meer zou overschrijden, doch wat sindsdien is ervaren, o.a. dat Churchill en zelfs de Ne derlandsche ex-koningin door den Oranje zender gezegd hebben, liever met het bols jewisme dan met. Adolf Hitler samen te werken, doet ons de consequenties trek ken. Onder algemeene blijken van instem ming herinnerde spreker vervolgens aan de Vrijdag te Amsterdam gehouden groot- sche betooging, waar de Rijkscommissaris ten aanhoore niet van „enkele duizenden", doch van minstens 40 a 50.000 personen, de nationaal-socialistische kameraadschap, die ons in dezen strijd samenbindt zoo voortreffelijk naar voren heeft gebracht. Een groot deel van de Nederlandsche be volking begrijpt nog niet waar het om gaat, want zij begrijpt het nationaal-so cialisme niet. Doch ook de Duitsche nationaal-socia- listen hebben aanvankelijk slechts weinig ledenaanhang gevonden. Doch hun aan hang groeide in eenige jaren van 1000 tot 10.000, daarna tot 100.000, tot een millioen, tot 60 millioen en tenslotte tot 85 millioen (daverende toejuichingen). Tot de Nederlandsche nationaal-socialls- ten wilde spreker zeggen: blijft trouw in uw geloof, houdt dit als eenig mogelijke vast. Ook uw volk zal dit geluk deelach tig worden en het nationaal-socialisme volledig erkennen. Het jaar 1941 zal voor Nederland beslissend zijn ten aanzien van de houding van zijn bevolking. Dat heeft de Rijkscommissaris op Nieuwjaarsdag 1941 te verstaan gegeven. Na verder herinnerd te hebben aan de woorden van den Rijkscommissaris op de betooging van Vrijdag j.l. te Amsterdam, zei spr. tot de Nederlandsche kameraden: „Houdt het oranje-blanje-bleu van uw oude princevlag in eere en zorgt er voor, dat het niet door marxisme en bolsjewis me wordt bezoedeld. Wij, Duitsche kameraden, zijn trotsch op onzen leider en wij wisten reeds 20 jaar geleden, waarvoor hij ons eenmaal zou op roepen. Wij zijn dankbaar, dat hij ons thans daarvoor geroepen heeft en dat wij dezen grooten tijd mogen beleven. Onze Duitsche moeders hebben in den wereldoorlog haar offers gebracht, want twee millioen harer mannen en zonen zijn in dien strijd gebleven, tien millioen wer den er gewond. Doch dank zij den Führer, Adolf Hitler, is ons volk uiteindelijk sterker dan ooit uit dien strijd naar boven gekomen. Thans roept de groote moeder Germa- nia ons op om het bolsjewisme uit Euro pa te helpen verdrijven. Dat heeft Adolf Hitler reeds in ,Meir. Kampf" voorzien. Thans zijn onze geest en ons gebed bij onze soldaten, die in de sterkste weer macht op aarde strijden en die hun taak niet zouden kunnen volbrengen, indien zij Gods zegen niet hadden. Zoo treden wij onder aanvoering van onzen Führer in vol vertrouwen aan om den bolsjewistischen duivel te vernietigen en het nationaal-socialisme in Europa te doen doordringen tot alien. Spreker eindigde zijn gloedvolle, met gespannen aandacht door de duizenden toe hoorders gevolgde rede met een: „Voor Adolf Hitler, Sieg Heil." REDE VAN VAN GEELKERKEN. Hierna trad de heer C. van Geelkerken, plaatsvervangende leider der N.S.B. en hoofdstormer van den Nationalen Jeugd storm naar voren. Ook deze spreker deed in geestdriftige woorden uitkomen, dat het thans om de eindafrekening gaat en dat het Nederlandsche volk nu moet kiezen tusschen nationaal-socialisme of bolsje wisme. Tegenover den vervloekten oproep der communistische internationale: „Pro letariërs aller landen, vereenigt u", stellen wij onze leuze: „Volk sluit u aaneen." Het bolsjewisme of communisme is de conse quentie \*an den marxistlschen klassen strijd, die het volk uiteenscheurt. Toch schreef in 1935 de Standaard, het blad van Colijn, dat van de twee stelsels, nationaal- socialisme en communisme, dit laatste hem nog het liefste ware. Wie er thans nog zoo over denkt, vare daarmee naar de hel. Wij, nationaal-socialisten, als volk van Ger- maanschen bloede, hebben onze keuze reeds lang gedaan. Wij staan in trouw en verbondenheid aan de zijde van den Ger- maanschen Führer (algemeene toejuichin gen). Spr. zeide, dat als antwoord op de vraag van de vrouw van de overzijde van het Kanaal, de Nationaal-socialistische Vrouwenorganisatie van Maandag a.s. af een inzameling zal houden onder de vrou wen van Nederland ten voordeele van het Duitsche Roode Kruis (luid applaus). In het vervolg van zijn rede gaf de heer van Geelkerken de verzekering, dat de Nederlandsche nationaal-socialisten liever met de Duitsche kameraden ten onder zouden gaan, dan dat zij levend in han den van de Engelsche machthebbers zou den komen (herhaald houzee-geroep). Ook uit de concentratiekampen, die een uitvin ding van de Engelschen uit den boeren oorlog zijn hebben nationaal-socialisten doen hooren, dat zij geestelijk ongebrokfen zijn gebleven. Spr. gaf uiting aan de hoop, dat thans eindelijk de oogen van de meer derheid van het Nederlandsche volk open zullen gaan en dat de beste tradities van ons volk weer naar voren zullen komen. Als volk kunnen wij thans niet wegkrui pen. De nationaal-socialisten weten en be grijpen dat. Zij zullen offeren wat zij kun nen om de overwinning voor het natio naal-socialistische Germaansche rijk te helpen verzekeren. Spr. eindigde: „Met Mussert hou zee." Plechtig deed het muziekkorps van den Duitschen arbeidsdienst hierna „Mijn schilt ende betrouen" over het Plein weer klinken. Allen brachten hierbij den natio- naal-soclalistischen groet. Ten slotte wer den het Deutschland en het Horst-Wessel- lied met eenzelfde plechtigheid en eer betoon ten gehoore gebracht. overwinning behaald. Verscheidene vijan delijke divisies werden ingesloten en ver nietigd. Meer dan 200 Sovjet-pantserwa gens, waaronder 29 van het zwaarste type, meer dan 150 stukken geschut en honder den auto's vielen in onze handen." van hedenavond: tot morgenochtend De maan kwam heden op te 11.49 nur en gaat vannacht te 1.19 uur onder. Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Rantsoenen voor gas en electriciteit met 25 pet. verlaagd (le Blad). Het bedrijfsvergunningenbesluit 1941 afge kondigd (le Blad). Hoogere prijzen voor melk, boter en kaas (2e Blad). Taxi-tarieven voor het geheele land vast gesteld (2e Blad). Brand in „De Harmonie" te Groningen (Gemengd, 2e Blad). Buitenland Groote Duitsehe succesen in het Oosten (le Blad). Zware verliezen der Britsche koopvaardij vloot (le Blad). De Poolsche pianist en oud-minister-presi dent Paderewski, 81 jaar, overleden. (Kunst, 2e Blad). ZIE VOORTS ..LAATSTE BERICHTEN19 EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1