LTOfH DAftlAJ) - Tweede Blad Zaterdag 28 Juni 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Officieele Kennisgevingen AGENDA Winterhulp Nederland IS UW RADIO DEFECT? FEUILLETON Een man verdween.. VEILIG VERKEER. Uitreiking diploma's Verkeersexamen. Hedenmorgen zijn op de scholen de di ploma's uitgereikt aan de leerlingen, die in de vorige maand met gunstig gevolg ver keersexamen hebben afgelegd. Zooals be kend gaan deze examens uit van de Ver- eeniging Veilig Verkeer en worden zij afge nomen door de politie. 35 scholen met' 1026 candidaten gaven zich voor de examens op. Hiervan slaagden er 535 als voetganger en 328 als voetganger en wielrijder. Aan 163 leerlingen kon geen diploma worden uitge reikt, hetzij doordat zij ten gevolge van af wezigheid niet aan het geheele examen konden deelnemen, hetzij doordat zij toon den niet voldoende de verkeersregels te kennen of in acht te nemen. Gebleken is andermaal, dat op onder scheidene scholen het verkeersonderwijs met groote toewijding en nauwgezetheid ge geven werd, waarvoor op deze plaats gaar ne een woord van lof wordt gebracht. ONGELUK IN DE ZWEMINRICHTING „DE ZIJL". Toen gisteravond te kwart voor acht de zweminrichting „De Zijl" werd ontruimd miste men den 21-jarigen melkbezorger H. v. d. K., wonende Heerensingel. Men is toen het bassin gaan afdreggen en heeft na twintig minuten het lichaam opgehaald. Pogingen om door het toedienen van zuur stof de levensgeesten nog op te wekken bleven zonder resultaat. Het slachtoffer had dikwijls last van kramp in de beenen en men vermoedt dat ziüks ook nu het geval is geweest. Hoewel het druk was in de zweminrichting heeft niemand van het ongeluk iets gemerkt. RJt. HOOGERE BURGERSCHOOL TE LEIDEN. Geslaagd voor het toelatingsexamen: J. v. Beek, Wassenaar; J. Blaauwhof, Zoeter- meer; J. Boerman, Wassenaar; M. Brons geest, Leiden; N. de Bruyn, Wassenaar; E. Deprez, eOgstgeest; H. Derksen, Leiden; J. v. Dijk, Leiden; R. van der Ham, Voorburg; P. Heemskerk, Noordwijkerhout; B. Henkus, Lisse; P. Hoogeveen, Leiden; A. Kallenberg, Leiden; W. van der Klugt, Noordwijkerhout J. Mentink, Leiden; A. v. Mil, Lelden; J. Pitlo, Oegstgeest; E. Plouvier, Leiden; J. van der Poel, Oud-Ade; J. Reintjes, eOgst geest; H. Boskamp, Leiden; J. v. Rijn, Lisse; H. Rijsbergen, Leiden; J. Schalks, Leiden; H. Schreuder, Leiden; Th. Smit, Oegstgeest; P. Somers, Leidschendam; F. Sonius, Leid schendam; B. Stockmann, Roelofarensveen, H Stuifzand, Leiden; E. Teernstra, Sasscn- heim; H. Tros, Leiden, H. Tummers, Leiden; A. Umans, Voorburg; H. Urlus, Noordwijk; C. Verkley, Rijpweterlng; J. Volders, Leiden, J. Vreeburg, Lelden; M. van der Weijden, Noordwijk; Oh. v. Woerkom, Den Haag; N. v. Zijp, Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen Geschiedenis: J. C. Trimp (Rotterdam) DE BUITEN-KERKELIJKE JEUGD. Een actie van de Ned. Herv. Gemeente. Zooals wij onlangs hebben gemeld wordt er van de zijde der Ned. Herv. Gemeen te dezer stede een actie ontwikkeld om de buiten-kerkelijke jeugd tot de kerk te brengen. Zoo werden onlangs in de Marekerk sa menkomsten gehouden, waartoe de leerlin gen van middelbare scholen en van de la gere scholen waren uitgenoodlgd. Het ligt in de bedoeling om dergelijke samenkomsten die zeer druk bezocht waren, <Van tijd tot tijd te herhalen. Thans is door de kerkeraad der N.H. Gemeente besloten om door de Commis sie voor Evangelisatie plannen te doen ontwerpen om te komen tot bearbei ding van de buiten-kerkelijke jeugd. Verder is tot de wijtobesturen van de ker keraad het verzoek uitgegaan om in het najaar straatsgewijze enkele bijbellezingen te organiseeren bij wijkbewoners aan huis In het Diaconessenhuis slaagden voor de aanteekening KraamverplegingZr. L. de Later, Zr. H. G. Haspers, Zr. Y. E. Koe slag en Zr. W. Lubbinge. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 29 JUNI. Leiden Chr. Ger Gem. (Steenschuur) Voorm. 10 en nam. 5 uiir ds. Joh, Jansen. Eglise Wallonne: dix heures et demie mr. R. Blommaert. Ev. Luth. Gem.: Voorm. 9 uur ds. Bieger en voorm. 10.30 uur ds. Makkink. Ger. Kerk (Zuiderkerk)Voorm. 10 u. ds. Westerink. nam. 5 uur ds, Wiersinga. Ger. Kerk (Heerengracht)Voorm. 10 uur ds. v. d. Schaaf: nam. 5 uur ds. Weggemans. Ger. Kerk (Oude Vest): Voorm. 10 uur ds. Wiersinga en nam. 5 uur ds. Westerink. Ger, Kerk (Morschweg): Voorin. 10 uur ds. Weggemans en nam. 5 uur ds. v. d. Schaaf. Ver. van Vrijz. Herv.: Voorm. 10% uur ds. J. W. van Nieuwenhuyzen. Nijmegen. Willem de Zwijgerkerk (Oegstgeest)Voorm. 10.'30 uur dr. Boersema. Vrijz. Kinderkerk (Federatiehuis)Voorm. 12.30 uur dr. K. H. Boersema. Rem, Ger. Gem.: Voorm. 10.30 uur ds. H. J. Mispelblom Beyer. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19)'Vóorm. 1030 uur Gez. Mis. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur ds. van Béusekom; nam. 7 uur de heer Martens van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht ds. H. Moolhuizen Alphen a,d. Rijn Ned. Herv. Kerk (Juli- anastraat)Voorm. 10 uur dr. Scheers nam. 6.30 uur ds. Stehouwer. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. 6.30 uur de heer Ned. Herv. Kerk (Oudsh.weg)Voorm. 10.30 ds. Immink. Evangelisatie (Hooftstr.): Voorm. 10 uur en nam. 6.30 uur de heer de Jong. Geref. Kerken (Hooftstr.): Voorm. 10 en nm, .30 uur ds. Hartkamp. Raadhuisstraat: Voorm. 10 uur ds. Mulder, nam. 5 uur de heer D. C. Tiemens. De Ruyterstraat: Voorm. 10 uur de heer D. C. Tiemens, nam. 5 uur ds. Mulder. Chr, Geref. Kerk (v, Reedestr.): Voorm. 10 en nam. 6 uur leesdienst. Oud Geref. Gem. (Lok- v. Mandersloostr) Voorm. 10 en nam. 5 uur leesdienst. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur ds. Meijer. Rem. Ger. Gem.: Nam. 7 uur ds. Gtiunther. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 7 uur ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm, 10.30 en nam. 7 uur Leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u, ds. Klüsener. nam. 6 uur de eerw. heer Dekker. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur cand. W. C. P. den Boer. TWEEMAAL DISTRIBUTIE-BESCHEIDEN GEHAALD. Door de politie alhier is aangehouden de 60-jarige J. W. W., die zijn distributie bescheiden had gehaald en vervolgens het kruisje op de stamkaart zoodanig had uit geradeerd dat hij voor de tweede maal dis tributiekaarten wist te krijgen. Bij een der de poging liep hij echter tegen de lamp! GOUDEN DOCTORATEN. Dinsdag 1 Juli a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn dat Dr. H. W. ter Haar, predi kant te Deventer, wonende aldaar aan onze Universiteit tot doctor in de Godgeleerd heid promoveerde. Woensdag 2 Juli a.s. zal- het vijftig jaar geleden zijn dat Mr. S. B. W. Graaf van Limburg Stirum, thans wonende te 'sGra- venhage, aan onze Universiteit tot doctor in de Rechtswetenschap promoveerde. ORGELCONCERTEN HOOGLANDSCHE KERK. Het programma der wekelijksche orgel concerten in de Hooglandsohe Kerk door den organist Feike Asma, vermeldt a.s. Maandagavond van 8,15 uur—9,15 uur wer ken van Böhm, Vivaldi, Bram Bruin, Guil- mant e.a. De toegang tot dit concert is ge heel vrij. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER VAN ZEYST. Donderdag 10 Juli a.s, herdenkt de heer Jan van Zeijst, controleur der plaatsbewij zen bij de Ned. Spoorwegen op het station alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de v.m. Holl. IJzeren Spoorweg Maatschap pij in dienst trad. Daar de heer van Zeijst reeds jaren op het station alhier werkzaam is, is hij zeer be kend, zoodat het hem op zijn jubileumdag, zeker niet aan belangstelling zal ontbreken! cand. W. C. P. den BoerP7oo: :tem%adaoo.. .fj Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur ds. J. van Leeuwen van Pekela. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur lees dienst. Evangelisatiekring: Nam. 3 uur samenkomst. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm, 9.30 en nam. 6 uur ds. Jacobs. Geref. Kerk: Geen opgave. Chr. Geref Kerk: Voorm. 10 uur en nam. uur ds. Kieisen, Rem. Kerk: voor Vrijz. Herv Nam. 6 uur ds. Westmeyer van Rotterdam. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur Lees dienst. Haarlemmermeer Hoofddorp: Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 3 uur, ds. J. C. Salverda. Vijfhuizen: Voorm. 10 uur de heer A. C. Brörens; nam. de heer H. Heersma van Amsterdam. AalsmeerderwegVoorm. 10 uur, de heer W. T, J. Koudstaal. Bennebroekerwég: Nam. 3 uur de heer W. T, J. Koudstaal. Lijnden: Voorm. 10 uur, de heer P. v d. Berg, Badhoevedorp: Voorm, 10 uur, de heer J, H. Boerlijst. Hazerswoude Ned. lïerv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur ds. Kiehl. Geref. Kerk- Voorm. 10 en nam. 7 uur ds. Héuzeveldt. Hillegom Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ch. Eerhard. Ger. Gem.: Voorm. 10 eh nam. 3 uur, ds. Meijer van Pijnacker-Nootdorp. Chi. Ger. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, Leesdienst. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.30 uur, dr. K. A. Beversluis van Zutphen. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur ds. G. van Sindèren. Kaag Ned. Hérv Kerk: Voorm, 10 uur, as. W. Th. v, d. Windt; nam. 4 uur, ds. H. W. La- zonder van Nieuw-Vennep (Jeugddienst). Katwijk Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 uur ds. E. Warmolts; nam. 6 uur idem. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 ds. J. G. Aalders, nam. 5 uur idem. Katwijk Zee Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Gilhuis. Katwijk Zee Ger. Gem., Remisestraat: Van. 10 uur en nam. 5 uur, Leesdienst. Koudekerk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6.30 uur, ds. F. G. van Bins- bergen. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Haspers. Leiderdorp Ver. v, Vrijz. (Lindelaan 12a): voorm. 10.30 uur. Dienst. Leiderdorp Ned. Herv, Kerk: Voorm. 10 uur ds. Pop van Zwammerdam, nam. 6.30 uur ds. Van Duykeren van Abcoude. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6.30 uur ds. Dijk. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10 uur cand. A Sonneveld, hulppred. te Voorburg; nam. 5 uur, ds. De Jong van Soheveningen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Boukma. Leimuiden Ned". Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur ds. Van Veenen, Ger. Kerk: Voorm. 10.30 uur ds. N. Warner van Ter Aar; nam. 7.30 uur leesdienst. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. ds. Martens van Amsterdam. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. W. van Wijngaarden. Ger. Kerk: Voorm. 10.30 uur ds. Lichter van Nieuwebrug en nam. 7.30 uur, leesdienst. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. Kater. Ger Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, ds. Speelman. hi te Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer A. v. Scherpenzeel. Nieuw Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds, Lazonder; nam. 7 uur Jeugddienst. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3.30 uur ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 4 uur leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. 2.30 uur de heer Smit van Heemstede. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 7.30 uur Leesdienst. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10,15 u., cand. A. P. v. d. Haas. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, qs. T J. Jansen Schoonhoven; nam. 7 uur, ds. G. C. van Niftrik van Rijnsburg (Jeugddienst). Ger. Kerk (Mauritslaan)Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Óverduin van Kaïnpen. Ger. Kerk (Morschweg)Voorm. 10 uur, ds. Mer-kelijn van Leiden. Rijnsatcrwoudc Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 ds. J. H. de Vree. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 6.30 leesdienst. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., dr. Van Niftrik; nam 5 uur, ds. F. J. Pop van Delft. Kerkzaal: Voorm. 10-uur ds. A. Verwaal van Den Haag; nam. 5 uur, dr. Van Niftrik. Ger. Kerk (Rapenburg)Voorm. 10 u.. cand. C. van Rij van Rotterdam; nam. 6 uur, ds. Van der Loo. Ger. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. 10 uur, ds. Van der Loo; nam. 6 uur, ds. Post. Concordia: Voorm. 10 uur, ds. Post; nam. 6 uur, cand. Van Rij. HET DISTRIBUTIEKANTOOR. Rectificatie. Detaillisten, grossiers en instellingen kun nen zich in het vervolg niet tot 4 u. 30 n.m., zoals hier gisteren abusievelijk is medege deeld, maar tot 3 u. 30 aan het Distributie kantoor vervoegen. 4565 De Burgemeester van Leiden. STEVENINCK. Leiden, 28 Juni 1941. DISTRIBUTIE RIJWIELBANDEN. In aansluiting op dé publicatie d.d. 12 Juni 1941 wordt thans medegedeeld, dat de gelegenheid, om aanvragen in te dienen voor toerbuiten- en toerbinnenbanden, ge sloten blijft tot nadere aankondiging. Van 1 Juli a.s. af worden dus geen bon nen voor bovenbedoelde banden verstrekt. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK Leiden, 28 Juni 1941. 4563 CENTRALE KEUKEN. Van het Rijksbureau van Voedselvoorzie ning is bericht ontvangen, dat de knipkaar- ten evenals voorheen -toch dagelijks mogen worden afgegeven, zoodat wat dit betreft de mededeeling in de bladen van 25 Juni j.l. als vervallen beschouwd kan worden. Gehandhaafd blijft echter de bepaling, dat de knipkaarten slechts geldig blijven 3 weken na afgifte. Op de knipkaarten wordt dus aan de achterzijde de datum gestem peld tot waarop deze geldig zijn. De afgifte van knipkaarten blijft dus in het vervolg dagelijks geschieden alleen tij dens het afhalen der maaltijden. 4564 De Directeur van den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, afd. Centrale Keuken, S. ROZEMOND. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5,30 uur, Leesdienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. en nam. 5 uur ds. Krijkamp. Geref, Kerk: Voorm 9.30 en nam. 5 uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Jansen van den Haag. Ned. Prot. Bond Voorm, 10.30 uur de heer C. van 't Riet van Leiden. Pinkstergemeente: Voorm. 10 uur de heer J. G. Bantz van Haarlem; nam. 5 uur de heer Zout man. Ter-Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 urn en nam. 7.30 Uur, ds. Huls. Ger. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 7.30 uur, ds. Warner. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds.' H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gem. (Gebouw Leidscheweg 41)Nam. 4.30 uur Leesdienst. Ver. dei* Vrijz. Herv., „Ons Eigen Huis^','Leid scheweg 66Nam. Tuur, ds. R. H. Oldeman van Santpoort. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6.30 uur ds. Vroëg in de wey. ■Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Smidt. Oud Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. v. d. Kraats. Wassenaar Ger. Kerk, Zijllaan: Voorm. 10 uur, ds. Ferlnga; nam. 5 uur ds. B. D. Smeenk uit Blokzijl. Ger. Kerk, BloemcamplaanVoorm. 10 uur, ds. B. D. Smeenk uit Blokzijl; nam. 5 urn-, ds. Feringa Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.30 uur, dr. K. F. Sparnaay. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. De Bel. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur ds. van der Ent Braat. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7.30 uur ds. Dronkert. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur de heer Smit van Heemstede; nam. 7.30 uur ds. C. A van Harten. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 7.30 uur ds. P. de Ruig. Zoetërmeer Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur dr. J. J. Woldendorp (H.D. en Voor- ber. HA.). Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6.30 uur ds. H. Versluijs. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 7 urn* lees dienst. Ver. tot Vérbr. der Ger. Waarh.: Voorm. 10 en anm. 7 uur de heer Wildschut te R'dam, Ver. v. Vrijz. Herv.: Nam. 6.30 uur ds. Lin- schoten te Laag Keppel. Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst NB.- D.AP. en N.SJ3, nam. 7.30 uur. Stadszaal: Snip- en Snaprcvue. 7.30 uur nam. Zondag. Jeruel le Groenesteeg 16: Bijeenkomst vm. 10 uur en nam. 6 uur. Leger des Heils Hooigracht 30: Bijeenkomst 10 uur, 3.30 en 7.30 uur. Stadszaal: Snip- en Snaprevue, 2.30 uur nam. en 7.30 uur ham. BIOSCOPEN, f 18 Jaar: 14 jaar: fi alle leeftijden. Luxor-theater: „Eva uit het Vrouwenparadijs" Dagelijks nam 2 en 8 u ir Zondag 2—7 uur doorL voorstelling. Lido-Theater: „De man met de twee gezich ten" t Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u Woensdag en Zaterdag ma- tinée 2.30 uur. Trianon-theater: „Drie verliefde vrijgezellen" t Dagelijks 2 en uur. 's Zondags van 26.30 uur doori voorstelling. Casino-theater: „Zijn beste vriend Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaterdag ook 2% uur Zondags te 2; 4% eD 8 uur nam. Rex-theater: ,;D. m 88" Dagelijks 2 en 8 uur nam,: Zondag 2—8% uur door! voorstelling. Katwijk Zee: Nova-Theater. ..Een hopeloos geval". Dagelijks 8 uur nam. s Zondags ge sloten, De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 28 Juni 20 uur tot Zaterdag 5 Juli 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18 Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel, tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren v. Alphen, v. d. Hoeven, Hovens Gréve, Kors, Renaud en Simons. Te" Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr .Va^rekamp, tel. 21916. O LUCHTTEMPEBATUUB. 14 gr. C. (58 gr. C.). Gironnmmer van de W. H. N. 5553. De Bank van de WJBJJ. IsKas- rereenigtag N. V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt gelnk In veler leven. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst IE M C O n.v. NIEUWE RIJN 32. 5798 (Ingez, Med.) Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10 uur, ds. Eykman. Zwammerdam Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Stehouwer van Aphen en nam. 7 uur ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gem.: Voorn. 10 uur mej. ds. Giinther. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Middelburg: ds J. van Doom te Ouderkerk aan den Amstel en ds. A, Zwiep te IJmuiden. BAPTISTE GEMEENTEN. Aangenomen: Naar Almelo, cand. H. D. Hoog- winkel te Haarlem. De Kerkeraad der Ger. Kerk te Vlissingen benoemde cand. W. H. Wamsteker te IJmuiden tot hulpprediker aldaar. Door LESLIE FORD (8 De stem die ik bij de hut gehoord had, de man waar mevrouw Ghapman over gesproken had zij pasten niet ibij een man die zich voor Sam Graham liet doorgaan, die uit een brandenden auto naast den weg verdwenen was om een an der in zijn plaats achter te laten, noch met den man die dezen avond opnieuw in de wildernis was weggevlucht. Een smalle rookkolom steeg nog omhoog van het kampvuur en dreef langzaam naar de donkere dennenbosschen tegen de berg hellingen. Lang nadat alle anderen waren gaan slapen, zaten Cecily en George nog naast het vuur te praten, met de ruggen naar ons toe. Mevrouw Chapman ademde met hoorbaar snurken in haar tent; Joe, Bill en de kok lagen er achter in diepen slaap. Ik kon nog steeds den slaap niet vatten. De stemmen der praters woeien in vlagen naar mijn slaapzak over, gemengd met rook, als de zwakke bries een oogen- blik wakkerde; die van George onduidelijk, maar zeer dringend; Cecily's helder en vér- dragend. Ik heb dikwijls genoeg voor luistervink gespeeld in mijn vreemde samenwerking met mijn vrienden kolonel Primrose en ser geant Buck, maar dan was het altijd eenigszins te rechtvaardigen. Dit was enkel domme nieuwsgierigheid en de eenige ver ontschuldiging was dat ik het wel moést hooren, als ik niet in mijn slaapzak wilde smoren. Ik hoorde Cecily zeggen, blijkbaar in ant woord op iets wat ik niet verstaan: „Je hebt toch beloofd, daar niet meer over te praten, vóór we in New York terug waren. Dat weet je toch?" „Maar ik kan zoo lang niet wachten, Ce cily. Je weet dat ik van je houd. Ik heb al jaren lang gewacht; jé bent het nu een maal waard om op te wachten. Maar zoo kan het toch niet doorgaan, Cecily. Kan je het me nu niet zeggen? Steve komt immers nooit terug. Je kunt toch niet altijd om hem blijven treuren. Hij is dood. Ik weet wel dat je nooit zooveel om mij zult geven als je om hem gedaan hebt, maar als je een huis en kinderen had, zou je hem eerder kunnen vergeten." „Misschien wel," zei Cecily langzaam. Na een lange stilte ging zij voort: „Er is nie mand anders, George het is enkel dat ik zoo weinig naar trouwen verlang. Misschien hadden vader en jij gelijk, door me dat over Steve te vertellen, maar weet je, ik had daarvoor al besloten, met je te trouwen maar daarna kon ik het onmogelijk meer aan je zeggen. Het is vreemd, maar het heeft in mij iets veranderd; of het nu waar v/as of niet. En ik heb het nooit echt kun nen gelooven Steve was zoo niet." „Maar als je wist dat hij zoo was, zou dat dan verschil voor je maken? Je zou de oude mevrouw Stuyvesant kunnen vragen. Ik heb je verteld wat ze gezegd heeft: „Ik heb ook wel eens gegokt en altijd verloren. Hij heeft nu eens goed gegokt. Ik ben blij dat ik hem dat geld geleend heb, al wist ik het zelf ook niet. Ik heb het nu terug, en ik wil er niets meer over hooren! Het was werkelijk reus achtig, zooals ze het opvatte." „Zooiets was niets voor Steve", zei ze rustig. „Zooiets kon hij niet doen". Er was een lange stilte. Ik hield mijn adem in. Zou hij haar nu gaan vertellen dat Steve Grant leefde, dat hij dezen zelf den avond hier geweest was, en geweten had dat zij er was? Hij moest het zeker overwogen hebben, te oordeelen naar de lange pauze voordat hij opnieuw sprak. Misschien vond hij het al te gevaarlijk, en was hij bang dat Cecily's trouw zoo groot zou zijn dat die zelfs dezen schok zou kun nen verdragen. Of misschien meende hij enkel dat het niet het geschikte oogenblik was. In elk geval zei hij alleen: „Het is al laat. Je moet eigenlijk al slapen." Hij stond op en stak zijn hand uit om haar overeind te helpen. Een oogenblik stonden zij tegenover elkaar in het maan licht. „Misschien zul je er later anders over denken." Zooals George het zei, klonk het niet als een bedreiging, maar het hield de moge lijkheid- in er een te worden, nu ik wist dat hij de macht had, Steve in een heel ander licht te toonen, zoodra hij dat verkoos. Cecily bleef nog staan. Zij bleef naar George opkijken; haar haren glinsterden in het zachte licht der maan met een weer glans van antiek zilver. „Het spijt me zoo, George", zei ze vrien delijk. „Ik wilde dat ik dat gevoel niet had. Maar het is nu eenmaal zoo." Hij nam haar hand en hield die een oogenblik tegen zijn lippen. „Ga nu met de looppas naar bed, lieve meid. Ik zal het vuur nog dooven." Ik hoorde hoe Cecily de ritssluiting van haar slaapzak opentrok, zich in den zak wurmde en de sluiting weer dichttrok. Pas veel later hoorde ik aan haar gelijkmatige ademhaling dat ze eindelijk ingeslapen was George zat nog steeds bij het vuur. Einde lijk hoorde ik hem opstaan en met zijn voet het vuur uiteenschoppen. Ik begreep dat hij tot een besluit gekomen was. want hij trap te met een beslist gebaar de laatste gloeien de houtspaanders uit en liep met vasten tred naar zijn slaapplaats aan den anderen kant van de tent. Toen wij den volgenden morgen aan den Zuid-Oostelijken arm van het Yellowstone- meer op het bootje zaten te wachten dat ons zou komen ophalen, had ik voor het gedrag van Steve Gran-t nog steeds geen, ook maar eenigszins logische verklaring kunnen vinden. Hier in de intense helder heid van een volkomen andere omgeving schenen mij de vijftien kilometer die ons scheidden van de blokhut in het bosch als even zooveel jaren die terugreikten naar een wilden fantastischen droom. Voor ons uit strekte de ruwe houten aan legsteiger zich in het kalme blauwe water uit. Een flauwe lichtpaarse nevel hing om de afgeronde toppen van de Absarokas, die aan den horizon tegen een onbewolkten hemel, zoo blauw en puur als vlasbloesem, afstaken. Een paar trompetzwanen zeilden statig over de saffierblauwe baai. Dit alles was veel te liefelijk, te vredig en sereen om een deel van een dreigende werkelijkheid te kunnen zijn. Ik keek naar Cecily, zooals ze daar met Bill en George op het eind van den steiger zat, de handen om de knieën geslagen en het hoofd eenigszins achterovergebogen. Zij keken naar drie fluweelzachte elandstieren die met naar voren gebogen gewei graasden tusschen de moerassige wilgenboschjes, in het vlakke gedeelte waar de rivier in het meer uitmondt. Hoe was het mogelijk dat Cecily, zoo vroolijk en luchthartig ak de zonnestralen op het kristalheldere water, het middelpunt van een dreigend noodlot kon zijn. Of dat George, met alles waf hij wist, met de macht om allen levenslust van het meisje naast hem met één slag te ver nietigen, zoo onbekommerd en beminnelijk kon zijn als juist dezen morgen Mevrouw Chapman zat naast mij op de ruwgehakte steenen van de voorraadschuur naast den steiger en kauwde peinzend op een grashalm. „Ik kan je niet zeggen, wat een opluchting het voor me was, toen ik Joe met de pakpaarden zag vertrekken", zei ze. „Ze gaan terug tot de hut, en trekken om het meer heen, om ons aan het andere eind weer op te wachten. Dat is een tocht van minstens twee dagen, en ik hoop dat Joe in dien tijd weer afgekoeld zal zijn. Joe is een eigenaardige kerel. Zijn vader is vee boer in Idaho. Nadat Joe van de landbouw school in Wyoming kwam, is hij hier bij den Parkdienst geweest. Ik heb hem hier in Yellowstone vier jaar geleden ontmoet en hem overgehaald naar Cinnabar te ko men. Hij is een uitstekende rentmeester en ik zou niet weten hoe ik het zonder hem moest stellen." Ze keek naar het eind van den steiger met een spottende flikkering in de blauwe ooèen. „Ik zou het uitstekend zonder George kunnen stellen, maar ik zou niet graag wil len dat dat Joe zijn nek zou kosten." De tinteling in haar oogen vervaagde. „Weet je, hoe meer ik van George Pelham zie, des te meer ben ik er op tegen dat Cecily met hem trouwt. Waarachtig, ik zou alles kunnen doen om dat te verhinderen, Grace alles". Ik keek haar niet aan, maar ik begreep dat haar ijzeren vierkante kin wel even grimmig vastberaden zou zijn als haar bruuske afgebeten woorden. „Hoe is hij toch zoo naar voren geko men?" vroeg ik. „Hij moet toch veel ouder zijn dan haar andere vrienden" „Hij is drie-en-dërtïg Hij kreeg zijn kans omdat hij Steve's beste vriend geweest was op het kantoor van Cecily's vader." (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 22

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6