LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 28 Juni 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Rede ir. Mussert Gemengd Nieuws Binnenland Terugloopende vischprijzen SPORT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Buitenland MARKT tlsohe reorganisatie cok in Nederland, die thans nu de beslissing in liet Oosten valt, ook hier aangepakt moet werden. Daarom zijn alle instellingen en politieke ideeën, die reactionnair een nieuwe ontwikkeling willen tegenhouden, en vooral die, welke eens tot helpers van het marxisme zijn ge worden, of zich de hulp. van het marxisme lieten welgevallen, een beletsel voor eo-i ge lukkige toekomst. Wij zullen ze opruimen en voor het Nederandsche volk den weg vrijmaken voor deelneming aan den nieu wen opbouw. Het Nederlandsche volk moet in volledige gelijkgerechtigdheid en met bij zondere erkenning van zijn bekwaamheden de hem. toekomende plaats Innemen en het zal zijn eigen geluk en zijn welstand be vorderen, als het zich van den binnenge drongen joodschen, kapitalistischen, ten deele reeds nihilistischen en boljswistischen maar evenzeer van den verouderden reac- tionnaixen geest en dwang bevrijdt en in dien gij, nationaal-socialisten. geloovig en vol vertrouwen op de voorzienigheid en haar bestuur, de goede geesten bindt, die uw vaderen reeds eenmaal uw geestelijke en volksohe geaardheid in den strijd deden handhaven. Ik groet de Duitsche en Nederlandsche natonaal-socialisten. Heil Hitler, Nadat de rijkscommissaris, wiens rede herhaaldelijk door applaus werd onderbro ken, het spreekgestoelte had verlaten, on der daverende toejuichingen van de en thousiaste menigte, betrad de leider van de nationaal-socialistische beweging in Nederland, ir. A. A. Mussert, het spreek gestoelte. De leider -der N.S.B. sprak als volgt: Mijnheer de rijkscommissaris. Volksgenooten en kameraden. U, mijnheer de rijkscommissaris heeft gesproken, tot ons Nederandsche nationaal- socialisten en over onze hoofden heen tot dat deel van het Nederlandsche volk dat begrip heeft voor de grootsche, geweldige gebeurtenissen van dezen tijd. Het is mij een plicht en een voorrecht u, mijnheer de rijkscommissaris daarop te antwoorden, niet slechts als leider van de N.S.B. in naam der Nederlandsche natio naal-socialisten, maar ook als zoon van mijn volk, in naam van het Nederlandsche volk, dat zich bevindt in de tragische om standigheid, dat het in de ure des gevaars door zijn regeering werd. verlaten en nu uit eigen beweging, ja, tegen degenen, die gevlucht zijn in, de kracht moet ont plooien, die noodig is om het voortbestaan van dit volk te waarborgen. Dit volk, dat zulk een groote geschiedenis achter zich heeft, dat zulke groote eigenschappen in zich draagt, is tc goed, veel te goed om in den chaos onder te gaan."» Onmdidellijk na het begin van den oor log tegen de bolsjewisten bekend geworden was. heb ik Adolf Hitler, dien wij, Neder landsche nationaal-socialisten, erkennen als den van God gegeven Germaanschen leider een telegram van den volgenden inhoud gezonden: „In dit beslissende uur, waarin de strijd van het nationaal-socialistische en fascis tische Europa tegen zijn bolsjewistischen doodsvijand begonnen is, is het mij een voorrecht aan u, Führer aller Germanen, de plechtige gelofte te kunnen afleggen, dat de nationaal-socialistische beweging in Ne derland onverpoosd en krachtig haar taak zal voortzetten het Nederlandsche volk te winnen voor de nationaal-socialistische idee en daarmee voor het nieuwe Europa. Namens mijn duizenden strijdende kame raden meld ik u, dat zij zich door niemand in trouw zullen laten overtreffen en dat zij zich in zullen zetten voor de gemeenschap pelijke overwinning. God bescherme u en geve aan uwen strijd zijn onmisbaren ze gen". Ik heb mij kameraden niet kunnen raad plegen over dit plan, maar ik ben er vol komen zeker van. dat datgene, wat uit mijn hart opsteeg, ook hun gevoelens weergaf. Het is mij een voorrecht hier te kunnen melden, dat ik het volgende telegrafische antwoord heb ontvangen: „Voor de belofte van trouw, mij in dit be langrijke uur namens de Nederlandsche nationaal-socialisten gezonden betuig ik u mijn hartelijken dank. Ik verbind daaraan mijn groeten en mijn beste wenschen voor uw verderen arbeid in dienst van onze ge meenschappelijke idee. Onderteekening Adolf Hitler". Wij weten allen waarom het gaat. Indien het monsterachtige bondgenootschap tus schen kapitalistische, joodsche en bolsje wistische machten of. persoonlijker ge zegd, tusschen Ohurchill, Roosevelt en Sta lin er in mocht slagen de overwinning te behalen, dan zou ons land en ons volk öp de volgende wijze te gronde gaan: 1. Wij zouden worden uitgehongerd dooi de blokkade, die Europa moet afsluiten van de wereldvoorraden aan levensmiddelen en grondstoffen en wel in nauwe samenwer king met het Sovjet-Russische blok in het Oosten. v 2. Daarna zou Nederland het slagveld worden tusschen de angel-saksische en de Duitsche mogendheid, zoodat geen steen op den anderen gelaten zou worden. 3. Ten slotte zou Engeland zich na de overwinning op zijn eiland terugtrekken en Europa overlaten aan den bolsjewistischen chaos, waarin iedere vorm van godsdienst en Europeesche cultuur ten gronde zou gaan. De overwinning van de Duitsche wapenen beteekent de definitieve afwending van de bolsjewistische bedreiging, de inschakeling van de groote Russische productiemogelijk heden in de Europeesche economie en de mogelijkheid tot opbouw van een nieuw Euroua. waarin de volken in vrede en sa menwerking met elkander kunnen leven. Wij bezweren thans ons volk te kiezen: ..voor Hitler in zijn roeping voor het Duit sche volk voor de Germaansche volken, dus ook voor ons volk, ja, voor geheel Europa of voor Stalin in zijn roeping voor den duir vel". De keus is niet moeilijk voor den recht schapene. Wij, oude nationaal-socialisten hebben die keus reeds eenige jaren geleden gedaan, doelbewusten zonder dralen, uit liefde jegens volk en vaderland. Voor ons sprak het steeds vanzelf, dat Duitschland en zijn Führer Europeesche roeping hebben. U, mijnheer de rijkscommissaris, zult ver wonderd zijn, dat nog niet het gehëele Ne derlandsche volk dit inziet. De oorzaak hier van ligt eigenlijk hierin, dat dit volk zoo trouw en zoo fatsoenlijk ls, dat er nog velen zijn, die nog steeds niet kunnen gelooven, dat zij sedert jaren stelselmatig belogen en bedrogen zijn door degenen, die zij steeds vertrouwden. Langzaam maar zeker dringt dit inzicht toch tot hen door. En met dit ontwaken komt de verontwaardiging over zooveel slechtheid en de wil tot samenwer king met ons. Tienduizenden marcheeren reeds in onze gelederen. Ik geef u de verzekering: het Nederland sche volk doet mee. Maar twintig jaar stel selmatige vergiftiging kunnen niet in een paar maanden krachteloos worden gemaakt Wij zijn er trotsch op, dat vele duizenden onzer volksgenooten in de „Standarte West- land" van de SJ3. en het nationaalsocialis- tische autocorps deelnemen aan den veld tocht tegen de bolsjewisten. Nederland is althans vertegenwoordigd. Dagelijks smart het ons, dat niet een goed georganiseerd, goed geoefend Nederlandsch leger onder flinke leiding naast het Duitsche, Roemeen- sche en Finsche leger kan staan. Ons met onzen nationalen trots, ons die niet gewoon zijn aalmoezen te krijgen, ons bekommert het dat Duitschland nu weer bijna alles alleen moet doen. Indien ons volk bij de verkiezingen van 1937 ons had geloofd, dan zouden wij van tien tot 15 Mei 1940 niet tegenover elkaar hebben gestaan, dan zou den niet duizenden in een broederoorlog ge vallen zijn doch dan had thans het Neder landsche volk schouder aan schouder met den Duitscher gestaan. Het heeft niet zoo mogen zijn .Gods wegen zijn ondoorgronde lijk. Maar gelukkig is het toch zoover ge komen, dat er in het Nederlandsche volk een kern gebouwd is, die volkomen begrip heeft voor de worsteling tusschen de goede en de duivelsche machten, een kern die on wrikbaar vaststaat in haar overtuiging, die het Nederlandsche volk steeds meer probeert te winnen, die blij van zin en in vol ver trouwen de noodzakelijke offers draagt, die God. dankt dat hij voor de instandhouding van Europa mannen als Hitler en Mussolini heeft gezonden. In naam van deze steeds meer groeiende, steeds krachtiger kern van het Nederland sche volk zeg ik u. mijnheer de rijkscom missaris: het Duitsche volk kan op ons rekenen als op zijn trouwsten broeder. Hóuzee Volksgenooten en kaméraden. Laat ons niet uiteengaan alvorens met onze gedachten geweest te zijn met onze strijdende kameraden, de honderdduizenden Duitschers en de honderden Nederlanders, die in het Oosten hun leven op het spel zetten. Ons, Nederlanders, betaamt het bij zonder aan de zware offers van mannen en zonen te denken. Wij, Nederlanders en Duitschers, zullen hier gemeenschappelijk een lied zingen, dat zij daar aan den overkant met hun bolsje wistische bondgenooten nooit zullen kunnen zingen, namelijk het oude Nederlandsche gebed: „Wilt heden nu treden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. In het Maas-Waalkanaal, waar den laat- sten tijd bij gebrek aan goede zwemgele- genheid in Nijmegen druk gezwommen wordt, in weerwil van het zwemverbod, is gisteren de 28-jarige gehuwde J. P. Janssen onder Malden bij Nijmegen verdronken. Het lijk is opgehaald en naar het lijkenhuisje overgebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. HEVIGE STORM IN JAPAN. Het Wetselijk deel van Japan met inbegrip van het Noordelijk deel van kyoeshoe is Woensdag geteisterd door een storm, zooals de laatste 36 jaar niet is voorgekomen. De storm hield in onverminderde sterkte aan tot den volgenden morgen. 26 personen wer den gedood. Duizenden huizen werden over stroomd. De aangerichte schade is aanzien lijk. In de prefectuur Foekoeoka werden tien personen gedood, terwijl er zestien werden vermist. 196 huizen werden overstroomd. In de prefectuur Saga werden zestien personen gedood. Tienduizend huizen kwamen onder water te staan. Door de hevige regens wer den de wegen vernield en de spoordijken ondermijnd, zoodat het spoorwegverkeer in het geheele Noordelijke gedeelte van Kyoeshoe moest worden gestaakt. In de pre fecturen Saga en Foekoeoka is meer dan 60.000 acres bouwgrond door het water over stroomd. PERSONEELE BELASTING MOTOR- RIJTUIGEN. Met het oog op een zoo economisch mo gelijk gebruik van de aanwezige benzine voorraad wordt in het algemeen in den laatsten tijd geen rijvergunning meer ver strekt voor personenauto's met een grooter benzinegebruik dan 15 liter per 100 K.M. Tengevolge hiervan werden vele houders genoodzaakt een ander, lichter voertuig aan te schaffen en het eerste motorrijtuig op te leggen. Ingevolge de bepalingen van de Wet op de Personeele Belasting moesten zij echter voor beide voertuigen personeele belasting betalen Op ee desbetreffend verzoek van de K.N.- A.C. heeft thans het Departement van Fi nanciën beslist, dat in de hier bedoelde gevallen een aanslag voor het laatst aan geschafte voertuig achterwege blijft. NEDERLANDSCHE LANDMEETKUNDIGE FEDERATIE. NA AFLOOP. Ook de rede van ir. Mussert werd herhaal- delij door houzeegeroep en blijken van In stemming onderbroken. Nadat de N.SB.-leider het podium had verlaten, werd hij door den rijkscommissaris met een handdruk gecomplimenteerd. De muziekkapel van het Duitsche arbeids front zette hierna het Nederlandsche dank gebed „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Gedenckclanck, in, dat staande door alle aanwezigen werd medegezongen. Vervolgens sprak General-Kommissar Schmidt een kort sluitingswoord: Wij hebben zooeven het lied onzer vaderen gezongen, het Nederlandsche dankgebed. Bidden wij God dat hij onze troepen zegene, zoolang die in de lucht, op het water en op het land strijden. Wij kunnen deze bij eenkomst echter niet besluiten zonder een groet aan- onzen Führer. Dan worden de vanen geheven, de schop pen van de mannen van den arbeidsdienst worden aan den schouder gebracht en een driewerf „Sieg heil" weerklinkt over de hoofden van de duizenden, die met enthou siasme en groote belangstelling de bijeen komst hadden bijgewoond, waar een zoo belangrijk en waarschuwend woord tot het Nederlandsche volk werd gericht. Autoriteiten verlaten het terrein, weldra gevolgd door de formaties met haar vlaggen en vaandels en door de duizendkoppige menigte, die zich in alle richtingen ver spreidt, en' waarvan een deel wederom In marschformatie zich naar het station be geeft, waar de extra-treinen wachten. Evenals voor den aanvang der massa bijeenkomst had ook thans weer de politie op voortreffelijke wijze het intense verkeer geregeld, zoodat dit zonder eenige stoornis verliep. De hoofdcommissaris, kolonel Tulp, had persoonlijk de algemeene leiding op zich genomen, terwijl overste Staal, chef van de euniformde politie, met de uitvoering was belast. De afmarsch van het ijsclubterrein ving om half tien aan, en om kwart over elf arriveerden de laatste groepen aan het cen traal station. Het was een onafgebroken rij van bezoekers van de grootste bijeenkomst, die Amsterdam heeft gekend, die langs de hoofdwegen van de stad naar de treinen marcheerde. Evenals bij de aankomst was het verkeer uitstekend geregeld, zoodat ner- gen stagnatie optrad en de afmarsch een zeer vlot verloop had. Vroolijke liederen klonken en W.A.-kapellen speelden mar- schen. De enthousiaste stemming, die zich op het ijsclub terrein van de menschen had meester gemaakt, uitte zich herhaaldelijk in leuzen en liederen. Ook nu was de belangstelling langs den weg zeer groot. Velen stonden op de trottoirs om de voorbij marcheerende gade te slaan. Op het centraal station was de drukte enorm. Op vier perrons stonden de treinen gereed en regelmatig reden volle wagens weg. Tot zeer laat in den avond duurde het vertrekken van de treinen, om de tiendui zenden, die uit alle plaatsen van ons land naar de hoofdstad waren gekomen, weer naar hun haardsteden terug te brengen. EEN MILLIOEN HOOGERE VISCHOMZET IN ZEELAND. (Van onzen deskundigen medewerker.) De aanvoeren waren Maandag ruim te IJmuiden. In totaal 27 schepen losten mooie ladingen, in hoofdzaak bestaande uit schol, schar, wijting en horsmakreel. De dagomzet bedroeg f. 35,000.De hoogste besommer was de snurrevaadkotter IJM. 224 met f. 5.300. Tengevolge van het warmere weer zgn de prezen wat tcruggeloopen. De vangsten waren deze week niet zoo ruim als de voor gaande week, zoodat de besommingen niet onbelangrijk lager waren. Betaald werd voor zalm f. 7,40; tarbot f. 3,80 tot f. 3,00 en voor tong f. 4,tot f. 2,50 per kilo. Kleine schol f. 88.tot f. 38.pufschol f. 36, tot f. 7,roode poon f. 67,tot f. 60,pie terman f. 36,tot f. 60,horsmakreel f. 22, f. 14,wijting f. 28,tot f. 18,kleine wij ting f. 16,tot f. 14,groote schar f. 35,tot f. 28.—; kleine schar f. 10,tot f. 11,50; alles per kist van 50 K.G. De kustvisscherij kon regelmatig worden uit geoefend. De schokkers en kleinere vaartuigen maken nog steeds bevredigende besommingen. Vorige week was de hoogste dagbesomming een snurrevaadkotter met- f. 1.3Q0. De garnalenvisscherij op de kust leverde even eens bevredigende resultaten op. De vraag was Iets minder, zoodat de prijzen iets terugliepen. Een Vlaardingsche firma heeft 1800 vaten gezouten visch geïmporteerd. Dit is voor het eerst in langen tijd, dat weer eens een belangrijk kwantum visch uit het buiten land wordt geïmporteerd. Voor den visch- handel is van het grootste belang, dat er weer wat zoutevisch aangebracht wordt, daar dit artikel lang ontbroken heeft. Ge hoopt wordt daarom, dat deze party spoedig door meerdere gevolgd zal worden. De aalvisscherij in het IJsselmeer levert be vredigende resultaten op. Tengevolge hiervan wordt er nog weinig op snoekbaars gevischt, zoodat er van deze visch nog niet veel aan de markt komt. De anpjovlschvisscherij loopt ten einde; voor de visschers is het geen ongunstig seizoen geweest. De omzet over de Zeeuwsche vischvellingen was in 1940 met f. 4,100.000.juist een mil- lioen gulden grooter dan in het voorgaande jaar. Veel mosselzaad wordt er op het oogenblik van de Waddenzee naar Zeeland vervoerd. De voorbe reidingswerkzaamheden voor het nieuwe seizoen vereischen dit jaar meer tijd dan anders. De schepen zijn belangrijk langer onderweg dan voorheen, daar zij niet op eigen kracht mogen varen, doch gesleept moeten worden. Het mos- selselzoen zal daarom belangrijk later aanvan gen dan in 1940; waarschijnlijk, dat dit eerst einde Augustus het geval zal zijn. WATERPOLO. WEDSTRIJD TE AALSMEER. Het dameszevental van de poloclub Ooster- bad" te Aalsmeer speelt Maandagavond te 8 uur voor de competitie thuis tegen Meeuwen III. ter wijl het tweede dameszevental daarna een vriendschappelijken wedstrijd speelt tegen Do Snippen. Congres te Utrecht. In het geografisch instituut van de rijks universiteit te Utrecht is gisteren het vier de congres van de Nederlandsche land meetkundige federatie gehouden waarvoor een groote belangstelling bestond. De voorzitter van de federatie, prof. dr. J. M. Tienstra, heeft den congressisten een welkom toegeroepen en daarna de voor deze gelegenheid ingerichte tentoonstelling in de hal van het gebouw geopend. Nadat de bestuursmededeelingen waren afgehandeld en de verslagen waren goed gekeurd. had de verkiezing plaats van een lid van het dagelijksch bestuur, wegens reg lementair aftreden van den heer G. F. Witt, die niet herkiesbaar was. In zijn plaats is gekozen de heer B. de Boer. Hierna hadden de commissievergaderin gen plaats, te weten die van de deskundig technischen, van de maatschappelijke or ganisatie en van den werkkring. Na deze vergadering was er een pauze, waarvan de congressisten gebruik maak ten om de door den heer E. Kruidhof, lec tor van de landbouwhoogeschool te Wage- ningèn ingerichte tentoonstelling van gra- phieken, statistieken en fotomateriaal over de ruilverkaveling te bezichtigen. In de plenaire slotzitting heeft ir. A. G. Swart, adjunct-secretaris van de centrale cultuurtechnische commissie te Utrecht, een lezing gehouden over het onderwerp: De sociaal-economische beteekenis van de ruilverkaveling. Van de2e lezing hebben wij gisteren reeds in de rubriek land- en tuinbouw een verslag gegeven. Na een uitvoerige discussie over deze lezing werden de commissievergaderingen behandeld, waarna, na de rondvraag, prof. Tienstra het congres heeft gesloten. JOSJIZAWA UIT BATAVIA VERTROKKEN Het DN3. meldt uit Tokio: De bijzon dere Japansche afgezant voor de handels besprekingen met Nederlandsch-Indië, Jos- jizawa, is met de leden der Japansche han delscommissie uit Batavia vertrokken. Voorts werd begonnen met het vertrek der Japanners uit Nederlandsch-Indië. MISBRUIKEN BIJ HET VERHUREN VAN HUIZEN. Sleutelgeld is verboden. Het komt in den laatsten tijd herhaalde lijk voor, dat woningen te huur worden ge vraagd, terwijl men daarbij een bepaald be drag als belooning voor het aanbieden dei- woning in het vooruitzicht stelt. Deze sleu- telgelden, welke men zich nog uit de laatste jaren van den vorigen oorlog zal herinneren, varieeren van f. 2.50 tot f. 25.en zijn in sommige gevallen nog belangrijk hooger. Dergelijke aanbiedingen worden zelfs open lijk in advertenties gedaan. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat deze handelwijze in strijd is met het huurprijsbesluit 1940 en wordt beschouwd als prijsovertreding. Zoo wel degene, die sleutelgeld aanbiedt als hij, die het aanneemt, zijn evenals tusschen- personen, zooals woningbureaux, strafbaar. De inspecteurs voor de prijsbeheersching zullen streng optreden tegen deze misbrui ken, die in den grond een ontduiking zijn van de bepalingen, die huurprijsverhooging verbieden. Dit geldt ook voor de gevallen, waarin de verhuurder de eisch van over neming van de inboedel als voorwaarde voor het aangaan der huurovereenkomst stelt. Ook hier begaan zoowel de verhuurder als de huurder een strafbaar feit. VROUW DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond is bij Waterhuizen, onder Groningen, een vrouw van middelbaren leeftijd door den trein aangereden en ge dood. De identiteit van het slachtoffer is nog niet vastgesteld. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Het Britsche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht geprobeerd met zwakke strijdkrachten Noordwest-Duitschland bin nen te vliegen. Door bommen werd slechts geringe schade aan gebouwen veroor zaakt. De aanvallende Britten leden door nacht jagers en luchtdoelgeschut zware verliezen. Tot dusver werden in totaal 13 vliegtuigen als neergeschoten gerappor teerd. (D.N.B.) DARLAN VOERT BESPREKINGEN IN PARIJS. De Fransche plaatsvervangende minister president. admiraal Darlan heeft gisteren besprekingen gevoerd met den gevolmach tigde der Fransche regeering in Parijs, am bassadeur De Brinon, met de in Parijs ver toevende Fransche ministers onder wie de minister van oorlog generaal Huntziger, den prefect van het bezette gebied en met den gezant aan de Duitsche ambassade, Schleier Darlan bezichtigde daarna in gezelschap van den nieuwen prefect van politie van Parijs, admiraal Bard, inrichtingen van de Parijsche politie. HONGAARSCHE LUCHTWAPEN BOMBARDEERT SOVJET-DOELEN. De chef van den Honved-generalen staf meldt o.a., dat ter vergelding van den door het sovjet-lichaam gepleegden aanval op Kasjau, gisterochtend sterke formaties van het Hongaarsche luchtwapen militaire doe len in de sovjetunie met succes gebombar deerd hebben. De uitwerking van de brisant- en brandbommen was duidelijk te onder scheiden. Alle Hongaarsche vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Gisteren onder nam het sovjet-luchtwapen met zwakke strijdkrachten verschillende vluchten naar Hongaarsch gebied, zonder echter bommen te laten vallen. (D.N.B.) GEBOREN: Eddie Rupert, Z. van W. J. Spaargaren en P. Bakhuijzen Huig, Z. van P. C. Doets en P. Schaap Arthurs Larry Walter, Z. van P. Walop en L. F. v. d. Pot Hanna. D. van G. Rietveld en C. v. d. Wetering Anna Lucia, D. van R. E. A. C. Flamand en C. C. v. d. Stcèn Albertus Petrus Johannes, Z. van P. L. J. v. Dam en M. M. Kortekaas Bernardus An- tonius, Z. van J. S. ter Laak en H. G. Prinsen Jacobus, Z. van E. A. Voskuil en C. M. Gorree Jan Pleter Reinier, Z. van J. v. Delft en G. S. Schalk Antonius, Z. van A. Zweistra en E M. v. Ham Christoffel, Z. van A. Zweistra en E. M. v. Ham Franciscus Cor nells, Z. van Th. C. J. den Hollander en M. A. Zoet. ONDERTROUWD: G v. d. Berg jm. 25 j. en M. C. Koeleman jd. 21 j. OVERLEDEN: M. de Jooode, hsvr. van A. de Vrind 55 J. M. v. 'tRiet, Vr. 64 j. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Voor Zondag. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Y. Alkema, H. Doop en 5 uur nam., ds. H. van der Linde. Aalsmeer-Oost: Voorm. 10 uur: ds. H. van der Linde, H. Doop en nam. 5 uur, ds, Y. Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 4 u. ds. J. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. J. P. Geels. Doopsgezinde Kerk: Voorm. 10 uur, ds. R. C. de Lange. Oud-Kath. Kerk: Voorm. 10 uur, H. Dienst. R.K. Kerk: Voorm. 10 uur plechtige hoog mis; nam. 4 uur Lof. Noordwijk-BinnenNed. Herv. Kerk vm. 10 uur dss W. W. Siddré, Geref. Kerk vm. 10 u. en 5 uur prof. dr. K. Dijk, van Kampen. Noordwijk aan Zee: Ned. Herv. Kerk vm. 10 u. ds. N. J. Oupédo en 5 uur ds. N. J. Cupédo. Geref. Kerk: Vm. 10 u. en n.m. 5 uur ds. B. Bouma. Geref. Kerk (H.V.) vm. 10 u. de heer A. van Kampen. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Den Hertog. Oude Wetering. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10.30 uur, ds. Geerllng. Geref. Kerk: voorm. 10.30 uur H. Avond maal en nam. 5 uur Dankzegging, ds. V. d. Bos. Rem. Kerk: nam. 7 uur ds. Heyn. Voor Woensdag. Nieuw Vennep: Ned. Herv. Kerk, ds. du Marchie van Voorthuizen van Urk. VERKLARINGEN VAN WELLES. De Amerikaansche viceminister van bui tenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft jegens de pers verklaringen afgelegd over de gesprekken, welke hij gisteren gevoerd heeft met de vertegenwoordigers van de sovjetunie, Zweden en Finland. De sovjet ambassadeur heeft hem uitsluitend offici eel meegedeeld, dat de vijandelijkheden met Duitschland zijn uitgebroken. Hij uitte evenwel ln het geheel geen wenschen ten aanzien van het leveren van materiaal. De Zweedsche gezant heeft een memo randum overhandigd, dat een verklaring van de Zweedsche politiek in dit conflict behelst. Welles weigerde zich over deze ver klaring uit te spreken De Finsche gezant heeft hem ervan op de hoogte gesteld, dat Finland zich thans genoodzaakt ziet, de fensieve maatregelen tegen de sovjet-unie te nemen. Ook hierover weigerde Welles zich uit te laten. Hij zeide slechts eerst nadere inlichtingen en den verderen loop der dingen te moeten afwachten. (DJN3.) LEIDEN, 28 Juni. Botermarkt. - Aangevoerd 190 K.G. Prijs boerenboter prima f. 1,72',6—1,75 per K.G. Handel matig. UTRECHT, 28 Juni. Aangevoerd totaal 1365 stuks vee, waarvan 280 stuks runderen. Vaarzen f.270420 per stuk; pinken f.210300; melk koeien f.330520; kalfkoeien f.350540; vare koeien f. 170350; handel kalm, iets terugloo pend; 185 nuchtere kalveren; 180 schrammen, f.21—34; 400 biggen f.1320; handel kalm, on veranderd; 500 stuks weidelammeren, f.15—24 per stuk, lammeren (Texelaars) f.2232; han del kalm. prijzen iets lager. Kleinhandel: Aan gevoerd 300 K.G. kaas. prijs f; 1,401,70 p. KG. KATWIJK A. D. RIJN, 27 Juni Radijs f. 0.701.25; Rabarber f.45; Sla-uitjes f.0.90 f. 1.50; Natuursla f. 0.251.30; Bloemkool I f 4.90—8.20; Bloemkool II f. 1.80—2.40; Bospeen f. 7.9010.80; Vroege Aardappelen f.10. RIJNSBURG. 27 Juni Groentenveüing Aardappelen f.10; Rabarber f.6; Doperwten f.25 per 100 kg.; Knolkroten f. 3.404.50; Radijs f. 1.40—2; Bospeen f.9.50—11; Sla-uien f.0.90—3; Sjalotten f. 1.70—2.20; Selderie f.2—4,60 per 100 bos; Kropsla f. 0.401 per 100. RIJNSBURG, 27 Juni Bloemenveiling: Ko renbloemen 710; Engelsche Irissen 13—17; Witte Margrieten 30—50; Campanula's 5060; Gips 24; Gele Margrieten 46; Duizenschoon 5—7; Gladiolen: Pierson f. 4.505.50; Poolijs f.6—8; Galardla 60—80; Witte Pioenen f. 3.50—4; Scabiosa 3065; Irissen 57. ROELOFARENDSVEEN. 27 Juni Aardbeien 50 ct. per kg.; Framboozen 24 ct. per doosje; Tomaten 34 ct. per kg.; Peulen f. 1.702.50; Doppeulen f. 1.351.85; Capucijners f. 1.60—1.90; Doperwten f. 1.80—2.50; Tuinboonen f. 1.30 f. 1.40: Snijboonen f.4.656.05; idem stek f. 2.50 f.3.30; Dubbele stamb. z. dr. f. 5.70; Prince- boonen f. 7.40 per 10 kg.; Augurken D f.4.80; Augurken E f.3.40; Stippel CD f.2.60 per 25 kg.; Sla f. 0.20—2.60; Bloemkool f. 1.10—3.90 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3