De rijkscommissaris sprak te Amsterdam 82sfe Jaargang ZATERDAG 28 JUNI 1941 No. 24924 Bestrijding van het bolsjewisme Verduisteren: Massa-bijeenkomst op het ijsclubterrein Rede dr. Seyss Inquart 22.07 uur 5.20 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.W.Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden èn plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regeL Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets.- Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindspléin Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Dr. Seyss-Inquart tijdens zijn rede. (Polygoon) Het was een grootsche gebeurtenis, deze massale bijeenkomst op het ijsclubterrein te Amsterdam, een dag met een historische beteekenis voor Nederland. Het was voor velo duizenden een onvergetelijk oogenblik, toen rijksminister dr. Seyss Inquart het podium beklom om het Nederlandsche volk toe te spreken. Een toespraak, van hart tot hart, die diepen indruk maakte op de tien duizenden, die bijeen waren gekomen op het grooté terrein op de grens van oud en nieuw Amsterdam. Een geweldige drukte heerschte reeds vroeg in de nabijheid van het centraal sta tion. De. W.A. kapel stond op het stations plein opgesteld en speelde vroolijke marsch- muziek. Elke trein voerde reeds kleine groe pen Duitschers en N.S.B.'ers mee, die met den nationaal-socialistischen groet werden verwelkomd, als zij buiten hel station ver schenen. Er was een feestelijke stemming en die stemming groeide naarmate de tijd ver streek. Kort na vijf uur arriveerde, de eerste extra-trein en de opmarsch naar het ijs clubterrein nam nu een aanvang. Langs het Damrak, door de Raadhuisstraat, over de Rozengracht, Nassaukade, Stadhouders kade en door de1 Hobbemastraat trok de lange stoet. Voorop de jongens en meisjes van de Nationale Jeugdstorm, daarachter de W-A.-mannen, een formatie Nederland sche S.S., en tenslotte een eindelooze rij mannen en vrouwen, oud en jong, verte genwoordigend het volk, dat zich schaart achter hen, die den strijd willen voeren te- 1 gen het barbaarsche bolsjewisme. Overal langs den weg was de belangstel ling groot. Op de balcons en uit de ramen keken de menschen naar de voorbij mar- cheerende groepen, die steeds weer door andere gevolgd werden. Regelmatig kwamen nu de extra-treinen binnen en steeds indrukwekkender werd de opmarsch. Van het centraal station naar het Museumplein was de weg vol bezoekers. Achter de muziekcorpsen en achter de tam boers en pijpers marcheerden zij in één onafgebroken rij naar het terrein. Nederlandsche en' Duitsche arbeidsdienst, de spade aan den schouder en in onberis pelijke houding trokken op, tusschen de rijen belangstellenden, die steeds in aantal toenamen. Rond het ijsclubterrein, was de drukte ge weldig. Duizenden stonden hier langs den weg geschaard. Al heel vroeg waren zij gekomen om getuige te kunnen zijn van deze historische bijeenkomst. En, de rijen groeiden voortdurend aan. De trottoirs stonden vol menschen, op den rijweg ver drongen zij zich en alleen de directe om geving van het ijsclubterrein had men vrij gehouden. Vol belangstelling wachtte men de aan komst van de vele hooge gasten af. Op de daken van de villa's aan het Museumplein waren zelfs menschen geze ten, die een uniek uitzicht moesten hebben op het kleurige schouwspel dat geboden werd op het ijsclubterrein, waar tienduizen den zich bevonden tusschen de wapperende vanen en vlaggen. Tegen acht uur arriveerde de leider van de N.S.B., ir Mussert. De menigte buiten de hekken had reeds in de verte den auto van ir. Mussert ontdekt en een luid houzee-roep ging op. Het plantte zich voort langs de rijen en het zwol aan tot een ware ovatie. Met den nationaal-socialistischen groet dankte ir. Mussert voor de spontane hulde van de massa. Even hartelijk werd ook de rijkscommis saris door de wachtenden ontvangen. Ook nu werden 'de handen ten groet geheven en applaus klonk uit de rijen der wach tenden. Bevelen klonken uit de luidsprekers, die rond het terrein waren opgesteld en in spanning zetten de wachtenden zich tot luisteren. Het groote moment ging aan breken. OP HET TERREIN. Rond het ijsclubterrein en op het veld waren tentjes van den geneeskundigen dienst geplaatst, waar verpleegsters en dokters wachtten om te kunnen helpen wanneer dat noodig'mocht zijn. Maar druk hadden zij het niet, want ondanks den marsch door de stad en ondanks het lange wachten bleken er geen oververmoeiden te zijn, die hulp noodig hadden. Een prachtige zomeravond. Een bijna strakblauwe lucht, koepelde zich boven de duizenden. Vroolijke marschmuziek klonk over het terrein. Reeds lang voor acht uur marcheerden lange rijen bezoekers, die per trein waren gekomen het terrein op. Feeste lijk was' de aanblik, dien het geheel bood. Fleurige vlaggen en vanen, zwart en rood, rood met het hakenkruis op een witten achtergrond, het oranje blanje bleu, accen tueerden de blijde stemming, de eenheid van gedachte, die dezen avond heerschte. Het eerepodium was versierd met witte vanen en eenvoudige slingers van groen. Tegen de hooge witte vaandels blonk in den avondzon de groote gouden rijksadelaar, symbool van kracht en eenheid. Langzaam vulde zich het terrein. Trein na trein was in de hoofdstad aangekomen. De plaatsen op de tribune der eeregasten waren reeds goeddeels ingenomen. DE AANWEZIGEN. Onder de aanwezigen zagen wij: ober- dienstieiter Schmidt, minister dr. J. FLsoh- böck, s.s. Gruppenführer Rauter, staats raad dr. Wimmer, gezant Otto Bene, als vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn, S.s. Bri- gadeführer ministerialrat Fink, de gevol machtigden van den rijkscommissaris in de provincies, Bethmann Oberst Arbeits- führer, leider van den Dultsclieij arbeids dienst in Nederland, Kreisleiter Paustian, General Leutnant Siburg, General-Major Schumann, chef van de Ordnungspolizei en vele hooge officieren van de drie weer- machtsonderdeelen. W. Janke, Pressedezer- nent van den rijkscommissaris, Stefanelli, leider der Italiaansche fascios in Neder land, mr. Backer commissaris van de pro vincie Noord-Holland, burgemeester Voute, regeeringscommissaris voor Amsterdam. Van het departement van volksvoorlichting en kunsten waren aanwezig de secretaris generaal dr. T. Goedewaagen en diens persadviseur Wouter Hulstijn, de raadad viseur ir. W. L. Z. van der Vegte, het hoofd van de afdeeling kabinet jhr. mr. S. M. S. de Ranitz en M. Wink, hoofd van de af deeling algemeene zaken. Verder de heeren van Geelkerken, Rost van Tonningen (pre sident Ned. Bank), Voorhoeve, mr. Zon dervan en vele andere hoöge functionaris sen van de nationaal-socialistische bewe ging, mr. dr. van Genechten procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Graven- hage, Feldmeier leider van de Nederland sche S.S., dr. E. H. van Rappard landelijk leider van de N.S.N.A.P., majoor Breunese leider van den Nederlandschen arbeids dienst en Woudenberg, leider van het N.V.V. Bovendien werden nog opgemerkt: de secretaris-generaal in het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming, prof. dr. J. van Dam, prof. dr. G. A. S. Snijder, leider van den Neder landschen cultuurkring, prof. Wehoffisch, Duitsch president van de Nederlandsch- Duitschê kultuurvereenlging, - H. C. van Maasdijk, Nederlandsen voorzitter -.van die kultuurvereeniging, gep. luitenant-gene raal H. A. Seyffardt. de Standartenführer Harster bevelhebber van de Deutsche Si- cherheitspolizei, dr. Londenburger, leidef van de Hitlerjugend in Nederland, Schön- herr, plv. leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, en de consulaire vertegenwoordigers van Roeménië en Finland. AANKOMST VAN DR. SEYSS INQUART. Wij zagen eereformaties bestaande uit SA., mannen en leden van het Duitsche arbeidsfront. Verder waren nog op het ter rein aanwezig formaties van de Neder landsche W.A., de Nederlandsche S.S., Jeugdstorm, Hitlerjugend en af deelingen van den Bund Deutscher Madel. Tusschen het publiek hadden zich drie muziekkorp sen van de W.A. opgesteld, benevens korp sen van de Hitlerjugend. Een treffend ge beuren was de opmarsch van de vaandels, die voor het podium ter linker- en ter rechterzijde van de eeretribune werden op gesteld. Het uur van aankomst van rijks minister dr. Seyss Inquart naderde meer en meer. Signalen weerklonken, het mu ziekcorps zette „Durch Gros-Berlin mar- schieren wir", in. De rijskcommissaris ging met zijn gevolg langs het middenpad, waar langs een eerewacht stond opgesteld. Een laaiend enthousiasme begoette dr. Seyss Inquart en zijn gevolg. General-Kommissar Schmidt betrad hier op het eere-podium om de bijeenkomst te openen. Spreker wees er op, dat deze bij eenkomst de grootste is, die door de na- tionaal-socialisten in West-Europa is ge organiseerd. „Wij zijn heden bijeengekomén, zoo zei- de hij. om het den Westelijken democra tieën duidelijk te maken, dat zij af- en terugtreden moeten." (luid applaus). „Schouder aan schouder staan wij naast elkaar in dit uur, waarop het bolsjewisme den doodsteek ontvangt. In den geest van onze soldaten, die aan het Oostelijk front den strijd tegen de bolsjewieken hebben aangebonden, willen wij hier bijeenkomen. Na deze korte inleiding betrad de rijks commissaris, dr. Seyss Inquart onder da verend en langdurig applaus van de tien duizenden het spreekgestoelte. De rijkscommissaris hield de volgende rede: Foto Pax. Dr. Seyss Inquart. Ik heb u, Duitschers en Nederlanders, vooral evenwel u, nationaal-socialisten in dit land, bijeen geroepen om uw standpunt te bepalen nopens de gebeurtenis van 22 Juni. Op dezen dag zijn over een front van 2.000 K.M. de Duitsche legers en in hun gelederen de door de Westêrsche democra tieën verraden Finnen en Roemenen aan getreden tegen de Sovjet-Unie en het bols jewisme. Na 25 jaar heeft het uur van den beslissenden strijd met den doodsvijand van de Europeesche cultuur en geesteshou ding ge'slagen. Dultschlar.d en het natio- naal-socialisme zijn de strijders, behoeders en redders van Europa. Op dit oogenblik heb ik u, Duitschers zoo wel als Nederlanders, opgeroepen, want dit uur verbindt ons allen als strijdmakkers. STRIJD VOOR EUROPAS VOORTBESTAAN. Thans moet het een ieder in het oog springen, dat Duitschland dezen oorlog, dien het door Engeland opgedrongen is, niet voert voor eigen, zelfzuchtige belangen, maar voor. Europa's voortbestaan en geluk kige toekomst tegen de thans aan den dag getreden internationale samenzwering van het groot kapitaal, het jodendom en het bolsjewisme. Bij de gebeurtenissen van his torische beteekenis, die zich thans voor ons afspelen en waaraan wij reeds actief deel- Evenals in het jaar 1914 moest het Duit sche volk opnieuw omsingeld en eventueel door een blokkade er onder gebracht worden. In den herfst van 1939 werd een conflict onvermijdelijk. Joden, vrijmetselaars. Inter nationale kapitalisten, Churchill en zijn handlangers, en vooral ook buitenlandsche vertegenwoordigers van de Vereenigde Sta ten in Europa hadden reeds veel te lang gewacht op den nieuwen oorlog die Duitsch land definitief moest verbrijzelen en ver nietigen. In deze ure des gevaars heeft de leider van het Duitsche volk, juist omdat hij de eenige vertegenwoordiger van de Europee sche cultuur en beschaving is, die vooruit kijkt en zijn verantwoordelijkheid beseft, met dö Sovjet-Unie een non-agressiepact gesloten. Slechts de politieke versterking van het Duitsche volk door het nationaal-soclalisme deed het mogelijk lijken, dat de betrekkin gen met de' Sovjet-Unie genormaliseerd zouden worden, zonder dat een bolsjewis tische besmetting optrad, waarin elk ander buurvolk vroeg of laat ten offer ware ge vallen. Slechts de politieke versterking van het Duitsche volk door het nationaal socialisme en de onvoorwaardelijke trouw van het Duitsche volk aan zijn leider, maakten het mogelijk, dat met het oog op het belang van de politieke en militaire gebeurtenissen de strijd tegen het bolsjewisme, waartegen het nationaal-soclalisme zich als beweging had gesteld, onder welk toeken het rijk ver overd en opnieuw gesticht werd, werd achtergesteld. Te belangrijker Is het te achten, dat op het oogenblik, waarop de Führer het uur der beslissing komen zag, het Duitsche volk zonder nieuwe geestelijke voorbereiding, zonder dralen als één man dezen strijd aanvaardde. Het non-agressiepact was geen politiek verbond, naar steeds met nadruk is ver klaard. In den herfst van 1939 was het van Duitsche zijde bezien de natuurlijke kwalificatie van den toestand, dien Duitsch land destijds kon wenschen. Of had Duitschland op het moment, dat Engeland en zijn volgelingen Frankrijk en Polen den oorlog begonnen, van zijn kant den oorlog aan de Sovjet-Unie moeten verklaren? Nooit echter heeft Duitschland besloten tot een strijdend verbond met de Sovjet- Unie of zich dit te laten opdringen, zooals thans bij Engeland het geval is. Zoo ver heeft deze geprononceerd Christelijke Win ston Churchill het gebracht, dat hij als een schietgebed moet uitroepen: „Ruslands gevaar is ons en Amerika's gevaar" en dat de Nederlanders door hun gevluchte leiding, die thans geen verantwoordelijkheid meer draagt, worden aangespoord de bolsjewisten als hun bondgenooten te beschouwen, legt getuigenis af omtrent de innerlijke Ineen storting en de verloren houding van deze groep emigranten. De vlaggen van het Groot Duitsche Rijk marcheeren op. (Polygoon) van heden- en morgen avond tot morgen- en Maan dagochtend De maan kwam hedenmor gen op om 9.27 uur. gaat om twee minuten voor midder nacht onder, komt morgen ochtend om 10.37 uur weer boven den horizon en gaat dan morgennacht onder om 0.26 uur nemen, worden wij aaneengesmeed tot een gemeenschap van lot en geesteshouding, die volgens nationaal socialistische opvat ting het lot van dit werelddeel uit de alge meene onrust en onzekerheid zal voeren naar nieuwe echte kracht en naar het wel zijn van zijn bewoners. Na omstreeks twee jaar oorlog, nadat geweldige slagen geleverd en veldtochten ondernomen zijn, treedt de Duitsche weer macht aan tegen een staat, die in omvang en bevolkingsaantal bijna de eerste plaat-s ter wereld inneemt en toch voor den buitenstaander lijkt het onbegrijpelijk ziet het Duitsche volk met volkomen rust en onwrikbaar vertrouwen ook dezen strijd tegemoet. Duidelijk bespeuren wij, Duit schers, het bestuur der voorzienigheid door onzen Führer, Adolf Hitler. En wat het Duitsche volk thans voelt, zal morgen de overtuiging van alle waarlijk goede Euro peanen zijn. Telkens als het vasteland van Europa zich wilde concentreeren om zich op de eigen kracht te bezinnen, heeft Engeland zich tegen dit streven verzet. Zelfs toen het Duitsche volk na het jaar 1918 als gevolg van Versailles, waarvoor Engeland de hoofd schuld treft, dreigde ineen te storten, waar door het bolsjewisme geheel Europa zou hebben overstroomd en Adolf Hitler het Duitsche volk ook in het belang en voor h welzijn van Europa weer oprichtte, ver zette Engeland zich weer tegen deze ver sterking van Duitschland, die voortvloeide uit de wederoprichting. Dit nummei bevat VIER Bladen Binnenland Nieuwe belastingverordeningen. (Finan ciën, 3e Blad). De inlevering van metalen. (Binnenland, 3e Blad). Joodsche winkels niet meer op Zondag open. (Binnenland, 3e Blad). Buitenland De kruistocht tegen de sovjets. <3e Blad). '/.IK VOORTS .LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET VIERDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1