SPORT AVONTUREN VAN BARON VAN MÜNCHHAUSEN imm wmhü - Tweede Blad Woensdag 25 Juni 1941 Goed spel van de Zijl I Tentoonstelling over Sport en Tourisme (IIN/T IN LETTEREN. De vakgroep Tooneel van het Theatergilde AGENDA Winterhulp Nederland VRAGENRUBRIEK FEUILLETON Een man verdween.. WATERPOLO. 5-3 NEDERLAAG TEGEN HET STERKE V.Z.V. Op verdienstelijke wijze heeft het eerste zeven tal van De Zijl gisteravond partij gegeven aan het sterke V.Z.V., uit IJmuiden, dat in deze competitie reeds fraaie overwinningen boekte op H.V„G.B, en Haarlem en favoriet is voor het kampioenschap der afdeeling! Wie vóóraf de spelers van De Zijl sprak, kon beluisteren hoe zij allen eigenlijk overtuigd waren van een groote nederlaag. Niettemin gaven zij van stonde af aan goed partij en kreeg het zeer tal rijke publiek een interessanten wedstrijd te zien tusschen een sneller en meer aanvallend V.Z.V. en een stug verdedigend Zijl-zevental, dat wel ls waar spoedig met 10 achter stond, maar toen weldra den moreelen steun kreeg van een door Van Egmond handig gescoord tegen- punt en daaruit den moed putte om den IJmui- denaren tot het uiterste het hoofd te bieden. Eenigszins was het geluk daarbij wel aan den kant der thuisclub toen Keizer vele goede scho ten der gasten te stoppen wist, maar hoogst verdienstelijk was het werk van den "Zijl- keeper toch ook ongetwijfeld en het prikkelde zijn clubgenooten telkens weer tot tegenaan vallen, waaruit Van Egmond zijn ploeg zelfs de leiding vermocht te geven, 21. Een fraaie doorslagbal van Visman bracht de partijen op gelijken voet en met 22 kwam de rust. Na de hervatting liet de Leidsche doelman, die zulk mooi werk had gedaan, bij een ver, doch geenszins verrassend schot van een VZV- aohtcrspeler, den bal door zijn handen in het doel glippen(waarbij waarschijnlijk de laag staande zon hem parten speelde) en toen even later H. Blansjaar terecht uit het water werd gezonden, was het spoedig 24. De Zijl bleef echter goed partiwfeven, ondanks vermoeidheid en V.Z.V. wekte oen indruk iets te veel van haar krachten te hebben gevergd, zoodat zij tegen het slot wat begon af te zakken. Telkens wist de thuisclub nu den bal te halen en al werd het dan 2—5, daarna kreeg De Zijl toqJi nog eenige mooie kansen, die niet gemist had den mogen worden. Zelfs liet Van Egmond een strafworp onbenut, nadat een tegenstander uit het water was gezonden, maar Van Weizen joeg even later toch den bal langs keeper Wevers in de XJmuider touwen. Met den stand 35 kwam het einde en dat was voor De Zijl een uitslag, waarmede zij tevreden mocht zijn. De verleden jaar belangrijk verjongde Zijl-ploeg, later weer aangevuld met Van Egmond en Key, heeft zich in ieder geval van een goede zijde laten zien. Bij doorgezette training (op snel heid vooral!) en met een geestdrift als gister avond zal deze ploeg zich op den duur wel meer laten gelden. V.Z.V. heeft een uitstekenden in druk achter gelaten: een homogene ploeg met Swier als uiterst gevaarlijk aanvalsleider, die zoowel links als rechts schieten kan! Het team zou intusschen zijn snelheid o.i nog meer kun nen uitbuiten door zich niet steeds in zoo ver opgedrongen positie op te stellen.... DE ZIJL II—H.G.A. II 2—1. Onbeduidend was de ontmoeting tusschen De Zijl II en het Haagsche H.G.A. H. De gasten namen de leiding, waarna Kraayenbrink gelijk maakte. 11. Na de pauze zorgde Kloots er voor, dat de thuisclub met 21 triomfeerde, welke uitslag overigens een zeer bescheiden beeld geeft van de tallooze kansen, welke De Zijl heeft gehad. DE ZIJL III—L.Z.C. m 5—1. -n—" De Zijl III verscheen, evenals de reeds ge noemde Zijl-ploegen, in de eergisteren door ons vermelde opstelling. Voor L.Z.C. kwamen uit; doel: De Bruin; achter: N. Overdevest, Dinge- mans Cannoo en Kanbier; voor: J. Parmentier, W. Parmentier en Tewe. Voor de Leidsche kwa men dus vijf spelers uit, die hun debuut als polo-speler maakten en dat was duidelijk te. merken. Snelheid was er dikwijls voldoende, vooral bij de gebroeders Parmentier, doch rou tine ontbrak, zoowel als baltechniek en spelregelkennis. J. Parmentier gaf L.Z.C. de leiding, doch daarna was De Zijl gevaarlijker en zij boekte door Lepelaar. Hasselbach, San ders (tweemaal) en Van Zijn een 51 zege. Alle wedstrijden werden voortreffelijk geleid door den heer Reekers uit Den Haag. WIELRENNEN. KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND OP DE BAAN. Van de zijde van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescherming kreeg het bestuur van de Nederlandsche Wielren Unie de mededeeling, dat voor het verrijden van het kampioenschap van Nederland op de liaan met motorgangmaklng de daarvoor be- noodigde benzine ter beschikking van de N.W.U, zal worden gesteld, In verband hiermede zal het kampioenschap van Nederland achter groote motoren, hetwelk zal worden verreden op 20 Juli a.s. op de wie lerbaan van hét Olympisch Stadion te Am sterdam, doorgang vinden. ORGANISATIE TE NIJMEGEN WORDT VOORBEREID. Nijmegen heeft de laatste jaren een goeden naam verworven als sportstad. Na de fusie in de Nederlandsche sportwereld heeft zich Jn Nijmegen gevormd een sportcomité, dat zijn in vloed uitstrekte over alle takken van sport, welke, de laatste jaren in Nijmegen waren opgeko men. Ditzelfde comité heeft indertijd, met me dewerking van eenige experts op tentoonstellings- gebied, het plan gevormd om juist In deze moei lijke tijden, een expositie te organiseeren vcor sport en tourisme. De bedoeling is niet om daar van een kijkspelletje te maken, maar juist om het opgroeiende geslacht een beeld te geven van de ontwikkeling van het georganiseerde sportleven in ons land. Nu is het de bedoeling van het comité van sport en tourisme om. zoo maar niét een locale expositie samen te stellen, maar juist om heel spórt-Nederland in al zijn organisatie-vormen gelegenheid te geven te toonen, wat zij in den loop der laatste vijftig jaar gedaan hebben voor de bevordering van de lichamelijke vorming en indirect ook voor de geestelijke ontwikkeling van ons jonge volk. Op deze tentoonstelling zullen o.a. vertegen woordigd zijn verschillende takken van sport, als ijssport, schaatsen, skiën enz., lawn-tennis, badminton, paardensport, wielrennen, kracht sport en natuurlijk niet te vergeten de ver schillende denksporten, vliegtechniek, terwijl nog onderhandelingen gaande zijn met den Korfbalbond, den Cricketbond, Athletiek Unie, hockey, schietsport, waaronder ook de hand boogschutters, biljartsport, kegelsport enz., enz. Ook de Nederlandsche Roeibond en Zwem- bond, over het algemeen het watertour isme zal op deze tentoonstelling vertegenwoordigd zijn. Om deze tentoonstelling is door het Nijmeegsch Sportcomité een reeks van demonstraties en wedstrijden gearrangeerd, waardoor de bezoe kers zich een beeld zullen kunnen vormen van de huidige vorderingen op het gebied van do verschillende vormen van sportbeoefening. Zoo zijn in voorberiding schaak- en damtournóolen, biljart-, lawntennis- en kegelwedstrijden, de monstraties voor tafeltennis, zwemwedstrijden en. indien de mogelijkheid zich daartoe opent, ook een landelijk paardensportfeest. Een apart comité is gevormd voor de organisatie van drie wielertochten door de natuurrijke en aan histo rische gebouwen en ruïnes merkwaardige streek in het land tusschen Rijn, Waal en Maas. Het hoeft geen betoog, dat de tentoonstelling gehouden v/ordt in de gebouwen van „De Ver- eeniging" welke in de tentoonstellingsweek ook het middelpunt zal zijn van de vierdaagsche af- standsmarschen, waarvoor zich thans reeds eenige duizenden deelnemers hebben aange meld. ZWEMMEN. WEDSTRIJDEN IN DE ZWEMINRICHTING DE ZIJL. Op 17 Juli a.s. zullen in de zweminrichting De Zijl de jaarlijksche politie-zwemwedstrijden, alsmede de wedstrijden om de Leidsche kam pioenschappen worden gehouden, terwijl de Haagsche kringkampioenschappen worden ver- zwommen op 26 Juli, eveneens in De Zijl. TWEE UITEENZETTINGEN OP EEN VERGADERING. De vakgroep Tooneel van het in oprich ting zijnde theatergilde hield gisteren een vergadering in Diligentia te Den Haag, ten einde de uiteenzettingen aan te hoor en v^n de heeren J. K. Muller en F. Primo, resp. leider van de vakgroep en hoofd van de afdeeling theater en dans van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten. De heer Muller wees er allereerst op, dat van zekere .zijde nog steeds tegenwerking wordt ondervonden. Het voorloopig bestuur van de tooneel- groep heeft natuurlijk niet stil gezeten en reeds een ontwerp gemaakt van de verordening van de vakgroep tooneel. Loden van de vakgroep kunnen zijn: tooneelspelers en speelsters en diegenen die door hun betrekking dienend en leidend bij de tooneelspeelkunst zijn be trokken, zooals in de verordening luidt. Dat zijn behalve de tooneelspelers en speelsters, spelleiders (regisseurs), dra maturgen, directeuren, voordrachtkun stenaars en requisiteurs, inspecieten, souffleurs, belichtingsmeesters, tooneel- KORFBAL. IIET OEFENTOURNOOI DER SCHOOLKORFBALWEDSTRIJDEN. Het programma van het schoolkorfbaltournooi, dat a.s. Zaterdag door Fluks op de terreinen van het U.V.S.-sportpark wordt georganiseerd, luidt als volgt: Groep A: 2.303.00: Langebrug AlLange- brug B 2; 3.00—3.30: Driftstraat 2—Langebrug Al; 3.304.00: Langebrug B2Driftstraat 2. Groep B: 2.30—3.00: Driftstraat 1Langebrug A 2; 3.00—3.30: Maresingel 2Driftstraat 1; 3.30 4.00: Langebrug A 2Maresingel 2. Groep C: 2.30—3.00: Maresingel 1—Langebrug BI; 3.00—3.30: Pasteurstraat—Maresingel 1; 3.30 4.00: Langebrug BlPasteurstraat. Groep D: 4.004.30: Winnaar Groep AWin naar Groep B; 4.30—5.00: Winnaar Groep C Winnaar Groep A; 5.00—5.30: Winnaar Groep B Winnaar Groep C. Er is door het bestuur van Fluks een drietal prijzen beschikbaar gesteld. Tevens zal de win naar van dit oefentournooi worden uitgenoodigd op Woensdagavond 2 Juli a.s. een vriendschap- pelijken wedstrijd te komen spelen tegen de adspiranten van Fluks. Voor laatstgenoemden wedstrijd heeft het bestuur van Fluks 12 draag- medailles als prijs voor de winnende ploeg be-^ schikbaar gesteld. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN FLUKS. Hiervoor wordt deze week gespeeld: Fluks B— AJt.V.A. op Donderdagavond, van 7—9 uur, meesters, decoronwerpers, costuumont- werpers, leiders van decor-ateliers, lei ders van costuum-ateliers en leiders van het kapwerk. Geen lid van de vakgroepJuinnen dus zijn tooneelfcnechts, schilders, timmerlieden, be lichters, naaisters, kappersbedienden enz., benevens het administratieve personeel. Ook niet variété-artisten, zangers, dansers enz., die in andere vakgroepen onderge bracht worden. Een zeer belangrijk artikel van de ont worpen verordening is wel artikel 15. De leiding ontwept, aldus dit artikel een mini mum salaris-regeling. Tot nog toe heeft de, directeur van een tooneelgezelschap een 'kunstenaar kunnen engageeren voor een be drag, dat vaak belachelijk was. De heer Primo sprak er vervolgens zijn voldoening over uit, dat inmiddels over is gegaan tot positieven opbouw van de too- neelwereld. Spr. wees erop, dat vroeger op het tooneel dezelfde verscheurdheid onder het volk ge propageerd werd, die wij zoo jammerlijk toeleefden in de tientallen partijen en par tijtjes, die in gemeenteraden en parlemen ten allen arbeid in dienst der gemeenschap onvruchtbaar maakte. Dat was verderfe lijke en tot ondergang voerende politiek en de heeren acteurs, die thans o zoo bang zijn zich aan politiek te branden, die zich zoo gaarne a-politiek noemen, hebben toen als een willig instrument in de hand vari politieke colleges zich tegen hun volk, te gen de kunst en uiteindelijk tegen zichzelf laten gebruiken. Het wordt tijd, dat ze hun houding herzien Inderdaad wij doen aan politiek, aldus de heer Primo, maar onze politiek is een staats politiek en geen partijpolitiek. De acteur vergete niet: op dit oogenblik wordt hem een kans geboden, die misschien maar ééns in de geschiedenis geboden wordt om zijn eigen lot in handen tc nemen en met eigen handen zelf aan zijn toekomst te helpen opbouwen. Voor het positieve moet alle negativisme ten slotte zwichten. Het is mij een groote vreugde, aldus be sloot de heer Primo, U te kunnen verzeke ren, dat het departement van volksvoor lichting en kunsten in de overtuiging, dat gij met Uw werk het welzijn van Uw groep, van de kunst en van heel ons volk beoogt, U in Uw arbeid steeds zal bijstaan en steu nen, omdat wij trots alles, wat anderen ook mogen beweren, vasthouden aan ons be ginsel: kunst is regeeringszaak. BEGRAFENIS HELENE SWARTH. Gistermiddag is op de begraafplaats „Weiderust" te Worth-Rheden onder groo te belangstelling het stoffelijk hulsel van onze groote Nederlandsche dichteres Hele- ne Swarth ter ruste gelegd. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren J. Reddlngius, Den Haag, ds. Cou- vee, Rotterdam, mr. M. W. G. van der Veur, Middelburg, die allen het woord heb ben gevoerd. Kransen en bloemstukken waren o.m. van de vereeniging van letterkundigen, de directie van de Wereldbibliotheek, de Nieu- De beer onderzocht nog steeds de gemakkelijkste manier om mij te naderen. Fluks maakte ik 't mij wat gemakkelijker en door snuffelde m'n weitasch. Daarin vond ik wat ik zocht: een koord, een haak en een poosje pek, .Weliswaar was de laatste 3tof hard geworden door de kou 't was hartje winter maar ik hield het tegen m'n borst, waarna 't spoedig ontdooide. De haak, bestreken met pek, liet ik vervolgens zakken tot op 't heft van mijn jacht mes, Hoera, het mes kleefde er aan vast! HEDEN. Leger des Hells (Hooigracht): Jeugddienst 1» 7.30 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 13)Gem. Gods, de heer M. v. d. Sluys te 7.30 uur nam. Donderdag. Katwijk-aan-Zee (Casa Cara): Spr. ds. Mulder te 8 uur nam, BIOSCOPEN. 118 Jaar: 14 Jaar; ft alle leeftijden. Luxor-theater; „LiefSe streng verboden" 5 Dagelijks nam 2 en 8 uur Zondag 8—7 uur doorl. voorstelling, Lldo-Theater: „Dat ls zoöloglca". 8 Dagelijks 8.15 uur nam.; "a Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u. Woensdag en Zaterdag ma- tinée 2.30 uur. Trianon--theater: „Mlrandolina" Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 2—6.30 uur doorl. voorstelling. Casino-theater: „Paradijs der Vrijgezellen t Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur Zondags te 2, 4% en 8 uur nam, Rex-theater: „Revolutle-Brald" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 2—8% uur doorl. voorstelling. Katwijk Zee: Nova-Theater. „De laatste ronde". Dagelijks 8 uur nam. 's Zondags ge sloten. De avond-, nacht- er Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 21 Juni 20 uur tot Zaterdag 28 Juni 8 uur waargenomen door de apotheek Kok, Rapenburg 9, telef, 24807 en de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, telef. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeesche Apotheek, Wilhelminapark 8, telef. 26274. O O 1 LUCHTTEMPERATUUR. 20 'gr. C. (68 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Z$I", Vooi'm. 12 uur: 24 gr. Celsius. Zweminrichting „Poelmeer". Voorm. 12 uur: 23 gr. Celslus. Gironummer van ae W. H. N. 5553. De Bank van de W.H.N. Is Kas- vereenlglng N. V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk In veler leven. we Gids, Jeanne en Jacqueline Reinekë van Stuwe, Sarah Heijblom en van vele vrienden. Ds. Couvee bad het „Onze Vader" waar na dr. Krans uit Arnhem namens de fa milie dank bracht voor de laatste eer aan de overledene bewezen. NIEUWE UITGAVEN. „Hoe leer ik zwemmen en schoonspringen?" Door den heer S. P. J. Borsten ls op verzoek der N. V. Tweka een boekje geschreven ter be antwoording van de vraag „Hoe leer Ik zwem men en schoonspringen?". Het is een uitvoerige, goed geschreven handleiding voor diverse spron gen en zwemslagen en bevat vele illustraties ter tóelichting van den tekst. Ook voor het zonne baden worden adviezen gegeven. PREDIKBEURTEN. HEDEN. Leiden Geref Gem., Nieuwe Rijn: Nam. 7.30 uur, ds. Lamain. Lisse Geref. Gem.: Nam. 8 uur, ds. H. Llg- tenberg van Kampen (Bed. H. Doop). W. B. te A. ad. R. - Koel bewaren van weckglazen is zeer aan te bevelen. Den hoed bewerken met een strijkijzer, doch over een wollen lap heen. Door LESLIE FORD. (5 „Dank je," zei Joe kortaf. „Ik ga zelf wel. Ik ïpoet toeh ook de vergunning voor het vuur maken afteekenen." BUI die den geheelen weg er op gevlast had om met Joe mee te gaan, zette zijn voet In den stijgbeugel. „Ik ga ln elk geval mee," zei George. „Ze zullen toch niet onredelijk zijn. Ik ken bo vendien een hoop menschen ln Washing ton." Joe Anders wierp hem een vluggen vij andelijken blik toe en zwaaide zich ln het zadel. Ik zag Bill zijn voet uit den stijgbeu gel terugtrekken. Midden in de beek keerde Joe zich om en vroeg: „Kom je. Bill?" „Ik blijf hier; ik moet helpen pakken", zei Bill met een onverschilligheid waar nie mand invloog. En omdat ik wist, hoe hij er zich op verheugd had zoo'n echten legen- darischen parkwachter in een blokhuis te zien, maakte ik me ernstig ongerust. Hij was in zijn leven nooit in staat geweest, langer dan twee uur boos op Iemand te blijven. Ik was me tot nu toe niet bewust geweest, hoe hevig mijn zoon George Pel- ham niet mocht lijden. Na ongeveer drie kwartier zagen we de beide mannen weer ovei de weide terug- keeren. „Ik denk dat Pelham in Washing ton niet de goede menschen kent", zei Joe met een hatelijk knipoogje, toen wij samen verder trokken. „Allebei de revolvers zijn tenminste verzegeld." Ik keek naar George. Hij voelde zich ken nelijk weinig behaaglijk; ik zou zelfs eerder zeggen, hij was uiterst ontdaan. Hij zag grauw en zijn oogen hadden een wonder lijke uitdrukking. Ik meende dat het toch geen vrees kon zijn ofschoon het er wel alle teekenen van had. Ondanks al zijn fou ten had ik toch nooit gedacht dat hij bang was. Het was haast ongeloofelijk. Hij wend de zich plotseling tot mevrouw Chapman en zei koppig: „Ik vind het hoogst onverant woordelijk. De brandwacht zei, dat het heel goed mogelijk was dat we beren zouden ontmoeten. Ik vind dat we terug moeten gaan. Niemand geeft toch immers iets om die geisers! Waarom gaan we niet over de welden naar het Bridgermeer om een paar dagen te visschen?" Er was eën oogenblik doodsche stilte, tot dat mevrouw Chapman nadrukkelijk zei: „Omdat Grace en Bill morgenavond aan het meer vrienden zouden ontmoeten. Als je niet mee wilt, kun je bij het Bridgermeer kampeeren, en pikken we je Vrijdag op den ■terugweg weer op. Wij gaan verder." George aarzelde. Toen haalde hij de schouders op. „Nou, ook goed," zei hij. Hij haalde zijn met loodjes om den trekker ver zegelden revolver uit den zak, keek er naar en stak hem weer weg. „Ik hoop dat U er geen spijt van zult hebben", zei hij grimmig. „Laten we verder gaan." Joe Anders naam het leidpaard van Bill over. „Je hebt niet veel gemist", zei hij. „Alleen de brandwacht was er." Do zon ging juist achter de bergei. onder, toen we Cabin Creek passeerden, een kleine kilometer verwijderd van het punt waar we dien nacht naast de Yellowstonerlvier ons kamp zouden opslaan. We hadden elanden en Wapitiherten, marmotten en eekhoorns gezien, en een hinde met twee witgevlekte jongen, maar we hadden zelfs geen prent van een beer gezien. Plotseling, op een plek waar een spoor links het bosch in trok, kwamen we aan een miniatuur blokhut die, omringd door een hek, midden op een vlak plateautje stond dat half in de berghelling uitgegraven was. De luiken waren met zware ijzeren staven gesloten. Toen we bin nen de omheining kwamen, zagen we dat aan den anderen kant een raam openstond. Jok de deur stond open en dit deed in deze verlaten wildernis onverwacht vriendelijk en bewoond aan; De laagstaande zon scheen naar binnen tusschen de hoornen door: we zagen een fornuis met een stapel brandhout er naast, een kast tegen den muur en een slaapkooi met opgevouwen beddegoed. Naast de deur lag een groote stapel pasgezaagd hout met een spanzaag er tegenaan ge leund. „Ik vermoed dat de boschwachter hier geweest is" zei Joe Anders. „De brandwacht zei dat hij dezen kant uit gegaan was, om de telefoonlijn te repareeren. Dit is ook weer zoo'n sneeuwhut. Ze zorgen dat er daar altijd voor een maand eten is, om 's winters te gebruiken als ze op ski's pa trouilleeren." Hij stapte niet van zijn paard. „We zullen straks wel teruggaan om een kijkje te ne men, Bill." Wij trokken door het omheinde gedeelte en langs het steile paadje naar het beekje, dat wij passeerden om door de weide langs de rivier verder te gaan. En hier op den zanderigen rivieroever zagen wij een beren spoor scherp afgetéekend groote prenten in het vochtige zand. Ik gluurde naar George. Eenige minuten nadat de anderen reeds verder getrokken waren, stond hij nog steeds naar heneden te staren. Joe en Cecily, Bill en de kok be gonnen bij een boschje af te laden en een kamp op te slaan; ik ging wat heen en weer loopen om mijn stramme spieren te strek ken. Ik stond een eindje van de anderen af, en zoo dat George geen erg in mij had. Het was bepaald vermakelijk, zooals hij daar met zijn neus over dat spoor heen stond. Plotseling zag ik hem zijn revolver uit zijn zak halen en bekijken. Hij keek ach terom naar de in het bosch verscholen hut, daarna rustten zijn oogen een oogenblik op Joe Anders' magere figuur. Met een snelle beweging haalde hij zijn zakmes te voor schijn. Ik zag niet dat hij de draden door sneed, mdar ik zag iets voor hem op den grond vallen dat hij daarna met zijn voet In het zand stampte. Hij had in het geheel niet in mijn richting gekeken, en toen hij mij zag, keek ik met volle aandacht naar een kikker in het gras. Ik voelde hoe'hij mij scherp opnam; daarna liep hij naar de an deren terug. „Kan ik ook wat doen?" vroeg hij bemin nelijk. Ik kon me niet herinneren dat hij ooit eerder zijn diensten aangeboden had. Nie mand scheen er van onder den indruk. Na een oogenblik er bij gestaan te hebben, liep hij langs de rivier verder, terwijl de ande ren de paarden gingen wegbrengen naar de weide. Ik begreep niet, waarom ik me op deze schitterende plek niet behaaglijk voelde, of de rust kon waardeeren na den langen rit. Maar om een volkomen onverklaarbare re den had ik een kil voorgevoel van dreigend gevaar; ik voelde de omgeving plotseling ondragelijk eenzaam en verlaten en vijan dig. Ik ging brandstof verzamelen om dat gevoel kwijt te raken, maar ik kon het niet van mij afschudden, De kok waardeerde mijn pogingen kennelijk zoo weinig, en me vrouw Chapman en hij hielden telkens zoo plotseling met spreken op, als ik in de na bijheid kwaip, dat ik er na mijn tweed» vrachtje mee ophield en ook wegwandelde, in de richting tegenovergesteld aan die van George, Misschien was ik wel onbewust in de richting van de blokhut geloopen, omdat dit een stukje menschenwerk in de onge repte wildernis was. Maar ik weet wel dat mijn hart sneiler klopte, toen ik mijn hoofd ophief om te luisteren. Uit het boseh voor mij uit kwam het geluid van paardenhoeven en een uitstekende bariton die luidkeels zong. De woorden kon ik niet verstaan, maar er lag zooveel levensvreugde in, en de weer galmende stem klonk zoo warm, dat ik het op een drafje zette en volkomen vergat dat mijn-knieën stijf waren, en ik moe en hon gerig was. Ik kwam bij het heldere beekje, aan den voet van de steile helling naar de hut en bleef staan luisteren. Ik hoorde het paard trappelen, en een vroolijke stem zeggen: „Ho, Molly. Een oogenblikje, meisje Daar dan, dame! Wou je ook nog eens drinken?" De merrie rook blijkbaar de nabijheid van andere paarden, want ze liet een langdurig gehinnik hooren, dat dadelijk uit de weide beantwoord werd. „Er is gezelschap vanavond", hoorde ik den wachter zeggen. „Na het eten gaan we op visite" Het was een prettige, beschaafde stem, jongensachtig in zijn woorden, maar vol en mannelijk. Ik hoorde het gekraak van leer, en het klinken van metaal tegen de om heining, daarna zijn vlugge stappen over het erf, die plotseling scherper klonken toon hij de betonnen treden bereikte. Toen brak het geluid abrupt af. (Nadruk verhoden) (Wordt vervolgd) 2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6