STADSNIEUWS 128 LEIDSCH DAGBLAD - Eersïe Blad Woensdag 25 Juni 194f Officieele Kennisgevingen VISSCHERIJ-BERICHÏEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS Nederl. Vereen, van Reinigingsdirecteuren ONE HOUR CLEANING SERVICE Laatste Berichten Binnenland Aalsmeer's nieuwe Burgemeester kKUN/T IN IITTI1DL Meer dun 300.000 varkens frauduleus ge lacht Overbelaste roeiboot sloeg om HET JAARLIJKSOHE CONGRES. Vandaag en morgen wordt hier de 34ste jaarvergadering gehouden vari de Ned. Ver. van Roinigingsdirecteuren. Op een enkele uitzondering na zijn alle direc teuren van Gemeentelijke Reinigings diensten aanwezig, voorts verschillende hoofdambtenaren van de diensten, als mede tal van fabrikanten van reini gingsmateriaal uit alle deelen van het land. Vanmorgen werden de deelnemers w.o. ook de heer Edo Bergsma, eerelid der ver- eenlging, ontvangen ln een der zalen van het café-rest. „In den Vergulden Turk", waar men elkaar onderling begroette, ter wijl vervolgens in het nieuwe Stadhuis, in IN EEN UUR de kamer van B. en W., hoewel deze nog niet geheel gereed ls, het gezelschap werd ontvangen door het Gemeentebestuur. Het college van B. en W. was voltallig aanwezig met den gemeente-secretaris. De Burge meester, mr. R. N. de Ruyter van Steve- ninck, sprak de gasten toe. Zijn rede werd beantwoord door den voorzitter der vereenjging, den heer A. M. Noppen, directeur van de Gemeente-reini ging te Amsterdam. Onder leiding van den heer Wilbrink, wethouder van Fabricage, werd vervolgens een rondgang gemaakt door het nieuwe stadhuis. Na de gemeenschappelijke lunch werd „In den Vergulden Turk" een openbare verga dering gehouden. Daarin gaf de directeur van den Leidschen Relnigings- en Ontsmet- tlngsdlenst, de heer J. H. de Jong eenige be schouwingen over zijn dienst, „voorheen én thans". REDE VAN DEN HEER DE JONG Spr. gaf eei^t een korte geografische uit eenzetting. v v De stad Leiden binnen de singels ls uit de oude kern Steenschuur, Rapenburg, Stille en Nieuwe Rijn, door zes uitleggingen aan den Singelrand uitgegroeid. Drie hadden plaats ln de 14e eeuw, vermoedelijk waren deze het gevolg van het intensieve bedrijfs leven dat toen plaats had, en drie kwamen tot stand in de 17e eeuw. Dit gebied is zoo gebleven tot 1 Aug. 1896. Het overige buiten de singels is Leidsch geworden door de an nexaties van 1 Aug. 1896 en 1 Jan. 1920. De laatste grenswijziging was zeer belang rijk. De huidige begrenzing der stad^verd hierdoor uitgelegd tot een oppervlakte van rond 1250 h.a. Aan het einde der 17e eeuw had de stad bij een geringe gebledsoppervlakte van pl.m. 170 h.a., een inwonertal bereikt van 80.000, derhalve evenveel als thans; in dien tijd woonden de mensohen dus hier wel zeer dicht op elkaar. Hieruit kan dan ook worden verklaard het specifieke karakter van de binnenstad, zooals wij die thans nog voor een groot ge deelte kennen, met smalle straten en stegen. Door de gunstige ligging aan de water wegen heeft Leiden zich uitgebreid tot wat het nu is. Een enorme industrie heeft zich in de 14e eeuw ontwikkeld, vooral de wol- en leerbe- werkings-industrlën kwamen tot grooten bloei. Voor de bewerking harer producten had den de fabrieken veel water noodig, waaruit het is te verklaren, dat een groot gedeelte der stad werd ingenomen door grachten. Uit dien tijd, pl.m. 1400, zien wij de eerste bemoeiingen van het Stadsbestuur ten op zichte van het relnhouden der wegen en grachten', waarvan spr. diverse voorbeelden gaf. Ook de verschillende maatregelen van het stadsbestuur tot het bergen van het stadsvuil gedurende de daarop volgende eeuwen werd uitvoerig door spreker behan deld, met de daaraan gepaard gaande ver beteringen. In den breede zette spr. ook uiteen de di verse reorganisaties van den Leidschen Reinigings- en Ontsmettingsdienst en de mechanisatie daarvan. Thans is Leiden in het bezit van een een voudige, desniettemin moderne, ontsmet- tingslnrichting, waardoor het mogelijk is al de gevraagde desinfeoties zoowel voor de stad alsook voor de omliggende gemeenten afdoende te verrichten. Ondanks rente en sterke aflossing der ge voteerde kapitalen en de enorme uitbreiding van de stad, die juist in het laatste 10-tal jaren plaats vond, niet het minst de al maar doorgaande stijging der gevraagde werk zaamheden, bedraagt de jaarlijksche bij drage van de gemeente voor exploitatie van den dienst thans ruim f20.000 minder dan vóór de mechanisatie. Nog steeds bewegen de kosten zich in da lende lijn, aldus spr., zoodat deze 'relatief per inwoner thans veel lager zijn dan 10 jaren geleden. Spr. wees er o.a. nog op, dat in de laatste 10 jaren ook het onderhoud en de stalling van het auto-materiaal van andere gemeen telijke diensten werden ondergebracht bij den Reinigings- en Ontsmettingsdienst. waardoor de uitbreiding op het centraal terrein, zeer urgent is geworden. Op het uitbreidingsplan voor de gemeente Leiden is een hoofdverkeersweg geprojec teerd van Noord naar Zuid, die het bolwerk, waardoor dit terrein wordt begrensd, in twee deelen zal snijden. Het eene deel hiervan is bestemd v/>or de Lichtfabrieken én het andere voor den dienst van spreker. Bij aanleg van den nieuwen verkeersweg zal de toegang tot het terrein up to date zijn en zal het mogelijk zijn ook de tweede helft van de garage, waarmede bij den aan vang van het ontwerp onmiddellijk is ge rekend, ten uitvoer te brengen, alsmede den uitleg van de geprojecteerde wasch- en schaftlokalen. De moeilijke tijdsomstandigheden, die wij thans doorworstelen aldus spr., zijn helaas oorzaak, dat de uitvoering werd vertraagd, zoodat spreker tot zijn spijt, de voltooiing niet kan laten zien. Hij heeft echter ge gronde hoop, dat dit prachtige werkobject nu spoedig zal worden ten uitvoer gebracht. Spr. eindigdé met den wensch, dat de Reinigings- en Onstmettlngsdienst zich ook in de toekomst naar behoefte moge blijven ontwikkelen, mocht het zijn in tijden van vrede en welvaart, tot heil van de Inwoners dezer zoo roemrijke Sleutelstad! Na dê rede van den heer de Jong werd de film gedraaid, die is opgenomen ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van den Leidschen dienst ln Januari 1939 en die la ter nog is aangevuld met beelden van de nieuwe aanwinsten. De middag werd beslo ten' met het uitwisselen van ervaringen op gedaan met gas-generatoren en persgas, op wagens uitgerust met benzine-motoren. Ir. J. L. G. Kohier, Adj. Directeur Vervoer en Motordienst van den Reinigings- en Ght- smettingsdienst te Rotterdam sprak over de houtgas-generatoren, de heer P. de Graaff, directeur van den Reinigingsdienst te den CHEMISCH GEREINIGD EN GEPERST! Haag over het gebruik van lichtgas, in het bijzonder geperst op een druk van 30 atm., terwijl ir. W. A. G. Weststrate, hoofdinge nieur bij de Stadsreiniging te Amsterdam eenige bijzonderheden bij het gebruik van generatoren en persgas behandelde. Tegen den avond vertrok het gezelschap per tram naar Noordwijk aan, waar in ho tel „Rembrandt" een diner was aangericht, waaraan ook werd deelgenomen door den burgemeester, de wethouders en den ge meente-secretaris. In hetzelfde hotel werd door alle deelnemers gelogeerd. GOUDEN JUBILEUM. Van de Bouwver. „Eigen Haard". Op 28 Juni en 5 Juli zal de Bouwvereeni- ging „Eigen Haard" die op 30 Juni 1891 officieelw erd opgericht, door middel van enkele sobere feestelijkheden, o.a. de ont hulling van een gedenksteen, haar 50-ja- rig jubileum herdenken. Op 17 Maart 1890 had reeds de eerste vergadering plaats gevonden, waarop een bestuur werd gekozen dat opdracht ont ving, stappen te doen tot het bouwen van arbeiderswoningen. De statuten en het re glement werd door dat bestuur opgesteld. In het bestuur heerschten twee stroomin gen: de meerderheid stuurde aan op het verkrijgen van een eigen woning, de min derheid stond op het standpunt van co öperatie. Eindelijk was een ontwerp gereed! Wij len de heer C. H. Kouw, toenmaals voor zitter van de afd. Leiden van het alg. Ned. Werkliedenverbond ried aan, het ad vies in te winnen van prof. Greven. Deze werkte niet alleen mede aan de samen stelling der statuten, maar deed tevens de toezegging, geld te willen leenen. Met me dewerking van prof. GTeven werd toen een bouwvereeniging opgericht zonder eigen- doms-verkrijging. Uit de Vereeniglng tot bevordering van den bouw van Werkmans woningen werd eén commissie van bijstand aangewezen, die het toenmalige béstuur met raad en daad heeft bijgestaan. Al spoedig werd aan het terrein Vreewijk aan de Witte Singel grond gekocht voor f. 1.25 de meter, en in Februari 1892 werden de eerste 23 woningen aanbesteed voor f. 1223,— per woning; korten tijd later volgden de bouw van nog 9 woningen waarvan de kosten f. 1350.— per woning bedroegen. Het ledental groeide, waarna spoedig besloten werd nogmaals 12 wonin gen te bouwen zoodat de vereeniging 44 woningen bezat. Deze huizen verkeeren thans nog in zeer goeden staat. De huur prijs is slechts f. 2.zoodat met contri butie enz., de bewoner slechts f. 2.50 per week verwoont. Wijlen prof. Druchen was le hypotheekhouder; de commissie van bijstand waarvan prof. Grenen vele jaren de ziel was 2e. Nimmer heeft het de ver eeniglng aan hun hulp ontbroken. De hui zen zijn reeds lang afbetaald en vele ou dere leden genieten rente van hun aan deden,d oor zuinig wonen verkregen. Door samenwerking zijn hier goede en goed- koope woningen verkregen. De eventueele winst komt alleen den leden en de ver eeniging ten goede. Van de oprichters is slechts de heer W. Segaar in leven.- HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Schelpkalkfabrleken „Valkenburg", Valkenburgerstraatweg, Valkenburg (Z.-H.) Overleden commissaris: mr. J. Woltman, ,'J-Gravenhage, d.d. 6 Juni 1941. G. B. de Vroomen en Zonen, N.V., Heeren- weg, Wijk A. No. 45, Warmond. Bloembollen- kweekerij en exporthandel. De zaak is ver plaatst naar Sassenheim, Hoofdstraat 114. ACADEMISCHE EXAMENS. Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde letter E„ mej. A. J. Krieger (Oegstgeest) en de heeren Th. G. Scholte (Leiden) en P. F. van Velden (Den Haag)voor het doc toraal examen Rechten: mevr. F. J. Kei lerKlopper (Alkmaar) en de heer M. J. M. van Kindéren (Scihedam)voor hef doc toraat examen wis- en natuurkunde: de heerenS. Broersma (Rijswijk), J. B. Alblas (Den Haag) en W. K, Walstra (Rotterdam) voor het candidaatsexamen rechten de hee ren A. M. Groot (Hillegom)D. Muller (Rot terdam), mej. E. M. Smulders (Wassenaar) en mej. M. H. de Groot (Rotterdam), TOELATINGSEXAMEN VOOR DE MEISJES H.B.S. Voor het toelatingsexamen voor de Meisjes H.B.S. alhier slaagden: A. E. Bats, E. J. van den Bent, N. C. Bentfort v. Val kenburg, A. Bergers, J. Blitz, M. E, M. Blom- maert, J. Cleuters, M. J. Coenraads Neder- veen, E. Cosijn, M. Crèyecoeur, N. L. van Dorsten, A. M. H, Driessen, M. C. van Eek, E. Engels, M. P. M. Erlée, J. M. den Hartog, G. M. v. d. Heyden, R. Herskovits, M. E. Janssen, S. Jelgersma, H. P. de Jongh, M. J. Kips, M. E. G. Kleyn, J. H. Kloeke, A. E. Lagaay, A, C, H, Lamberts, C. P. J. Manders, T. Marree, J. Miiller, J. J. Nleuwzwaag, F. A. Panhuysen, M. B. Panman, E. Pfundt, M. A. L. Ravelli, C. E. van Ree, H. M. L. la Rivière, C. v. d. Rotte, C. Sohlüter, I. Söhophuizen, M. H. Schaper, A. D. J. Sloos, P. J. Sloos, M. J. Stam, M, S Talma, H. M. Voorhoeve, H. M. Vreeburg, M. L. Vroom, A. M. C. Wartena, H. G. v. d. Werff, F. E. de Wit en A. van Zuiden. Met 8 candida/ten wordt het examen voort gezet. Afgewezen werd 1 candidate. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Van het echtpaar HoupsOuwerkerk, De Sleutelstad huisvest wederom een gouden echtpaar! Ditmaal valt die eer en dat voorrecht te beurt aan onze stadgenoo- ten de heer A. P. Houps en mevr. J. Ouwer kerk. wier huwelijk op 2 Juli 1891 alhier werd voltrokken. De bruidegom was gedurende het grootste deel van zijn leven werkzaam als timmer man hier ter stede. Sinds 7 jaar is de heer Houps niet meer in betrekking. De heer Houps is sinds 40 jaar lid van den Bouw vakarbeidersbond. Het huwelijk werd gezegend met de ge boorte van 5 kinderen, waarvan er nu 4 ln leven zijn. Hun leeftijd ln aanmerking genomen zij zijn belden 72 jaar oud mogen zij zich nog in een goede gezondheid verheugen. Ongetwijfeld zal het dit echtpaar, dat woonachtig is to het perceel Mauritsstraat 6, in de komende dogen niet aan belangstel ling ontbreken. Ook wij wenschen Houps en zijn echtgenoote nog vele gelukkige jaTen toe I ZILVEREN JUBILEUM. De heer G. G. Vermeulen, werkman bij den Gem. Reinigings- en Ontsmettings dienst hoopt 1 Juli e.k. den dag te herden ken dat hij vóór 25 jaren in gemeentedienst trad. Hij is onafgebroken werkzaam geweest bij voornoemden dienst, laatstelijk als inla- der bij den ophaaldienst. AANRIJDING OP DE BREESTRAAT. Op den hoek van de Breestraat'en de Vrouwensteeg is gistermorgen de 17-jarige broodbezorger J. H. v. d. V., uit de Billiton- straat, die daar met een mand met brood, op zijn rijwiel passeerde, aangereden door een bakfiets van den expediteur P. v. d, K. Hierbij viel een flesch met zwavelzuur van de bakfiets. De flesch brak en Van der V. kreeg zoodanige brandwonden aan het reohteronüerbeen, dat hij door den eersten hulpdienst naar het Ac. Ziekenhuismoest worden vervoerd. Een veertigtal brooden werd, 'bedorven. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 25 Juni. Tarbot f. 3,603,50; tong f,42,40 (beide per K.G.); kleine schol f.7841; pufschol le soort f. 4527; 2de -soort f.2911; pieterman f. 7672; muilen f.4441; horsmakreel f. 21,5017; wij ting f.3820; kleine wijting f.1713; groote schar f4030kleine schar f2017pufschar f.125,50; kleine roode poon f.7163; bot f.36 (alles per 50 KG.). Besommingen trawlers: Beatrice. IJm. 18. 50 m., f.906; Zeehond, IJm. 70, 100 m.. f.2157; Mary, IJm. 189, 150 m., f.3295 Ita, IJm. 22, 150 m„ f.2840. Besomming kotter: IJm. 223 f.690. Besomming loggers: KW. 108 f.552; KW. 33 f.734; KW. 91 f.763; KW 47 f.1321; KW. 54 f.940; KW. 2 f.1060; KW 59 f.870; KW 20 f.820; KW. 107 f.870. CENTRALE KEUKEN. De aandacht van het publiek, wordt er op gevestigd dat een andere-regeling voor het verkrijgen van knipkaarten moet worden j ingevoerd als tot nu toe gebruikelijk was. Beginnende op Woensdag 2 Juli a.s. zal er uitsluitend op Woensdag gelegenheid zijn zich van knipkaarten te voorzien. Dit zal dus niet meer zooals tot heden gewoonte was dagelijks tijdens de uitreiking der maaltijden kunnen geschieden. De verkoop van dagkaarten echter zal wel tijdens het uitreiken der maaltijden gehandhaafd blij ven. Op de nieuwe knipkaarten zullen eerst 2 dagen later maaltijden kunnen worden ver kregen, hetgeen dus beteekent dat op de dag nadat deze zijn uitgereikt voor het eerst hierop dagkaarten kunnen worden gekocht •voor het afhalen van de maaltijden op Vrij dag. Men dient dus in het vervolg zooveel knipkaarten op Woensdag aan te schaffen, dat ipen gedurende een week voldoende dagkaartjes zal kunnen aankoopen. De omstandigheid kan zich voordoen, dat Woensdagavond de nummers van de distri butiebonnen, v/elke benoodlgd zijn om een knipkaart te verkrijgen in de dagbladen worden bekend gemaakt. In dit geval moe ten de knipkaarten de daarop volgende Donderdag wonden uitgereikt en kan men dan denzelfden dag op de nieuwe knipkaar ten reeds dagkaartjes koopen voor de maal tijden, die men Vrijdag hierop wil halen. Evenwel worden de daarop volgende periode de knipkaarten weer op Woensdag uitge reikt, tenzij zich de hiervoor vermelde om standigheid weer zou voordoen. Vervolgens zullen de knipkaarten voortaan d.w.z. met ingang van 2 Juli a.s. slechts gel dig -blijven gedurende drie weken, dus voor de eerste periode van 4 Juli tot en met 24 Juli. Men dient dus de genomen knipkaar- BREESTRAAT TEL. 25885 ten ln een tijdvak van 3 weken op te ma ken. De knipkaarten zullen te dien einde aan den achterkant van dien datum worden voorzien, welke het einde van den geldig heidsduur beteekent. Woensdag 3 Juli is er aan de vier bekende ultreikposten gelegenheid tusschen 9 en 11 uur zich uitsluitend van knipkaarten te voorzien. Hiervoor zal dus voortaan eiken Woensdag op dien tijd gelegenheid bestaan. Men denke er vanzelfsprekend aan de be kende distributiebonnen ter verkrijging van knipkaarten mede te brengen. Deze zijn nu voor een knipkaart waarop zes porties van ruim een liter kunnen wor den gekocht: aardappelbon, 3 vleesch- bonnen, 1/3 peulvruchtenbon en 1/4 vet- of boterbon. De verkoop van dagkaarten heeft overi gens dagelijks plaats op de zelfde uren als thans. Knipkaarten, welke vóór 2 Juli zijn uitgereikt, zijr. eveneens slechts geldig tot en met 24 Juli aa. In de toekomst zal het menu van de maal tijden 's Vrijdags voor de daarop volgende week worden bekend gemaakt. Het spreekt vanzelf dat wijzigingen hierin in verband met den aanvoer vangroenten voorbehouden 'blijven. 4410 Afdeeltag Centrale Keuken. De Directeur van den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, R. ROZEMOND. VERSTREKKING ZIEKENVOEDSEL. Voor het indienen van een nieuwe aan vrage moet men zich wenden tot den G. G. D., Nieuwe Mare 13, om een formulier. Indien men reeds een formulier heeft, doch indien dit vernieuwd moet worden, dan dient men zich schriftelijk tot den G, G. D. te wenden. Wanneer iets op het oude formulier ver anderd of bijgeschreven moet worden, moet men zich eerst aan den Distributie dienst, Breestraat 117 vervoegen, het for mulier afhalen en daarna de verandering of bijschrijving bij den G.G.D. doen ge schieden. 4409 Leiden, 25 Juni 1941. De burgemeester van Leiden, STEVENINOK. NEDERL. HERV. KERK. Beroepen: Te Suameer, ds. H. W. Hemmes te Nes en Wierum. Aangenomen: Naar Spannum en Edens (toez.) ds. J. Hoogenkamp te Hindeloopen. GEREF. KERKEN" Tweetal te Echten (Pr.): cand. G. J. Grafe, thans hulpprediker te Roosendaal en cand. A, G. van der Stoel, thans hulpprediker te Anielde (Z.-H.). CHRIST. GEREF. KERK. Tweetal te Arnhem: ds. W. Heerma te Zeist en ds. O. Smits te Sliedreoht; te Driebergen, ds. W. P. Lamain te Haarlem-C en ds. J. G. van Minnen te Hulzen (N.-H.). Eigen fot-o. NIEUWE UITGAVEN. „Dit is Leiden". Uitgegeven is door de N.V. „Leidsche Cou rant" het boekje „Dit is Leiden", een verzame ling beschouwingen over de Sleutelstad van de hand van den heer L. C. J. Roozen, redacteur der „Leidsche Courant", die in de laatste an derhalf jaar in dat blad verschenen zijn. Op smakelijke en onderhoudende wijze, dikwijls niet van echten humor ontbloot, worden hier tal rijke bijzonderheden over de Sleutelstad verteld, waarbij men het gevoel krijgt, onze stad pas goed te kennen, als men dit boekje doorgelezen heeft. De vele geschiedkundige détails verhoo- gen in niet geringe mate den leerzamen inhoud. Een boekje, dat zekere iedere Leidenaar en al degenen, die zich voorts voor onze stad interes seeren, gaarne zullen lezen! En wekelijks meer dan duizend koeien. VERKLARING VAN DEN HEER ROSKAM. De leider van het Nedsrlandsch Agrarisch Front, de heer E. J. Roskam, heeft op de persconferentie van vanmiddag te Den Haag gesproken over het knoeien niet levensmidi- delen. Zooals U in de dagbladen wel ge lezen zult hebben aldus zeide hij heb, ik aan de leden van het Nederlandsch agra risch front order gegeven, al hun krachten in 'te spannen om het geknoei met levens middelen den kop ln te drukken. Dit dient om het frauduleus slachten tegen te gaan en te zorgen, dat er geen granen, p - 'dappe- len, eieren of andere ievensmidde.en aan de distributie worden onttrokken. De door ons ingeleide actie voor den pro ductieslag heeft beantwoord aan wat wij er ons van haddenvoorgesteld. Gansch cms hoerendom heeft onzen oproep verstaan. Onze taalk houdt echter niet op als de pro ducten de boerderij verlaten. Hier ligt nu het zwaartepunt van de actie, die ik met mijn oproep heb ingeluid. Het is toch geen geheim meer, dat er zeer aanzienlijke hoeveelheden van onze pro ducten aan de regelmatige distributie ont trokken worden door frauduleus slachten' van vee en door den sluikhandel in aard appelen, eieren en granen. Hieraan dient ,paal en perk te worden gesteld en de-man nen van onze organisatie zullen er dag en nacht op toezien, dat dit ergerlijk bedrijf van heden af voorgoed de kop wordt in gedrukt. Meer dan 306.000 varkens zijn in enkele UNIFORMEN CHEM. REINIGEN 8 PERSEN 2.50 4368 (IngM. Med.) Hierboven de nieuwe burgemeester var. Aalsmeer, de heer H. F. W. Kolt), wiens be noeming wij gisteren vermeldden. maanden frauduleus geslacht. Wekelijks zijn er minstens 1000 koeien verkocht bui ten de gewone distributie om, om nu maar te zwijgen van de eieren, ..granen en andere levensmiddelen, die dagelijks worden weg gemoffeld. Als de boeren niets leverden aan de smokkelaars en de hamstenaars dan was het kwaad, bij de bron afgesneden. Dit neemt de verantwoordelijkheid, van die hamste raars en scharrelaars niet weg, maar het wil wel zeggen, dat de boeren niet alleen den plicht, maar ook de macht hebben dit kwaad te keeren. Bn het ls misdadig, indien de boeren nog één pond vüeesch, één pond' graan of één ei aan de distributie onttrekken. De eer van ons hoerendom ls er mee ge moeid en het recht op een zelfstandige plaats van het Nederiandsche volk in het nieuwe Europa is er bij in het geding. Bij de uitvoering der overheidsmaatre gelen zullen de mannen van het N. A. T. worden ingeschakeld ln de bestaande re- geerlngsapparten en zij zullen niet rusten zoolang onze 'boeren niet eensgezind en als één man, hun taak in ons volk van harte en met alle krachten ten uitvoer brengen. Deze.taak is: het verzekeren eener regel matige voedselvoorziening. Ik heb de over tuiging aldus spr. dat wij dit kun nen, zonder daarvoor van de overheid wettelijke bevoegdheid te verlangen. TWEE PERSONEN VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks half tien is op de Maas onder Maastricht een roeiboot, waarin twaalf personen waren gezeten, n.l. acht kinderen en vier volwaspenen, en die daardoor overbelast was, omge slagen. Allen geraakten te water. Van vele kanten snelde men te hulp. Schip pers in bootjes, een Duitsch militair en verschillende burgers pakten het red dingswerk terstond krachtig aan, en hieraan was het te danken, dat in kor ten tijd tien personen uit het water kon- den worden opgehaald. De 32-jarige G. H. D. wonende ln de Ha venstraat, eigenaar en bestuurder van de boot, die ihet gezelschap op het boottochtje had meegenomen, kon niet meer gered worden. Ook een vijfjarig jongetje A. R., wonende in de Hooge Brugstraat te Wijk- Maastricht, bleek verdronken te zijn. Het lijkje van het knaapje werd na een half uur uit de Maas opgehaald. Dat van D. drie kwartier daarna. Het ongeluk had een enorme publieke belangstelling getrpkken. De roeiboot is door de politie in beslag genomen. Vast staat, dat de boot op onverantwoordelijke wijze met twaalf inzittenden overbelast was, doch daarnaast vermoedt men ook ernstig, dat de boot lek was, hetgeen het geyaar nog vergrootte. ONGELUKKIGE DUIKSPRONG. Maandagavond kwam de 26-jarige onge huwde B. van Leeuwen bij een duiksprong in het Picardikanaal te Coevorden zoo on gelukkig terecht, dat hij bewusteloos door zijn vrienden werd opgehaald. Aanvankelijk werd het slachtoffer naar huis vervoerd, waar hij nog even bij kennis is geweest. Gisteren was de toestand echter zóó dat overbrenging naar het ziekenhuis noodza kelijk werd geacht. Daar is de jongeman des avonds overleden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2