Uit de Omstreken Binnenland LE1D5CH PAGEUP - Tweede Blad AVONTUREN VAN BARON VAN MÜNCHHAUSEN Nieuwe Burgemeester van Aalsmeer Het tweede journalistenkamp BS».prtffre.l W i'i JLUJI AALSMEER. BRAND VEROORZAAKT VEEL SCHADE. Kinderen speelden met lucifers. Gisternamiddag is brand uitgebroken in den hooiberg van den heer Vink aan den Zwarteweg alhier, doordat een kind van 7 jaar bij dien hooiberg met lucifers speelde. De ouders waren afwezig en de vijf kinde deren waren alleen met de dienstbode thuis. De hooiberg brandde geheel af en ook een daarbij staande houten stal werd een prooi der vlammen. Hierdoor gingen ongeveer 3000 K.G. hooi verloren, terwijl voorts een aantal kostbare landbouwwerk tuigen door het vuur /ernield werd. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er in het woonhuis te behouden. De schade bedraagt zeker eenige duizenden guldens. De heer Vink was verzekerd. HAARLEMMERMEER. HET BOERENBEDRIJF. Centrum der voedselvoorziening. De boer „leeft" thans op zijn veld, want overal kondigen de planten aan, dat er ge werkt moet worden. De korenhalmen staan als zuilenrijen omhoog en wiegen met den wind. Tusschen die zuilen is het één en al leven, wat het oog meestal ontgaat. Het zijn de kleine bewoners, die op vaak ergerlijke manier den vollen akker plunderen: de on telbare insecten, de mol, de veldmuis, enz. Tegen dit kwaad heeft de boer zijn strijd te voeren. Gelukkig wordt hem door den Voorlichtingsdienst alle raad gegeven en is het getal bestrijdingsmiddelen groot. De tarwe staat intusschen in de aar en belooft voor straks weer véél goeds. Wij hebben een landbouwkundige inge nieur, practiseh werkzaam, gevraagd naar zijn meening over den stand der gewassen. Deze deskundige was nog nooit zóó optimistisch als juist dit jaar. Het vlas heeft een aardige lengte bereikt en staat nu volop in bloei. Het geeft aan het polderlandschap een sprookjesachtige kleurenschildering. Evenzoo actief is de boer, die nu met breed- geranden hoed op, het hooi binnenhaalt. En wanneer dit klaar is maakt hij zich ge reed voor den volgenden slag, want de gróo- te oogsttijd nadert. Eerst komen vlas, kar- wij en erwten, dan de hoofdschotel het ko ren en vervolgens als dessert.de bieten. De hooitijd is een voorproefje van wat komen zal en mocht het weer zoo blijven een buitje regenwater, een flinke lange bui zal veel goed doen! dan zal het werk in hoogspanning kunnen plaats vinden! HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Jozef Antonius z. van G. Veelenturf en J. M. van Lint Anna Cornelia d. van H. J. Scheepens en A. M. M. Smit Maria Johanna Jacoba d. van J. W. Warmer dam en J. J. M. Maat Albertus Arnoldus Balduwinus Maria z. van B. A. H. A. J. Bos en D. van Workum -• Johanna Wilhelmina d. v. D. A. Haster en W. van Tol Marinus Maria z. van J. F. L. van der Hulst en S. Ruigrok. Ondertrouwd: A. Koppert en C. van der Vliet F. Telkamp en C. Jansen. Getrouwd: A. A. Mense en E. J. Klinkenberg C. van der Burg en A. Scholten. Overleden: N. Willemsen echtgen. van J. de Wagt vr. 26 jr. KATWIJK AAN DEN RIJN. Een zoo goed als nieuw rijwiel van den bakkersbediende P. W. veranderde op on rechtmatige wijze van eigenaar. De politie doet nasporing. KATWIJK AAN ZEE. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een ceintuur met bruine gesp, een blauw geruite jongenssportkous, een autosleuteltje gemerkt 1494, een kinder schoen merk Cido, een paar bruine sanda len met spekzolen. Animo voor zwemmen! Een 50-tal leerlingen heeft zich reeds aangegeven bij de zwemschool van de Kat- wijksche Reddingsbrigade om het zwemmen te leeren. Daarvoor is dus reeds veel animo! MeJ. R. van der Rhee alhier, behaalde het diploma voor steno-typiste. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. P. Rijcken geb. Verryt Z. Overleden: A. G. Coeterier geb. Engels vr. 78 jr. Voor het eindexamen van de door den L.T.B. georganiseerde melkerscursussen zijn geslaagd de heeren C. van den Bosch, P. Boekhorst, Th. Lexmond, A. van der Meer, N. Juffermans, J. van der Salm en A. van Swleten. De heer A. van Maren alhier is ge slaagd voor het Middenstandsdiploma. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Mattheus Cornells Andries z v. A. A. Mooren en H. A. v. d. Lans Johannes Petrus Cornells z. van J. A, Hermans en M. H. de Haas Maria Hendrika Anna d. van P. J. Duivenvoorde en E. H. Duivenvoorde te Lei den Jan z. van J. van Beelen en C. v. d. Meij. Overleden: Cornelia Zwetsloot 67 jr. Geer- truida Mink, wed. van J. Weldring 81 jr. NOORDWIJKERHOUT. Mej. D. C. Berghout slaagde in Den - jag voor de acte L.O. DE HEER H. W. F. KOLB. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het Departement van Binnen- landsche Zaken is de heer H. W. F. Kolb met ingang van 1 Juli 1941 tot burgemeester der gemeente Aalsmeer benoemd, onder toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zuid- en Noord-Schermer De heer Kolb is geboren 7 Oct. 1896. Na dat hij de lagere school en de H.B.S. te den Haag bezocht had, behaalde de heer Kolb het diploma gemeente-administratie. Ver volgens wijs hij werkzaam aan de gemeen-J te-secretarie te Dordrecht, waarop hij be noemd werd tot commies ter gemeente-se cretarie te Alkmaar. In 1934 volgde de be noeming van den heer Kolb tot burgemees ter der gemeente Zuid- en Noord Schermer. De heer I-Colb, die lid is van de N.S.B., is ge huwd en heeft twee dochters. OEGSTGEEST. AANBESTEDING. Aanbesteed werd het herbouwen van de woning met schuur voor den heer Jac. Star aan den Rijnsburgenveg No. 26 alhier. De besteding geschiedde ondershandsch. De inschrijvingen waren als volgt: P. Kort Jr., Rijnsburg, f. 10.673; Gebrs. W. en L. Guyt, Katwijk a. Zee, f.10645; J. van Iterson Jr., Rijnsburg, f. 10450; J. v. Iterson Can., Rijnsburg, f. 10395; v. d. Vijver en v. Egmond, Rijnsburg, f. 10200. Het werk is gegund aan den' laagsten in schrijver. RIJNSBURG. RAADSAGENDA. De Raad komt Donderdag a.s. des n.m. te 8 uur bijeen. 1. Opening; 2. Ingekomen stukken en mededeelingen; 3. Vaststelling rioolaan- sluitingsverordening; 4. Voorstel van B. en W. tot aansluiting van de gemeente bij den schoolartsendienst, met ingang van 1 Juli 1942; 5. Vaststelling kohier hondenbelas ting 1941; 6. Voorstel van B. en W. tot be noeming van een ambtenaar van den bur gerlijken stand, met ingang van 1 Juli 1941. Aanbeveling: 1. E. J. Sparrius, le ambtenaar ter secretarie; 2. D. Driebergen, ambtenaar werkverschaffing en steunverleening; 7. Vaststelling verordening, regelende de ver deeling der werkzaamheden tusschen de ambtenaren van den burgerlijken stand; 8. Vaststelling verordening, regelende de uren van openstelling van het bureau van den burgerlijken stand; 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van ontslag aan P. van Egmond, als controleur voor werk verschaffing en steunverleening met in gang van 1 Juli 1941; 10. Alsvoren tot be noeming van een controleur voor de werk verschaffing en steunverleening, in tij de- lijken dienst met ingang van 1 Juli 1941; 11. Wijziging gemeentebegrooting dienstjaar 1940; 12. Alsvoren, dienstjaar 1941; 13. Sluiting. GOEDE BLOEMENPRIJZEN. Er draaide niets door. In de afgeloópen week as er naar alle soorten bloemen weer groote vraag, zoodat de prijzen goed bleven. Enkele nieuwe soor ten worden aangeboden, terwijl voor andere het seizoen weer is afgeloopen. Py re thrum, Margrieten, Papavers enz. worden geleide lijk minder. Daarentegen komen er steeds meer Gladiolen in onderscheidene soorten. Alles werd vlug opgenomen en er draaide niets door: Verwacht kan echter worden, dat de aanhoudende warmte den toestand wel zal wijzigen. De handel was tamelijk. Het rooien van tulpen. Op verschillende landerijen is men be gonnen met het rooien van tulpen. De in ons blad van Zaterdag onder Sassenheim geplaatst berichtje omtrent de benoemingen van de heeren Hoogewonmg en Mazurel behooren onder deze gemeente. SASSENHEIM. Tot lid en le scriba van het moderamen der Part. Synode der Geref. Kerken van Zuid-Holland Noord werd gekozen ds. P. W. Kuiper, alhier. Het tweede van de serie journalistenkam pen, welke op kasteel .De Cannenburgh" te Vaassen zijn georganiseerd op initiatief van den raad van voorlichting der Nederland sche pers, is Zaterdagavond geopend. Kampcommandant J. Learbuch heette de nieuwe kampgenooten welkom en verzocht vervolgens den algemeenen organisatielei der dezer zomerkampen, tevens plaatsver vangend president van den raad van voor lichting, den heer A. Meyer-Schwenke, het tweede kamp te willen openen. Deze stelde in een korte, krachtige toe spraak den nieuwelingen het voorbeeld'voor oogen, dat gevormd is door de eerste groep. Ook zij zaten een week geleden i og vreemd tegen elkaar op te kijken, doch in de vol gende dagen was, wat spr. noemde een „Cannenburgh-gemeenschap" ontstaan, welke slechts één doel voor oogen had: het belang van het Nederlandsche volk te die nen. En wij kunnen er ons slechts over ver heugen, dat deze eensgezindheid van geest niet is ontstaan uit een groepje deelnemers van één politieke of godsdienstige uiteenloo- pende politieke en religieuze richtingen. Ten slotte droeg de heer Meyer-Schwencke de leiding van dit tweede kamp over aan kampcommandant Learbuch. Drs. W. Goedhuys, die belast is met de organisatie van het cultureele gedeelte van het programma, bracht vervolgens naar vo ren, dat deze journalistenkampen niet wor den gehouden in dén geest der volksuniver siteit, waar men zich uitsluitend overgeeft aan „intellectueele genoegens". Bij de stof, welke hier behandeld wordt, wordt in de eerste plaats gehoor gegeven aan de roep stem van het hart. En dit is tevens de eenige wijze, waarop het zal kunnen lukken, de wonden, welke ons volk geslagen werden, te heelen. Het is in de eerste plaats noodzakelijk, dat onder de Nederlandsche journalisten weer een grondslag voor samenwerking ge vonden wordt, een samenwerking welke niet alleen zooals vroeger op collegialiteit berust, doch op goede kameraadschap. Dit beteekent, dat het er niet alleen meer om gaat samen te arbeiden op den grondslag van een gemeenschappelijk belang, maar dat thans de geheele persoonlijkheid van den journalist moet worden ingezet voor de nieuwe taak. Het gestelde doel is bij het eerste kamp ten volle verwezenlijkt. Spr. hoopte ten slotte, dat dit ook met het tweede kamp het geval zal zijn. Na afloop van de officieele' openings plechtigheid hebben de deelnemers en lei ders zich op het terras van het kasteel ver zameld, waar men het samenzijn kortte door spontane voordrachten en liederen. De secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, dr. Goedewaagen, die reeds blijk gaf van zijn bijzondere belangstelling voor de zomerkam- STOP EEN KAARTJE MET NAAM EN ADRES in Uw rijwieltaschje adviseeren de Nederlandsche Spoorwegen. Dat voorkomt zoek raken van de vooral in dezen tijd zoo kostbare fiets. (foto N.S.) pen der journalisten, had zich bij de opening van het tweede kamp laten vertegenwoor digen door het hoofd van de afdeeleing perszaken ten departemente. MR. P. VAN REGTEREN ALTENA OVERLEDEN. Op 63-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden mr. P. van Regteren Altena, raadsheer in den Hoogen Raad der Neder landen. Mr. P. van Regtere Altena werd In Dec. 1877 te Amsterdam geboren. Hij bezocht te Apeldoorn de H.B.S. en te Deventer het Gymnasium, waarna hij aan de universiteit te Utrecht rechtswetenschappen studeerde. In 1904 promoveerde hij aldaar. Twee jaar later werd hij kantonrechter-plaatsvervan- ger te Zutphen en in 1907 substituutgriffier van de rechtbank aldaar. In 1912 volgde zijn benoeming tot rechter in Zierikzee, in 1915 te Middelburg en in 1919 te Amsterdam. In 1928 werd mr. van Regteren Altena be noemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam en In 1936 tt t raadsheer ln den Hoogen Raad der Nederlanden. De thans ontslapene was lid van de Tariefcommissie. HET AFVALLENBESLUIT. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherlj, Is ln het afvallenbesluit een wijziging gebracht, waardoor aan de ambte naren, belast met de keuring van slachtdie ren en van vleesch, bedoeld in artikel 25 van de vleeschkeuringswet, en de opzichters van den veeartsenijkundigen dienst opsporings bevoegdheid wordt verleend voor de in het afvallenbesluit strafbaar gestelde feiten. HANDEL IN STIERKALVEREN VERBODEN. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherlj heeft het verhandelen, het afleveren en het ontvan gen van stierkalveren verboden. Een ieder, die stierkalveren voorhanden of in voorraad heeft, ls verplicht deze ter beschikking te houden van de stichting Nederlandsche veehouderij-centrale. De verbodsbepalingen en de verplichting, gesteld ln het eerste lid, gelden niet: le. ten aanzien van stierkalveren, ouder dan drie maanden; 2e. Indien en voor zoover door of vanwege de centrale daarvan ontheffing is ver leend en de aan deze ontheffing zoo noodig verbonden voorwaarden zijn na gekomen; 3e. voor wat betreft de gestelde verbodsbe palingen, indien het verhandelen, het afleveren of het ontvangen plaats vindt aan onderscheidenlijk door de centrale als zoodanig erkende marktveehandela- ren ter levering aan de centrale. Dit besluit ls gisteren ln werking getreden. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is mr. P. A. F. Blom, op zijn verzoek, met Ingang van 1 Juli, als burgemeester van de gemeente Bergen op Zoom eervol ont slagen. VALKENBURG. RAADSAGENDA. De Raad komt -Woensdagnamiddag te 8 uur bijeen. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel overname in beheer en onder houd van den „Achterweg". 3. Voorstel tot opnieuw in gebruik geven van een strookje berm aan H. van Vugt, voor plaatsing koffieteut. 4. Voorstel tot het geven van een naam aan de nieuw aan te leggen straat. 5. Voorstel tot het aanvaarden van bouw- credieten onder hypotheeair verband aan derden te verstrekken, voor opbouw ge sloopte panden. 6. Comptabiliteit. 7 Bespreking ontwerp beschikking be treffende toevoeging van de gemeente Val kenburg, Z.-H., aan de gemeente Katwijk. 8. Belastingreclames. VOORSCHOTEN. Rijwielen ontvreemd. Zondag zijn tijdens den kerkdienst in de R.K. Kerk aan den Leidscheweg twee rij wielen ontvreemd. Gevonden voorwerpen. Een blauwe bril; een roode ceintuur; een dames-armbandhorloge met leeren bandje; een damestasch; een broche (vlindervorm). Inlichtingen bij de politie. Paard pp hoi. Hoe gevaarlijk het is, een paard bespan nen voor een wagen- onbeheerd aan de openbare straat te laten staan, bleek aan den Rijndijk. Daarvan zijn de kinderen van den landbouwer v. d. W. bijna het slacht offer geworden. Een paard voor een brik schrok en sloeg op hol, de kinderen van v. d. W. .ielen met een smak van de brik en liepen verwondingen op. Het paard werd nabij Valkenburg tot stilstand gebracht Ook een straatlantaarn is vernield. Diefstal van komkommers. Bij de politie heeft H. L. aangifte gedaan van het feit, dat komkommers zijn ont vreemd van zijn land aan de Rouwkoop laan. Vermoedelijk zijn de daders te zoeken onder personeel van een fabriek aan de Rouwkooplaan. Een onderzoek wordt inge steld. De heer C. J. Y. deed aangifte dat van een woning aan de Molenlaan lood ls ont vreemd. WASSENAAR. Jaarvergadering „Draagt Elkanders Lasten" In „Het Wapen van Wassenaar" werd de jaarvergadering gehouden der ver. voor zie- kenhuAsverpleging „Draagt Elkanders Las ten". Na opening door den voorzitter, den heer D. van Barneveld. en vaststelling der notulen, was aan de orde het verslag van den kassier, den heer J. van Beesten. De inkomsten bedroegen f. 13,892,25, de uitga ven f. 16.979,89, nadeelig saldo f. 3087,64. Het reservefonds was met de gekweekte rente f. 14.267,40 en werd door het tekort op de exploitatie f. 11.267,40. De ontvangsten van het operatiefonds waren f. 1915.60, de uit gaven f. 3279, nadeelig saldo f. 1363,40. Het ledental steeg van 1789 tot 1842. In verple ging werden opgenomen 179 patiënten met 6335 verpleegdagen. Nadat den penning meester décharge was verleend, werd over gegaan tot vaststelling van een model re glement van.de Federatie van Zlekenhuis- vereenigingen, waarmee tevens een wijzi ging wérd gebracht in de uitkeeringen, in dier voege dat uitkeeringen voor opnamen psychose, neurose en besmettelijke ziekten Misschien had ik het kruit tot ontbranding kunnen brengen door II ziekte had opgeioopen, waarvan ik nog niet genezen was. Wan- een stomp op m'n oog te geven, maar dit hulpmiddel lachte me noplg staarde Ik naar m'n Jachtmes. Maar die wanhoop bracht mg minder toe, omdat ik bet eens had toegepast en daardoor een oog- geen stap verder. Totdat me een gelukkig zy het ook zonder ling denkbeeld inviel door de vereeniging niet meer zullen wor den gedaan. Als bestuurslid werd herkozen de aftredende secretaris, de heer J. A. Veelo, terwijl als penningmeester werd gekozen de heer J. van Beesten. Herkozen werd de af tredende commissaris de heer C. J. de Graaf. Diefstal van portemonnaie. G. uit Arnhem deed aangifte van ver missing van een portemonnal, Inhoudende pl.m. f. 13.50, vanuit zijn kleeren aan het strand alhier. Aanrijding. Tusschen een motor en een wielrijder had op den hoek van Zuylen van Nyeveltstraat Zijllaan een aanrijding plaats. G. uit Den Haag liep daarbij kneuzingen op aan been en rug en is, na door dr. Lubbellng voor- loopig behandeld zijn, per ziekenauto naar het Gem. Ziekenhuis aan den Zuldwal te Den Haag overgebracht. Aanhouding. Aangehouden werd H. uit Rijnsburg om dat hij nog 4 maanden hechtenis te goed had. Geconstateerd werd bovendien dat hij in het bezit was van een rijwiel afkomstig van diefstal te Oegstgeest. Geslaagd voor het examen Hoogere Handelsschool 5 j. c. (Tymstra) den Haag onze plaatsgenooten M. M. Broekema, H. M. Conljn en O. F. Weise. ZEVENHOVEN. Geslaagd is voor het examen boekhou den, afgenomen door de Ver. van Leeraren in het Boekhouden, de heer A. van Veen, alhier. ZOETERWOUDE. Raadsagenda. De Raad komt Donderdak 26 Juni a.s., des namiddags te 19.45 uur ten gemeente huize bijeen. 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van J. H. Visser, om eervol ontslag als contro leur der steunverleening met voorstel van B. en W. 3. Voorstel van B. en W. tot be noeming van een plaatsvervangend genees heer belast met de vaccinatie. 3a. Behan deling reclames aanslagen vergunnings recht 1941/42. 4. Voorstel tot aansluiting van de woning van veldwachter Zijlstra aan het telefoonnet. 5. Id. tot wijziging van het raadsbesluit van 18 April 1941, inzake kosten van overdracht van een voetpad aan den Hooge Rijndijk. 6. Id. tot verhoo ging van het credlet voor den aankoop van leermiddelen en de Inrichting van twee gymnastieklokalen. 7. Id. tot wijziging der gemeente-begrooting dienst 1941. 8. Id. tot wijziging der gemeente-begrooting dienst 1940. In verband met het vertrek van den heer J. H. Visser heeft de Burgemeester dezer gemeente tot leider van den distri- butledienst aangesteld den heer J. Pols, thans ambtenaar aan dien dienst. Tot ambtenaar bij den dlstrlbutle- dienst alhier is door den burgemeester be noemd de heer J. A. van der Horst. Hooge Rijndijk, alhier. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7