Schatting van de opbrengst De Pers zegt Maatregelen tegen „schijn-volkstuinen" VRAGENRUBRIEK 82sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad iMümnMiMiiiiiiimwmimmmntiHiiiiiiiihiiiiiiiMiHmmti „Europa zuivert ket Oosten" Onder bovenstaanden titel schrijft ir. A. A. Mussert in Volk en Vaderland: Zendag 22 Juni 1941 zijn de legermach ten van Duitschland, Roemenië en Finland Rusland binnengetrokken. Dit is de groot stoe daad. die Hitier als strateeg, als bouwer van het nieuwe Europa en als idealist tot nu toe heeft verricht. Het is op één na de laat ste phase van de wereldrevolutie, die in gang is. Na een strategische beschouwing vervolgt ir. Mussert: Niet alleen militair was dit noodzakelijk, maar ook voor de vorming van Europa. Het zal nu langzamerhand een ieder wel duide lijk geworden zijn, dat, wat zich nu in Europa afspeelt, geen oorlog is die door Duitschland en Italië geleid wordt om an dere volkeren te vernietigen, maar een-oor log als het eenige middel dat mogelijk is om een nieuw Europa te bouwen, dat op volk- schen grondslag een gelukkige toekomst tegemoet zal kunnen gaan. Het beste bewijs daarvan is Frankrijk. Frankrijk dat nooit Èuropeesch, in den goeden zin van het woord, heeft kunnen.denken, dat een werk tuig was in de handen van Engeland, is in een jaar tijd van vijand van Duitschland geworden tot een actieven militairen bond genoot. De solidariteit van Europa groeit met den dag. Dit is van de allergrootste beteekenis eji het is alleen maar diep te betreuren, dat Duitschland genoodzaakt is geworden om ten koste van duizenden van zijn beste zonen dit groote en straks algemeen ge waardeerde resultaat te bereiken. De grootste vijand daarvan, ja de macht die groot geworden is door het aanwakke ren van de verdeeldheid in Europa, n.l. En geland, is practisch van het geheele vaste land van Europa verdreven. De vormen van het niéuwe Europa teekenen zich al duide lijk af, de solidariteit groeit met den dag en dus kan het niet anders of dit Europa moet in het Oosten beveiligd worden. Het com munistische Rusland kan nimmer een vei lige Oostgrens zijn van het nieuwe Europa en zeker niet zoolang het zeggenschap heeft in de Oostzee. In het nieuwe Europa zijn de Oostzee en de Noordzee Germaansche bin nenzeeën en aan de Germanen vijandige machten kunnen daar niet gedold worden.. De geestelijke zijde van het gebeuren be schouwende, schrijft de leider van de NSB nog: In de derde plaats is de oorlog tegen Sovjet-Rusland van zot groote beteekenis, omdat nu weggevallen is de onduidelijkheid voor den buitenstaander ten aanzien van de geestelijke fronten. Sinds in het najaar van 1935 de Volken bond door Engeland gebruikt werd om Ita lië op de knieën te dwingen, hetgeen mis lukte, zooals te voorzien was. heb ik niet na gelaten om ontelbare malen aan ons Volk duidelijk te maken, dat de vele opwindende gebeurtenissen waarvan wij getuigen wa ren, in wezen niet anders waren dan cte botsing van twee werelden. Rusland stond en staat aan de overzijde 'hand in hand met de kapitalistische en Joodsché machten in Engeland en Amerika. Met Engeland en Amerika maakt het deel uit van den ring, die Europa moet verstik ken. De ring, die van Groenland loopt over Amerika en Afrika naar Mesopotamië en vandaar over Rusland naar de Noordelijke IJszee. Europa, of juister gezegd het in het Oosten actieve deel van Europa, zal dien kapitalistischen ring doen springen. De fronten zijn nu weer duidelijk voor den dag getreden voor ieders oog. Zelfs 'de meest eenvoudige van geest kan zich niet meer vergissen. Men heeft te kiezen: aan den eenen kant het kapitalisme, de pluto cratie, het bolsjewisme; aan den anderen kant het nationaal-socialisme en het fas cisme. Aan deze keuze valt niet te ontko men. Zijn conclusie is, dat ook het Nederland- sche volk zijn houding^zal hebben te bepa len of te Herzien: Aan ons aller deur klopt de vraagt: Zijt gij vóór de Engelsche plutocraten, de Ame- rikaansche Joden en vrijmetselaars, de Rus sische bolsjewieken of zijt gij vóór Duitsch land, Italië, Roemenië, Finland, dus vóór Europa, dus vóór eigen Vaderland? Wij Nederlandsche nationaal-socialisten hebben reeds lang gekozen en iederen dag worden wij gesterkt in het geloof aan de juistheid van onze keuze, zoo deze sterking nog van noode mocht zijn. Van ganscher harte staan wij aan de zijde van onzen grooten Germaanschen broeder, van Duitschland, niet alleen als geestver wanten, ook niet alleen omdat wij ons lots- en bloedverbonden weten, maar tevens als Nederlanders en Europeanen, die ons land liefhebben en de Europeesche cultuur wil len behouden. De millioenen Europeanen, die nu in Rus land optrekken tegen de bolsjewieken strij den ook voor ons Volk. Amerika en Engeland willen Europa uithongeren en afsnijden van de voorraadschuren van de wereld. Er is één voorraadschuur voor Europa, die nu geopend zal worden, de onmetelijke groote en vruchtbare korenvelden van de Oekraïne, waarvan het voedsel zal komen voor mensch en dier, dat Europa anders te kort zou ko men. De brood- en vetvoorziening van Europa zal daardoor gewaarborgd worden. Nieuwe grondstoffen en mijnen zullen wor den verkregen. De haard van geestelijk be derf. de bedreiging van Europa in het Oosten zal worden vernietigd. Dit alles geschiedt ook voor ons. Daarom ben ik van dankbaarheid vervuld, dat het ons vergund is, dat ook dui zenden Nederlandsche mannen aan dien strijd deel zullen hebben. Zij staan in de S.S. Standarte Westland, zij werken in het NSKK, zij zijn de voorposten van het ko mende nationaal-socialistische Nederland. Ik betreur het alleen, dat het slechts dui zenden zijn en niet vele tienduizenden. Deze duizenden zijn de werkelijke vader landers, die hun leven inzetten, opdat hun Volk een toekomst zal hebben in het nieuwe Europa dat ggkftWd wgccjt. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling binnenkort over te gaan tot een registratie van alle volkstuin tjes. Deze registratie is onder meer noo- dig, opdat, nu de opbrengst van onzen bodem zooveel mogelijk aan ons volk in zijn geheel moet ten goede komen, de bona fide volkstuintjes zullen kunnen worden onderscheiden van ongewensch- te uitwassen. Er bestaan tegenwoordig namelijk ver schillende categorieën van volkstuintjes. Vroeger dienden volkstuintjes hoofdzake lijk als een soort buitenverblijfje met wat bloemen- en groentencultuur en een priëel- tje van liefhebbende stadsmenschen, voor wie gemeentebesturen grond beschikbaar stelden, omdat de liefde tot de natuur er door werd gewekt. Nu aan de voedselvoor ziening van ons volk zekere beperkingen zijn opgelegd, zijn er ook menschen, die, door middel van een volkstuintje probeeren, zonder te hooge kosten en met tamelijk veel krachtsinspanning zelf tot de voedselvoor ziening van hun gezin bij te dragen. Zijn zulke volkstuintjes uit een oogpunt van algemeen hut toe te juichen? Dit hangt er van af of er grond voor wordt gebruikt, die ook anders voor de teelt van land- en tuinbouwgewassen zou zijn aangewend. Men moet bij de beoordeeling van deze vraag de teelt van gras op weide en hooilanden gelijk stellen met die van graan, aardappelen en dergelijke. Dikwijls is dit niet het geval. Volkstuintjes worden namelijk vaak ingericht op perceelen bouw terrein, langs spoorlijnen, verkeerswegen of kanalen, op strooken grond, die reeds aan het normale landbouwbedrijf waren ont trokken, op gedeelten van fabrieksterreinen, enz. Wordt op zulke gronden voedsel voort gebracht en wordt voor deze productie min der voor tbr engingswa arde verbruikt dan de opbrengst bedraagt, dan moet die productie worden toegejuicht. Wordt echter de grond, voor volkstuintjes bestemd, aan het landbouwbedrijf onttrok ken, dan wordt de algemeene voedselpositie van ons volk geschaad. Immers, bij volks- tuii;tjes is het gebruik van den grond, van zaaizaad, pootgoed en kunstmest, zelden of nooit zoo doelmatig als in het bedrijf van den ervaren land- of tuinbouwer. Daarbij S8K$i ten-gevolge van de noodzakelijke scheidingen tusschen de perceeltjes, in to- taal een kleinere oppervlakte bebouwd. Bovendien is het een bezwaar, dat de opbrengsten ten goede komen aan enkelingen, als een extra-rantsoen bo ven het algemeen geldende. Voor zoover de gebruikte grond had kunnen worden aangewend in de normale landbouwbe drijven, welker productie aan ons volk in zijn geheel ten goede komt, betee- kenen de volkstuintjes een achteruit gang voor de algemeene voedselvoor ziening. Dit zal tot op zekere hoogte kunnen wor den ondervangen, wanneer de geschatte op brengsten der volkstuintjes in mindering worden gebracht op de rantsoenen van de houders der tuintjes Gebeurt dit, dan zal het redelijkerwijze ook moeten gelden voor allen, die een moestuin houden op hun eigen erf. Voor de landbouwers zijn reeds soortgelijke maatregelen getroffen. Van den oogst van bepaalde producten mogen zij slechts een beperkte hoeveelheid voor de voorziening van hun gezin behouden. Ver der krijgen zij b.v. geen aardappel- en melkkaarten. En voor huisslachtingen moe ten zij hun vleesch, voor het bakken van eigen brood hun broodkaarten afstaan Op deze manier houden de landbouwers geen bonnen over, waarmee handel zou kunnen worden gedreven. In gelijksoortige omstandigheden ais zul ke landbouwers, verkeeren echter houders van volkstuinen welke zoo groot zijn, dat zij niet meer met een verkleinwoord kun nen worden aangeduid waarin aardap pelen worden verbouwd, die voor het gezin geheel of grootendeels voldoende zijn. Voor zulke volkstuinhouders en voor de eigenaren van tuingrond op sigen erf zal dan ook een soortgelijke rege ling, als voor de landbouwers geldt, in toepassing komen. Ter geruststelling kunnen wij mededeelen aldus het A. N. P. dat bij de berekening van het aantal bonnen, dat zal worden inge houden, de opbrengst van de volks- en andere tuinen zeer laag zal worden ge schat.; wel zal de schatting, eenvoudig- heidshalve, volgens een vasten norm moeten gebeuren. Er is nog een categorie tuinen, welke in het geheel niet beantwoorden aan, wat wij onder volkstuintjes plegen te verstaan en die slechts ln schijn volkstuintjes zijn. Be doeld worden de tuinen vdn personen, die van boeren een perceeltje landbouwland pachten en dit door den boer of door an deren laten bewerken. Zoo verzekeren zij de opbrengst van het lapje grond voor zich zelf en verschaffen zij zich ten aanzien van de voedselvoorziening een onrechtmatigen voorsprong op hun medeburgers. Sommigen hunner pachten individueel een dergelijk stukje grond, anderen in georganiseerd ver band, in den vorm van vereeniglngen. Ook personeel van bepaalde fabrieken houdt zich hiermede collectief, bezig. In deze gevallen staat het aanstonds vast dat goede cultuurgrond, waarvan de op brengst de voedselvoorziening der geheele Nederlandsche gemeenschap had moeien ten goede komen, aan deze bestemming wordt onttrokken ten voordeele van enke lingen of van bepaalde groepen, die de pro ductie uitsluitend voor zichzelf reserveeren, omdat zij hiertoe financieel ln staat zijn. Wat nu de op handen zijnde registratie betreft, hierdoor kunnen de bona fide volks tuintjes worden onderscheiden van de on- gewenschte uitwassen. Zoozal het voor de voedselcommissarissen mogelijk wezen, de productie van die schijnvolkstuinen in haar geheel bij de overheid te doen Inleveren. Verder zal men na een registratie aan de houders van volkstuintjes de noodige ver- voerbewijzen, b.v. voor aardappelen, kun nen verstrekken en zal men hen van be hoorlijk zaaizaad en pootgoed kunnen voor zien, zonder gevaar van ontduiking van de distributieregeling, welk gevaar vooral bij pootgoed licht dreigt. P. R. te L. - Volgens den toestand op 15 Januari 1941 moest U over het geheele Jaar worden aangeslagen. Om de juistheid van Uw aanslag te kunnen nagaan, dient U meerdere gegevens te verstrekken, o.a. huurwaarde, waarde mobilair en. aantal kinderen beneden 20 laar, die met U het perceel bewonen Wanneer U door werkloosheid niet in staat bent de belasting te betalen, dan kunt u af schrijving verzoeken aan den Directeur der Di recte belastingen te Ntrecht. F. M. te L. - Groep H. De loonbelasting zal f. 1,08 bedragen. H. H. te L. - Als winst gelde het bedrag,, waarmede de verkoopwaarde van de overge gane zaak ten' tijde var dt overschrijving over treft c!t verkoopwaarde, welke de zaak op 9Mei 1940 ;;ol hebben ?ehaö. De verkoopwaarde op y Mei Ï940 kan e.v. ambtshalve worden vastgesteld. De /ervreemder is bevoegd d( verkoopwaarde van 9 Mei 1940 te vervangen door de verkoopwaarde ten tijde van de verkrijging met bij telling van de kosten van aanbouw, opbouw of verbetering en met aftrek van hetgeen door afbraak of een andere vermindering van de zaak genoten is. De belasting bedraaagt 50 ten honderd van de winst. Blijft de winst beneden f. 3000. dan bedraagt de belasting 75 ren honderd van dat deel van de winst, dat boven f. 1000 ligt. Blijft de winst beneden f. 1000, dan is deze vrij van belasting. N. H. te V. - Secretaris der Ver. Oud-Leiden is de heer A. Bicker C&arten, Nieuwsteeg 13| Leiden. FOTO VAN DEN 300 METER LOOP, welke tijdens de athletiekfeesten te Berlijn werd gehouden en waarbij onze landgenoot Osendarp de 3de plaats bezette. Van links naar rechts Harbig, Osendarp, daarachter Müller en rechts Scheuring. (Atlantic-Holland)] IN DE DOMKERK TE UTRECHT werd het 305-jarig bestaan van de Utrechtsche Rijksuniver siteit plechtig herdacht. Tijdens de herdenkings rede van den rector magnificus, prof. dr. H. R. Kruyt. (Polygoon) BEZOEK VAN DEN DUCE AAN DE OORLOGS GEWONDEN IN EEN ROMEINSCH HOSPITAAL. (Luce Holland)] MET EEN GOEDE BRIES IN DE ZEILEN ONDERWEG. (Holland) DE PROEFBOERDERIJ IN DEN NOORD-OOST-POLDER IS IN AANBOUW NABIJ VOLLENHOVE. De boerderij zal voorloopig dienst doen als opslagplaats voor meststoffen. (Holland)' -------

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5