LAATSTE BERICHTEN Stemmen over den oorlog in het Oosten LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 24 Juni 1941 Officieele Italiaansche uiting Verspreide berichten Persstemmen STADSNIEUWS Latere vertrekuren der trams Binnenland Provisie over de Prijzen vastgesteld voor zeep verhoogde prijzen Buitenland Opstand in de Baltische landen Van officieele Italiaansche zijde wordt ten aanzien van het conflict met Sovjet-Rus- land verklaard: 1. Het conflict ligt op de constructieve lijn van de door de politiek der spllmogend- heden nagestreefde, op een vrede van orde en rechtvaardigheid gebaseerde nieuwe orde in Europa. Het Duitsche leger onderneemt een geweldige bevrljdlngs- en herstelactie, die het karakter heeft van een hooge en edele missie. Italië maakt voor zichzelf aan spraak op de eer de eerste offers te hebben gebracht in den strijd tegen de bolsjewisti sche barbarij, toén de fascistische revolutie de banier hoog hief tegen het bolsjewisme. Op dezelfde wijze heeft Italië twintig jaar later In een roemrijken strijd op Spaan- schen bodem dit standpunt plechtig be vestigd. Het fascistische Italië staat der halve in deze nieuwe fase van den grooten, in Europa uitgevochten revolutionnairen oorlog in het eerste gelid. 2. De oorlog van de spilmogendheden en haar bondgenooten is niet gericht tegen het Russische volk en de Russische soldaten, (maar tegen het Rusland onderdrukkende en knechtende communisme; tegelijkertijd wordt de strijd gevoerd ter bevrijding der onderdrukte volkeren, de strijd van de Bal- tische staten Lithauen, Estland en Letland, benevens van de Wit-Russen en Oekraj le ners. 3. De diplomatieke geschiedenis der hou ding van de Sovjetunie vormt één enkele reeks van tegenspraken en dubbel spel. 4. De agressieve bedoelingen der Sovjet unie worden door de nota van de Rijksre- geering en de proclamatie van den Firhrer op onweerlegbare wijze documentair vast gelegd. Deze documenten bewijzen het dub bele karakter van het Kremlin, dat volko men in overeenstemming is met de doel einden en methoden van het internationale communisme. De Sovjetunie heeft na haar jaren durend dubbele spel in de meest ver schillende situaties eerst Frankrijk en Enge land haar steun verleend, om redenen van loutere doelmatigheid verscheidene verdra gen gesloten en ten «lotte openlijk verra den, ten einde met dezelfde methoden uit te gaan op de verovering van het continent, waarmede Finland werd overmeesterd, Bes- saraibië en de Boekowina aan den Roemeen- schen staat werden ontrukt en drie vrije staten, Lithauen, Letland en Estland, door verraad werden ingelijfd bij de Sovjetunie. De Sovjetunie heeft gestreefd tijdens Jen strijd van de spilmogendheden tegen het Britsche imperium zich in het bezit te kun nen stellen van de posities voor de bolsje wistische suprematie in Europa. Hieruit is voor de spilmogendheden de niet uit te stel len noodzakelijkheid voortgevloeid om het hoofd te bieden aan de reeds aan den gang zijnde sovjet-Russische troepenconcentraties teneinde de meest uitgebreide aller agres sies te pareeren, welke niet alleen tegen Duitschland en Italië en ook niet alleen te gen Europa, maar tegen de geheele wereld is gericht. De Duitsche tegenaanval zal der halve de instemming vinflen van alle cul tuurvolkeren. 5. De eerste berichten over de reactie van de Engelsche propaganda bewijzen, dat En- VERKLARING VAN GENERAAL WEYGAND Bij het afnemen van den eed door gene raal Weygand en generaal Nogues te Casa blanca heeft generaal Weygand in een rede tot 10.000 Marokkaansche soldaten verklaard Het leger in Afrika ls bereid de eer en waar digheid van het vaderland te verdedigen. Onze vroegere bondgenoot is thans onze verbltterdste vijand en bedient zich bij de aanvallen op het Fransche koloniale rijk van eenige verraders die hem onze zwakke punten toonen. Er bestaat geen rechtvaar diging en geen verontschuldiging voor dit ellendige verraad jegens het Fransche va derland. Generaal Weygand deed ten slotte een beroep op alle zonen van Frankrijk, zich te scharen om maarschalk Pétain om Frankrijk en zijn imperium te redden. (D. N. B.) NIEUWE FUNCTIE VOOR DONOVAN. Kolonel Donovan, die kort voor den veld tocht op den Balkan als bijzondere afge zant van Roosevelt in de Balkanlanden ver- toéfde, is heden met gelijktijdige bevorde ring tot generaal-majoor, benoemd tot lei der van den Amerikaanschen geheimen dienst. (D.NB.) AMERIKA EN ITALIË. De federale regeering te Washington heeft het vertrek van alle Italiaansche onderda nen uit de Ver. Staten verboden. De grens- autoriteiten hebben instructie gekregen geen enkelen Italiaan het land te laten ver laten. (D.N.B.) CHINA EN JAPAN. In één gemeenschappelijk communiqué van den Japanschen premier en den presi dent van de Nankingregeering wordt mede gedeeld, dat men in verloop van de in Tokic de laatste dagen gevoerde besprekingen overeengekomen is voor de nieuwe ordening en de pacificatie van Oost-Azië verstrek kende pogingen te ondernemen voor een nog nauwere samenwerking tusschen Tokio en Nanking. De nationale regeering in Nan king, zoo wordt in het communiqué ver klaard, zal alles in het werk stellen om het Chineesche volk duidelijk te maken, dat de wederopbouw van Oost-Azië de gemeen schappelijke taak is van de beide volken. De Japansche regeering zal haar tot dusver verleende ondersteuning versterken om al dus de nationale regeering in staat te stel len haar onafhankelijkheid, gezag en macht te demonstreeren en op die wijze mede de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de nagestreefde nieuwe orde in Oost-Azië. (D.N.B.) geland in de Sovjethorden de langge- wenschte bondgenooten begroet. 6. Ook de door Churchill ontwikkelde these versterkt deze opvatting, tevens ech ter ook het feit, in welk een groote verle genheid de Britsche regeering zich bevindt, dat zij juist in Stalin den nieuwen bondge noot moet begroeten. Ten slotte wordt er van Italiaansche zijde op gewezen, dat het Britsche Imperium ge dwongen is de Sovjetunie als nieuwen bond genoot ter voortzetting van den strijd ln zijn gelederen op te nemen. Groot-Brlttannië heeft geen andere keuze en raakt steeds die per in de empasse zijner tegenspraken. De Duitsche pers sluit zich in opgewekten toon geheel achter den oproep vanden Fuehrer. Voor de redding van Europa schrijft der Montag was dit noodzakelijk. De Voelklscher Beobachter wijst er op, dat ook dit offensief ontsproten is aan een oplossing uit noodzaak, welke geen andere oplossing toelaat. De Fuehrer heeft zich echter ook ditmaal de wet van handelen ln den strijd tegen Dultschland's vijanden niet laten ontrukken. Overigens ls het thans voor de geheele wereld duidelijk, dat Sovjet-Rusland zijn z.g. neutraliteit slechts daarom formeel gevolgd heeft om den oor logsbrand in midden-Europa zoolang mo gelijk te verlengen met het doel ten slotte toch nog een door een langen ooncg ver zwakt Duitschland aan te vallei:. Het blad besluit met te constateeren, dat de vernie tiging van het sovjet-bolsjewisme pas den weg vrijmaakt voor de eensgezinde politieke en geestelijke aaneensluiting van Europa in den strijd tegen de voogdij door de Britsch-Joodsche maatschappij van uitbui ters. De „Deutsche Diplomatisdh-polltische Korrespondenz" wijst op het fait, dal En geland en de Sovjet-unie reeds sinds het uitbreken van den oorlog samenwerkten. Zij herinnert er ln het bijzonder aan, dat in den herfst van 1939 wekenlange bespre kingen der Engelsch-Fransche militaire deskundigen te Moskou zijn voorafgegaan aan het Engelsch-Fransche ultimatum in de kwealie Dantzig. Wanneer de Duitsche diplomatie er toen op het laatste oogenbllk in geslaagd ls, zoo merkt de „Dtplo" op, die nauw contact onderhoudt met de Wllheim- strasse, de beide mogendheden, die zich wilden aaneensluiten ter gemeenschappe lijke ontketening van de Europeesche revo lutie, weer te scheiden, dan bewijst dit slechts de bekwaamheid van deze diploma tie. Het bewijst niet, dat Duitschland zijn verzet tegen het Russische bolsjewisme heeft opgegeven. Nooit en op geen enkel oogenbllk heeft men zich te Berlijn aan de illusie overgegeven, dat daarom de latente vijandigheid van de bolsjewistische Sovjet unie tegen het feit van de Europeesche wedergeboorte voorbij was. Het feit, dat En geland en de Sovjet-unie het toen niet eens konden worden, ls naar de meening van de „Dlplo" aldus te veridai-en, dat de Sovjet unie zich daarbij van Engeland als werk tuig dacht te bedienen, terwijl Groot-Brlt tannië Rusland wilde gebruiken als zijn degen tegen Duitschland, Het bondgenoot schap tusschen deze beide mogendheden kon verhinderd worden, omdat geen van beide zich door de andere wilde laten over troeven. Zoo speelde de Duitsche politiek het klaar, het gevaar der omsingeling van Europa af te wenden. De volkeren van Europa doen er echter goed aan te beden ken, dat er tusschen den oorlog tegen Groot-Brlttannië en den oorlog tegen den Sovjetstaat, den afweerstrijd der Europee sche revolutie tegen de liberalistische, plu tocratische wereld van het Westelijke ka pitalisme en dien tegen de bolsjewistische anarchie van het Oosten, geen verschil be sbaat, Beide moeten overwonnen, omdat al leen zoo de onvergankelijke waarden van Europa gered en de toekomst van zijn vol keren beveiligd kan worden. In de „Voelkiseher Beobachter" geeft rijksleider Rosenberg een historisch over zicht van het Russische verraad. Hij schrijft dat de regeerders in het Kremlin met de onderteekening van het Duitsch-Russische pact slechts een anderen beter gecamou- fleerden weg naar de wereldrevolutie heb ben betreden. In de vertraging van den oor log, met voortdurende verzwakking niet al leen van Duitschland, maar ook van Enge land en alle andere staten, heeft de Sovjet unie haar groote kans gezien. Volgens sov jet-ervaring zijn n.l. alleen sterk verzwakte volkeren rijp voor de boisjewiseerlng. Thans hee'ft het uur van wereldhistorische betee- kenis in het Oosten geslagen I Het Zwoelf-Uhr-Blatt haalt o.a. een ln het sovjet-gezantschap te Belgrado gevon den document aan, waarin gezegd wordt: de Sovjetunie zal pas op het juiste oogen bllk reageeren. De asmogendheden hebben haar strijdkrachten versnipperd en daarom zal de Sovjetunie plotseling tegen Duitsch land oprukken. Het blad verwijst verder naar een communistische bijeenkomst in Agram, waar in September 1940 openlijk verklaard werd, dat de gebieden van Slo wakije, Hongarije, Joego-Slavlë, Bulgarije, Roemenië en van het vroegere Polen, Sov jet-Russische protectoraten zouden worden. Deze nieuwe regeling, zoo verklaarde men toen ln Moskou, kan echter pas na de te verwachten militaire verzwakking van Duitschland worden uitgevoerd. De Deutsche Allgemelne Zeitung verwijst naar het complot van de regeerders te Mos kou met Londen en schrijft, dat het niet mogelijk is tegen Engeland beslissend op te treden, zoolang niet het gevaar ln het Duitsche Oosten is weggenomen. Duitsch land weet, dat door de vernietiging van de Britsche buitenvesting Moskou de beslis sende slag op de citadel Londen pas goed mogelijk wordt. De Fransche pers sluit zich daarbij ge heel aan. Zoo zegt de Matin": Nu het bolsjewistische Rusland twintig jaar lang alle volkeren en alle landen verraden heeft is het onvermijdelijk geweest, dat het ook Duitschland zou verraden. Door zijn In menging ln de blnnenlandsche politiek van andere landen, heeft de Joodsoh-bolsjewls- EEN HALF UUR LATER DAN TOT NU TOE Naar wij vernemen heeft de N.Z.H.T.M. toestemming verkregen om de laatste trams, zoowel van den stads- als buitendienst tot des avonds half twaalf, dat is dus een half uur later dan tot nu toe, te doen rijden. De laatste trams naar Katwijk, Noord- wijk, Haarlem en den Haag vertrekken dus een half uur later dan volgens de huidige dienstregeling, terwijl zulks ook het geval zal zijn met die vertrekkende resp. van het station en van den Rijndijk. Hoogstwaarschijnlijk gaat deze regeling, die door het publiek ongetwijfeld ten zeer ste op prijs gesteld zal worden, in met In gang van morgenavond. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Van het echtpaar Gljzenij—Ouwerkerk. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn, dar Andries Jacobus Gijzenij, geb. 1 Aug. 1870 en Anna Ouwerkerk, geboren 12 September 1870, in onze stad ln ondertrouw gingen en op 3 Juli d.a.v. in het huwelijk traden. Belden verheugen zich gelukkig nog in een goede gezondheid, hoewel het leven hun de zorgen zeker niet bespaard heeft! Gijzenij was gedurende het grootste deel van zijn leven werkzaam als wever bij de voormalige Katoenweverij van den heer Driessen, doch wérkte ook gedurende 6V2 Jaar als zoodanig in Duitschland, alsmede enkele jaren in Almelo en Enschedé. Zijn vrouw was tot haar huwelijk als weefster werkzaam. Het huwelijk werd gezegend met de ge boorte van 12 kinderen, waarvan er nu nog 6 in leven zijn. Voorts verheugen zij zich in het bezit van 7 kleinkinderen. Sinds 10 jaar ls Gijzenij niet meer in betrekking. Ongetwijfeld zal het dit echtpaar, dat woonachtig is in het perceel 2e Looierstraat 53 in de komende weken niet aan belang stelling ontbreken en ook wij wenschen Gijzenij en zijn echtgenoote nog vele geluk kige jaren toe! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Firma Uljee en Lemmers, Hoofdstraat 80, Voorhout. Aannemersbedrijf. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen steno-typen in de Ned. taal, afgenomen door den Alg. Stenografen- Bond, slaagden: de dames R. A. L. Boden- heim; R. v. d. Rhee, Katwijk aan Zee en de heer J. Bomhof. Voor kantoorstenograafin de Duitsche taal: de dames I. v. d. Hoeve, T. v. Kampen, S. L. Langeler, Oegstgeest; A. Schoppen, Zoeterwoude. Voor machineschrijven, ten minste 120 regels per uur: de dames M. W. C. v. Dam, C. W. van Dorp, A. T. Hoogslag, J, E. de Leeuw, D. du Perron, E. A. Rutten, M. C. v. d. Sande Bakhuljzen, G. L. P. G. Vos, E. Wesstra, G. C. v. d. Woerd en de heeren W. Kloos, Noordwijk aan Zee; S. Menken. Voor het middenstandsdiploma slaagden: mej. S. H. Flandrijn en de heeren A. N. Th. Delfos, J. A. G. Delfos, F. Ruijgrok, Sas- senheim. Voor Boekhouden Ned. Ver. van Leearen in de Handelswetenschapppende heer F. Veis. Waar geen plaatsnaam ls vermeld, ls deze alhier. De Wethouders van Onderwijs, van So ciale Zaken en van Financiën zijn verhin derd morgen spreekuur te houden. tische internationale geprobeerd algemeene onrust teweeg te brengen. Overal verzwakt het communisme de afzonderlijke' landen. Frankrijk is er een bewijs voor, hoe ver de ontbindende leerstellingen van het com munisme kunnen gaan. Thans is aan het onbeperkte bandletendom van de regeer ders in het Kremlin een halt toegeroepen. Engeland, Amerika en de Joden zijn na tuurlijk met het communistische Rusland verbonden. Wellicht zal het op zekeren dag ook de Engelschen de Amerikanen en zelfs de Joden verraden. Associated Press publiceert een reeks uitingen van Amerikaansche congresleden over het Duitsch-Russische conflict. De ■vroegere president, Hoover, ziet ln de Jong ste ontwikkeling van de interpationale poli tiek „een nieuw halfdozijn redenen voor de Ver. Staten om aan den oorlog niet deel te nemen". De democratische senator Glass is van meening, dat de Duitsch-Russische oorlog voor de bewapening der Ver. Staten een tijdwinst beteekent, hoewel men niet weet, hoelang de Russen de Duitsehers zullen kunnen tegenhouden. De democra tische afgevaardigde Stoanley meent, dat de Duitsch-Russische oorlog voor Noord-Ame- ïika opnieuw de noodzakelijkheid op den voorgrond plaatst, een tradltloneele neutra liteit te bewaren. De Japansche bladen geven eenstemmig als hun meening te kennen, dat Japans doel eener nieuwe ordening ran Oost-Azië on wrikbaar bestaan blijft. De Tokio Nitsji Ndtejl wijst er op, dat de voortdurende kui perijen vain Moskou, Duitschland tot zijn maatregelen gedwongen hebben. De geheele pdlitotoe toestand heeft voor Duitschland een gunstig aspect. Den graad van samen werking tusschen Moskou, Londen en New York kan men thans nog wel niet nauw keurig bepalen, doch niettemin ls het op vallend, dat de houding van president Roo sevelt tegenover Duitschland de laatste dagen scherper geworden ls. Het gemeen schappelijke optreden van Duitschland, Finland en Roemenië is een strategisch meesterstuk, dat Rusland in een moeilijke positie brengt. (D.NB,), INGAANDE HEDEN. In de Staatscourant van gisteren werd een beschikking gepubliceerd, die ten aanzien van zeep nauwkeurige voorschriften bevat. In deze besohikking worden, zooals de ge machtigde voor de prijzen mededeelt, her ziene maximumprijzen vastgesteld. Een stuk toiletzeep van 75 gram mag ten hoogste 12V2 cent kosten. Voor huishoudzeep mag men maximaal 13 cent per dubbel stuk (240 gr.) betalen, voor een enkel stuk 6J4 cent. Zachte zeep, die door den fabrikant ls ver pakt in hoeveelheden van 1 kg. of minder, mag ten hoogste 38 cent per kg. kosten. Is de zeep onverpakt, dan is de prijs 34 cent per kg. De beschikking bevat enkele bepalingen, waarin de eischen worden vastgesteld, waaraan de samenstelling moet voldoen. Zoo zal huishoudzeep 45 of 50% vetzuren moeten bevatten, zachte zeep 30 of 36%. De vul stoffen, die in de zeep worden verwerkt, moeten eveneens aan bepaalde eisehen van kwaliteit voldoen. De beschikking verplicht den fabrikant zijn verkoopprijs zoo vast te stellen, dat voor grossier en winkelier procentueel de zelfde winstmarge overblijft als op 9 Mei 1940. Hetzelfde geldt-voor den grossier t.a.v. den winkelier. Waar z.g. marge-contracten van kracht zijn, voorziet de nieuwe regeling in de instandhouding daarvan. De beschikking en daardoor dus ook de nieuwe maximumprijzen, treden met ingang van heden in werking. CLANDESTIENE HANDEL IS DIEFSTAL. De leider van het Nederlandseh Agrarisch front maakte volgens het ANP het volgende bekend: Aangeslotenen bij het A.N.S. Er wordt niet gerantsoeneerd, omdat er levensmiddelen te veel zijn. Rantsoeneeren beteekent: eerlijk verdeelen. Zij, die clandestien .handelen" In levens middelen, stelen dus van hetgeen eerlijk moet worden verdeeld onder alle Nederlan ders. Stelen ls onwaardig; onwaardigen kunnen geen plaats innemen in het N A.F. Hieruit vloeit voort dat: le. iedere aangeslotene bij het N.A.F. van wien mocht komen vast te staan dat hij deel neemt aan frauduleuze handelingen met betrekking tot de levensmiddelenvoorziening zonder meer en voor goed uit onze rijen wordt verwijderd. 2e. Alle aangeslotenen tot taak hebben, zich persoonlijk in te zetten in den strijd tegen zulke onregelmatige handelingen. Dr. J. SIEGENBEEK VAN HEUKELOM Op 64-Jarigen leeftijd is overleden de heer dr, J. Siegenbeek van Heukelom, oud-ge- neesheer-directeur van het Sophia Kinder ziekenhuis te Rotterdam. Na het doorloopen van gymnasium en medische studie te Lei den verliet hij in 1905 de universiteit. In 1912 werd hij benoemd tot geneeskundig adviseur van de Nationale Levensverzeke- rings Bank. Van 19331937 bekleedde hij de directeursbetrekking aan het Sophia Zie kenhuis. Verschillende publicaties zijn van zijn hand verschenen. LUISTERVERGUNNINGEN. Wie hun aangifte moeten herhalen. De lulstervergunningen aan hen die een aangifte formulier hebben ingezonden, zijn thans alle verzonden. Houders van een radio-ontvangtoestel die vóór medio Mei j.l. daarvan aangifte heb ben gedaan en nog geen luistervergunning hebben ontvangen, moeten opnieuw een aangifteformulier inzenden. Op de keerzijde daarvan moet de aanwijzing „herhaalde aangifte" worden gesteld. De aangifteformulieren, welke kosteloos aan alle postinrichtingen verkrijgbaar zijn, moeten na Invulling en onderteekening al daar worden ingeleverd. WILD-WEST IN DE AMSTERDAMSCHE BINNENSTAD. Hedenochtend halftien zag een recher cheur van den centralen opsporingsdienst op de Prinsegracht te Amsterdam dien 46-ja- rigen Van L. loopen, die aangehouden moest worden, daar hij nog drie maanden gevan genisstraf te ondergaan had. Van L. zag zijnerzijds zijn tegenstander ook en rende weg, in de richting van de Boekhorststraat. Plotseling keerde hij op zijn schreden terug en versnelde zijn spurt, de Brouwersgracht op naar het Hoogezand. In de drukke straten verwekte het geval veel opschudding. Het werd nog interes santer. De rechercheur loste ter waarschu wing eenige schoten uit zijn pistool. Van L. gaf het echter niet op, tartte den politie man daarentegen door hem toe te roepen „schiet maar raalk". Dat alles ging razend snel in zijn werk en het publiek keek geboeid toe: dat was opwindender dan de film. Nog spannender werd het drama of blij spel, zooals men het noemen wil: bij de Lange Beestenmarkt kwam er motorpoli tie aan te pas. Ook deze achter den vluch teling aan. In razend vlug tempo bereikten wild en meute via de Hamerstraat de Boek horststraat, zooals gewoonlijk op dien tijd vol menschen. De politie werd daardoor in haar tempo geremd en verloor den gezochte ev^n uit het oog. Weldra vond ze hem terug in een IJssalon, waar hij, moe en ach teloos, achterover leunende aan een ijsje stond te likken. De man werd aangehouden en Is naar het 'hoofdbureau van politie overgebracht. BELANGRIJK BESLUIT VOOR HANDELSREIZIGERS. De persdienst van het N.V.V. meldt: Vele handelsreizigers, die op provisiebasis Werken, zagen ten gevolge van de oorlogs omstandigheden hun inkomsten ln belang rijke mate afnemen. Dit gold vooral voor hen, die met gedistribueerde artikelen wer ken. Het spreekt vanzelf, dat er hier voor het college van rijksbemiddelaara op grond1 van de loonsrerordenlng geen aanleiding was om direct in te grijpen, aangezien deze verordening slechts maatregelen mogelijk maakt indien de loonnorm wordt aangetast. Zoolang het provisie-percentage niet werd verlaagd, was de loonverordening niet te hanteeren. Daar kwam evenwel bij, dat de gemach tigde voor de prijen, die in somimlge geval len aan fabrikanten vergunning verleende tot prijsvethooging, zich op het standpunt stelde, dat aan handelsreizigers slechts provisie mocht worden uitbetaald over de oude, niet verhoogde prijzen. Hiertegen rezen vanzelfsprekend be langrijke bezwaren. Nog afgezien van de principieele opvatting, dat de reiziger recht ■heeft op het overeengekomen provisie-per centage van zijn omzet, diende er rekening mee gehouden^te worden, dat de reis- en verblijfkosten belangrijk waren gestegen en dat de reizigers hier in een ongunstiger positie werden geplaatst dan het overige personeel, dat immers geen loonsverlaging kreeg. De Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden en Handels reizigers „Mercurius", aangesloten bij het N.V.V., heeft deze zaak aanstonds ter hand genomen met als resultaat, dat de hond volkomen in het gelijk werd gesteld. Im mers, het college van rijksbemiddelaars deelde den bond mede, dat het standpunt van dit college en van den gemachtigde voor de prijzen het volgende ls: „In de verschillende prijzeitbeschlkkingen is geen rekening gehouden met de provisie- kosten bij den verkoop, aangezien handels reizigers behooren tot het normale perso neel van de ondernemers. Hiervan uitgaande, ls de ondernemer In gevolge de verordening no. 111/1940 d.d. 19 Augustus 1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederiamdsche gebied be treffende het verbod van verlaging van loo- nen en salarissen, gehouden de bestaande salarlsnormen te handhaven. Mocht de werkgever kunnen aantoonen, dat de Inkomsten van de reizigers onre delijk zijn gestegen of het hem niet moge lijk is door te betalen op de oude provisie- basis, dan zal hij bij het college van rijks- bemiddelaars vergunning moeten vragen voor provisieverlaging". De algemeene bond van handels- en kan toorbedienden en handelsreizigers „Mercu rius" heeft hiermee dus bereikt, dat pro visie uitbetaald moet werden over de ver hoogde prijzen. Ben belangrijk resultaat voor de handelsreizigers. JONGEMAN VERDRONKEN BIJ BEILEN. Gisteravond is in het Linthorst Homan- kanaal bij Bellen de 21-jarige R. Dijks uit Schoonlo bij het baden verdronken. De Jongeman, die het kanaal wilde oversteken, zonk weg voor de oogen van zijn broer, die niet goed genoeg kon zwemmen om hem te redden. Er was niemand in de buurt, die hulp kon bieden zoodat het te laat was, toen de drenkeling werd bovengebracht. OPGRAVINGEN BIJ ZELHEM. Dr, Bursch uit Leiden heeft bij Zelhem opgravingen gedaan. Daarbij ls In de buurt van de buurtschap Pottenbult een begraaf plaats bloot gelegd van 2500 jaar geleden. Het woord .JPottenbult" wijst er reeds op, dat in dit heuvelachtige heideterreln, dat begroeid is met dennen en berken, voort durend groote partijen scherven werden gevonden ih den vorm van urnen, pijlen uit het steenen tijdperk en andere voorwer pen, welke vlak onder de heide liggen. Dit feit heeft tot het nad'ere onderzoek geleid. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den afgeloopen nacht kwamen hier en daar Britsche vliegtuigen in gering getal boven ons land en wierpen brisant- en brandbommen neer. De schade beperkte zich in hoofdzaak tot geringe terrelnschade. Slechts werd in een plaats ln het Oosten des lands een sporttribune licht beschadigd, waarbij eten groot aantal naburige woon huizen glasschade opliep en ongeveer acht burgers licht door glassplinters gewond werden. RAADSVERGADERING ALPHEN. Bouw van 12 woningen. Gisteravond kwam de raad van Alphen in vergadering bijeen ter behandeling van het eenige agendapunt n.l. den bouw van 12 woningen op een terrein van de ge meente, gelegen aan de Hugo de Groot straat hoek Jan Nleuwenhuijzenstraat, wel ke bouw e.t. zal worden uitgevoerd door de Fa. Gesman en Zoetemeijer aldaar, als door ons gemeld. Na eenig debat werd het voor stel z. h, st. aangenomen. Te Helsinki wordt vernomen, dat in Lithauen, Estland en Letland een opstand is uitgebroken. Strijdkrachten van de rebel len ten getale van ongeveer 100.000 man. hebben zich van de strategische punte* meester gemaakt en overal de Russiscl# garnizoenen aangevallen. (Stefanl) 21

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2