LAATSTE BERICHTEN J SPANNING EN i ONTSPANNING LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Zaterdag 21 Juni 1941 KERK- EN SCH00LNIEUWS Binnenland Helene Swarth overleden Hef verbod tof hef gebruiken en verbruiken van verf Buitenland Nieuwe nederlaag voor Roosevelt's inmengingspolitiek LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD De overwinning Uit de Rijnstreek Ouze telefoonnummers Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 MAIKT 81 JAAR OUD. Gisteravond is te Velp na een korte on gesteldheid in den ouderdom van ruim 81 jaar overleden de bekende schrijfster He lene Swarth. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Dinsdag as. om half drie op de begraafplaats „Heide- rust" te Worth-Rheden. Eigen foto. Helene Swarth. Helene Swarth werd 25 October 1859 in Amsterdam geboren. Reeds op jeugdigen leeftijd kwam zij in België te wonen waar zij een Fransche opvoeding ontving. Als gevolg daarvan zijn haar eerste gedichten (Fleurs du rëve 1879 en Les printanlères 1883) ook in het Fransch geschreven. La ter kwam het verlangen in haar op ook in het Nederlandsch te schrijven, doch het is eerst de invloed van Pol de Mont, den Vlaamschen dichter, geweest, die er haar toe bracht, zich voortaan uitsluitend in het Nederlandsch uit te drukken. Hoewel in leeftijd met de leidende figu ren der tachtigers overeenkomend, heeft zij toch nimmer tot de Nieuwe Gids-bewe- ging behoord. Zij valt meer te beschouwen als een overgangsfiguur. In haar werk komt tot uiting een sterk romantisch heimwee, een immer onvervuld verlangen, klachten en verzuchtingen om eenzaam heid en liefdesleed. Als geheel is haar werk een belangwekkend, waardevol oeuvre. Van' haar voortbrengselen noemen we nog: Eenzame bloemen, Beelden en stem men, Sneeuwvlokken, Rouwviolen, Passie bloemen, Blanke duiven, Diepe wateren, Stille dalen, en uit de latere jaren: Een zame paden, Late liefde, Late rozen, Mor genrood, Wijding. Uit haar bundels werden door de schrijf ster zelf bloemlezingen samengesteld. Nog zij opgemerkt: Van Deyssel noemde haar eens „het zin gende hart in onze letterkunde". Uit deze typeering van een der meest bekende tach tigers blijkt wel, hoezeer Helene Swarth be hoorde bij de periode van ,,de allerindivi dueelste expressie van de allerindividueelste emotie". Inderdaad, deze dichteres heeft haar ge- heele leven lang de menschelijke ziel in ■haar oneindige diepte bezongen. Eenzaam heid, liefdesverlangen,herinnering aaneen vroeggesstorvene, doodsgedachten en na tuurschoon vormden de motleven harer gedichten. Zij bleef zichzelf gelijk. Men heeft Kloos verweten, dat zijn verskunst in den loop van een halve eeuw groote veran dering onderging. Helene Swarth is lang zamerhand in vergetelheid geraakt, omdat zij niet veranderde. Haar verstechniek is van haar eerste pu blicaties af tot nu toe niet beter geworden. Haar ontroeringen bleven even echt, slechts won zij met de jaren aan bezonken heid. Helene Swarth heeft strikt persoonlijke bevindingen in haar verzen gebracht, en niet de gevoelens, die den mensch beheer- schen in zijn verhouding tot zijn medemen- schen, tot de maatschappij, tot de groote vraagstukken van leven en dood. Vandaar ook, dat zij haar aanvankelijke bewonder aars heeft verloren: haar poëzie hield geen rekening met de geestelijke wijzigingen in den tijd. De overleden dichteres laat een groot oeuvre na, waaruit wij deze eigenschappen kunnen leeren kennen. De strijdbare figu ren van haar generatie blijven om hun geestelijke worsteling met tegenstanders voor de geschiedenis onzer letterkunde be houden. Helene Swarth bezong steeds haar diepste leed en zij, die eenzelfde smart ken nen. zullen haar verzen blijven lezen. Zij heeft tot haar laatste levensdagen geschreven. DOODELIJK ONGEVAL. Vanmorgen omstreeks acht uur is de 15-jarige knaap H. Verwoest, gewoond heb bende aan den Strevelsweg te Rotterdam, op den Groenezoom onder de tram ge raakt. Hij liep een schedelbaslsfractuur op en is kort na aankomst in het Zuiderzie kenhuis aan de bekomen kwetsuren over leden. HET INLEVEREN VAN METALEN. De federatie ter behartiging van de be langen van den handel in gouden en zil veren werken verzoekt ons te willen me- dedeelen, dat de directie van het rijks bureau voor non-ferro-metalen haar heeft medegedeeld, dat doublé sieraden en ver zilverde sieraden buiten den inleverings- pllcht vallen. Ditzelfde geldt voor roestvrij staal (zil- meta e.d.) en verzilverde zinken voorwer pen. THANS DISPENSATIE TOT 1 AUGUSTUS. Zooals op 18 April werd gepubliceerd is het met ingang van 1 Mei J.l. aan een ieder, dus zoowel aan schilders en lndustrieele ondernemers als aan particulieren, slechts toegestaan Verf te gebruiken, te verbruiken, te bewerken of te verwerken onder voor waarde, dat daarbij het voorschrift no. 2 voor de uitvoering van schilderwerken ln acht wordt genomen. Artikel 8 van genoemd voorschrift, het welk kosteloos verkrijgbaar is bij de sectie verf en verfgrondstoffen van het rijks bureau voor chemische producten,.Konings kade 15, te 's Gravenhage, bepaalt, dat tot den eersten Juli a.s. dispensatie wordt ver leend van de bepalingen vervat ln de arti kelen 3 en 4 van dit voorschrift voor de ver werking van de hoeveelheden oliehoudende plamuur, verven, lakken en vernissen, die op 17 April 1.1. in voorraad waren, mits deze producten worden gebruikt voor werkzaam heden van vitaal belang. De termijn, gedu rende welke deze dispensatie geldt, wordt thans verlengd van 1 Juli a..s tot 1 Aug. a.s. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat het verboden blijft metselwerk, pleisterwerk, steen, beton, asbest, cement en dergelijke materialen te schilderen of over te schilde ren met producten, welke olie bevatten. ONGELUK BIJ HET ZWEMMEN. Tijdens het zwemmen in de Luntersche- beek onder Scher.penzeel dook de 18-jarige W. Hendriksen in te ondiep water en kwam daarbij met zijn hoofd met den bodem in! aanraking. Nadat zijn kameraden hem op het droge hadden gebracht, waarschuwden zij onmiddellijk dr. Renke, die constateerde, dat de nekwervel ernstig was beschadigd. De jongeman werd naar het ziekenhuis in Amersfoort overgebracht, waar hij echter eenige uren la-ter overleed. FRANSCHE VISSCHERSVAARTUIGEN DOOR ENGELSCHEN BESCHOTEN. De Matin meldt uit Lorient, dat weer twee Fransche visschersbooten ter hoogte van het eiland Lecrolx door een Engelsch vliegtuig zijn aangevallen. Een der vaartui gen is gezonken. De uit twaalf koppen be staande bemanning ging ln een reddings boot, die door het andere vaartuig op sleep touw genomen wred. De kapitein van de gezonken boot meldt, dat de Engelsche machind herhaaldelijk ln scheervlucht bom men liet vallen, waarvan een den scheeps wand openscheurde. De „verrassing en ontsteltenis", waarmede Volgens de „Washington Post" het sluiten van het Duitsch-Turkehe vriendschaps verdrag in de Ver. Staten is opgenomen, wordt door den diplomatleken medewerker van de „Berliner Boersen Zeitung", dr. Kar1 Megerle, als een bekentenis van een nieuwe nederlaag der inmengingspolitiek van pre sident Roosevelt in de aangelegenheden van Europa en de oude wereld beschouwd. Deze politiek, zoo schrijft Megerle, had juist aan Turkije een sleutelpositie gege ven, welke van beslissende beteekenis ge weest zou zijn, indien Turkije voor den oor log gewonnen werd. Roosevelt self achtte de besluiten van Turkije zoo belangrijk, dat hij ook naar Ankara den beruchten kolonel Donovan stuurde met de opdracht, ook den Turken in te hameren, dat de Ver. Staten besloten zijn, Englland in geen geval de oorlog te laten verliezen en dat wie een andere po litiek zou voeren, bij Amerika in ongenade zou vallen; wtie echter begrip zou tooncn, op de onbeperkte hulp van Amerika zou kunnen rekenen. Met het oog op den nieuwen toestand noemt de Boersenzeitung het volkomen be grijpelijk, dat Sumner Welles het van de hand wees, aan de Amerikaansche journa listen zijn standpunt over het verdrag uit een te zetten, aangezien na het afvallen van Bulgarije en de ineenstorting van Joego slavië en Griekenland met het Duitsch- Turksche verdrag de laatste steen afvalt, waarmede Donovan in dit deel van de oude wereld op bevel van den president de Ame rikaansche interventie moest opbouwen. De verhouding tusschen Turkije en Duitsch- land Is weer zoo duidelijk, dat hier niemand meer in troebel water kan visschen. De in mengingspolitiek van Roosevelt in de aan gelegenheden van de oude wereld heeft ook in den Turkschen sector een nederlaag ge leden. Het nieuwe Europa regelt zijn zaken zonder den Amerikaanschen oorblazer. (DNB). RESULTAAT VAN BRAZILIAANSCHE VOLKSTELLING. Volgens het voorloopige resultaat van de Brazillaansche volkstelling van September 1940 heeft Brazilië 41.356.605 inwoners tegen 30.635.605 bij de volkstelling van 1920. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. De RA.P. heeft vannacht op verscheide ne plaatsen in Noordwest-Duitschland, welke militair en economisch onbeteeke- nend zijn, brisant- en brandbommen laten vallen. In eenige. plaatsen ontstond onbe langrijke schade aan huizen. Verscheidene burgers .werden gedood en gewond. (D.NJ3.) zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bi) de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49 Fa. A. H. WÜTENBURG, Haarl.itraaf 2 W. G. I. VERBURG. Heeronstraat no. 2 Fa. A. SOMERWIL Axn.. Hoogewoerd 24 A. M. VAN ZWICHT. Breestraai no. 126 A. VAN EGMOND. Haver 2/4 W. VAN LEEUWEN. lanvossensteeg 19 W. P. v. SAVOYEN K. Rapenburg 12 A en aan de Kiosken BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstracrt no. 59 Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. hel Postkantoor Leiderdorp NED. HERV. KERK. Beroepen te Otterlo: cand. D. de Bruyn te Ederveen. Bedankt vor Poederoyen: cand. D. de Bruyn te Ederveen. PALESTINA MOET DEEL VAN BRÏTSCHE OORLOGSLASTEN DRAGEN. De begrooting van Palestina omvat voor 1940/41 het bedrag van 8.5 millioen pond sterling tegen 6.8 millioen verleden jaar. De verhooging van de begrooting ls voor namelijk het gevolg van een nieuwe finan- cleele politiek der Engelsche overheid ln Palestina. In een overzicht over het nieu we boekjaar en ln het bijzonder verwij zend naar de per 1 September 1941 voor genomen verhooging der inkomstenbelas ting, heeft de gouverneur van Jeruzalem verklaard dat Palestina een deel van de enorme Brltsche oorlogslasten moet dra gen. (D.N.B.) Door J. P. BAUÉ. Met een zorgelijk gezicht boog Kobus Veen zich over het papier, waarop hij met een potloodstompje becijferingen had zit ten maken. „Een jaar," peinsde hij, „een jaar zou hij het nog kunnen volhouden, en dan was het afgeloopen. Maar een jaar was te kort. Minstens twee jaar zou de studie van Ge rard nog eischen. En hij zag er geen gat in." De rimpels in Veen's voorhoofd werden dieper. Zijn hoogste illusie was het ge weest van zijn zoon Gerard iets beters te maken, dan een wielrenner, zooals hijzelf v/as geweest. Gerard moest studeeren! En dat kón. Want Kobus had zijn geld nooit over den balk gegooid, integendeel. Hèm was het succes niet in zijn hoofd geslagen, zooals dat bij vele collega's het geval was geweest. En succes had hij gehad! Twee maal wereldkampioen achter den motor, tallooze malen finalist, overwinnaar ln verscheidene „Grand Prix", altijd een renner, waar de baandirecties op aan kon den, dank zij zijn degelijk, sober leven. In de heele wereld had hij triomfen gevierd: Amerika, Australië, Europa, overal waar men aan wielrennen deed. En hij had het jarenlang volgehouden, ook al door zijn solide leven. Toen was hij eindelijk ermee opgehou den. Het was welletjes, vond hij, hij had een aardig spaarcentje, en zijn Gerard zou kunnen studeeren. Zelf opende hij een flinke rijwielzaak en de rest van zijn geld werd belegd in degelijke effecten. Degelijk.tot op zekere hoogte. Beurs krachs, devaluaties, panieken, tjadaar was Kobus niet op voorbereid geweest. Zoo had hij zijn kapitaaltje onrustbarend zien slinken en wat hij nog had kunnen redden was slechts een schamel beetje. Te weinig, om de studie van Gerard tot het einde te kunnen bekostigen. Eén laar nog dat was te kort. Zijn zaak bracht niet vol doende op om er van te kunnen sparen. Kobus Veen zuchtte. En toch móést het. Gerard was zijn trots, zijn alles. Hij leefde alleen maar voor den jongen! Het zou een ramp zijn, als hij er nu mee op moest hou den, als al zijn mooie plannen ln duigen vielen. Toen dacht hij aan dat dwaze plan, dat hem al dagenlang door het hoofd spookte: hij zou het kunnen probeeren weer achter den motor te gaan rijden! Het was meer vertoond, dat uit bittere noodzaak een oud- renner terugkwam en weer volle banen trok, dank zij den ouden roem. Als hij' eens naar Van Dieren ging, den wielerbaandi recteur. Je kon nooit weten, misschien en gageerde die hem wel. Zijn aanhangers zouden hem zeker nog niet vergeten zijn Van Dieren keek den oud-wereldkam pioen peinzend aan en schudde toen het hoofd. „Jonge-jonge, Kobus, dat je zooiets nog wilt probeeren. Je was al niet jong meer, toen je er mee ophield „Dushet gaat niet?" Het kwam een beetje benepen uit Kobus' mond en hij keek van Dieren met een rampzalig ge zicht aan. De baandirecteur glimlachte. „Dat zeg ik niet! Kijk eens, Kobus. ik verwacht geen wonderen meer van je. Maar je was altijd een prachtkerel, een knaap uit één stuk, waar ik op aan kon. Je stónd voor je werk en waarachtig, zoo oud als je bent, ik ge loof, dat je het hem nog kan lappen. Bo vendienje naam zal nog trekken. Ko bus Veen, dat beteekende vroeger een stampvolle baan en honderden menschen buiten, die. er niet meer in konden. Het vet is tegenwoordig 'n beetje van den pot, maar ik heb een aardig programma in mijn hoofd. Jij. verder de twee beste Hol landers van het oogenblik, de Italiaan Carminoti, de Belg Léonard, de Fransch- man Bauduin Kobus Veen schrok! „Bauduin. de tegen woordige wereld kampioen? Dat is een beetjenee, dat is te gek. Dan laat je me een figuur slaan, meneer Van Dieren.." Van Dieren glimlachte. „Ik heb nog steeds vertrouwen in je, Veen. En.... we maken er 100 K.M. van in één rit. Dat is je- kans. Temporijden, hardnekkig, zooals vroeger. Van felle spurtjes op korte af standen moet Jij het niet meer hebben. In eén langen rit heb le een kans. Als Je het er goed afbrengt engageer ik je voor nog minstens 5 andere wedstrijden." „Ik zal mijn best doen," zei Kobus Veen eenvoudig en hij dacht aan Gerard, die dan óók weer zijn kans zou krijgen. De naam van den oud-wereldkampioen hid getrokken. Er was veet meer publiek dan anders en toen Kobus zijn oefenrond jes maakte, hoorde hij telkens luid zijn naam roepen. Toen begon de groote rit. Zes stayers van naam, allemaal jonge kerels, had hij tegenover zich. Zijn start was langzaam, dat was nooit zijn fort geweest. Hij zat dan ook heelemaal achteraan, al direct bijna een baan achter op nummer één. Maar daar maakte hij zich voorloopig geen zor gen om. Geregeld rijden, goed tempo hou den, later regelmatig versnellen. Kobus Veen maakte regelmatig zijn rond jes. Nummer één had nog geen kans ge kregen, hem te naderen, integendeel, Ko bus wist langzamerhand den afstand tus schen hem en zijn achtervolger wat groo- ter te maken. Tien, twintig kilometer hing hij achteraan. Toen keek zijn gangmaker even om en knikte. Dat was het sein voor Kobus, dat nummer 6, die voor hem zat, aangevallen kon worden. Hij zette zich schrap, het tempo werd wat hooger, en het lukte.... Kobus hoorde het publiek jui chen, het publiek, dat hém altijd op de handen gedragen had. En hij zette door! Met de tanden op elkaar, de beenen in een snel tempo regelmatig op en neer gaand, tolde hij de baan rond. Nummer vijf, de Hollander Barends, moest er aan gelooven. Vijftig kilometer hadden ze gereden, toen de Belg Léonard werd gepasseerd, zestig kilometereen aanval, en Carminoli kon hem niet houden. Nu zaten alleen de Ne- derlandsche kampioen Plets en de wereld kampioen Bauduin nog voor hem. De toe juichingen waren niet van de lucht. „Ko bus Veen, Kobus Veenl" juichte het pu bliek als vanouds. Vijfenzeventig kilome ter.... Pieters had een wanhopige poging gedaan om Bauduin voorbij te komen, was afgeslagen en Kobus Veen had geen moei te de tweede plaats te veroveren! Vijftig meter achter Bauduin reed hij en hij kende nog geen vermoeidheid. Tachtig, vijfen tachtig, negentig kilometervijfenne gentig, en nog altijd zat Kobus een kleine vijftig meter achter Bauduin. Toen keek Berg. zijn gangmaker, weer om. „Ja," gilde hij boven het motorgebulder uit. Kobus trapte als een razende. Zlender- oogen werd de afstand kleiner. Een ronde later zat hij vlak achter Bauduin, nog een ronde later en ze reden zij aan zij. Kobus voelde, hoe zwaar het was. Maar nij dacht aan Gerard en hij zette hardnekkig door! Twee, drie ronden werd het een nek-aan- nek-race. Nee, dat haalde hij nooit, zoo'n spurtje, dat was toch te veel.en toen. toen klonk er een jubel over de baan. Ver rast keek Kobus op! Bauduin was los van zijn motorBauduin was geklopt! Als eerste ging Kobus Veen over de eind- Het duizelde hem een beetje. Men druk te hem de hand, hing een krans om zijn hals, het publiek ging te keer als in vroe gere jaren. Kobus reed zijn eererondje hij lachte en huilde tegelijkertijdNu.. nu zou Gerard verder kunnen studeeren. nu kreeg hij vijf contracten en misschien meerHet werd licht ln zijn hoofd, ver bazend licht. En dan, plotseling, werd het publiek een zwarte massa, het draaide hem voor de oogen, vreemd.... hij zag niets meer Toen Kobus Veen viel, was het opeens doodstil rond de wielerbaan. Helpers snelden toe, een dokter knielde bij hem neer. Ernstig keek deze directeur Van Dieren aan. „Hartaanval!" zei hij zacht. „Een uur, misschien twee uur heeft hij nog te leven.." In de studentensoos fuifde Gerard Veen dien avond met z'n vrienden. Hij zong studentenliedjes en had het hoogste woord. „Zèg Veen," zei opeens een der aanwe zigen, „dat had ik je al zoo lang willen vragen, zèg. Die Kobus Veen, die wieler- kèrel, zèg, die gaat weer rijden, heb ik ge lezen. Is dat nog familie van je?". „Wielrenner? Familie van me?" ant woordde Gerard Veen. „Zèg, ben Je.... Wou je me beleedigen?" Met een woedend gezicht Ue'p hij op zijn medestudent toe, maar men drukte hem een glas in de hand en toen hij dronk mopperde hij nog: „Wielrennerwat denken jullie wel Op datzelfde moment werd zijn vader op een draagbaar naar zijn kleedkamer ver voerd (Nadruk verboden). OAuteursreoht voorbehouden). HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. P. OltshornZwetsloot, D. Gehuwd: M. Rijnsburger 33 J. en B. Kroon 32 1. D. RUsdam 32 J. en A. G. v. d. Berg 39 j. TER AAR. 1 Burgerlijke Stand. Geboren: Marrigje, d. van H. J. Schreuder en M. van Dolder; Franclscus Isfrldua, z. van F. Sassen en A. T. van Efjg; Petrus Cornells, z. v. J. C. Kroft en M. A. van Sohie. ndertrouwd: DiOrk SchelliUgerhout, 26 j. en M. C. van der B|jl, 23 J. Gehuwd: Arle de lVs, 31 J. te Uithoorn en M. Esveld, 31 j. te Ter Aar. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerardus Antonius Leonardus, Z. van Andreas Veelenturf en Adrlana Maria de Wit. Ondertrouwd: Adrianus Domburg 24 1. en Annigje Zwaneveld 24 J. Gehuwd: Hendrik Wortman, weduwnaar van Saartje Elizabeth Hoosbeek, 52 J. en Geertje van Dam 40 J. (2 lijnen) BOSKOOP, 20 Juni. Coöp. ver. „De Bosk. Veiling". Rozen per bos: Hadley 40—75 ct.; Brlarclif 48—77 ct.; Else Poulsen 62—108 ct.; Florex 70—80 ct,; Rosalandla 32—56 ot.; Gloria Mundi 78—96 ct.; Orange Triumph 86128 ct.: Dorus Rijkers 84—170 ct.; Pechtold 64—80 ct.; Butterfly 32—63 ct.; Prinses Juliana 42—70 ct.; Rosa Mundl 76—110 ct.; Paul Grampel 70—90 ct.; Edlth Helen 4066 ct,; Ingar Ölsson 66 90 ct.; Polyantharozen 112 ct.; Juweeltjes 110— 150 ct.; August Noack 15—23 ct.; Queen Mary 58—70 ct.; Steward 31 ct.; Wendland 37—45 ct. Diversen per bos: Rhododendronbloemen 10 ct- Clematls, Prins Hendrik 110—180 ct.; idem Me vrouw le Coultre 110—160 ct.; Lathvrus 6—8 ct.; Pioenen ln soorten 23—36 ct.; Violieren, dubb. 36—48 ct. HONSELERSDIJK, 20 Juni. - Oentr. Westl. Bloemenveiling. Anjers 2,70—7,60; Gerbera 3,70 —5.40; Regalls 5.90—6.80; Calla 9—17; Jap. Lelie 1017 per 100; Plumosa 24—38; Sprengerie 9 14; Lathyrus 614; Anomonen 4; pioenen 25 54; Violieren 28—58; Gladiolen 39—57 p. bos; Gloxinia 341.00; Hortensia 4095; Geranium 1116; Fuchsia 1021 per pot. HONSELERSDIJK, 20 Juni Groentenveillng export. Tomaten 36, CC 30—33' per KG.; bloem kool 13, 2de 69; peen 9,60—12; gr. komkom mers 13, B 8,50; witte 15, A 13, B 10. C 6,30; sla 1,20 per 100; rabarber 6 ct. per K.G. HONSELERSDIJK, 20 Juni. Groentenveillng binnenland. Frankenthaler 1,702,50; dubb. bessen 1,101,70; aardbeien 351,50, dubbele boonen 96—104; snij 75 per K.G.; bloemkool 10 13. 2de 4,10—9,80; komkommers 6—11 p kilo; perziken 27, 2de 12—21; pruimen 2141; toma ten 30—36 per K.G.; sla 1—1,50 per 100; sel derie 6. peen 5,50. KATWIJK A. D. RIJN, 20 Juni. Radijs f. 2.10 —3, rabarber i. 4,406, slauitjes f. 1,40—2 per 100 bos; natuursla f. 0,801,50 per 100; bloem kool I f. 10.80—11. II f.8—9; raapstelen f.6,50— 7; bospeen f. 10,80—11. LEIDSCHENDAM. 20 Juni. Engelsche kom kommers 1ste sooort f. 13, 2de soort f. 10, 3de soort f.6,50, wankleurige f.45,60, stek f.47; gele komkommers 1ste soort f. 10.5013, 2do soort f. 7,20—10. 3de soort f. 4.50—6,70. stek f.4 8; kropsla 1ste soort f. 1.50. 2de soort f. 1,25; stoofsla f.610,80; peen f.12; bloemkool. 1ste soort f.13, 2de soort f. 9,80, uitschot f. 4,60; to maten. mldd. f. 18, groote ronde f. 18. 2e soort f.18, 3de soort f.18, bonken f.18; andijvie per 10 kilo 60150 ct.; spinazie per 6 Kilo 3481 ct.; postelein f.20,10—21.60: raapstelen f. 1,50 2; rabarber per 100 KG. f. 5.40—6; snijboonen f.72—76; spercieboonen f. 1.011,05; radijs f. 4.30—7,10; selderie f. 4,60—6,90; peulen f.30; tülnboonen f36—40. RIJNSBURG. 20 Juni. Groentenvelling. Ra barber f.6; spinazie f. 1,20—3 per 100 KG.; ra dijs f. 1.80—2.60; selderie f.3.20—4.50; kervel f. 4.605,20: peterselie f.3—4.20; sla-uien f. 2,50 —4,50 per 100 bos; kropsla f. 1,20—1,50 p. 100. RIJNSBURG, 20 Juni. Bloemenveiling. Iris sen 8—12; Pioenen f. 4,204,80: Duizendschoon 1824; Anemonen f.4506.50; Lathyrus 15 20; Papavers f. 3.204: Pyrethrums: Robinson 7080: wit f. 1.001.40: gladiolen: Poolijs f.9 11; Halley f.7 509; Brillant f.79; Margrie ten wit 6080; Korenbloemen: blauw 35—45; gemengd 4555. ROELOFARENDSVEEN, 20 Juni. Aardbeien gevlakt 21—27 ct., idem ongesorteerd 21—33 ct., idem kleine 17—22 ct., frambozen 37 ct. p. doosje wagenaarsboonen f.4.40, snijboonen f. 3.00—3.70, idem stek f. 2.102.70, tülnboonen f. 2.80, prlnce- boonen f5.25 per 10 pond, peulen f. 2.403.00, doperwten f. 2.75—3.00, capucijners f. 3.00—3.15 per 10 kg., bloemkool f. 4.90—9.00, sla f. 0.20—1.50 per 100 st., augurken D 26^ ct. per sfc. 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3