De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 21 Juni 1941 Officieele Kennisgevingen De opgravingen te Valkenburg ONE HOUR® CLEANING SERVICE SPORT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK BELANGRIJKE EXCURSIE DER VER. OUD LEIDEN. Vele zijn de opgravingen, die thans in den lande plaats vinden, maar die te Valkenburg, in de onmiddellijke nabij heid van onze stad, behooren ongetwij feld tot de belangrijkste! Tot deze conclusie zijn wij gistermiddag gekomen tijdens een buitengewóón Interes sante excursie der Ver. Oud Leiden naar de plaats der opgravingen het centrum van het dorp Valkenburg, waar men reeds sinds vele weken onder leiding van prof. dr. A. E. van Giffen, directeur van het Biologlsch- Archeologisch Instituut te Groningen, een onderzoek instelt naar de overblijfselen van twee „Romeinsche Castella" uit den aan vang onzer jaartelling. De resultaten van dit onderzoek zijn tot nu toe zeer belang wekkend geweest. Prof. van Giffen gaf tijdens deze excursie uitgebreide toelichtingen, waaruit wij het voornaamste aanstippen. Reeds eerder publiceerden wij enkele bij zonderheden, doch sindsdien is over een groote oppervlakte, rond de tijdens den oor log verwoeste Ned. Herv. Kerk, het terrein blootgelegd. De gelegenheid om een onderzoek in te stellen was juist nu zeer gunstig, omdat in verband met Valkenburg's wederopbouw vele huizen toch geheel moesten worden af gebroken. Prof. van Giffen koesterde reeds naar aan leiding van vroegere onderzoekingen het vermoeden, dat zich in Valkenburg over blijfselen van Romeinsche nederzettingen moesten bevinden. Hij stelde zich daarom in verbinding met de Commissie voor Oudheid kundig Bodemonderzoek, ten einde het on derzoek voort te zetten, dat reeds door prof. Holwerda en prof. van Giffen, toenmaal conservator te Lelden, in 1914 was ingesteld, doch nog niet tot gunstige resultaten had geleid. Het was prof. van Giffen opgevallen, dat het dorp Valkenburg den indruk van een terp maakt en dat zich daaronder een kunstmatige Romeinsche vesting zou kun nen bevinden. Hij wendde zich tot den Val kenburger den heer Oositerlëe, die zich sterk voor oudheidkunde interesseert, met het verzoek, op een door hem bepaalde plaats twee putten te graven, teneinde te bepalen of hier sprake was van een binnenduin dan wel van een vesting. Onmiddellijk kwamen er aanwijzingen, dat men zich hier in het middelpunt van een Romeinsche vesting bevond: één der putten ging juist door een der muren daar van heen. Was indertijd niet diep genoeg gegraven, nu was dit anders en het resul taat bleek verrassend! Daar de Romeinsche vestingen steeds volgens een bepaald plan aangelegd wer den, kon men van het gevonden punt het hoofdgebouw uit gemakkelijk de gansche vesting in kaart brengen en .uit zetten; de opgravingen beantwoordden aan de verwachtingen. Thans zijn o.a. blootgelegd het dienstge bouw van den veldheer, het z.g. Pretorium, de verschillende wegen, waar door de ves ting in 4 of 6 vakken verdeeld is, maga zijnen, barakken voor de officieren, solda ten enz. Voorts de "binnenplaats, waarin zich steeds een standbeeld van de Keizer bevond: het voetstuk daarvan werd onmid dellijk aangetroffen op de bepaalde plaats en trok tijdens den rondgang groote be langstelling. buitenmuur, de gaanderij, de linkertoren, de hoofdweg (Via Pretoria Het onderzoek is echter gecompliceerd geworden doordat zich gelijk zulks ook in Utrecht het geval was, onder het steenen Castellum, dateerend uit ongeveer 200 j. na Chr. de overblijfselen blijken te bevinden van een houten Castel lum, uit 47 j. na Chr. ten tijde van Keizer Claudius. Met zekerheid kan o.a. vastgesteld wor den, dat hier sprake is van de meest wes telijke vesting, wijzend in de richting Den Haag, vermoedelijk liggend op een kruis punt van wegen, waarvan één liep van de Haagsche Schouw via Katwijk Rijn, uit komend bij de Brittenburg te Katwijk Zee. Uitvoerige toelichtingen en veronderstel- lingetn werden hierbij door prof. van Giffen gegeven. Het onderzoek, dat nog in vollen gang is, en o.a. nog dat betreffende de nederzetting op de plaats dèr Paardenmarkt zal omvat ten, bréngt iederen dag nieuwe vondsten, Ook kan precies vastgesteld worden, uit welke periode een en ander dateert. Be halve uit den Romeinschen tijd zijn er ook aanwijzingen uit andere tijdperken, o.a. het Karolingische. De aanwezigheid van koe mest duidt op inheemsche nederzettingen (Kaninefaten) vóór de komst der Romei nen. De zware houten palissaden, bevinden zich allen in buitengewoon geconserveer- den toestand. Talrijk zijn ook de aangetroffen voor werpen: potten, borden, met inscriptie's betreffende het 30ste Romeinsche legioen, schoteltjes met stempels, kruiken enz. Veel is ook geimporteerd uit Frankrijk, waar in het begin van de eerste eeuw vele fabrie ken dergelijke voorwerpen vervaardigden. Wij willen volstaan met dit summiere overzicht betreffende een reeks van interessante en leerzame vondsten en ontdekkingen, waaraan de oudheid kundigen hun hart kunnen ophalen en die thans, dank zij het naarstige onder zoek van prof. van Giffen, waaraan deze zich met hart en ziel in samen werking met een groot personeel wijdt, aan het licht zijn getreden! Zij zullen ongetwijfeld in hooge mate bijdragen tot de historische kennis van ons land: reeds nu kan gezegd worden, dat dit onderzoek nog tot vele nieuwe ontdekkingen zal leiden. Na den rondgang heeft de heer Bicker Caarten prof. van Giffen voor zijn uiteen zetting aller dank betuigd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: De Jong's Schilderbedrijf, Burgersdijk- straat 4, Katwijk aan Zee. Eigenaar: J. de Jong, Katwijk aan Zee. Wijziging: Taat en van Beelen, Voorstraat 28, Kat wijk aan Zee, reclame- en fotoateller. Wij ziging Handelsnaam in: Taat en van Bee len: Atelier „Katwijck". EINDEXAMEN STED. GYMNASIUM. Geslaagd voor het eindexamen Stedelijk Gymnasium afd. A: A. J. Eykman, Zoeter- woude; A. J. C. Lach de Bère, Warmond; A. C. J. Reitsma, Oegstgeest; W. L. Renaud, Agnes Sormani, beiden alhier en J. Woltjes, Noordwijk. Aan de hand van diverse kaarten heeft prof. van Giffen voorts de algemeene con figuratie en structuur der Romeinsche ves tingen besproken, de vondsten te Valken burg bleken met de bekende gegevens overeen te stemmen. Wij noemen van het bezichtigde o.m. de 'n Gemantelpakt meisje zou even De aapjes in Artis ieat geven k De scheur in haar mouw Verhielpen tvij gauw Er is niets meer van sichlbaar gebleven Chemisch reinigen en persen Mantelcostuum f. 2.56 Japon vanaff. 2.05 Regenmantel f. 2.56 Colbert costuum f. 2.97 Leiden BreestraaL 128 Telefoon 25885 Amsterdam Haarlem Oon Haag Hllvoriüm Boverwijk 4239 (Ingez. Med.) Uw KINDEREN eten smakelijker door Standaard's brood 4244 tingez Med.) NED. VEREENIGING VAN REINIGINGSDIRECTEUKEN. Het U.S. Congres. De Nederlandsche Vereeniging van Rei nigingsdirecteuren zal, gelijk gemeld, dit jaar haar congres houden op 25 en 26 Juni te Lelden, waar zij door het Gemeentebe stuur op het Stadhuis officieel zal worden ontvangen. Öp 25 Juni des namiddags 2 uur zal in de bovenzaal van Café Restaurant „In den Vergulden Turk" de openbare vergadering worden gehouden, waarin o.m. de Direc teur van den Gem. Reinlgings- en Ontsmet- tlngsdlenst te Leiden, de heer J. H. de Jong, een lezing zal houden over den Leld- schen dienst. Op 26 Juni zal de ledenvergadering plaats vinden, waarna de deelnemers na afloop hiervan In de gelegenheid worden gesteld de gebouwen en het reinlgingsma- terieel van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettlngdienst alhier, op het cen traal terrein van de Noorderstraat te be zichtigen. De congressisten zullen uiteraard met Leldens bezienswaardigheden kennis ma ken. Tot slot zullen zij aah' een gemeen schappelijke lunch aanzitten tijdens een te houden boottocht over de Kager- en Braas- semermeren. TWEE MOOIE GIFTEN. De Gemeente-Commissie der Ned. Herv. Gemeente ontving een legaat van f. 1000 vrij van rechten. Ook de diaconie der Ned. Herv. Gem. ont ving van wijlen jkvr. v. d. B. een legaat van f. 1000 zulks onder voorbehoud van Vrucht gebruik. CONFESSIONEELE VEREENIGING. Dr. G. J. Streeder voorzitter. Tot voorzitter van de afdeellng Lelden der confessioneele Vereeniging ls gekozen dr. G, J. Streeder en tot assessor de heer F. van der Laaken. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: lo. dat tot en met 30 Juni 1941 gelegen heid bestaat tot inschrijving van nieuwe leerlingen, gedurende een half uur vóór den aanvang van eiken schooltijd, aan: a. de Jongensschool voor u.l.o. aan de Pieterskerkstraat b. de Meisjesschool voor uJ.o. aan de Breestraat; c. de Opleidingsscholen voor Gymnasium en H.B.S. aan de Aalmarkt en de Kern straat; d. de Opleidingsscholen voor u.l.o. aan de Langebrug, de Drie Octoberstraat, den Rijnsburgersingel, den Mareslngel en de Driftstraat; e. de o.l. scholen aan den Zuidsingel en de Medusastraat; f. de Centrale school voor het 7 e en 8e leerjaar (ingang Oude Vest 35); 2o. dat bij de Inschrijving een geboorte bewijs moet worden getoond; 3o. dat de kinderen met uitzondering van die waarvoor toelating tot de u:l.o. scholen of tot de Centrale school wordt gevraagd vóór 1 October a.s. den leef tijd van 6 Jaar moeten hebben bereikt. STEVENXNCK, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 21 Juni 1941. 4312 INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Openbare Bewaarscholen in het Elisabethshof, aan de Atjehstraat en aan de Gortestraat tot en met 30 Juni 1941 ge legenheid bestaat tot het doen inschrij ven van leerlingen en wel des voormiddags van kwart vóór negen tot half tien en uitgezonderd 's Woensdags en 's Zaterdags des namiddags van kwart vóór 2 tot kwart na 2 uur. De kinderen moeten op het tijdstip van toelating den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. 4311 STEVENINCK, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 21 Juni 1941. WATERPOLO. TWEE NEDERLAGEN VAN LZ.C. Zian HI—L.Z.C. II 3—0. In den gisteravond te Den Haag voor de zomercompetitie gespeelden wedstrijd verloor L.Z.C. II, dat met een invaller speelde, met 3—0 van Zian III. Do rust ging in met 2—0. Zian I—L.Z.C. I 7—3. L.Z.C. I, dat met 2 invallers speelde uit het 2de zevental, die juist een wedstrijd achter den rug hadden, kon het tegen het sterke Zian I niet bolwerken. Tegen het snelle en doortas tender spel der jeugdige Hagenaars was het langzamer en trager spelen der Leidenaren niet opgewassen. Zian nam na een poosje het initiatief en wist tweemaal te doelpunten, waarna Versluis te- genscoorde. Vóór de rust maakte Zian nog 3-1. Na de rust volgde weer een doelpunt van Zian, waarna Versluis het net wist te vinden. Elslnga zette vervolgens een strafworp om in een doel punt. Hiermede was L.Z.C. uitgeput en konden de Zianspelers den stand tot 74 opvoeren. GEBOREN: Jan Willem, Z. van J. F. Meijeraan en C. W. Campagne Margaretha Irène, D. van J. J. Binnekamp en J. C. v. Weerlee Hendrik Huibert, Z, van A, T. dé Jager en A. Ciere. Martinus Wilhelmus, Z. van A. v. d. Burg en W. Sprengers Johannes Petrus, Z. van F. Pardon en C. M. Kerkvliet Robert Cornells, Z. van B. C. Haneveld en E. v. d. Peppel Johanna Jacoba D. van Th. W.Sommeling en S. C. Devilee Allee D. van W. v. Rossen en H. J. Reilingh Arle Nlcolaas, Z. van N. Glasbergen en L. Cramer Paula Johanna Maria, D. van H J. M. Bonnet en M, Piweck Cornells Hendrik Willem Z. van W. Bekooij en J. Stouten Adriaan, z, van F. v. d. Berg en W. v. d. Klooster., ONDERTROUWD A. Verhoog jm. 47 j. en M, H. Blijleven jd. 29 j. A. den Os Jm. 22 j. en G. M. Blom jd. 25 j. P. J. B. de Jager jm. 21 j. en S. Stikkelorum jd 22 j. J. L. Lekx jm 21 j. en C. G. v. Hou- "d. 19 j. ten ,1d OVERLEDEN: AANHOUDINGEN. De politie heeft aangehouden als verdacht van oplichting van eenige radiotoestellen te Leiden en te Rijnsburg, den 22-jarigen J. P. van L. alhier. Hij vervoegde zioh bij een radiohandelaar met het verhaaltje, dat hij in dienst was bij een luchtbeschermings dienst en dat de leden van dezen dienst graag een radiotoestel zouden bezitten. Hij wist den handelaar te bewegen hem het toe stel tegeji een kleine wekelijksohe betaling af te staan. Dit toestel maakte hij direct te gelde. Eenigén tijd later kwam hij weer bij den handelaar en zei, dat het toestel hem zoo goed bevallen was, dat hij er graag ook een voor zichzelf wilde betrekken. Ook dit toestel werd aan een opkooper verkocht. Hetzelfde haalde hij uit bij een handelaar Ln Rijnsburg, zoodat hij dus in totaal vier toestellen heeft verduisterd. De politie heeft voorts aangehouden den 16-j. C. M. die op de Hooigracht op een zol derwagen geklommen was en toen hij er op den Hooge Rijndijk weer afsprong, kans had gezien om inmiddels een aantal sigaren, sigaretten en snoepgoed van den wagen te ontvreemden. Een voorbijganger, die het niet ver trouwde, wees hem aan aan een gemeente veldwachter te Zoeterwoude, die hem ter beschikking van de Leidsche politie stelde. A. J. v. d. Stok. M. 79 j. W. P. S. Broek- veldt, hsvr van W. C. de la Court 68 j H. Lens, M 50 J. J. J. de Kier, Wedn. 88 J. J. E. Noest, Dr. 7 j. J. W. Schuss, M. 72 j. W. L. W. te L. - Scherpe nzeel. Wouden berg, Leersum, Amerongen, Eek en Wiel. Tleb Dreuniel, Heerewaarden, Hedel, Den Bosch Nleuwkuyk, Drunen, Waalwijk, Drongelen f82 KM.). Mevr. L, te Z. - Alles blijft geldig tot 1 September ah. ORGELCONCERTEN HOOGLANDSCHE KERK. Het programma der wekelijksche orgel concerten in de Hoogiandsche Kerk door den organist Feike Asma, vermeldt voor ars. Maandagavond van 8.15 uur tot 9.15 uur werken van Cooke (Introduction e Fugue); Boyce (Symphonie); Handel (Aria mlt Varlationen), Bach (Toccata et Fuga d moll) e.a. De toegang tot dit concert ls geheel vrij. Geslaagd voor het diploma G.A.i der Ned. Ver. van Gemeentebelangen de heer J. A. P. A. Stijnman alhier. Luxor-Thealer. - Twee Berlijnsche meis jes: Edith en Grete, worden naar Weenen gezonden, de eerste om cr, volgens de plannen van Mama den xasteelbozitter Bobby Walden als echtgenoot te verwerven, en Grete op aandrang van Papa om die plannen grondig Li oe war ie sturen. Idith is een oogensehijnlijk wat schuch tere jongedame, iie kunstgeschiedenis stu deert en daarin aJgelieele bevrediging heet te vinden, terwijl Grete bij-de-hand is voor twee en in Weenen de zaak wel even re gelen zal. Zij neemt Bobby dadelijk voor zich in (waardoor zij meteen tactisch een toenadering tuóothen Edith en Bobby te- genlioudtD en huurt een woning, waar zij met Edith eenige maanden verblijven zal. Maar Grete is meer energiek dan punc tueel en als zij over het hoofd ziet dat de huur van de woping niet op den laatsten der maand, maar op den eersten der nieu we maand in gaat, bezorgt zij de laat in de nieuwe woning komende Edith een avontuur, dat haar eerst hevig doet schrik ken. maar later geenszins onaangenaam voorkomt. Want de eigenaar van het huis, de jeugdige Wellner, heeft besloten daar nog een nacht door te brengen en dat leidt tot- een eenigermate verrassende situatie, vooral doordat Gret-e dien nacht niet thuis kan komen, aangezien zij het adres kwijt is en do eenige man, die opheldering zou kunnen verschaffen, onvindbaar is, name lijk: Hoichlinger (Hans Moser), die ergens in een stil cafétje den gebruikelijken wijn heeft afgezworen en in vaste regelmaat: „één bier één jenever" nuttigt, omdat zulks „bekomelijker" is Van dit oogenblik af zou men deze grappige film een spel van verwarring kun nen noemen. „Liefde streng verboden" heet het verhaal, maar Edith is al lang dol ver liefd op Wellner en Grete hoopt de vrouw te worden van Bobby (kon zij ooit beter aan haar opdracht voldoen?) en het zou alles in een handomdraaien voor elkaar zijn geweest als Hans Moser er zich niet mee bemoeid had. Want nu poogt deze rentmeester van Bobby Walden overal zijn neus in te steken en hij doet het allemaal zoo onhandig en ontactisch dat twee ver bintenissen dreigen te mislukken en er tal van onvriendelijke woorden worden gebe zigd! Hans Moser is daarbij nerveus-be weeglijk als altijd, praat en lispelt en drib belt onafgebroken door, brengt zijn omge ving tot wanhoop en de toeschouwers in de zaal tot uitbarstingen van groote vreug de, in het kort: is de hoofdpersoon van dit blijspel, dat natuurlijk een slot brengt, waarmede ieder volkomen kan instememn. De voornaamste rollen worden, naast Mo ser, vervuld door Carola Höhn, Grethe Weiser, Wolf Albach Retty en Karl Schön- bock. Lido-Theater. „Zoölogica" is een aan eenschakeling van dwaze gebeurtenissen, waaraan Heinz Rühmann, Theo Lingen en Hans Moser hun beste krachten geven. Zij bezorgen den toeschouwers een vroolijken avond, die iedereen in dezen tijd welkom zal zijn, Heinz Rühmann is een ex-stu dent (hij werd van de Academie wegge stuurd) en in het gelukkige bezit van een toegewijden huisknecht (Theo Lingen) en een dito oom tHans Moser). Met behulp van deze laatsten stelt hij alle pogingen in het werk om de toestemming te ver krijgen tot een spoedig huwelijk met Bian- ca Helaas is dit lang geen sinecure, want „schoonpa" is niemand minder dan de di recteur van een groot circus, waarin' zijn Bianca als „koningin der lucht" aan de trapéze verbluffende staaltjes van acro batiek ten beste geeft. Enschoonpa wenscht tot schoonzoon alléén een artist! Vermakelijk is de volharding, waarmee meester en lijfknecht zich „werpen" op allerhande circusnummers varleerend van clown tot rijwiel-acrobaat, tot Tony (zoo heet de ex-student) via een vlooien-thea- ter-dat-leegloopt zich bij schoonpa meldt als dompteur. Behulpzame leden van de circus-troep vermommen zich als wilde Berbersche leeuwen en zonder vrees of blaam verschijnt onze Toni in de arena, waar hij wegens zijn gedurfde prestaties luid toegejuicht wordt. Maarér is een medeminnaar in het spel, die de vermomde „leeuwen" had opgesloten vóór de domp teur optrad, dus: Tony werkt met echte leeuwen Toch loopt alles nog goed af en de ad- spirant-artist krijgt de toestemming, waar voor hij zich zooveel moeite had moeten getroosten. Een film waarbij ieder zich kostelijk zal amuseeren. Casino-Theater. „Paradijs der Vrijge zellen" is de titel van de hoofdfilm die deze week op het witte doek in dit thea ter wordt vertoond. De hoofdrolvertolker Heinz Rühmann wordt bijgestaan door Jo sef Sieber en Hans Brausewetter. Hugo Bartels (Heinz Rühmann) is reeds twee maal gescheiden en heeft nu zijn chef moeten beloven niet meer te zullen trou wen, daar hij anders zijn ontslag krijgt. Want een ambtenaar van den burgerlijken stand, tlie iederen dag huwelijken sluit en daarbij nog een preek houdt hoe men samen door het leven moet gaan, moet nu eenmaal een voorbeeld voor anderen zijn. Zoo denken zijn chef en burgemeester er tenminste over. Doch het valt voor Hugo niet mee om vrijgezel, te blijven. Zijn hos pita ls al direct verliefd op hem geworden cn hij wordt door haar dan ook door en door verwend. Maar toch laat hij zich de zen keer niet vangen. Wanneer hij dan op een feest twee oude vrienden ontmoet, die eveneens vrijgezel zijn, besluiten zij om samen te gaan wonen en nemen zich voor nooit dames in hun huis toe te laten. Zij gelooven dan dat dit leven een paradijs voor hun zal zijn. Maar zij houden het echter niet zoo heel lang vol nd. 8 weken. Wat er zich in deze 8 weken afspeelt is zeer komisch en laat dan ook de aanwezi gen hartelijk lachen. Voor de pauze wordt nog een uitgebreid programma vertoond. Trianon-Theater. Olga Tschechowa kunnen wij deze week in dit Theater be wonderen in de rol van eigenaresse van een café in een klein Italiaansch dorpje, dat zich van de moeilijkheden des levens al zeer weinig aantrekt. Hier gaat alles nogal gemoedelijk toe, men weet niet be ter of de middag dient gebruikt te wor den voor een middagdutje, de rest van den dag voor de noodige ontspanning in het eenige café dat het gehucht rijk is, en de avond voor andere verpoozing en vooral uitrusten van de vermoeiende bezig heden overdag. Als het verhaal, in de film Mirandollna weergegeven, een aan vang neemt, zijn er echter verschillende omstandigheden die den normalen gang van zaken ernstig schijnen te komen'ver storen. Zoo arriveert er een auto in het dorp, een hoogst zeidzame gebeurtenis in deze onbewogen omgeving. Deze stopt zelfs en wordt hierdoor de oorzaak van opwin dende gebeurtenissen. De chauffeur moet namelijk een spoedtelegram opgeven, doch het-postkantoor is gesloten, hetgeen hem noopt, om aan Pedro, een der oudste niets nutten van het dorp, die als eenige liefde op aarde een hartstochtelijke drankzucht kent, te vragen het telegram op te geven, zoodra 't kantoor weer open is. Hij schrijft den tekst op de achterkant van 'n lot in de groote loterij, waarvan de trekking dien dag plaats zal vinden. Deze loterij is de tweede opwindende factor in de komende gebeurtenissen. Ten derde arriveert in het dorp een reizende bioscoop, die de noodi ge sensatie verwekt. De hoofdpersonen zijn thans bijeen n.l. Mirandolina, de waar din van het café, Pedro, de eigenaar van het lot, dat 'later de hoofdprijs blijkt te hebben gewonnen, en Tino, de monteur van de bioscoop. Deze laatste heeft een groote interesse opgevat voor Mirandolina, die echter van zijn toenaderingspogingen al heel weinig gediend is. Dank zij een toe val koopt hij, vlak voordat de trekking plaats vindt het bewuste lot van Pedro, die, als de uitslag bekend is, door het heele dorp als winnaar en als een rijk perso nage, wiens vriendschap nooit kwaad kan, wordt gevierd. Pedro laat. zich de hulde aanleunen, ondanks het feit, dat hij geen cent bezit. Tino vindt het evenmin noodig, aan de eigendomswisseling van het lot ruchtbaarheid te geven, want op een lus tige wijze weet hij de situatie uit te bui ten. Hij laat een rechterlijke verklaring opstellen, dat Pedro zijn heele bezit aan Mirandolina schenkt, mits deze binnen een maand trouwt. Een- ieder zal zich kunnen voorstellen, dat hieruit de meest komische gebeurtenissen voortvloeien. Wat er verder alzoo geschiedt, moet den toeschouwer niet reeds van tevoren bekend zijn, weshalve wij daarover zwijgen zullen. Een aardige, oriderhoudende film, waarin de hoofdrol spelers góed spel te zien geven. Rex-Theater „Revolutiebruid", geeft ons een aangrijpende episode te zien.uit het leven van twee jonge menschen ten tijde van de Fransche revolutie. Gravin d' Are (Brigitte Horney) heeft men haar kasteel laten behouden, haar verloofde is echter in het buitenland. Teneinde toch aan beider wensch te kunnen voldoen, besluiten eenige officieren in het geheim over de grens te gaan en zoodoende het huwelijk bij te wonen. Inderdaad lukt het om, naar zij denken, ongemerkt op het slot te komen. Zij zijn echter gezien, maar wanneer de soldaten op het slot aankomen, is al leen de bruidegom er nog. Hij tracht nog te ontvluchten, maar het mislukt en hij wordt gevangen genomen, om even latei- voor een geïmproviseerde rechtbank te verschijnen. Hij wordt ter dood veroordeeld en zou direct geëxecuteerd worden als overste Mare Arron geen utstel voor hem had gevraagd tot den volgende morgen 6 uur. Hij tracht nog een laatste poging te doen en inderdaad lukt het zijn vrouw om Mare Arron over te halen, haar man te laten ontvluchten. Wanneer zij echter uit een gesprek tusschen Mare Arron (die met den Markies van kleeren had verwisseld) en de commissaris verneemt, aat Mare Arron in de plaats van haar man doodge schoten zal worden, begint zij van dezen man te gaan houden. Mar'c Arron is echter een man van zijn woord en tevens een goed soldaat. Hij wil ook niets van genade weten en wanneer de gevluchte markies terug geeft zelf het bevel om doodgeschoten te deze terechtstellen. Mare Arron echter geet zelf het bevel om doodgeschoten te worden en zoo eindigt het leven van een moedig soldaat. Voor de pauze wereldnieuws en een cul- tuurfilm. 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2