De krant voor de Jeugd II'MCH DASSIAD - Tweede Blad Vrijdag 20 Juni f941 CORRESPONDENTIE Zij hadden veel praats, maar ANEKDOTEN Een „voordelig" zaakje Oplossingen Goede oplossingen RAADSELS Beste raadselnichtjes en -neefjes. Hè, wat was ik biy met jullie brieven, dubbel blij deze keer. dat begrijpen jullie wel, nu er ook een dubbele tijd tussen zat! Het was wel een lange rek, vooral deze eerste keer, nu we er nog niet aan gewend waren. De tweede keer zal de tijd er tussen misschien al vlugger lijken om te gaan. In ieder geval verlangen we des te meer naar eikaars brieven, en er is dan ook meer te vertellen. Het is nu eindelijk volop zomer Nu behoeven we eens niet aan jassen en mantels te denken, als we naar buiten lopen. Heerlijk is dat! Ik hoop, in jullie brieven ook te lezen, hoe jullie van het weer genoten hebben in de Pinkster - vacantie je vrije middagen. Jullie lezen dit precie op de eerste zomerdag, volgens de ka- lenr Gelukkig, dat de natuur daarop niet gewacht heeft En we hopen, dat het voorlopig echt zomer blijft, en we nog lang niet aan herfst en winter behoeven te denken. Ov.er een maandje hebben jullie al zomervacantle. Jullie weten wel. wat jullie vóór die tijd nog van mij te goed hebben in de Kinderkrant? Dèt gaat gelukkig wel door. Reken er dus alvast op. dat je véél tijd, en een fris hoofd hebt over twee weken! Nu is er dus nog een reden bij, om heel erg naar de volgende Kinderkrant te verlangen! Ik hoop. dat jullie me begrijpen! Misschien schrijf ik voor nieuwelingen nog in raadselen. Ik denk echter, dat zij dan de oplossing de volgende keer Wel heel prettig zullen vinden. Van sommigen ontving ik brief en oplossingen een week na het verschijnen van de Kinder krant. Dat is te laat; het insturen blijft, zoals het was: liefst vóór Maandagmorgen 9 uur, uiterlijk tot Dinsdagmorgen 9 uur, en v/el de eerste Maandag of Dinsdag die volgen op het verschijnen van de Kinderkrant. Wie dus een week wacht met de brief, vindt het antwoord niet in het volgende nummer. Nu ga ik weer gezellig met ieder afzonderlijk praten. Nettie Boerendonk Je hebt het er mooi af gebracht met de zwemmer ij. Nu zul je wel gauw aan je diploma toe zijn. Over je rapport hoor ik ook graag. Fini de Lange Gelukkig, dat je weer beter bent. Je tuintje levert nu wat op. nuttig in deze tijd. Leuk. dat vogeltje! Zorg, dat het rapport mooi is. Feliciteer je zus Ida met haar zwem- succes. Zusjes Schipper Ja, het blijft een leegte voor ons, als om de andere week de Kinderkrant er niet in zit. Het werd fijn laat met Oma's verjaardag! Jan de Lange Jij had een heerlijke 2e Pinksterdag Je was precies 12 uren uit, een flinke tijd Joop de Lange Je zult van de rozen wel evenzeer genieten als van de tulpen. Plonie de Geus Jij had heerlijke Pinkster dagen. Je hebt een flink eind gefietst; wel een mooie tocht. Je had nog een fijne vacantiedag daarna om uit te rusten. Ellie Kriek Die onweersbui Zondag was voor velen een onwelkome verrassing. Je leert nu goed plantjes verzorgen. Zulk rapporten- nieuws hoor ik graag. Rietje Kriek Bedankt voor je raadseltje. Jannie van 't Zelfde Lees nu goed over het insturen hierboven. Ik heb nu 2 brieven tegelijk. Knap, dat je vorige keer dat grote raadsel op loste! Knapt je zusje nu ook op met dit mooie weer? Maartje Schaart Het is maar heerlijk, het bos bij de hand te hebben, om te gaan spelen. Jullie hebben maar te kiezen: strand, zee. dui nen of bos! Marijtje van Ryn Jij kunt voor den dag komen met zo'n mooi rapport. De vacantiedagen hebben jullie prettig en goed besteed. Toni Neuteboom Gaat het goed met de Elantjes? Voorlopig verhogen zij de gezelligheid huis. Je maakt goede vorderingen met zwemmen. - Rietje Chaudron Stel je gerust; ik verwacht helemaal niet van je, dat je alle raadsels kent. Je kunt immers kiezen. Jij houdt dus van brie ven schrijven. Nellie Dorrepaal Wat een geluk, dat het geitje nog leefde, toen Vader het vond. Het is nog goed afgelopen. De hond voelt zich lekker luchtig nu, net als wij, als we onze winterkleren uittrekken. Aukje v. d. Walle Wat heb jij nu heerlijke weken! Ik hoop je even te zien in je mooie jurk, hoor! Dat geeft weer stof voor een lange brief. Heeft Jan je alleen gelaten deze keer? Tini Rekers Wat heb jij vrolijk postpapier! Daar móet je wel bij lachen. Jij hebt genoten buiten met je vriendinnetje. Ans Voorma Allereerst hartelijk bedankt voor je mooie ansicht met goede wensen voor j- noav v>oVi ïp mii mRP verrast! de Pinksterdagen. Daar heb je mij mee verrast! En dat jij nu zelf zulke nare Pinksterdagen moest hebben! Dat trof je slecht. Gelukkig maar, dat het weer helemaal over is. Het hard- roeien is een mooi gezicht. Corrv de Roon Hertoge Jij wordt een water rot deze zomer. Ik denk. dat je in deze twee weken al weer een eind bent opgeschoten. Het roeien beviel je ook. Bep Crama Je hebt toch wel gelezen, dat de Kinderkrant voortaan slechts om de veertien dagen kan verschijnen? Wij misten dus allen onze krant verleden week; jij was niet de enige! Prettig, dat je nu telkens present kunt zijn. Jan Crama Jij bent dol op buitenspelen hè? Bedankt voor je raadsel. Lien Vis Pas nu beter op je krantje; nu het slechts om de veertien dagen komt. is het dubbel jammer, als je ontbreekt. De .Hozen- knopjes" genoten volop in de Leidse Hout. Leuk dat je ook eigen konijntjes hebt. Tineke Brandt Je hebt lang plezier gehad van Je madeliefjes. Wat verras jij mij! Nu maak ik nog beter met je kennis. Hartelijk bedankt; zo kan ik je altijd zien. Ineke Voorbij Lees maar boven; tot Dins dagmorgen mag je insturen. Koos Flaman Ik hoop met je mee, dat JU veel onder water te vinden bent deze zomer. Coby Schouten Jij schrok zeker wel. toen ie tegen wil en dank kopje onder ging? Mis schien ben je nu al zover, dat je voor je plezier onder water gaat! Fietje v. d. Berg Bij het raadsel over wel kom" moet je by elk der 6 woorden de bete kenis er bij opgeven. Een mooie voortuitgang op je rapport. Ik heb nu 2 briefjes tegelijk van ie. Lees goed over het insturen hierboven. Jij had het wèer goed bij Vaders thuiskomst. Je kunt nu je hart weer ophalen aan zwemmen. Rudolf David Zit het kleine tandje Bram- metje niet meer dwars? Hij zal het later wel leuk vinden, dat zijn naam al zo vaak in de krant heeft 'gestaan! Wientje Eradus Jullie hebben een prettige zorg aan ie kleine konijntje. Ik denk, dat denk. dat 's morgens je eerste loopje weer naar je kleine vriendje is. Corrie van Weizen De zomer is toch ein delijk gekomen; en. zoals meestal: onverwachts. Dik van Weizen Het is voor mij ook een hele tijd. om twee weken lang niets van jullie te horen, maar we moeten er i voorlopig aan wennen. Gé dé Jong Ik trek er ook wel op uit maat niet zo vaak als jij. Heb je nu succes gehad met het vissen? Wat een grote postzegelverza meling heb jij al! Joke de Vos Een dubbele brief! Lees nog maar eens goed over het insturen hierboven Je kleine nichtje voelt zich al helemaal thui4 hier in L. Je hebt lekker geluierd in de Pink stervacantiedat is ook een prettige manier, om je vrije daagjes door te brengen. Mijn har telijke gelukwensen voor Toos, Loes van Veggel De plantjes zijn- by jou in goede handen, dat merk ik wel. Jo de Jong Ik hoef niet te vragen, of jij veel van zwemmen houdt! Bedankt voor je raadseltje; ja. het is wel heel makkehjk. Nico Optendrees Je moet de le week met een insturen: lees ook boven. Je doet wel een aardig voorstel, maar dat kan toch op het ogenblik niet; we moeten ons er nu zo by neer leggen en hopen, dat het niet te lang zal duren. Joop Brons Zo is je raadsel beter geschikt; welbedankt. Jan en Benny Brons Jouw raadsel over hetzelfde woord komt ook wel aan de beurt, maar nu natuurlyk niet direct, Benny. Het is wèt leuk, je eigen raadel in de krant te zien staan. Beppie v. d. Hart Waar heb je je andere helft gelaten? Is je tekening mooi geworden? Zo'n Katwljks uitstapje is fyn. Zeg Annie, dat zij je niet meer alleen moet laten! Lida Teeuwen Deze keer dan alleen een harteiyk groetje. Leny Moraal Geniet nu maar volop van de' zon en de zomer. Geertje Kuyvenhoven Ik denk. dat velen als jy verleden Zaterdag misgegrepen hebben naar de Kinderkrant. Bedankt voor je inge zonden raadseltje. Nelly van Duyvenbode Een „middag" brief is my even welkom. Ja. ik weet wel. dat de grotere kinderen juist de zomeravonden ver kiezen, om buiten te spelen. Dan wordt het buiten zo rustig en. hebben zy de weg of straat zo'n beetje voor zich alleen! Nelly Varkevisser Jullie behoeven niet ver te gaan, om een heerlyk fris zeebad te nemen, als het. warm is. Dat hebben jullie vóór boven de stadsmensen, die er eerst een reisje voor moeten maken. Olga Derksen Al bracht de regen teleur stelling, de Zondag eindigde toch nog met een prettig avondje. Wil jc Rietje G. weer harteiyk groeten? Ik hoop. dat zy my weer eens schrijft. Mariet-je Lagerwij Ja, ik ken dat lied. Het Is mooi, maar niet makkelijk om in te stu deren. Je hebt weer een druk leventje deze weken, met leren en repeteren. Lees je evengoed twee boeken per week? „Bolke de Beer" is Henkie's vriendje. Paul Blangé Ik begryp, dat jy fyn uit was verleden week! Ansje Bruné Ik ben maar biy. dat Je de stap gewaagd hebt. en nu ook inzendt. Eigen lijk is er niets aan te wagen, vind je niet? Annie v. d. Vos Je bent er dus veel op uit geweest In je Plnkstervacantie. Dat was anders dan rusten! Wat ben jy een geluksvogel ge weest; nu had je twee .'eestavonden achter elkaar, jy hebt stof voor een dikke brief! Gerda Teljeur Dat vestje zal je dus goed van pas komen. Schiet Je er al mee op? Je trof het, nog een verrassing voör je verjaardag achteraan te krygen. Koos Stikkelorum Nu kun je voorlopig naar hartelust lezen. Ali Stikkelorum Je bent ingespannen op je feestdag. Je verjaardag biyft toch maar de heeriykste dag van het jaar. Lydia Botermans Nee ik ken die Mijnheer B. niet; Coba vroeg mij het ook al. Ik denk, dat hij mü ook niet kent; vraag het maar eens. Hoe was de uitvoering? Coba Verlind Jy had een mooi uitstapje op 2e Pinksterdag. Ik ben er ook wel eens ge weest. Je zou die prettige week nog wel eens over willen doen! Elsje Verlind Prettig nieuws! Doe nog maar eens extra je best op dat moeilijke vak. Wim Verlind Zie je wel? De hond en jy worden al goede vrienden. Dat mooie rapport is ook naar mijn zin. Nellie de Wilde Er was afwisseling genoeg in de Leidse Hout. Het was niet prettig voor dien jongen, om met zyn Zondagse pak midden in de slóot te springen! Marti Bakker Ik ben biy, dat jullie weer boven water komen. Als Je nu één keer over slaat. horen we in 4 weken niet van elkaar. Dat is niet leuk! Het was een hele wandeling voor Riet en jou naar Oma. Nu staat het rytje ook op de foto. Niek Bakker jy wordt al een flinke tuin man! Deze le Pinksterdag was een gewichtige dag. Heeft Zusje niet gehuild by de doop? Rie Brandt Ik verwacht nu weer een dikke brief van jou met het feestverslag. Ellie genoot met jou in het gras; zo'n bloemenkrans je past echt bij haar.- Ria en Nini de Nie Weer naar strand en zee dat brengt de zomer mee! Een diepe kuil gaan graven- en dan de zee in draven! Paul Rienstra Als jullie weer buiten kun nen zwemmen, voel je goed, dat het zomer is. Wim Rienstra Wat een leuk uitstapje op 2e Pinksterdag! Ik had die strandwandeling best met jullie mee willen maken, op dezelfde manier, hoor! Atze v. d. Kooi Heb je voor je volgende proefwerken ook zulke mooie cyfers gehaald? Nu kun je my meteen over de konijntjes vertellen. Bea v d. Kooi Dat was een fyn uitstapje 2e Pinksterdag. IJsJes vallen goed in de smaak! Wat mocht jy op het muziekfeestje spelen? Meins van Vliet Nogmaals gegroet tot de volgende winter. Nel Boon Jullie biyven dus myn winter- klantjes. Prettige zomer dan met elkaar en tot ziens. Suusje de Wekker Met de schryfwedstrijd van jullie beidjes zyn jullie volgens my geiyk gebleven. Alleen kan ik aan de brief niet zien, wie het eerste klaar was! Jullie hebben al weer genoten in Katwyk. ondanks het regenbuitje. Hannle de Wekker Die mooie witte schoentjes staan echt zomers. Jullie hebben tel kens fyne uitjes. En het is prettig, wéér iets in het vooruitzicht te hebben. Jannie Hartmann Het insturen blijft gehjk (zie boven). Oefen Je nog eens goed in het oplossen deze keer; je begrypt. waarom! Inie My er Als je zo doorgaat met bloemen droger krijg je een mooie verzameling. Ken je al verschillende vilnders? Riekje Leemans Je hebt het nu mis. ik ben niet op dezelfde school geweest, al heb ik veel aan dat werk gedaan. Op Moeders verjaar dag kryg je haast te veel prettigs tegeiyk. Dat wordt een onvergeteiyke dag. Ik hoor natuurlyk graag over je belevenissen. Moeder was zeker in haar schik met alles wat je maakte? Willy Wiggers Marietje zal zich groot voelen by haar eerste overgang! En je broertje wil ook gauw groot worden! Kryg ik weer op lossingen? Riekje Wiggers Het is best zo, en juist een gezellige brief, met jullie drietjes by elkaar Nu ook nog raadsels er bij! Wat heeriyk, dat jy ook naar de club gaat. Mientje de Water Jy nog hartelijk gefe liciteerd met je verjaardag. Truusje v. Weizen Zo'n klein rytoertje op 2de Pinksterdag beviel jullie best En wat heeriyk, dat Oma nu toch kon komen! Pirn v Weizen Nu heb je weer iets erby, om goed voor te zorgen. Vertel me nog maar eens over je visjes. Elly Punt Kind, wat heb jy genoten op 2de Pinksterdag! Die dag vergeet je niet licht. Die olifant kon van alles. En je verjaardag heeft je meer gebracht, dan je had durven hopen. Anny Bekooy jy had goede Pinksterdagen; de eerste mooi en ernstig, de tweede vrolijk en gezellig. Gelukkig, dat je Oom weer helemaal goed is, Bernard v Vliet Is de tocht op Pink- •teren do- -gaan? Lees goed over (het insturen •i^rboven. EEN VERHAALTJE VOOR DE KLEINTJES. Op een mooie zonnige morgen in Mei gooide Bets, het dienstmeisje heel wijd de balcondeuren open. O, o, wat een verruk kelijk weertje v/as het toch! Ze bleef een ogenblikje op het balcon staan, uitkijkend over de grote weg. De bomen stonden vol tere blaadjes, die prachtig zachtgroen wuif den tegen de blauwe lucht, de bloeiende struiken in de tuintjes geurden en overal tjilpten vogeltjes. „Heerlijk!" zei Bets hardop en ze klopte haar stofdoek uit. Toen keerde ze zich weer cm en keek naar binnen. Een streep zon viel dwars door de kamer pi ®n die streep dansten wel duizend fijne stofjes. Bets volgde de streep met de ogen. Hij liep van de open deuren tot het buffet. En toen keek Bets onder het buffet en schrok. „Foei" zei ze „wat ligt daar allemaal voor vreselijke rommel? Dat ga ik gauw als de wind opruimen. En ze holde naar de keuken en haalde een lange veger. Weet je wat Bets onder het buffet uit veegde? Tzal het je vertellen: een lange witte draad, een punaise, een grote brood kruimel, een glazen knikker, een kraal en een madeliefje. Hoe kwamen die daar onder het buffet? Ja, dat is een raadsel. Ze lagen er zeker nog niet lang, want Bets veegde altijd netjes en het madeliefje zag er nog frisch en bloeiend uit. „Wacht eens eventjes!" riep Bets en ze liep haastig weg, want er werdgebeld „straks kom ik met de stofzuiger". AI de dingen, die onder het buffet gelegen hadden, lagen nu op een hoopje in een hoek van de kamer. Ze hadden mooi de tijd om wat met elkaar te praten. „De stofzuiger? Wat is dat toch?" vroeg het madeliefje met een angstig stemmetje, want ze kwam juist va» de wei en daar is het nooit stoffig. „Weet je dat niet?" riep de lange witte draad. „Gunst wat een groen ding ben jij! Die snort toch elke dag door het huls en de. gewone dingen, die helemaal geen nut heb ben, zuigt hij op met zijn ijzeren bek rrrrt, rrrt! Zoiets als jij bijvoorbeeld, waar van niemand weet, waar het voor dient en zoiets als die broodkruimel en die punaise met haar kromme punt. Ik hoef niet bang te zijn, want ik ben een heel nuttig ding. Weet je wel, wie ik ben?" „Nee" zei het madeliefje „maar ik ben geen groen ding, maar wit met geel". „Goed, goed" zei de draad. „En ik, ik ben een draad, een echte witte draad. Als ik er niet was, dan vlogen alle bandjes van de handdoeken, alle knopen van de slopen, alle zomen uit de jurken. Als ik er niet Was, dan, dandan liepen alle mensen van de hele wereld met grote gaten in hun kousen. Dan, dan. „Verbazend! Ontzettend!" riep het made liefje. „Nee, dan begrijp ik, dat de stof zuiger u niet durft opslokken!" „Nee, klein geel met wit ding, mij stellig niet!" „En ik" riep de punaise „ik ben wel zo nuttig als tien witte draden. Als ik er niet was, dan rolden alle platen van de muur en de verduisteringspapieren konden niet Worden vastgeprikt. Zó nuttig ben ik!" „Pff" deed de draad. „Nee, maar dan ik'' riep de broodkrui mel, „als ik er niet was, stierven alle men sen van honger. Als ik er niet was, kon de hele wereld geen ogenblikje meer blijven bestaan." „Pff'' zei de draad en „och, och! is het heus waar?" riep het kleine madeliefje. Maar nu begon de knikker te praten, 't Was een mooie met een rode kurketrek- ker er in. „Ik begrijp niet, waar jullie het allemaal over hebben" zei hij „wat is er nu aan zo'n krom prikding of zo'n wit slan getje of zo'n gewoon stukje brood? Ik ben mooi en doorzichtig. De kinderen houden me voor hun oog en dan knijpen ze hun andere oog dicht en dan roepen ze: oo .ohl1' „Een nuttige taak!" spotte de punaise en de draad zei „pff en het kleine madeliefje zweeg. „Ja" zei nu de kraal „ik kan werkelijk jouw nuttigheid niet Inzien, glazen knikker met rode kurketrekker. verbeeld Je, je hebt niet eens gaten, je kunt niet eens worden aangeregen. Nee dan ik!'' Het madeliefje zuchtte diep. het durfde niets meer te zeggen En toen kwam Bets terug met de stof zuiger. Die bromde en snorde van rrt, rrt. De dingen in de hoek van de kamer lagen te bibberen van angst. Rrrt, rrt.de grote bek kwam naderbij en nader en plotseling slokte hij alles op: de broodkruimel, de kraal, de punaise en zelfs de nuttige witte draad. Maar de knik ker kon hij niet opzuigen, die sprong opzij en rolde weer onder het buffet. En het madeliefje? „Och" zei Bets „hoe kom jij hier?'1 En ze nam het kleine wit met gele ding op en zetten het in een klein vaasje bij andere bloemetjes. R. DE RUYTER—v. d. FEER. Ingezonden door Nellie Trap. Slecht teken. Dame: „zyn de roomtaartjes vers?" Winkeljuffrouw; „Ja. ziet u, dat weet ik niet; ik ben pas drie dagen hier." Ingezonden door Lenie Brocaar. Een poets. Een heethoofdigen boer, die lang niet bemind was wegens zyn ruziezoeken, werd eens door enige kennissen een poets gebakken. Tegen middernacht werd hy gewekt door een stem, die riep: „Ze hebben je paard gestolen!" De boer schoot haastig zyn kleren aan, en naar buiten snellende, vroeg hy: „Welke kant is de dief uitgegaan?" „Naar H.," antwoordde een van de boeren. Een ander bood hem een paard ter leen aan, wat de slaperige boer gaarne aannam. Hij reed de geheele nacht door zonder een spoor van den dief te ontdekken. Eerst t-egén de morgen bemerkte hy, dat hy op zijn eigen paard zat. Ingezonden door Dickie Optendrees. Huisvrouw (tot dienstmeisje, dat ze betrapt op het luisteren aan het sleutelgat): „Mina je mag in het vervolg de kamerdeur wel beter afzepen: je oor is helemaal zwart." Ingezonden door Peter Westerbeek. Die gulle Oom! Frits: „Oom, ik heb vannacht gedroomd, dat ik een kwartje van U gekregen heb." Oom: „Zo, m'n jongen. Nu. omdat je goed oppast, mag je het houden." Ingezonden door Gerda Teljeur. Mama: „Liesje, weet je nog wel. dat je my hebt beloofd, je kleine boertje behulpzaam te zijn in alles wat'hy doet?" Liesje: „Zeker, mama. Ik heb hem gisteren nog geholpen, een taartje op te eten". Ingezonden door Plet Martyn. Bu dc rekenles. Meester: „Jan, als ik 6 centen heb. en ik geef jou er drie hoeveel heb ik er dan over?" Jan: „Ik weet het niet. Meester". Meester: „Nou niet zoo dom, Jan. Als je 6 appels hebt, en ik vraag er drie, hoeveel heb jy er dan nog?" Jan: „Zes. Meester". Meester: ,Denk eens goed na. Je had er 6. Ik vraag er 3; don heb je er toch geen zes meer?" Jan: „Ja maar Meester, iL geef ze. niet! Paul Mizée Jy hebt het maar steeds druk. Dan ben ik met een klein briefje ook al bly. Piet Brussee Wat brengt de zomer toch veel genietingen: vissen, wandelen naar het strand, in zee lopen, en wat daar og meer te genieten valt! Lientje Mokkenstorm Jullie hebben al dapper gezwommen in het koude water. Nu myn belofte aan jou: Wees een zonnetje voor ieder, Vriend'Uik, vroiyk en oprecht. 'k Wed, dat dan voor jou in 't leven, Nog veel goeds is weggelegd. Annetje Mokkenstorm Wat aardig post papier is dit! Je weet al twee prachtige cadeaux, die je Oma krijgt. Bedankt voor je raadseltjes. En wat hoor ik over het versje? Piëta Burger Je trof het slecht in de Plnk stervacantie, maar je broertje zelf nog slechter. Is hij weer beter? Prettig uit geweest in Bos koop? Rudi Arkeveld Ik denk, dat je eerste loopje 's morgens en je laatste loopje 's avonds, naar je zes jonge vriendjes gaat. Ze groeien zeker hard? Han Visser Ik hoop hetzelfde als jy. Nu. je brief komt nog op tyd. Hopelyk heb je vol gende keer weer veel te schreven. Ik ben de ry langs geweest, en neem voor twee weken afscheid van jullie. Zorgt, dat je allen present bent, en stuur tijdig in. (Zie bovenaan). Allen hartelyk gegroet door jullie Raadsel- tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. der raadsels uit het vorige nummer. Schiermonnikoog; kroon, merg, oog, ln schim, Goor. a. Blaffende honden byten niet. b. Na gedane arbeid ls het zoet rusten. Zevenaar; zeven, Aar. Op een portret. Vergeven. Rotterdam; r, vos. liter, Sittard, Rotter dam. Naarden, dadel, lam, m. Als men honger heeft. Snel, Nel. der raadsels ontvangen van: Tineke Brandt, Coby Schouten. Joop Schouten, Koos Flaman. Fietje v. d. Berg, Annie de Ridder, Rudolf David, Ineke Voorby, Wientje Eradus, Corrie van Weizen. Dik van Weizen, Gé de Jong. Joké de Vos, Loes van Veggel. Kora Key, Nico Optendrees. Dickie Optendrees, Elsje Boterenbrood, Ineke Boterenbrood, Joop Brons, Jan Brons, Benny Brons, Beppie v. d. Hart-, Jo de Jong, Lida Teeuwen, Leny Moraal, Geertje Kuyvenhoven. Nelly van Duyvenbode, Nelly Anny Schipper, Adri Schipper, Jan de Lange, Anny Schipper, Adrie Schipper, Jan de Lange, Joop de Lange. Plonie de Geus, Ellie Kriek, Rietje Kriek, Jannie v. t Zelfde, Maartje Schaart, Johanna v. d. Zwan, Marytje van Ryn, Maartje Stavleu, Tlny Goederen, Toni Neuteboom, Afke Neuteboom, Rietje Chaudron. Nellie Dorrepaal, Aukje v. d. Walle. Olga Derksen. Marietje Lagerwij, Sof iet je Lagerwy, Tinl Re- kers. Mientje Uitdenboogaard, Paul Blangé, Ansle Bruné, Annie van der Vos, Geraa Teljeur. Ali Stikkelorum, Koos Stikke lorum. Annetje de Ligny, Nelly de Ligny, Lydia Botermans. Coba Verlind, Wim Verlind, Elsje Verlind, Nellie de Wilde, Niek Bakker, Marti Bakker. Rie Brandt, Ria de Nie, Nini de Nie, Paul Rienstra, Wim Rienstra. Atze v. d. Kooi, Bea v. Kooi, Ans Voorma, Corry de Roon Hertoge, Meins van Vliet. Nel Boon, Simon van Meygaarden, Suusje de Wekker, Hannle de Wek ker, Truusje van Weizen, Pim van Weizen, Elly Punt, Jopie van Heuven, Betsy van Heuven, Anny Bekooy. Bep Crama, Jan Crama, Rietje Bleuzé, Ansje Elchhorn, Plet Brussee, Jopie Susan Freddy Susan, Lientje Mokkenstorm, Annetje Mokkenstorm, Paul Mizée, Pleta Burger Han Visser. Van vorige keer nog ontvangen van: Rudi Arkeveld, Jannie van 't Zelfde, Fietje v. d. Berg, Marie van Vliet. Bernard van Vliet, Nico Op tendrees, Dickie Optendrees, Joke de Vos. Er was eens een meneer, die Fluiter heette. Hij was lid van de firma Fluiter en Vedelaar, in muziekinstrumenten. Eens op een dag ontving de heer Fluiter een brief, volgepakt met héél vreemde post zegels. De brief zag er erg buitenlands uit en kwam eventjes uit Tibet. De heer Fluiter zette grote ogen op. Hij opende de brief, die verzonden was door een zekeren Rhana Saga Hum uit Lharssa kuchte en sprak tot zijn bediende: „Spreek je talen?" „Zeker, meneer. Ik spreek Engels, Frans, Duits en Italiaans.'* „Meer niet?" „Meer niet, meneer". „Spreek je geen Tibetaansch?" „Helaas niet". Dezelfde vraag werd aan de typiste ge steld, maar eveneens met negatief resul taat. En de loopjongen had natuurlijk ook nooit van zijn leven Tlbetaans geleerdsDe heer Fluiter keek van de een naar de ahdei en zei toen tegen de juffrouw: „Belt u dan maar direct een vertaalbureau op. Er moet een ontzaglijke bestelling in de brief staan, want herhaaldelijk komt er het getal 100.000 in voor. Nu zal ik nog eens voordelige zaken kunnen doen: een wildvreemde meneer, die helemaal uit Tibet schrijft, aan Fluiter en Vedelaar, in muziekinstrumenten!" De juffrouw ging onmiddellijk aan het telefoneren, kwam tien minuten later terug en zei: „Ik heb acht vertaalbureaux op gebeld, maar niemand kent Tibetaansch", „Belt u dan maar een negende bureau op. De brief zal en moet worden vertaald", sprak Fluiter. De juffrouw weer aan het bellen. Na tien minuten zei ze: „Eén van de bureaux verwijst me naar een professor, die Tlbetaans kent. Maar die zal er wel erg veel geld voor vragen.'* „Doet er niet toe. De brief zal worden vertaald. Kijk, het getal 100.000 komt er eventjes vijfmaal in voor! Misschien ben ik met één slag een rijk man. Fluiter overhandigde den loopjongen een bankbiljet van f. 25.— plus de brief en deze ijlde naar den professor. Een uur later kwam de loopjongen terug en overhandigde zijn meester grinnikend de vertaling, die f. 30 had gekost. Deze luidde: Hooggeachte vreemde man! Ik dank den vreemden reiziger, die mij het adres van uw schitterend handelshuis heeft gegeven, 100.000 maal. Ik ben een arm man en leef met mijn vrouw en mijn acht kleine kin deren in armoedige omstandigheden, of schoon wij reeds 100.000 maal om rijkdom hebben gebeden. Mijn acht kleine kinde ren 100.000 goede geesten mogen ze be schermen! houden veel van lawaai en zouden dus graag zelf wat muziek maken. Ik zou u. vreemde man, 100.000 maal dan ken, indien u mij acht kleine mondhar monica's cadeau wilde doen. Een arme vader, een arme moeder en acht kleine kinderen groeten u 100.000 maal! Rhana Saga Hum te Lhassa. Meener Fluiter zinkt verpletterd op een stoel en kreunt: „Een voordelig zaakje". voor allen om uit te blezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplossingen. I. Ingezonden door Nelly v. Duyvenbode. Mijn eerste hoort een leder graag, Mijn tweede groeit aan boom en haag, Myr> geheel zie je in de middag of morgen, Aan by na leder huls bezorgen. Ingezonden door Koos Stikkelorum. Welke beroepen lees Je hieruit? 1. D. U. N. Krelier; 2 K. E. N. Rymwer; 3. S. T. Oepdob; 4. F. R. Haucfeu; 5. M A. Thincis. in. Ingezonden door Plet Martyn. Ik besta uit 9 woorden, ieder van 6 letters (alleen no. 5 mag uit 5 of 6 letters bestaan). Elk woord begint met de letter g; de eindlet ters noemen te zamen, van boven naar beneden gelezen, een toneelschryver. De woorden bete kenen 1. Lydzaamheid. 2. Toestel voor het snel verwarmen van badwater. 3. Toonladder. 4. Wat niemand mag weten. 5. Een meisjesnaam. 6. Soort provincie. 7. Het Duitse woord voor „getrouw". 8. Naderend onheil. 9. Komt voor op jullie rapport (geen vak). IV. Ingezonden door Maartje Stavleu. Op de kruisjesiynen komt zowel van boven naar beneden als van links naar rechts de naam van een plaats in Drente te staan, x xxxxxxxxx 1. Medeklinker. 2. Een dier, dat meest onder de grond leeft. 3. Een oorlogshaven in Frankryk, 4. Ander woord voor piano. 5. Het gevraagde woord. 6. Verschynt dageiyks. 7. Smalle weggetjes. 8. Een boom. 9. Medeklinker. V. Ingezonden door Joop Schalks. Ik ben een stad in Zuid-Holland. Hak myn kop er af, dan ben ik een vis. Haal dan mijn staart er af, dan ben lk een getal. VI. Ingezonden door Jettie Goudsmit. Myn geheel ls een deel van Zuid-Holland van 14 letters. 6, 13. 8 is een kippenverbiyf, 11, 7, 7, 3 is een familielid, 4, 2 ls een persoonlijk voornaam woord, 1. 10, 9 ls iets, om muizen te vangen, 12,13, 14 is een boom, 6, 5, 5 een dier, 1, 2, 3 is een getal. vxr. Ingezonden door Bep Bogerd. Ik ben een spec er y. Neem myn middelste let ter weg, dan ben lk een vrucht. vrrr. Ingezonden door Bep en Jan Crama. Zoe uit elk der volgende zinnen één woord. Deze vormen te zamen een spreekwoord. 1. Wie is dat nieuwe meisje? 2. Wat is het weer slecht vandaag! 3. Laatst heb ik myn broer nog gesproken. 4. Wie lacht daar zo hard? f 5. jy lacht te hard; zo ga je weer hoesten. 6. Het heeft vannacht hard geregend. 7. Jouw rapport ls best. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7