m Helpt allen mee den clandestienen handel te bestrijden LEIOSCH DAGBLAD Tweede Blad g«» y j m h* 7 KERK- EN SCHOOLNIEUWS 82sfe Jaar» .V' RECHTZAKEN 2280 pond koffie in den sluikhandel 3. verhoord 1, Agenten ontdekken een clandestien geslacht kalf op een- vervoerwagen. Helpt den Sluikhandel en het clandestien slachten bestrij den! Dit zijn de oorzaken, die een regelmatige voedsel voorziening van de Nederland- sche bevolking in gevaar bren gen. Een zekere bevolkings groep, vooral de beter gesi tueerden, maken het dezen onguren elementen nog moge lijk, hun duistere praetijken voort te zetten. .Wanneer een ieder in den strijd tegen deze volksvijandige elémenten mee werkt, helpt hij een recht vaardige en voldoende verdee- ling van levensmiddelen ver zekeren. 7. Eet smakelijk I Dit verwerkt tot gehakt is een ernstig gevaar voor de volksgezondheid. Ket moet niet moeilijk zijn zich voor deze zaak Ie span nen. Waar komt het clande stien geslacht vee vandaan? Zonder bonnen I Ieder wel denkend mensch zal bij het zien van bijgaande serie foto's, welke ons van officieele zijde bereikte, ervan worden over tuigd, dat, wanneer er zoo met de hygiëne gespot wordt, niet alleen de voedselvoorzie ning gevaar loopt, doch ook de hygiëne op ernstige wijze \ffordt aangetast. (Foto's Kok-Stapf) 4a. niet alleen een groot aantal voortijdig geslacht vee werd hier aangetroffen, maar ook een noodeloos kwellen van dieren, terwijl bovendien het stallen der jonge beesten geschiedt in de slachtruimte. Hiertoe zijn slechts joden en hun handlangers in staat m V* *83. tet op de zindelijkheTdl 11 Heeft u dan nog trek in een stukje biefstuk zonder bon 1 Clandestien slachten een volksgevaar Het A.N.P. meldt: De laatste weken zijn herhaaldelijk berichten in de dagbladen verschenen, waaruit op te maken viel, dat het euvel van clandestien slachten een grooten omvang heeft aangenomen. Zonder publiek, zonder afnemers zou dit geheim slachten, dat uiteraard al leen door ongure elementen bedreven wordt, niet bestaan. Een fatsoenlijk slager, die zich van zijn'plicht ten op zichte van zijn beroep en ten opzichte van de gemeenschap bewust ls, blijft met zijn handen van dergelijke prak tijken af. Het publiek, de afnemers van het clandestien geslacht vleesch, zijn in meer dan een opzicht de bedrogenen, In de eerste plaats moeten zij voor het cladestien geslacht vleesch heel wat meer betalen dan normaal. En dit terwijl het vleesch van lagere kwaliteit ls en de slachtkosten geringer zijn. Voorts weet het publiek niet onder welke onhygiënische en alle begrippen van volksgezondheid tergende omstan digheden zulk een geheime slagerij werkt. Een dezer dagen heeft men juist een ontstellend inzicht in zulk een clan destiene slagerij gekregen. De politie ontdekte op een wagen clandestien ver voerd vee Men kwam er achter waar de plaats van bestemming was. De ge heime slagerij bevond zich in een pri mitieve loods. Temidden /an alle mo gelijke vuiligheid, wagensmeer, poets katoen, enz. trof men versch geslacht vleesch aan. De resten, beenderen en afval lagen overal in het rond op den grond, op een stuk boomstam en een hoopje steenen. De bedrijvers van dit misdadig spel, natuurlijk Joden, bekenden, dat het de bedoeling was, deze resten nog tot gehakt en worst te verwerken. Nergens was een kraan of een spoelbak in de buurt. De messen, waarmee men de dieren ge slacht had, waren nog bedekt met ge ronnen bloed, waarover tallooze vliegen gondsden. Doch dit was nog niet alies Dat. de clandestiene slagers niet meer tot het normale menschensoort behooren, doch een misdadigen aanleg bezitten, bleek wel zeer duidelijk uit het feit, dat zij jong vee gestald hadden in de geheime slagerij. Een schaap at vah hooi, dat met bloed besprenkeld was, terwijl een groot schouderstuk van een pasgeslacht kalf op den grond naast het vuil van het etende schaap lag, In een anderen hoek van de loods stond een jong kalf; beide dieren, die vroegtijdig het slachten ten offer vielen, hebben vele uren lang getuigen van de ergste soort van die- renkwellerij moeten zijn. Het is een ieder duidelijk, dat van een slachten onder dergelijke technisch ongunstige omstandigheden nauwelijks sprake kan zijn. Het Ms geen slachten meer. Het is een vermoorden er. ter gend kwellen van jonge dieren door misdadigers. Fatsoen en afschuw verbieden het. nog meer in bijzonderheden af te dalen. Wanneer men hoort en ziet, dat het juist vleesch uit zulk soort geheime slagerijen is, dat zonder bonnen tegen hooge prijzen aan het publiek geleverd wordt, kan men een diep gevoel van onpasselijkheid en afschuw nauwelijks onderdrukken. Maar wat nog veel erger is: door het 2. Bij onderzoek blijkt, dat joden en hun hand langers in een smerige garage een clandestiene slachterij bedrijven. Zij worden onderzocht en j i drijven van handel in clandestien ge slacht vleesch, wordt de normale voed selvoorziening der bevolking ernstig in gevaar gebracht. Deze jonge dieren, die misdadige handen van Joodsche zwendelaars on der hemeltergende kwellerijen in zulke met alle hygiëne spottende omstandig heden vroegtijdig van het leven be- cooven, worden aan de normale vleesch- voorziening onttrokken. Zulke clandestiene slagerijen zijn er schuld aan, dat de huisvrouwen vren in de rij moeten staan bij de bonafide handelaren in de steden. Zulke slagerijen zijn er schuld aan, dat vleeschvergiftiging en alle moge lijke ziekten optreden, zooals helaas reeds verschillende malen geconstateerd werd. Ongekeurd wordt dit vleesch aan de markt gebracht. Het is duidelijk, dat de gevolgen niet uitblijven. Het algemeen belang elscht, dat het euvel van dezen smokkelhandel In clandestien vleesch uitgeroeid wordt. Deze misdaad aan de gemeenschap mag Qiet blijven bestaan, een regelmatige voedselvoorziening wordt gesaboteerd, de volksgezondheid wordt ernstig ge schaad. Tuchtelooze misdadigers ver rijken zich ten koste der gemeenschap. Wanneer een ieder, in den strijd te gen deze volksvijandelijke elementen meewerkt, helpt hij een rechtvaardige en afdoende verdeeling van levensmid delen verzekeren. Wanneer men zijn gedachten over deze ongure praetijken laat gaan. moet het niet moeilijk zijn, medewerking te verleenen om hieraan paal en perk te stellen. Clandestien slachten Is een volksge vaar! 4. en. 5. Deze misdadigers zijn de vijanden der volks gemeenschap. 8. De vijanden van de voedselvoorziening worden door de politie onschadelijk gemaakt, HAAGSCHE RECHTBANK. Inbraak. In den nacht van 2 April van dit jaar "werd ingebroken in de fabriek van de N.V Bisiot aan de Haarlemmeisrraat te Leiden. Doordat over een muurtje werd geklommen, en vervolgens een ruit werd Vernield, kon men in het gebouw komen. In verband met dezen inbraak stond thans terecht de 29-jarige los-werkman D. H. uit Leiden. Verdachte bekende de in braak te hebben gepleegd. De officier wees er op dat verdachte reeds viermaal is veroordeeld, in verband waarmee hij tegen hem een jaar gevan genisstraf vorderde. De verdediger zette uiteen dat verdach te na overlijden van zijn vrouw met vijf kinderen achter bleef, en daardoor in moeilijkheden geraakte. PI. wees er op dat verdachte reeds drie maandem ln voor arrest heeft doorgebracht, en pleitte cle mentie. Schuïdheling. De 30-jarige los-werkman A. B. uit Lei den had zich te verantwoorden terzake van schuldheling. Verdachte had van een zwager f.60 ontvangen, welk bedrag af komstig bleek te zijn van de opbrengst van gestólen goed. Verdachte ontkende dit geweten te heb ben. Zijn zwager had weliswaar koffie bij hem in huis gebracht, doch hij meende dat die clandestien verhandeld moest worden, en vermoedde geen diefstal. Hij had finan- cieele moeilijkheden door werkloosheid er «daardoor tot zijn medewerking geko- offtoker was van meenlpg, <*&t ver dachte wel had kunnen begrijpen dat het met de zaak niet in orde was, en vorderde zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak op 1 Juli. Een sluikhandel-transactie van grooten omvang vond in het begin van Maart plaats te Deventer, waar 20 balen, welke niet min der dan 2280 pond ongebrande koffie inhiel den, in een keer werden verhandeld. Een handelaar ln Apeldoorn had reeds in Juni van het vorig jaar deze 20 balen onge brande koffie doen opslaan in het elerpak- huis van een zijner relaties te Deventer. De eierkoopman, volgens zijn zeggen verontrust door vele inbeslagnemingen, wilde in Fe bruari van de koffie af en zocht dus een kooper, dit alles zonder medeweten van den eigenaar. De b'ij dergelijke affaires bijna altijd op duikende „bemiddelaars" begonnen nu hun werk, allen op zoek naar een kooper. Vijf man schakelden zich in, voordat de eterhan delaar ln contact was met een zekeren B„ die bereid was de geheele partij ongebrande koffie af te nemen voor f. 4.60 per pond. Koffie, welke het volrg Jaar bij Inkoop on geveer 40 cent per pond had gekost, werd nu door den elerhandelaar verkocht tegen een prijs van f.3.65, waarop de „bemiddelaars" nog een provisie van f. 0.9S per pond hadden gelegd. Nadat de koffie uit Deventer was wegge haald, lekte de zaak echter uit. De Deventer politie wist de erbij betrokkenen te achter halen, behalve één der tusschenpersonen, die spoorloos is verdwenen. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem, die deze zaak berechtte, veroordeel de den verkooper P.,"den man bij wien de partij was opgeslagen, wegens overtreding vaa hti. 3 KtHu&tanttttte m ia. 1, PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 22 JUNI. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 7 uur, ds. Bieshaar. Ger. Gem.: Voorm .10.30 en nam. 7 uur, lees- dienst. Bodegraven Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Klüsener. Geref. Kerk: Voorm, 8 en nam. 3 uur, ds. Dam (in de Ned. Herv. Kerk). Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. A. A. Wildschut, Ned. Herv. pred. te Rotterdam. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur. de heer Wijting van Amersfoort. Evangelisatiekring: Nam. 3 uur, de heer J. Sevensma van Amsterdam. Boekoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: (geen opgave). Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Kleiser. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Zuur deeg. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur, lees dienst. f. 150 boete, terwijl de opbrengst van de koffie: f.8322, werd verbeurdverklaard. De tusschenpersoon L., zelf handelaar in koffie en thee, zag zich beboet met f. 10 en daaren boven werd de provisie van f.670 en zijn eigen voorraad van ongeveer 125 pond koffie en 200 pond thee verbeurdverklaard. Van D., wiens provisie van f.500, ook al werd ver beurdverklaard, kreeg daarbij nog een boete van f. 100", terwijl de bemiddelaars S. en L. zich tot boeten van f. 350 en f225 zagen veroordeeld, waarbij de inspecteur voor de prijsbeheersching rekening hield met de be dragen, welke zij met deze sluikhandelaffaire hadden verdiend. Het onderzoek tegen den kooper en den oorspronkelijken eigenaar van de koffie W8BBB8S ïfifitiSSZS*. Hazcrswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, ds. Kielh. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, ds. Heuzeveldt. Katwijk aan dpn Rjjn Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam 5 uur. ds. J. G. Aalders. Katwijk Zee Ger. Kerk: Voórm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Gilhuis. Koudekerk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, dr. J. Koopmans van Leider dorp; nam. halfzeven, ds. F. G. van Blnsbergen. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. cis. Haspers. Leimui den Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur, ds. Van Veenen. Ger. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 7.30 uur, candldaat J. M. v. Minnen (Rotterdam). Llssc Ger. Gem.: Voorm. 10 uur 'bed. H. Avondmaal) en nam. 4 uur, ds. P. Honkoop van Den Haag. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Geerling van Oudewetering. Geref Kerk: Voorm. half elf en nam. half- acht (béd. H. A.), ds. Speelman van Nieuwveen. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. L. v». van Wijngaarden. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, ds. Laaonder. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 4% uur, ds. Smilde. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 4 uur. ds. Zwiep van IJmuiden. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. 3 uur. ds. G. Heuls van Ter-Aar. Ger. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, ds. P. de Ruig, Noordwjjkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Den Hertog. Rtjnzaterwoode Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 7.30 uur, ds. J. H. de Vree. Chr. Ger. Kerk: Vooorm. 10.30 en nam. 0.30 uur, leesdienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Krijkamp. Ger. Kerk: Voorm. 9% uur en nam. 5 uur. ds. Kuiper iMmk: Voofw. 10 ec I*C1 6 uur, Pinkstergemeente: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer Zoutman. Ter-Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur en nam. VA uur, ds. Huls. Ger. Kerk' Voorm. half elf en nam. half acht, ds. Warner. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. H. P Fortgens. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur. ds. Aalders van Katwijk a. d. Rijn. Ger. Gem.: Gebouw Leidsscheweg 41: nam. halfvijf. Leesdienst. Waddinxveen Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Vroegindewey. Ger Kerk' Voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. v. d. Kraats. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Van der Ent Braat. Ger. Kerk: Voorm. -10 en nam. 7.30 uur, de heer J. Marseille, hulpprediker te Katwijk- Zee. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfacht, ds. C. A. van Harten Ger. Kerk: Voorm. 10.30 uur, ds. P. de Ruig; nam. halfacht, Leesdienst. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. 'Geref.) Gem.: Voorm. 10 uur. dr. A. H. Haentjes NED. HERV KERK. Beroepen: Te Parmsum (toez.), ds. A. van der Flier te Gaast en Tenvoude GEREF KEKKEN Tweetal te Rotterdam-Delfshaven: ds. G. Ha- gens te Asperen en ds. P. Veenhuizen te Den Helder. DR. P. J. KROMSIGT OVERLEDEN. Gisternacht is ln den ouderdom van 74 jaar overleden dr. P. J. Kromsigt, sinds 1 October 1934 emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. De laatste standplaats van den over leden was Amsterdam. Dr. Kromsigt, die in Wijk bij Heusden werd geboren, was ofiöfiter to orde van Oranje Nassau.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5