LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Vrijdag 2D Juni I94f Zijn de Grieken en Italianen van Noorschen oorsprong? AVONTUREN VAN BARON VAN MÜNCHHAUSEN Het verleden gezien door nieuwe oogen Duitsch weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht JÉ&èfep— Uit de Omstreken BEURSOVERZICHT Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In de Engelsche wateren hebben ge- rechtsvllegtulgen een vrachtschip van 2000 ton tot zinken gebracht en drie groote koopvaarders ernstig beschadigd. Op den Atlantlschen Oceaan, ongeveer 1100 kilo meter ten Westen van Cadiz, heeft een gevechtsvliegtuig met een grooten actiera dius een vrachtschip van 3500 ton vernie tigd. Gevechtsvliegtuigen hebben nachte lijke aanvallen gedaan op de havenwer ken van Great-Yarmoutyl en een vliegveld in Zuid-Engeland. In Noord-Afrika geringe bedrijvigheid tan verkenners aan weerszijden. Zwakke vijandelijke afdeeHngen hebben In den afgeloopen nacht op eenige plaat sen in West-Duitschland een gering aan tal brisant- en brandbommen laten vallen, raardoor slechts enkele woonhuizen be schadigd Verden. Drie der Britsche ge vechtsvliegtuigen zijn door naohtjagers en afweergeschut neergeschoten. Een groep van een eskader gevechtsvlieg tuigen onder bevel van majoor Petersen en later van kapitein FUegel heeft sedert mid den April 1040 door onvermoeide, moedige aanvallen op de Britsche ravltailleerings- scheepvaart rondom Engeland, tot ver op den Atlantischen Oceaan toe, in totaal 109 koopvaardijschepen met een gezamen- 'iijken inhoud van 636.000 ton vernietigd en 63 sohepen zwaar beschadigd. Bij de gevechten aan het front vatl Sol- loem hebben zich door bijzondere dapper heid onderscheiden de commandant van sen pantserregiment, majoor Bolbrinker, de commandant van een afdeeling lucht afweergeschut, kapitein Fromm, de com mandant van een battillon tirailleurs, ka pitein Bach, de compagniescommandant in een pantserregiment, eerste luitenant Gier- da en verder de soldaten van een afdeeling luchtafweergeschut, vaandrig Gennslar, unteroffizier Brink en unterofficler Kiel". In zijn weermachtberieht no, 380 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend In Noord-Afrlka duren de zuiveringsope raties aan het front van Solloem voort. Aan het front van Tobroek heeft onze artillerie doeltreffend de op marsch zijnde vijande lijke afdeellngen bestookt en verdreven. Onze luchtmacht heeft de verdedigingswer ken en inrichtingen van de vesting gebom bardeerd. Bovendien heeft zij herhaalde malen Britsche gemechaniseerde strijdmid delen ten Zuiden en Oosten van Solloem 'ge troffen. Er werden drie hurricanes neerge haald. In Oost-Afrika heeft de vijand op 17 Juni met aanzienlijke strijdkrachten een aanval ondernomen in de zone van Uolcheflt (Gon- dar). De aanval werd afgeslagen en de vijand liet meer dan 400 dooden en gewon den op het slagveld achter. Denzelfden dag probeerde hij ons garnizoen van Debra Ta bor te verrassen, maar er werd snel een te genaanval ondernomen en de vijand werd uiteengedreven. Op 18 Juni werden vijande lijke versterkingen, die dit gebied waren binnengekomen, door onze luchtmacht be stookt met bommen en machinegeweervuur. VOOR ZATERDAG 21 JUNI Hilversum I 415,5 M. 6-45 Gram.muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gram.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberich ten 8.15 Gram.muziek (9.15—9.25 Voor de huisvrouw) 10.00 Ewistige muziek (é.o.) 12.00 Het Nationale Trio 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws en economische berichten 100 Ensemble Jack der Kinderen en solist 1.40 Gram.muziek 2.20 Gevarieerd programma 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de/Chrisfcël. Radio Stichting) 4,20 Zang met pianobegelei ding 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Orgelspel 6.00 Gram. muziek 6.15 Voor den binnenschipper 6.30 Ensemble Bandi Balogh 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Klaas van Beeck en zijn or kest 7.45 Voor den bóer 8.00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Spiegel van den dag 3.30 Christelijke Oratorium Vereeniging, het Utr. Stedelijk Orkest en declamatie 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Causerie: „Ik was er zelf bij" 'opn.) 10.00—1515 BNO: Engelsche uitzen ding: Dutch News Reel. Hilversum II, 301,5 M. (Alleen voor radiocen trales met eigen lijn) 6.4,5 Gram.muziek 6.50 Ochtendgymnastiek - 7.00 Gram.muz. - 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberich ten 8.15 Gramunuziek 10.00 Morgenwijding (voorber. door het Vrijz. Prot. Kerkcomtié 10.20 Orgel, harp en viool (opn.)_— 10.50 Gra- mofoonmuziek 11.10 Ons Schemeruurtje (opn.) 12.00 Berichten 12.15 Frans Wou ters en zijn orkest 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten 1.00 Hobo met pianobege leiding en gram.muziek 1.40 Voor de rijpere jeugd 2.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest 2.45 Voor de jeugd van het platteland 3.00 Utr. Stedelijk Orkest en solist 4.00 Orkest Eloward en gram.muziek 5.00 Bijbelvertelling (voorbe reid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 5.15 BN.O.: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Piano voordracht 6.15 Collegium Musica Divina 6.45 Reportage 7.00 B.N.O,:' Gro- ningsch praatje 7.15 Gramjnuziek 7.30 Werkers ontmoeten elkaar (VI) 7.45 Gram. muziek 8.00 EN.O Nieuwsberichten 8.15 Vrooiijke voordracht 8.30 Revue-programma 9.15 Gram.muziek 9.55 Dagsluiting (Voor bereid door de Chr. Radio Stichting) 10.00 B.N.O.Nieuwsberichten. Sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Zaterdag 21 Juni. Ie Programma: 6.45—22.00 Hilversum I 22.00—24.00 Duitsch Programma. He Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.15—23.00 Hollandsch Prögramma uitsluitend voor Radio Centrales 23.00—24.00 Duitsch Programma. Ille en TVe Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. HARRIMAN IN CAIRO. De persoonlijke adviseur en vertegenwoor diger van president Roosevelt voor de organisatie der levering van oorlogsmate riaal 'krachtens de wet tot hulpverleening' aan Engeland, Harriman, is per vliegtuig in Cairo aangekomen. Hij zal daar besprekin gen voeren, die in verband staan met de leveringen, welke de V. S. voornemens zijn naar het gebied van de Roode Zee te stu ren. (D.N.B.) ITALIAANSCH MINISTER - NAAR BERLIJN. De Italiaansche minister van. volkscul tuur, Pavolini, die op uitnoodiging van de Duitsche regeering een bezoek van ver scheidene dagen aan Berlijn zal brengen, is vanochtend met eenige hooge ambtena ren yan zijn departement uit Rome ver trokken. (D.N.B.) REGELING VAN GRENSKWESTIE TUSSCHEN CHINA EN BIRMA. De minister van buitenlandsche zaken van de regeering Tsjang kai sjek, Wang tsjoeng hoei, en de Britsche ambassadeur sir Archibald Clark-Kerr, hebben een grensovereenkomst geteekend, waardoor de sinds meer dan dertig jaar hangende grens kwesties tusschen China en Birma gere geld worden. De gebieden van Panghoeng, Joengkwang, Mongsjaü en Hsimeng, alsmede de distric ten Mongka, Kaulong en Manmyen met een totale oppervlakte van bijna 2000 vlerk, mijl, worden volgens het verdrag' aan China afgestaan, terwijl Birma tevreden gesteld wordt wat zijn gebiedsverlangens betreft. Het gebied van Loefeng, waarop van Chineesche zijde eveneens aanspraak gemaakt werd, blijft bij Birma. Evenwel, is den Ghineezen het recht verleend, aan de mijnbouwondememingen te Loefeng tot een bedrag van 49 procent van het aandeejenkapitaal deel pe nemen. (D.N.B.) VERKLARING VAN PRESIDENT DER PHILIPPIJNEN. United Press meldt uit Manilla, dat. de president der Phihppijnen, Quezon, in een feestrede verklaard heeft, dat de geheele Philippijnsche natie aan de zijde van de Ver. Staten zal strijden, indien de Ver. Staten inoorlog mochten geraken. De van de Philippijnen, zoo betoogde Quezon, zou dan gaan om het behoud van-de de mocratie en van de onafhankelijkheid des lands..— (D.N3.) Stadsnieuws De heer C. F. Lardee alhier Is ge slaagd voor het Middenstands-diploma Algemeene Handelskennis. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Ferdinandus Johannes Baptist. Z. van F. Boelé en J. van Grootveld Jantje, D. van S. Kwint en W. Korthals Theo, Eeb, Z. van A. van Damme en IJ. Mulder Maria, D. van L. C. Baas en J. van der Luit Cor, Z. van J. Ravestijn en A. M. Roos Hendrikus, Z. van J. van Limpt en F. Kagchelland Johan Theodoor, Z. van K. Lap en J. G. Kikkert Cornells, Z. van K. M. Lievaart en H. de Reus E. Jan, Z. van E. J, den Daas en C. G. van Andel Nally, D. van J. van der Lelij en A. D. M. Mansvelt Maria Beatrix Irene, D. van J. Terlouw en C. van Stam David Engel, Z. van P. G. Knibbe en M. Leistra Levenl. Z. van H. Craeneh en D. E. L. Pfeiffer. Ondertrouwd: Adriaan Amperse 24 J. en Maatje Leentje Onder de Linden 27 j. Willem van Klijk 23 j. en Maart je van der Walt 20 j. Cornelis Adriaan Verton 24 j. en Elisabeth Koster 21 j. Kors van Beem 33 j. en Matje van Arendonk 27 j. Getrouwd: Johannes Marie Slingerland 28 j. en Johanna Maria Wermekers 24 j. Jacob Dingier 22 j. en Hendje Oude 19 j. Leendert van den Berg 27 j. en Johanna Goulooze 26 j. Arie Wilhelmus Jacobus Keijzers 20 j. en Wil- helmina Marchje Klootwijk 21 j. Willem Zorge 29 j. en Aaltje Roesveld 30 j. Martinus Kroon 34 j. en Marijtje Bos 28 j. Pieter Bran der 33 j. en Trijntje Enthoven 25 j. Overleden: Johannes de Graauw 79 j., echtg. van A .Hansen Neeltje Noordijk 49 j.. echtg. van D. Gortzak Wouter Duister, 6 mnd., Z. van L. Duister Klaas Tas 85 j,, wedn. van C. van Voorst. Een Indo-Germaansch oervolk in Noord-Duitschland, Nederland, Denemarken en Zuid-Zweden. i. Niets heeft een taaier leven, dan de ihs- torie. Als zich in den loop van eeuwen een historische opvatting heeft vastgebeten in het brein der menschheid, breng dan ook al is die opvatting foutief daarin maar eens verandering! De verkeerde voor stelling is niet uit te roeien en voor baan brekende nieuwe inzichten heeft men nauwelijks .belangstelling.. Toch wijzigen zich de opvattingen voort durend en het is daarom belangwekkend, om eens even stil te staan bij de nieuwe opvattingen, welke in het Duitsche Rijk in onzen tijd gelden over het verleden van ons werelddeel, van Europa en zijn bewoners. Zelfs in het Duitsche Rijk zelve vinden deze nieuwe inzichten slechts langzaam verbreiding en het is dan ook opmerkelijk, dat de Duitsche pers regelmatig aan het nieuwe beeld der geschiedenis beschouwin gen wijdt. Zoo grijpt bijvoorbeeld de Frankfurter Zeitung de verschijning van een nieuwen historischen schoolatlas aan als reden om een volle pagina van haar groote formaat te besteden aan de zeer opvallende contrasten tusschen wat nog een jaar of tien geleden als juist werd ge accepteerd en thans door een aantal pio niers daartegenover wordt gesteld. „Wij zullen niet steeds op vaststaande feiten stooten, zoo zegt het blad, veel is nog omstreden en zal nog lang omstreden blijven. Veel hangt ook af van de per soonlijke opvattingen van den historicus; geschiedenis is nu eenmaal geen exacte wetenschap, maar steeds- een stuk werke lijkheid, „gezien door een temperament." Maar dit neemt niet weg, dat deze mo derne geschiedbeschouwing de aandacht verdient. WAT MEN DACHT. Tot nu toe werd in onze geschiedenis boeken algemeen de theorie verkondigd, dat de wieg van de Europeesche cultuur gestaan heeft ïn Klein-Azië, het land tus schen Euphraat eri Tigris en in Egypte. Toep daar -al «en opmerkelijk beschavings peil was bereikt, heerschte in Noord- en West-Europa nog de zwartste duisternis. Langzaam is evenwel deze' Oostersche cul tuur ook aan Europa deelachtig geworden. Eerst kwamen .de Grieken aan de beurt, vervolgens de Romeinen en pas heel veel later de Barbaren, die het tegenwoordige Duitschland, Nederland, Scandinavië en een aantal andere landen bewoonden. Ten slotte was geheel Europa gezegend met de „Babylonische cultuur", die zich in dien tussohentijd natuurlijk geëvolueerd had. WAT MEN NU ZEGT. De moderne Duitsche historicus stelt zich op een geheel ander standpunt. Hij be schouwt het tegenwoordige Noord-Duitsch land met Nederland, Denemarken en Zuid- Zweden als de bakermat van onze be schaving. Omstreeks het jaar 2500 voor Christus, zoo meenen zij te hebben kunnen vast stellen, ontstond daar een Indogermaansch oervolk, of stamvolk, waaruit alle Euro peesche volkeren zijn voortgesproten. Doordat de naburige volkeren van dit oer volk er in opgingen, vervolgens door dat land veroverd werd, waar zich deelen van dit oervolk vestigden, drong dit Indoger- maansche volk door tot in Zuid-Europa en Zuid-Rusland. Herhaaldelijk maakten zich stammen van het oervolk los. De Indiërs, de Perzen, de Hellenen, de Itahkers, de Kelten heb ben allen groote gebieden van Europa en Azië bevolkt. Zoo heeft reeds, eeuwen lang voor de geboorte van Christus het Noord - sche ras een aanzienlijke plaats in de we reld ingenomen. Maar reeds lang vopr dit het geval was, zoo meenen verschillende geschiedvorschers te mogen aannemen, hebben deelen van het Noordsche volk hun bodem verlaten en op andere volkeren huif stempel ge drukt. Zij zien bijvoorbeeld in de heer- schende klasse in het Egyptische en oud- Babylonische rijk afstammelingen van het Noordsche ras. Noordsche strijders moeten zich dus toentertijd reeds een weg hebben gebaand naar de oevers van den Nijl en naar de boorden van Euphraat en Tigris. Dit moet gebeurd zijn, vóór het bovenbe doelde volk der Indogermanen was ont staan. De afbeeldingen van blonde en blauwooglge menschen in het oude Egypte pleiten voor dit standpunt. Ook het volk der Sumeriërs, dat in de vlakten van Ba byion gewoond heeft voor de Babylonische beschavingsperiode, droeg volgens deze ge leerden de kenmerken van Noordsch ras, terwijl zelfs in Japan sporen van Noord sche strijders zijn gevonden. Deze laatste thesen worden echter door andere Duit sche geleerden aangevochten. VEELZEGGENDE VONDSTEN. Volgens deze opvattingen waren dus zoo wel de Perzen, als de Grieken en de Ro meinen van Germaanschen, juister gezegd van Noordschen oorsprong. Het is een op vatting, die onwennig klinkt, maar die niettemin door de jonge Duitsche historici met kracht verdedigd wordt en gestaafd met de oudheidkundige vondsten, die -in Duitschland, Denemarken en Zuid-Zweden zijn gedaan. Eeuwenlang heeft men aan de graven, in dHp gebieden gevonden en aan dat gene, wat de spaden aan de oppervlakte der aarde brachten, te weinig waarde toe gekend. Daardoor kon het onjuiste beeld der geschiedenis ontstaan. Omstreeks 2500 voor Christus leefden aan de kusten van de Oostzee Noordsche menschen, die hun aardewerk versierden door het aanbrengen van diepe steken met een houten staafje. In Thüringen woonden toen menschen, die hun aarde werk versierden door het Indrukken van snoeren "van paardehaar in de weeke klei. Deze beide volkeren hebben zich vermengd en uit deze twee is het Indo-germaansche oervolk ontstaan, dat vervolgens geleidelijk geheel Europa met zijn beschaving ver rijkte. GEEN BARBAREN. Inderdaad is men de laatste jaren tot het inzicht gekomen, dat de Germanen geenszins Barbaren waren, maar eenhoo- gen cultuurtrap hadden bereikt. Wel tee kenden zij hun liederen niet op en ver stonden zij de kunst van 't schrijven niet, maar vultuur is niet afhankelijk van deze twee vaardigheden: lezen en schrijven. De schoonheid van hun sieraden en wapens uit het bronzen tijdperk zegt in dit ver band toch ook wel iets! Het is dwaas, zoo redeneeren de Duit sche historici, om aan te nemen, dat vol keren, die in hun gebruiksvoorwerpen zoo zeer het nuttige étan het schoone hadden gepaard en in hun sieraden en wapens zulk een artistiek niveau bereikten, de Orient-cultuur noodig zouden hebben ge had om cultuurvolkeren te worden. De Grieksche cultuur dient dan ook ni£t beschouwd te worden als een voortzetting van de Oostersche cultuur. De Grieksche cultuur is weliswaar in aanraking geko men met de Oostersche, maar bleef zich zelf en was zoo sterk en levenskrachtig, dat zij niet overwoekerd kon worden door Oostersche invloeden, maar qr zichzelf slechts mede verrijken kon. Maar, zal men zeggen, toen de Romeinen in het Noorden en Westen verschenen, waren zij in zeer vele opzichten toch de meerderen van de Germanen. Inderdaad. Het deel van het Indoger- maansche oervolk, dat zijn geboortegrond trouw bleef, zag werkelijk zijn geestelijken rijkdom uit het bronzen tijdperk verloren gaan. Het klimaat werd minder gunstig, de bevolking werd zoo talrijk, dat de Heimat niet meer in staat was, de bewoners te voeden. Er moest gestreden worden tegen andere stammen, gestreden om meer land. Maar Barbaren, dat waren de Germanen niet toen de Romeinen kwamen. Zij vorm den een krachtig boerenvolk, dat zelfstan dig de ploeg had uitgevonden, dat beschik te, reeds eeuwen lang, over zeer fraaie ge weven kleeding, een volk met een gods dienst. bedreven in den krijg, die echter nimmer ter wille van den buit gevoerd werd, maar slechts uit de bittere nood zaak voortsproot, nieuw akkerland te zoe ken. Zoo traden de Germanen de Romeinen tegemoet als een volk met een grootsch, maar onbekend verleden, maar evenzeer als een volk met grootsche toekomst. (Slot volgt). (Nadruk verboden). dit een een AMSTERDAM, 20 Juni. De laatste beursdag van deze week had een rustig verloop. Waar de animo om za ken te doen de laatste dagen reeds zeer ge ring was 4ag het voor de hand, dat het Ini tiatief met twee vrije dagen voor den boeg niet groot zou zijn. De omzetten waren he den van geringe afmetingen en daarbij was de stemming lusteloos. Hoofdzakelijk we gens gebrek aan affaire vertoonden de koer sen een neiging tot aohteruitgang en vrij wel alle afdeelingen gaven affaire op een lichtelijk verlaagd peil te zien. Nu is de markt tegenwoordig zeer dun en terwijl de koersen in het midden van deze week naar boven gingen onder den invloed van vraag voor slechts weinig ma teriaal, zakten de noteeringen thans in als gevolg van het aanbod van ook maar wei nige stukken. De koerswinsten, welke dezer dagen werden verkregen, gingen th2hs ge heel of gedeeltelijk verloren. Een goed voorbeeld gaven de Cultuurwaarden. HVA's, die deze week geleidelijk aap naar boven gingen van 385 tot 400, zakten vandaag weer tot 385 in. Diverse minder courante Suikeraandeelen waren iets lager. De Rubberwaarden verkeerden algemeen in reactie, zij het dan ook dat geen groote verliezen werden geleden. Amsterdam Rub bers daalden tot 237 en vergeleken met eer gisteren moest dus weer een nadeelig ver schil van een tiental punten worden opge- teekend. De meeste Outsiders waren iets lager. De Tabaksrubriek was zeer stil. Slechts in enkele tapes kon het tot notee ring komen; waar dit het geval was kwamen de koersen lager te liggen. De Petroleum- markt was kalm. Olies werden eenige pun ten beneden het vorige slot ingezet en zak ten onder beurstijd langzaam aan in tot 221 y2. Voor Scheepvaartaandeelen bestond maar geringe belangstelling. Nederlandsche Scheepvaartunies bewogen zich een paar punten beneden het vorige niveau. Onder beursttjd werden slechts onbetee- kenende fluctuaties meemaakt. Ook diverse andere specialiteiten bewogen zich onder de vorige prijzen. De affaire in Indu- trieelen was van onbeteekenende propor ties. De Philips aandeelen en Unilevers waren maar weinig veranderd. Ook Aku's gaven geen mutaties te aanschouwen. De minder druk verhandelde soorten hadden een zeer stille markt en daarbij was de koersbeweging onregelmatig. De noteerin gen kwamen tot stand naar verhouding van de technische marktposities van iedere specialiteit op zich zelf. Hoewel de handel in beleggingsfondsen van rustigen aard was, bestond wederom een goed prijshoudende stemming. Van de Nederlandsche Staatspapieren waren de nieuwe 4% ofoligatiën zoo goed als onver anderd; in hoofdzaaJk werd afgedaan in de onmiddellijke nabijheid van 99. De Ge staffelde Leening kon zich opnieuw verbe teren en steeg van 90 3/8 tot 90 9/16. Voor het overige viel er geen groote variatie op te merken; de Oude Schuld was goed van toon, evenals de Indische leeningen. Ge meentelijke en Provinciale obligatiën wa ren stil, maar wederom vast. Voor Pand brieven was op bescheiden voet weer vraag komten opdagen.' Prolongatie 2 1/4 (A.N.P.) (2 lijnen) LEIDEN, 20 Juni. Ter Veemarkt aangevoerd 17 stieren; 105 kalf- en melkkoeien per stok f.300—560, 263 varekoelen f.200—360; handel tam; 36 pinken, f. 170—260, 11 graskalveren, f. 90—200, handel mat; 7 vette kalveren; 76 nuch tere kalveren; 81 weideschapen; 2102 lammeren f. 17—27, ooil. en duurder t. vlug; 28 zeugen, f. 6085, 188 mestvarkens, f. 24^-45, 467 biggen f. 1720, handel mat; 40 bokken en gelten, f. 30- f. 70, handel mat. LEIDEN, 20 Juni. Kaasmarkt. Goudsche kaas le soort f. 41 >2 per 50 kg., 2e soort f.40, 53 par tijen. handel zeer vlug: Leidsche kaas le soort f.39, 8 partijen, handel zeer vlug. HOOFDDORP, 19 Juni. B Witte tarwe f 12,25; rogge f. 11.25; Brouw f. 11,75; chevalier gerst f. 11,15; wintergerst f. 10.75; haver f.9,25; dui- veboonen f. 14,75; paardeboonen f.13; bruine ooonen 1". 23.25; groene erwten f. 13,25; vale erwten f. 19,75; gele mosterd f. 18,75; kanarie- zaad f. 12,75; karwb'zaad f. 31,75; blauwmaan- Z3ad f.44—46; koolzaad f. 17,25. Alles zonder baal en per 100 K.G. LEIDSCHENDAM, 19 Juni. Engelsche kom kommers le soort f. 13, idem 2e soort f. 10, idem 3e soort f. 6.50, idem, wankleurige, f.5; gele kom kommers le soort f12.50, idem 2e soort f9.50, idem 3e soort f.6, kropsla le soort f. 1.50, idem 2e soort f. 1.25, stoofsla f.36.50, peen f.12, bloe.mkool le soort f.13, idem 2e soort f.9.80, idem uitschot f.36, tomaten midd. f.18, idem 2e soort f.18, idem 3e soort f.16, idem bonken f15 andijvie per 6 kg. f. 0.40—1.45, spinazie per 4 kilo 35—88, postelein f.15, seldery f. 2.50—6.50. RIJNSBURG. 19 Juni. Groentenveiling. - Rabarber f.6 per 100 KG.; sla-uien f. 3,4,50; selderie f.4—5; peterselie f. 4,605,80; kervel f. 56; radijs f. 4,50—6.20 per 100 bos. Bloemkool I f.13; idem II f.9; kropsla f. 1,25—1,50. RIJNSBURG, 19 Juni. Bloemenveiling. Iris sen: geel 10—12, blauw 12—16. wit 12—18; Py- rethrum: Robinson 6080; wit 80110; Gla diolen: Poolijs f.13; Pierson f.7—8; Anemonen 40—90; Pioenen f.23,10; Papavers f.2—3,30; Lathyrus 16—20. ROELOFARENDSVEEN, 19 Juni. Aardbeien gevlakt 1825 et.idem ongesorteerd 2238 ct.; idem kleine 17—22 ct. per doosje; peulen f.2,40— 3,00; doperwten f.4,004,40; capucijners f.4,80 per 10 KG.; snijboonen f. 3,20—3,70; idem stek f. 2,302,70; tuinboonen f.2,30 per 10 pond; to maten 2236 ct. 'per KG.; bloemkool f.3,90— 10,90; sla f.0,20—1,50 per 100 st.; peen Z—12 ct. per bos. VOORHOUT, 19 Juni. Slachtkonijnen f2,50 7.50; voedsters tot f.12; Jonge konijnen plm. 6 weken tot f.2; kippen van f. 0,80—1,95; all® per stuk. Ik begreep dat dit 't hert was, waarop lk vroeger met kersepltten II droeg de sappigste vruchten, welke ik ooit geproefd heb. Als had geschoten. Nu schoot ik meteen met een kogel enver- mogelijk is, waarom sou dan vroeger niet op dezelfde wijze overde zoodoende m'n diner en m'n dessert. Want de kersenboom hartstochtelijk jager een houten kruis tusschen het gewei van iHct hshben Kunnen ml«l

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3