Het Duitsch-Turksche verdrag Duitsche en Italiaans che maatregel tegen Amerika 82ste Jaargang VRIJDAG 20 JUNI 1941 No. 24917 Telegramwisseling Von Papen over het nieuwe verdrag Hitier ontvangt generaai- veldmaarschalk List Duitsch antwoord aan Ierland De strijd in Syrië De beteekenis van den slag om Solloem Uit Amerika Sluiting Amerikaansche consulaten Verspreide berichten Verduisteren: 22.06 uur 5.16 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Monkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelde* PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel, no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2djn: per 3 maanden ƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het DNB meldt uit Berlijn: Naar aanleiding van de onderteekening van het Duitsch-Turksche vriendschapsver drag heeft de Turksche president Ismet Inönü den Füher een telegram gezonden van den volgenden inhoud: Naar aanleiding van de onderteekening van het verdrag, dat een oprechte en waar- lijke vriendsohap tusschen Duitschland en Turkije bezegelt, gevoel ik het als een bij zonder geluk Uwe Excellentie mijn diepe voldoening te mogen uitspreken. Onze beide landen en volken treden met den .dag van heden het tijdpgrk binnen van wederzijdsch vertrouwen, met den vasten wil steeds daar in te blijven. Ik zend U, Heer Rijkskanse lier, bij deze gelukkige aanleiding de ver zekering van mijn volledige vriendschap. Op dit telegram heeft de Füher als volgt geantwoord: Naar aanleiding van de onderteekening van het Duitsch-Turksche verdrag dat de oprechte vriendschap tusschen onze lan den bevestigt, deel ik Uwe Excellentie in antwoord op Uw vriendschappelijk telegram mede, dat ook in het gevoel van de grootste voldoening heb over de sluiting van dit ver drag. Ook ik ben er zeker van, dat onze landen voortaan een tijdperk binnentreden van duurzaam, wederzijdsch vertrouwen. Terwijl ik U voor de verzekering van Uwe vriendschappelijke gevoelens ten zeerste dank zeg, beantwoord ik deze gevoelens te gelijkertijd op de meest warme wijze. Bij dezelfde gelegenheid zijn telegrammen gewisseld tusschen den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, en den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. Het telegram van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken luidt: Het verheugt mij zeer in het bijzonder Uwe Excellentie ervan in kennis te stellen, dat wij met Zijne Excellentie von Papen zoo juist het Duitsch-Turksche verdrag heb ben onderteekend, dat de oprechte vriend schap en het volledige wederzijdsch ver trouwen tusschen onze beide landen en vol ken bezegelt. Vol vreugde over deze geluk kige verdragssluiting zou ik Uwe Excellen tie mijn meest levendige en oprechte geluk wenschen willen doen,toekomen en niet wil len verzuimen Uwe Excellentie de uitdruk king te doen toekomen van mijn meest vriendschappelijke gevoelens. De rijksminister van buitenlandsche za. ken heeft daarop geantwoord met het vol gende telegram: In antwoord op Uw telegram, waarin Uwe Excellentie mij in kennis stelt van de zoo juist voltrokken onderteekening van het Duitsch-Turksche verdrag en mij in dit ver band Uwe vriendelijke gelukwenschen hebt gezonden, geef ook ik uitdrukking aan mijn meest levendige en oprechte voldoening over deze verdragssluiting. Ik verzoek U mijn hartelijkste gelukwenschen hierbij in ont vangst te nemen. Uitgaande van de ge meenschappelijke overtuiging, dat door dit verdrag de vriendschap en het volledige wederzijdsche vertrouwen tusschen onze beide landen en volken wordt bezegeld, weet ik. dat ik met Uwe Excellentie op vriend schappelijke wijze verbonden ben (DNB), De Duitsche ambassadeur von Papen heeft de Turksche pers via het Turksche telegraaf agentschap naar aanleiding van de onderteekening van het Duitsch-Turk sche pact de volgende verklaring doen toekomen: Het door ons onderteekende verdrag en de naai- aanleiding van de onderteekening door den minister van buitenlandsche za ken tegenover de pers afgelegde opmer kelijke verklaringen verplichten mij uit drukking te geven aan dankbaarheid, aangezien zij opnieuw de oude betrekkin gen vol vertrouwen en vriendschap be vestigen, die onze landen eeuwen lang ''hebben verbonden en die slechts voorbij gaand konden worden vertroebeld door misverstanden ten aanzien van de poli tieke doeleinden, die de nieuwe orde van Europa en de stabiliteit van eep duurza- men vrede nastreven. Wij kunnen de be- teekenis van dit verdrag in het bestek van de groote historische gebeurtenissen zien. Door dit verdrag verplicht het Duitsche rijk zich. tezamen met de met Duitschland tot den strijd om een nieuwe op recht vaardigheid gegrondveste orde verbonden landen, jegens Turkije en het Turksche volk het ..overheerschende doel van de Turksche buitenlandsche politiek, de on afhankelijkheid te erkennen evenals de positie en den invloed, die Turkije toe komen op grond van zijn roemrijke ge schiedenis en als brug tusschen het na burige Oosten en het avondland. De ambassadeur gaf vervolgens uitdruk king aan zijn vreugde, dat met het thans gesloten verdrag de mogelijkheid is gege ven de oude wapenbroederschap langs vreedzamen weg voort te zetten. Het Turk sche volk is steeds doordrongen geweest van een sterk rechtvaardigheidsgevoel, waarmede het thans, buiten alle propa ganda, deelneemt aan het historische pro- _ces van de nieuwe orde, dat de levende generatie heeft aangevangen. Daarom zijn ook de beide contracteerende partijen ge komen tot de recente overeenkomst om de uitlatingen van pers en radiostations te laten leiden door den geest der weder zijdsche vriendschap, die de Duitsch-Turk sche betrekkingen karakteriseert. (D.N.B.) Bijna de geheele Londensche pers tracht het Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag als zonder beteekenis voor te stellen, waar bij alle bladen denzelfden gedachtengang volgen. In het bijzonder wordt er op ge wezen, dat het TurkschEngelsche ver drag door het nieuwe verdrag niet wordt geraakt. Overigens tracht men het pact te ba- gatelliseeren, door te beweren, dat Turkije het alleen heeft gesloten op grond van de laatste militaire gebeurtenissen in het Zuid-Oosten. Het kan alles of niets beteekenen, schrij ven volgens een Zweedsch correspondent de Engelsche bladen en zij trachten te verklaren, 'waarom dit pact niets betee- kent. (DN.B.) italiaansch-turksche handels besprekingen. Naar Stefani meldt, worden te Ankara onderhandelingen tusschen Italië en Tur kije gevoerd voor het sluiten van een handelsovereenkomst, welke de volgende week onderteekend zal worden. De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft den weermachtsbevel hebber in het Zuid-Oosten, generaal-veld- maarschalk List, ontvangen. Generaal- veldmaarschalk List, die tijdens den zege vierenden veldtocht op den Balkan in Zuid- Servië en in Griekenland het Duitsche opperbevel leidde, bracht den Führer diep gaand rapport uit over de groote presta ties van de legerformaties in het verloop van den veldtocht. De Führer zeide den generaal-veldmaar- schalk List in hartelijke woorden dank met onbeperkte waardeering voor de superieure prestaties van leiding en troepen. Gene- raal-veldmaarschalk List was daarna de gast van den Führer. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, bedraagt het totaal aantal der bij de gevechten op Kreta in Duitsche han den gevallen krijgsgevangenen volgens de tot dusver 'verrichte tellingen 18.735 man. Onder hen bevinden zich 5608 Grieken, 13.123 Britten en eenige leden van andere nationaliteit. De Britsche gevangenen be staan uit 5659 Engelschen, 2883 Austra liërs, 1593 Nieuwzeelanders en de rest uit leden van het Britsche Rijk, welker natio naliteit nog niet nauwkeurig is vastgelegd. inzake het bombardement van dublin. De Iersche pers publiceerde gisteren de antwoordnota van de Duitsche regeering op het Iersche protest over de op 31 Mei op Dublin neergeworpen bommen. De Rijksregeering constateert in de nota, dat het nauwkeurig onderzoek door de be voegde Duitsche instanties over dit bom bardement geen aanknoopingspunt heeft opgeleverd voor de schuld van Duitsche vliegers. Met het oog op de mededeeling van de Iersche regeering, dat volgens haar onder zoek de op Dublin neergeworpen bommen van Duitsch fabrikaat zijn en rekening hou dende met de op de plaats van het Kanaal in kwestie heerschende zeer krachtige hoogtewinden heeft de Rijksregeering de mogelijkheid open gelaten, dat Duitsche vliegtuigen tot boven de Iersche Oostkust zijn afgedreven, zonder dat de piloten dit hebben bemerkt. Bij dezen stand van zaken heeft de Rijksregeering niet geaarzeld haar oprecht leedwezen uit te spreken en zich, rekening houdende met de vriendschappe lijk betrekkingen tusschen Duitschland en Ierland, bereid verklaard, voor het bekla genswaardig verlies aan menschenlevens, alsmede voor het ontstane nadeel voor per sonen en de materieele schade, schadever goeding te geven. (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, ■hebben de Engelschen gisterochtend, na dat generaal Dentz een ultimatum van ge neraal Wilson had afgewezen, een offensief tegen Damascus geopend. Diit bericht, zoo zegt men te Vichy, past in het kader van de Britsche pogingen tot intimidatie, ten einde den vijand met alle middelen murw te maken en zijn verdedi- gingskracht te verlammen. Volgens berichten uit Beiroet, heeft de poging van de Britsche strijdkrachten om m de richting Damascus op te rukken, een hardnekkige tegenactie van de Fransche strijdkrachten- ontketend.' De toestand aan het geheele Syrische front werd in Vichy gisteravond stationnair genoemd. De Fran sche strijdkrachten hebben den vijande lijken aanval met een ernstigen tegenstand beantwoord. Fransche bommenwerpers heb ben eergisteren vijandèlijke concentraties van pantserwagens in het gebied van Gezzine en Merdsj Ajoem aangevallen. Tij dens een luchtgevecht tusschen Fransche en Engelsche vliegers hebben Fransche jachtvliegers een Engelsch vliegtuig neer geschoten en een tweede naar alle waar schijnlijkheid vernietigd. Twee Fransche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Aan de kust zijn in den afgeloopen nacht opnieuw Britsche zeestrijdkrachten verschenen, die een zekere activiteit hebben ontplooid. De opperbevelhebber van het Fransche leger, de minister van oorlog, generaal Huntziger, heeft generaal Dentz een dag order doen toekomen voor de onder zijn bevel strijdende Fransche strijdkrachten. Generaal Huntziger verzekert daarin, dat de geheele Fransche bevolking met de grootste belangstelling den strijd in Syrië volgt en zegt ten slotte: na ons ongeluk levert gij, soldaten van de Levant, het bewijs, dat het Fransche leger zijn eer be waart en de beschermer blijft der Fransche eenheid. Het Fransche leger van het moe derland is trotsch op u. Van alle kanten krijg ik verzoeken van uw kameraden, die met u willen meestrijden. Op laakbare wijze tot dezen broederstrijd gedwongen, schrijft gij een der fierste bladzijden in het boek van onze historie, volgend op de blad zijden van rouw. Soldaten van de Levant, houdt goed stand. (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt van welingelichte zijde, dat de slag bij Sollloem, die met een Britsche nederlaag geëindigd is, in me nig opzicht de tactische plannen van ge neraal Wavell in Noord-Afrika heeft ont huld. Bij het begin van den Inval in Syrië meende het Britsche commando te kunnen verwachten, dat Duitschland in Syrië mi litair zou ingrijpen. Met het oog op de verwachte verzwakking van het Duitsch- Italiaansche front in Noord-Afrika wild^ Wavell in Cyrenaica een Britsche over winning afdwingen om het verdwijnende Britsche prestige nieuw leven in te bla zen. Het groote Duitsche succes heeft ook deze Britsche manoeuvre op vernietigende wijze verijdeld, hetgeen een zeer ontnuch terende uitwerking zal hebben op de ver dere Britsche militaire plannen In de Middellandsche Zee. Over de Engelsche nederlaag bij Sol- ioem schrijft de New York Times, dat men op grond van het feit, dat de Engel schen honderden tanks in den strijd brachten, een grootscheepsche onderne ming verwachtte. Maar in plaats van dat zij de Duitscliers in den val lokten, moes ten de Engelschen voor een terugweg vechten. Dit was de eerste slag, waarin de Engelschen in aantal tanks en -vliegtuigen even sterk waren, doch ook deze strijd heeft bewezen, dat de Duitsche uitrusting superieur is. Vooral is gebleken, dat de Britschei uchtmacht geenszins sterk ge noeg is om hetzelfde te presteeren als de Duitsche. de blokkeering van saldi. De Amerikaansche minister van finan ciën. Morgenthau, heeft in de persconfe rentie medegedeeld, dat de onderhande lingen begonnen zijn met de vertegen woordigers van Portugal, Rusland, Finland, Spanje, Zweden en Zwitserland om deze landen van de blokkeerlngsverordening uit te zonderen. De onderhandelingen worden gevoerd door het departement van buitenlandsche zaken om vast te stellen op welke voorwaarden de landen de uitzonderingsbehandeling kunnen ver krijgen. In antwoord op een vraag her haalde Morgenthau, dat ook Amerikaansch Den Amerikaanschen zaakgelastigde te Berlijn is gisteren in het ministerie van buitenlandsche zaken een nota over handigd, waarin de rijksregeering erop wijst, dat het gedrag van de Amerikaan sche consulaire ambtenaren en van het Amerikaansche reisbureau American Express Company sedert langen tijd aanleiding geeft tot ernstige protesten en dat de rijksregeering zich derhalve gedwongen ziet de Amerikaansche re geering te verzoeken alle Amerikaan sche ambtenaren en Amerikaansche employé's van de consulaten der Ver- eenigde Staten in het Duitsche rijk, als mede in Noorwegen, Nederland, België, Luxemburg, de bezette deelen van Frankrijk, in Servië en in de door de Duitsche troepen bezette deelen van Griekenland tot uiterlijk 15 Juli 1941 uit deze gebieden terug te roepen en de consulaten te sluiten. Tevens wordt in de nota de sluiting ge- eischt van de filialen van de American Express Company in de boven genoemde ge bieden en de terugroeping van het Ameri kaansche personeel van deze maatschappij tot uiterlijk 15 Juli 1941, daar de American Express Company en het personeel hiervan zich op een wijze hebben gedragen, die strij dig is met de belangen van het Duitsche rijk. Naar het D.N.B. meldt, beschikt men over verpletterend materiaal over de in de nota geconstateerde vergrijpen van de Ameri kaansche vertegenwoordigingen. Uit den overvloed van materiaal worden hieronder eenige gevallen medegedeeld. 1. De consul in Frankfort a. Main, Sidney B. Redecker, heeft in den herfst van 1939 gegevens verstrekt door anti-Duitsche pro- pagandavoordraflhten. Verder heeft hij in lichtingen over militaire, oorlogseconomische vraagstukken, die geheim moesten worden gehouden, verspreid. 2. De consul-generaal Orsen R. Nielsen en de consul Roy E. Bower te München hebben in den loop van de maand Januari 1940 een anti-Duitsche activiteit ontplooid, doordat zij Duitschen persoonlijkheden afkeurende opmerkingen hebben gemaakt over Duitsch land en de Duitsche regeering. 3. De consul-generaal te Keulen, Alfred W. Kliefoth, heeft in den herfst van 1939 en in het voorjaar van 1940 zich schuldig gemaakt aan spionnage ten nadeele van Duitschland door gebruik te maken van een met den Belgischen consul-generaal te Keulen over eengekomen sleutel voor codewoorden voor berichten, die betrekking zouden hebben op den Duitschen opmarsch in België, Neder land en Luxemburg. 4. pe vice-consul Ralph C. Getsinger van het Amerikaansche consulaat-generaal te Hamburg heeft in het voorjaar van 1941 spionnage verricht tegen het Duitsche rijk, doordat hij schetsen vervaardigde van het spoorwegnet van de hoofdtoevoerlijnen van de afzonderlijke groote spoorlijnen te Ham burg, alsmede van militaire installaties in de omgeving van Hamburg een bericht heeft gemaakt en getracht heeft dit materiaal door te zenden. 5. Het voormalige lid van het Amerikaan sche consulaat-generaal te Oslo, Iwan Jacos- sen, heeft begin December 1940 op reis van Oslo naar Moskou, naar aan de Noorsch- Zweedsche grens is geconstateerd, talrijke stukken met zich medegevoerd, waarin de Duitsche bezettingsmaatregelen in Noor wegen waren uiteengezet om in het buiten land anti-Duitsche propaganda te voeren. Verder bevond zich onder deze stukken een rapport over transporten van Duitsche troe peneenheden naar Noord-Noorwegen,en an dere Duitsche militaire maatregelen.'Jacos- sen heeft toegegeven, deze stukken van het vroegere lid van het Amerikaansche consu laat-generaal te Oslo, dr. Frank Nelson, te hebben ontvangen, die de stukken zelf heeft vervaardigd. 6. De consul Cecil Cross en de consul Leigh W. Hunt hebben in den loop van den herfst van 1940, deels afzonderlijk, deels gemeenschappelijk, aan den Britschen staatsburger en lid van het vroegere Britsche consulaat te Parijs, Butten, in hun ambts woning maandenlang onderdak verleend, totdat Butten buiten 't gebouw werd ge arresteerd. Butten heeft tijdens zijn verblijf in het officieele Amerikaansche gebouw spionnage verricht tegen Duitschland en is intusschen tot een vrij langdurige straf ver oordeeld. Verder hebben Cros en Hunt er voor gezorgd, dat aan een uit krijgsgevan genschap ontvluchten Engelschen officier te Parijs ondersteuning werd verleend. De employé mrs. Elisabeth Deegan heeft dezen officier ingeschreven in het ondersteunings kaartsysteem en een door hem ingevulde vragenlijst In ontvangst genomen. Uit Rome meldt het D.N.B.: Officieel wordt medegedeeld: Het ministe rie van buitenlandsche zaken heeft de am bassade derVereenigde Staten een nota doen toekomen, waarin, onder verwijzing naar het feit, dat de houding en de activiteit van de Amerikaansche consulaten in Italië tot veel protesten aanleiding geven, wordt medegedeeld, dat de Itallaansche regeering van de regeering der Vereenigde Staten uiterlijk 15 Juli de terugroeping verlangt van de Amerikaansche consulaire ambtena ren en het consulaire personeel, alsmede de sluiting van de consulaten in Italië, in de gebieden, die onder het Itaiiaansche opper gezag staan en in de gebieden die door de Itallaansche troepen zijn bezet. De Itaiiaan sche regeering heeft zich voorbehouden ook de bureaux van de American Express Com pany in Italië te sluiten. geld geblokkeerd kan worden, wanneer dit geld ten bate van het een of andere Euro- peesche land had kunnen worden ge bruikt. (D.N3.) Het Amerikaansche ministerie van Ma rine heeft de nog niet opgeroepen reser visten van de vloot er van verwittigd, dat zij zich gereed moeten houden. Tevens is bekend geworden, dat de campagne tot aanmonstering voor de Amerikaansche vloot nog meer versterkt zal worden. Men wil zoo mogelijk 12.000 tot 15.000 Ameri kanen bewegen, zich in de komende maan den voor de marine aan te melden. De tegenwoordige sterkte van de Amerikaan sche marine raamt Associated Press op on geveer 265.000 manschappen en officieren. Het agentschap meldt voorts, dat de minister van marine Knox, de eedsafleg ging voor alle burger-ambtenaren der marine heeft geëischt, dat zij tot geen or ganisatie behooren, die de regeering om ver wil werpen. (D.N.B.) beperking rubberverbruik. Door, een regeerlngsverordening is een be perking van het rubberverbrulk afgekon digd, ten einde de voorraden voor de Ameri kaansche bewapening aan te vullen. Het oude jaarlljksche verbruik van 817.000 ton zal waarschijnlijk tot 600.000 ton verlaagd worden, zoo meldt de Associated Press. DNB). roosevelt eeredoctor van oxford. Naar de Londensche beriohtendlenst meldt, heeft de universiteit van Oxford aan president Roosevelt het doctoraat honoris causa verleend. grondwetswijziging in zweden. De beide Kamers van den Zweedschen Rijksdag hebben na langdurige debatten met groote meerderheid een wijziging aan genomen van de grondwet, waarbij de tot dusver bestaan hebbende persvrijheid wordt beperkt en bepaald wordt, dat ln geval van oorlog of oorlogsgevaar de censuur wordt ingevoerd en de mogelijkheid bestaat de uit gave van een tijdschrift gedurende den oor log te verbieden. Voorts is ook de bijpas sende uitvoeringswet aangenomen. De wet ikan echter volgens de Zweedsche grondwet pas in werking treden, wanneer de beide Rijksdagkamers met een meerderheid van drie vierden hun toestemming geven voor dit besluit. Voorloopig heeft de regeering zich nog niet tot den Rijksdag gewend met een desbetreffenden eisch. van hedenavond tot morgenochtend De maan gaat hedenmiddag om 17.37 onder en komt op mor genochtend om 3.38 uur. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Nieuwe distributie-bonnen aangewezen. (Binnenland, 2e Blad). Meubel- en tapijthandel wegens prijsop drijving veroordeeld tot f. 400.000.— boete. (2e Blad). Buitenland Duitschland en Italië sluiten de Ameri kaansche consulaten. (Ie Blad). Na ^het sluiten van het Duitsch-Turksche verdrag. (Ie Blad). zie voorts „laatste eerste blad. berichten*

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1