Fransch succes in Syrië de Omstreken B Uit lEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 19 Juni 1941 is een van Uw meest waardevolle tonnen VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS de- IMTSIi a KERK- EN SCHOOLNIEUWS AVONTUREN VAN BARON VAN MÜNCHHAUSEN Oil Britsche troepen bedreigd Darlan tot de Gaullisten Europa's vorming tot één blok NOVA-THEATER ATTILA HÖRBIGER CAMILLA HORN HEINZ SEIDLER Uit de Rijnstreek Want voof één ton No. 55 ont vangt U twéé pakjes Van Houten's puddingpoeder, en één pakje Van Houten's puddingpoeder is vol doende voor een Heerlijken pudding voor 4 personen. Kwaliteit en samen stelling zijn zoo. dat iedere pudding - onverschillig welken smaak U kiest een aangename verrassing is voor iedereen. Van Houten's pudding brengt een Zondagsstem ming aan tafel. amandeltjes, vruchten. 17Hcts sinaasappel.' frambozen, citroen, caramel v. f5 ets vanille, chocolade - f. 12K ct» ■ïiai méitmd 1'ét* mi» ■ï'iS ■fiH i ■#fS Kil mail gi— wmmdimmMit 4144 (Ingez. Med.) United Press meldt Hit Vichy: Sedert de vroege morgenuren van' Dins dag heeft genefaal Dentz ten Zuiden van Sidon een tegenoffensief van de bergen uit geopend met het doel het Australische gar nizoen dat de in puin liggende stad Sidon bezet houdt, te isoleeren en de Britsche ver bindingen tusschen Rhaziye en Drendzem af te snijden. De Australiërs, die tengevol ge van de afwezigheid van de Britsche vloot, die door Fransche aanvallen uit de lucht en ter zee verdreven is, niet meer den steun hebben van het vlootgeschut, verkeeren in het gevaar gehèel omsingeld te worden. Gistermiddag, op den derden dag van het Fransche tegenoffensief, werd van Fran sche zijde verklaard: „De toestand ontwik kelt zich op geruststellende wijze". Verder wordt gezegd dat generaal Dentz, ondanks het feit dat hij tegen een drievoudige of misschien zelfs viervoudige overmacht strijdt, de Engelschen in strategische kwa liteiten verre de baas is. Het is hem ge lukt den Britschen opmarsch volkomen tot staan te brengen. De voornaamste vier co lonnes der Engelschen en de Gaulle-troepen hebben in de afgeloopen 24 uur, aldus gaat het Fransche bericht voort, noch in Zuid- Syrië noch in het Zuiden van den Libanon eenigen voortgang gemaakt. Generaal Dentz bedient zich van de eenvoudigste taktiek: het omsingelen van de vooruitgeschoven Britsche af deelingen en het vermijden van een directen slag met de hoofdmacht van de tegenstanders. Hij opereert tegen de op- marschwegen en spoorlijnen en hij heeft de Engelschen in een situatie gebracht, die hetzij met een terugtocht, hetzij met een militaire catastrophe moet eindigen, aldus dit -te Vichy bekendgeworden bericht. De geweldige hitte en het gebrek van de Britten aan proviand en water maakt het den Engelschen steeds moeilijker het risico van een verderen opmarsch te aanvaarden, vooral daar generaal Wilson niet kan reke nen op toevoeren, daar de Franschen bijna alle heuvels en kloven langs de Britsche verbindingslinies in bezit hebben. Volgens de jongste te Vichy ontvangen berichten vinden op het oogenblik hevige gevechten in het Zuiden van den Libanon plaats waar een slag schijnt te woeden, waarover nog geen bijzonderheden bekend zijn. De berichten melden, dat aan beide zijden zware artillerie in actie is. VNan een front kan geen sprake meer zijn, daar het den Franschen gelukt is zich ach ter en tusschen de vooruitgeschoven Brit sche strijdkrachten te dringen. De Fran schen zijn, zoo zeggen deze berichten, even diep achter de Engelsche linies doorgedron gen als de Engelschen zich op Fransch ter rein bevinden. In een bijzonder ongunstige positie zouden zich de colonnes var de de Gaulle-troepen bevinden bij Kiswe, waar de Franschen eriii geslaagd zouden zijn het spoorwegverkeer bij Ezra, ongeveer 48 K.M. achter het front der Gaullisten te ver breken. Van Fransche zijde wordt ten slotte nog bekend gemaakt, dat opnieuw vliegtuigeva uit Fransch-Noord-Afrika in Syrië zijn aan gekomen. De plaatsvervangende Fransche premier, admiraal Darlan, heeft gisteravond een radiorede gehouden tot de in Syrië strijden de Gaullisten, waarin hij hun de dwaling voor oogen stelde, die zij na den wapenstil stand hebben begaan en waarvoor verant woordelijk zijn degenen, die zich destijds vergist hebben in de situatie, en in hun plichten. Men verklaarde hun dat de stijd tegen Duitschland en Italië moest worden voortgezet. Darlan stelde aan de aanhan gers van De Gaulle de vraag, of zij ooit andere tegenstanders dan hun Fransche broeders tegenover zich hebben gehad, of zij in Dakar, in Gabon en thans in Syrië ooit ook maar een enkelen Duitscher of Italiaan tot tegenstander hébben gehad. Men had bij hun aanwerving na den wa penstilstand besloten hen niet tegen Fran schen te laten strijden. Verklaard moet worden, dat men hen uitsluitend tegen Franschen in den strijd heeft gebracht. Tot slot spoorde de admiraal de Gaullisten aan zich weer te scharen onder de vaan, die voor Frankrijk alleen meetelt. In naam van den maarschalk kon hij hun verklaren, dat deze bereid is hun hun dwaling te vergeven. Voor de Gaullistische leiders bestaan na tuurlijk geen verontschuldigingen. Zij zul len meedoogenloos worden gestraft (D.N.B.) EEN OPMERKELIJKE ZWEEDSCHE PERSSTEM. In de Berliner Börsenzeitung vestigt Karl Megerle de aandacht op een artikel in het Zweedsche blad Aftonbladet dat zich bezig houdt met de economische en politieke re organisatie van Europa, onder het op schrift „Een Europeesche Statenbond". De wereldstructuur bevindt zich in een toe stand van reorganisatie, of men wil of niet. Dit proces is onafhankelijk van den afloófc) van den oorlog. Reeds de wereldoorlog en de wereldcrisis hebben geleerd, dat een economische struc tuur, die is aangewezen op lange toevoer wegen voor den aanvoer der belangrijke goederen, levensgevaarlijk is. Dat stelsel heeft bijgedragen tot den strfjd om de po litieke macht tusschen de landen. De oor log van thans heeft tot een afweerreactie geleid. Er valt een algeheele mobilisatie der middelen van het geheele Europeesche vas teland waar te nemen. Reeds in den we reldoorlog zagen de klanten van Europa in de overzeesche streken zich genoodzaakt, een industrie op te bouwen, China, Britsch Indië, Australië, Zuid-Afrika, Zuid-Amerika en Canada zijn daarmede begonnen. De Vereenigde Staten gingen over tot een energieke uitvoerpolitiek. Daardoor is het economische levensgebied van Europa in gekrompen en daaruit vloeide voort, dat LEIDSCHENDAM. CLANDESTIEN GESLACHTE KALVEREN. Bij den landbouwer van S. zijn door de gemeentepolitie in beslag genomen twee clandestien geslachte kalveren. Het vleesch, dat bovendien in ondeugdelijken staat verkeerde, is naar het Gem. Slacht huis te Den Haag vervoerd, waar het is vernietigd. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. C. Schoenaard geb. van Veen, Z. LISSE. Geslaagd voor het examen Gemeente- financiën (diploma G A 1) der Ned. Ver. voor1 Gemeentebelangen dé heer M. Korte- kaas alhier. KATWIJK AAN ZEE. VAN VRIJDAG A.S. EEN TOB1S-FILM 4178 (Ingez. MecL) OEGSTGEEST. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Johanna Maria d. van J. A. Scholtes en H. Th. van Asten Lena Imma dr. van J. D. van Royen en L. K. v. d. Wel Maria Cornelia Clasina dr. van J. G. Knijnenburg en G. M. C. Meyer Antonius men de eigen markt moest organiseeren. Thans is dit proces in vollen gang. Een in kleine staten gesplitst Europa, dat wordt "omringd door reusachtige wereldmarkten, kan zijn politiek bestaan niet handhaven. Alleen in een verbonden Europa zal men met succes een eigen markt kunnen orga niseeren, een hooge levensstandaard en po litieke veiligheid kunnen garandeeren. Bin nen dit stelsel kunnen de afzonderlijke Europeesche zones haar groote rol spelen. In een zoo georganiseerd Europa zijn de Europeesche landen niet langer figuren op het schaakbord der. wereldpolitiek, want een oorlog tusschen Europeesche staten wordt technisch onmogelijk. Het nieuwe Europa zal niet autarkisch zijn. Maar de behoefte aan de vitale goe deren moet het uit eigen gebied kunnen dekken. De niet-vitale goederen zouden voor den wereldhandel worden overgelaten. Niettemin zou een groote wereldhandel mogelijk worden gemaakt door de presta ties der verschillende Europeesche volken en hun vindingrijkheid. Op dezen grondslag kan dan ook een wereldvrede gevestigd worden. Men moet het, aldus Megerle, toejuichen, dat deze gedachten juist opkomen in Zwe den, dat bijzondere aanleiding heeft om over deze dingen na te denken. In deze richting vindt men, indien er een sleutel voor een blijvenden Europeeschen en we reldvrede is, de oplossing. Op het oogenblik, dat Europa zich be wust wordt van de economische lotsge- meenschap en het voor Engeland en de Vereenigde Staten twijfelachtig wordt, of zij dit Europa kunnen blokkeeren, vervalt voor hen ook de prikkel tot het ontkete nen van oorlogen. Ook de meening, dat door een hooger Europeesch levenspeil en door de voortbrenging van kostbare be schavingsgoederen groote mogelijkheden voor een wereldhandel opkomen, wordt door de Duitsche ervaring bevestigd. (D.N.B.) Hubertus z. van H. J. van Abswoude en O. J. M. de. Vroom. Ondertrouwd: E. EL J. van Wijhe en D. C. H. C. de Stoppelaar. RIJNSBURG. ONVERANDERDE AANVOER DER GROENTEN. Goede kwaliteit. Aan de Groentenveiling blijft de aan voer der verschillende producten ongeveer gelijk. Zijn er maximumprijzen vastge steld, dan zijn de schommelingen niet groot. Overigens is de prijs van alle groentensoorten tamelijk. Met prei is het afgeloopen; de opbrengst was zeer goed. Radijs steeg op den laatsten veilingdag belangrijk, doordat de maximumprijs was vervallen. De kwaliteit van het aangevoer de is ook goed. SASSENHEIM. Duim afgesneden. De timmerman Zijderwijk, in dienst bij den aannemer K. kwam, bij zijn werkzaam heden aan de schaafbanjc, met zijn hand in aanraking met de beitels, waardoor de duim werd afgesneden. Hij werd in het St. Elisabethgesticht te Leiden opgenomen. O De wagenmaker van den Berg kwam in de wagenmakerij der firma Bakker en Zn., eveneens in aanraking met de beitels van de schaafbank. Van drie zijner vingers wer den de nagels afgerukt. Zondagsdienst voor doktoren. Deze dienst wordt Zondag a.s. waargeno men door de doktoren Hueber en Bots. Burgerlijke Stand. Geboren: Gertrudis Catharina Maria, D. van C. Huitenga en A. A. M. Borst. Ondertrouwd: J. de Man 26 j. en J. van 't Riet 25 j. Getrouwd: A. H. van Ruiten 35 j. en C M. A. Verkleij 29 j. Voor het eindexamen der middelbare meisjesschool met 5-j. cursus te Nijmegen slaagde onze plaatsgenoote mej. Rie Hueber. VOORSCHOTEN. Het gemeentebestuurheeft den ver bouw en het bijbouwen van lokalen bij het Raadhuis gegund aan L. Schreuder te Was senaar voor f. 22.700. WASSENAAR. Jaarvergadering Alg. Bond van Forensen. In de jaarvergadering der afd. Wasse naar van den Algemeenen Bond van Fo rensen werd het bestuur als volgt samen gesteld: mr. A. C. Jaeggi, voorzitter, J. Mo rel Sr., penningmeester, mr. C. Stolk, se cretaris, E. Rehle, J. P. van Dijk en C. J. Schoep, commissarissen. Vele ter vergade ring geuite wenschen zullen door het be stuur onder oogen worden gezien. Aanhouding. In verband met diefstallen bij V. aan den Buurtweg zijn door de Haagsche poli tie aangehouden de 17-j. V., de 16-J. G. en de 18-j. N. allen uit Den Haag. Diefstallen. Ten nadeele van mevr. P. D. en van K. alhier, -werden de rijwielen ontvreemd ter wijl van mej. v. P. uit Den Haag in Meyen- dell een damestasoh met inhoud werd ge stolen. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina Petronella Maria, D. van H. J. van der Hulst en A. P. Overdevest Maartje 'Willempje, D. van C. Barnhoorn en L. v. d. Niet Adrianus Johannes Maria, Z. van H. P. Borsboom en E. M. Zonneveld Pieter Jan, Z. van P. J. Bakker en H. C. M. Conijn. Overleden: P. van den Berg en G. A. van Dam H. Altorf en C. E. M. Kokshoorn. Getrouwd: C. Vogelaar en M. A. van Steen P. Overvoordc en A. van den Berg. De 30-j. W. uit Den Haag brak op het voetbalterrein aan den Buurtweg zijn lin kersleutelbeen. Dr. Hubbeling verleende eerste hulp. Mevr. L. v. d. P. uit Den Haag viel met haar fiets in Meyendell en liep daarbij ernstige verwondingen aan de knie op. Dr. Hubbeling verleende de eerste hulp waarop zij per taxi naar de kliniek van de Volharding te Den Haag is overgebracht. Gevonden voorwerpen: 2 portemon- naies, 4 honden, 2 ceinturen, vulpenhou der, zakdoekje, paar sokken, passer, hand schoenen babysokje, portemonnaie met in houd, portefeuille met inhoud, rozenkrans, huissleutel, bril in etui, gymnastiekschoen, bril. pak krammen, teddybeer. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Gehuwd: M. v. Eenk en A. M. Fokker. Overleden: J. Verlaan 52 J. ALPHEN. Nieuw Stoomgemaal. Het stoomgemaal van de Groote, Kleine en Kalkovensche polders tusschen de Heul en Rldderbuurt zal eerlang moeten verdwijnen. Het bestuur der Polders heeft nu het voornemen een nieuw motorgemaal en machinistenwoning te stichten aan den Kromme Aarweg. Burgerlijke Stand. Overleden: Dirk Arlman 87 jr geh. met Fran- clna L. Meyer Chrlstoffel WuUster 84 jr. wed. van Geortuida van der Zande Coverl te Rotterdam). BOSKOOP. BEROEP AANGENOMEN. De heer J. Zwijnenburg, hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Noorden aangenomen en bedankt voor Bra- kel (toez.) Aalst en Herkingen. PART. SYNODE DER GEREF. KERKEN VAN ZUID-HOLLAND NOORD. Gisteren werd in de Valkenboschkade te Den Haag de jaarlijksolie vergadering ge houden van de Particuliere Synode der Ge reformeerde Kerken van Zuid-Holland ten Noorden. De synode werd door ds. P. Nomes namens de roepende kerk van 's-Gravenhage-West op gebruikelijke wijze geopend. Tot leden van het moderamen werden ge kozen de predikanten dr. J. Hoek te 's-Gra- venhage-West, praeses; ds. J. H. A. Bosch te Alphen a. d. Rijn, assessor; ds. P. D. Kuiper te Sassenheim, le scriba en ds. W. v. d. Bos te Oude en Nieuwe Wetering, 2e scriba. De verschillende rapporten werden be handeld en vastgesteld. Naar aanleiding van een voorstel van de classis 's-Gravenhage om een onderzoek in te stellen naar de vermeerdering van kosten welke in de toekomst voor de kerken zal ontstaan, voor het geval er, naast het om slagstelsel voor de reeds dienstdoende pre dikanten, een pensioenverzekering wordt afgesloten voor de in dienst tredende jonge predikanten op basis van een gemiddeld tractement, besloot de synode een commissie van deskundigen te benoemen om haar hier van advies te dienen. Een voorstel van de classis Woerden om de wenschelijkheld uit te spreken, dat ln verband met de stijging van de kosten voor het levensonderhoud de korting op de eme- rltaatsgelden ongedaan wordt gemaakt en deze gelden weer op het oude bedrag wor den gebracht en de mogelijkheid hiervan nader te overwegen, werd gesteld in handen van deputaten ad art. 13 K.O.. die hierover nader zullen rapporteeren. Na rondvraag sloot dr. Hoek de synode met dankzegging. Muzikale rondgang. De muziekvereenlging, Harmonie „Excel sior" maakte gisteravond voor het eerst in langen tijd weer een muzikale marsch door onze gemeente. De publieke belang stelling voor dit populaire muziekcorps was zeer groot. LEIDERDORP. Geslaagd voor het examen Gemeente- financlën (diploma GA 1) der Ned. Ver. voor Gemeentebelangen de heer J. Holle- stelle alhier. TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Adrianus z. van P. J. van Ewtfk en G. E. G. Molhoek Camillus Anto nius z. van Th. G. van der Hoorn en P. A. E. Akerboom Pieter z. van P. den Braven en S. den Otter Cornells z. van H, Hogenes en M. Vermeulen. Overleden: Jan Kemp 44 jr. WADDINXVEEN. Geslaagd voor het examen Gemeente- flnanclën (diploma G A 1) der Ned. Ver. voor Gemeentebelangen de heer W. Klein alhier. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerarda Barbara Maria d. van N. T. Tetteroo en van A. Bloom Rogier Martinus z. van P. Krijgsman en E. L. v. d. Linde Gerritje d van F. Burggraaf en A, M. J, Broekhuizen. 3—2 Het hert schudde met den kop en snelde toen Weg, wat me niet in 't minst verDuusdé. want met kersenpitten kan men geen reuzen- hert doodschieten, benige jaren later echter was ik in hetzelfde bosch aan 't jagen en daarbij zag ik opnieuw een reusachtig edel hert, dattusschen z'n gewei een kersenboom droeg van vvel 3 meter hoog.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7