Binnenland LEIDSCH mmd, Zsfcrekg 14 Juni 1941 Derde Biad No. 24912 ZOMERZEGEL - ZOMERZEGEN D 82ste Jaargang Gemengd Nieuiys De moord bij Rijsbergen Krachtig optreden ten bate van de voedselvoorziening Een jong meester in de rechten LAND- EN TUINBOUW DAGBLADRECLAME Het slachtoffer geïdentificeerd. ROOF WAS DE AANLEIDING. /■V De man, die in het gehucht Diynt onder Rijsbergen op korten afstand van de Bel gische grens vermoord werd gevonden, is herkend als dat van den ongehuwden land bouwerszoon J. G. uit UÏicoten, gemeente Chaarru Het op den man gevonden portret van een bruidspaar bleek te zijn van een broer en schoonzuster van hem, waarna het spoedig gelukte zijn identiteit vast te stel len. G. had eergisteren om ongeveer half acht de boerderij van zijn 96-jarigen vader te UÏicoten verlaten, vermoedelijk in ver band met een afspraak over een ketting- handeltransactie. Vast staat thans, dat hij een portefeuille met papieren en een groot bedrag aan geld bij zich heeft gestoken. Deze portefeuille met geld was, toen b slachtoffer gevonden werd, niet meer in zijn bezit, waardoor het tevens duidelijk is, waarom men geen enkel identiteitsbewijs aantrof. Met zekerheid kan dan ook worden aangenomen dat roof de aanleiding tot dezen laffen moord is geweest. Het onder zoek met een politiehond leverde geen re sultaat op, waaruit geconcludeerd wordt dat de moordenaar van G. eveneens per rij wiel is geweest, aldus de N. R. Crt. De sectie heeft uitgewezen, dat het dra ma zich anders heeft toegedragen dan aan vankelijk gedacht werd. G. blijkt namelijk niet door één doch door twee revolverscho ten te zijn gedood. Bij de sectie vond dr. Hulst nog een schotwond in den rug waar van de kogel aan de voorzijde het lichaam heeft verlaten. De kogel is tusschen de klee- ren aangetroffen. G. schijnt dan ook door den moordenaar van achteren lafhartig in den rug te zijn geschoten waaruit tevens het slingerende remspoor van het rijwiel is te verklaren. Daarna heeft de moordenaar zijn zwaargewond slachtoffer in den grep pel geworpen om hem daar op een afstand van nog geen halven meter met een sohot door zijn voorhoofd af te maken. Bij het vinden van het lichaam was het wel opge vallen dat de rechterhand onder de jas tegen de borst gedrukt lag. doch niemand heeft opgemerkt dat de man behalve de ^ohotwond door het voorhoofd ook nog een kogel in den rug had gekregen. Hiermede is thans wel tevens vast konien te staan dat de moordenaar het opzet heeft gehad G. te dooden. De vermoedens in een bepaalde richting worden daardoor versterkt en in die richting wordt het onderzoek thans met kracht voortgezet. JEUGDIGE DIEVEN TE HENGELO AAN HET WERK. Het ijverig speurwerk van de marechaus- sée heeft geleid tot de oplossing van een zeer groot aantal diefstallen, welke het laatste jaar in den omtrek van Hengelo heeft plaatsgehad, en tot de aanhouding van een viertal jongens van 7, 11, 7 en 12 jaar. en van een jongeman van 21 jaar, De zaak kwam aan het rollen, toen Zon dag door den badmeester van de zwemin richting „De Houtmaat" aangifte werd ge daan van diefstal van allerlei voorwerpen uit fietstasschen van rijwielen, welke bij deze inrichting gestald waren, als hand doeken, zwempakken, etenswaren, gereed schap, enz. De marechausséo-stelde een on derzoek in, dat spoedig succes had. Maan dagmiddag waren de daders, twee jongens van 7 jaar, een van 11 en een van 12 jaar reeds bekend. Ze gaven toe zich aan deze diefstallen te hébben scfauldig gemaakt. Een deel van de gestolen voorwerpen werd in een boschje bij de zweminrichting terug gevonden. Het waren: de 7-jarige H. Sn., de 11-jarige W. Sn., de 7-jarige J. v. d. W. en de 12-jarige N. Bij nader onderzoek bleek, dat deze jongens ook aan de vele diefstallen en inbraken ln den laatsten tijd in den omtrek gepleegd, schuldig waren. Zij handelden niet op eigen Initiatief, maar ir, opdracht en onder leiding van een ouderen broer van twee hunner, den 21- jarigen J. W. v. d. W. Zoo hadden zij ruim veertig kippen, een aantal konijnen, fietsen en andere voorwerpen ontvreemd. Zeer systematisch gingen zij daarbij te werk. De kleinste jongens stonden gewoon lijk op den uitkijk; de 12-jarige v. d. W. werd dan door zijn broer door een raam of een andere opening naar binnen geduwd om zijn slag te slaan. De vier jongens en de 21-jarlge v. d. W. zijn thans door de politie aangehouden. Wegens heling zijn voorts de vader van v. d. W., de 59-jarige A. v. d. W. en den 57- Jarige G. M„ voddenkoopman te Enschede, gearresteerd. Tegen de eohtgenoote van A. v. d. W. en tegen diens buurvrouw is we gens hetzelfde feit proces-verbaal opge maakt. J. W. V. d. W., A. v. d. W. en G. M„ die niet zoo erg gunstig bij de politie staan aangeschreven, zullen naar Almelo worden overgebracht, om ln het Huis van Bewa ring te worden opgesloten. EEN KALF IN DE MATRAS. Te Breda reed voor een hotel een kin derwagen voor, waarin een baby lag. De kinderwagen werd naar binnen gereden en de hotelhouder toonde de grootste belang stelling voor de kleine in den wagen. Op sporingsambtenaren, die den kinderwagen waren gevolgd, bogen zich eveneens over het kind, maar hun interesse ging dieper, naar het matrasje, waarop de baby lag. Het matrasje bleek niet de gebruikelijke vulling te bevatten, doch een frauduleus geslacht kalf. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den hotelhouder, de vrouw, die den kinderwagen duwde, twee slagersknechts en tegen een groentehandelaar, die had toe gestaan, dat in zijn schuur het kalf werd geslacht. DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM MISHANDELD. Een gewezen rechercheur van politie ging hem met een ijzeren stang te lijf. Woensdagmiddag is de burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren, toen hij zich met zijn echtgencote in hun nieuwe woning aan de Nassaulaan bevond, die zij bezig zijn in te richten, door den gewezen rechercheur J. A. van H. aangevallen. De man, die den burgemeester van achteren was genaderd, gaf hem eerst een harden klap in den hals en nadat de aangevallene zich omgedraaid had, een slag in het gelaat. AFSCHRIKWEKKENDE VOORBEELDEN. Dat niet geschroomd wordt, krachtig op te treden, wanneer maatregelen, in het belang van de voedselvoorziening genomen, worden overtreden, bewijst naar het A-N.P. meldt, het volgende: Op een boerderij in Gelderland bleek men zich van die maatregelen weinig aan te- trekken. Toen de eigenaar "een gevorderd paard niet vrijwillig wenschte te leveren, namen de marechaussees het, drie weken geleden in beslag. En toen de runderen, die ingevolge de verplichte veelevering moesten worden geleverd, evenmin werden afge staan, voerden ten slotte controleurs van den centralen crisis-controledienst drie die ren van het bedrijf weg. Inmiddels bleken nog meer zaken niet in orde, zoodat ge noemde controleurs besloten, het geheele bedrijf aan een uitgebreide controle te onderwerpen. Men verwachtte, dat de bewoners, die reeds eerder een dreigende houding had den aangenomen, een en ander niet zon der verzet zouden toelaten, zoodat de hulp van de politie werd ingeroepen. Daar ook de politie piet zekere mogelijkheden reke ning hield en bovendien het bedrijf uit verscheidene onderdeelen bestaat, welke tegelijkertijd moesten worden gecontroleerd werd met een uitgebreide macht bestaande uit tien marechaussees, een rijksveldwach ter en, een gemeenteveldwachter, assisten tie verleend. Toen men het erf had betre den, verzocht men inzage van de admini stratie. Dit weigerden de bewoners, maar toen werd opgetreden, moesten zij er spoe dig mee voor den dag komen. Het werd hun toen wel duidelijk, dat het pleit verloren was; zij verlieten, ten einde den ambte naren de vrije hand te laten, het bedrijf. Bij het onderzoek, dat vervolgens werd ingesteld, werden 25 varkens, welke niet aanwezig mochten zijn, aangetroffen. Deze dieren werden in beslag genomen en naar een slachthuis overgebracht. Tevens werd een hoeveelheid van ongeveer 700 kilogram graan, die niet in voorraad mocht worden gehouden, in beslag genomen. Even krachtig werd opgetreden bij een veehouder in Zuid-Holland, in wiens vee boekje bleek te zijn geknoeid, waardoor hij in ernstige mate de verdenking op zich had geladen, zich aan frauduleuze slachtingen te hebben schuldig gemaakt. Om zulks in de toekomst onmogelijk te maken, besloot men, tot vordering over te gaan. Hierop heeft de provinciale voedselcommissaris voor Zuid-Holland alle varkens, in het ge heel 117 stuks, namens de Ned. Veehouderij- centrale overgenomen. Door de intrekking van de varkenstoewijzing, is dezen vee houder de mogelijkheid, om in de toekomst varkens ce houden ontnomen. GEBRUIK DER DUITSCHE TAAL NOODIG. Aan dienstinstanties der Weermacht. De dienstinstanties van de Dultsche Weermacht in Nederland constateeren, dat zoowel Nederlandsche overheidslichamen, (b.v. gemeenten) alsook Nederlandsche on dernemingen en onderdanen zich vaak in hun verzoekschriften of andere briefwis seling van de Nederlandsche taal bedienen. Er wordt bekendgemaakt, dat Neder landsche stukken en overheidslichamen en ondernemingen, van wie moet worden ver ondersteld, dat zij de Duitsche taal meester zijn, in het vervolg niet in overweging wor den genomen, en dat de daarin vervatte verzoeken zonder meer van de hand worden gewezen. Ook aan particulieren wordt op de meest dringende wijze aanbevolen, iedere brief wisseling met de dienstinstanties van de Duitsche Weermacht, in de Duitsche taal te voeren, en bij Nederlandsche stukken een Duitsche vertaling te voegen, aangezien anders de bewerking van dergelijke ver zoekschriften enz. aanzienlijk vertraagd wordt, vergeleken met in het Duitsch ge stelde stukken, daar eerst een vertaling bij de dienstinstanties noodig is. ZENDPAUZE VOOR HILVERSUM II. De persdienst van de Nederlandsche om roep meldt: In verband met werkzaamhe den, die nog noodig waren om beide zenders van het nieuwe zendercomplex definitief in werking te stellen en die dezer dagen haar beslag krijgen, moet voor korten tijd de uit zending van het programma Hilversum II over den zender worden gestaakt. Dit pro gramma zal gedurende deze zendpauze uit sluitend worden uitgezonden voor de aan geslotenen over die radiocentrales, welke beschikken over een lijnverbinding met de studio's. De zender Hilversum II zal waar schijnlijk op Vrijdag 20 Juni weer in wer king gesteld kunnen worden. De burgemeester verdedigde zich, waartoe hij naar een zware boorzaag greep, die tot het gereedschap van een werkman behoor de, die in het huis een karwei had verricht. De aanvaller had intusschen een zwaren ijzeren stang opgenomen, waarmee hij naar den burgemeester sloeg, maar de slag trof geen doel. Op het hulpgeroep van den burgemeester was hulp komen opdagen, die den aange vallene ontzette. In den tusschentijd had mevrouw Van HaarenRaaymakers de po litie telefonisch gewaarschuwd en spoedig daarop verschenen eenige agenten, die den aanvaller hebben meegenomen. De burgemeester is door de hem toege brachte slagen slechts licht gekwetst. De aanvaller was kort te voren uit den politie dienst ontslagen. „Vad." BUITENLANDSCH GEMENGD. UITSLAG VAN VOLKSTELLING IN BRAZILIË. Omtrent den voorloopigen uitslag der telling van September 1940 melden de bla den, dat de bevolking van Brazilië gestegen is tot ongeveer 41 millioen zielen. De hoofd stad Rïo de Janeiro telt 1.8 millioen inwo ners. Onder de Braziliaansche staten is thans Sao Paulo met meer dan zeven mih oen inwoners het dichts bevolkt. Mr. D. VERLOOP IS NOG NIET MEERDERJARIG. Een simpele naam op de lijst Van geslaag den voor het doctoraal rechtswetenschap pen aan de Utrechtsche universiteit: D. Verloop. Er zou geen enkele aanleiding zijn om aan dezen nieuwen meester in de rech ten meer aandacht te schenken dan aan den examenultslag, ware het niet, dat bij dit doctoraal examen toch iets bijzonders te vermelden valt. Mr. D. Verloop is nJ. eerst op 8 Januari 1921 geboren en heeft dus voor dat hij meerderjarig werd den meestertitel be haald, een prestatie, welke slechts hoogst zelden voorkomt en aan de Utrechtsche academie een unicum is. Het is dan ook in teressant den korten leertijd van den 20-ja- rigen meester in de rechten na te gaan. Reeds op de lagere en later op de middel bare school blonk de heer Verloop uit door zijn studiecapaciteiten. De scholier Verloop, die aanvankelijk op de H.B.S. was, voelde zich halverwege deze studie gedrongen ver der de gymnasiale opleiding te volgen. De sprong van de derde klasse H.B.S. naar de vijfde klasse gymnasium kon met succes worden gemaakt, omdat Verloop in de zo- mervacantie „even" de ontbrekende kennis in Grieksch en Latijn, noodig voor de vijfde klasse gymnasium, in enkele weken tijds dus, in zich opnam. Nauwelijks 16 jaar oud werd Verloop ingeschreven als student in de rechtswetenschappen aan d? Utrecht sche universiteit en nog geen vier Jaar later verliet hij de academie ai weer met zijn meestertitel in zijn zak. Wie nu denkt, dat mr. Verloop nu niets anders heeft gedaan dan hard blokken, heeft het mis. Hij had een zeer groot aandeel in het sociëteitsle ven en werd een uitstekend corpslid, die onder meer als ab actis van het schaakge zelschap „Lasker" voortreffelijk werk heeft verricht. De sport vond bovendien in hem een trouw beoefenaar en met name als uit stekend zeiler wist hij in wedstrijden ver schillende successen te boeken. En passant haalde mr. Verloop het practijkdiploma boekhouden, omdat hij het nuttig vond la ter ook een en ander daarvan af te weten. Het studeeren zit den jongen meester zoo in het bloed, dat hij er niet aan denkt thans reeds een plaats te zoeken in de maat schappij. Voorloopig gaat mr. Verloop eco nomie studeeren en als dat even vlot ver loopt ais zijn studie rechtswetenschappen, zal hij verder zien. Over de toekomst maakt de jonge, meester zich thans nog geen zor gen. NIEUWE POLITIE-COMMISSARIS TE HAARLEM. Naar wij vernemen is met ingang van 6 Juni j.l. de Arnhemsche politie-commis- saris, de heer A. W. vap der Burgt benoemd tot commissaris van politie te Haarlem. De heer Van der Burgt, wien in verband met deze benoeming inmiddels eervol ont slag is verleend als politie-commissaris te Arnhem, heeft reeds zijn werkzaamheden te Haariem aanvaard. VERSPREIDE BERICHTEN. In het krankzinnigengesticht te' Eind hoven is in den ouderdom van 42 jaar over leden Ye Wijkstra, afkomstig uit Lucas- wolde (gemeente Grootegast), die in April 1929 door de rechtbank te Groningen werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens moord op de vier veldwachters van Grootegast, aldaar gepleegd einde Januari 1929. SCHULDVORDERINGEN TEN LASTE VAN DEN OPBOUWDIENST. De Staatscourant van gisteravond bevat de volgende bekendmaking: De secretaris-generaal van het departe ment van algemeene zaken deelt belang hebbenden mede. dat het gewenscht is, ten einde tijdige betaling mogelijk te maken, dat alle vorderingen .ten laste van den opbouwdienst zoo spoedig mogelijk worden ingediend bij het hoofd van het afwikke lingsbureau opbouwdienst, Arnhemschestr. 8, Veip. Om zekerheid van spoedige vol doening van de vorderingen te krijgen moet men deze uiterlijk ultimo Juni a.s. hebben ingediend. Latere indiening zou tot aan merkelijke vertraging in de afdoening bun nen leiden. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Gedurende het tijdvak van 16 Juni tot en met 10 Augustus a.s. geeft elk der met „11" genummerde bonnen van de nieuw uitge reikte bonkaart „in" en de nieuw uitgereik te bonkaart „o" recht op het koopen van twee liter petroleum voor kookdoe'leinden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat handelaren geen bonnen in ontvangst mo gen nemen, welke nog niet zijn geldig ver klaard. Behalve het risico, dat bij ontdek ken hiervan een strafvervolging kan wor den ingesteld, loopen zij tevens gevaar, dat zij op bonnen afleveren, die waarschijnlijk niet geldig zullen worden verklaard. Het ligt n.l. in de bedoeling, niet alle bonnen van de petroleumkaart aan te wijzen, zoo dat de handelaren bij het afleveren op ver vallen verklaarde bonnen zioh niet meer kunnen bevoorraden. Schippers, die een petroleumkaart voor kookdoeleinden hebben aangevraagd, kun nen zich tot den distributiedienst van de plaats waar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschreven, wenden voor het ontvan gen van deze bonkaarten. De petroleum kaart kan ook aan den schipper worden toegezonden, indien de betrokkene aan be doelden distributiedienst zulks schriftelijk verzoekt. Het adres, waarheen de bonkaart gezonden kan worden, dient de schipper duidelijk op te geven. De overige verbruikers die een bonkaart voor petroleum hebben aangevraagd, zullen van de distributiediensten een persoonlijke oproeping ontvangen voor het afhalen van deze kaart, voor zoover zij deze nog niet ontvangen hebben. WORMSTEKIGHEID BIJ APPELS EN PEREN. Ei- zijn maar weinig beschadigingen bij genoemde vruchten zóó algemeen bekend als bovengenoemde. Ook in fruitcentra zooals we die aantreffen in ons land heeft deze kwaal de algemeene aandacht en wor den de maatregelen genomen om een en ander zooveel mogelijk te beperken. In vele liefhebberstuinen spreekt men van een echt rupsenjaar", wanneer de aantasting de opbrengst tot een minimum beperkt efi hoopt men een volgend jaar op beter. Toch kunnen we, met weinig werk, mooie resul taten bereiken. En zoo ooit, dan dienen we daar in deze tijdsomstandigheden toe over te gaan. want elke vrucht heeft nu een dubbele waarde. Bovenstaande geeft ons aanleiding het volgende mee te deelen. De wormstekigheid wordt veroorzaakt door een klein motvlindertje, dat tijdens de vlucht niet opvalt. Het wijfje legt eitjes op de jonge vruchten en door de zonne warmte komen hieruit de bekende, vuilwitte larven. Deze vreten zich naar binnen om een weg te banen naar het klokhuis, want ■het is om de nog jonge pitten begonnen. Onderzoekingen hebben geleerd, dat in Juni zoowel als in Juli larven voorkomen. Dezs laatste moeten worden gedood vóór zij zich in de vrucht vreten en dit wordt bereikt door de boomen half Juni te bespuiten met loodarsenaat. Dit is een arsenicum-bevat- tend, wit poeder, hetwelk bij den drogist verkrijgbaar is. Het lost niet in water op en om het nu tooh over de boomen te ver- deelen mengen we bijv. in 10 Liter water 2 ons gebluschte kalk (poederkalk). Door flink roeren krijgen we kalkmeel, waaraan wordt' toegevoegd 30 gram loodarsenaat. Dit laatste is zeer fijn1 verdeeld en hecht zich aan de 'kalk en blijft zoo in zwevenden toestand. Dit mengsel dient over de boomen gespoten, waarvoor in boomgaarden de motorspuit wordt aangewend. Ook de aard1- appelbesproeler wordt gebruikt en een kleine handspuit is voor lage boompjes ge schikt. We dienen er op bedacht te zijn, dat loodarsenaat niet terecht mag komen op artikelen, welke binnen vijf weken wor den gegeten. Om een voorbeeld te noemen: tusschen onze^rijen van jonge vruchtboo- men liggen, aardbei-bedden. Nu kunnen we deze boompjes niet bespuiten omdat de aardbeien daarmee ook geraakt zouden wor den. Met behulp van een stoffer bevochti gen we nu de vruchtjes met genoemd meng sel, waardoor de wormstekigheid' zoo goed als niet voorkomt. Alleenstaande boomen worden met de rug- of met de handspuit bewerkt. Het is er dus om begonnen de jonge vruchtjes te raken en wel aan alle kanten. Niettegenstaande soms meer dan één gene ratie voorkomt, spuiten wij maar éénmaal, nl. half Juni en de resultaten zijn steeds zóó, dat de beschadiging tot de uitzonde ringen behoort. Na de aanwending handen en gereedschappen goed' afwasschen en restanten goed. achter slot bergen. Daarbij zorgen, dat het middel niet op andere groenten of vruchten terecht kan komen. Ook vee niet direct onder de boomen laten loopen. omdat het gras steeds wordt ge raakt. Uit bovenstaande 'blijkt, dat de middelen eenvoudig zijn en bovendien zeer goedkoop. Niet zelden gebeurt 'het, dat de bladeren vaai' de kruisbes worden weggevreten dooi de larve van de bessenbladwesp. Hetzelfde doet zich voor bij de roode bes. Hier is het de rups van de bonte bessenvlinder. Door bovengenoemd middel aan te wenden zijn de insecten binnen 24 uur dood en herstelt zich het gewas weer. Genoemde vruchten mogen gespoten worden tot vijf weken vóór het gebruik. Dan is het vergif onschadelijk geworden en kunnen de vruchten gecon sumeerd' worden. Door het wisselende weer is de kans groot dat zich bladluis voordoet in pruimen, morellen, enz. De mieren, welke men op de takken ziet loopen verraden meestal de aanwezigheid. Deze luis kan het békt be streden worden door de boomen te spuiten met nicotine ter sterkte van 96 zooals laatstgenoemde voor dit doel in den handel wordt gebracht. Op 10 Liter water menge men 15 gram van deze nicotine en de luis zal spoedig verdwijnen wanneer men de bladeren en scheuten vochtig maakt. Deze behandeling na drie dagen herhalen ver dient aanbeveling. Bij de aardbeien komen meerdere bloe men voor met zwarte harten. Dit zijn bloe men, waarvan de vruchtbeginsels bevroren zijn en waarvan derhalve geen opbrengst te verwachten is. Gelukkig zijn de meeste nog onbeschadigd en belooft de naaste toe komst wel iets. Tracht door het aanbrengen van netten of door het ophangen van stuk jes metaal (blik) of glas de vogels op een afstand te houden. Metaal vooral schittert in de zon en doet de vogels schrikken. Voor slakken is een afdoend middel in den tuin- bouwhandel verkrijgbaar. Bij aanhoudend nat weer is het rotten van de rijpe vruchten niet denkbeeldig. Den grond met stroo of turfmolm bedekken gaat deze rotting tegen. Wanneer geen jonge planten noodig zijn, voor nieuwen aanplant, doet men goed de ranken weg te houden, evenals het onkruid. De lezers zorgen tijdig bovengenoemde middelen aan te schaffen opdat men met de aanwending er van niet te laat zij. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto; „Tuinbouw". VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hoe komt het. dat de bloemknoppen van mijn Fuchsia afvallen wanneer ze zich openen? J. W. B. te V. Antwoord: Dit euvel is in hoofdzaak te wijten aan de droge kamerlucht. Wanneer u een raam openzet gedurende een gedeelte van den dag dan zal dit verschijnsel zich minder voordoen. Buiten is niet zelden oorzaak do groote schommeling in temperatuur. Daarom deze planten niet te vroeg buiten zetten, niet voor begin Juni. Vraag: Wanneer ik mijn seringen sterk terugsnoei tot op den hoofdstam is er dan eenige kans op bloei in een volgend jaar. W. W. te O. Antwoord: Wanneer u zoo krachtig snoeit is de kans groot, dat zich alleen hout en geen bloemhout zal vormen. Het evenwicht tusschen boven- en ondergrondsche organen is te sterk verbroken. Beter kunt uden snoei over een paar jaar verdeelen, dus telkens Iets terug zetten. Beide mestsoorten zijn aan te bevelen. Vraag: Hoe groeit de pinda? Groeien de vruchten aan eene boom of in den grond? H. v. d. L. te L. Antwoord: De pinda-vrucht groeit in den grond. De planten worden éénjarig gekweekt en' worden niet hooger dan 30 40 c.M. De vrucht ontstaat in den bodem, vandaar dat ook van aardnoten wordt gesproken. Vraag: Kunt u ook meedeelen of er witte papavers bestaan. Zoo ja, hoe groeien die en waar? H. v. d. L. te L. Antwoord: De meest gekweekte papavers zijn de overblijvende soorten P. bracteatum en P. oriëntale. De eerste wordt gemiddeld 1 Meter hoog, de andere iets lager. Deze soorten hebben in hoofdzaak roode en oranje bloemen. Maar Papaver undicaule, welke meestal één- of twee jarig wordt gekweekt, heeft gele. witte of roode bloemen. Dit gewas wordt ongeveer 40 c.M. hoog. Ook Papaver somniferum, welke éénjarig wordt gekweekt en 80 c.M. ilM. hoog wordt en als „slaapbol" bekend staat heeft meerdere kleuren, waaronder ook witte. Vragen aan de Redactie op Tuin bouwgebied onder motto „Tuinbouw" e ruqgegrooi van elk goed reclame-plan

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9