LEIDSCH DAGBLAD Tweede Zaterdag 14 Juni 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Sonate Pathétique Uit de Omstreken AGENDA Winterhulp Nederland IS UW RADIO DEFECT? FEUILLETON PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 15 JUNL Leiden Chr. Geref. Gem. (Steenschuur) Voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Jansen. Doopsgezinde Gemeente: Eglise Wallonne: dix heures et demie.mr. R. Blommaert. Evang. Luth. Gem.: Voorm. 10.30 uur ds. J. Ph. Makkink. Geref. Kerk (Zuiderkerk)Voorm. 10 en nam. 5 uur dr. Westerink. Geref. Kerk (Heerengracht)Voorm. 10 urn en nam. 5 uur ds. Weggemans. Geref. Kerk (Oude Vest): Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Wiersinga. Geref. Kerk (Morschweg)Voorm. 10 urn- geen dienst; nam. 5 uur ds. v. d. Schaaf. Rem. Geref. Gèm.: Voorm. 10.30 uur ds. H. J. Mispelblom Beyer. Ver. van Vrijz. Herv.: Voorm, 10.30 uur prof. dr. G. Sevenster. Willem de Zwijgerkerk (Oegstgeest): Voorm. 10.30 uur dr. K. H. Boersema. Vrije Kath Kerk (Vreewijkstr. 19): Voorm, 10.30 uur gez'. Mis. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Th. H. Tonsbeek; nam. 5 uur ds. H.*v. d. Linde, Aalsmeer Oost: Voorm. 10 uur ds. H. v. d. Linde en nam 5 uur ds. Th. H. Tonsbeek. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds. J. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur ds. J. P. Geels (Voorber HA.) en nam. 6 uur idem. Doopsgezinde Kerk: Voorm. 10 uur de heer H, Suikinga, proponent der A.D.S, te Haarlem. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 7.30 uur ds. Van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. H. Moolhuizen. Alphen a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk (Juli- anastraat): Voorm. 10 uur dr. Scheers en nam. 6.30 uur ds. Pop *van Zwammerdam. Hulpgebouw Gouwsluis: Voorm. 6.30 ds. Ste- houwer. Ned Herv. Kerk (Oudsh.weg): Voorm. 10.30 uur dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam 6,30 uur de heer De Jong. Geref. Kerken (Hooftstr.)Voorm. 10 en nam. 6.30 uur ds. Hartkamp. Raadhuisstraat: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds, Bosch (H.A.). De Ruytertraat: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Mulder HA Oud Geref Gem. (Lokaal v. Mandersloostr.) Voorm. 10 en nam. 5 uur leesdienst. Marthastichting: Voorm. 10 uur ds. Meyer. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr.): Voorm. 10 en nam. 6 uur leesdienst. Rem. Ger. Gem.: Nam. 7 uur ds. A. G. Giinther. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur en nam. 7 uur, ds. W. Bieshaar. Ger. Gem.: Voorm. 10.30 uur en nam. 7 uur, leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. K. H. E. Gravemeyer. secr. alg. Syn.; nam. 6* uur ds. Klüsener. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur HA. en nam. 6 uur HA. en dankz. ds. Dam. Evang. Luth. KerK: Voorm. 10 uur ds. J. L. J. Meiners van Amsterdam. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur lees- EvangelisatiekringNam. 3% uur de heer W. Dubbeldam van Rotterdam. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. hall 10 en nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, de heer Schilder van Den Haag. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Kleisen. ,A Rem. Kerk: Voor Vrijz. Herv.: Voorm. 10 uur, ds. Thómsen. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, leesdienst. Haarlemmermeer Hoofddorp: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Jellema van Welsrijp; nam. 3 uur ds. J. C. Salverda. Vijfhuizen: Voorm. 10 uur de heer A. C. Nieuwemeerdijk: Voorm, 10 uur dè heer J. AalsmeerderwegVoorm, 10 uur de heer W. T, J. Koudstaal. TTT Bennebroekerweg: Nam. 3 uur de heer W. t. J, Koudstaal. Lijnden: Voorm. 10 uur de heer P. v. d. Berg Badhoevedorp: Voorm. 11 uur de heer J. H. Boerlijst. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur ds. Kielh Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur ds. Heuzeveldt. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, ds. Kiehl. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nairf. 7 uur, ds. Heuzeveldt. HUlegom Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 en nam 5 uur ds. Ch. Eerhard. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 3 uur Cand. Pos van Zaandijk. Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Al'bers van VI aar dingen. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: ds. S. v. Sin- deren, voorm. 10.30 uur. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur de heer J. de Jager van Amersfoort. Katwijk-Rijii - Ned. Herv. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 6 uur, ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 5 uur, ds. J. G. Aalders. Katwijk aan Zee Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Gilhuis. Geref. Gem. (Remisestraat)Voorm. 10 en nam. 5 uur leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6.30 uur ds. Van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur ds. Haspers. Leiderdorp Ger, Kerk: Voorm. 10 en nam. 6^> uur, ds. Dfjk. Leidschendarn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. Lisse Nèd. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. J. Th. van Veenen. Geref. Kerk: Voorm.-10 en nam. 4 uur dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: 'Voorm. 10 en nam. 5 uur ds, A. Ponsteln. Geref. Gem.: Voorm. 10 nam. 4 uur leesdienst. Oud Geref. Gem.: Voorm, 9.30 en nam. 2.30 uur leesdienst. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Treffers van Woerden. Rem. Kerk: Nam. 7 uur, ds. L. W. van Wijn gaarden. Ger. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 7.30 uur ,ds. Bremmer van De.Bilt. Nieuwvcen Ned. Herv, Kerk: Woorm. 10 u. ds. Kater. Geref. Kerk: Voorm, 10 en nam. 7 uur ds. Speelman 1 Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur de heer A. van Scherpenzeel. "Nieuw-Veimep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds, Lazonder; nam. 7 uur, de heer J. de Jager van Amersfoort, Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 3.30 uur, ds. Smilde. Chr. G<?r. Kerk: Voorm. 10.30 uur en nam. 4 ftur, lèesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur, ds. J. H. de Vree van Rfjnzaterwoude. Ger. Kerk: Voorm. 10.30 uur, ds. J. H. A. Bosch van Alphen; nam. 7.30 uur, leesdienst. Noordwijk Binnen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. W. W, Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Openb, Bel.) en nam. 5 uur dr. H, B. Visser. Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: Vm. •10 uur ds. N. J. Cupédo; nam. 5 uur (Jeugd dienst) ds. Visser van Hillegersberg. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. B. Bouma. Geref. Kerk (H.V.): Voorm. 10 uur d© heer A. van Kampen. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Den Hertog. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, ds. v. d. Windt Kaag; nam. 5 uur, ds. T.J. Jansen Schoonhoven, Ger. Kerk (Mauritslaan)Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, dk J. Alterna van Den Haag. Ger. Kerk (Morschweg)Voorm. 10 uur, cand. H. W. Bol, Hazerswoude. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur, ds. Geerling. Ger. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 5 uur, ds. v. d. Bos. Rem. Kerk: Voorm. 10.30 uur, ds. Heyn. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10 U., ds. A. Verwaal van Den Haag; nam. 5 uur, dr. Van Niftrik. Kerkzaal: Voorm. 10 uur, ds. H. P. Fortgens van Voorschoten; nam. 5 uur, de heer A. van Roon. Ger, Kerk (Rapenburg): Voorm, 10 en nam. 6 uur, ds. Post (HA.). Ger. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. 10 en nam 6 uur, ds. Van der Loo (HA.). Concordia: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. E, H. Broekstra van Oegstgeest (HA.). Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Sassenrfeim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. 9% en nam. 5 uur, dr. Van Katwijk van Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 5 uur, ds. Sluijter van Den Haag. Ned. Prot. Bond: Geen dienst. Pinkstergemeente: Voorm. 10 en nam, 5 uur, de heer Zoutman. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht. ds. Hixls. Geref. Kerk: VQorm. half elf en nam. half- acht, ds. Warner. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6.30 uur, ds. Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Meijerink van Katwijk a. Zee. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 urn-, de heer A. van Roon, hulppr. van Rijns- burg; nam. 5 uur, ds. H, P, Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 urn-, ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gem., Gebouw Leidscheweg 41: Nam. 4,40 uur, leesdienst. Ver. der Vrijz. Herv. „Ons eigen Huis" Leid scheweg 66: Voorm. 10.30 uur, ds. Patlst van Den Haag. AALSMEER. SLOT-ACTIE WINTERHULP NEDERLAND. Aalsmeer op de eerste plaats! In Aalsmeer strekte de slot-actie 1940-41 van Winterhulp zich uit over 32 adressen; 26 personen en bedrijven hebben aan het beroep van den Directeur-Generaal der Winterhulp, dat ondersteund is door den Plaatselijk Directeur, gehoor gegeven, met het gevolg, dat in deze gemeente het res pectabele bedrag van f. 1381,50 bijeenge bracht is. s De Plaatselijk-Directeur heeft een brief ontvangen van het Provinciaal Bureau te Haarlem, waarin groote waardeering betuigd wordt voor het uitstekende resultaat der slot-actie in deze gemeente en waarin wordt mee gedeeld dat Aalsmeer voor de geheele provincie Noord-Holland bovenaan de ranglijst staat. KATWIJK AAN DEN RIJN. 60-jarig jubileum der v. Wasse naars ch ooi. Zaterdag a.s. hoopt de O Barm v. Wasse naar b„ Catwijckschool haar 60-1arig be staan te herdenkem In 1881 werd deze school als eerste Chris telijke school van geheel Katwijk gesticht. In beiden deelen der gemeente zullen er dus velen zijn, die daar hun schooljaren hebben doorgebracht en den jubileumdag blijde willen herdenken. Het bestuur, besloot een eenigszns feeste lijke herdenking tot het najaar uit te stel len. NOORDWIJK. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Monnikendam, heeft als godsdienst onderwijzer dier gemeente benoemd, den heer C. Hegeman, godsdienstonderwijzer te dezer plaatse. NOORDWIJKERHOUT. De nieuwe brandspuit. De nieuwe autobrandspuit blijkt aan alle verwachtingen te vlodoen. Na gehouden demonstratie bleek de stijghoogte enorm, het haantje van den toren werd gemakkelijk bereikt. Wegens gebrek aan belangstelling zijn, gedurende de zomermaanden, de kerkdien sten in De Zilk stopgezet. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6.30 uur, ds. Vroeg in de Wey. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Smidt; voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. v. d. Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. D. de..Bel. Wassenaar Dorpskerk: Voorm. 10.05 uur. ds. Honders; nam. 5.05 uur, ds. Ten Kate. Kievietkerk: Voorm, 10.05 uur, ds. Ten Kate. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.30 uur, mej. dr. J. W. Herfst. Wassenaar Ger. Kerk (Zeelaan)Voorm. 10 uur, ds. Heringa; nam, 5 uur, dr. Wielinga. Ger. Kerk (Bloemcampiaan)Voorm. 10 uur, dr.- Wielinga; nam. 5 uur, ds. Heringa. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. en nam. 7 uur, ds. v. d. Ent Braat. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7.30 uur, de heer D. v. Swigchem, hulpprediker te Bloemen- daal. Zevenhoven Ned. Herv, Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 7.30 uur, ds. C, A. van Harten. Ger. Kerk: Voorm. 10.30 uur en nam. 7.30 uur ds. P. de Ruig. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. J. J. Woldendorp Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6,30 uur, ds. H. Versluys. Ger. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, lees dienst. Ver. tot Verbreiding der Ger. Waarheid: Vm. 10 en nam. 7 uur, de heer Dijkman te Rijssen. Ver. v. Vrijz, Hervormden' Voorm. 11 uur, ds. Snethlage van Hillegersberg. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eykman Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Pap en nam. 7 uur, de heer Lekkerker- ker, hulpprediker te Alphen a. d. Rijn. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gem.: Voorm. 10 uur, mej. ds. Günthèr. OEGSTGEEST. Een jeugdige arrestant. Nadat op 3 Juni j.l. aangifte was gedaan van de vermissing van een rijwiel, is de politie gaan speuren, met het gevolg dat op Woensdag 11 Juni j.l. werd opgespoord en aangehouden de 15-j. J. G. H., wonende te Leiden, die na twee dagen bekend heeft het rijwiel te hebben gestolen. H., die We gens oneenigheid de ouderlijke woning had verlaten, was reeds eenige dagen zwerven de. Hij is al meermalen met de politie en den rechter in aanraking geweest. Geslaagd te Utrecht voor het diploma jeugdbibliothecaris der C. V. mej. D. Wiersma alhier. RIJNSBURG. UITBREIDENDE BLOEMENAANVOER. Goede vraag en handel. Aan de bloemenveiling breidt zich thans de aanvoer van vele bloemensoorten geleidelijk uit, hoewel niet in zoo overstelpende hoeveel heden als andere jaren. De eerste le lies worden ook reeds aangeboden. Pyrethrums, pioenen enz. komen in verschillende variëteiten. Er is over het algemeen een goede vraag en vlugge handel. De prijzen zijn dan ook hooger dan verleden jaar en tot nog toe draait niets door. Straat- en markthandel zijn' tamelijk. FLINKE VRAAG NAAR GROENTEN. Aan de groentenveiling komt thans meer verscheidenheid in den aanvoer van de pro ducten. Bloemkool wordt geregeld aange boden. Voorzoover men aan de gestelde maximumprijzen is gebonden, doen zich geen groote schommelingen voor. Sommige groentensoorten blijven hoog in prijs. Zoo b.v. prei, welke een ongekende noteering heeft bereikt. Ook sla-uien zijn veel ge vraagd. Voorts is de prijs voor andere soor ten steeds tamelijk en is er geregeld flinke vraag. Onder leiding van den brandmeester, den heer G. Vos, had in de Kanaalstraat een be proeving van de brandbluschmiddelen plaats. Ook de burgemeester was daarbij aanwezig. Het materiaal bleek in uitstekenden staat te verkeeren. SASSENHEIM. BEGRAFENIS WETHOUDER BADER. Gistermorgen had de plechtige H. Uit vaartmis plaats van wijlen weth. H. Bader. Onder de vele aanwezigen merkten wij op: B. en W. zoo goed als alle raadsleden, mr. E. J. M. H. Bolisius, lid van Ged. Staten en de heeren L. J. Homan en D. Hoogewoning, mede-oprichters van de „Hobaho", voorts het bestuur der afd. Sassenheian van Bloembollencultuur. Van de oud-raadsle den waren aanwezig de heeren G. Dannijs en G. N. Beekman, De baar was gedekt met kransen van het Gemeentebestuur, Boembollencultuur en „Hobaho". De mis Werd opgedragen door pastoor Th. de Haan, die ook de plechtigheden op het kerkhof verrichtte. r: Zondag. Gemeente Gods (Geverstraat Oegstgeest): 10 en 414 uur. Jeruël (le Groenesteeg 16)10 uur en 6 uur. Stadsgehoorzaal: Bijeenkomst der N.S.D.AP, nam. 8 uur. BIOSCOPEN. t 18 jaar: 14 jaar; 5 alle leeftijden. Luxor-theater: Een stem uit den Aether Dagelijks nam. 2 en 8 uur Zondag 2—7 uur doorl. voorstelling. Lido-theater: Het geheim van Luitenant Runeberg Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u. Woensdag en Zaterdag ma- tinée 2.30 uur. Trianon-theater: De geprolongeerde echtge noot t. Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 2—6.30 uur doorl. voorstelling. Casino-theater: Watt en Watt in het Paradijs Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur. Zondags te 2, 4% en 8 uur nam. Rex-theater: Dansmeisjes Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag 26% uur doorl. voorstelling. Katwijk Zee: Nova-Theater, Parkstraat 13. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Juni 20 uur tot Zaterdag 21 Juni 8 uur waar genomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: De Oegstgeester Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruins, Slot, de Bruyne, de Graaff, de Jager, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargeno men door dr. Leemhuis tel. 22030. >ii! tók LUCHTTEMPERATUUR, 11 gr. C. (52 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Do Zijl", Voorm. 12 uur: 17& gr. O. Jaarvergadering Ned. Chr. Vrouwenhond. De afd, Sass-enheim van dezen Bond hield haar 20ste jaarvergadering. De presidente, mevr, Westerbee'kKlijn opende en heette inzonderheid welkom de gasten mevr. A. Knoppers—Valkenier, Bondspresidente, en mej. de Voogd als afgevaardigde van het gewest Zuid-Holland. De verslagen van secretaresse, penning- meesteresse en propaganda-commissie, alle in danktoon gesteld, werden goedgekeurd. Hierna sprak mevr. Knoppers namens het Bondsbestuur de beste wensohen voor de afdeeling uit en -hield een kort propaganda- speech je. Mej. de Voogd deed dit namens het gewest, waarna afgevaardigden van HUlegom, Lisse, Oegstgeest en Lelden volg den, Na de pauze werd een propaganda stukke opgevoerd, dat zeer in den smaak viel en werd een tableau „De Christen vrouw" vertoond. Mevr. Dreef huldigde de presidente; deze heeft reeds 18 jaar de afdeeling geleid met liefde en toewijding. Namens de afdeeling werd haar een aandenken aangeboden. Nadat mevr. Knoppers in dankgebed was voorgegaan, volgde sluiting. Zondagsdienst voor doktoren. De Zondagsdienst wordt waargenomen door de doktoren Hueber en Bots. Gironummer van de W. H.N. 5553. De Bank van de W.H.N. Is Kas- vereenlging N. V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. Bel 24244 De Radiotoohnische Dienst IEMCO n.v. NIEUWE RIJN 32. 5798 (Inge2. Med.) VOORHOUT. Zanguitvoering „Voorhout's Gemengd Koor". Onder leiding van haar directeur den heer C. v. d. Keur Jr. van Leiden gaf de Chr. Gem. Zangver. „Voorhout's Gemengd Koor" een uitvoering iri het gebouw der Ned. Herv. Kerk. Met gebed werd geopend door haar eere- voorzitter ds. J. J. H. Klomp, waarna de 17 nummers, w.o. enkele zeer bekende o.a. „Gods lof in de Natuur" en Psalm 8, met sopraansolo van S. A. Appel, heel goed ge zongen werden. Medewerking verleenden de-sopraan mej. A. Reinink (de Kaag) en de heer T. Kra nenburg van Lisse (piano en orgel). Ds. J. J. H. Klomp sloot met gebed. Door OCTAVUS ROY. (41 Zij keken elkaar een oogenblik glimla chend in de oogen en daarna hadden rij wel wat beters te doen. De spanning van de laatste twee weken was van hen afge vallen en vervlogen in de heldere koele Decemberlucht. Het was stil op den weg maar al was het er ook nog 500 druk ge weest op dat oogenblik waren zij met hun beiden de heele wereld, en niets daar buiten was van eenig belang. Het duurde heel lang, voor zij zich, adem loos en stralend, losmaakte. Zij praatten weinig op hun verderen weg naar Pineville. Er viel nog zoo veel te zeg gen, en zij hadden nu zoo'n langen tijd voor zich om dat alles uit te spreken. Lynn dacht ook aan andere dingen! Aan de mogeljikheid, dat zij misschien al te hooge verwachtingen had van hetgeen Toby kon getuigen; en aan de vraag of de jury dat alles wel voor waarheid zou aannemen. En dan was de beschuldiging wegens moord nog steeds niet ingetrokken h&ar naam en haar heele leven waren door alle kran ten uitgebazuind; de menschen zouden haar nawijzen en over haar praten voor een poos tenminste. Maar voor het oogenblik scheen dit alles, vreemd genoeg, volkomen onbelangrijk. Zij hoorde naast zich Gregg enkele gedachten van haaf onder woorden brengen. „Houd vol met gelukkig zijn, lieveling. Zelfs Toby is er beter aan toe dan ze een paar dagen geleden was. En wat Rick be treft ik moet me al sterk vergissen, als we dien ooit terugzien." XXII. Het vliegtuig, dat van het New Yorksche vliegveld was opgestegen, vloog hoog en snel naar het Zuiden. De glimlachende hof meesteres ging langs de passagiers en in formeerde zorgvuldig of iemand nog iets noodig had. Voor haar was het dageljlksch werk; de reis was iederen dag precies een der, en zelfs de reizigers waren gewoonlijk iederen dag van hetzelfde slag. Elf waren er vandaag en de meesten waren weer van dat geblaseerde soort lucht reizigers, dat nog nauwelijks naar bulten kijkt. Het gezoem van de motoren klonk regelmatig en niet te luid. De hofmeesteres zocht haar plaatsje weer op: er viel niets meer te doenHet eenige waar ze wel zin in zou hebben, was een praatje maken met dien passagier op de achterste stoel. De man zag er aardig uit; zoowat dertig jaar, schatte zij. De oogen een klein beetje te dicht bij elkaar, maar toeh een knappe vent. Het soort, waar de vrouwen leh in stinctief toe aangetrokken voelen zelfs hofmeesteressen op luchtlijnen. Maar hij scheen niet erg praatzuchtig aangelegd. Zijn antwoorden op haar beroepsvragen waren onverschillig beleefd geweest. „Hij denkt aan belangrijker dingen," dacht ze. „Piekert zeker over zaken." Maar Rick Norton dacht niet aan zaken. Hij had dien morgen'de ochtendbladen ge lezen allemaal waaruit hij vernomen had, dat zijn vrouw naar Karnak was terug gekeerd, en hoe ze tegen de verslaggevers gezegd had: „Als ik Maandag als getuige verhoord word, zal ik alles vertellen, wat ik weet en ik weet alles." In verschil lende toonaarden had in alle kranten het zelfde gestaan, werd diezelfde verklaring in zijn hersens gestampt. Hij had duidelijk ge noeg de waarschuwing begrepen, die Toby hem door middel van de kranten had wil len overbrengen. Alle kranten, die hij maar te pakken had kunnen krijgen, had hij doorgekeken, en één feit stond wel vast: tot dusverre had Toby nog niets gezegd. Zij had niet gezegd: „Rick Norton heeft Madge Andrews ge dood". En het was duidelijk, dat zij niet van plan was, vóór Maandagmorgen te spreken Morgenochtend. „En voor zij dat gedaan heeft, kan nie mand mij nog van moord beschuldigen", dacht Rick. En daarom was Rick Norton naar het Zuiden gevlogen. Zijn gezicht stond onbe wogen, maar zijn besluit stond vast. Zijn plan was uit wanhoop ontsproten, maar nu was er geen twijfel meer bij hem overge bleven. Het vliegtuig streek voor enkele minuten ergens in Noord Carolina neer, en de passa giers namen de gelegenheid waar, een oogenblik hun beenen te strekken. Het was al donker geworden en de sterren begonnen te schitteren. Nadat zij hun weg vervolgd hadden, probeerden enkele reizigers te sla pen: zij trokken h,un stoelen uit en vroegen om een kussentje. In slaap gesust door het gezoem van de motoren en het zachte ge- schommel vin het vliegtuig strekten zij de moede leden. Maar Rick sliep niet en liet zijn geest niet ontspannen. Hij zat te denken altijd het zelfde te denken. Er was geen twijfel of onzekerheid in zijn geest. Het geraas van de motoren verminderde en het vliegtuig begon de aarde te naderen. Onder hen schitterden de lichten van een stad als' een 1 opje juweelen op zwart flu weel. Zij gleden naar beneden en rolden hun vaart uit over het vliegveld. De hof meesteres kwam vriendelijk glimlachend op Rick toe en zei: „Palmetto City. Moest U hier niet uitstappen?" „Ja. Dank u." Hij haastte zich niet. Hij liep op zijn ge mak naar de wachtende bus en liet zich naar de stad rijden. Hij had geen bagage, zelfs geen klein koffertje. Van het bus station ging hij naar een/garage, die auto's zonder chauffeur verhuurde. Het was een zaak, die zijn vertakkingen over het ge heele continent had; Rick had zijn aanbe velingspapieren van de firma, ofschoon daarop een andere naam dan Rick Norton voorkwam. Hij zocht een wagen uit, keek naar het bijvullen van benzine en olie, maakte een grapje met den chef, terwijl hij betaalde en reed weg. De chef keek hem na en dacht: „Geschikte vent. Zeker een beter soort handelsreiziger." Rick reed Palmetto City uit en nam zorgvuldig alle verkeersregels In acht. Een maal op den hoofdweg buiten de stad bleef hij al even voorzichtig. De maximum-snel heid stond als tachtig kilometer aangege ven: Riek nam niet het minste risico en reed hoogstens zeventig. Middernacht. Het was doodstil weer; het land sliep en er was bijna geen verkeer. Rick's oplettendheid verslapte niet; niets ontging hem. Er kwam een wegsplitsing in het gezicht. Rick reed langzaam en richtte zijn koplam pen op den wegwijzer. Hij vond wat hij zocht; de pijl naar links zei: Karnak 38 mijl Hij sloeg links af en reed in hetzelfde kalme vaartje verder. Op twaalf mijlen af stand van Karnak zette hij de auto aan den kant van Hen weg. Uit een holster on der zijn linkeroksel nam hij een nieuwe re volver. Hij opende de revolver en keek de patronen na: vijf kamers, vijf patronen. Hij knikte, borg de revolver weer in den hol ster en reed verder. HOOFDSTUK XXIII. Grenzy Gillings trad op als huwelijksma kelaar. Gekleed in zijn meest elegante Zon- dagsche kieren en gewapend met zijn meest klemmende oratorische talenten liep hij heen en weer in de nederige woning van Fauna Jones. Zijn gehoor juffrouw Jones en de heer Herring luisterde met gemengde gevoe lens. Fauna vertrouwde Frenzy niet; Joe Herring wenschte he£ huwelijk tot iederen prijs. Om de waarheid te zeggen, sloeg het wis pelturige hart van de schoone Fauna snel ler voor Joe, dan voor wien anders ook. Hoezeer zij ook naar NeweYork smachtte, toch was zij van zins, dat op te geven als maar ook alleen als de heer Herring zeker kon zijn van dat baantje van grond- knecht bij de Karnak Jachtclub. Dan zou hij een naar Karnaksche begrippen ruim voldoende inkomen hebben, een knus huis je, een zeker gezag onder zijn stadgenooten en een verzekerde toekomst. Joe Herring was de zelfopoffering op den duur een beetje de keel uit gaan hangen. Hij had zijn „beau geste" gemaakt, en Frenzy met geweld met Fauna verloofd, maar het vooruitzicht haar voor eeuwig te verliezen, was weinig opwekkend. Hij luis terde dus toe en bestudeerde de uitwerking van Frenzy's woorden op haar, ondanks zichzelf hopend, dat ze niet al te eigenwijs tegen Frenzy's logica zou ingaan. „Je zegt dus, dat je met meneer Gregg gesproken hebt?" Informeerde Fauna. „Wel tien keer, misschien." „En wat zegt-ie over de kans, dat Joe die Laan krijgt?" (Wordt vervolgd), 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6