Hooriiuip! Onze Wereld-Atlas De Leidsche Bioscoop-Programma's LEiSCH DAGBLAD - Eerst® Zaterdag 14 Juni 1941 Dinsdag a.s. 9 uur v.m. Laatste Berichten Binnenland Buitenland De krijgsverrichtingen in Syrië ZANGAVOND RING LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdagavond a.s. organiseert de Ring Lelden en Omstreken van den Bond van Chr. Gem. en. Mannenkoren een zang avond, waaraan 11 koren zullen deelnemen. ORGELCONCERTEN - HOOGLANDSCHE KERK. Het programma der wekelijksche orgel concerten in de Hooglandsche Kerk door den organist Feike Asma, vermeldt a.s. Maandagavond van 8.15 uur9.15 uur v/erken van" Vivaldi, Bach, Handel, Guil- mant, Capoccie.a. De toegang tot dit concert is geheel vrij. EINDEXAMENS STEDELIJK GYMNASIUM. De uitslag der Eindexamens van het Ste delijk Gymnasium afd. B 4e groep luidt: Geëx. 5 cand. Geslaagd: B. Begeer, Voor schoten; M. v?m Ek, alhier; H. v. d. Linden, Alphen a. d. Rijn. Het examen wordt met 1 cand. voortgezet. Van afd. B, 3e groep, slaagde alsnog A. G. de Kier, alhier. CONCERT ÏN ENDEGEEST. Gisteravond had in de ontspanningszaal van de gestichten Endegeest, Rhijngeest en Voorgeest een uitvoering plaats van het Zusterzangkoor dier inrichtingen onder lei ding van mevr. dr. Stuurman. Er werd met veel entrain en zuiver, gezongen; het koor tje heeft vele goede stemmen ter beschik king en is uitstekend geoefend. Het laatste nummer,, de wals Geschiohten aus dem Wie- nerwald" van Strauss, oogstte vooral veel succes; echter ook de meer serieuze muziek vóór de pauze. Mevr. Sirksde Bock bleek een zeer goede begeleidster te zijn. Verder had men ter afwisseling de medewerking verkregen van de bekende hoboïste mej. J. Oortgysen, die, begeleid door mevr. Nicasie Stotijn o.a. het mooie hoboconcert van Pergolese—Barbirolli en eenige bewerking van oud-Nederlandsche liederen door Wa genaar ten gehoore bracht. Het was voor hoorde instrument zoo uitnemend te hoo- het publiek eer. groot genot dit weinig ge ren bespelen. Deze laatste concert-avond van het seizoen had een groot en verdiend succes! KINDERTEEKENWEDSTRIJD VROOM EN DREESMANN. Gisteren hebben wij een kijkje genomen op de tentoonstelling van teekeningen, die ingezonden zijn op de door de N.V. Vroom en Dreesmann georganiseerde expositie van kinderteekeningen, waaraan niet minder dan 1137 kinderen mededoen, welke in de navolgende categorieën zijn gerangschikt: 83 in categorie A (leeftijd beneden 7 jaar), 736 in categorie B (leeftijd 7 t/m. 12 jaar) en 318 in categorie C. De heer J. F. Polman, reclamechef van V. en D. heeft voor een keurige rangschik king der groote serie teekeningen zorg ge dragen, zoodat men daarvan een uitstekend overzicht krijgt. De tentoonstelling is van heden af voor het publiek opengesteld, aan hetwelk de beoordeeling der prijswinnaars is toevertrouwd. Een ieder kan daartoe een formulier waarop verschillende vragen be antwoord moeten *wo<rden, invullen. In het algemeen zijn vele uitstekende teekeningen aanwezig en men verwondert zich dikwijls over de begaafdheid, die tot uiting komt. Het is echter uiterst moeilijk te beoordeel en, in hoeverre wellicht kinde ren met het teekenen zijn geholpen, tee keningen geïmiteerd, dan wel misschien overtrokken zijn. Doch deze moeilijkheid heeft zich, naar wij vernamen, ook op an- CONCERT WAALSCHE KERK. Mej. C. M. de Haas, de organiste der Waalsche Kerk, is een musicienne, die men gaarne aan het orgel beluistert, want zij behandelt haar instrument met zekerheid en deskundigheid. In verschillende compo sities heeft zij daarvan gisteravond in de Waalsche Kerk, de door velen bezocht was, het bewijs geleverd. Dat zij niet voor een kleintje vervaard is, sprak vooral uit de beheerschte vertolking van de prachtige en magistraal opgebouwde Toccata van den Amsterdamschen organist Cor Kee over Psalm 33, waarin zij alle registers met in zicht en gevoel voor een machtige expressie behandelde. Van de andere nummers wil len wij speciaal de aandacht vestigen op „Pastoraal" van den Mechelschen organist Flor Peeters, op wiens opmerkelijk talent wij reeds eerder wezen en die ook hierin toont, sfeer, poëzie en timbre-expressie op allergelukkigste wijze te kunnen combi neeren. In een Toccata en Fuga in a van den op 27 Maart 1702 in Jettingen (Schwaben) ge boren Duitschen componist Johann Ernst Eberlin en een Fantasia van Handel on derkenden wij de behoorlijk onderlegde technische kunde van mej. de Haas, evenals in het welluidende „Sortie" van Lëmmens en het gevoelige „Meditation" van Sarley. Een organiste, die aanspraak maakt op onze waardeering, in verband met de zeer verdienstelijke beheersching van haar orgel waarvan zij de mogelijkheden weet te be nutten. Als solist verleende medewerking de flui tist onze stadgenoot de heer W. v. d. Berg, wiens eerste optreden in het openbaar ons echter niet de overtuiging schonk, dat hij „konzertfahig" is. Wellicht speelden de ze nuwen nog een te groote rol en vibreerde daarom in het algemeen zijn toon te sterk, hetgeen op den duur een vermoeienden in druk maakte. Ook had hij meermalen bui tengewoon met de zuiverheid te kampen en klonk de toon veelvuldig te log en te zwaar, terwijl een beheerschte afwerking der trillers een grootere deskundigheid-ver- eischt. Na de vierde fluitsonate van Handel en een mooie sonate van Leonardo Vinci, den bekenden Italiaanschen operacompo nist uit de 18e eeuw, bevredigde v. d. Berg het meest in de Drie landelijke miniaturen van v. d. Sigtenhorst Meyer, die wij onlangs nog zoo prachtig door den meesterfluitist Jan Prins mochten hooren. Deze klonken tenminste zuiver en ook goed van klank, hoewel wij ons hier de sfeer toch nog véél etherischer en droomerlger denken. dere dergelijke tentoonstellingen voorge daan en is eigenlijk niet te ondervangen. Het publiek krijgt 14 dagen gelegenheid om een uitspraak te doen, waarna op 30 Juni, des morgens te half elf tot de telling der uitgebrachte stemmen zal worden overgegaan. Wij twijfelen er niet aan, of deze tentoonstelling zal de noodige belang stelling trekken! 3968 tingez Med.) GOUDEN DOCTORAAT. Woensdag 18 Juni as. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Prof. Mi-. J. H. Valcke- nler Kips, oud-hoogleeraar te Delft, thans wonende te Lochem, aan de Rijksuniversi teit te Leiden promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Theologie lis. J. Reedijk (Oegstgeest) begint de verkoop van de deelen 16,17 en 18. De prijs is onveranderd f. 0.10 per deel. Deze 3 deelen worden desgewenscht franco per post toegezonden, na ont vangst van een bedrag van f. 0.39. Wa<t de reeds verschenen delen 1 t.m. 15 betreft, berichten wij, dat de deelen 1' t.m. 10 geheel uitverkocht-zijn. Van de deelen 1.1 tm. 15 is nog een gering aantal aanwezig. Ook de prijs dezer deelen bedraagt f. 0.10 (franco p. post 'bij vooruitbetaling f0.13 p. deel) DE DIRECTIE. BESTRIJDING VAN WANDGEDIERTE. Burgemeester en Wethouders van Leiden maken nogmaals bekend, dat inzake de be strijding van wandgedierte de volgende be palingen zijn vastgesteld ingevolge het Be sluit van den Secretaris-Generaal van het {Departement van Binnenlandsche Zaken van 29/30 Januari 1940 B.Z. no. 1 V.. onver minderd de voorschriften, vastgesteld inde „Vefordening, houdende voorschriften no pens behoorlijke bewoning van woningen" (Verzamelnummer 104) le. Het is, rekenen van 1 April 1941 af, verboden als verhuurder of uit andere hoof de een woning of gedeelte daarvan al dan niet gemeubileerd of gestoffeerd in gebruik te geven, zonder dat een verklaring is inge leverd bij het bureau van de Bevolking, Stadhuis, alhier, waaruit blijkt, dat noch in de woning, noch in de daarin eventueel aanwezige huisraad wandgedierte is aange troffen. Van hetzelfde tijdstip af is het verboden bij het als huurder of uit anderen hoofde betrekken -van een woning of van een ge deelte daarvan, daarin huisraad te plaatsen of aan te brengen, zonder dat een verkla ring als voren bedoeld is ingeleverd bij het voormeld bureau. Overtreding van deze bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. 2e. Een verkiamg sub le bedoeld wordt uitsluitend afgegeven door de directie van den Gemeentelijken Ontsmettingsdienst, BRAND IN EEN POTTENFABRIEK. Vanochtend half zeven is bij het drogen van turf brand ontstaan in de pottenfa- briek te Hoogezand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de brandweer niet kon verhinderen, dat de fabriek uitbrandde De schade wordt door verzekering gedekt. HOUTZAGERIJ UITGEBRAND. Hedenmorgen is de houtzagerij en -scha- verlj van de aannemersfirma H. W. P. Venroy aan de Citadellaan te Den Bosch door een hevigen brand in de asch gelegd. Terwijl de brandweer werd gewaarschuwd tasten de leden van den arbeidsdienst On middellijk met een >igen spuit het vuur aan, dat evenwel in den licht brandbaren inhoud gretig voedsel vond en in zeer korten tijd het geheele, ruim 25 M. lange "en circa 15 M. breede gebouw, van boven tot onder in lichterlaaie zette. De brandweer was zeer snel met volledig groot materiaal. aanwezig. Met 13 stralen werd het vuur energiek aangepakt. Daar de fabriek vrij is gelegen kon de vlammenzee aan alle zijden worden bestreden. Binnen het halve uur kon gezegd worden, dat uit breiding naar de groote houtloods en het kantoorgebouw was uitgesloten. Na een uur van hard werken had men het vuur volledig onder de knie en kon met de nablussching worden aangevangen. Intusschen was de fabriek totaal uitge brand, waarmede ook de machines en het daarin ter verwerking aanwezige hout ver loren waren gegaan. De schade is zeer aanzienlijk temeer daar de firma slechts zeer laag is verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. BONAANWIJZING BLOEM, ENZ. Bloem e. d. Bon „9" van de bloemkaart: van 16 Juni tot en met 13 Juli, 35 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, rogge meel of zelfrijzend bakmeel, dan wel 50 gr. brood of een half rantsoen gebak per bon. Noorderstraat 18 Ctelef. 21319) en wel zoo- dra na de door dezen denst ingestelde con trole is gebleken, dat in de woning en/of het huisraad geen wandgedierte is aange troffen. Voor het instellen van de controle, die, na aanvrag, op korten termijn wordt ver richt, moet vooraf tegen ontvangst van een gewaarmerkte kwitantie aan voormelden dienst worden betaald: f. 1.voor de controle van woningen met een huurprijs tot f. 800.per jaar en f. 1. voor den voor deze woningen bestemden inboedel; f. 2.voor de controle van woningen met een huurprijs van f. 800— of hooger per jaar en f. 2.— voor den voor deze woningen bestemde inboedel. STEVENINCK, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, SCHOEISELDISTRIBUTIE. Aanvragen voor schoenenbonnen Nr. 1 (voor leeren schoeisel) kunnen voor de maand Juni niet meer i n behandeling worden'* genomen De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 14 Juni 1941. 4036 Doof of slecht hoorend? U behoeft deze last geen dag langer te dragen, indien U zich nog heden in verbin ding stelt met Van Haeften. Dan wordt U onmiddellijk geholpen aan het gehoorapparaat, dat voor U per soonlijk het juiste is. Vraag gratis demonstratie of geïllustreerde bro chure „Hoorhulp" 24. Schrijf aan: 4035 (Ingez. Med.) De laatste berichten, welke gisteravond over den toestand in Syrië ontvangen zijn, luiden, zoo meldt het persbureau Ofi, dat de vriend een actie met gevechtswagens, gesteünd door artillerie en geschutvuur van de vloot, heeft ondernomen tegen Sadda. Nadat het den vijand gelukt was in de eerstehuizen der stad vasten voet te krijgen, zoo meldt Ofi verder, werd hij door een schitterenden tegenaanval weer verdreven. De Fransehe troepen hebben toen hun vroegeré stellingen weer ingeno men. In de buurt, van Mardjajoem heerschte activiteit van artillerie. Ten Zuid-Oosten van Kisso-je werd een plaatselijke actie van vijandelijke gevechtswagens afgeslagen. In de andere sectoren niets van beteekenis te melden. Het Fransche luchtwapen heeft ver scheidene geslaagde aanvallen met bom men en machinegeweren ondernomen op concentraties vijandelijke automobielen en een groot aantal wagens in brand ge schoten. De Engelsohe nieuwsdienst meldt over den toestand in Syrië, dat er „weinig ver andering in den toestand gekomen is". De centrale colonnes bevinden zich nog steeds ten Zuiden van Damascus en de zijdeling- sche colonnes ten Zuiden van Saida, Men hoopt echter nog, deze plaatsen zonder slag of stoot te kunnen bezetten, door de Franschen te overreden, zich over te geven. (D.N.B.). Rex-theater Dat ook het artlstenleven zijn bedenkelijke zijden heeft, wordt in de film „Dansmeisjes" duidelijk. Wij zien hier den strijd van een troep van 18 revue meisjes tegen een manager, Torstone, wien het niet lukt om haar te engageeren en die zich uit wraak niet ontziet om de laagste middelen te baat te nemen, ten einde haar er uit te werken. Dat dit niet gelukt is grootendeels te danken aanLucie Höflich, die als leidster van den troep een aardige creatie van de hoofdrol geeft. Sterren van den eersten rang zal men vergeefs bij de rolverdeeling van deze film zoeken; doch wellicht juist door het ont breken van kopstukken, waarvoor in deze film weinig ruimte is, is de regie er in ge slaagd een zeer harmonisch geheel te vor men. De film vangt aan als de „Dansmeisjes" een tournée door Europa gaan maken. Reeds dadelijk tracht Torstone een spaak ln het wiel te steken en stuurt hij eenige zijner agenten uit, o.m. een .mislukt artist Swingbon, met de opdracht de discipline in den troep te verbreken en de leidster er aan te onttrekken. Spoedig lukt het eenige meisies uit den troep te lokken en daarvoor in de plaats eenige. voor Torstone uiterst „handelbare" figuren te krijgen. Dit is het begin van tallooze moeilijkheden. De leid ster weet echter te vechten en overwint, ïüede dank zij de hulp van Swington. die zoo onder haar bekoring komt, dat hij zijn oorspronkeliiken baas in den steek laat en haar diens booze plannen verteld. Kortom: eind goed al goed. In het vcoi-programma zagen wij een filmpje over Patagonië, of Vuurland, zooals MagVihaen het noemde met verrassend mooie opnamen. De uiterst grillige en woeste natuur dier streken, met als interes sante bewoners pinguïns en zeerobben, leent zich daar ook wel bij uitstek voor. Luxor-Theater Als ge op een Zondag namiddag wel eens de radio hebt aangezet, moet ge daarbij ongetwijfeld iets beluisterd hebben van uitzendingen voor de Duitsche weermacht. Dat was dan een zoogenaamd „Wunsch-Konzert". Den eenen keer zult ge misschien Heinz Rühmann hebben hooren zingen, tezamen met zijn kameraden Joseph Sieber en Hans Bransewetter: een volgend maal hoorde gij Marika Rökk jubelen of zat g,e te genieten van de geestige, soms ook weemoedige liedjes van Paul. Hörbiger of van de schoone muziek der Berliner Phil- harmoniker! En nu heeft de Ufa dit alles tezamen ge bracht in een film, welke „Een stem uit den aether" is getiteld. Er is een verhaaltje om heen geschreven en onaardig is dat zeker niet, maar hoofdbestanddeel van de filfti blijft toch het „Wunsch-Konzert'\ waarvan men telkens opnamen hoort en ziet en waarbij men vele acteurs en actrices te be wonderen krijgt,wier stemmen ons eigen lijk al lang door radio en film vertrouwd waren geworden. Voornaamste persoonen van het liefdes verhaal zijn Inge Wagner (Use Werner) en Herbert Koch (Carl Raddatz), die eikaar op zeer toevallige wijze bij de opening van de Olympische Spelen in 1936 te Berlijn leeren kennen en verliefd op elkaar worden. Zij besluiten te trouwen, maar voordat het zoo ver komt is Herbert, die officier is, met een geheime opdracht vertrokken. Zijn belofte om direct en dikwijls te schrijven kan hij niet houden omdat hij gedurende een half jaar zelfs met zijn familie niet correspon- deeren mag en daarna bovendien gewond raakt, maar Inge meent dat hij haar ver geten heeft. Niettemin houdt zij nog van hem. Wel is waar meent een jeugdvriend, de luitenant Helmut Winkler, bij haar een kans te wagen, maar ook als hij in 1939 naar het front vertrekken moet, krijgt hij van haar geen reclitstreeksch antwoord op zijn dringende vragen. En als dan bij een Wunsch-Konzert de naam van kapitein Koch wordt genoemd, doemen oude herin neringen bij het meisje op, verdwijnt alle twijfel en weet zij dat zij alleen van hem houdt, haar vriendschap voor Helmut Winkler ten spijt. Moeilijkheden volgen er van allerlei aard, voor het meisje, zoowel als voor de twee jongemannen, die op haar verliefd zijn maar de schrijver vond tenslot te een oplossing voor het verhaal, dat den filmliefhebber stellig bevrediging zal schen ken. Naast het goede spel der hoofdpersonen, moet daarbij de voortreffelijke regie worden genoemd! Wat zijn al die opnamen van het „Wunsch-Konzert" prachtig geslagd, wat zijn er spannende oorlogsmomenten, en vooral: met welk een speelscheri geest liet men de camera ronddraaien door het groot- sche stadion te Berlijn, waar de Führer door de enorme massa op enthousiaste wijze wordt verwelkomd, waar de athleten hun kleurlgen opmarsch houden en waar de es- tafette-loopers verschijnen met den uit Griekenland overgebrachten Olympischen fakkel om daarmede bij den aanvang der vier jaar lij ksehe spelen het Olympische vuur in het stadion te ontsteken Eens zag men wellicht een deel van die opnamen al in de bekende film van Leny Riefenstahl, thans worden zij herhaald in „Een stem uit den aether", en het is voor de sportliefhebbers een ware vreugde er naar te 'kijken. Het voor-programma geeft belangwek kende beelden over leven en toestanden in Ohina. O O o Lido-theater Wanneer men jong is en nog niet veel ervaring heeft, belooft men dikwijls heel veel, maar later blijkt er van zoo'n belofte niet veel terecht te komen. Zoo vergaat het Robert Runeberg, die na een twist met zijn vader het ouderlijk huis verlaten heeft en na alles aan zijn verloofde verteld te hebben, van haar de belofte krijgt, dat zij zal wachten, totdat hij in het leger zoodanige prom'otie heeft gemaakt dat zij kunnen trouwen. Eenige jaren gaan voorbij. Robert is in tusschen officier bij generaal Werkonen geworden en Maria is getrouwd met laatst genoemde. Op den avond dat generaal Werkonen zijn vrouw van het station haalt, wordt er een aanslag op hem gepleegd, maar dank zij dapper optreden van Robert, mislukt deze. Robert is intusschen in groote moeilijkheden gekomen, want dr. Elko, leider van een anarchistische partij beweert een wissel van 12.000 kronen in handen te hebben, welke Robert's vader vervalscht heeft. Natuurlijk stelt de jonge officier zich direct borg, maar het blijkt onmogelijk voor hem om het geld binnen den vastge- stelden tijd te krijgen. Zijn vriend, die op de receptie van generaal Werkonen een gesprek tuschen Elko en Robert afluistert, weet thans waar het om gaat. Hij vertelt alles aan Maria, en deze die weet wat zij aan Robert verschuldigd is, stuurt hem de 12.000 kronen. Robert stuurt het geld echter terug en probeert door middel van zijn vriend nog een laatste poging tot uitstel te krijgen, maar ook dit is vergeefsch. Juist als Robert dit hoort, komt er "bericht, dat een dame op Robert in diens woning zit te wachten. Robert, die wacht heeft, draagt deze over aan zijn vriend en begeeft zich naar de dame. Weer teruggekomen in de kazerne worden zij direct bij den generaal geroepen. Het blijkt dat dr. Elko vermóórd is en aangezien men den wissel van Robert heeft gevonden wordt hij van moord ver dacht. Hij ontkent en zegt in den tijd dat hij zijn wacht overgedragen had, een dame op bezoek gehad te hebben, maar wanneer men hem vraagt den naam van de dame te zeggen, weigert hij dit. Werkonen, die reeds vermoedt, waar de schoen wringt, neemt hem mee naar zijn huis en vraagt zijn vrouw, zonder namen te noemen, wat zij doen zou, als zij de dame was. Wanneer zij zegt, dat ze de waarheid zou zeggen, laat hij Robert arresteeren om zoodoende diens onschuld aan het licht te laten komen. Gelukkig voor allen komt het niet tot een proces, want de ware moordenaar houdt het niet langer uit en bekent alles. Dit bëteekent tevens het einde van deze interessante film, waarin goed spel te zien gegeven wordt door Willy Birgel (generaal Werkonen) en Brigitte Horney (als zijn vrouw Maria). In het voorprogramma gaat buiten het gebruikelijke nieuws, een aardig gekleurd filmpje betreffende het leven der dieren. Casino De bekende Deensche filmko- mieken Watt en V2 Watt zijn deze week weer in Casino en nog steéds trekken deze filmsterren heel wat bezoekers. Het is ook niet te verwonderen, want deze beide hee- ren weten de aanwezigen, met hun onnoo- zele gezichten en dolle grappen, altijd weer een gezellig uurtje bezig te houden, waar door men de dagelij ksche beslommeringen een korten tijd gaat vergeten. Zoo ook weer in de film „In het Paradijs". Over den inhoud zullen wij kort zijn. Vóór 100 jaar waren bij het vergaan van een schip dren kelingen terecht gekomen op een eiland en zij hadden van de bewoonde wereld niets meer gehoord. Totdat de bemanning van een vaartuig een flesoh uit het water op pikte en er een brief uit te voorschijn haalde, die gedateerd was 100 jaar geleden en waarin-de drenkelingen bekend hadden gemaakt, dat zij op een eiland terecht wa ren gekomen. De bemanning van het vaar-, tuig tracht nu dit eiland te ontdekken, wat inderdaad gelukt.. De drenkelingen waren daar echter blijkbaar niet aangeko men. want er woonde nu een kleine kolonie, waaronder ook Watt en V* Watt. Het eiland bleek een bijzonder eiland te zün. De kinderen speelden en gooiden daar met paarlen. a.lsof het knikkers zijn! Dit was natuurliik- wat voor de nas aan land ge komen bemanning. Wat er echter verder op het eiland alspeeH. willen wij niet ver klanken. maar wij raden u zelf oons een kijkje te gaan nemen. Naast deze film wordt, nog een uitgebreid bbnrogram- ma vertoond. o 6 Trianon-theater Heinz Rühmann als „onbeduidend radertje" in de machtige machine van een groot bedrijf is in staat u deze week enkele uurtjes van gezonden hu mor te bezorgen. Als gewoonlijk vertolkt hij in de film „De geprolongeerde echtgenoot" de rol van een niet al te heldhaftig optre dend figuur, ditmaal een kantoorbediende. Axel Roth genaamd, die als eenige ambitie heeft, een rustig bestaan te leiden 'tnet zijn jonge vrouw. Promotie maken is voor hem niet een eerezaak, hij werkt er niet voor en troost zijn meer eerzuchtige vrouw met de redeneering, dat bevorderingen op het kan toor, waar hij werkt, niet naar gelang de prestaties gaan, doch op de rij af, de eene maand deze, de volgende geene. En alle pogingen van zijn echtgenoote, om een weinig levendigheid, enthousiasme voor het werk en voor een betere positie bij hem op te wekken, falen. Met het ongelukkige resul taat, dat juist op den dag dat zijn baas hem voor promotie inaanmerking wil laten komen, een telefoongesprek met zijn vrouw over dit onderwerp, waarover eenkleine echtelijke twist was ontstaan, oorzaak wordt van een uitbrander, enuitstel van promotie, tot hij de. volgende maal aan de beurt komt. Wanhopig over een dergelij- ken ongelukkigen samenloop van omstan digheden zet Axel's vrouw, Uschl, een kleine zwendelarij op touw, door een uitnoodiging weg te nemen voor een feest, dat de direc teur van de zaak aan zijn beste vrienden denkt te geven. Axel met een geleende rok, Uschi met een dito avondjurk en een kost baar broche, verschijnen in het elite gezel schap, krijgen de kans, zich in de belang stelling van den directeur in te dringen, doch ondanks de gunstige gelegenheid loopt alles w^er falikant verkeerd af. Axel drinkt te veel en verkondigt tegenover zijn baas zulke futlooze theorieën over een rustig leven, over de' „dwaze aspiraties" van zijn vrouw, dat de gastheer van verdere pogin gen, om hem omhoog te helpen, afziet. Thuisgekomen van deze mislukte poging om Axel wakker te schudden uit zijn indolen tie bemerkt Uschi, dat zij het geleende kost bare broche verloren heeft. De pogingen om het terug te vinden, falen, en zij zijn ge dwongen, een enorme som gelds 'bijeen te brengen om een duplicaat te kupnen koopen. Nu begint eigenlijk de ommekeer in Axel. Hoe de gebeurtenissen zich verder ontwik kelen moet den toeschouwer niet worden onthuld, want juist het onverwachte, dat telkens weer geschiedt, maakt de rest van de film tot een uitstekend geslaagde mengeling van vroolijkheid en ernst, een element dat evenzeer op den voorgrond treedt. Nadat alles misgelcopen is, o.a. het huwelijk tus- schen Axel én Uschi, brengt „de" gebeur tenis van het verhaal, het ontwaken van Axel, die -de zaak per jaar eenige honderd duizenden weet te besparen door een vrij moedige critiek op zijn superieuren, alles weer in het reine. Dit laatste gedeelte van de film is wel he,t allerbeste van het overi gens vlotte onderhoudende verhaal. Heinz Rühmann en Hertha Feiler als Axel en Uschi blijken uitstekende tegenspelers te zijn, een voortreffelijke combinatie in de luchtige comedie. Zeker is deze film een bezoek aan Trianon waard, zooals trouwens de mededeeling, dat dit weer een echte „Heinz Rühmann-film" is,- wel zal waar borgen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2