De strijd in Syrië 82ste Jaargang ZATERDAG 14 JUNI 1941 No. 24912 Nieuwe distributiekaarten Verduisteren Toenemende Engelsche druk De Fransche protestnota De luchtaanvallen op Groot-Brittannië Verspreide berichten Binnenkort wordt tot uitreiking overgegaan Alle kaarten in één boekje Gebak-rantsoen verlaagd STADSNIEUWS 22.04 uur 5.16 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LE8DSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelde- PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd; Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ct-s. - Incassokosten volgens postrecht. .Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woerden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden.ƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) In het communiqué van het Fransche ministerie van Oorlog over de situatie in Syrië wBrdt verklaard, dat de druk van den tegenstander de laatste 24 uur In alle sec toren van het front is versterkt. Aan de kust kon hij tot in de nabijheid van Sidon (Saïda) oprukken, waar de Fransche strijd krachten ondanks de hevigste bombarde menten zoowel van de land- als de zeezijde, blijven stadhouden. Bij Merdz Ajoem kon de tegenstander in een Fransche voorposten stelling vasten voet krijgen. Ten Oosten van den Hermon zijn felle gevechten gaande. De recente beschieting van de haven van Beiroet wordt in dit communiqué bevestigd, evenals de succes volle actie van Fransche luchteenheden tegen gemotoriseerde vijandelijke afdeelin- gen ten Zuiden van Sidon. Divisie-generaal Dentz is bevorderd tot generaal. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Gemeten naar de omstandigheden, waar onder de Fransche defensie in Syrië op gang is gebracht, acht men in politieke kringen hier het verloop tot dusver van de acties voor Frankrijk gunstig. De vraag, of de Franschen op den duur zullen zijn opgewas sen tegen het aanstormen van de Engel- schen, laat men hier open. Men noemt het echter opmerkelijk, dat de Fransche tegen stand er een van 100»/» is en ziet daarin een feit, waaraan ook Engelsche successen, naar de opvatting van de Wilhelmstrasse niets vermogen te veranderen. Een even- tueele overwinning/van de Engelschen in Syrië is volgens de opvatting in politieke kringen alhier zonder beteekenis voor den afloop van den oorlog. Naar uit welingelichte Fransche kringen verluidt, aldus het D.N.B., is de tweede pro testnota der Fransche regeering, die de Fransche ambassadeur in Madrid, Pietri, heeft overhandigd aan den Engelschen am bassadeur, Sir Samuel Hoare, in den meest beslisten vorm gesteld. De Fransche regee- ring stelt in de nota opnieuw bijzonderen prijs op de constateering, dat in Syrië uit sluitend en alleen Franschen strijden. Voorts worden aan de Engelsche regeering de ge vallen ter kennis gebracht, waarin Engel sche gevangenen uitdrukking hebben gege ven aan hun verbazing, dat zij zich in de gevechten tegenover Franschen bevonden. Op grond van deze ondubbelzinnige bewijzen wijst de Fransche regeering in de nota op de scherpste wijze de door Engeland opge geven voorwendsels voor den opmarsch in Syrië van de hand en herhaalt zij haar energiek protest tegen dezen overval. Volgens United Press verluidt te Vichy, dat in de protest-nota indirect de waar schuwing is vervat, dat Frankrijk gedwon gen zal zijn de samenwerking met Duitsch- land uit te breiden en te versterken, indien de Engelsche invasie in Syrië niet gestaakt wordt. Reuter meldt, dat In de protest-nota van Vlchy o.m. wordt verklaard, „dat Frankrijk vóór de ontvangst van nadere ophelderin gen vermijden zal iets te ondernemen, waar door het conflict vergroot of uitgebreid zou kunnen worden. Ingeval het conflict zich echter uitbreidt, zal Frankrijk zich gedwon gen zien de noodige maatregelen te nemen voor de verdediging van zijn gebieden". Naar uit het Reuterberieht blijkt heeft de Brrifxhe regeering hef Fransche protest van de hand gewezen en V.chy uitgenoodigd den Franschen troepen in Syrië instructie te geven den tegenstand tegen de BriUche maatregelen op te geven. DE ITALIAANSCHE DIPLOMATEN VERLATEN SYRIË. De correspondent van United Press te Alexandrotte seint: De Italiaansche consul-generaal te Bei roet is met Italiaansche diplomaten hier aangekomen. Naar verluidt zullen alle Italiaansche di plomatieke ambtenaren uit Syrië worden teruggeroepen, /e gaan naar Isstamboel om zich vandaar naar Italië te begeven. LOYAUTEITSBETUIGINGEN VOOR VICHY. Het D.N.B. meldt uit Vichy: De gooverneur van het eiland Reunion heeft aan den Franschen minister van ko loniën. vice-admiraal Piaton. een telegram gezonden, waarin hij de aanhankelijkheid en trouw van deze Fransche kolonie in den Indisohen Oceaan opnieuw tot uitdrukking brengt. Teneinde de verbinding met de Fransche kolonie Somaililand, die sedert maanden door de Engelschen wordt geblokkeerd, te handhaven, heeft de Fransche regeering, naar thans wordt medegedeeld, een gere- gelden vliegdienst ingesteld, die gemeen schappelijk door de Fransche luchtvaart maatschappij Air France, het Fransche luchtwapen en de marine onderhouden zal worden In de maand Mei zijn drie vluchten gemaakt. Het legioen van Madagascar verzekert on beperkt achter den person en het werk van den maarschalk te staan. Het veroordeelt iedere dissidentie. Het bevestigd zijn hechte voornemen om met alle ten dienst staande middelen bij te dragen tot de verdediging er integriteit van het Fransche koloniale rijk. Deze boodschap heeft de voorzitter van het Fransche frontstrijderslegioen op Ma- agascar aan den gouverneur-generaal van Madagascar gezonden. Te Marseille heeft het Fransche legioen van frontstrijders een solidariteitsbetooging gehouden voor de strijders in Syrië en in een tlegTam va naanhankelijkheid aan maarschalk Pétain de verzekering gegeven, dat zij bereid zijn voor de eenheid van het imperium te strijden. Naar de Londensche berichtendienst meldt, zijn in eMl 5400 personen gedood in Groot- Brittannië door luchtaanvallen. Gewond werden 5200 menschen. In de maand Mei hebben, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, Duitsche jacht vliegtuigen aan het luchtfront boven Enge land in den strijd tegen Britsche jagers 57 overwinningen behaald. Hierbij werden 41 Spitfire en 16 Hurricane toestellen neerge schoten. De verliezen aan Duitsche jacht vliegtuigen aan het Britsche front bedroe gen in dezelfde maand 17 vliegtuigen. NIEUWE GLIJDENDE LOONSCHAAL IN ITALIË. Maatregelen, genomen op bevel van den Duce, brengen in Italië de salarissen op het peil der huidige kosten van levensonder houd, -waarbij Tekening gehouden wordt met de gezinslasten van den werknemer. Opzettelijk heeft men een algemeene loons- verhooging vermeden, daar deze het prijs peil zou hebben verhoogd ondanks de voortdurende strenge controle. Deze maat regelen komen millioenen ten goede, die er terstond van zullen profiteeren. Zij ver- hoogen de loonen in verhouding tot het aantal kinderen. NIEUWE FRANSCHE JODENWETTEN. Naar de secretaris-generaal voor Joodsche vraagstukken Vallat, mededeelt, verschij nen heden in het Fransche staatsblad twee omvangrijke wetten, waarvan de eer ste aanmerkelijke verzwaringen van de thans geldende Jodenwetten bevat en de tweede een algemeene telling van de Joden in geheel Frankrijk gelast. De verscherping bestaat hierin, dat tal rijke beroepen; vooral in het bank-, beurs en makelaarsbedrijf, voortaan niet meer voor Joden toegankelijk zijn. Een volstrekt verbod bestaat ook voor alle takken van werkzaamheid, die met radio, pers en film verband houden. Voorts wordt een nume rus cluasus voor Joodsche studenten inge voerd. Voor de pers heeft Vallat de nieuwe maatregelen toegelicht en verklaard, dat de definitieve oplossing van het Joodsche vraagstuk in Frankrijk pas na den oorlog kan worden bereikt, daar het thans onmo gelijk is de op Fransch gebied woonachtige Joden te evacueeren. (D.N3.) V. S. LATEN DRIE DEENSCHE SCHEPEN VAREN. De bladen melden, dat drie in beslag ge nomen Deensche schepen „Norden", „Olym- pia" en „Columbia" binnenkort door de re geering der Vereenigde Staten aan de Uni ted States Line in gebruik zullen worden gegeven, welke maatschappij ze tusschen de Canadeesche havens aan de Oostkust en Australië en Nieuw-Zeeland zal laten va ren. Samen met nog niet genoemde sche pen zullen zij zes booten van een Britsche maatschappij vervangen, die voor de vaart op Engeland noodig zijn. 'Het is nog niet zeker, aldus de bladen, of de schepen onder Amerikaansche dan wel onder neutrale vlag zullen varen. Tevens wordt gemeld, dat de Amerikaansche regeering van de United Fruit Line twee koelschepen heeft gevorderd, die onder Amerikaansche vlag tusschen Nieuw Zeeland en de Oostelijke havens der V. S. of Canada zullen varen en hoofdzakelijk Nieuw-Zeelandsche kaas zul len vervoeren. (D.NJ3.) DE MALEISCHE STATEN. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Het te Bangkok verschijnende dagblad Krangdeb Varasab meldt, dat de Maleische staten in geval van oorlog onder toezicht van de Vereenigde Staten zouden worden geplaatst. Dit bericht, dat volgens hier ontvangen inlichtingen met het oog op de veelomvat tende militaire voorbereidingen op het Ma leische schiereiland te Bangkok allerwege het grootste opzien heeft gewekt, wordt door genoemd blad aangevuld met de me- dedeeling, dat de gouverneur Sir Shenton Thomas, reeds dienovereenkomstig instruc ties aan de plaatselijke autoriteiten heeft gegeven en de Maleische bevolking heeft De secretaris-generaal van de departe menten van landbouw en visscherij en van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat dezer dagen op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend te maken data tot de uitreiking van nieuwe distributiekaarten zal worden overgegaan. Zooals bekend werden bij vorige uitrei kingen aan kinderen beneden den leeftijd van 4 jaar halve kaarten voor vleesch, brood en aardappelen en bovendien een papkaart verstrekt, terwijl voorts kinderen van vier jaar en ouder, alsook volwassenen heele kaarten ontvingen. Ten einde de uitreiking zoo vlot mogelijk te doen verloopen zijn ditmaal de kaarten tot stellen vereenigd, welke als volgt wor den uitgereikt: Aan volwassenen en kinderen, die op 1 Juli 1941 reeds 4 jaar of ouder zijn: 1 stel kaarten a, bestaande uit: 1 vleeschkaart (blad al), 1 broodkaart (bladen a2 en a), 1 kaart liversen (blad a4) 1 kaart algemeen (blad a5). Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 nog geen 4 jaar oud zijn: 1 stel kaarten b, be staande uit: i/2 vleeschkaart en 1 papkaart (blad bl), V2 broodkaart (blad b2), 1 kaart diversen (blad b3), 1 kaart algemeen (blad b4). Bovendien wordt aan kinderen, die op 1 Juli 1941 14 jaar of ouder, doch nog geen 21 jaar oud zijn extra uitgereikt: 1 kaart e (1/5 broodkaart). Voorts worden aan jonge kinderen nog zeepbonkaartjes uitgereikt en wel als volgt: aan kinderen, die op 1 Juli 1941 nog geen 2 jaar oud zijn: 1 kaart, bestaande uit: 6 bonnen voor zeep en 6 bonnen voor toilet zeep. Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 2 jaar of ouder, doch nog geen 8 jaar oud zijn: 1 kaart'q, bestaande uit: 6 bonnen voor zeep. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor het gemak van het publiek thans ook bepaalde bonnen zijn gedrukt voor kaas en eieren, die op de kaart „diversen" van de stellen a. en b. voorkomen. Deze kaart „diversen" bestaan verder uit de bonnen voor bloem, waarvoor vroeger een aparte bloemkaart bestond, alsmede uit een aan tal bonnen gemerkt met „reserve". De met „reserve" gemerkte bonnen zullen worden aangewezen voor het koopen van aardap pelen. Op de kaart voor „diversen" van stel b, welke aan kinderen beneden vier jaar wordt uitgereikt, komt slechts de helft van het aantal bonnen voor aardappelen van de kaart voor „diversen" van stel a. voor. Tegelijk met deze uitreiking zullen ook bonkaartenstellen worden uitgereikt voor hen, die zwaren of zeer zwaren arbeid ver richten. Deze personen ontvangen: indien zware arbeid wordt verricht: 1 stel kaarten c. be staande uit: y2 vleeschkaart, V2 aardap- pelkaart, reserve) (blad cl), y2 vetkaart y2 broodkaart (blad c2). Indien zeer zware arbeid wordt verricht: 1 stel kaarten d., iy2 vleeschkaart (bladen dl en d2), 2 vetkaarten en 1 aardappelkaart (blad d3), 1 broodkaart (bladen d4 en d5). Ten slotte wordt medegedeeld dat de uit reiking van de nieuwe boter- en vetkaarten op een later tijdstip zal plaats vinden. HUISSLACHTINGEN EN PLUIMVEE HOUDERS. Degenen, die huisslachtingen verrichten of verricht hebben en de pluimveehouders, die voor kippenvoer in aanmerking willen komen, dienen alle distributiekaarten van zichzelf, hun gezinsleden en inwonend per soneel, gezamenlijk mede te brengen, ten einde de noodige aanteekeningen op deze kaarten aan te laten brengen, waarbij dan tevens het vereischte aantal vleesch- en eierbonnen van de boekjes zal worden ver wijderd. DE BROODKAART GEWIJZIGD. Zooals men in vorenstaande bekendma king kan lezen, ontvangt het publiek dit maal niet, zooals den vorigen keer, een pakje losse kaarten, maar boekjes, die alle kaarten en bonnen bevatten, welke voor één persoon noodig zijn. Dat is wel zoo handig. De uitreiking kan hierdoor nog vlotter gaan en er is ook min der kans-op abuizen. Daarbij zijn de kaar ten voorzoover dat mogelijk was, vereen voudigd. De broodkaart bijvoorbeeld is aan merkelijk kleiner geworden door in voeren van bonnen, welke recht geven op vier rantsoenen, dat is dus 4 x 100 gr. brood. Aangezien een half brood 400 gram weegt, zal men dus op een van bovenbedoelde bonnen een half brood kunnen koopen. Daarnaast blijft er ook een aantal bonnen van 100 gram bestaan. De geheele broodkaart is gesplitst in twee bonbladen. Van elk nummer zul len 4 bonnen elk recht geven op 4 rantsoenen en 4 bonnen elk op 1 rant soen. Ook de bonkaart „algemeen" is aanzienlijk verkleind, terwijl de bloem- kaas- en eieren-bonnen, met die voor aardappelen, vereenigd zijn op een kaart „diversen". Men behoeft zich dus in het vervolg niet meer af te vra gen of een bepaalde bon nu eigenlijk voor kaas of koffie is. Verder is de vleeschkaart voor kin deren gecombineerd met de halve papkaart, zoodat er minder kans be staat, dat deze laatste zoek raakt. AI met al beteekent de invoering van deze bonboekjes een verbetering. Mocht men echter de voorkeur geven aan losse kaarten, dan is er geen bezwaar tegen, dat ze gescheiden worden. INGAANDE MAANDAG A.S. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: Bij den aanvang van de distributie van gebak e.d. werden de hoeveelheden der ver schillende gebaiksoorten voorloopig vastge steld. Het is echter in de practijk gebleken, dat deze rantsoenen te hoog waren, zoodat de bakkers niet in de gelegenheid zijn op de van hun klanten in ontvangst genomen bonnen weer eèn voldoende hoeveelheid bloem en meel te betrekken. In verband met het bovenstaande zijn de getoakrantscenen gewijzigd. Een rantsoen gebak omvat in den vervolge voor de hierna genoemde bak kerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits of wafels 75 gram, andere koekjes 75 gram, speculaas 140 gram, ontbijtkoek 140 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v, boterletter) 500 gram, taart of gebakjes 600 gram. De rantsoenen voor de andere gebak- soorten, dan de hierboven genoemde, wor den berekend naar de daarin verwerkte hoeveelheid bloem of meel. Daarbij komt een rantsoen overeen met 70 gram meel of bloem. Bovenstaande wijziging gaat In op Maan dag 16 Juni a.s. aangespoord rust en orde te bewaren, in dien deze ernstige situatie zich mocht voor doen. HET ROEMEENSCHE LEGIONNAIRS PROCES. In het proces der Roemeensche legion- nairs heeft de vertegenwoordiger van het O.M., generaal Son, het woord gevoerd. Hij verklaarde alle aanwezige en afwezige ver dachten schuldig aan bewuste voorbereiding en uitvoering van een opstand tegen de staatsmacht. Slechts bij den gewezen ge zant te Berlijn, Greceanu, den gepension- neerd generaal Mehedintz en de echtge- nbote van den voormaligeri minister- van buitenlandsche zaken Sturdza, zijn geen bewijzen van schuld aanwezig. Voorts ver klaarde de fiscaal, dat- van de tien voort vluchtige verdachten de gewezen plaats vervangend premier en commandant van de legionnaire beweging Horia Sima, het zwaarst is belast. (D.N.B.). JEUGD - ARBEIDSBEMIDDELING Bespreking met filmvertooning in Luxor-Theater. Wanneer ge: vóór 31 December 1941 veertien jaar oud wordt, of: reeds veertien jaar zijt geworden; en den eenentwintigjarigen leeftijd nog niet bereikt hebt; zonder passend werk zijt gekomen: dan is alles wat -hieronder geschreven staat voor U bestemd. De chef van de afdeeling „Jeugdbemidde- ling van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer J. A. A. Diening, schrijft ons n.l.: Wat is het doel van de arbeidsbemiddelingl De Arbeidsbemiddeling is in het leven geroepen om voor u, die momenteel zonder werk zijt gekomen, of die uit het beroep, dat ge thans uitoefent wilt over gaan in een ander, te trachten een passenden werk kring te zoeken. Hoe moet dat in de prak tijk gaan? De werkgevers, welke arbeidskrachten zoeken, zullen deze op de eerste plaats daar zoeken, waar zij een zoo volledig mogel.ke opgave aantreffen van beschikbare arbeids krachten. Het Bemiddelingsbureau verzamelt deze beschikbare arbeidskrachten, deelt ze in en houdt ze als het ware voor aanbieding aan werkgevers gereed. De werkgevers zullen zich voor deze ver zameling alleen dan interesseeren, wanneer hun verschillende aanvragen om arbeids krachten prompt iederen keer opnieuw worden voldaan, en wel zóó voldaan, dat zij tevreden kunnen zijn. Om dit te bereiken, moet het aanbod /an arb- dskrachten (en daardoor de mogelijkheid tot kiezen) groot zijn. Dit beteekent dus: hoe meer inge schreven arbeidskrachten, des te completer wordt de verzameling, des te grooter wordt de kans. dat de vraag naar arbeidskrachten stijgt en blijft stijgen. Tegelijk stijgt de „concurrentie" tusschen de arbeidskrachten. Afgezien van de voor- deelen, welke in dit feit zijn gelegen voor de werknemers zelf (zij zullen zich, bewust van die concurrentie, des te meer inspan nen goed werk te leveren), valt er nog te bedenken, dat die concurrentie nooit on aangenaam zal kunnen worden, wanneer ook de vraag naar werknemers blijft stii gen. Het groote voordeel voor u persoonlijk is hierin gelegen, dat ge, door u te laten in schrijven een betera kans maakt geplaatst te worden bij die vergroote vraag naar werkkrachten. Uw conclusie, in uw eigen voordeel, zal dus zijn, dat ge u zult laten inschrijven aan het Gewestelijk Arbeidsbureau. Maar., wij Nederlanders gaan nu eenmaal niet over eén nacht ijs Wij willen u- in de gelegen heid stellen over de Arb°idsbemi^.'J«ling alle inlichtingen te verkrijgen, het laatste nieuws te hooren, bij u opgekomen vragen te stellen en te laten beantwoorden. Daartoe hebben wij een bijeenkomst ge organiseerd in het Luxor-theater, op Woensdag 18 Juni 1941. Toegang: gratis voor alle werkzoekende jongemannen en jongens m den leeftijd van 14 tot en met 20 jaar. Voorwaarde van intree: 1. vertoon van distributiestamkaart; 2. afgifte van een briefje waarop (van te voren thuis in orde maken!) Naam, adres, geboortejaar, be roep. De zaal gaat open om 4 uur. Om precies half vijf wordt begonnen en wordt aan nie mand meer toegang verleend. W(j kunnen ongeveer 500 jongens plaatsen in de zaal, zorgt tijdig aanwezig te zijn. Programma: bespreking en gelegenheid tot vragen stellen (1 aU/2 uur in totaal). Film vertooning gedurende ongeveer 1 uur. Ook inwoners van 14 tot en met 20 jaar van de randgemeenten zijn welkom. van heden- en Zondagavond tot resp. morgen- en Maandagochtend V. De maan komt vannacht om 1.14 uur op, gaat morgenoch tend om 12.17 onder, komt dan morgennacht om 1.37 weer op, om ten slotte Maandag om 13.24 uur weer onder te gaan (laatste kwartier). J Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland De moord te Rijsbergen (Gemengd, 3de Blad). Er mag gezeild worden op het Sneekermeer (Sport, 3de Blad). Buitenland De strijd in Syrië (1ste Blad). MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1