BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad 82sfe Jaarpna De voedselvoorziening Vaste percentages voor afschrijvingen Vergadering Nederlandsche slagershond Noordoostpolder wordt „Urkerland" NIEUWS UIT DEN NOORD-OOST POLDER. Botters, zoo juist geschut in de nieuwe schutsluis „de Voorst" nabij Vollenhove, op weg den polder in. Polygoon GitöO'i'E OPPERVLAKTEN zijn beplant met erw ten en boonen, het volksvoedsel bij uitnemendheid. Een erwtenveld in den Wieringermeerpolder wordt met ^ehulp van een speciale machine gewied. De arbeider rechts stuurt de machine tusschen de op regels staande erwten door. Polygoon DE FÜHRER ONTVING KONING BORIS VAN BOELGARIJE. De Führer ontving op 7 Juni j.l. in tegenwoordigheid van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop Koning Boris van Boelgarije voor een bezoek,. XHoffmann)t DE STRIJD OM KRETA. Opmarsch van Duitsche bergjagers naar Kandia op den dag van de inneming van de hoofdstad van Kreta. Duitsche pioniers bij het opruimen yjan een mij i) versperring. Orbis-Holland DE EEUWENOUDE DOMKERK TE UTRECHT krijgt een nieuwe dakbedekking, waarvoor groote hoeveelheden leien benoodigd zijn. Een hoekje van het dak, dat reeds van nieuwe leien voorzien is. Polygoon ALGBMEBNE ADVIEZEN VERSTREKT. In een circulaire aan de voorzitters en leden van de streekcommissle voor de al gemeene voedselvoorziening zegt de voor zitter van de gewesten Zuid- en Noord- Holland, de heer Slob o.m.: Wil het Nederlandsche volk weer onaf hankelijk zijn en vrijheid van handelen verkrijgen, dan moet het toonen onder Gods zegen in staat te zijn voor eigen onderhoud te kunnen zorgen en eigen welvaart te ver zekeren. En welke maatregelen kunnen dit doel bevorderen? Allereerst een juist begrip van den ernst van den toestand bij de leden van de bestu ren van de vier landbouworganisaties; de christelijke boeren- en tuinder\bond, de Katholieke land- en tuinbouwbond, het Nederlandsche Agrarisch front en het Ne- derlandsch landbouwcomité. Zij moeten alle groote en kleine geschillen uit vroegere dagen loslaten en vergeten; en loyaal, enthousiast en vol geestdrift samen werken in het belang van dit ééne groote nationale doel: de algemeene voedselvoor ziening voor ons geheele Nederlandsche Volk. Zij moeten leven uit de gedachte, dat hun levensdoel niet mag zijn enkel om uit de exploitatie van eigen boerderij zooveel be- drijfs-winst. te maken, dat zij inAvidueel daarvan met hun gezin behoorlijk kunnen rondkomen, doch dat zij zijn leden van één volk, burgers van Nederland en in hun bedrijf een hoogeren plicht hebben te ver vullen jegens hun landgenooten en hun vaderland. Daarom moet er ook zij een goede gezind heid en ernstige wil om elkaar te helpen net raad en voorlichting bij de bewerking van het land en de verzorging van het vee, van de gewassen en met de daad bij het aan elkaar uitleenen van landbouwmachi nes en werktuigen en paarden voor vervoer Van gras en landbouwproducten en de be werking van den akker. Van de veehouders wordt verwacht dat lij zullen meehelpen om de grootst moge lijke opbrengst te verkrijgen van onzen Ne- ierlandschen bodem door een verstandig iebruik van het weiland. Allereerst door het vee op vaste tijden te verkampen, want door toepassing van act omweidsysteem verkrijgt men gras van ietere kwaliteit, waardoor de melkopbrengst 'an het vee hooger wordt. Ook wordt de hoeveelheid gras daardoor 'ergroot en de bestrijding van boterbloe men en ander onkruid zeer vergemakkelijkt terwijl tevens de mogelijkheid grooter wordt om nog wat gras te bewaren voor winter- voer. Het gras moet in den hooitijd niet te laat worden gemaaid en als het kan wor den bewerkt in een z.g. grasdrogerij, een inrichting voor het kunstmatig drogen en malen van gras en klaver of indien dit niet mogelijk is worden geënsileerd, d.- w.z. ingekuild in een grassilo naar de Fin- sche methode, welke gemakkelijk is en met zekerheid een goed product oplevert. Blijven er nog overwegende bezwaren om de bovengenoemde methoden toe te passen, dan moet het gras in de natuur worden ge hooid; eerst vroegtijdig worden gemaaid, teneinde een product met veel eiwit en weinig ruw-vezel te verkrijgen en daarna op ruiters worden gedroogd. Om goed ruiterhool te maken zijn per hectare gras-hooi ongeveer 40 vierpootrui- ters noodig, waarvan de kosten van aan schaffing niet groot zijn, in ieder geval brengt het geld hiervoor besteed, hooge rente op. Het gemaaide gras laat men ongeveer 5 dagen in het zwad liggen, daarna wordt dit op de ruiters gezet en na verloop van 3 a 4 weken binnengereden. De mest van het opgestalde vee en vooral de urine moet goed worden gewonnen en bewaard en oordeelkundig gebruikt voor verbetering van het weideland. De urine van de landbouwdieren bevat een hoog percentage aan plantenvoedende stoffen en het is heelemaal verkeerd om deze gier te verzamelen en te bewaren op een mesthoop achter de boerderij of in een kuil in den grond, want dan gaat het stik stofgedeelte voor meer dan de helft ver loren doordat de ammoniak vervluchtigt; ook het uitstrooien op het weiland moet gebeuren bij windstilte, bedekte lucht en regenachtig weer. De beste bewaarplaats van de urine is een gierkelder van beton of steen. De bouw daarvan is op een veehouders- bedrijf even noodig als een grassilo, maar in onzen tijd nog al kostbaar en de noodige grondstoffen zijn moeilijk te verkrijgen. Daarom zijn van overheidswege reeds .maatregelen getroffen, waarbij technische medewerking en financieele steun in uit zicht gesteld wordt aan ieder, die zich aanmeldt voor den bouw van een gierkel der of grassilo en voor steun in aanmer king komt. De van overheidswege te verstrekken bij drage zal voor het maken van een gras silo waarschijnlijk zijn hoogstens een derde van de tegenwoordige bouwkosten, terwijl hi Noordholland, om het bouwen van gier- kelders te stimuleeren, voor ten hoogste drie vierde der bouwkosten tegen bil lijke rente een voorschot zal worden ver leend door de provincie en de gemeente, af te bet&lsii in vjji JsKêh- Van de akkerbouwers wordt verwacht, dat zij hun bouwland desnoods met hulp en medewerking van hun buren of vrienden-akkerbouwers goed zullen be werken, bezaaien en beplanten met goedge keurd zaad en poters en planten van de beste soort; de gewassen behoorlijk verzor gen en bemesten en straks hun uiterste best zullen doen om hl den nazomer een goeden oogst te verkrijgen. In het najaar zal gedacht moeten worden aan diverse vlinderbloemige gewassen, wel ke als nagewas kunnen worden geteeld. De graangewassen moeten als ze rijp zul len zijn geworden, niet op hokken doch op tollen worden gedroogd; het bietenblad en de bietenkoppen moeten worden gewas- schen en gedroogd of gekuild om in den winter als veevoeder te kunnen worden ge bruikt. Nu de jachtgeweren door de politie zijn ingenomen, moeten de akkerbouwers pro- beeren de groote schade, welke duiven en kraaien en musschen kunnen aanrichten, te voorkomen door gebruik te maken van vangkooien voor huismusschen, waarover de Plantenziektenkundige dienst te Wage- ningen een nieuw vlugschrift heeft uitge geven en een fabrikant reeds een model in den handel heeft gebracht, waarmee 10 a 20 stuks per dag kunnen worden gevangen, terwijl de prijs (f. 3.90 zonder verzendkos ten) redelijk is te noemen. Ook is een vuurwerkvogelverschrikker in den handel gebracht, welk apparaat zeer geschikt zal zijn voor het verjagen van spreeuwen uit de kersenboomgaarden en de musschen uit de tarwevelden, wanneer althans de politie-autoriteiten het gebruik van dit nuttige instrument willen toe staan. ONAFHANKELIJK VAN DE GEMAAKTE WINST. Naar wü officieel ten Departemente van Financiën vernemen, zijn er zeer binnen kort nadere regelingen te verwachten, als aanvulling op het besluit betreffende de nieuwe Inkomstenbelasting, houdende richtlijnen ten aanzien van de afschrijvin gen bij bedrijven en ondernemingen, Hier bij zullen bepaalde percentages worden vastgelegd. Deze percentages zullen geen enkel verband houden met den omvang van de gemaakte winst. Vad. HET CREMATORIUM TE ZWOLLE. De gemeenteraad van Zwolle heeft met 14 tegen 10 stemmen goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. om een ge deelte van het landgoed Kranenburg, ter grootte van 37.800 vierkante meter, te ver- koopen aan de vereeniging voor faculta- tievel ijkverbranding voor f. 11.750, ten einde hier een crematorium met colomba- rlajp en urnen tuin te stichten. WELDRA UNIFORME PRIJZEN IN DE SLAGERSWINKELS. Gistermorgen is het tweedaagsche con gres van den Nederlandschen slagershond te Utrecht voortgezet met de algemeene jaarvergadering, gehouden In de groote zaal van „Tivoli". ,De voorzitter van den bond, de heer Weima uit Leeuwarden, heette de talrijke aanwezigen welkom en schetste in zijn uit voerige openingsrede de moeilijkheden van het afgeloopen jaar. Teel moeite is er van de zijde van het organiseerend bedrijfsleven gedaan om tot een gunstiger prijsregeling te ko men en er bestaat thans inderdaad gegronde hoop, dat de voor het ge heele land spoedig vast te stellen uni forme prijzen de bestaansmogelijkheid van den slager werkelijk zullen verrui men (applaus) Verbetering van de bestaande voorwaar den van den slager en betere bedrijfsuit- komsten zullen in de komende maanden verder gevonden moeten worden in verla ging van de bedrijfskosten, waaronder de vaste en overheidslasten nog steeds het be langrijkste aandeel hebben. Het streven van den bond is er op gericht zoo mogelijk te komen tot afschaffing van de op het vleesch drukkende kosten van accijns, ver mindering van keur- en slachtrechten etc. Bij monde van den voorzitter werd den aftredenden bondspenningmeester, den heer H. C. Bille, die van de oprichting van den bond af tot óp heden zulk een voor treffelijk werk heeft verricht getuige zijn eerelldmaatschap van 1917 af en die thans aftreedt, de bondsplaquette aan geboden, terwijl het bestuurslid, de heer J. P. van der Veer, eveneens aftredend, tot tot eerelid werd benoemd (bij acclamatie). De vergadering gaf vervolgens het hoofd bestuur machtiging een voorstel uit te wer ken in verband met de plannen tot fusie tusschen de bestaande, landelijke slagers bonden. Vervolgens kwamen aan de orde de voorstellen van de afdeelingen. De door het hoofdbestuur uitgebrachte prae-advie- zen werden alle aangenomen. Ten slotte had de bestuursverkiezing plaats. Als ondervoorzitter werd herkozen de heer M. v. d. Lee. Als penningmeester werd gekozen in de plaats van den heer H. C. Bille de heer H. W. Bille. Na de rondvraag «loot de voorzitter het ctwjgres. HET HOOFDDORP ZAL „NAGELE" HEETEN. Nu de Noordoostpolder steeds meer tot zijn eigenlijke bestemming nadert, wordt de kwestie der naamgeving actuéel. Er zijn verschillende veronderstellingen geuit voor namen, die het meest in aanmerking zou den komen voor de dorpen, kanalen, vaar ten en gemalen, zonder dat men hierop van officieele zijde heeft gereageerd. Thans is echter een rapport verschenen, houdende „een eerste suggestie van naam geving aan de voornaamste elementen in den Noordoostelijken polder". Wij mochten hier inzage van nemen en er een en ander uit overnemen, mits daarbij werd vermeld, dat het plan de officieele goedkeuring nog behoeft. Door deze naamgeving worden tal van historische bijzonderheden ook voor het nageslacht bewaard. Dat voorgesteld wordt den geheelen pol der „Urkerland" te noemen, is reeds vrij wel algemeen bekend. Aan de gemalen zou men de plannen der inpoldering, n.l. Buma voor het gemaal bij Lemmer-, de oprichter van de Zuiderzeevereeniging in 1886, Vis sering, voor het gemaal bij Urk, naar mr. G. Vissering, die de plannen vooral econo misch en financieel heeft verdedigd, en Smeenge; voor het gemaal bij Voorst, naar mr. Harm Smeenge, die zich vooral in meer populairen zin aan de propaganda voor de verwezenlijking van den polder heeft gewijd. De bevolkingskernen zullen namen krij gen van vroeger bestaand hebbende plaat sen in het gebied van den polder. Als zoo danig zullen Ens en Emmeleroord op Schokland blijven bestaan. Het hoofddorp, op de kruising van de vaart en den weg van Urk naar Zwolle, en den weg van Kampen naar Lemmer, zal Nagele worden genoemd, naar Nakala, dat hier omstreeks het jaar 1000 moet hebben gelegen. Meer Noordoostelijk, op het snijpunt van de wegen van Steenwijk en Zwolle naar Urk, is Muinhuizen geprojecteerd, naar het vroe gere Maenhuysen genoemd, dat niet ver van Emmelèroord moet hebben gelegen. Aan den straatweg van Urk naar Lemmer, Noordwestelijk van Nagele, komt, volgens het plan Ruthne te liggen. Voorts wil men de namen Espel en Algodel- weer in eere herstellen, naar .dorpen, die vroeger op het toen veel grootere eiland Urk moeten heb ben gelegen.. Espel is geprojecteerd onge veer halverwege Urk en Schokland. Even voorbij Schokland zou dan het dorp Kam- perzand komen te liggen op het thans be staande Kamperzand. Aan de kern, aan den Kulnderweg, tusschen Nagele en Kuin- re, zou eerst de naam Veenhulzen zijn ge geven, doch daar deze naam reeds bestaat heeft men de voorkeur gegeven aan Kuin- derveen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5