STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN 1EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 12 Juni 1941 OFFICIEELE KENNISGEVING VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN Binnenland De ontbinding van den Opbouwdienst Twee beruchte inbrekers in de val geloopen ADRES DER VER. „OUD LEIDEN" Inzake de Molensteegbrug. Inzake de Molensteegbrug is het volgende adres aan den Raad onzer gemeente ver zonden: Naar aanleiding van het nader voorstel van B. en W. tot verlaging van de Molen steegbrug, verporlopft zich het bestuur van de vereenlging „Oud-Lelden" zlclr met het volgende tot Utven Raad te wenden. Omdat in oude tijden de scheepvaart route dóór Lelden ging,elschte de scheep vaart in de stad hoog gebouwde bruggen, voor zoover deze niet beweegbaar waren. Hieraan Is het te danken, dat de Molen steegbrug over de Vliet als onderdeel van de Zuidverbinding Nieuwe Rijn, Steen- schuur, Rapenburg en Vliet zulk een sohoonen vorm heeft. Met de Molensteegbrug, samengegroeid met haar omgeving, Is ons een brug be waard gebleven, die het stadsbeeld, vooral wanneer het eenige jaren geleden geplante geboomte wat Is gegroeid, op typisch Hol- landsche wijze verfraait en welke Iedere andere stad ons kan benijden. Wanneer het mogelijk is deze brug in haar oorspronke- lijken staat te behouden, zou dit voor onze stad van belang zijn. Ook indien de brug slechts voor een ge deelte wordt verlaagd zal het typische ka rakter van de brug evenzeer verloren gaan. Dat het verkeer de verlaging van de brug zou eischen het is blijkens het voorstel aan Uwen Raad de eenige reden van de voorgestelde verlaging zal moeilijk kun nen worden betoogd, nu zelfs de officleele Verkeerseommissle de noodzakelijkheid van de verlaging niet inziet. Voor zooveel hekend ls de firma Sijthoff de voornaamste belanghebbende. Deze firma heeft bij monde van haren Directeur des gevraagd verklaard, dat zij op de voorge stelde verlaging geenerlel prijs stelt. Het bestuur meent dan ook, dat er alle reden is om deze karakteristieke brug, die het voorgeslacht ons in haar oorspronkelij- ken vorm heeft nagelaten, ln dezen staat te behouden en zoodanig te herstellen, dat zij in de toekomst hecht en sterk behouden blijft in het Leidsche stadsbeeld. Het is dan ook op dezen grond, dat het bestuur van de vereenlging „Oud-Leiden" Uwen Raad beleefd verzoekt het voorstel van B. en W. om gelden ter beschikking te Stallen tot verlaging van de Molensteegbrug, niet aan te nemen en te besluiten aan deze brug uitsluitend de noodzakelijke herstel lingen te doen aanbrengen. LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ. Uitbreiding. Zooals B. en W. in hun voorstel betreffen de de uitvoering door de N.V. Leidsche Duin water Maatschappij van verschillende wer ken voor de uitbreiding en verbetering van de waterwinningsmiddelan in de duinen on der de gemeenten Wassenaar en Katwijk mededeelden (1937), heeft de Maatschappij aanzienlijk meer duinterrein noodlg dan waarover zij de besohikktag heeft. Met het Rijk waren dan ook reeds onderhandelingen gaande over de uitgifte in erfpacht van duingronden. Deze onderhandelingen heb ben veel tijd gevorderd. Ten slotte is met het Rijk overeenstemming bereikt over erf- paohtsuitglfte voor tweeërlei doeleinden, n.l. voor bescherming van den watervang van de L. D. M. en voor de uitbreiding van het waterwinningsgebled. Voor de bescherming van den watervang zal in erfpacht worden verkregen het ter rein onder Katwijk, gelegen tusschen het kanaal der L. D. M. en den Wassenaarschen weg, groot pl.m. 40.58.20 H.A., tegen een jaarlijkschen canon van f.50 per H.A. voor den tijd van 13 Vb jaar, gerekend te zijn in gegaan op 1 Juli 1939, met dien verstande, dat de gemeente bevoegd is na beëindiging van dezen termijn de erfpacht met 25 jaren te verlengen. Voor de waterwinning zal het Rijk in erf- paoht afstaan een pl.m. 100 M. breede strook dulngrond, ten minste groot plsn. 63 HA., gelegen onder Katwijk en Wassenaar aan weerszijden van de transportleiding, in wel ken grond bronnen zullen worden aange- bradht. De erfpachtsuitgifte van het onder Kat wijk gelegen gedeelte, groot ten minste 29 H.A., geschiedt voor den tijd van 15 jaren, gerekend te zijn ingegaan 1 Januari 1940, en zal eindigen 31 December 1954, tegen een jaarlijkschen canon van f. 3.300 vrij geld, met dien verstande, dat voor elke bron voor oppervlaktewater, welke in het erfpachts terrein wordt aangebracht, boven het aan tal van dertig, waartoe de uitgifte strekt, de canon zal worden verhoogd met een be drag van f.50 per'jaar en per bron, boven vermeld aantal, in te gaan op 1 Januari van het jaar volgende op dat, waarin deze bron in bedrijf komt. De erfpachtsuitgifte van het onder Was senaar gelegen gedeelte, met een minimum oppervlakte van 34 H.A., geschiedt tegen een canon van f. 1.760, met dien verstande, dat voor elke bron, welke erin wordt aange bracht boven het aantal van 16, de canon met f.50 per jaar en per bron wordt ver hoogd. Deze erfpachtsuitgifte geschiedt eveneens voor den tijd van 15 jaren, gere kend te zijn ingegaan op 1 Januari 1940. CLUBAVOND VER. „NATUURGENOT". In Hotel „Centraal" hield de Aquarium- ei. Terrariumhoudersvereeniging „Natuur genot" haar maandelijkschen clubavond. Na afwikkeling van het huishoudelijke gedeelte w.o. ballottage en bespreking van de jaar vergadering van den Ned. Bond van Aqua- riumhoudersvereenigingen in September a.s. te Arnhem, ondervroeg de voorzitter eenige leden over verschillende onderwerpen, de liefhebberij betreffende. Behandeld werden o.m.: het gebruik van ersatz-stopverf bij aquaria, en het kweeken van tropische visschen in dezen petroleum- loozen tijd, waaruit de aanwezigen konden concludeeren dat, als men zich een klein beetje moeite getroost, ook thans de lief hebberij niet opzij gezet behoeft te worden. In de pauze volgde een verloting van eenige kweekstellen en aquarium attributen. Besloten werd voorts om op 22 Juni a.s. een bezoek aan Artis te brengen, waar de heer Portielje, Inspecteur van Artls, de leden gedurende 2 uur zal rondleiden. Na rondvraag volgde sluiting. UITREIKING VAN DIPLOMA'S OP DE AMBACHTSSCHOOL. De eerste resultaten van de practische na-opleiding. Gisteravond vond in een der lokalen van de Ambachtsschool de uitreiking plaats van de diploma's, door 12 leerlingen behaald, na een twee-jarige, in de practijk genoten na- opleiding. Bij deze uitreiking waren o.m. tegenwoordig de heeren mr. A. F. L. Tepe, wethouder van onderwijs, H. A. Vriend, chef van de afdeeling onderwijs en mr. dr. P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel, de bestuursleden van de school en de examencommissie. Aanvankelijk werd in 1939 een klein aantal gediplomeerde leerlingen ln ver schillende bedrijven geplaatst volgens deze nieuwe manier van voortgezette opleiding. Sindsdien breidde dit aantal zich uit tot 116. Bij deze opleiding wordt de welwillen de medewerking ingeroepen van den pa troon, om aan de verdere vakontwikkeling van den leerling zijn aandacht te besteden. Hiervoor wordt aan den patroon door het bestuur der Ambachtsschool een vergoe ding uitgekeerd. Op een aan het departe ment ingediende voordracht benoemde het bestuur der school den directeur, den heer G. E. E. Kuijntjes, tot controleur van deze leerlingopleiding in het bedrijf. Deze heeft tot taak contact te zoeken met de bedrijven en de patroons teneinde de leerovereenkomsten tot stand te brengen. Ook moet de controleur regelmatig de werkboekjes van de leerlingen inzien en met de patroons overleg plegen en deze van advies dienen Inzake de opleiding. De leer lingen zijn verplicht, een aanvullenden avondcursus te volgen. Aan het einde van de tweejarige practljkopleiding worden de leerlingen aan een onderzoek onderworpen, waarvoor zij een proefwerkstuk moeten maken. De organisatie van deze nazorg werd uit voerig uiteengezet door den voorzitter van de Ambachtschool, den heer ir. J. J. G. van Hoek. Deze legde er den nadruk op, dat ondanks het goede resultaat van deze op leiding, toch eerder de drie-jarige' opleiding op de school te verkiezen is. De niet lang geleden ingestelde 2-jarige scholing weer door eert 3-jarlge te vervan gen, behoort binnenkort misschien tot de mogelijkheden. De gelukkigen waren: C. J. Borst, tim merman, goed; C. G. J. van Diest, timmer-, man, ruim voldoende; W. Hannaard, meu belmaker, goed; F. van Nierop, schilder, goed; C. van Duyn, machine-bankwerker, voldoende; P. v. d. Mey, machinebankwer ker, ruim voldoende; A. Nasveld, machine bankwerker, zeer goed; H. G. de Ru, ma chinebankwerker, voldoende; R. v. d. Berg, gasfitter, ruim voldoende; L. Immink, gas fitter, ruim voldoende; C. A. Glasbergen, auto- en motorhersteller, goed; en N. J. Verdegaal, ruim voldoende. Ir. v. Hoek bracht dank aan de examen commissie, bestaande uit de heeren B. J. Huurman (voorzitter), W, M. Brandt, den directeur (secretaris) en enkele leeraren der school en sprak ten slotte de ver wachting uit, dat deze vorm van opleiding steeds meer veld zal winnen, en het ver trouwen, dat vele werkgevers ook in de toe komst bij dit belangrijke werk hun onont- beerlijken steun zullen geven. De controleur van het leerlingenstelsel, de heer G. E. E. Kuyntjes sprak er zijn voldoening over uit, dat de patroons bereid gevonden werden de nazorg op zich te wil len nemen. Steeds kreeg hij bij zijn bezoe ken een welwillend oor en werd dan in de gelegenheid gesteld, zich met het werk van de leerlingen op de hoogte te stellen. Hij vertrouwde, ook in de toekomst op hun me dewerking te mogen rekenen. De voorzitter van de examen-commissie, de heer B. J. Huurman sprak vervolgens de leerlingen toe en maakte eenige opmerkin gen ten aanzien van de patroons. Deze na melijk moeten het ook aandurven, belang rijker werkstukken af en toe aan de leer lingen over te laten, ondanks het risico van materiaal verlies en minder afgewerkte producten. Anders brengt de speciallseerlng het te groote gevaar mee, dat een deel van de opleiding verwaarloosd wordt. Meer aan dacht wenschte spreker voor het teekenen, dat de leerlingen nog niet blijken te be- heerschen. Ook de heer Huurman sprak woorden van dank aan de commissie en aan den heer Kuyntjes, die weer toonde zulk een ijverig werker te zijn voor de vakoplei ding. Tot slot spraken nog een leerling en een der ouders. Een bezichtiging van de werkstukken en werkboekjes besloot de plechtige uitreiking van deze diploma's. EXAMENS MIDDENSTANDS-DIPLOMA. „ALGEMEENE HANDELSKENNIS". Bij de voortzetting dezer examens wer den 71 candidaten geëxamineerd. Geslaagd zijn de heeren: W. v. d. Haak, Oegstgeest; A. Halm Alphen a. d. Rijn, P. Hartog Haarlem, B. Heersping Wassenaar, A. J. Hemerlk, C. Hendriks Lelden, C. A. Hessels Aarlanderveen, mej. P. C. den Hol lander Leiden, de heeren H. Hoogendoorn, C. J. v. d. Hulst Alphen a, d. Rijn, J. C. Jacobs Leiden, A. L. de Jong Katwijk a. Zee, H. Jongenburger Alphen a. d. R«n, H W Kaatman Haarlem, J. Kalkman Bo degraven, M. Kersbergen Reeuwijk, C. Ke tel Alphen a. d. Rijn, mej. J. C. Ketel Kou dekerk a. d. Rijn, de heeren W. N. Ketel Koudekerk a. d. Rijn, C. v. Klaveren Kat wijk a. Zee, S. A. Korbee Hillegom, C. J. v d. Kruk Loosduinen, W. C. Kruyt Kat wijk a Zee, L. Kuipers Lisse, C. F. Lar- dee Leiden D. A. v. Leeuwen Sassenheim, mej W de Kwaasteniet Sassenheim, de heeren H. L. Kwakkenbos Nieuwveen, A. Lamers Leiden, N. Lamsma Haarlem, H. J. Lemkes, J. A. Lemkes, J. J. de Looy Alphen a d Rijn, H. Lucas Leiden, J. M. C. Mank Langeraar, P. J. Mathot Rijnsburg, C. v. d. Mey Hillegom, H. Meyer Oude Wetering, J. M. v. d. Moolen, C. Mulder te Lelden, A. v. Muyen Rijnsburg, G. G. C. Mijnders Lisse, C. P. Omtzigt Leiden, J. van Oosten Leiden, C. Ouwehand Katwijk a. Zee, H. v. Paridon Katwijk a. d. Rijn, C. v. d. Plas, L. v. d. Plas Katwijk a. Zee, P. A. M. v. d. Poel Zoeterwoude, mevr. L. C. H. v. Leeu wen-Reekers Leiden, de heeren C. de Regt Den Haag, J. J. Remmerswaal Katwijk a. Rijn, J. D. de Ridder Bodegraven. Afgewezen zijn 18 candidaten. d. DISTRIBUTIE RIJWIELBANDEN. Aanvragen voor toerbuiten- en toerbin- nenbanden kunnen deze maand niet meer aangenomen en behandeld worden. Met ingang van 1 Juli 1941 zal de gele genheid weer worden opengesteld, aan vragen voor bovenbedoelde banden ln te dienen, 3917 De Burgemeester van Lelden, STEVENINCK. Leiden, 12 Juni 1941. KAMERORKEST HEIN 'S GRAVESANDE. Hein 's Gravesande, de jonge Haagsche dirigent, die onlangs reeds een concert met zijn orkest in onze stad heeft gegeven reden, waarom wij er ditmaal kort over kunnen zijn had ditmaal wel een allerbedroevendst klein gehoor! De musici hebben zich daardoor echter niet te zeer laten teleurstellen en zich naar beste vermogen doen hooren. Er was een interessante programmastél ling, bestaande uit werken van Purcell, Palestrina, Ph. Em. Bach, Gluck, Beethoven en Haydn en er waren ten deele goede ver tolkingen. Toch komt het ons voor, dat 's Grave sande zijn groepje musici dikwijls fijnzin niger en vooral genuanceerder kan laten spelen, dan ditmaal veelal het geval was. 's Gravesande zoekt het dikwijls te veel aan den te luiden kant, pakt ln het algemeen voor een kamerorkest wel erg forsch aan, slaat nog onvoldoende acht op teedere pianissimi, dirigeert daarbij, alsof hij een „groot orkest" onder zich heeft en is tevens soms te onbeheerscht, hetgeen een volkomen verzorgde afwerking niet ten goede komt, evenmin als een evenwichtige klankhomo- geniteit. Zulks is niet in overeenstemming met den échter kamerorkeststijl. Overigens waren er óók vele momenten, die de moeite van het beluisteren alleszins loonden en die van veel muzikale overgave en kunde ge tuigden. De hoboïst Smits en de fluitist mr. Jochems waren loffelijke solisten, die over een welluidenden en gaven toon beschik ken en speciaal in Gluck's Orpheus-ballet- muziek de weldadig warme cantilenen fraai en zuiver deden opklinken. Evenals de vorige maal verleende de so praan Adri de Heus medewerking In aria's van Scarlatti en Cimarosa, terwijl zij ook een reprise gaf van de Mozartaria „Kommt her, ihr frechen Sünder". Vooral het hooge register munt uit door veel glans, het mid- denregister echter, dat te merkbaar anders getimbreerd is, blijft een zwak punt en lijkt ons niet „vrij" te zitten. Ook de dictie is stellig voor verbetering vatbaar. Alle medewerkenden, die met„gnimo mu siceerden. zijn vriendelijk ontvangen: de sopraansollste en den dirigent werden bloe men aangeboden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Nederlandsohe Rotogra vure Maatschappij, Noordeinde 812, Lei den. koperdiepdruk-Inrichting. Tot be heerder van het zich in het bezette Neder- landBChe gebied bevindende bedrijf van de N.V. Nederlandsohe Rotogravure Maat schappij, gevestigd te Leiden, is op grond van par. 7 der Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsen® gebied van 12 Maart 1941 (VO. 48/1941), be noemd: mr. O. H. Sap, Rotterdam. RIJKSPOSTSPAARBANK. Op het kantoor der posterijen alhier is ln ded maand Mei ingelegd f. 112.878,01 en terugbetaald f. 161.985,31; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 49.107,30. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 72. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechten de heeren H. de Waard (Den Haag) en R. Muller (Haarlem); voor het candl- daastexamen rechten de heeren W. Mar tens (Den Haag) en J. C. v. d. Poest Cle ment (Den Haag)voor het doctoraal exa men Indisch recht mej. A. E. C. Rijckers (Den Haag). GEVONDEN VOORWERPEN. Doublé armband, autoped, zilveren arm band, brillen, broche, boord, blaser, boek, ceinturen, dameshoed, deksel van horloge, étui met vulpen enz., handschoenen, hor logeketting, horloge, handbeschermer, jas, kousen, kerkboek, kettinkje met gouden slot, wit kraagje, kindertaschje, lessen, mutsen, melkbus, mes, notitieboekje, petje, poppenwagen met pop, paraplule, porte- monnales, rozenkransen, roeiboot, regen jas, sleutels, schoenen, schortje, sokken, jaal, courantentaseh, trui, tabakszak inh. boennn voor maaltijden, vulpotlood, voe ring, vulpen, zilverbons, zadeltasoh met Inhoud. Gevonden ln de Tram (stadslljn) dames- paraplules, muts, ceintuur, sleutel, hand schoenen, 1 beursje, taschje en zakje, 1 kindertaschje, 1 paar gymnastiekschoenen. Terug te bekomen én Inlichtingen te ver krijgen lederen werkdag van 13 uur nam. behalve 's Donderdags en 's Vrijdags ten Politiebureele alhier. BERICHT no. 10. Met ingang vian Donderdag 12 Juni 1941 gelden de volgende maxknumrprij zen voor asperges in den winkel. Indien winkelier betrekt van1 groothandel f. 1.30 p. kg. f. 1.20 P. kg. f. 1.00 p- kg. f. 1.10 p. kg. f. 0,90 p. kg. f. 0.95 P. kg. f.o.eo p. kg. ASPERGES I. A. tot 20 cm. lang zonder gebreken tjm. 25 stuks per kg. I. B. tot 26 cm. lang met lichte gebreken t.m. 25 stuks per kg n. A. tot 36 cm. lang zonder gebreken 26 tjm. 40 stuks per kg n. B'. 'tot 26 cm. lang met lichte gebreken t.m. '40 stuks per kg. BLAUWE I. tot 26 cm. lang gevlamd en licht blauw t.m, 25 stuks per kg n. tot 26 om. lang gevlamd en licht blauw 26 tm. 40 stuks per kg III. tot 26 cm. lang met lichte gebreken 41 tjm. 55 stuks per kg HOLLE EN STUKKEN uit de sorteering I. A. t.m. Blauw I HET VRAGEN VAN ANDERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. veiling f. 1.10 p. kg. f0.95 P. kg. f. 0.80 P. kg. f0.75 P. kg. f. 0.60 P- kg. f. 0.50 P. kg. f. 0.40 P- kg. f.0.65 P. kg, f0.52 P. kg. 3901 (Ingez. Med.)' PREDIKBEURT. Katwijk Rijn Geref. Gem. Nieuwe Rijn: Ds. G. H. Kersten van- Rotterdam n.m. 71S u. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Wagenborgen cand. G. P. Kramer te Assen, CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Oosterbeek ds. E. du Marchte van Voorthuysen te Urk. GEREF. KERKEN. Beroepen te Doetinchem cand. J. T. Meesters thans hulpprediker alhier. In de Staatscourant is heden opgenomen het volgende uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken betreffende de ont binding van den Nederlandsohen opbouw dienst. Artikel 1. Het op 21 Maart 1941 bij den Nederlandsohen opbouwdienst inge deelde personeel wordt geacht op dien datum den dienst te hebben verlaten. Artikel 2. De werkzaamheden van het afwikkelingsbureau van den Nederland- schen opbouwdienst moeten uiterlijk op 30 September 1941 zijn beëindigd. Artikel 3. —Het bij het afwikkelings bureau van den Nederlandsohen opbouw dienst ingèdeelde personeel wordt, zoolang het als zoodanig dienst doet, bezoldigd naar de regelen, welke op 21 Maart 1941 bij den Nederlandschen opbouwdienst gol den. Artikel 4. (1) Aan het personeel van den Nederlandschen opbouwdienst, het in artikel 3 bedoelde personeel daaronder be grepen, worden bezoldiging en toelagen uitbetaald tot en met den dag van vertrek. (2) Bovendien ontvangt het kader een uitkeering ten bedrage van: a. twee maanden bezoldiging, c.q. ver meerderd met toelagen, Indien het vier maanden of langer bij den opbouwdienst is werkzaam geweest, b. een maand bezoldiging, c.q. vermeer derd met toelagen, Indien het korter dan vier maanden bij den opbouwdienst is werkzaam geweest. Artikel 5. (1) Aan het gezin en de verwanten van het personeel, dat niet over gaat naar den Nederlandschen arbeids dienst, die in het genot waren van kost winnersvergoeding, wordt de laatstelijk aan hen toegekende kostwinnersvergoe ding, uitbetaald tot en met het einde van de kalenderweek, volgende op die, waarin het vertrek plaats had. (2) Ten aanzien van de in het eerste lid bedoelde personen, die op het einde van de week, volgende op die, waarin het ver trek plaats vond, nog geen Inkomsten heb ben verkregen of loongevenden arbeid hebben kunnen aanvaarden, wordt de kost winnersvergoeding doorbetaald tot en met den dag voor dien, waarop zij zoodanigen arbeid hebben kunnen aanvaarden, doch uiterlijk tot en met het einde van de vier de kalenderweek, volgende op die, waarin het vertrek plaats had. (3) Aan ongehuwden, wlen een vergoe ding voor ongehuwden is toegekend, kan deze vergoeding worden doorbetaald gedu rende dezelfde termijnen en op dezelfde voorwaarden, als ln het eerste en tweede lid ls bepaald ten aanzien van de doorbe taling van kostwinnersvergoeding. Artikel 6. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden op 21 Maart 1941. INSTORTING IN STAATSMIJN EMMA. Vier mijnwerkers met moeite gered. Gisteren had op de 400 meter-verdieping van Staatsmijn Emma te Heerlen een In storting plaats, waardoor vier mijnwerkers, die op tachtig meter van deze instorting werkten, werden ingesloten: Aanstonds werd met het oprulmlngswerk begonnen. Na vijf uur hard werken konden de mijn werkers uit hun benarde positie worden bevrijd. Zij hadden geen letsel opgeloopen. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Vanochtend ls te Hijken bij Beilen een dertienjarig dochtertje van den schipper J. Rink uit Emmen te water geraakt en ver dronken. Het meisje wilde met een haak het schip afstooten, terwijl het onder een brug door voer. De haak gleed af, waardoor het meisje overboord sloeg. Toen het kind weer op het droge was gebracht, was het leven reeds geweken. Een tragische bijzon- derheld is nog, dat deze schipper ongeveer zes welken geleden bij een ongeluk een elf- Jarig dochtertje heeft verloren. EEN VAN HEN WAS LID VAN EEN GANGSTERSBENDE GEWEEST IN AMERIKA. De Haagsche politie is er in geslaagd twee inbrekers te arresteeren, waarvan één reeds een lang strafregister heeft en ook voor de politie in Den Haa» een oude bekende is. Dinsdag j.l. werd een inbraak ontdekt ln een winkel van levensmiddelen aan de Van Alkemadelaan hoek Waalsdorperweg te Den Haag. Het onderzoek van den centralen opspo ringsdienst wees uit, dat de daders via een 'brandgang en door overkllmming van een schutting aan de achterzijde het perceel waren binnengekomen.'Uit een kantoortje werd een klein bedrag aan geld vermist en uit den winkel eenige kilogrammen verpakte koffie en thee, alsmede een groot aantal busjes cacao, in totaal ongeveer 40 kg. en zeven reepen chocolade. Nog denzelfden ochtend ontdekte een tuin man, die werkzaam was op het landgoed Arendsdorp, in een plantsoentje op den hoek van de Oostduinlaan en de Ruyohrok- laan een hoop zand. Door nieuwsgierigheid gedreven deed hij het zand uit elkaar en zag toen twee zakken, waarin busjes cacao waren geborgen. Hij waarschuwde onmid dellijk de politie, die de cacao in beslag nam en het zand weer in den oorspronkelijken toestand bracht. Eenige politiemannen stel den zloh vervolgens verdekt op en wachtten. Het volgende bedrijf in deze zaak liet toen niet lang op zich wachten, 's Middags na derden twee mannen, die een koffer droe gen. In de omgeving van het plantsoentje stapten zij van hun fietsen en begaven zich naar het plantsoentje. De politiemannen grepen ln, arresteerden de beide mannen en brachten ze over naar het hoofdbureau. Hier bleek, dat men een goede vangst had gedaan. Het waren de 37-jarige E. en de 23-jarige v. d. R. Vooral E. is een tyerUcht inbreker. Hij is Nederlander van geboorte, doch heeft vele jaren in Amerika doorgebracht en is daar her haalde malen voor misdrijven, o.a. in braken, gearresteerd en tot gevangenis straffen veroordeeld. Ook heeft hij eenige jaren in de Sing-Slng-gevangenis gezeten. E. is lid geweest van een gang stersbende en maakte indertijd New- York Pittsburg en Buffalo onveilig. Later werd hij uit Amerika naar Nederland uitgewezen. Hier zette hij zijn praktij ken voort. In 1937 maakte hij met twee- anderen zich schuldig aan een roof overval op een postauto in de J. P. Coen- straat, welke roof voorafging aan ge weldpleging op den chauffeur van deze auto. Hij en zijn beide handlangers wer den toen aangehouden, waarna E. tot twee jaar en zes maanden gevangenis straf werd veroordeeld. Oningewijden zouden achter E. nooit een misdadiger hebben gezocht, daar hij steeds eerste klas gekleed ging en zich in gezel schap ook keurig voordeed. V. d. R. is ook meermalen met de politie in aanraking ge weest en heeft eveneens eenige jaren ln de gevangenis doorgebracht. De centrale opsporingsdienst, 'begaf zich onmiddellijk naar de woning van E., doch deze had een valsoh adres opgegeven. Na een nauwkeurig onderzoek wist men echter het juiste adres te vinden. Bij een huiszoe king op de kamer van E. werden 10 busjes cacao alsmede twee reepen chocolade ge vonden. Ten huize van v. d. R. werd een aantal inbrekerswerktuigen ontdekt. De beide mannen zullen voorlooplg weer in de gevangenis hun intrek moeten nemen. IN EEN LIFTKOKER GEVALLEN. Vannacht omstreeks half een is een wachtsman, de 73-jarige G. Roeland, uit de Putschelaan aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam, in een liftkoker gevallen. De man liep een hersenschudding op, terwijl de rechteroorschelp werd afgescheurd. Hij ls naar het zuiderziekenhuis overgebracht, waar hij korten tijd later aan de gevol gen overleed, 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2