Krachtig Fransch verzet in Syrië 82sfe Jaargang DONDERDAG 12 JUNI 1941 No. 24910 De Duitsche oorlogssuccessen tegen Engeland Verduisteren Ook de vloot in actie Berlijn en de rede van den Duce Verspreide berichten Oorlogsbalans over de eerste maanden van dit jaar 22.02 uur 5.17 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH Directeur: J.W.Henny DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leidon PLverv.: K. Been, Lelde'- PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad ztfn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum Jm bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. ,^leine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, j?a ^oei}s^a8s en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend.- Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post 2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3, mnd.) LATAKI A ALAWITIË) FBAWSCH LIBANON REPUBLIEK OUD EU FRANKR.jK kaart van pelt Op de kaart zijn met zwarte pijltjes aangegeven de opmarschrlohtingen der Brit ten in Syrië. Een afdeeling beweegt zich in de richting van den Dsjebei Droes, of wel het Druzen-gebied, een tweede afdeeling trekt van uit Noord-Palestina de re publiek Libanon binnen; volgens nagekomen berichten is ook een derde afdeeling Britten de grens bij Deraa overgetrokken op weg naar Damascus. Het Fransohe Ministerie van Oorlog deelde gisteravond over de militaire si tuatie In Syrië mede, dat in den middag van den tienden Juni en in den ochtend van den elfden Juni de Engelschen, na versterking van hun stellingen en het in het veld brengen van nieuwe strijdkrach ten felle aanvallen hebben ondernomen op de Pransche posities. In het Zuiden van den Libanon gelukte het Australischen troepen met steun van de artillerie van een sterk eskader, dat door de Fransclie weerstandscentra onophoudelijk onder vuur genomen werd, langs de kust ten Noorden van de rivier Litani lichtelijk op te rukken. De Pransche troepen bieden, ondanks zware verliezen, aan den in aan tal superieuren tegenstander verbitterden tegenstand. Ten Westen van het Hermon- gebergte moesten de Fransche strijdkrach ten, die Merdzj Ajoem verdedigden, terug genomen worden naar de hoogte van As- baja. Tusschen den Hermon en den Dzjebel Droes hebben Fransche afdeelingen Dins dagmiddag met steun van het luchtwapen, verscheidene succesvolle afzonderlijke aanvallen uitgevoerd en ten Zuiden van Kissoepe den tegenstander, die tracht op te rukken naar Damascus, tegengehouden. De strijd ging hier Dinsdag voort. Verbit terd verdedigen de Fransche troepen zich tegen de felle, door pantserwagens onder steunde aanvallen der vijandelijke infan terie. Een uit Irak oprukkende Britsche pant- serafdeeling is met Fransche troepen aan de Syrische grens bij Aboe Kemal in con tact gekomen. Het Fransceh luchtwapen grijpt overal buitengewoon doeltreffend in de defensie in, door de strijdkrachten të land en de scheepseenheden van den te genstander met bommen te bestoken. Op 8 en 9 Juni zijn 9 Britsche vliegtui gen neergeschoten. Het aantal van de op 10 en 11 Juni vernietigde Britsche machi nes kon nog niet worden vastgesteld. Het Fransche agentschap Ofi meldt uit Beiroet: Gistermiddag kruisten twee torpedo- bootjagers van de Fransche Levant-een- heden voor de kust van den Libanon, ter hoogte van Saida, toen ze op ongeveer 20 KM. Z.W.-richting drie Engelsche torpe dobooten op weg naar het Noorden be merkten. Onze schepen bonden terstond den strijd aan. Na eenige minuten zag men een sterke rookontwikkeling op een van de vijandelijke schepen, die van de kust af kón worden waargenomen. Twee Engelsche torpedobooten beproefden het getroffen schip achter een nevelsluier te verbergen en zetten den strijd voort. Ze werden door nieuw aangekomen Britsche schepen on dersteund. Onze twee schepen wendden zich naar Beiroet en trachtten de beschie ting van de vijandelijke bodems te ont gaan. Het vuur van onze torpedobootja- gers heeft den eersten van de achtervol gende tegenstanders getroffen, die plotse ling zware slagzij maakte en achter een rookscherm verdween. o O Ook gisteren toonde men zich in Fran sche militaire kringen zeer voldaan over het verloop van de operaties in Syrië. Als voornaamste indruk wijst men erop, dat op het geheele front tegenstand wordt gele verd en dat de Fransche posities konden worden gehouden. In militaire kringen legt men den nadruk op den schitterenden strijdgeest der Fransche troepen, waarop de Engelschen blijkbaar niet gerekend hebben. (D.N.B.) AMERIKA WAARSCHUWT VICHY. Staatssecretaris Huil heeft tijdens zijn onderhoud met den Franschen ambassa deur in Washington, Henry Haye, waarbij deze uitdrukking gaf aan de verontwaardi ging van Frankrijk over den niet geprovo- ceerden aanval van Engeland op Syrië, een nieuwe, ernstige waarschuwing gericht aan de regeering in Vichy betreffende de voort zetting van de samenwerking met Duitsch- land. Frankrijk zou geenerlei tegenstand hebben geboden tegen Duitsche bezetting van de militaire en luchtsteunpunten tn Syrië. Huil duidde bij deze gelegenheid op de mogelijkheid, dat ook in andere Fran sche bezittingen een soortgelijke situatie zou kunnen ontstaan. In diplomatieke kringen heeft de scher pe verklaring van Huil groot opzien ge baard. Er wordt op gewezen, dat de Fransch-Amerikaansche diplomatieke be trekkingen uiterst gespannen zijn. O De Fransche ambassadeur de Brinon, ge machtigde in het bezette Fransche gebied, verklaarde nog eens, dat de Franschen, waar en door wie zij ook zouden worden aangevallen, onverschillig of het in Casa blanca is of in Dakar, energieken tegen stand zouden bieden. Hij was er van over tuigd, dat de Franschen bij gelijke sterkte of geringe minderheid den aanvaller een zegevierenden tegenstand zouden kunnen bieden. Wie tot dusver nog geloof heeft willen schenken aan de Engelsche propa ganda, dat de Britten voor ideale doelein den of voor de Syrische vrijheid strijden, dien zijn thans de schellen van de oogen gevallen, want Engeland zelf zegt, dat het in Syrië alleen betere militaire stellingen zoekt en door een afleidende manoeuvre het gevaar van een aanval op Groot-Bri- tannië zou willen verschuiven. Met deze proclamatie is men werkelijk ver afge dwaald van het onderwerp: de vrijheid van Syrië. (D.N.B.) Het A.NP. meldt uit Berlijn: De rede van Mussolini heeft in politieke kringen te Berlijn uiteraard de grootste op merkzaamheid gevonden. Men verwondert hier vooral de grenzen- looze openhartigheid, waarmee de leider van de Italiaansche regeering zijn volk de onverbloemde waarheid heeft gezegd door vrij en open ook zijn standpunt te bepalen tegenover de in den loop van den oorlog ontmoete tegenslagen. Daarmee heeft Mussolini zoo ver klaarde men in de Wilhelmstrasse te vens de verklaringen van Churchill gelo genstraft, die beweerde, dat de leiders van de asmogendheden iets dergelijks niet kon den wagen. Ook de vermaning, die de Duce den Ver- eenigde Staten gaf is in politieke kringen alhier met instemming vernomen. De Ver- eenigde Staten mogen de reorganisatie van Europa opvatten zooals zij willen, deze zal toch volgens den wil van Europa ge stalten aannemen. Evenals de politiek van Poincaré ten slotte het ontwaken en de versterking van het Duitsche nationalisme heeft veroorzaakt, zoo mag men thans den heer Roosevelt dankbaar zijn, omdat zijn optreden de volken van Europa eindelijk ertoe heeft gebracht ernst te maken met de eenheid van Europa. Hoe moeilijker de Vereenigde Staten het Europa bij zijn reorganisatie maken, des te energieker zal Europa deze taak aan vatten en haar des te grondiger volbrengen. De uiteenzettingen van Mussolini over de hervorming van het Zuidoosten van Europa en vooral door het feit der bezetting van Griekenland door Italiaansche troepen noemde men in politieke kringen alhier een teeken, dat Griekenland, hetwelk tot dusver door Londen tot de Britsche levens ruimte werd gerekend, van nu af niét meer in de Engelsche sfeer is gelegen. ADMIRAAL LÜTJENS' OPVOLGER. Het D.N3. meldt uit Berlijn: De vlootvoogd, admiraal Lütjens, heeft bij den ondergang van het linieschip Bismarck den heldendood gevonden. Tot zijn opvol ger heeft de Führer en opperbevelhebber der weermacht den chef van den staf der oorlogvoering ter zee, admiraal Schniewind, benoemd. IERLAND ZOU AMERIKA TUSSOHENSTATIONS WEIGEREN. Associated Press meldt uit Iersche bron te Londen te hebben vernomen, dat de regeering der Ver. Staten De Valera ge vraagd heeft Iersche lucht- of zeehavens ter beschikking te stellen als tusschensta- tions voor oorlogsleveranties aan Engeland. Dit verzoek zou echter door De Valera van de hand zijn gewezen. (D.N.B.) AMERIKANEN UIT ALEXANDRIË. Het Amerdkaansohe consulaat te Alexan- drië heeft de daar woonachtige Amerika nen uitgenoodigd te vertrekken. (D.N.B.) ANTONESCU TE MÜNCHEN. Generaal Antonescu, de leider van den Roemeensohen staat, is per vliegtuig te München aangekomen. Op het vliegveld werd hij welkom geheeten door minister von Ribbentrop. In het hotel Vier Jahreszeiten had hij een eerste bespreking met von Ribbentrop. den rijksminister van buitenlandsche zaken. Naar men verneemt, ontwikkelde zich het gesprek in den geest van de hartelijke vriendschap, die beide landen verbindt. De minister gaf ter eer van d'en gast een diner, waaraan talrijke prominente Duitsche per sonen uit staat, partij en weermacht deel namen. (D.N.B.) KONING BORIS BIJ HET ITALIAANSCHE KONINGSPAAR. Op de terugreis uit Duitsihland heeft koning Boris van Bulgarije een kort bezoek gebracht aan het Italiaansche koningspaar (D.ND Het Duitsche opperbevel publiceerde gis teren een samenvattend overzicht van de oorlogssuccessen tegen Engeland in de eer ste maanden van dit jaar. Hierin wordt ojn. verklaard: In de eerste maanden van het oorlogsjaar 1941 heeft de Duitsche weermacht in den strijd tegen Engeland te land, ter zee en in de lucht nieuwe groote overwinningen be vochten. De voornaamste taak van de vloot, de vernieling van de vijandelijke levens aders door den handelsoorlog, werd in on onderbroken aanval door strijdkrachten onder en boven het water volbracht. Duik- booten vielen op den Atlantischen Oceaan van de kusten van Groot-Brittannië tot heelemaal aan de Westkust van Afrika 19 konvooien aan, dreven ze in een taaie ach tervolging, die vaak verscheidene dagen duurde, uiteen en vernietigden ze ten deele op weinige schepen na. Daarbij werd het Britsche linieschip Malaya, dat midden op den Atlantischen Oceaan een konvooi pro beerde te beveiligen, door torpedotreffers zwaar beschadigd. In totaal werd in de eer ste vier maanden van dit jaar door onder zeeërs 978.000 brt., door strijdkrachten bo ven het water 493.000 brt., dus te samen 1.471.000 brt. door de marine tot zinken ge bracht. Daarbij komen de zeer groote, in bijzonderheden nog niet te constateeren verliezen, die de vijand door mijnen in af gelegen en naburige wateren heeft geleden. Voorts kon een alleszins groot aantal waar de volle prijzen door zeestrijdkrachten op Duitsche steunpunten afgeleverd worden. De marine heeft 71 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten, waarvan' 52 door mari ne-artillerie te land en 19 door strijdkrach ten ter zee. Tegenover deze successen bedroegen de verliezen van de marine in deze periode een torpedoboot, drie duikbooten en drie kleine re oorlogsvaartuigen. Niet minder succesvol is de luchtoorlog tegen de Britsche marine en koopvaardij geweest. Bij aanvallen overdag en 's nachts werden rondom Groot-Brittannië en op den Atlantischen Oceaan acht Engelsche oor logsschepen tot zinken gebracht en 24, w.o. o.vee kruisers en acht torpedoboot jagers, be schadigd. Bij onvermoeide activiteit tegen kon vooien en afzonderlijk varende gewapende koopvaarders brachten gevechtsvliegtuigen, waaronder met grooten actieradius, en stuka's in hetzelfde gebied 170 schepen van omstreeks 764.000 brt. tot zinken. In totaal verloor Engeland van het begin van het jaar tot eind April op dit terrein van den strijd aan eigen of beschikbare scheepsruimte door ge vechtshandelingen van de Duitsche marine en het luchtwapen 2.235.000 brt., Met de grootste hevigheid zette het lucht wapen daarnaast den strijd tegen het Brit sche eiland voort: 38 in omvang steeds toe nemende groote vergeldingsaanvallen wa ren gericht op Engelsche verkeerscentra, havens en industriegebieden. De hoofdstad Londen was het doel van 30 luchtaanvallen, waaronder 12 groote vergeldingsaanvallen. Het zwaartepunt van de vergeldingsaanval len van het luchtwapen lag op de voor den oorlog belangrijke Britsche havens met hun werkinstallaties. Dat haar prestatievermo gens hierdoor zeer sterk benadeeld werd, lijdt geen twijfel. Bijzonder hevig werden ook de sleutelposities van de Britsche oor logsindustrie getroffen. Deze industrie is daarmee in haar productievermogen nog meer belemmerd. Een reeks succesrijke aan vallen op de uitgangspunten van het Brit sche luchtwapen verminderde de trefkracht daarvan. Ook op deze plaats moet terwille van de historische waarheid opnieuw worden ver klaard. dat Engeland begonnen is met de nachtelijke aanvallen op Duitsche steden en daardoor met het meestal zonder mikken uitwerpen van bommen op woonwijken, en wel ondanks alle waarschuwingen. Toch probeerde het Duitsche luchtwapen zoolang mogelijk den vergeldingsaanval op de En gelsche burgerbevolking te vermijden, tot het evenwel ten slotte gedwongen werd, daar de Engelsche vliegtuigen met steeds minder scrupules hun bommen uitwierpen, nu ook zelf op deze wijze op te treden. Terwijl echter het Duitsche luchtwapen, afgezien van deze vergeldingsdaden, ook thans nog naar vermogen streeft naar ver mijding van eiken onnoodigen aanval op de Engelsche burgerbevolking, biedt de uitwer king van de Britsche luchtaanvallen juist het tegenovergestelde beeld. Dientengevolge was ook de aangerichte militaire en oor- logsoeconomische schade zeer gering. Te vens echter steeg het percentage brisant bommen, die het Britsche luchtwapen wierp op woonhuizen in Duitsche steden en voorts op ziekenhuizen, lazarets, kerken en kerk hoven. Hierdoor wordt bewezen, dat Groot- Britannië meent stelselmatig een terreur- oorlog tegen de Duitsdhe burgerbevolking te kunnen voeren. De rechtmatigheid van de Duitsche vergeldingsdaden wordt hierdoor slechts bevestigd. Duitsche formaties jagers en afweerge schut weerden de aanvallen van den tegen stander op Duitsch gebied en op de bezette gebieden met toenemend succes af. Door Duitsche luchtdoelartillerie werden tot eind April 97 vijandelijke vliegtuigen omlaag ge haald. Het aantal der in luchtgevechten boven Groot-Britannië en het vasteland neergeschoten Britsche vliegtuigen bedraagt 271. Voorts werden 73 Britsche vliegtuigen op den grond vernield. By elkaar verloor het Britsche lucht wapen alleen al op dit strijdtooneel tij dens de eerste vier maanden van dit jaar 441 vliegtuigen. De verliezen van het Duitsche luchtwapen bedroegen nog lang geen 50 procent hiervan. sterke Britsche zee- en luchtstrijdkrachten vast hield. Om de situatie in de Middelland- sehe Zee te verlichten werd begin Januari voorloopig een Duitsch vliegercorps onder den generaal der vliegers Geisker in bene- den-Itahë gedetacheerd. In samenwerking met Italiaansche vlieg tuigfonnaties hield dit door aanvallen overdag en 's nachts het Engelsche steunpunt Malta onder den duim, berokkende den Britschen strijdkrachten ter zee de zwaarste verliezen, bracht een groot aantal vijandelijke schepen tot zin ken en bestreed met groot succes de Brit sche luchthavens in Egypte en Cyrenaica. Korten tijd later besloot de Füb -er, zoo vervolgt het rapport, het „Duitsche Afrika- corps" onder leiding van luitenant-gene raal Rommel uit te zenden naar Noord- Afrika. Duitsche verkenners, die terstond na de ontscheping in actie kwamen, ruk ten 22 Februari tot een punt ten Westen van el Agheila op. Nog voor generaal Rom mel zijn strijdkrachten had geconcen treerd, maakte hij zich 24 Maart ten aan val gereed. Reeds op 31 Maart braken pantsertroepen van dit corps door de Brit sche stellingen ten Oosten van el Agheila. Bij een rustelooze achtervolging van den tegenstander werden el Agheila, Bengazi en Bir Tengeder ingenomen. Een deel van de troepen zwenkte hier af naar het Noor den, noopte nog denzelfden dag bij el Me- chili een sterke vijandelijke groep tot den strijd en versloeg haar vernietigend. De tegenstander verloor hierbij behalve tal rijke dooden en gewonden veel meer dan 2000 gevangenen en een groote hoeveelheid oorlogstuig. De overige strijdkrachten na men zonder acht te slaan op hevige zand stormen en groote ravitailleeringsmoeilijk- heden 8 April de belangrijke kustplaats Derna in. Nog op 10 April bereikten Duit sche en Italiaansche troepen de omstreken van Tobroek, waar hun versche, sterke Britsche strijdkrachten tegemoet traden. Tobroek werd omsingeld terwijl snelle strijdkrachten voorbij deze stad oprukten naar Bardia en dit 12 April innamen. Den dag daarop viel de grensvesting Capuzzo den bondgenooten in handen en de Egyp tische grens werd overschreden. Tegen aanvallen van den vijand werden onder zware verliezen opgegeven. Evenzoo alle pogingen van den tegenstander om uit To broek te breken. In nauwelijks twee maanden, zoo ver volgt het rapport, heeft het Duitsche Afrikacorps onder bijzondere moeilijke om standigheden en onder zware gevechten tegen sterke Britsche strijdkrachten meer dan 1800 K.M. afgelegd en in een veld tocht van drie weken geheel Cyrenaica, met uitzondering van Tobroek, heroverd. Het Duitsche en het Italiaansche luchtwa pen benevens de Italiaansche marine steunden de operaties te land door verken ning over groote gebieden en doeltreffend ingrijpen in den strijd, door stoutmoedige aanvallen op colonnes, schepen en havens benevens door het leggen van mijnen het Suezkanaal. In deze gevechten werden tot eind April bij geringe eigen verliezen 72 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De moeilijke taak van het transport over zee uit Italië naar Noord-Afrika werd on der escorte van Italiaansche zee-strijd krachten snel en succesrijk verricht. Dank zij de zelfopofferende activiteit van deze strijdkrachten bleven de verliezen van transportformaties bij dezen overtocht binnen zeer enge grenzen. (Wordt vervolgd). De Duitsche oorlogvoering ter zee en in de luöht tegen Engeland had er ln genoemde terwijl meer dan 1.200.000 brt. werd be- periode bijzonder veel voordeel van, dat Ita- schadigd. Ilië ln de Middellandsche Zee voortdurend van hedenavond tot morgenochtend De maan komt vannacht om 0.13 op en gaat morgenochtend onder om 9.59 uur. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Naamgeving in den Noordoostpolder (Bin- nenland, 2e Blad). Buitenland Overzicht der Duitsche successen in het eerste kwartaal 1941 (le Blad). Het hardnekkig verzet der Franschen in Syrië (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN"

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1