LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 10 Juni 1941 Duitsch weermachtsbericht VRAGËNRUBRIEK Dagbladreclame is niet te vervangen Voor de Vrouw Uit de Omstreken voorschoten. Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT Het opperbevel van de Dultsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft aan de Britsche Zuidkust en in den Atlantischen Oceaan twee vrachtbooten met 10,000 br. t. in totaal tot zinken gebracht. Twee andere koopvaar dijschepen werden op den Atlantischen oceaan en ter hoogte van Portland zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. In het Bristol kanaal kreeg een gewapend vijan delijk tankschip een bomvoltreffer. In Noord-Afrika werden vijandelijke stoot troepen voor de Duitsch-Italiaansche stel lingen bij Tobroek afgeslagen. Formaties van het Dultsche en Italiaansche luchtwa pen bombardeerden Britsche luchtdoelbat terijen en verdedigingsinstallaties bij To broek en Mersa Matroeh. In luchtgevechten boven het Kanaal cn Noord-Afrika, alsmede bij pogingen om de bezette gebieden te naderen verloor de vijand 10 vliegtuigen. Hiervan werden er door jagers 7 en door de luchtdoelartillerie één neergeschoten. Patrouillevaartuigen schoten op de Noordzee twee Britsche ge vechtsvliegtuigen neer. Hierdoor heeft deze flottielje patrouillevaartuigen in drie dagen 4 Britscihe gevechtsvliegtuigen neer gescho ten. Overdag nooh des nachts werden door den vijand boven het Dultsche rijksgebied gevechtshandelingen verricht. Bij de oorlogvoering tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart hebben de vlie gerformaties van Generaloberst Stumpff bijzondere successen behaald. In de week van 1 tot 7 Juni hebben zij elf schepen met een gezamenlljken inhoud van 80.000 brt. tot zinken gebracht en 15 andere schepen zwaar beschadigd. Hierdoor hebben deze formaties sedert 1 Februari 1941 in totaal 83 koopvaardijschepen met een totalen in houd van 208.000 brt. vernietigd en 86 sche pen beschadigd. WHEELER OVER VREDESGERUCHTEN. De democratische senator Wheeler heeft, naar uit Washington gemeld wordt, critiek uitgeoefend op de opmerkingen van Roose velt ten aanzien van de steeds weer opdui kende vredesgeruchten. Als Roosevelt al dus Wheeler allen, die aan die geruchten geloof hechten, „Nazidwazen" noemt, moet opgemerkt worden, dat alle vredesgeruchten uit Engeland afkomstig zijn of In omloop gebracht zijn door publicisten, die In nauw contact met de Amerikaansche regeering staan. (D.N.B.) DE TURKSCHE PERS EN SYRIË. De Turksche dagbladen ruimen veel plaats in aan de gebeurtenissen in Syrië. De ge beurtenissen in Syrië hebben Turkije niet verrast. Turkije heeft sinds langen tijd: met het oog hierop zijn veiligheidsmaatregelen genomen en volgt de ontwikkeling met dezelfde kalmte als destijds bij het einde van den veldtocht op den Balkan. Een gedeelte der pers pleit voor de onaf hankelijkheid van Syrië en den Libanon. Er worden geen voorspellingen gepubliceerd1 over het verloop van de krijgsverrichtingen. (D.-N.B.) DE STAKINGEN IN AMERIKA. De secretaris van het Witte Huis, Stephen Early, heeft medegedeeld, dat volgens be richt van den commandant der troepen, welke de North American Aviation Co. be zet hebben, de staking vrijwel overwonnen is. De onderhandelingen worden in weer wil van de bezetting voortgezet. De minister van justitie, Jackson, ver klaarde echter, dat de toestand lijkt op muiterij en niet op een staking. (D.N.B.) HET IS RUSTIG IN SYRIË. De naar Beiroet gezonden correspondent van de Popoio di Roma meldt zijn blad, dat het gisteren in weerwil van den Engel- schen aanval overal ln Syrië rustig was en dat het leven zijn gewonen gang gaat. De eerste gevangenen zijn reeds door de straten van Beiroet getransporteerd. Na de Britsche perscampagne met haar leugen achtige berichten heeft de aanval niemand verrast. (D.NB.) ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP TREIN. Ofi meldt uit Beiroet, dat gisteren bij een Britschen luchtaanval een trein, die van Joenich naar Beiroet reed, is getroffen. Drie personen werden gedood en vijftien gewond. (DH.B.l A. H. S. te L. - De kortste weg is: Leiden, De Vink, Voorburg, Rijswijk, Delft, Rotterdam (35 K.M.). G. K. te S. - De heenweg gaat via: Sassen- heim, Oegstgeesb, Leiden Alphen, Bodegraver- Woerden, Utrecht, De Bildt, Zeist, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, Wa- geningen, Lekxveer, Hemmen,, Valburg, Eist, Bemmel, Gent, Zevenaar, Didam, Zeildam, Ter- borg, Varsseveld, Aalten, Barlo, Lichtenvoorde, Zienwend, Ruurlo, Vorden, Zutphen, Gorsscl, Deventer, Olst, Wijhe, Zwolle, Lichtmis, Rou- veen, Staphorst, Meppel, Steenwijk, Frederiks- oord, Wilhelminaoord, Noordwolde, Oldeberhoop, Kortezwaag. Gorredijk, Beesterzwaag, Olterterp, Drachten. Opeinde. Nyega. Suameer. Bergum. Veenwouden, Zwaagwsteinde (Sassenheim— Hemmen 115 KM,; HemmenAalten 75 K.M.; AaltenZwaagwesteinde 192 K.M.; totaal 382 KM). De terugtocht gaat via: Zwaagwesteinde, Veenwouden, Hardegarijp, Leeuwarden, Fra- neker. Harlingen, Zrichiirich, Afsluitdijk, Den Oever, Wieringerwerf. Middenmeer, Aartswoud, Niedorp, Heerhugowaard. Alkmaar. Heilo. Lim- men, Castricum, Beverwijk. Velsen, Santpoort, Haarlem, Bennebroek. Hillegom, Lisse. Sassen heim (130 KM.). Heen- en terugtocht samen: 562 KM. ÉÉN BLOEMKOOL TWEE GROENTEN. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad1 deelt mede: Het is bij ons Nederlanders gebruikelijk, dat wij van bloemkool alleen de „bloem" op tafel zien verschijnen; de omhullende groene bladeren beschouwen wij ten on rechte als afval. De bladeren van bloemkool zijn minstens even smakelijk als die van groene of boe renkool; bovendien bezitten ze een grooter gehalte aan vitaminen dan ln de „bloem" voorkomt. Er ls dus alle reden om èn het blanke binnenste èn het omhullende groen van de bloemkool te gebruiken, zooals dit trouwens ln verschillende andere streken de ge woonte is. Hoe is dat nu mogelijk Als er van de bloemkool veel van het omhulsel bewaard ls gebleven, wordt dit bestemd als groente voor een tweeden maaltijd; de bladeren worden gesneden en goed fijn gesnipperd, met nerven en al, waarna ze met een bodempje kokend water opgezet en op een zacht vuur gaar worden gemaakt 0/e uur). Het overtollige vocht wordt gebonden met een weinig maïzena of aardappelmeel, waarna door de groente een klein stukje boter geroerd en er naar smaak wat zout wordt bijgevoegd. Heeft de groenteboer, om op zijn kar ruimte te winnen, reeds een gedeelte van het groen verwijderd', dan is het restje toch nog wel da moeite waard. Het wordt zeer fijn gehakt of gesneden en bij wijze van peterselie gemengd met de bloemkoolsaus, die daardoor niet alleen een aardige groene kleur aanneemt, maar ook pittiger van smaak en rijker aan vitaminen wordt. In het bijzonder leenen de bloemkool- bladeren zich ook voor het bereiden van een smakelijke soep. Een gemakkelijk, een voudig recept daarvoor is het volgende Groene bloemkoolsoep (4 personen) De buitenste groene bladen van een bloemkool, 1 groote aardappel, 50 gram (1 theekopje) taptemelkpoeder, 40 gr. (4 af gestreken eetlepels) bloem, 1 liter water, 10 gr. afgestreken eetlepel) boter, wat zout, wat peper en nootmuskaat, een paar takjes bieslook of een preitje. Snipper de gewasschen bloemkoolblade- ren met de nerven fijn, snijd den gewas schen aardappel in kleine blokjes en laat beide met eeh bodempje water (ongeveer 20 minuten) samen gaar en droog koken. Roer er de droog dooreengemengde bloem en melkpoeder door en verdun dan gelei delijk het mengsel met water. Laat de soep nog even doorkoken tot ze gelijkmatig ge bonden is en maak ze op smaak af met zout, nootmuskaat, peper en fijngesneden bies look of prei. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Lena d. van J. van Noord en B. Voorwinden. Gevonden voorwerpen. Een zfjden dames sjaal; Inlichtingen bij den gemeente - veldwachter. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Cornelia, d. van S. Berkhout en G. M. de Koning; Allegonda Apolonia, d. van J. G. Baak en A. J. van der Voorn; Haartje, d. van L. Schönliage en M. Rebel; Ida Hendrina Adrlana Maria, d. van P. Schrama en J. P. Braak; Livinus, z. van D. J. van den Heuvel en N. Kroon; Gerrit, z. van G. Tamerus en M. J. Griekspoor; Adrianus Cornelia Johannes, z. v. H. J. Wesseling en C. A. Kreike; Gerdina Jo hanna, d. v. A. van der Woude en A. M. van der Flier; Dirkje, d. van A. H, Rodenburgh en A. E. Weij; Fersonia Maria Johanna, d. van C. A. Doeswijk en M. S. de Ruijte; Frans, z. van F. Versteeg en A. de Kort; Lucia Geertruida Cor nelia Petronella, d. van G. van Diemen en E. A. Bos; Suzanna Judina, d. van M. W. Ver schoor en T. Lei; Corstiaan, z. van C. van Veen en C. J. E. Sneijders; Lourens, zoon van C. M. van Kuijk en J. Zaal; Leonardus Wilhelmus Jo zef, z. van A. Groenendijk en J. G. van der Meij; Franciscus Jacobus, z. van P. Hulsbosch en W. M. van Bruggen. Ondertrouwd: Johannes Marie Slingerland, 28 j. en Johanna Maria Wennekers, 23 j.; Jacob Dingier, 21 j. en Hendtje Oudt, 19 j.; Leendcrt van den Berg, 27 j. en Johanna Goulooze, 25 j.; Arie Wilhelmus Jacobus Keijzers, 20 j. en Wil- helmina Marchje Klootwijk, 21 j.; Martinus Kroon, 34 j. en Marfjtje Bos, 28 j.; Willem Zorge, 28 j. en Aaltje Boesveld, 30 j. Getrouwd: Petrus Loggen, 26 jaar en Jansje Maria de Raadt, 20 j.; Thomas Pijper, 28 j. en Elisabeth Rika Johanna Wesselius, 26 J. Overleden: Albertus Dijksman, 76 j., wedn. v. H. van der Wal; Adriaan Marinus Parlevliet, 19 j., ongeh., wonende te Berghem (N.B.)Care! Frederik Jan Heinsius, 82 j., echtg. van J. A. E. Houbolt; Cornelis Th«odorus van Aarle, 6 d., z. van J. C. van Aarle. Gevonden voorwerpen: Een vulpen, een rol prikkeldraad, een ceintuur, een hals ketting met hangertje. Inlichtingen by de pextie. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Rutgerus® Petrus Maria z. van H. Th. van der Veld en J. M. Bisschops Beatrix Irene d. van W. Philippo en M. van Oeveren Gerarda Theodora d. van M. van der Zande en G. Th. Buckens Bernardus Cornelis Adrianus z. van C. A. Juffermans en G. P. Jonkman Adrlana Maria d. van W. M. Boterbloem en F. Agterhof Wilhelmus Simon Maria z. van N. A. Straathof en C. J. Kiebert. Ondertrouwd: C. van der Burg en A. Scholten L. Funcke en M. Plomp J. H. van Kampen en M. J Berblers. Getrouwd: C. M. J. van Lierop en M. C. Prins. voor het diploma machineschrijven systeem ..Mercurius" slaagden onze plaats- genooten de dames M. de Groot en E. V. Murk en de heeren A. Geljon, E. van Dijk, W. Schenk en H. Visser alsmede de heer L. Houtkamp te Vogelenzang. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen „Gas-Instructeur" van de Nederl. Ver. voor Luchtbescherming onze plaatsge noot de heer G. Noteboom, LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. V. van Heiningen geb. van Baren, zoon. Ondertrouwd: J. Witte en J. de Korte. Overleden: A. Blok m. 45 j.; G. Meulkens m. 53 jaar. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodora Petronella Mathilda, d. van C. de Jeu en van B. P. Hermans; Maria An- tonia Regina, d. van L. J. A. Beugelsdijk en van A. C. Duivenvoorden; Hendrik Franciscus Jozef Bernardus, z. van H. A. M. van der Horst en A. M. van Gils; Johannes, z. van F. J. Kaptein en van T. M. Phillppi. Overleden: Jacoba Maria Schuts, 81 j.; Anna van Schooten weduwe van Th. van der Voort, 57 jaar. Ondertrouwd: B. Rejjerkerk en M. M. Cardol; A. W. van der Wal en J. C. de Kwaasteniet. Door B. en W. dezer gemeente is aan den heer W. Willemsen eervol ontslag ver leend als brandweerman en in zijn plaats benoemd de heer G. v. d. Velden. Gevonden voorwerpen: Mesje in schede, lederen schakelriem met gesp, wol len muts, zilveren kettinkje, bruine dames- tasch, blauwe vulpen, 2 wanten (bruin en blauw), rozenkrans in lederen etui, led. portefeuille met inhoud, tweepasfoto's. Inlichtingen op het politiebureau. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus Hendricus Johannes, z. van H. Th. Caspers en A. A. de Haas; Anthonia Hendrlka Maria, d. van H. L. M. Steenvoorde en A. J. Koelwijn; Johanna Alida, d. van O. J. Admiraal en D. Spaanderman; Jacobus Simon, z. van Th. Vink en G. Vos; Jantje Helena, d. v. S. P. van der Meij en M. A. van der Veen; Dirk Jan, z. van J. Varkevisser en T. van Roofjen; Maria Jacoba Theresia, d. van D. Hoogkamer en C. H. van Denzen; Cornelis Nicolaas, z. van A. Marbus en J. Breedijk. Overleden: Leentje Plug, wed. van H. Plug, 81 j,; te Leiden Frans de Groot, wednr. van A. C. Steenvoorden, 70 j. Ondertrouwd: C. J. van Stein en H, A. WJj- nands; C. van Ooij en H. F. de Haas; P. G. de Haas en A. G. de Haas; J. van Hellemond en C. A. M. P, Alkemade; A. Zöllner en H. N. van der Loo; C, W. Houwaart en Th. van der Lin den; H. M. W. Duivenvoorde en A. Schelvis. Getrouwd: H. J. Wanninkhof en N. van der Wiel; L. van Beelen en M. Schrier. RIJNSBURG. Burgerlijke Stan^. Geboren: Cornelis Hendrik, Z. van G, Vos en M. de Leeuw. Ondertrouwd: H. v. d. Meij 26 j. en J. Noort 24 jaar. Geboren: Johan Christiaan. D. van A. F. Veerman en J. E. Bakker Beatrix Irene, D. van A. Prudhomme van Reine en W. v. Berkel Johannes Albertus, Z. van P. J. Karremans en C. Th. van Haastrecht Irene Nellie, D. van A. J. Hoitink en N. van de Ven. Gehuwd: Leendert Gerla 29 J. en Antonia Boerma 24 j. Jan Willem Barmen 't Loo 26 j. en Elisabeth Dijkman 24 j. VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina d: van A. den Admirant en L. Jansen Wilhelmina d van J. H. de Wit en N. van Tilburg Francisca Anna Petro nella d. van P. F. v. d. Poel en H. Jansen. Ondertrouwd: Gerardus van Dijk 23 jr. en Janna de Mooij 22 jr. Martinus Wilhelmus v. d. Meij 23 jr. en Johanna van der Zwart 22 j. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Overleden: Johannes v. d. Voorn 68 j., geh. met M. Heemskerk. Geboren: Arie, Z. van E. F. Knoppert en H. Hoogstraten Johannes Jacobus Gerardus, Z. van H. G. Warmenhoven en J. A. v. d. Nouland. WARMOND. Burgerlijke Stand. Geboren: Joanna Maria Wilhelmina, D. van H. C. van Seggelen en J. Venne Remberta Cornelia, D. van N. van Dam en C. Zevenhoven Theresia Rosa Maria. D. van C. van Velzen en B. H. Driessen. Gehuwd: L. C. Hoogeveen jm. 35 j. en A. van Sohie jd 27 j. G. P. van Kan jm. 41 j. en J. F. Vink jd. 33 j. C. P. Schakenbos 47 j. en A. A. de Vroomen 32 j. De heer P. v. d. Veem is te Amsterdam geslaagd voor het examen assistent apotheker. WASSENAAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina Anna, D. van W. C. J. Zwartjes en C. A. C. v. Wissen Wilem Wouers en B. Gessier Johanna Hermanna Barbera, D. van A. van Egmond en J. H. B. v. d. Stel Petrus Wilhelmus Joseph, Z. van W. Lodewhk, Z. van R. Zijlstra en M. v, d, Land. Overleden: Antonius Blok 46 j., echtgenoot van M. J. E. Kouwenhoven Rudolph Woll- rabe 68 j., echtgenoot van C. A. Meijer. Ondertrouwd: W. F. Mastenbroek en A. A. Nederkoorn C. Visser en D. H. Parlevliet C. Vogelaar en M. A. van Steen L. J. Meijer, en M. G. Fanemah. Getrouwd: J. T. Koot en C. J. M. Vogels J. M. Biezen en A. M. v. Biezen. Gevonden voorwerpen. Heerenhoed, zilverbon, dameshoed, 2 cein turen, 2 heerenfietsen, vulpen in étui, porte- monnaie met inh., bankbiljet, alpino, hond, damesmantel, 2 damestasschen met inhoud, diverse handschoenen, sportjasje, broche, pad- vindersriem, riem van jas. Te bevragen op het politiebureau van 9—12 uur. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Gehuwd: J. Kok en H. Lelieveld J. A. Voorn en C. M. de Groot. Geboren: Jacobus Theodorus z. van G. Th. J, Nieuwenhuizen en A. J. Baars. ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Johannes z. van A. C. Elderhorst en M. P. M. Dongelmans Maria Anna Adrlana Hendriana d. van P. H. Omtzigt en Th. C. Kerkvliet Hendrikus Maria z. van H W. van der Hoeven en M. J. P. Zwet sloot Theresia Maria d. van C. J. van Leeu wen en M. A. van Nierop. Ondertrouwd: J. C. Moerkerk 29 jr. en C. P. Zandbergen 34 Jr. Fr. A. van Huls 28 jr. en J. van Wllsum 22 jr. Overleden: H, M. de Bruin 93 jr. wed. van H. Stuur H. Polman m.. 72 jr. D. Munnlk 78 Jr (wonende te Oegstgeest) P. de Haan 73 Jr. echtgen, van. M. Gerse. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan. Z. yan Pieter Turken en Ma- grete Johanne Smldt Louisa Adrlana, D, van Gilles Petrus Johannes'van 't Klooster en Cor nelia Maria Molson Albertus, Z. van Albertus van Harskamp en Jaantje Schenkel Maria Jacoba, D. van Cornelis Loofjensteln en Hille- gonda Petronella van der Voort Johanna Elisabeth, D. van Dirk Vermaas en Aaltje Ver hagen. Overleden: Bernardus Casper Hendrikus Rö- ling 71 j., weduwnaar van Gijsberta Petronella Stigter. Burgerlijke Stand. Geboren: Lijsina Wilhelmina d,. van Bron Jacob Hekkema en Petronella Gortzak Maria Elisabeth d, van Joannes Cornells Vernoolj en Cornelia Maria Blonk. Ondertrouwd: Gijsbert Jan Versteeg 27 jr. en Mariitje Klazina.Koppe 23 jr. Genuwd: Johannls Gerrit van der Made 32 Jr. wonende te Waddinxveen en Johanna Eli zabeth Verhoef 29 jr. Gerrit van de Streek 25 jr. en Pleternella Heilina Kroon 22 jr. Mat- thfjs Bezemer 26 jr. en Wilhelmina Wentink 19 jr. Arie Kroon 33 jr. en Commérijntje Wou ters 28 jr. Willem Johannes van Ingen, wo nende te 's-Gravenhage 28 jr. en Geertruida Rfjzinga 22 jr. Als nieuwe ambtenaar van het Open baar Ministerie bij de kantongerechten in het Arrondissement en ter standplaat-s den Haag werd ter zitting van het kantonge recht alhier geïnstalleerd de heer Mr. W. Tonckens, voorh. waarn. ambtenaar in het Arrondissement Groningen bij de Kanton gerechten. Uitgaande van de afd. van de E.H.B.O. alhier, zal in het Alphen's zwembad een cursus worden gehouden- in het redden van Drenkelingen. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Hilde Jeikeline Robertha, d. Van Jac. Veerman en A, F. Ubbens; Cornelis Johannes, z. van L. Bakker en M. J. Steenbergen. Ondertrouwd: G. W. H. van Pelt en L. M. de Groot, 27 J,; J. Kalkman,.20 j. en W. Zwan, 18 j. OverledenD. C. Ruitenberg,, echtg. van P. Zaal, 61 j. De heer J. Veerman, alhier, werd be noemd tot ambtenaar ter secretarie van de gemeente Reeuwijk. In de gehouden jaarvergadering van de Luthersche Jongeren Organisatie werd de aftredende voorzitter, de heer F. C. Riechers herkozen, terwijl tot bestuurslid gekozen werd de" heer"M. C. v. .Teylingen. BOSKOOP. HOOGERE VEILINGOPBRENGSTEN. Een bewijs, dat het op de bloemenveilin gen të dezer plaatse steeds crescendo gaat, moge blijken uit het feit, dat gedurende de weinige dagen van Juni de vêilingopbreng- sten reeds hooger zijn, dan tijdens de ge- heele maand Juni van het vorig jaar. De onbeheerd staande fiets van onzen plaatsgenoot V. werd nabij het gemeente huis gestolen. Ook die van Van E. werd ont vreemd. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. Verhorik geb. Nieuwets dr. Ondertrouwd: M. Rijnsburger 33 jr. en B. Kroon 32 jr. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Antonius. Z. van H. v. d. Groep en M. R. Nieuwenhuizen. Getrouwd: H. M. L. Groenewegen en E. C. Th. Alofs. Dinsdag 24 Juni a.s. bestaat er 's middags om 1 uur gelegenheid voor kostelooze inenting en herinenting in het gebouw „Irene". LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. Gehuwd: A. W. Rijnekei' en M. C. van Roon. Geboren: Franciscus Johannes z. van S. Koek en A. v. d. Heiligenberg. AMSTERDAM, 10 Juni. Het zakenverkeer op .de effectenbeurs te Amsterdam was heden alles bij elkander nog wel van bescheiden omvang, maar toch viel een kleine opleving te bemerken. De markt had een wisselvallig karakter. Aan vankelijk bestond een gedrukte stemming en ln eenige rubrieken werd bij de opening wederom op een lichtelijk verlaagd peil ge handeld, hetgeen op rekening moet worden gesteld van de welbekende factoren, welke den laatsten tijd de markt geregeld be- lnfluenceeren. De omzetten waren daarbij van kleine proporties. Middenbeurs echter brak zich plotseling een herstel baan en nadat het oorspronkelijk scheen alsof dit herstel niet zou doorzetten, bleek naderhand dat er ruimte was voor een flinke verbetering. Waaraan de plotselinge verandering van het sentiment moest worden toegeschreven kon niet worden vastgesteld, maar, zooals bekend is de beurs tegenwoordig vaak aan tendenzen onderhevig, waarvan de oorzaak niet kan worden opgespoord. Tegelijkertijd dat de koersen rich in een opwaartsche richting gingen bewegen, werd de handel drukker en hoewel de affaire niet omvangrijk werd, bood de markt, vooral later op den middag toch een vrij opge wekt beeld, ten minste ontwikkelde zien in diverse hoeken openlijke handel. Het herstel werd het duidelijkst gedemon streerd door de Indische Cultuuraandeelen en H.V.A.'s vormden ln dit opzicht wel een teekenend voorbeeld. Bij de opening werd onmiddellijk beneden het slot van gisteren afgedaan en daarna daalde de koers nog tot 375. Toen echter een verbetering Intrad liep de koers ln een snel tempo naar boven. Tegen het slot werd zelfs tegen 390"/» af gedaan. Vorstenlanden liepen naar boven van 400 tot 408 Voor eenige minder cou rante Suikeraandeelen werden ln den be ginne lager koersen geadviseerd, maar waar het ten slotte tot affaire kon komen, kwa men toch nog hoogere noteeringen te voor schijn. In de Rubberrubriek ontstond eenige be weging in Amsterdam Rubbers. Het debuut was zwak op 231%, maar de verbetering die zich in een snel tempo voltrok, beliep ten slotte een goede achttal punten. Diverse minder gangbare Rubberaandeelen konden zich onder den invloed van het aangenaam wordende sentiment op Iets hooger niveau stellen. De affaire ln Tabakken was zeer klein. De koersen waren nauwellj)ts veranderd. De Scheepvaartmarkt gaf eveneens een goede afschildering van het wisselvallige koersverloop. Scheepvaartunies werden op 154% ingezet, of omstreeks een viertal pun ten beneden het slot van gisteren, maar na dien kon toch weer 160% worden gedongen. Voor het overige kwamen geen groote mu taties voor. De handel in Industrieelen was van kal- men aard. De stemming was hier echter doorloopend goed prijshoudend. De Philips aandeelen gingen geleidelijk aan naar bo ven van 193'/! tot 19TVo. Unilevers stegen van 110'/! tot 113°/o. Aku's bewogen rich aan houdend rondom 133"/o. In de minder cou rante Industrieelen was bijna niets te doen. In verscheidene gevallen werd tegen iets lagere prijzen gehandeld. De Petroleum- markt gaf voor Olies een rustig verloop te zien. Het toonaangevende petroleumaan- deel was niet veel gewijzigd en bewoog zioh daarbij binnen een nauwe grens. Voor de Nederlandsche beleggingen was de stemming prijshoudend. De gestaffelde leening en de nieuwe 4% obligation Neder land waren ln doorsnee zoo goed als onver anderd. Daarbij vertoonde de koers onder beurs- tijd desniettemin een neiging tot oploopen, de overige Jongere leeningen werden tegen ongeveer de vorige prijzen genoemd. Oude Schuld was eerder een fractie lager. Obligatlën Nederlandsch-Indlé waren prijshoudend. Gemeentelijke leeningen ble ven op peil. Pandbrieven waren onregelma tig, waarbij naar beide zijden slechts ge ringe variaties voorkwamen. Prolongaties 2 1/4 (ANP). BODEGRAVEN, 10 Juni. Aangevoerd 207 par tijen Goudsche kaas, totaal 12.150 stuks, wegend® 109.350 K.G. Prijs met RM., 1ste soort f.41— 41,50, 2de soort f.39—40; handel matig. BOSKOOP, 9 Juni. Coöp. ver. „De Bosk. Vei ling". Rozen per bos: Orange Triumph 110—146 ct.; Florex 86110 ct.; Rosa Mundi 94164 ct.; Juweeltjes 104194 ct,; Gloria Mundi 116168 ct Rosalandla 3569 ct.; Else Poulsen 74122 ct.; Peechtold 66100 ct.; Butterfly 4769 ct.; Mevr. v. Straaten v. Nes 118140 ct.; Paul Grampel 82116 ct.; Dorus Rijkers 122146 ct.; Wendland 56 ct.; Chas. P. Kilham 38 ct.; Vier- landen 77120 ct.; Ingar Olsson 96110 ct.; Briarclif 35—76 ct.; Wilh. Kordes 26—39 ct.; Better Times 80100 ct.; August Noack 27—43 ct,; Pech told 66100 ct.; Butterfly 4769 ct.; gemengde rozen 2045 ct. Diversen per bos: Pioenen 1829 ct.; Vloliren, dubb. 3746 ct.; idem enk. 812 ct.; Lathyrus 1316 ctt.; Py re thrum 13—18 ct.; Clematis Prins Hendrik 110 —140 ct.; idem Mevr. Ie Coultre 140160 ct. KATWIJK A. D. RIJN, 9 Juni. Spinazie f.4— 6,50; radijs f. 1,50—1,60; rabarber per 100 KG. f.5,506; raapstelen f.78; sla per 100 f.2,50— 3; bloemkool per 100 f.1216. LEIDSCHENDAM, 9 Juni. Engelsche komkom mers 1ste soort f.15, 2de soort f. 11,50, 3de soort f. 7,50, wankleurige i. 69, stek per Ko. f. 7—10; gele komkommers 1ste soort f. 13,5015,60, 2de soort f9,2011.30, 3de soort f. 6,507,80, stek per Ko. 611 ct.; kropsla 1ste soort f.0,903; stoofsla f. 1,506; peen f.13; bloemkool le soort f.16, 2de soort f.13, uitschot f. 5,20—10,50; tto- maten, midd. f.22, groote ronde f.22, 3de soort f.22, bonken f. 17—22, uitschot f.6—14; andijvie per 5 Ko. 3167 ct.; spinazie per 4 Ko. 24—26 ct.; postelein f. 17,1019,40; rabarber per 100 Ko. f. 4,50—5.60; sn(jboonen 80—83; rad|Js f.1,40 —1,60; prei f.21—24; selderie f. 3,50—4. PURMEREND, 10 Juni. Verhandeld 17 partijen kaas, wegende 79.000 KG., handel vlug. Hoogste prijs 40 plus f. 35.25, 20 plus f. 18.30—22; gewicht 1275; handel vlug. Aangevoerd totaal 640 stuks runderen. 315 vette koeien voor de levering; 175 gelde koeien f.320410 p. stuk, matig; 110 melk koeien, f.360500 peer stuk, matig; 5 stieren voor de levering; 2 vette kalveren voor de leve ring; 35 graskalveren en pinken, f.200—260 per stuk, matig; 389 nuchtere kalveren voor de le- veing, voor de fokkerij f.38—56 per stuk; 29 vette varkens voor de slacht, voor de levering; 52 magere varkens, f.2849, matig; 6 zeugen f. 150—250, matig; 407 biggen, f. 18—35, matig; 218 schapen, f.3045, matig; 131 bokken en geiten, f.2870 per stuk. matig; 86 lammeren, f, 20—30 per stuk; kipeieren f. 1,05 per KG. RIJNSBURG, 9 Juni. Groentenveiling. Ra barber f.6; prei f.2428; raapstelen f.45 per 100; radijs f. 1,60; kervel f.56,50; selderie f3,20 4,50; peterselie f. 3,50—5; sla-uien f.34,40; Bospeen f. 13 per 100 bos; bloemkool I f.1416; Idem II f.9—12; Kropsla f. 1.40—1,80 per 100. Bloemenveiling. 9 Juni. Irissen 2226; Ane monen f. 0,80—1.40; Papavers f. 1,60—3,60; Pioe nen f.2,50—3,50; Margrieten 2040; Pyrethrums rose 60—80; rood f. 1—1,20; wit f. 1,50—2; Lathy rus 1622; Lelies: regalis f.12; Gladiolen: Pier- son f. 10—12; Polijst f. 15—16. ROELOFARENDSVEEN, 9 Juni. Aardbeien 2431 ct.; idem kleine 20—27 ct. per doosje; sla ff. 0,203,00; bloemkool f,7,9016,00 per i00 stuks; peulen f. 3,60—3,80: doperwten f.3,20— 3,50; snijboonen f.3,20—3,60; idem stek f.2,40 2,80; prinseboonen f. 5,75 per 10 pond. ROTTERDAM, 10 Juni. Heden werden ter- veemarkt aangevoerd: 1900 dieren, waaronder 13 paarden, 12 schapen, 596 nuchtere kalveren, 122 graskalveren, 101 bokken en geiten.6 zulg- lammeren en 1050 runderen. Prijzen per stuk: melkkoeien f.565, f.450, f.345; kalfkoeien 575, 450, 345; varekoeien 355, 275, 225; vaarzen 350, 280, 200; pinken 285, 210, 165. ZOETERWOUDE, 9 Juni. Eierveiling. Aan gevoerd 1300 eieren. Prijzen regeeringsprijs. - Pluimvee: kipflen f. 1,80—2,90; hanen f. 1,50; k»» nüneai f.2—2,80; alles per stuk.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3