STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 9 Juni J941 Uit de Duitsche pers Zilveren jubileum van den heer P. van Ede E. H. B. O.-WEDSTRIJDEN IN „SCHUTTERSHOF." Een jaarlijksch evenement. In de groote zaal van het café-restau rant „Schuttershof" hadden Zaterdagavond de jaarHjksche E.H.B.O.-wedstrijden plaats ditmaal door de omstandigheden in be perkter uitvoering. De belangstelling was. vergeleken met andere jaren iets minder, doch desniettemin bleek zij vrij aanzien lijk. Van deze vermindering getuigde ook de voorzitter; de heer dr. M. van der Stoel, die met een kort woord opende. Spr. be treurde den achteruitgang van het aantal deelnemers echter niet te zeer, aangezien het de laatste jaren wel, eens te hard voor uit was gegaan, zoodat het gevaaront stond, dat de kwaliteit onder de kwanti teit ging lijden. Het kringprogramma was andere jaren nogal ingewikkeld, en ook hiervan moest thans wordvi afgezien. In Voorschoten konden door de omstandigheden, zooals verduistering, en geringer vervoersmoge- lijkheid, de vóórwedstrijden voor de jeugd niet worden gehouden. Het was echter bil lijk, hiermede met de groote wedstrijden rekening te houden, zood'at het program ma eenigszins gewijzigd werd. Ten slotte dankte spr. de juryleden, die zich bereid verklaard hadden, dè beoordeeling ter hand te nemen. Vervolgens namen de nummers een aan vang. Verschillende gevallen werden door de deelnemers behandeld, zooals o.a. een geval van gasvergiftiging. Het programma werd in genoeglijke stemming afgewerkt. De uitslagen woren: Seniores: 1. Groep Voorschoten (leider de heer J. Overduin) 156 p.; 2. groep Ter Aar (leider de heer C. Lok) 148 p.; 3. bri gade Leiden (leider de heer D. Bink) 126 p.; 4. groep Leidschendam (leider de heer J. W. Kroon) 107 p.; 5. groep Leiden (Ned. Vereeniging) (leider de heer T. A. v. d. Kamp) 99 p.; 6. groep Leimuiden (leider de heer G. Eikelenboom) 92 p.; 7. groep Noordwijk (leidei; de heer A. Beugelsdijk) 68 p. De feidersprijs verwierf de heer J. Overduin, die 53 punten behaalde als lei der van de winnende groep. Juniores: 1. brigade Leiden (leider de lieer J. Rozenboom) 160 p.; 2. groep Ter Aar (leidster mevr. N. Goedhart-Lafeber) 151 p.; 3. groep Rijnsburg (leidster mej. M. Vos) 146 p.; 4. groep Voorschoten (leid ster mej. P. G. Verwey) 131 p.; 5. groep Katwijk (leidster mej. A. v. d. Akker) 116 p,; 6. groep Leiden (Ned. Vereeniging) (leidster mej. Kuivenhoven) 105 p.; 7. groep Leimuiden (leider de heer P. Vink) 91 p. Bij de juniores behaalde de heer J. Rozenboom leider van de winnende groep, met 52 punten den leidersprijs. 1 (Ingez. Med.) VEREENIGING „DE STALEN BAND". Een prettige dag op „Duinrell". De jonge vereeniging „De Stalen Band" kan met de, door het ijverige bestuur geor ganiseerde buitenpartij, welke gisteren op „Duinrell" te Wassenaar werd gehouden, v/eer op een uitstekend geslaagden dag terugzien. Reeds om kwart .voor negen trok het groote gezelschap, deels per fiets of per extra tram er opuit. Op „Duinrell" aange komen werd eerst de „thee" gebruikt, waar na 'een wandeling door de prachtige bos- sohen werd gemaakt naar het terrein bij „De Schaapskooi" waar den geheelen dag aangenaam vertoefd werd. Een keurig verzorgd programma van spe len en wedstrijden zoowel voor de dames als Voor de heeren verhoogde daar in de vrije natuur het genot. Het programma voor de kinderen werd verzorgd door den heer Devilé, die er als gewoonlijk in slaagde den kinderen een prettigen dag te bezorgen. Een fiksohe onweersbui slaagde er niet in het buitenfeest, in het water te doen vallen. In minder dan geen tijd was het geheele gezelschap in „De Schaapskooi" vereenigd, waar het feest werd voortgezet. Het zonnetje brak weer door en het gezel schap met de band „De Stalen Band" voorop, trok naar de theeschenkerijwaar de inwendige mensch werd versterkt. Na verschillende wedstrijden werden de prijzen uitgereikt. De voorzitter de heer Then Brummelaar dankte ten slotte allen, die medewerkten cleze buitenpartij zoo schitterend te doen slagen. CONCERT IN HET PLANTSOEN. Door het muziekgezelschap T. en D. zal onder leiding van den directeur den heer W. J. Smolders Donderdagavond a.s. te half- acht een concert gegeven worden in het Plantsoen. Men wordt beleefd verzocht gedurende het c'oncert niet te loopen. Bij eventueel slecht weer zal liet concert geen doorgang- vinden. Dit zal aan de brugwachtershuisjes bekend gemaakt worden. Het programma luidt: 1. L'Enfant de Trcupe, marsch van A. Barbe. 2. „Joyeuse", ouverture van Kéler Bela. 3. Post im Walde .solo voor Piston, H. Schaffer, solist de heer H. Jagel Jr. 4. Les Dragons de Villars van Chr. Mulder mans. 5. Sons of the Brave, marsch van Bidgood. Pauze 6. With Sword and Lance, marsch van Herman Starke. 7. König-Midas, ouverture van R. Eilenberg. 8. Doornroosjes Bruidsvaart van Max Rhode 9. Freischütz fantaisie sur l'opera de Weber van M. J. H. Kessels. 10. Marsch finale. FILMVOORSTELLING DER N.S.D.A.P. „Der Balkanfeldzug". Gistermorgen vonden in het geheel ge vulde Trianon-theater twee voorstellingen plaats van de propagandafilm „Der Bal kanfeldzug", waarin op indrukwekkende wijze een suggestief beeld gegeven wordt van de jongste Duitsche overwinningen op den Balkan, waardoor de laatste Engelsch- man van het Europeesche vasteland verdre ven werd. De Ortsgruppenleiter der N.S.DA.P. Lei den, de heer H. Steffin, opende deze bij eenkomst en begroette zijn partijgenooten, de Hollandsche nationaal-socialisten en de Hollandsche gasten, waarna de heer Becker in een inleiding er op wees, dat het Duit sche volk thans onder' Adolf Hitler meer dan acht jaar voor zijn toekomst werkt en marcheert. In verband met de Duitsche overwinningen wordt veelal gesproken over de „Machine", dan weer van de „Wapens", maar men vergeet altijd, dat het allereerst de „menschen" en hun geest zijn, die het doen, aldus spr. Onder Adolf Hitler is het Duitsche volk van zijn oude opvattingen bekeerd. De indi- vidueele persoonlijkheid is niets, als zij niet in dienst staat van de volksgemeenschap. Men moét het „volksgeheel" dienen, op wélke plaats men ook gesteld is. En het besef hiervan, dat is het geheim van de Duitsche overwinningen! Velen gaan er trótsch op, dat zij nog geen definitieve beslissing genomen hebben, maar de kracht van de anderen is grooter, omdat zij voortkomt uit een natuurwet. De Duitsche soldaat staat éltijd op den voor grond. het is de geest om zich op te offe ren tot den laatste, die hem bezielt. De harde school, die hij doormaakt is gevolg van het feit, dat hij soldaat is van een nieuwen geest, van een revolutie! D&t ver leent hem gansch andere krachten dan de anderen, hoewel ook zij goede soldaten hebben. Met den uitroep „Für den Sieg" eindigde spr. zijn beschouwing. Vervolgens werd overgegaan tot de ver tooning van de film „Balkanfeldzug", waar bij iedere toeschouwer onder den ban kwam van, gelijk zulks in het filmcommen taar werd uitgedrukt, „de machtigste en volkomenste oorlogsmachine, die de we- reldt ooit gekend heeft en die met een groote precisie "functioneert." In snel tempo, groote regelmaat en ge heel volgens de plannen, volgen de gebeur tenissen, die nog zoo goed in de herinne ring liggen, elkander op en zij zijn zóódanig realistisch in beeld gebracht, dat men zich als op het oorlogsterrein zélf waant, waar bij ook een gevoel van bewondering voor de operateurs, die hun moeilijke taak onder onmiddellijk doodsgevaar moesten verrich ten, in sterke mate opkomt. Eerst de aansluiting van Bulgarije bij het „Driemogendhedenpacf'.ter stabilisatie vap den vrede in Europa, dan o.a. het vertrek van Duitschè vliegtuigen naar Bulgaarsche vliegvelden, het uitbreken op 6 April 1941 der vijandelijkheden met Joego-Slavië en Griekenland, het verloop der talrijke span nende krijgsverrichtingen, de krachtige acties van luchmacht, stoottroepen, pant serwagens enz. de snelle bezetting van stad na stad (o.a. de oude Duitsche stad Mar burg), Agram (Kroatië), Saloniki en Athene. Voorts beelden van het geheel verwoeste Belgrado, van de verovering van den IJzeren Poort aan den Donau, van den doorbraak der Grieksche Metaxaslinie, van de besprekingen van Hitler met Goering en andere leden van den generalen staf, van de gevangenneming van Servische, Griek sche en Britsche troepen, die zich telkens op nieuwe linies terugtrokken, van de be zetting van den Acropolis en den Peloponne- sos. De overal, ondanks hevig verzet, vlug doordringende Duitsche troepen worden hartelijk begroet en steeds weer komt men onder den indruk van de tot in onderdee- len voortreffelijke organisatie van het Duit sche leger en van den prachtigen geest van saamhoorigheid, die de manschappen be zielt. Ook wordt een scherp licht geworpen op de werkzaamheid van den Britschen ge heimen dienst. Aan het aandeel der Italiaansche Weer macht in de krijgsverrichtingen wordt even eens de noodige aandacht besteed: de ver broedering der Duitsche en Italiaansche troepen vindt tenslotte haar bekroning in de grootsche parade, die te Athene gehou den wordt. Een film, die niet nalaat een treffende visie te geven, op hetgeen een moderne oorlog beteekent! De bijenkomst werd besloten met het staande zingen van het „Deutschland über alles" en het Horst Wessellied, onder het brengen van den nationaal-socialisti- schen groet. VERG. AQUARIUM EN TERRARIUM- HOUDERSVER. „NATUURGENOT". Lezing van den heer A. F. Portielje, Gistermiddag hield de Aquarium- en Terrariumhoudersver. „Natuurgenot", in de groote zaal van café „den Hout" te Den Haag, te zamen met de afd. Delft en de Aquariumclub Scalare een extra vergade ring waarvoor buitengewoon groote be langstelling bestond. Deze belangstelling gold in hoofdzaak den spreker, den heer A. F. Portielje, inspecteur van de levende have van Artls Amsterdam, die een lezing hield over het onderwerp: „Dierenleven in het Aquarium". De vergadering werd geopend door den heer drs. J. M. Lodewijks en eere-lid der vereeniging. De heer Portielje had zijn voordracht ge splitst in 3 deelen n.l. a. Zeeanemonen; b. Aanpassingsvormen bij en onder de vis- schen en c. Broedverzorging, Wederom kwam duidelijk tot uiting dat de heer Portielje een geboren dierenvriend en dierenkenner is, die zijn gehoor dik wijls op humoristische wijze wist te boeien. Hij vertelde daarbij veel nieuws en inte ressants. De clou gold verder de keurige illustratie van deze lezing. De heer A. F. Portielje had n.l. eenige prachtige films, die door den heer H. C. Verkruysen en spr. vervaardigd waren, medegebracht; hieraan was ook met eindeloos veel geduld gewerkt. Dat deze lezing in den smaak viel, bleek wel uit het feit, dat de aanwezigen spon taan besloten om over 14 dagen een bezoek aan Artis te brengen, waarbij de heer Por tielje beloofde, het gezelschap zélf rond e leiden. Nadat de heer A. B. Donk, voor zitter van de afd. Leiden den wensch had uitgesproken dat spoedig wederom een der gelijke vergadering mocht gehouden wor den, volgde sluiting. 2—1 De Voelkischer Beobacbiter schrijft: De stemming in Engeland en in het kamp van de Amerikaansehe interventionisten is door de bloedige nederlaag der Britten op Kreta en door den schok welken de Engel- sohe heerschappij in de Middellandsche Zee geleden heeft, zoo diep gezonken, dat Ghur- ohill cjs. onvoorwaardelijk een militair suc ces noodig hebben. Tegen de weermacht van de as is zulk een succes niet te behalen. Wie zich de schandelijke daden herinnert, die Engeland in Oran en Dakar en op zee tegen het precieé een' jaar geleden door de Engel- schen smadelijk in den steek gelaten Frank rijk bedreven heeft, zal zich ook over de nieuwste heldendaad van Churchill niet verbazen. Churchill zou geen Churchill zijn, wanneer hij ervoor terug zou schrikken, zijn oorlogslauweren te zoeken in het sinds een jaar van het moederland afgesneden kleine Fransche mandaatsgebied. Engeland was van den eersten dag van dezen oorlog af be reid, te vechten tot den lhatsten Fransch- man. Thans, nu de Fransche poilu Engeland niet meer als bondgenoot ter beschikking staat, is 'hij den Engelsohen lijkschenders altijd nog als schietschijf goed genoeg. Bo vendien zou de onderwerping van Syrië het Britsche roofbezit in de Arabische landen heel aardig afronden.. Sohaamteloozer heeft nog nooit een re geering gehandeld. Gemeener 'werd nog nooit een volk door zijn voormaligen bond genoot verraden en mishandeld, schrijft het Zwoelf Uhr-blatt. Achter den rooftocht van Engeland is niets anders verborgen, dan de ■begeerte naar dit waardevolle bezit 'in het centrum der landen van het Nabije Oosten. Zoo brengt ook deze nieuwste schanddaad weer de Britsche politiek aan het licht, wel ker eenige doel is de gemeene winst, welker eenige middelen zijn het verraad en de laffe overval. (DNB). DE SITUATIE IN IRAK. Het D.NJB. meldt uit Damascus: De gewezen Iraksche premier Kadlani heeft een oproep tot de Iraksche bevol king gericht, waarin hij verklaart, dat hij door het verraad van enkele door Enge land omgekochte personen gedwongen is Irak te veriaten. Het zoogenaamde veilig heidscomité van Bagdad heeft de stad zonder tegenstand te bieden aan de En gelsohen overgegeven. Kailani spoort in zijn oproep de bevol king aan, den strijd tegen Engeland voort te zetten en geeft haar de verzekering dat de nationale eischen binnenkort verwe zenlijkt zullen worden. De door Abdoel Hlah aangestelde pro- Engelsche regeerlng-Madfai heeft, naar uit Bagdad gemeld wordt gemeld, nog steeds te, kampen met een sterke oppositie, die steeds meer terrein wint en die het pro-Engelsche kabinet van de hand wijst. Volgens berichten uit Amman hebben de Britsche autoriteiten bekend gemaakt, dat zij den bekenden Arabischen vrijheids strijder uit den Palestijnschen opstand van 1936/1939, den Irakschen majoor Fauzi Kaudsji, die thans wederom heeft ingegre pen in den strijd tegen Engeland", maar beschouwen als „geregeld officier", maar als „ter dood veroordeeld rebel.". Uit Engelsche bron verluidt, dat de be zetting van Mosoel is uitgevoerd door val schermjagers en luchtlandingstroepen. De Iraksche troepen hadden feilen tegen stand geboden en eenige petroleumbron- nen hebben schade geleden. Sedert 48 uur Is ieder telegrafisch ver keer met Irak verbroken. Een speciale krijgsraad is in Bagdad bijeengekomen, zoo meldt A.N.P. uit Bei roet. Woensdag zijn de eerste doodvonnis sen geveld tegen verscheiden Arabieren. De vonnissen werden terstond voltrokken. bood, terwijl de echtgenoote een fraai bloemstuk ontving. De heer A. A. Wijnnobel, ass.-opzichter van Weg en Werken alhier, wenschte den jubilaris namens het personeel van de lijn hartelijk geluk, waaraan hij gaarne zijn persoonlijke gelukwenschen toevoegde, ge zien den mooien staat van dienst van den jubilaris. Spr. wees ook op de goede ver standhouding, waardoor de werkzaamheden op de juiste wijze verricht worden. Nadat alle aanwezigen den jubilaris had den gefeliciteerd, dankte de heer van Ede allen voor de hem gebrachte hulde. In zijn woning aan den Haagweg, ont ving de jubilaris nog vele blijken van be langstelling in den vorm van bloemstukken, o.a. van het Leidsche Politie Muziekcorps, de Chr. Muziekvereeniging „Athalla" waar van d.e heer van Ede reeds Jaren instruc teur is. GOBELIN VOOR HET LEIDSCHE STADHUIS. In huize „Middelwijk" aan het Kerkpad te Soest staat in de weverij van Edmond de Oneudt een imponeerend werk op de ge touwen. Het is een gobelin van 90 kwa draatmeter oppervlakte, dat bestemd is straks de muren van het Leidsche stadhuih te sieren. Dit kolossale muurtapijt met zijin zinnebeeldige voorstellingen wordt iets aparts, dat door zijn warme kleuren bij zondere sfeer .geeft. De figuren, voorstel lende „De Tijd" en „De Voorzorg" zijn ont worpen door Christiaan de Moor. JEUGDVEREENIGING D.V.V. Huldiging van den directeur. Gisteren is door de Ver. D.V.V. op harte lijke wijze de koordirigent de heer T. v. d. Helm gehuldigd, voor het vele, dat hij voor het koor gedaan heeft. In waardeerende bewoordingen is hij toegesproken door den voorzitter van D.V.V., waarna Koos van Rooyen hem namens de vereeniging een fraai geschenk aanbood, Corry Lunenberg overhandigde mevr. v. d. Helm een fraaie plant. Deze eenvoudige, doch sympathieke huldiging werd opgeluisterd door zang en het optreden van de mondorgelclub, 's Middags maakten vele leden een ex cursie naar de modelboerderij „Weere- steyn" te Hillegom, terwijl de overige leden een tocht naar buiten maakten. Het was een welbestede dag! BRUGWACHTER BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. Eigen foto. f De heer P. van Ede. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer P. van Ede, brugwachter bij de Nederl. Spoorwegen óp den spoorwegbrug over het Galgewater, en dienstdoende als overweg- wachter op den overweg Morschweg van den spoorlijn Leiden—Utrecht; in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. .'s Middags was de jubilaris op het Bureau van Weg en Werken te Rotterdam, waar onder Leiden ressorteert, ontboden, waar de hoofdwerktuigkundige der Ned. Spoorwegen de heer H. Veenenbosch, hem in hartelijke bewoordingen namens de directie der Ned. Spoorwegen gelukwenschte, en een ge schenk onder couvert aanbood, benevens een oorkonde voor 25-jarige trouwe dienst vervulling. Zaterdagmiddag vervoegde zich de heer Swanenburg ten huizei van den jubilaris, die onder hartelijke bewoordin gen, namens de ploeg van Weg en Werken, Sectie Leiden, een mooien rookstoel aan-

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2