natogen LAATSTE BE LËIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag 6 Juni 1941 Officïeële opening van het Leidsche Persgasstation Burgemeester draait de kraan open Poging tot moord RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Binnenland Een prijslijst op alle bakkerswagens vereischt Vaartuigen welke als woonschepen worden beschouwd Japan en Nederlandsch-Indië Duitsch weermachtsbericht ïtaliaansch Weermachtsbericht Hei gevonden vrouwenhoofd Zenuwen in de war I Neem dan toch SANATOGEN' Talloos zijn degenen, die Sanatogen reeds met succes hebben gebruikt en het warm aanbevelen. Sanatogen kan ook bij U die zenuwachtigheid overwinnen. Sanatogen versterkt het geheele ge stel en verhoogt den werklust en het uithou dingsvermogen. Begin er nog heden mede. let zenuwsterkende voedsel. 3683 (Ingez. Med.)' Gistermiddag vond de officieele opening plaats van het persgasstation aan den Hooge Rijndijk alhier, dat door de Stichting Persgasstation Leiden tot stand werd ge bracht en zal worden geëxploiteerd door de N.V. Het Motorhuis. In de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" werd een korte bijeenkomst gehou den, waarbij o.a. tegenwoordig waren de heeren wethouders mr. A. P. L. M. Tepe, M. G. Verweij, J. J. van Stralen en Jac. Wil brink, en die werd geopend door den voor zitter van de stichting, den heer H. M. Si- monis; deze begroette in zijn welkomst woord in het bijzonder den burgemeester van Leiden, den heer mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, en den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, den heer D. ten Cate Brouwer. Na een korte schets te hebben gegeven van de eerste moeilijkheden, waarmede de plan nen tot oprichting te kampen hadden, me moreerde spreker de teleurstelling, welke door de initiatiefnemers werd ondervonden door de geringe opkomst van de genoodigde belangstellenden voor een" eerste algemeene vergadering. Slechts enkele tientallen ble ken zich voldoende voor de oprichting te interesseeren, hetgeen tot gevolg had, dat in de uitvoering belangrijke vertraging ont stond. Eiken dag dat het langer duurde, werden dé moeilijkheden met het materiaal, de machines en instrumenten grooter. De geringe deelneming was oorzaak, dat het financieel niet verantwoord was om de in de stichting gestorte gelden der eerste deel nemers volslagen in de waagschaal te stel len in de hoop, dat de gelden der volgende deelnemers de uiteindelijke betalingen wel mogelijk zouden maken. Tegenover deze te leurstelling stond een zeldzaam groot voor recht en wel, dat het beroep op de meeste deskundigen uit deze omgeving op dit ge bied niet tevergeefsch was. ponder aan de verdiensten van de anderen tekort te doen, aldus spreker, mag ik wel vermelden, dat ik zeer dankbaar was, dat de heer ir. van Klinkenberg en de heer A. D. de Koster niet alleen bereid bleken zitting te nemen in het bestuur van de stichting, maar ook om een technische commissie te vormen, aan welke het technische gedeelte kon worden toever trouwd en dat de andere bestuursleden met hun gezond oordeel niet van opgeven wil den hooren. jWij zijn er op uit, aldus spr., om de ge heele installatie zoo spoedig mogelijk af te schrijven en aan de deelnemers het geris keerde bedrag zoo spoedig mogelijk terug te betalen. Tot slot sprak de heer Simonls woorden van dank tot aTlen, die aan de op richting medewerkten, in het bijzonder den burgemeester, die zich bereid verklaarde, het station te openen, de' N.V. Ned. Grof smederij, de N.V. Het Motorhuis en den heer Bolhuis, die een voorsprong boven an deren mogelijk maakten, het gemeentelijk Abattoir en de Grofsmederij, die de motoren in bruikleen afstonden, de firma Hoek te Schiedam, die de compressoren vervaardig de, en de B.PM., die de stationsvaten kon leveren. Ook den heeren L. Zitman, aan- O- LEERLINGENOOM3VOSSIE VOOR DE TYPOGRAFIE. Uitreiking van diploma's en getuigschriften. Het district Leiden en omstreken van de Leerlingencommissie voor de typografie hield gisteravond in het gebouw Patrimo nium een bijeenkomst, waarin de diplo ma's en getuigschriften zijn uitgereikt aan hen, die een vier-jarigen cursus in de ty pografie hebben gevolgd. Onder hen, die deze samenkomst bij woonden, merkten wij o.m. op den voorzit ter en directeur der Ambachtsschool resp. de heeren Van Hoek en Kuintoes, den heer T. J. W. Blaauw, controleur van het leer lingenwezen in het Typografisch Bedrijf uit Amsterdam en verder vele werkgevers en leermeesters der leerlingen, leeraren der Ambachtsschool, besturen der werkge vers- en werknemers-organisaties en de examen-commissie. De heer J. van Looy, voorzitter van.de Leerlingen-commissie heette allen welkom, waarna hij wees op de prettige samenwer king met het bestuur der Ambachtsschoql en de leeraren en leermeesters. In tegen stelling met vorige jaren was het resul taat van het examen dit jaar zeer gunstig. Met dankbaarheid maakte spr. er mel ding van, dat het leerlingenwezen in de typografie dit jaar vrijwel onbeperkt voort gang kon vinden. De Leerlingen-commissie kon zich ook dit jaar hoofdzakelijk bezig houden met het vakonderwijs. Spr; deelde nog mede, dat in de examen commissie zitting hadden de heeren A. L. Koenen, C. Haasbeek, P. Harteveld, D. J. Looman, A. G. de Mooy, P. Merkelijn, J. C. Pillekers en P. M. M. Pont. Hierna ging de heer Koenen, als voor zitter van de examen-commissie over tot uitreiking der diploma's. Geslaagd waren als handzetter: G, C. Duiker, J. Th. J. Kaptijn, C. H. van Leeu wen, F. B. van der Nat, J. Sepers, W. F. Verschuur en W. Landsdorp; als drukker ontvingen het diploma: W. Karstens, W. H. van Leeuwen, J. H. Makkée, H Meyer, H. Ch. M. Steeghs en J. J. van Weèren. Af gewezen werden 2 drukkers en één hand- zetter, waarvan één druker voor de twee de maal. Van bovengenoemde leerlingen behaal den zes handzetters en 5 drukkers ook het getuigschrift van de Ambachtsschool; af gewezen werden drie drukkers en twee handzetters, waarvan één drukker voor de tweede maal. Twee diepdruikkers, t-w. H. J. Wolvers en F. A. Milikan behaalden als diepdrukkers het getuigschrift der Ambachtsschool. nemer van het bouwwerk en Langezaal, die de verzorging van de electrische afdeeling op zich nam, is groote dank verschuldigd. Voor de bergen werk door den heer P. G. Knibbe als secretaris verzet, moeten wij zeer erkentelijk zijn evenals voor de werkzaam heden van den penningmeester, den heer J. H. de Jong. Spreker besloot met het uiten van den wensch, dat de stichting een zegen zou blijken voor onze gemeenschap. Vervolgens sprak de burgemeester, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck er zijn vol doening over uit, dat voor dit doel, dat de gemeenschap ten goede zal komen, zoo groote activiteit is betoond. De vele beper kingen, die deze tijden ons opleggen, doen ons de gemakken van de twintigste eeuw bewust realiseeren. Voor de stichters echter gold het parool „niet klagen, maar hande len". Zij ondervonden groote moeilijkheden, doch de vruchten van hun doorzettingsver mogen zijn thans tot rijpheid gekomen. Als de tijd gekomen is dat er weer benzine wordt aangevoerd, dan zal dit bestuur on getwijfeld een andere nuttige bestemming voor het station kunnen vinden. Ik mag dus wel eindigen, aldus spreker, de stich ting niet alleen een gelukkig, doch ook een lang leven toe te wenschen. De heer Ten Cate Brouwer, voorzitter van de Kamer van Koophandel, wees op het ver voersprobleem, dat door de benzineschaarste ontstond. Deze moeilijkheden moesten door ons zelf worden opgelost, hetgeen hier ook is gebeurd. Speciaal de vervoersbedrijven, welker medewerkers geheel van de rij moge lijkheid afhankelijk zijn, kunnen dankbaar zijn over het resultaat, dat thans is bereikt. De Kamer van Koophandel zal dit werk al tijd in dankbare herinnering behouden. Tot slot sprak nog de heer ir. P. C. Lin- denbergh namens de deelnemers in de stichting woorden van dank voor het tot stand gebrachte v/erk. Vervolgens ging het gezelschap, per extra tram naar het station, waar de burgemees ter de openingsplechtigheid verrichtte door de kranen open te draaien en een auto met de benoodigde brandstof te vullen. Het persgasstation, welks bouw werd uit gevoerd door den aannemer L, Zitman van het Utrechtsche Jaagpad alhier, is gevestigd naast het Motorhuis aan den Hooge Rijn dijk. Het kan in continu-bedrijf ongeveer honderd wagens per dag van brandstof voorzien, doch waarschijnlijk zal in de toe komst het aantal wagens, dat geregeld komt tanken, ongeveer 10 bedragen. De vul ling geschiedt van uit de buffervaten, waar- het gas door twee viertrapscompressoren ge regeld op een spanning van 190 atmosfeer gehouden wordt. De motoren, die compres soren moeten aandrijven, werden, bij ge brek aan vonkvrije motoren, buiten het ge bouwtje opgesteld, aangezien anders geva ren voor explosie ontstonden. De aanleg van alle electrlciteitsleldingen werd ver zorgd door de firma Langezaal en Inniger, terwijl het schilderwerk uitgevoerd werd door J. van Muiden en Zoon. Leiden is met dit persgasstation een in stelling rijker geworden, waarvan van vele zijden profijt getrokken kan worden, en die i in deze tijden een verlichting beteekent voor het bedrijfsleven. Nadat de heer Koenen de diploma's had uitgereikt, overhandigde de directeur der Ambachtsschool de getuigschriften. Hij wees er daarbij op, dat de kennis der Ne- derlandsdhe taal, vooral bij de boekbinders, nog wel wat te wenschen had overgelaten. Hierdoor kon dan ook aan hen geen getuig schrift worden uitgereikt. Woorden van dank richtte spr. ook tot de leeraren voor hun voortreffelijke leiding en prettige samenwerking bij dezen cursus be toond. De heer Van Looy deelde hierop njede, dat bij de drukkers H. Oh. M. Steeghs en bij de zetters J. Th. J. Kastijn voorgedragen zijn ter verkrijging van den prijs, beschik baar gesteld door het G. J. Thieme-fonds. Woorden van afscheid sprak spr. tenslotte tot de leerlingen, waarbij hij er om. op wees, dat het steeds onderzoeken van de vakstudie dringende eisdh blijft. Spr. ein digde met te wijzen op het eigen cachet der Nederlandsohe typografie. In aansluiting op deze toespraak heeft de heer T. J. W. Blaauw. controleur van het leerlingwezen in het typografisch bedrijf, nog gewezen op de voortdurende noodzake lijkheid van vakstudie. Spr. hoopte, dat de geslaagden zich nu ook een waardig jong gezel zullen toonen. Namens de Ver. voor de Vakopleiding in de Typografie dankte spr. leeraren en leermeesters voor hun moeiten aan de leerlingen ten beste gelegd. Ook de examencommissie dankte spr, voor haar werk. Ten slotte gaf spr. nog een uiteenzetting over stichting, opzet en werkwijze van het leerlingwezen in de typografie. Namens de leerlingen sprak de heer Steegths woorden van dank voor het aan gename, goede en degelijke onderwijs. Met name prees spr. de fijne, goede sfeer der Ambachtsschool. Nadat de heer Van Doorn namens de leeraren nog het woord had gevoerd, dankte de heer Koenen den heer Van Looy als directeur van A. W. Sijthoff's Uitg.-Mij. voor de geboden gelegenheid het practlsch examen in dit bedrijf te doen afnemen. Na afloop was er gelegenheid het typo grafisch werk der leerlingen te bezichtigen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma Gebroeders de Boer, 's-Graven- damscheweg 103. Noordiwijkerhout. Bloerq- bollenkweekerijDe zaak is verplaatst naar Voorhout. Teylingerlaan 78. Nieuwe ven noot: J. H. F. M. de Beer, Voorhout. N.V. Foto-Litho-inrichtlng Koningsveld en Zoon, Breestraat 24, Leiden. Procuratie verleend aan: A. J. W. Constandse, Voor burg. DE DADER GEARRESTEERD. Hedenmorgen omstreeks twintig minuten over acht stond de 58-jarige W. K. in de Heerensteeg te praten met een zijner burén, den 30-jarigen F. H. B., toen hij plotseling met een scherp voorwerp in zijn nek werd gestoken. Hij draaide zich om en zag den 54-jari gen M. L., eveneens wonende in de Heeren- steeg, met een mes in de hand hard weg- loopen. De Eerste Hulpdienst bracht den ge troffene naar het Academisch Ziekenhuis, waar bleek, dat de wonde, welke was 'toege bracht met een schoenmakersmes, niet van eynstigen aard was, zoodat het slachtoffer, 11a te zijn behandeld, te voet naar huls kon terugkeeren. Korten tijd daarna kon L. op den Morsch- weg door de politie worden aangehouden. Hij bleek nog in het bezit te zijn van het mes, waarmede hij de daad had gepleegd en is in verzekerde bewaring gesteld. De oor-zaak van den aanslag moet worden .gezocht in een veete, welke reeds geruknen tijd tusschen beide mannen bestaat. L. heeft zich meermalen uitgelaten, dat hij K. zou dooden, wanneer hij daartoe de kans kreeg. JONGEMAN VERDRONKEN, Gistermiddag te ong«veer kwart over vijf is onder de gemeente Zoeterwoude de 18-ja- rige A. H., wonende in de Nicolaas Beets- straat, alhier, bij het baden in den Rijn nabij de aard e werkt abri ek van Van der Meulen verdronken. De jongeman kon niet zwemmen en heeft zich dus te ver in het water gewaagd. EINDEXAMENS H.B.S. Bij 'beschikking van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming is in getrokken de aanwijzing van mr. dr. E. Te kenbroek als deskundige bij de eindexa mens der afdeeling A van de gemeentelijke H.B S. te Leiden en de afdeeling A der bij zondere H.B.S. te Voorschoten, en als zoo danig ln zijn plaats aangewezen Th. O. Palte, adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage. Voorts is ingetrokken de aanwijzing van mevrouw dr. E. du Perron-de Roos, te Ber gen (N.-H.)als deskundige bij de eind examens der gemeentelijke H.B.S. voor meisjes te Rotterdam, de bijzondere H.BB. te Woerden, de afdeeling B van de Christe lijke H.B.S. te Alphen a. d. Rijn en de afd. B van de Roomsch-Katholieke H.B.S. te Leiden, en als zoodanig in haar plaats aan gewezen mevrouw W. de Vreesevan de Poll, oud-leerares bij het middelbaar on derwijs, te Voorschoten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het voorbereidend ker kelijk examen de heer J. de Zwaan (Lei den) voor het candidaatsexamen rechten de heeren J. M. Polak (Oegstgeest)J. B. van Benthem (den Haag); mej. L. C. v. d. Broek (Monster) en de heeren J, C. Somer (Den Haag) en H. Perey (Leiden); voor het doctoraal examen geneeskunde de heer P. Niks (Rijswijk, Z.-H.); voor het artsexamen le gedeelte de dames: E. van Konijnenburg (Oegstgeest) en J. Boereee (Aerdenhout) en de heeren P. Crezie (Rotterdam), A. A. S. Asjes (Den Haag) en R. Horst (Leiden). Bevorderd tot arts zijn de heeren: J. J. Spierenburg (Overschie), G. J. Idema (Den Haag), P. A. N. Noorlander (Zwammerdam), C. H. W. Leelesma (Den Haag), H. Dekema (Den kaag) en H. S. Zwarenstein (Leiden). HAAGSCHE RECHTBANK. Voor den huwelijksuitzet. Mej. J. E. S. uit Zoetermeer had trouw plannen. De wijze waarop die plannen ten uitvoer gelegd zouden worden, was echter bedenkelijk en deed het meisje met den rechter in aanmerking komen. Want, om die uitvoering te versnellen, had het meisje in haar diverse betrekkin gen diefstallen gepleegd. Die betrekkingen schenen nogal snel te wisselen. Bij een dame, waar ze vijf dagen in dienst was, stal het meisje een gouden ring. Bij een andere mevrouw waar haar verblijf- iets langer was geweest, werd ook de buit groo ter, want die bestond toen uit koffie, thee, vet, gramofoonplaten en boter. In de derde functie van de gedienstige, nam ze een gouden ring met edelsteenen, overhemden en wol mee. Voor de' rechtbank bekende het meisje de diefstallen, en de Officier vorderde tegen haar tien maanden gevan genisstraf. Vonnis over 14 dagen. NOTARISWET OVERTREDEN. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in een cassatieberoep van een notaris te Aardenburg, die door de rechtbank te Mid delburg is veroordeeld tot een geldboete van 5 gulden wegens overtreding van de wet op het notarisambt, namelijk als notaris een door hem opgemaakte akte niet doen in houden de voornamen van ieder der ver schenen partijen. De Hooge Raad heeft het beroep verworpen. GEBOREN: Comelis Johannes, Z. van P. van Houten en K. Laterveer Comelis Marius,, Z. van J, G. Winter en C. Stoppelenburg Hendrik, Z. van A. C. v. Weeren en M. v. Alphen. ONDERTROUWD: P. Helmus jm. 27 j. en J. Beimers jd. 24 j. H. de Graaf jm. 26 j. en P. v. Kralingen jd. 25 j. OVERLEDEN. G. Crispin, M. 48 J. P. C. v. d.'Zwet, Dr. 12 j. P. J. N. Hoogeveen, hsvr. van A. W. Brugman 72 j, A. Verwerda, M. 66 j. J. R. van Weeren, Wed. van C. v. d. Bent 85 j. Aangezien de bepalingen van het prijs- aanduidingsbesluit 1941 niet voldoende blijken te zijn doorgedrongen tot de bakkerij, vestigt het centraal bureau voor het bakkersbedrijf er de aandacht op, dat krachtens dit besluit niet alleen de artikelen in de winkels op de voor- gescheven wijze moeten zijn geprijsd, doch dat de voorschriften dienaangaan de ook gelden voor den verkoop door middel van bakkerswagens aan huis. De bakkerswagens zullen in verband hiermede moeten zijn voorzien van op duidelijk zichtbare en leesbare wijze aangebrachte prijslijsten, waarop ver meld staan alle, in den wagen vervoerde artikelen en de daarvoor geldende prij zen. Gebleken is, dat wegens het niet nakomen van dit voorschrift reeds processen-verbaal zijn opgemaakt, zoodat belanghebbenden in ■hun eigen belang dringend wordt aangera den om voor zoover dit nog niet is geschied, hun bakkerswagens op de hierboven om schreven wijze van prijslijsten te voorzien. Ter vermijding van misverstanden zij er voorts de aandacht op gevestigd, dat men niet zal kunnen volstaan met het eenvoudig deponeeren in de kar van een getypte prijs lijst, doch dat de prijsvermelding op duide lijke zichtbare en voor ieder leesbare wijze zal moeten geschieden door bevestiging op of aan de broodwagens. Als woonschip in den zin van par. 2 (2) der verordening nr. 100 van 23 Mei 1941 gelden vaartuigen, die a. in afgesloten ruimten menschen tot woning dienen; b. een vaste ligplaats hebben, dat is: blijvend en vast aan den oever bevestigd zijn. Deze woonschepen moeten van duide lijk zichtbare, weer-vaste en stevig be vestigde borden voorzien zijn, op welke de naam van het vaartuig, alsmede naam en adres van den eigenaar, even tueel bewoner vermeld staan. Als woonschip zonder eigen voortbewe gingsmiddel gelden ten aanzien van de bo venstaande bepalingen voor woonschepen ook vaartuigen met eigen voortbewegings middel, als de motoren door het verwijde ren van belangrijke motoronderdeelen of van de takelage onbruikbaar worden ge maakt. De bewoner van het woonschip moet de onbruikbaarmaking van het voortbewegins- middel door een verklaring van de bevoeg de politieautoriteit kunnen aantoonen. Uit deze verklaring moet blijken, welke deelen van het voortbewegingsmiddel bij de politie gedeponeerd werden. JAPAN ZOU BINNEN 24 UUR ANTWOORD GEËISCHT HEBBEN. United Press meldt uit Batavia: Naar hier verklaard wordt, heeft de spanning tusschen Nederlandsch-Indië en Japan het hoogtepunt bereikt, nadat de Japansctie delegatie binnen 24 uur ant woord op de door haar gedane voorstellen heeft geëischt. Van de zijde van Nederlandsch-Indië wordt verklaard, dat het zijn standpunt niet kan wijzigen, terwijl de Japanners daartegenover gezegd hebben, dat zij, in dien de onderhandelingen thans geen be vredigende wending zouden nemen, de 'kwestie aan hun regeering zouden over dragen. e e Vtolgens een bericht van het-blad „Tokio Asaihi Sjimboen" uit Batavia, zou de woord voerder van de Nederlandsohe delegatie voor de handelsbesprekingen met- Japan verklaard hebben, dat het antwoord van Nederlandsdh-Indië ieder oogenbli-k ver wacht kan worden en dat het Japan onge twijfeld tevreden zal stellen. -B- Hot opperbevel van de Duitsche weer-' macht maakt bekend: Het luchtwapen zet den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart met goed succes voort. In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen voor de Schot- sche Oostkust uit krachtig beschermde vijandelijke convooien drie koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 15.800 b.r.t. tot zinken gebracht en vier andere groote schepen zwaar beschadigd. In het gebied van de Middellandsche Zee hebben formaties van het Duitsche luchtwapen in den nacht van 4 op 5 Juni een bijzonder succesvollen aanval gedaan op het Engelsche vlootsteunpunt Alexan- drlë. Door bomtreffers in de buurt van de Britsche olieopslagplaatsen ontstond -een groote brand, die door de bemanningen nog langen tijd na het vertrek kon wor den waargenomen. In Noord-Afrika bestreed de Duitsch- Italiaansche artillerie Britsche geschut- stellingen, munitieopslagplaatsen en in stallaties voor den watertoevoer bij To broek met goede uitwerking. Door den vijand werden overdag noch des nachts gevechtshandelingen boven het Duitsche rijksgebied verricht. In zijn weermachtsbericht no. 364 maakt ihet ItaMaansche opperbevel het volgende bekend: Gedurende den nacht van 6 Juni heeft de Italiaansche luchtmacht de vesting Gibral tar alsmede de vliegvelden van Hallfar en Mioabba op het eiland Malta gebombar deerd. Een ItaMaansche torpedoboot in het centrale bekken van de Middellandsche Zee heeft een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Gedurende den nacht van 5 Juni hebben vijandelijke vliegtuigen bommen la ten vallen op het eiland Rhodos in den Do- dekanesus. In Noord-Afrika werd aan het front van Solloem een vijandelijke aanvalspoging ver ijdeld. Onze bijzonder actieve artillerie heeft schepen welke in de haven van Tobroek ge meerd lagen, gebombardeerd. Luchtforma- ties bestookten opnieuw de verdedigings werken van Tobroek met bommen. Een Hurricane-machine werd door onze jagers neergehaald. Vijandelijke vliegtuigen lieten bommen vallen op Benghasl en Derna. In het gebied van Bardia heeft men een groep Engelsche soldaten onder bevel van een officier gevangen genomen, "die met een mo torboot van het eiland Kreta gevlucht wa ren. In Oost-Afrika bombardeerde de vijande lijke artillerie intensief, maar met gering resultaat, onze stelUngen langs de rivier Omo in den sector Abalti (Galla en Sldamo). ARRESTANT HEEFT BEKEND. De 58-jarige Amsterdammer, die in verband met het vinden van een vrou wenhoofd in het Merwedekanaal verle den week door de politie te Rotterdam is gearresteerd, verdacht van ihoord op zijn echtgenoote (van wie het gevonden hoofd zou zijn) heeft hedenochtend voor den rechter-commissaris bekend, deze gruwelijke misdaad te hebben bedreven. Nadere bijzonderheden' konden, ter wille van het loopende onderzoek, nog niet door de politie worden verstrekt. DUIZENDEN PAREN SCHOENEN IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van den crisisopsporings dienst heben, in samenwerking met de Edesche politie, bij verschillendë schoen winkeliers te Ede een onderzoek ingesteld. Hierbij kwam aan het licht, dat eenigen in overtreding waren en zich schuldig maakten aan het verkoopen van schoenen zonder bon. Twee winkeliers, genaamd H. en S„ wer den bovendien geverbaliseerd wegens ern stige prijsopdrijving. Bij hen" werd de geheele voorraad schoe nen. te zamen eenige duizenden paren, in beslag genomen. VOOR BEROEP BEDANKT. Bedankt voor het beroep der Geref. Gert. tc Lisse ds. A. de Blols te Gouda. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2