IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 5 Juni 194T VISSCHERIJ-BERICHTEN Huifsch perscommentaar bij den dood van den ex-keizer Groote brand te Eindhoven Buitenland Koning Boris bij Hitier en Goering Duitsch weermachtsbericht Italiaansch W eermachtsbericht Dagbladreclame is niet te vervangen RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 MARKT JpfV lIRItliïïN^ Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Bij het overlijden van den vroegeren Djitschen keizer wijst het blad van de be rging, de Völklscher Beobachter, op de instellingen, waarvoor de jeugdige 29-ja rige keizer reeds bij het aanvaarden van iet bewind kwam te staan. Al was de keizer met den besten wil be- ield, schrijft het blad, om Duitschlands >?sitie als groote mogendheid te bescher men en zijn economische welvaart omhoog v brengén, toch kon hij niet blijvend stand ioudert tegen den slappen geest van dien tijd, welke zich verzette tegen de volledige rebruikmaking van de Duitsche defensieve iracht. De Völklscher Beobachter herinnert un den noodlottigen strijd der partijen, raarin de inwendige tegenstellingen van iet Duitsche volk met toenemende scherpte an het licht traden en aan het binnen- ïndsche conflict, dat op deze wijze ont mond. Ook zonder den wereldoorlog zou het eenmalige leiderssysteem aan een ernstige :-?proeving zijn blootgesteld. De taak van :nzen tijd, zoo schrijft het blad, om de uit ifcaar loopende deelen des volks tot een :ieuwe volksgemeenschap aaneen te slui- ïn, kon noch door het constitutioneele :och door het parlementaire liberalisme gelost worden. Pas de frontsoldaten van iiw wereldoorlog konden de noodzakelijke onsequenties daaruit trekken door in het Mtionaal-soclalisme een nieuw denkbeeld scheppen. Dat Wilhelm II den vrede rüde bewaren, staat buiten twijfel. Zoowel te gebreken van de Duitsche bewapening, lis het feit van de omsingeling, weerleggen -.en duidelijkste de infame ophitsing van te schuld aan den oorlog. Het is kenmer- *nd, dat de politici van de entente het :iet hebben aangedurfd het groote proces cgen den keizer te beginnen, dat zij als undige demagogen hadden aangekondigd. lil blad sluit zijn commentaar met de ver garing: In den wereldoorlog is bevestigd, dat van Vilhelm II geen leidende kracht uitging, k noodlottige spanning tusschen de mili- aire leiding en de onbekwame kanseliers mes de zwakte van een stelsel, welks ertegenwoordlger op 9 November naar het sitenland ging en op 28 November afstand :*d van de troon. Daarmede was de streep rezet onder een episode van de Duitsche •ischiedcnis, welke wij heden slechts, nu Tij hierop terugzien, moeten waarde eren i!s een tijd, die ongeacht voortreffelijke zdivddueele prestaties ook in het goede hechts in staat was tot halfslachtigheden, tn tijd, die uit den afkeer voor het rea dme van de politiek van Bismarck bittere Tiichten moest plukken en die in de per ron van Wilhelm II toe hde met zijn wezen :;ereenstemmende uitdrukking vond. TAL VAN PERCEELEN UITGEBRAND. Vannacht heeft te Eindhoven in de Sechtestraat een groote brand gewoed, narbij verschillende perceelen zijn uitge dane! Te twee uur werd op het hoofdbureau ■n politie medegedeeld, dat in café Stad bxmeer, bewoond door den heer M. Cre- ~er en eigendom van de Gulpensche bier- douwërlj, brand was uitgebroken. Spoedig ond het gebouw in volle vlam. In aller- j! moesten de bewoners van de beïenden- :e perceelen hun woning ontruimen. De rand sloeg over naar de fotozaak van Van !tr Heyden, waarvan de bovenétage uit brandde. Verder brandden uit de eerste en ïeede etage van de sportzaak Van Kem- r^n-Van Lier, benevens de eerste en 2de rage van het vroegere café Giesbers, •larvan ook een gedeelte door de firma "an Kempen in gebruik genomen was. Ver lens gingen in vlammen op de eerste b tweede etage van de toonzalen der fir- -a Lodewijks' meubelhandel. De gemeente- en politlebrandweer be reed het vuur met groot materieel, De oorzaak van den brand is onbekend, "ermoed wordt, dat kortsluiting het vuur arcorzaakt heeft. De eigenaar van café 'ad Boxmeer Is niet verzekerd. De schade door vuur en water veroor- ■aakt is vrij groot. WINTERHULP. De directeur-generaal der stichting Win- 'tfhulp Nederland heeft aan den heer A. H. Boellaard in verband met een veran- •Tring van werkkring op zijn daartoe ge- '•aan verzoek eervol ontslag verleend als "winciaal directeur voor Zuid-Holland, •ader dankbetuiging voor de belangrijke ^nsten bij den opbouw der organisatie be- Taaen. De heer Boellaard zal zitting nemen in provinciaal eerecomite der stichting. •Met ingang van 1 Juni is in zijn plaats janoemd tot provinciaal directeur voor 'aid-Holland drs. W. F. van Leeuwen, ians werkzaam in dezelfde functie te 'recht. Met ingang van denzelfden datum de heer B. J. E. de Blank, wonende te !Jtocht, met de leiding van het provinciale ^ntoor aldaar belast. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Set A.N.P. meldt: .'n den loop van den vorigen avond vlo- pi onkëlè Britsche toestellen boven ons JM- Hier en daar werden brisant- en .'«Mbommen omlaag geworpen. De mees- deden geenerlei schade. Op een plaats f net Westen des lands werd het empla- •®6nt van een station aangevallen en een gedaan om de spoorbaan te bescha men en het verkeer te onderbreken. Dit «hikte niet: het verkeer werd slechts zeer Jdstondig onderbroken en de spoorbaan ,y snel hersteld. Wel liepen vee,l huizen J ie omgeving glasschade op en waren iJF onder de burgerbevolking ook tien «"etsten te betreuren. Naar men te Weenen verneemt, heeft koning Boris van Bulgarije tijdens zijn particulier verblijf in Duitschland in aan sluiting aan een bezoek aan zijn vader, die een dezer dagen op zijn landgoed in Slowakije zijn naamdag heeft gevierd, gis teren een bezoek gebracht aan Weenen. Naar men van partcullere zijde hierover nog verneemt, heeft koning Boris ook aan den Fuehrer en rijksmaarschalk Goering een bezoek gebracht. (D.N.B.) EEN VOORWOORD VAN MAARSCHALK PÈTAIN. Maarschalk Pétain heeft, naar de bla den melden, voor een binnenkort ver schijnende verzameling van uitspraken van Fransche krijgsgevangenen, een voor woord geschreven, waarin hij o.a. zegt: Wij willen datgene, waarvan onze beste zonen in hun gevangenschap droomen, tot werkelijkheid maken. Wij willen een ster ken staat, die zich zelf weet af te bakenen door het recht van het geweten te eerbie digen en in zijn taak voor de toekomst de geestelijke waarden en de natuurlijke maatschappelijke vormen te betrekken, n.l. den huiselijken haard en de werkplaats. Wij willen vrijheden, die onze gezinnen versterken door hervormingen in het on derwijs en in de wetgeving der nakome lingschap, en die onzen arbeid verstërken door de corporatieve organisatie. Wij wil len eigen nationale wetten, die ons los maken van de heerschappij der politicas ters en van het geld. Wij willen een gees telijke en moreele hervorming, die tegen over de zorgelooze lichtvaardigheid den zin voor inspanning, tegenover het gevaar der traagheid de waardigheid van den ar beid, tegenover de eigengereidheid van de jeugd haar opvoeding in hoop en vertrou wen en tegenover het besmettelijke egoïs me den voorrang van het Vaderland plaatst Wij willen de Fransche eenheid op territo riaal. sociaal, historisch en geestelijk ge bied. De Fransche krijgsgevangenen, door hun ongeluk gelouterd, willen de Fran sche eenheid, en in afwachting van hun terugkeer en hun medewerking aan dit werk, zal Frankrijk de beteekenls van dit voorbeeld inzien. (D.NB.) VERSLAG VAN TURKSCHEN MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. De Turksche minister van buitenland- sche zaken, Saradjogloe, heeft voor de frac tie van de republikelnsche volkspartij een overzicht gegeven over de internationale politieke gebeurtenissen in de afgeloopen drie weken en over het standpunt van de Turksche regeering ten aanzien van deze gebeurtenissen. De minister van buiten- landsche zaken gaf vervolgens antwoord op vragen van verscheidene afgevaardig den. Zijn verslag werd eenstemmig goedge keurd. (D.N.B.) DE VERHOUDING TUSSCHEN JAPAN EN AMERIKA. De Amerikaansche en Engelsche hulp aan Tsjoengking wordt door zelfzuchtige belangen van beide landen voorgeschreven en dienovereenkomstig door dergelijke be langen afgebakend, schrijft het Japansche blad Fairikoe Sjimpo. Het blad merkt op, dat de Ver. Staten een gevaarlijk spel spe len door te probeeren op deze wijze de Ja pansche plannen te dwarsboomen. Voorts probeeren de Ver. Staten een handelsover eenkomst tusschen Japan en Nederlandsch- Indië te verijdelen om Japan geen voor sprong in de expansie naar het Zuiden te geven. Verwijzend naar de verklaring van Matsoeoka meent het blad, dat Japan naar de wapens zal grijpen, indien de Ver. Sta ten en Engeland zouden probeeren tegen de Japansche expansie naar het Zuiden te kuipen. (D.N.B.) DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP BIRMINGHAM EN CHATHAM. Hedennacht zijn Birmingham en Chat ham bij goed zicht op den grond met Duit sche bommen van alle kalibers bestookt, toen het Duitsche luchtwapen aanvallen deed op de Midlands. Talrijke branden in voor den oorlog belangrijke bedrijven kon den worden waargenomen. In den loop van gisteren werden overdag aanvallen ge daan door Duitsche gevechtsvliegtuigen. Op een vliegveld aan de Engelsche Oost kust werd een vliegtuighangar verscheide ne malen getroffen. Na een voltreffer vloog een tankwagen in de lucht,terwijl twee op den grond staande vliegtuigen van het type Lockhead-Hudson door bommen en de boordwapens werden vernield. Een fabrieksinstallatie in Noord-Schotland werd verscheidene malen door bommen van zwaar kaliber getroffen, waardoor in een werkplaats verscheidene branden ont stonden. De werkplaats stortte in. NOODLOTTIG TWISTGESPREK. In het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden geraakte de Joodsche afgevaar digde Edelstein (democraat) in een heftige woordenwisseling met den republikein Rankin. Rankin verklaarde, dat de inter nationale bankiers en eenige Joden op den president en het congres druk probeeren uit te oefenen, ten einde de Vereenigde Staten in den oorlog te brengen. Edelstein wond zich hierover zoo op, dat hij door een beroerte getroffen werd. waarna de dood onmiddellijk intrad. (D.N.B.) ENGELANDS POSITIE ZEER ERNSTIG, ZEGT CAMPBELL. De nieuwe directeur-generaal van den Britschen voorlichtingsdienst in de Ver. Staten, de vroegere gezant Campbell, heeft in zijn eerste persconferentie gezegd, dat de positie van Engeland zeer ernstig is. Er staan zware tijden te wachten, daar Enge land zich op het oogenblik in het defen sief bevindt; op Kreta Is bewezen, dat de Britsche uitrusting schaarsch is. Hij hoopt echter, dat Engeland met dë Amerikaansche leveranties zich er doorheen zal slaan. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Onze duikbooten hebben iri het Noorden en in het centrale deel van den Atlanti- schcn Oceaan vijandelijke koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 2-1 400 brt. tot zinken gebracht. Motortorpedobooten vielen" aan de En gelsche kust een formatie lichte Britsche zeestrijdkrachten aan en brachten uit deze formatie in een stoutmoedigen aanval een door torpedojagers krachtig -^beschermd Britsoh hulpoorlogsschip van "ongeveer 6000 brt. tot zinken. Tegenaanvallen"Van de vij andelijke torpedojagers bleven zonder succes. a Het luchtwapen bombardeerde in den afgeloopen nacht voor den oorjog belang rijke installaties In Midden- en Ztüd-En- geland. Bijzonder doeltreffend waren dc aanvallen op de industrieele installaties van Birmingham en de haveninstallaties van Chatham .Overdag werd aan de Schotsche Oostkust het vliegveld Wiek succesvol met commen bestookt. Bij den aanval cp een fabrieksinstallatie in Noord-Schotland werd een werkplaats door voltreffers ver nield. Het aantal gevangenen en de hoeveel heid oorlogsbuit cp Kreta nemen toe. In Noord-Afrfika hebben batterijen van het Duitsche Affrikacorps concentraties vijandelijke voertuigen bij To broek, als mede verscheidene in de haven liggende Britsche transportschepen doeltreffend on der vuur genomen. Aan het front van Solloem werd een vijandelijke stoottroep afgeslagen. Duitsche luchtddel-artillerie en jachtvliegcrs hebben op 2 Juni Britsche aanvallen cp een vliegveld bij Tobroek af geslagen en drie der aanvallende vijande lijke jachtvliegtuigen vernietigd. De vijand heeft gistermiddag en gister avond tevergeefs getracht naar de bezette gebieden te vliegen. Hierbij kwam.het tot verschillende luchtgevechten, in het ver loop waarvan zes vijandelijke gevechts vliegtuigen werden neergeschoten." Fen en kel vliegtuig drone tot Sloeswijk Holsteln door. In den afgélcooen nacht heeft dc vijand noch boven het Duitsche rijksgebied, nooh boven d° belette gebieden gevlogen. In het weermachtsbericht nummer 385 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika heeft onze artillerie aanzienlijke schade veroorzaakt aan de Installaties en de versterkingen van de ves ting Tobroek, Onze vliegtuigen hebben opnieuw schepen en installaties van die basis gebombardeerd, In de Aegische zee hebben vijandelijke vliegtuigen vannacht bommen geworpen op het eiland Rhodos en eenige schade aangericht. In Oost-Afrika hebben twee van onze colonnes in een gezamenlijk optreden de vijandelijke strijdkrachten op de vlucht gedreven in het gebied van Galla en Si- damo. In een anderen aanval hebben onze koloniale afdeelingen zware verliezen toe- gebraoht aan het regiment Nigeria. Onze jagers hebben een vliegtuig van het type Hurricane neergeschoten. Een ander vlieg tuig is door onze machine geweren neer gehaald. ROOSEVELT'S AANDACHT VOOR HET VERRE OOSTEN. President Roosevelt bewees door zijn bespreking van gisteren mét den oppersten federalen rechter, Murphy, zijn toenemen de aandacht voor kwesties van het Verre Oosten, meldt United Press uit Washing ton. Kennelijk is het onderwerp van ge sprek geweest de kwestie der Philippijneii. De bespreking werd bijgewoond door van Klef fens, den zoojuist uit Nederlandsch- Indië teruggekeerden minister van buiten- landsche zaken van de Nederlandsche emi- grantenregeerlng in Londen. Dit was de tweede maal binnen een week tijds, dat Murphy een bijzondere conferentie had met Roosevelt. United Press ziet daarin een bewijs voor de juistheid der geruch ten, dat Roosevelt den hoogen commis saris voor de Philippijnen, Syre, wil terug roepen, omdat wrijvingen zijn voorgeval len tusschen hem en de regeering te Ma nilla. (D.N.B.) DE JAPANSCH-RUSSISCHE HANDELSBESPREKINGEN. In de Japansch-Russische onderhande lingen over het sluiten van een handels- en visscherij verdrag, welke sinds eenigen tijd in Moskou gevoerd worden, zijn, naar bekend wordt, nieuwe problemen ontstaan, zoodat het definitieve aangaan' dèr verdra gen nog eenigen tijd zal vereisclïen. De onderhandelingen hebben echter,- naar de uit Moskou teruggekeerde Japansche ge zant Nisji aan journalisten verklaarde, een normaal en bevredigend verloop. De Ja pansch-Russische betrekkingen blijven zich vriendschappelijk ontwikkelen. Wat Tsjoengking betreft, zeide de gezant, dat naar zijn opvatting Rusland zijp steun aan Tsjang kai sjek nauwelijks zal ver sterken. (D.N.B.) DEENSCH SCHIP IN ENGELSCHEN DIENST VERLOREN GEGAAN. Het Deensche ss. London van de Pacific reederij, dat in Engelschen dienst voer, is, naar hét Deensche ministerie van buiten- landsche zaken meedeelt, verloren gegaan. Daarbij zijn vier Denen omgekomen. De „London" werd na de gebeurtenissen in April 1940 door de Engelschen ip beslag genomen. (D.N.B.) HAAGSCHE GERECHTSHOF. Verduistering. Tot negen maanden gevangenisstraf was J. D. door de Rechtbank veroordeeld we gens verduistering. Hij had met een inwo ner van Leiden compagnonschap gehad, die toen een auto in bruikleen gaf voor het reizigerswerk. Maar de auto werd door D. verkocht voor f. 100, nadat hij een aanrijding had gehad. Daarvoor werd een schadevergoe ding van f. 150 betaald, doch dat geld werd door D. niet met zijn compagnon gedeeld, doch hij hield het alleen. Van het vonnis kwam verdachte in hooger beroep, en hij betoogde een tegenvordering te hebben op zijn compagnon. Bovendien had hij net on- eenigheld gehad met een Leidschen advo caat, die toen had geweigerd hem verder verdere behandeling der zaak aan te hou den voor een nieuwen verdediger. Het Hof besloot de zaak tot 19 Juli daar- vcor aan te houden. GEBOREN: Jannetje Wilhelmina, d. van J. H. Barends :a J. G. Slebert Barbara, d. van B. Bekoof) en C. Wassing Wouter Jacobus, z. v. B. Bekooy en C. Wassing Johannes Albertus, z. van P. J. Tegelaar en E. de Geus Gerardus Bernar- dus Cornelius, z. van C. Th. Rulgrok v. d. Werve en M. J. Berntsen Antonlus Leonardus, z. v. A. v. Deuren en J. C. de Prle Anna Agatha, d. v. B. Lubach en G. Heemskerk Hendrik, z. van L. Labordus en N. v. Hofe Oecrtruida Cornelia Gerarda, d. van G. Homringhausen en J. C. L. v. d. TuUn Alida, d. van C. Hoogweg en A. Janssen Gerritje, d. van J. Klaij en L. J. Hulsman Bastiaan, z. van W. v. Gellccum en J. Uyttenbogaard Wlllemina, d. van A. Goudswaard en A. P. v. Gemerden Cornelia Johanna, d. van A. Goudkuil en C. J de Jong Helena Catharina, d van H. J. Tegelaar en J. v. d. Reijden Jacobus Franclscus Petrus, zoon v. P. J. Ouwerkerk en C. P. v. Wensveen Teu- nLsje Aagje, d. van H. v. DuUn en P. E. Wasse naar. ONDERTROUWD: B. Kenter Jm. 25 J. en G. Hakker jd. 23 j. C. J, Boot Jm. 23 j. en M. Molnar gesch. 28 j. C. Zierikzee jm. 22 j. en O. M. van Kalkeren jd. 19 j. GETROUWD: J. E. Brederveld jm. en A. H. de Kort, jd. W. L. Gerrits jm. en M. A. v. Zijp jd. N. J. O. Koot jm. en A. C. Bouwman jd. I. A. Groot jm. en E. van Egmond jd. M. v. d. Kaay jm. en M. S. la Lau jd. A. Kuiper Jm. en N. Haze- wlndus jd. D. P. R. Kufjvenhoven jm. en M. J. Klootwijk gesch. G. Speel jm. en A. Paats jd. A. Vreeken jm. en J. M. GulelJ jd. W. Vreeken jm. en T. v. d. Vegte jd. J. P. de Wit Jm. en E. G. Stoter jd. L. de Wit jm. en P. S. Nauwen jd. OVERLEDEN. H. P. A. Kcmj>erman m. 39 j. G. H, Bouma hsvr. van C. Spierenburg 34 j. J. A. Ouwen- dijk dr. 2 m. GUNSTIGE VISSCHERIJ-RESULTATEN. Omzet te IJmuiden in Mei f.600.000. De huidige resultaten der zeevisscherij zijn over het algemeen zeer bevredi gend te noemen. De vraag naar visch blijft groot. De visschers maken uit stekende prijzen voor hun zeebanket, dat nog steeds zonder bon verkocht kan worden. De omzet aan den rijksvisch- afslag te IJmuiden over de afgeloopen maand heeft een bedrag bereikt van bijna f. 60(L000. hetgeen ruim het drie voudige is van den omzet in Mei 1940. Thans wordt de visscherij uitsluitend be oefend door kust visschers vaartuigen, die dicht onder de kust blijven visschen. Wel iswaar zijn de aangevoerde vischsoorten niet groot van stuk, doch daar de kust- treilers, loggers en kotters na enkele da gen visschen weer aan de markt zijn, is de doorsnee kwaliteit der aangevoerde visch uitstekend te noemen. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 5 Juni. Kabeljauw f, 128.50 per stuk, tarbot f. 4.40 f. 3.80 per kgtongen f. 4.40—3.10 per stuk, zet- schol f. 112, kl. schol f. 10056, pufschol le srt. f. 5137. idem 2e soort f2623, groote schar f.6357, kleine schar f.38, pufschar f.1211, kleine gul f.74, poontjes f.31, kleine roode poon f.68, wijting f.3532, bot f.72 (alles per 50 kg.) Besomming loggers: KW 47 f.1117, KW 104 f. 1064. KW 59 f. 1030. Besomming treiler: IJm. 417. 100 manden, f. 2492. Besomming kotter: IJm. 223 f. 1079. Besomming loggers: KW 175 ff.975; KW 107 f.718; KW 91 f.1066; KW 173 f.1008; KW 108 f.652; KW 20 f. 1X37, Pieterman f.8275; gT. makreel f.73; kleine makreel f.47; horsmakreel f. 17,5013.50: alles per 50 KG. H. H. te L. - WIJ kunnen U dit adres niet verschaffen, aangezien deze organisatie op last van hooger hand is opgeheven. BARDOSSY BIJ DEN PAUS. De Paus heeft hedenochtend om 12.00 uur den Hongaarschen minister-president Bar- dossy ontvangen en met hem een langdurig en hartelljfc onderhoud gehad. Na de audiëntie begaf de Hongaarsohe minister-president zich naar den kardinaal- staatssecretaris. Voorts heeft de Paus in particuliere audiëntie ontvangen den hoo gen commissaris voor Dalmatië, Giuseppi Bastianinl en diens gezin. (Stefanl) AMSTERDAM, 5 Juni. Op de effectenbeurs ziet men met ver langen uit naar factoren of gebeurtenissen, welke den handel nieuw leven kunnen In blazen, want zooals het op het oogenblik op de markt gesteld is, is het allesbehalve botertje tot den boom. Er zijn edhter momenteel geen aangelegenheden, welke tot inspiratie kunnen nopen en de sutuatie blijft onveranderd. Het meest in het oog vallende kenmerk van de beurs is de algeheele afwezigheid van orders. Ook heden was de affaire van zeer geringe afmetingen. Bij de opening was er klaarblijkelijk eenig materiaal te verwerken, tenminste stelden de koersen zich op een meerendeels lichtelijk verlaagd peil. In het verdere verloop was er echter zoo weinig te doen, dat er geen gelegen heid was voor greote schommelingen en het marktverloop was dan ook zeer egaal. Evenals de laatste dagen werd voor een kleine afleiding zorg gedragen door A.K.U. in zooverre in dit aandeel geregeld zaken werd gedaan. Hoewel aardig wat materiaal van eigenaar verwisselde, kwam in het koerspeil niet veel verandering. Koopers en verkoopers konden elkaar bijna geheel ln bedwang houden en in hoofdzaak bewoog dc koers zich rondom 133 procent. De Phi- lipsaandeelen gaven wederom kleine tee kenen van verzwakking en zakten opnieuw een kleinigheid in. Van handel in Unilevers was nauwelijks sprake. De koers kwam echter ook hier iets naar beneden. De minder courante In- dustrieaandeelen bewogen zich op onsys tematische wijze. Enkele specialiteiten wa ren iets hooger, andere daarentegen wat lager, de nadeelige verschillen waren echter in de meerderheid. De Scheepvaartmarkt was zeer stil. Scheepvaart Unies zagen zich bij zeer kleinen omzet wederom een paar punten ontglippen. Aandeelen Holland-Amerika Lijn, Oude Booten waren iets lager, terwijl ook Japan- lijnen een paar punten achteruit gingen. De Petroleumafdcellng gaf kalme affaire te zien voor Olies, die weinig veranderd wa ren, maar per saldo toch lichtelijk reageer den. Voor Indische Cultuurfondsen was de belangstelling minimaal. In Tabakken kwam het vrijwel niet tot transacties. Deli Batavia's werden een paar punten lager ge noteerd, waarbij in aanmerking moet wor den genomen, dat dit fonds het gisteren zonder noteering had moeten stellen. De Rubbermarkt was ongeanimeerd, Amsterdam Rubers kwamen beneden de 250. Diverse minder gangbare soorten wa ren lager. De omzetten op de Suikerafdee- ling waren uiterst beperkt. H.V.A.'s kwa men ook thans op een lager peil te liggen. Voor de Nederlandsche beleggingen was de stemming eveneens aan den lust'eloo- zen kant. Er bestond bijna geen kooplust en het gevolg hiervan was. dat de koer sen tot achteruitgang neigden. De nieuwe 4 procentsobligatiën waren nauwelijks ver anderd. De gestaffelde leening zakte een fractie in. Groote mutaties kwamen ner gens voor. Gemeentelijke en provinciale obligatlën hadden een zeer stille markt en waren nauwelijks gewijzigd. Pandbrieven waren verdeeld. Over het geheel genomen overheerschte toch nog het aanbod. Prolongatie 2 1/4VÖ (A.N.P.) (2 lijnen) BOSKOOP, 4 Juni Coop. ved. „De Boskoop- sche Veiling". Rozen per bos: Pechtold 4560 ct. Wendland 25—35 ct., Hadley 60—90 ct., Briarclif 40—60 ct., Butterfly 35—65 ct., Steward 2540 cent, Wilh. Kordes 25—30 ct., Jules Bouché 45 62 ct., Rosalandia 38—66 ct., Florex 45- '3 cent, Vierlanden 50—90 ct., Better Tiihes 110130 ct., Edlth Helen 7090 ct.F August Noack 50—60 ct., Else Poulsen 96—142 ct., Gloria Mundi 120—140 cent, Ellen Poulsen 90122 ct., Orange Triumph 120170 ct., Rosa Mundi 142182 ct., Mevr. van Straaten van Nes 110120 c*., Ingar Olsson 108— 120 cent, Queen Maiy 80 ct., Juweeltje 114130 cent, Sweetheart 82116 ct. Diversen per bos: Azaleabloemcn 90120 ct., Violieren dubb. 50 70 ct., Lathyrus 15—21 ct., Clematis Prins Hen drik 80—130 ct., idem Mevr. le Coultre 150— 190 ct. GOUDA, 5 Juni. Aangevoerd in totaal 1227 stuks, waarvan 42 magere varkens, prijs f. 25 tot f.35 per stuk; 662 biggen, f.1820; Geldersche biggen f.20—23; 108 runderen en 56 nuchtere kalveren, overgenomen door N.V.C.; 334 lam meren. f.23—30; 25 bokken en geiten f.2080. Handel redelijk. - Algemeene markt: 79 partijen kaas. Prijzen 1ste kwal .met rijksmerk f.41— 41,50; 2de kwal. met rijksmerk f.39—40; handel matig. Aangevoerd 2000 eieren; handel vlug. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling. - Aangevoerd 220.000 kipeleren, regeeringsprijzen. KATWIJK a. d. RIJN, 4 Juni. Groentenveiling Witlof per 100 kg. f23—27, prei f35—40, spina zie f. 5.70—7.00, radys per 100 bos f. 1.451.60, rabarber f. 6.20—7.00, raapstelen f. 7.208.00, sla per 100 stuks f2.50—3.00, bloemkool f. 1216. RIJNSBURG. 4 Juni. Groentenveiling. Rabar ber f. 6, prei f2427, raapstelen f. 8 per 100 kg., radijs f. 1.60, selderie f. 3.504.50, peterselie f. 4.206.00, slauien f.3 per 100 bos, bloemkool I f. 16, idem II f12 per 100. RIJNSBURG, 4 Juni. Bloemenveiling. Papa vers f. 4.506.00, Anemonen f. 1.80—2.40, Con- valaria 20—30 ct.. Gladiolen Pierson f. 10, Witte Margrieten 40—60 ct., Pyrethrums ""it f.3.50— f. 4.20, Redking f. 3.20—4.00, Robinson f. 2.60-3.00. ROELOFARENDSVEEN, 4 Juni. Aardbeien 16—22 ct., idem kleinen 15—23 ct. per doosje; sla f. 0.70—3.00, bloemkool f. 2.70—16.00 per 100 stuks, snijboonen f.3.704.10, idem stek f.2.50— f2.70, peulen kas f3.60, peuler volle grond f. 4.40—4.70 per 10 pond, spinazie f.5.60 per 100 kilogram.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3