STADSNIEUWS Welke bon is geldig? IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 5 Juni 1941 OFFICIEELE KENNISGEVING KERK- EN SCHOOLNIEUWS LAND- EN TUINBOUW Dagbladreclame is niet te vervangen Opgave van 5 Juni Aardappelen Boter en vet Brood en Bloem Eieren Grutterswaren Honden en Kattenbrood Kaas Koffïe-surroqaat en Thee Melk Petroleum Suiker Vleesch en vleeschwaren Zeep Laatste Berichten Binnenland Nederland en zijn landbouw HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Vereenigde vergadering. In de gisteren alhier gehouden vereenig- de vergadering van het hoogheemraad schap van Rijnland werd mededeeling ge daan van de beëediging van gekozen hoofd ingelanden en hoofdingeland-plaatsver vangers en van .het door den heer M. Key- zer te Aarlanderveen genomen ontslag als hoofdingeland-plaatsvervanger voor het 9e district. Kennis Werd gegeven van een wijziging van het werk op een deel van den Lekdijk Bovendams tusschen hmp 132 en 136, waar voor in 1939 door Rijnland goedkeuring werd verleend benevens van een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- en Noordholland, waarbij de termijn van her ziening van Rijnlands Algemeene Keur met 6 maanden werd verlengd. Besloten werd tot het nemen van be schikkingen op bezwaarschriften tegen aanslagen in Rijnlands bundergeld, tot het vaststellen van den pensioensgrondslag voor den ingenieur van Rijnland, tot het verhoogen van de bijdrage aan de ge meente Amsterdam voor de verbetering van eenige wegvakken op den Spaarndam- schen dijk onder Sloterdijk, tot aankoop van de rechten, welke de Staat mocht heb ben op een gedeelte water van de Leidsche Vaart onder Rijnzaterwoude en tot verkoop van een strookje grond van den Spaarn- damschen dijk, ingenomen door eèn daar op gebouwd woonhuis. Daarna werd een besluit genomen tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting voor den gewonen dienst 1940 tot een totaal van f. 32952.14 en tot •het vaststellen van een s-uppletaire begroo- ting voor 1940, gewone en buitengewone dienst respectievelijk tot gelijke totalen aan uitgaven en ontvangsten van f. 14453.48 en f. 74771.32. Ten slotte werd do rekening van Rijn land over het jaar 1940 vastgesteld, welke voor den gewonen dienst sluit niet een to taal der ontvangsten ad f. 456168.69, een totaal der uitgaven ad f. 446504.58 en een batig saldo ad f. 9664.11 en voor den bui- tengewonen dienst met een totaal der ont vangsten ad f. 1007548.19, een totaal der uitgaven ad f. 956140.44 en een batig saldo ad f. 51407.75. Naar aanleiding van een door een der leden in de vorige vergadering gedane vraag deelde het bestuur mede, dat aan de besturen der daarvoor in aanmerking ko mende polders het verzoek zal worden ge daan er op toe te zien, dat geen veen wordt getrokken of gegraven langs waterkeerin- gen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen Romaansdhe taal- en letterkunde de hee- ren J. Brouwer (Voorburg)voor het doc toraal examen rechten mej. J. H. v. d. Vorm (Rotterdam) en de heeren H. F. Heijting (Den Haag) en H. R. Lammers (Wasse naar) voor het doctoraal examen klassieke taal- en letterkunde mej. M. Wilbrink (Leiden); voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter I, de heeren H. K. Roessingh (Leiden) -en C. Francken (Lei den); voor het propaedeutLsdh examen theologie: de heer L. van Os (Rijswijk). De heer H. J. Wijtenburg alhier, slaagde te Den Haag voor het machinis tenexamen diploma B. Zaterdag a.s. herdenkt de heer P. van Edo, brugwachter bij de Nederlandsche Spoorwegen, dienstdoende op de Spoor wegbrug over het Galgewater alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoor wegen in dienst trad. De politie heeft ter zake van diefstal van een japon uit een winkel hier ter stede aangehouden de 34-jarige mej. W. R. uit Alphen aan den Rijn. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Zij, die om welke redenen ook, tot nu toe geen bonkaart voor huisbrand hebben afgehaald, worden daartoe alsnog in de gelegenheid gesteld op Maandag 9, Dins dag 10 en Woensdag 11 Juni a.s. van 8 u. tot 12 u. 30 en van 2 u. tot 5 u, 30 (kamer verhuurders, winkelexploitanten, bezitters van spreek- of behandelkamers enz. heb ben zich te onthouden). Het bureau van uitreiking zal gevestigd zijn Stille Rijn No. 3. De oproeping ge- sehiadt ditmaal niet straalsgewijze maar in de alphabetische volgorde der familie namen en wel: Op Maandag 9 Juni a.s. zij wier familie naam begint met A, B, C, D, E, F, G, H, Op Dinsdag 10 Juni as. zij wier familie naam begint met I, J, K, L, M. N. O. P, Q. Op Woensdag 11 Juni a.s. zij wier fami lienaam begint met R, S, T, U, V, W, X, Y, Z. Bewoners van een huls van 1 tot en met 4 kamers, dat met haarden of kachels wordt verwarmd, hebben recht op een bonkaart J., bedraagt het aantal kamers 5 of meer dan wrodt hun een bonkaart K. uitgereikt. Voor een gezin van 7, 8 of 9 personen worden 3 losse bonnen, voor ge zinnen van 10 personen of meer worden 6 losse bonnen verstrekt behalve de bon kaart. Voor huizen, waar met centrale verwar ming wordt gestookt, wordt een bonkaart L. uitgereikt. Als vertrekken worden niet medegere- kend gangen, portalen, trapruimten, toi letten, zolders, kelders, garages, serres, hallen, badkamertjes met uitsluitend dou che (douchecellen), keukenkasten of kast- keukens. Een keuken met bijkeuken en een z.g.n. dubbelalcoof gelden als één ver trek, zolderkamers mogen alleen opgege ven worden indien zij geheel afgetimmerd zijn en daadwerkelijk als slaap- of woon vertrek worden gebruikt. Badkamers met ligbad mogen opgegeven worden. Alle stamkaarten van het 'gezin moeten medegebracht worden. Men zorge ervoor ditmaal op tijd te ko men, want op deze uitreiking zal geen an dere meer volgen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 4 Juni 1941. 3668 KERKCONCERT „CON AMORE". In de Marekerk. Het feit, dat de Marekerk gisteravond druk bezocht was, bewijst wel, hoezeer er in de zen tijd behoefte bestaat aan ernstige mu ziek, zooals deze door de Christelijke Orato- riumvereeniging ,,Con Amore", onder lei ding van den heer D. Smink ten gehoore gebracht, wordt. Brengt de dirigent ons andere jaren steeds een of meer verzorgde uitvoeringen van een oratorium, ditmaal had hij zijn keuze laten vallen op koor fragmenten uit Handel's Messias, Richter's Psalm 137 (voor koor en sopraansolo) en Handel's Psalm 100 Ook thans heeft „Con Amore" zich doen kennen als een goed geschoold geheel, dat onder gedegen leiding en zich den ernst der voordracht bewust, in staat is, het gehoor te boeien, waartoe in niet geringe mate bij dragen de goede stemmen, die zich onder het gezond klinkende materiaal bevinden. Men zou echter soms nog meer muzikale ontroering en innerlijke bewogenheid kun nen wenschen, hetgeen niet wegneemt, dat wij ook dezen keer dankbaar mochten zijn, voor hetgeen „Con Amore" ons bood. De accurate inzetten, de duidelijke stemvoering en de in het algemeen verzorgde koorklank waren wederom „Con Amore" waardig. Een belangrijk aandeel in het Verloop van deze stemmige uitvoering vormden de so listen. waarvan wij vóór alles willen noe men de sopraan Gerda Pons, wier prachtig materiaal, dat zich uitstekend voor den specifieken kerkstijl leent, sterk onze aan dacht vroeg. Was zij aanvankelijk nog niet geheel op dreef, later, bijv. in Mozart's wonderbaar lijk mooi „Laudate Dominum" en de so praansolo in Psalm 137, doch vooral in de ontroerende Bach-aria's: Seufzer, Tranen Kummer Not en „Meinem Hirten bleib ich tfeu" met obligaat hobo, waar zij de vele moeilijkheden overwon, toen het ma teriaal geheel „los" gezongen was, zong zij zóó soepel en met een zoodanige muzikale overgave., dat de kostbare waarden, waar over deze zangeres reeds thans beschikt vol komen tot haar recht kwamen. Ongetwij feld een zangeres, die speciaal in het genre van den geestelijken zang een groote toe komst heeft, niet slechts omdat het timbre der stem zich daartoe treffend leent, maar ook omdat haar voordracht oprecht 'en so ber van binnen-uit komt en zij ons dus iets te zéggen heeft. De stem is nog niet tot hoogste ontwik keling gekomen, maar adembeheersching en stabiliteit leveren reeds thans bewijs van een juiste scholing. De wijze, waarop deze stem 't koor glan zend en met veel expansiviteit overstraalde, maakte diepen indruk. Moge zij de moge lijkheden, waarover zij beschikt, in de toe komst volledig uitbuiten! Met genoegen beluisterden wij eveneens de jeugdige altzangeres Belia Kevzer uit Voorschoten, leerlinge der Muziekschool Toonkunst, over wier zang wij reeds eerder in gunstigen zin konden berichten. Ook deze stem bezit lofwaardige capiciteiten, maar zij bevindt zich nog in menig opzicht in het stadium der ontwikekling. Een op treden als dit geeft echter reeds routine en daarmee kan zij haar voordeel doen. In Bach's „Vergiss rnein nicht" consta teerden wij, dat. haar donkere stem ook in een groote ruimte behoorlijk draagt: na tuurlijk zullen de jaren haar moeten bren gen, wat zij thans nog aan vrijheid en rijp heid van voordracht mist. Helaas harmoni eerden sopraan en alt in het Bachduet nog geenszins. De Haagsche hoboïst Kees van der Kraan bespeelt reeds zeer verdienstelijk zijn in strument en legde daarvan getuigenis af in de G moll Sonate van Telemann. Het hooge register klinkt te aarzelend, d,e voordracht wat schools, de klank kan aan edele sonoriteit en expressiviteit winnen, maar misschien zijn wij in dit opzcht door Stotijns meesterlijke speelwijze te zeer ver wend De organist Wim Bulthuis verzorgde te vredenstellend zijn belangrijke taak als be geleider, zoowel aan het kleine- als aan het kerkorgel. De voorzitter van „Con Amore", mr. Geelkerken heeft den avond met een kort woord Ingeleid, de beteekenis van deze bij eenkomst geschetst, waarbij hij speciaal den nadruk legde op den zang, die geboden werd tot lof en prijs aan Hem, wen alle lof toekomt SCHADELIJKE INSECTEN. Getuige de ingekomen vragen doen ze zich weer voor de 'belagers van onze pro ducten in den tuin. En nu doet men niet beter dan zich vooruit te voorzien van de verdelgingsmiddelen, voor zoover we de engenoode gasten met chemische midde len kunnen bestrijden. Hier geldt vooral dat een gewaarschuwd Iemand voor twee telt. De emelt komt volgens de 'berichtenveel voor dit jaar. Het is een dikke, pootlooze larve van een langipoobmug. De meeste tuhi'liefhebbers zullen het korte, grauw ge kleurde dier kennen, hetwelk zeer veel schade doet aan velerlei ge-wassen. In Mei en April vreet dit dier reeds dicht onder de oppervlakte de planten af, maar bij dit natte, soms zoele weer, komt het vaak 's nachts aan de oppervlakte en dit in in vele geva-l'len zijn dood, want daardoor heb ben wij de gelegenheid' vergif te strooien, waar de emelt graag van eet. We gebrui ken hiervoor taove-zemelenwelke worden gemengd met Parijsoh groen. Per 100 vierk. Meter is noodig een ha-lfpónd zemelen, welke een weinig worden nat gemaakt en daarna worden vermengd' met 100 gram Parijech groen. Dit laatste wordt in de dro gisterij voor dit doel verkocht. Alles goed door elkaar mengen en daarna tusschen de planten uitstrooien. Daarbij - dient er op gelet, dat een en ander niet op de bladeren terecht komt. De emelt, welke 's nachts boven den grond komt, eet, van het zoet achtige preparaat en sterft spoedig. !s Mor gens kunnen we ze soms in menigte vin den. De practij.k heeft geleerd, dat deze ver giftigde larven niet door vogels worden gegeten, dus voor den vogelstand geen ge vaar opleveren, terwijl ook de zemelen bovenbedoeld niet door onze gevederde vrienden worden opgepikt. We wijzen er nog op, dat deze zemelen, gemengd met ge noemd vergif, in den handel worden aan geboden, dus klaar voor het gebruik. We vergeten niet na het strooien de handen te .wasschen en restanten goed op te bergen, zoodat er geen gevaar bestaat, dat onbe voegden er gebruik van kunnen maken. Parijech groen is een sterk vergif voor mensch en dier. Bij groote hoeveelheden wordt dit middel gebruikt in den landbouw waar het betreft het vrijwaren van suiker bieten en voederbieten tegen genoemde emelt. Per H.A is dan 25 kilo zemelen noodig, gemengd met 1 kilo Parijsch groen. Ritnaald of koperworm. - Ook dit onge dierte laat zich niet onbetuigd. Het vreet aan alles, uitsluitend in den grond. Vooral aardappelen,boonen, kropsla en andijvie worden graag met een bezoek vereerd. We hebben hier te doen met de larve van een knlptor, Ds eieren worden gedurende den- zomer afgezet in vuil land en ook vaak in grasland. Hierdoor wordt verklaard', dot deze larve zooveel voorkomt in pas ge scheurd weiland en tot tuinland' omgewerkt grasland. Deze larve leeft meerdere jaren aaneen in den grond- en wordt elk jaar iets donkerder gekleurd. Na de laatste vervel ling is de kleur brons,achtig geel. Jonge koperwormen zijn licht geel gekleurd. Zooals we boven opmerkten beschadigt dit onge dierte de planten a-lleen in den grond, zoo dat we geen gelegenheid hebben vergif toe te passen. Deze larve moet worden gevan gen door bijv. doorgesneden aardappelen even onder de oppervlakte te leggen daar waar de ritnaald- voorkomt. Door een stokje er naast te steken kunnen we ze gemakke lijk weer vinden. Eiken morgen even na zien en de ritnaald, welke er zich meestal •hal-f invreet, weg-vangen Dezelfde aard appel kan weer gebruikt worden. Vaak kunnen zoo vele tientallen worden bemach tigd. In kassen, waar men met reden de aanwezigheid van dit ongedierte kan ver wachten, wordt vaak kropsla gezaaid, om hiermede de ritnaald te vangen of wel dit gewas aan het ongedierte op te offeren. De tusschen geplante tomaten, welke minder graag worden gegeten, krijgen daardoor de gelegenheid zich ongestoord te ontwikke len. Ook bij de teélt van winterkoren wordt kropsla als vangplant gebruikt. Bij planten, wélke geen last hebben van chloor, wordt soms fijne kaïniet gebruikt, vooral bij regenachtig weer. De ch-loor maakt de ritnaald minder actief, m-aar mag aan het gewas geen schade doen. Pissebedden of keldermotten doen bij dit weer op lage gronden soms veel schade. In groot aantal voorkomend be- -sohadigden deze insecten vele planten. Vooral in kleine tuinen vangen we ze door 's avonds koolbladeren te leggen daar, waar dit ongedierte zich 's nachts veel ophoudt. Ook plankjes of steen-en kan men gebrui ken, Tegen dat het dag wordt kruipt dit nacht gedierte onder genoemde vochtige schuilplaatsen en kan 's morgens wor den gevangen. Slakken -komen bij. nat weer ook voor den dag. In den handel wordt een af doend middel aangeboden, hetwelk wij in onze rubriek niet mogen noemen onpartij- dlgheidshalve. Dit middel wordt neergelegd waar geregeld 's nachts slakken komen en men vangt ze bij tientallen. Zoowel groote als de kleinere soorten worden er door vemietigd. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re d-actie onder motto „Tuinbouw". (Nadruk verboden) NED. HERV. KERK. Drietal te NijehaskeHaskerdijken, cand. H. J. Andre Douwes te Groningen; cand. L. van Hartingsveld te Jubbega en cand. H. tér Hase- borg te Scheemda. Beroepen: Te Poederoyen, cand. D. de Bruin te Ederveen. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naai- Poortugaal, ds. mr. H. van Ewijck te Terwolde. Aangenomen: Naai- Onnen (G-i'on.) cand. M. J C. Blok, thans hulpprediker te Maassluis. Tweetal te Velp, ds. W. C. van den Brink te 's-Gravenzande en ds. K. Hart te OosJwold (Old). Bedankt voor Mijdrecht., ds. J. A, van Arkel te Diever. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Zwolle, ds. C. Smits te Slle- drecht. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Werkendam, ds. J. Fraanje te Barneveld. BON nr. 4 t/m. 8 Juni): V/i K.G. aardappelen. BOTERBON nr. 17 (t/m. 11 Juni): 250 gr. boter of 200 gr. sla- of raapolie BOTERBON nr. 18 (t/m. 14 Juni): 250 gr. boter. VETBON 17 (t/m. 11 Juni) 250 gr. boter of margarine of 200 gr, sla- of raapolie. VETBON nr. 18 (t/m. 14 Juni): 250 gr. boter met 15 ct. reductie. EROODBON nr. 21 (t/m. 11 Juni): 200 gr. brood of 2 rantsoenen gebax of 140 gr. bloem of meel (het laatste t/m. 31 Mei). BROODBON nr. 24 (t/m. 22 Juni): 100 gr. brood of 1 rantsoen gebak of 70 gram bloem of meel. BLOEMKAARTBON nr. 8 (t/m. 15 Juni): 50 gram brood of Vi rantsoen gebak of 35 gr. tarwemeel, tarwebloem, rogge meel, roggebloem of zelfrijzend bakmeel. BON nr. 51 (t/m: 8 Juni) 1 ei. BON nr. 97 (t/m. 8 Juni) BON nr. 24 (t/m. 15 Juni) 250 gr. havermout, havervlokken, haver- bloem, aardappelpieelvlokken, gort, gortmout of grutten. BON nr. 25 (t/m. 15 Juni) 250 gr. gort, gortmeel of grutten. BON nr. 2G (t/m. 15 Juni) 100 gr. vermicelli, macaroni of spaghetti BON nr. 27 (t/m. 15 Juni) 100 gr. maïzena, griesmeel, sago, aard appelmeel, stijfsel (geen glansstijfsel). of een hoeveelheid puddingpoeder welke 100 gr. zetmeel bevat. BON nr. 32 (t/m. 15 Juni) 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem, rljstgries of gruttenmeel, BON nr. 52 (t/m. 22 Juni) 500 gr. peulvruchten. Rantsoenbonnen rijst en havermout zijn doorloopend geldig. BON nr. 14 (t/m. 30 Juni): 1 K.G. katten- en 3—10 K.G. honden brood. BONNEN nr. GS en 76 (t/m, 15 Juni) BONNEN nr. 67 en 77 (t/m. 29 Juni) elke bon 100 gram kaas. BON nr. 34 (t/m. 22 Juni) 40 gr. thee of 250 gram koffiesurrogaat. MELKBON nr. 19 (t/m. 8 Juni) 1 8/4 liter melk. BON nr. 10 (t/m. 15 Juni): 2 liter (uitsluitend voor kookdoel- elnden). BON nr. 31 (t/m. 8 Juni) 1000 gram suiker. VLEESCHBON nr. 17 (t/m. 7 Juni): 50 gram vleesch of gevogelte, inclusief been of vleeschwaren. VLEESenWAREN'BON nr. 17 (t/m. 7 Juni) rantsoen vleeschwaren. Een héél rantsoen vleeschwaren bedraagt 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch of gerookte worst, 100 gr. gekookte worst, 125 gr. leverworst, 150 gr. bloedworst of 100 gr. gevogelte, been inbegrepen. BON nr. 35 (t/m. 29 Juni) 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstel ling), 120 gr, huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, vervaardigd ni 1 Jan. '41 of 200 gram zachte zeep van vóór 1 Januari '41, 300 gr. zachte zeeppasta 250 gr. zeeppoeder of 600 gr. waschpoe- der, 125 gr. zeepvlokken. 250 gr. zelf werkende waschmlddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Goed voor het wasschen van 20 K.G droog waschgoed TEXTIELKAART Bon K (t/m. 31 Aug) 60 gram scheerzeep, 1 tube scheerci'ême of 1 pot scheerzeep. OP DE BONNEN, WAARVAN DE GELDIG HEIDSDUUR DES MAANDAGS BEGINT, KAN REEDS DEN VOORAFGAANDEN ZATERDAG GEKOCHT WORDEN. GEESTDRIFTIG ARTIKEL OVER ONS LAND. Het Ned. Perskantoor te Berlijn méldt: In de „Kólnische Zeitung" verschijnt een reeks artikelen over Nederland en zijn landbouw. Met groote geestdrift wordt hierin over Nederland gesproken. Vastge steld wordt, dat in Nederland de bodem cultuur en bodemexploitatie intensiever dan in de nabuurlanden is. Men ziet het reeds, wanneer men van liet Oosten of het Zuiden Nederland per trein binnen rijdt. Wanneer men den Nederlaiidsclhen land bouw nader beschouwt, begrijpt men, waar door het komt, dat de" Nederlander den naam gekregen heeft, tot de beste boeren en tuinders ter wereld te behooren. De Nederlander is inderdaad een geboren boer. Twee eigenschappen vallen bij hem op: zijn belangstelling voor een voortdu rende productie-verhooging en zijn winnen van nieuw land. Met de drooglegging vah de Zuiderzee zal de Nederlander wéldra een nieuwe provincie op de zee hebben ver overd, Maar die Zuiderzee-inpoldering was niets nieuws. Sedert de 15de eeuw heeft Nederland op dit gebied zijn sporen Ver diend. Men heeft niet alleen vruchtbaren bodem op de zee veroverd, maar heeft ook woeste gronden in cultuur gebracht. In het jaar 1833 lagen nog 906:506 ha. onbebouwd; in 1937 waren nog slechts 321,608 ha. onont gonnen. Binnen een eeuw had Nederland dus 64,52 procent woësten grond ter be schikking van den land- en tuinbouw ge steld. Het blad wijdt dan uit over dén arbeid der Nederlanders ter beheêrsöhdng van het water. Vooral de regeling van den stand van het grondwater heefft de waardeering van den schrijver. Het water is een godde lijke weldaad voor Nederland. Het water onder de regie van den Nederlander wordt •door hem beheersc-ht en de vitale krachten van het grondwater heeft de waardeering schikking gesteld. Nederland is één mees terwerk van waterbouwkundige techniek. Op het gebied van land- en tuinbouw en waterbouwkunde zijn de Nederlanders meesters, die nooit uitleeren. Niet voorniets hebben de Dudtsche tuinbouwbedrijven gaarne Nederlanders als leiders. Spr. wijst er dan op, dat Nederland sedert jaren eén groot aantal rijkslandbouwconsulenten be zit. De taak van den NederlancLschen land- bouwconsulent is ongeveer dezelfde als die van de Rijnlandsohe „Landbau-oussen- stellen" in Duitsébland. Nederland veroor looft zich de weelde er 1200 landbouwcon- sulenten op_ na te houden. Het geheel e Duitsohe Rijnland moet het echter met. vier landbouw „Aussenstellen" doen. merkt het blad bitter op. EERVOL ONTSLAG BIJ DE POLITIE. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie is aan E. H. Tenkinck eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Haarlem, aan C. Roscher eervol ontslag als commissaris van politie te Zaandam en aan J. J, Ton- ckens eervol ontslag als hoofdcommissaris van politie te Groningen. ALGEMEENE VERGADERING „HOCARES." Onder leiding van den heer K. de Waal uit Amersfoort was „Hocares" (de Neder landsche neutrale bond van hotel-, café-, restaurant-, pension- en hiehroomhouders in het verlofbedrijf) gisteren te Arnhem in vergadering bijeen. Uit de jaar verslagen bleek, dat het aan tal leden, dank zij een krachtige propa- gandaactie sterk toegenomen is en wel wel met 250. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren G. Verschuil te Arnhem, R, F. Verhoeven te Apeldoorn, G. Mulder te Groningen en J. Braun te Bilthoven. Tot rechtskundig adviseur van Hocares werd benoemd mr. C. A. Schoor te Aam- hem. NIET-COMMERCIEELE VEREENIGINGEN EN STICHTINGEN. Op grond van de betreffende verorde ning hebben zich ruim 120.000 organisa ties bij den commissaris voor niet-com- mercieele vereenigingen en stichtingen aangemeld. Nochtans Is uit een daartoe door den commissaris ingesteld onderzoek gebleken, dat er nog vereenigingen, bonden, organi saties en stichtingen zijn, die verzuimd hebben zich als zoodanig op te geven bij den bevoegden procureur-generaal. De qommissaris stelt deze nalatige be sturen of personen, die met de dagelij-k- sche leiding van niet- commercieele orga nisaties belast zijn, alsnog in de gelegen heid zich onverwijld te melden. De straf bepalingen zijn dan niet van toepassing. Deze termijn van aanmelding wordt ge sloten op 15 Juni a.s., na dien datum wordt artikel 6 der verordening 145/40 van kracht, dat luidt: Personen, die de opgave niet tijdig doen of die bij de opgave onware of onvoldoen de gegevens verstrekken, worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar en met een geldboete van ten hoogste twee duizend gulden, of met een dezer straffen." Verder deelt de commissaris mede, dat vereenigingen en stichtingen, die haar ver- eeniglngs- of stichtingsorgaan niet regel matig, of in het geheel niet aan hem toezenden, gelegenheid krijgen dit verzuim in te halen. Ten aanzien van deze onacht zaamheid laat de commissaris den zelfden termijn gelden als voor het verzuim van aanmelding, zoodat met ingang van 16 Juni a.s. zal worden onderzocht welke vereenigingen of stichtingen in strijd met de bepalingen van verordening handelen en deswege strafrechtelijk zullen worde* vervolgd. 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2