SPORT De prijsbeheersching IHIW) Dmm - Tweede Blad Woensdag 4 Juni 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Sonate Pathétique Fusie der athletiekbonden Kampioenschappen van het Leidsche district Nieuwe maatregelen te wachten AGENDA Winterhulp Nederland FEUILLETON ATHLETIEK. R.K. BONDEN OPGELOST IN DE NED. ATHLETIEK-UNIE. Op den Tweeden Pinksterdag werd te 's-Her- togenbosch in hotel Central een vergadering ge houden, welke tot doel had de fusie der athle tiekbonden tot een voldongen feit te maken. De FDA (R.K, bonden) waren vertegenwoor digd door het volledige hoofdbestuur onder lei ding van den heer A. J. Brouwers uit Heerlen. Als gemachtigden van de NAU traden op de hee- ren G. E. v. d. Werff Jr. en B. Wirtz respect, voorzitter en secretaris-penningmeester van de NAU. Aan het einde van de besprekingen werd de volledige overeenstemming bereikt. Een over eenkomst werd geteekend, waarbij de Katholieke athletiekvereenigingen zich met alle leden aan sluiten bij de NAU. De heeren H. B. Aerts en W. Dijkstra zullen als adviseerende leden tot het hoofdbestuur van de NAU toetreden. In het Zuiden werd in het district-sbestuur een verhouding van 50 procent toegezegd. Deze regeling wordt van kracht 1 Juli 1941. In- tusschen hebben reeds thans alle R.K. athleten het recht op NAU-wedstrijden uit te komen, evenals de NAU-leden recht hebben uit te ko men op wedstrijden'"van de R.K. athletiekveree nigingen. De financieele regeling voor het tweede half jaar 1941 zal spoedig worden vastgesteld. Een speciale commisie wordt benoemd, die de principieele belangen der Katholieke vereenigin- gen zal.behartigen. Zooals bekend hebben de andere atheletiek- bonden zich reeds eerder aangesloten bij de NAU, zoodat dus thans ook de fusie in de athle- tiek een feit is geworden. VOETBAL. PROMOTIEWEDSTRIJD VAN ALPHEN II. Een 21 zege tegen B.E.C. IL De Alphcnreserves hebben de promotiecom petitie goed ingezet door in Delft van het in de reserve tweede klas onderaan staande B.E.C. II te winnen. In de eerste hellt werd er niet ge scoord, alhoewel zich voor Alphen wel enkele kans voor hebben gedaan, In de tweede hellt heeft Alphen het beste van het spel. Uit een aanval komt het leder bi) J. Windhorst, die geen lout maakt, 0—1, Alphen blijfft sterker en als IJkema het leder inschiet, stopt de doelman den bal blijkbaar achter de doellijn, de neutrale grensrechter wijst ten minste naar het midden, waama de scheids rechter een doelpunt geeft, 02, Nu trekt Al phen zich e enigszins in de verdediging terug en uit een misverstand in de Alphen-defensie kan de thuisclub ten slotte den achterstand ver kleinen. 1—2, met welken stand tevens het einde komt. Zondag a.s. gaat de strijd op eigen terrein tegen O.NA II uit Gouda. ZEILEN. NOORD-ZUID (NIEUWKOOP). De watersportvereeniging „Noord Zuid" hield op den Noordeinderplas haar 2den wedstrijd van dit seizoen. Deze is evenals de vorige uitstekend geslaagd. Er stond een prachtige wind. zoodat zoowel de deelnemers als de toeschouwers die talrijk vertegenwoordigd waren een genot vollen middag hebben gehad. De prijswinners waren: Klasse A: 1. B Bodegraven; 2. J. J. Derks, Klasse C: 1. C. Boer; 2. M. van Vliet. Klasse D: 1. C. den Hertog; 2. M. Koert. Klasse E: 1. P. v, d. Haak; 2. J. Th. Klein. HENGELSPORT. DE VOORN Het vischcollege De Voorn hield zijn ope ningswedstrijd in bootjes te Lelmuiden, Er werd 2-maal 1% uur gevischt bij goed weer. De vangst was wel niet groot, maar toch brachten haast alle leden visch aan de schaal. De uitslag is als volgt: lste prtjs J. Lourier met wisseltak voor de eerste maatvisch en wisselprijs voor het grootste aantal, wïsselbeker voor het grootste gewicht, een wisselbeker voor de grootste voorn en een wisselbeker voor de grootste biel; 2de prijs L. Nieuwendijk met wissel lauwertak; 3de prijs P Onderwater; 4de prijs H. Baart; 5de prijs M. Keereweer; 6de prijs G. de Beer; 7de priis P. Verver: 8ste prijs K. Middelham; 9de prijs J. Middelham; 10de prijs K. Boot; 11de prijs M. Fontein. DAMMEN. De wedstrijden om de kampioenschappen van Leiden zijn nog niet ten einde of reeds wordt morgen begomien met het persoonlijk kampioen schap van den L.D.D.B. Vorig jaar konden deze wedstrijden door de omstandigheden geen door gang vinden. Het aantal inschrijvingen bedraagt 42, waarvan 30 uit Leiden, 7 uit Rijnsburg en 5 uit Alphen. Waarschijnlijk komen er nog. 2 deelnemers uit Voorschoten bij, zoodat het totaal dan 44 zal bedragen. In bijzonderheid mogen wij wel vermelden, dat de Damclub Leiden met niet minder dan 22 spelers hierbij vertegenwoor digd is. De kampioen Wim Huisman zal niet ontbre ken, evenmin als Mertens van L.D.V. De eerstaankomende van deze kampioen schappen krijgt het recht om mee te spelen aan de wedstrijden om den meestertitel. De indeeling voor de eerste ronde luidt; Hoofdklasse, groep 1: W. Huisman, M. Zijl stra, S Kooten, C. J. Koree, P. Olivier. Th. Zwetsloot. Hoofdklasse, proeg 2; A. Pronk, W. v. d. Blom, G. Zijlstra, L. Nahctegeller, J. v. Oeveren, M. Optendrees. Hoofdklasse', groep 3: J. A. J. Wortman, L. F. van Steenbergen. J. v. Ofwegen, W. Heemskerk, J. H, Mertens. W. Olivier. Eerste klasse, groep 1: B. Bedeker, A. de Vlet ter, J. Klein, A, v. d. Brink, J. Kromhout, P. A. Voorkamp, F. Latêrveer vrij. Eerste klasse, groep 2: H. Brouwer, J. de Vink, A, v. d. Meij, W. Nijenhuis, D. Schonevelt. F. Zeilstra, H Verkuil vrij. Tweede klasse, groep 1: F. Franken Sr.. M. V. Niehoff, C. Tennissen, C. Zijlstra, C. Klinken berg vrij. Tweede klasse, groep 2; D. Ladan, F. Schild, N. Wassenaar, G. P. Dille, J. Schelvis. Van iedere groep komen er twee in de finale. De wedstrijdleiding berust bij den heer J. Huisman. Er wordt gespeeld in de Muziekschool Ra penburg 22. WATERPOLO. WATERPOLO. Hedenavond 8 uur worden in Alpheus zwem bad de volgende wedstrijden gespeeld A.Z.C. I— Boskoop I en A.Z.C. IIBoskoop II. BILJARTEN. LISSER BILJARTKRING. De uitslagen van de voortgezette wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van den Lis- ser Biljartkring 2de klasse zijn.v pnt. brt, h-s. gem. H. Huiskes 100 34 9 2.93 C. v. d. Berg 60 34 5 1.76 H. Huiskes100 37 13 2.70 C. Zwetsloot93 37 13 2.54 W. Kerkvliet100 59 10 1.69 C. v. d. Berg 92 59 7 1.56 H. Huiskes 100 32 11 3.12 W. Kerkvliet 54 32 6 1.68 Chr. Zwetsloot 100 41 7 2.43 J. Hoogkamer69 41 7 1.43 W. Kerkvliet100 62 9 1.61 J. Hoogkamer91 62 13 - 1.50 Jac Wassenaar 100 42 13 2.42 L. Hereygers82 42 12 1.95 Jac. Wassenaar 100 37 11 2.70 P. Kerkvliet 99 37 9 2.67 WIELRENNEN. PELLENAARS WON DE RONDE VAN ZAANDAM. Onder groote belangstelling had gisteren het tweede deel van het jaarlijksch wielercriterlum „de ronde van Zaandam" plaats. De uitslag luidt: 1. Pellenaars (Terheyden) 2 uur 51 min. 23 sec.; 2. van Amsterdam (Princen- hage); 3. M. Jansen (Eindhoven); 4. C. Joosen (Made)5. G. Sprenkeling (Hengelo)6. J. de Visser (Den Haag); 7. Cor de Groot (Amster dam); 8. H. de Hoog (Amsterdam); 9. Motke (Amsterdam), 10. Mijnsbergen (R'dam), 11. Evers (Wormerveer)12. J. Demmenle (Rotter dam). KORFBAL ZUIDERKWARTIER-LANGEBRUGSCnOOL A Zuiderkwartier won met 150 van een 12-tal van de Langebrugschool A. Zaterdag speelt Langebrugschool A tegen Noorderkwartier II en Langebrugschool B tegen Noorderkwartier I. RUGBY. WEDSTRIJD TE LEIDEN. Zondagmiddag a.s. zal de Leidsche Rugby Voetbal Club een thuiswedstrijd spelen tegen R.V.C. '40. De opstelling van de Leidsche ploeg zal nog nader in dit blad worden bekend gemaakt. BRIDGE. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". Gisteren werd door de brldgevereeniging „de Sleutels" een slotbijeenkomst voor het speelsei zoen 1940/1941 gehouden. Hiervoor bestond, zoo als steeds op de speelavonden, groote belang stelling en met veel genoegen werd door de leden aan het programma deelgenomen. De voorzitter opende met een welkomstwoord, wees op de vriendschapsbanden, welke hier waren gelegd en op het zeer geslaagde seizoen, hetwelk met dezen avond werd afgesloten. Hh dankte de leden voor hun belangstelling en medewerking, de bestuursleden voor hun ar beid en den eigenaar van het clublokaal voor de door hem verleende gastvrijheid. Aan de winnaars der Parencompetitie werden de daarvoor aangemaakte diploma's uitgereikt, waarbij voor de dames een versnapering was ge voegd, waarna in het bijzonder de heer J. Vrijenhoek werd gehuldigd. Deze was sedert de oprichting als wedstrijd leider voor de vereeniging werkzaam. Om par ticuliere redenen moest hij zijn mandaat echter beschikbaar stellen. Dat zijn arbeid hoog gewaar deerd wordt, blijkt uit het feit, dat door de leden spontaan werd ingestemd met de gedachte hem een blijvend aandenken aan deze achter ons lig gende periode aan te bieden. De voorzitter hoopte dat dit een plaatsje in zijn woning zou vinden. De heer Vrijenhoek was verrast met het mooie geschenk. Hij dankte bestuur en leden hiervoor, alsmede voor de waardeeirng welke hieruit blijkt. Na afloop van dit min of meer officieele ge deelte van het programma werd gelegenheid gegeven tot een spelletje. Het bestuur had hier aan eenige attracties verbonden en men bleef gezellig bijeen totdat de voorzitter met een hartelijk „tot weerziens" het teeken van sluiteh gaf. PREDIKBEURTEN. Nieuw-Vennep Chr. Geref. Kerk: Donder- dagnam. 8 1/4 uur, ds. E. du Marchie van Voort huizen van Urk. Noordwijk-aan-Zcc Gereformeerde Bond (Julianaweg 27)Hedennam. 8 uur, ds. Ver maas van Huizen. Sassenheim Pinkstergemeente: Woensdag- nam. 8 uur, de heer De Vetten van Haarlem. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Woerden, ds. L. J. R. Kalmijn te Vollenhove. Beroepen; Te Spannum, ds. J. Hoogenkamp te Hindeloopen GEREF KERKEN AangenomenNaar Ruinerwold-Koekange, cand. G. Verspuy, thans hulpprediker aldaar; naar Rotterdam-Charlois, ds. H. de Jong tc Hoek van Holland. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Werkendam: ds. J. van Doorn tc Ouderkerk aan den Amstel en ds. E. du Marchie van Voorthuysen te Urk. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Dordrecht: ds. H. Ligtenberg te Kampen en ds. A. Verhagen te Middelburg. VEERTIGJARIG JUBILEUM VAN Ds. RAUWS Ds. Joh. Rauws, oud-zendingsdirector te Oegstgeest. thans wonende te Loosduinen, vier de onder zeer groote belangstelling zijn 40-jarig ambtsjubileum. Verscheidene oud-zendelingen kwamen hun oud-leeraar opzoeken. Onderhoud met den gemachtigde voor de prijzen. In een dezer dagen gehouden perscon ferentie heeft de gemachtigde voor de prij zen, mr. H li. Schokket, een uiteenzetting gegeven van de taak van zijn dienst en daarbij een overzicht gegeven van het re sultaat, dat na een halfjaar hp.rd werken is verkregen. Ook kóndigds hij nieuwe maatregelen aan, welke in het belang van den consument genomen dienen te wor den. Mr. Schokker zette allereerst uiteen, dat de periode, waarin de dienst tot nu toe werkzaam is geweest, met alle kracht is getracht het geheele veld der prijzen te overdekken met voorschriften en regelin gen. Dit net van maatregelen maakt op menigeen nog geen eleganten indruk, maar in eerste instantie kwam het er op aan ongelukken in den zin van ongecontroleer de prijsstijgingen te voorkomen. Op het oogenblik, dat het niet meer mogelijk bleek, de totstandkoming der prijzen over te laten aan vriie krachten, werden die maatregelen noodzakelijk. De gevaarlijke spanningen, die eenige maanden geleden nog in het samenstel der prijzen traden, zijn op het oogenblik groo- tendeels bedwongen zoo ging de heer Schokker verder. Men kan wel zeggen, dat men het prijsniveau in de hand heeft ge kregen. Dit is voor een niet gering deel het gevolg geweest van de wijze, waarop de dienst van den gemachtigde voor de prij zen kon worden gebouwd, n.l. door de prijsvorming en de prijsbeheersching in één instantie te vereenigen. De prijsbeheersching is nu wel op toe ren gekomen; sinds Februari werden 1330 tuchtbeschikikngen gewezen met een totaal bedrag aan boeten van f. 640.000. Technisch geeft dit feit eeni ge voldoening, doch het ideaal is pas bereikt, indien de inspecteurs der prijs beheersching werkloos zijn geworden, omdat er geen overtredingen meer zijn. De kracht kan niet liggen in de rol van wrekende gerechtigheid, maar in een soe pele, opbouwende co-ordinatie van de be langen van consument en producent. Daar door zullen de goederen in onze volkshuis houding op rechtvaardige wijze kunnen worden verdeeld. In de komende periode zoo zeide mr. Schokker zal in de eerste plaats getracht worden den kantigen indruk, dien het ge heel der prijsmaatregelen nu nog geeft, weg te nemen. In verband hiermede zijn verschillende maatregelen in voorbereiding. Zij zijn er vooral op gericht den consument en den bonafiden kleinhandelaar te be schermen. Een belangrijke stap in deze richting is reeds gezet met het prijsaan- duidingsbesluit, dat op 24 Mei in werking is getreden. Op dezen weg voortgaande, is een regeling in voorbereiding, welke eeni ge, nog vrij gebruikelijke vormen van ont duiking der voorschriften verbiedt. De goeden niet te na gesproken aldus mr. Schokker zijn er nog ta melijk veel producenten en handelaren, die weigeren bepaalde artikelen te ver- koopen of die voorraden achterhouden, omdat zij van meening zijn daarmede in de toekomst door een stijging der prijzen op meer lucratieve wijze handel te drijven dan op dit oogenblik. Dit is zeer ongewenscht en onder de tegen woordige omstandigheden is geen geval toelaatbaar. De goederen welke er zijn, zullen in den handel moeten worden gebracht, waar er behoefte naar is en tegen de prijzen, welke er voor gelden. Een tweede maatregel, welke op dit terrein in voorbereiding is, betreft een ver- HEDEN. Marekerk: Concert „Con Amore", 8 uur nam. Donderdag. Nomateg (Biimenvestgracht 21): Spr. M. Heymans. 8 uur nam. Vrijdag. Evang. Luth. Kerk: Interkerkelijke bijeen komst. Spr. ds. Vossers en ds. Bieger. 8 u. nam. /Schuttershof: Leerlingenuitvoering Muziek school Mij. voor Toonkunst. 7% uur nam. BIOSCOPEN. 118 jaar; 14 jaar; S alle leeftijden. Luxor-theater: „Merijntje Gijzens jeugd" Dagelijks nam. 2 en 8 u. Pinksterdagen 1—7 uur doorl. voorstelling. Lido-theater: „Meine Tante, deine Tante" Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u. Woensdag en Zaterdag ma- tinée 2.30 uur. Trianon-theater: „Theo op het huwelijkspad" Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags en 2de Pink sterdag van 2—6.30 uur doorl. voorstelling. Casino-theater: „De wildernis roept" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2uur. Pinksterdagen te 2, 4% en 8 uur. Rex-theater: „De baas ln huis" Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag en 2de Pinksterdag 2—6% uur doorl. voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur, Vrijdag en Zaterdag „Amerlkaansche ont knooping". Zondag gesloten. Vanaf Maandag „Amsterdam bij nacht". 2de Pinksterdag te 2, 41/4 en 8 uur nam. O De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Maandag 2 Juni 8 uur tot Zaterdag 7 Juni 8 uur waargenomen door de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooi gracht 48, Tel. 21060, dc Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, Tel. 21313 en te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. e o LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 16 gr. C. (61 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl". 18% gr. Celsius. Zweminrichting „Poelmeer". 19 gr. Celsius. Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de WJELN. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. bod van gekoppelde verkoopen. Bijna ieder een heeft op het oogenblik al eens onder vonden, dat hij, wanneer hij bijv. een blik melkpoeder wilde koopen, dit slechts kon doen, wanneer hij zich ook een artikel aan schafte, waaraan hij op dat oogenblik al lerminst behoefte had. Men begrijpt, dat dergelijke gebruiken niet geduld kunnen worden. Vandaar, dat ook koppelverkoo- pen strafbaar worden gesteld. Een tweede gebied, waaraan in de vol gende periode extra veel aandacht zal wor den besteed, is dat van de sluikhandel. De gemachtigde voor de prijzen doelt hierbij niet uitsluitend op den sluikhandel in het groots. Deze gaat met groote winsten ge paard en is uiteraard a-sociaal en zelfs misdadig. Vooral zal hij ook aandacht be steden aan heel eenvoudige overtredingen, als bijv. het koopen van een ei zonder bon voor een prijs, welke wellicht slechts en kele centen hooger is dan de officieel vast gestelde prijs. Behalve kwaadwilligen zoo besloot mr. Schokker zijn belangwekkende beschou wing zijn er ook lieden, die de prijs- voorschriften overtreden uit onwetendheid. Ook aan dit gebied, dat van de voorlich ting en opleiding dus, wordt veel aandacht besteed. Door OCTAVUS ROY. (32 XVI. Gedurende het lunch-uur gebruikten de reporters het grootste deel van hun tijd met het pennen van lange verslagen. Zij hadden sensatie genoeg te verwerken, maar er klonk toch een onzekere toon door al hun verhalen. Zij wezen op het onverklaar bare feit, dat een van de beroemdste ad vocaten uit het heele land het stellen van technisch ontoelaatbare vragen had toege laten. Zij bespraken de zaak nog onderling, maar niemand kon er een touw aan vast- kmoopen. De eerste getuige op de middagzitting was een klein, verschrikt kijkend mannetje van omstreeks veertig jaar. Hij was keurig gekleed, droeg een bril met zilveren mon teur en keek schichtig om zich heen. Lee Winthrop begon zijn ondervraging ■«iet een half oog op Jason Marsh, Jason had hem dien morgen den vrijen teugel ge laten, en Winthrop wist niet, wanneer hij dien weer strakker zou aanhalen. Maar hij wilde het probeeren. De getuige verklaarde, dat hij Norman Balley heette, in Forest Hills, New York woonde, in New York City kantoor had en in verzekeringen deed. Sue Manning greep Warren's arm: „Laat dien getuige loopen; kijk liever naar Lynn Harrison", raadde ze hem. Lynn zat krijtwit op haar stoel en boog zich voorover naar de tafel van de verde diging Ze zei iets tegen Marsh, en deze knikte met een ernstig gezicht. „Mijnheer Bailey", Winthrop's stem klonk vol sympathie „bent u getrouwd?" „Ja." „Hoe groot is uw gezin?" „Behalve mijzelf twee personen. Mijn vrouw en een zoontje van zes jaar." „Waar zijn die nu?" „Mijn vrouw is thuis op Forest Hills maar waar mijn zoontje is, weet ik niet." „Weet U dat niet?" Balley schudde zielig het hoofd. „Nee hij werd ongeveer zes weken geleden ont voerd." Rechter Mayberry, zichtbaar ontevreden met Marsh, kwam geprikkeld tusschen- beide. „Mijnheer de officier mag ik vragen, wat dit alles met het onderhavige geval te maken heeft?" „Zeker, Edelachtbare. Het houdt, alles ten nauwste verband met het motief voor den moord, die hier in behandeling is." Jason Marsh zei droog: „De verdediging heeft geen bezwaar, Edelachtbare. Wij hebben niets te verbergen." Winthrop grijnsde naar de perstafel, alsof hij zeggen wilde: „Dat kon hem nog wel eens tegenvallen!" Hij vroeg verder: „Zoo, zoo, is uw zoontje ontvoerd? Door wien?" „Dat weet ik niet." „Hebt U na dien tijd nog van hem ge hoord, of over hem gehoord?" „Over hem jawel." „Hoe?" „Twee dagen nadat de jongen verdwee- nen was, werd ik opgebeld door een man. Hij sprak heel overtuigend en heel logisch. HÜ zei, dat Norman bij hem was en dat hij veilig wasBailey begon omstandig zijn bril te poetsen. De man vroeg tien duizend dollar losgeld, Zooveel had ik niet, maar hU wilde ten slotte met vijf genoegen nemen. Ik beloofde hem, die som te be talen." „Hebt U dat (gedaan?" „Ja." „Maar uw zoontje Is niet bij U terugbe zorgd?" „Nee. Ziet U die man scheen nie slim mer toe dan de meeste misdadigers, waar ik wel eens van gehoord heb. Hij begon met te zeggen dat het natuurlijk makkelijk zou zijn, op te sporen, van waar uit gete lefoneerd was, en hem te laten inrekenen. Hij rtelde me, dat als ik dat deed wel, dan zou er iets met Norman gebeuren." „Maar als U het geld betaalde „Dat legde hij ook uit. Hij vertelde me door de telefoon, dat de meeste kinderdie ven veel te veel risico namen, en dat ze meestal ontdekt werden, doordat het los geld gemerkt was of zoo. Daarom zei hij, dat Norman niet uitgeleverd zou worden, dan nadat hij het geld had uitgegeven of gewisseld of zooiets." „Dus hij hield uw zoon eenvoudig als gij zelaar?" „JaHij zei dat als het geld ln circu latie gebracht was en er was niets met hem gebeurd Norman naar huis gezon den zou worden, of ik zou bericht krijgen, waar hij was." „Is dat al gebeurd?" „Nee. mijnheer." „HmmHebt U na den roof van uw zoon de politie gewaarschuwd?" „Ja. Maar zij hebben niets bereikt." „Hebt U hen Ingelicht over dat telefoon gesprek, en over de betaling van dat los geld?" „Nee. Ik was bang." „Hmm. Heel begrijpelijk, heel begrijpe lijk." De heer Bailey was steeds zenuwachtiger geworden en Winthrop kalmeerde hem met enkele woorden, voor hij verder ging: „U hebt dus die vijfduizend dollar losgeld be taald, mijnheer Balley?" „Ja." „Hebt U de biljetten gemerkt? Of de nummers genoteerd?" „Nee. Nee, mijnheer; dat heb ik niet ge daan." De getuige wendde zich tot de pers tafel: „Willen jullie dat opnemen? Ik wil dat de dieven weten, dat de biljetten niet gemerkt waren; dat er geen val voor ze gesteld is." „Komt in orde," zei een van de verslagge vers; en de rechter liet het maar loopen, ofschoon het natuurlijk volkomen buiten de orde was. „En nu, mijnheer Bailey, het volgende; Aan wien hebt U dat losgeld uitbetaald? Aan dsn man, die U opgebeld had?" „Nee, o nee." „Hoe dan? Vertelt U eens meer." „Ik volgde zijn aanwijzingen. Ik deed al les ln biljetten van tien en twintig ln een platte kantoor-enveloppe, en gaf die en veloppe af aan zijn medeplichtige." „Een medeplichtigeWinthrop deed heel verbaasd, „Een man?" „Nee, mijnheer. Een vrouw!" Opnieuw viel een ademlooze stilte over de rechtzaal. „Een vrouw! Gaat U verder: hoe ging dat?" „Hij had me gezegd, dat een vrouw er naar zou komen vragen, en dat ik het geld zonder spreken en zonder ophef moest af geven. En ik werd gewaarschuwd, dat als zij gearresteerd zou worden het héél slecht voor Normati zou zijn." „Dus ls die vrouw het losgeld komen halen, en hebt U het haar overhandigd?" „Ja, mijnheer." „Hebt U haar later nog wel eens gezien?" „Ja! Ik zie haar nu. Daar zit zij!" zei hij; en wees met dramatisch gebaar naar de be klaagdenbank. XVII. Frenzy. Gillings was zoowat klaar met zijn laatste karweitjes en keek bedenkelijk naar Fauna. Hij vroeg: „Waar wacht je op?" „Ik wacht op jou, Frenzy," antwoordde ze vleierig. „Je mag me naar huis brengen." De heer Gillings wees met een ruk van zijn hoofd naar de duisternis buiten. „Ter wijl die groote baviaan daar staat te wach ten? Je hebt je verstand niet bij elkaar, Fauna Jones." De gedachte, dat Joe Herring in de scha duw op hen loerde, deed Fauna's hart snel ler kloppen. Zijn toewijding deed haar goed. Als ze toch maar niet zoo geweldig eer zuchtig was; of zelfs als Joe Herring maar een fatsoenlijk vast baantje had! Zij zei zooiets tegen Frenzy, die antwoordde: „Waarom zorgt hij dan niet, dat-le wat krijgt?" „Hij schijnt geen geluk te hebben." ,,Laat-ie dan beter zijn best doen." „Frenzy, dat is geen manier van praten tegen het meisje, waar je mee verloofd bent." „Loop naar de pomp! Ik ben niks. Ik draal je net zoo lief je nek om." Hij liep in grafstemming de achterdeur uit, en Fauna hing teeder aan zijn arm. Toen dook uit den nacht een groote zware gestalte op, en Joe's diepe stem bromde: „Vader, het zal me een feest zijn, eens roet jou te praten!" „O, groote grutjes!" dacht Frenzy, „nou gaat er een vreeselijk ongeluk met me ge beuren." Maar er viel niets tegen te doen, want Joe had zijn groote sterke klauwen om Frenzy's magere biceps geslagen en dwong hem onweerstaanbaar naar een eenzame plek onder de eiken. Fauna trippelde luch tigjes weg, en maakte de zaak nog erger door hem na te roepen: „Ik zie je straks thuis nog wel, Frenzy!" (Wordt vervolgd)' 2-2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6