STADSNIEUWS WOENSDAG 4 JUNI 1941 No. 24903 De ontmoeting op den Brenner Verduisteren 82ste Jaargang Niets bekend over de besproken onderwerpen Het bombardement van Sfax De Engelsche verliezen De Belgische voedselvoorziening Nieuwe regeerïng in Irak Uit Amerika Engelsche druk Thailand op Leiden en Warmond buiten het verboden kustgebied Verspreide berichten Ambtelijke bekendmaking 21.56 uur 5.20 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH Directeur: J W.Henny DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorat, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad ztjn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets - Inca -ookosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztln: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post 2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 8 mnd.) Naar het A.N.P. nit Berlin meldt staat de ontmoeting, die de Führer Maandag met den Duce op den Brenner heeft gehad, uiteraard In het middelpunt der gesprek ken in politieke en buitenlandsche kringen aldaar. Evenals bij vorige dergelijke gele genheden is ook thans niets uitgelekt over de besproken onderwerpen. Officieus en officieel wijst men te Berlijn op het com muniqué en vooral op den langen duur van dit nieuwe, hartelijke onderhoud tusschen de beide partners van de spil. In de Wil- helmstrasse vestigde men de aandacht op de omstandigheid, dat deze ontmoeting uit den aard der betrekkingen tusschen de ver bonden mogendheden voortvloeit. Het is voldoende bekend, zoo verklaarde men, dat de beide staatslieden zoowel na als ook voor groote gebeurtenissen bijeenkomen om het verleden te overzien en de toe komst te bespreken. GERUCHTEN. Na den val van Kreta worden in Amerika ën vooral in Engeland allerlei geruchten verbreid over de aanwezigheid van Duit- sche gemotoriseerde troepen in Syrië. En deze geruchten houden aan trots officieele tegenspraken van Vichy en generaal Dentz den Franschen commandant van Syrië. Men meent daaruit te mogen afleiden, dat de Engelschen wel eens plan zouden kun nen hebben, een invai in Syrië te doen, waartoe dan die valsohe geruchten aanlei ding zouden moeten geven. Uit Beiroet meldt United Press dat ge neraal de Gaulle zijn hoofdkwartier naar Haifa heeft verlegd. Naar United Press uit Kaïro meldt, ver luidt uit betrouwbare bron dat de Fransche autoriteiten in Syrië het particuliere tele graaf- en telefoonverkeer tusschen Syrië en Egypte hebben stopgezet. Het postver keer tusschen beide landen is reeds vijf dagen gestaakt. Te Vichy is een belangrijke ministerraad gehouden. Men zegt dat de ministerraad zich gedurende de geheele vergadering heeft beziggehouden met het uitvoerige rapport van generaal Weygand over de mogelijkheid tot verdediging der koloniën, en de bestrijding van de aanhangers van de Gaulle. Alle deelnemers aan den minis terraad werden tot het Strengste stilzwij gen verplicht, daar het rapport uitvoerige problemen van landsverdediging behandel de. Eenige ministers verklaarden evenwel dat het verslag van Weygand meesterlijk was en dat de ministerraad zeer getroffen was door de energieke manier, waarop de generaal zeide, dat de regeering in staat is de koloniën te verdedigen. Het ANTB. meldt uit Parijs: De hoogleeraar in het volkenrecht aan de Sorbonne, professor Le Fur, heeft aan ver tegenwoordigers van het agentschap Asip verklaard, dgt hij den Engelschen aanval op Sfax veroordeelt en in strijd met het volkenrecht acht. Le Fur verklaarde, dat het volkenrecht een bombardement van een niet verdedigde vijandelijke handels haven verbiedt. Bovendien is Sfax geen vijandelijke haven, doch een haven van een niet-oorlogvoerenden en vroeger geal lieerden staat. Dit vormt een internatio nale misdaad. Er is voor het optreden van Engeland slechts een verklaring te vinden, n.l. zijn wil om deze phosphaathaven en de schepen te vernielen, die levensmidde len naar Frankrijk zouden overbrengen. In den laatsten tijd heeft Groot-Brittan- nië ten nadeele van Frankrijk vier maal het volkenrecht geschonken, t.w. het bom bardement van Sfax, het tot zinken bren gen van een visschersboot, het opbrengen van een tankschip en het bombardement van Syrië. Dit alles zijn daden, die het vol kenrecht verbiedt. Wanneer dergelijke han delingen voortduren, heeft Frankrijk het recht vergeldings- en afweermaatregelen te nemen. Ter aanvulling van het weermachtsbe- richt van gisteren verneemt het DN.B. het volgende: Sinds Februari zijn de verliezen van de Britsche koopvaardijschepen nog geen en kele maand beneden de 700.000 b.r.t. geble ven. Schakelt men de recordmaand April met meer dan een millioen vernietigde ton uit, dan ligt het gemiddelde bij omstreeks 730.000 b.r.t. per maand, hetgeen overeen komt met ongeveer 1.022.000 gewichtston lading of sinds 1 Februari meer dan 34.000 per dag. Dit constante verliescijfer is bo vendien eigenlijk progressief, want de En gelsche tonnage slinkt van maand tot maand. Het D.N.B. meldt uit New-York: Volgens Amerikaansche berichten uit Engelsche bron zouden de tot dusver door Engeland in den oorlog geleden verliezen 101.056 man bedragen, t.w. bij het landle ger 74,164, bij de vloot 15.896 en bij de luchtmacht 10.996 man. Omtrent den aard van de verliezen bij het landleger wordt nog gemeld, dat 7879 man gésneuveld zijn, 19.619 gewond, 742 vermist worden, 5482 een natuurlijken dood gestorven zijn en 30.450 gevangen genomen zijn. Voor de vloot luiden de dienovereenkomstige cij fers: gesneuveld 4442, gewond 3553, vermist 7323, natuurlijken dood 81, gevangen geno men 517, en voor de luchtmacht: gesneu veld 6326, gewond 1338, vermist 1045, na tuurlijke dood 308, gevangen genomen 1979. PLEIDOOI VOOR HET PLAN HOOVER. Het Amerikaansche tijdschrift Life pu bliceert een artikel van John Cudahy over hongersnood in België. Na een aantal voor beelden te hebben aangehaald, schrijft Cudahy, dat België honger lijdt en dat van de 8,4 millioen Belgen meer dan 8,3 mil lioen van te lage rantsoenen moet leven. Twee millioen jonge Belgen zullen hun ge heele leven de gevolgen hiervan ondervin den. Cudahy geeft voorts een uiteenzetting over zijn onderhoud met de Koningin-Moe der en den secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, De Winter. De Winter heeft verklaard, dat al het brood thans uit Duitschland komt. In Antwerpen is nog eenige olie voor de margarinepro ductie tot aan het einde van den zomer aanwezig. Aardappelen en melk zijn erg schaarsch. De vraag of de Duitschers vele levensmiddelen hebben gerequireerd, is moeilijk te beantwoorden, omdat de mees te burgemeesters geen voorraadlnventarls hadden gemaakt. De Winter verklaarde, dat het Duitsche leger geheel door Duitsch land gevoed werd en België grootendeels. Duitschland heeft sedert de bezetting ge leverd: 140.000 ton rogge, 30.000 ton rogge meel, hetgeen bijna voldoende is voor het broodrantsoen van drie maanden en 50.000 ton pootaardappelen. Voorts heeft de Duit sche regeering nog 130.000 ton boter en 43.000 ton pootaardappelen toegezegd. Cudahy verklaarde voorts, dat de beide vertegenwoordigers van het Hoovercomité, Macdonald en Murray, die te Berlijn werk zaam zijn, hebben verklaard, dat zij van de zijde der Duitsche militaire autoriteiten geen moeilijkheden hebben ondervonden en dat van Duitschen kant ook geen enkele poging ondernomen is om beslag te leggen op welke voorraden dan ook. Hoover wijst steeds op zijn ervaringen in Polen als be wijs voor zijn stelling dat men van het Duitsche leger kan verwachten, dat het ook in België zijn verplichtingen nakomt. Hoover betoogt, dat de moreele verplich ting, die men een generatie geleden had om de hongerende Belgen te voeden, ook thans geldt. De aartsbisschop van Mechelen, kardi naal Van Roey, verklaarde Cudahy, dat hij het volledig eens is met het plan van Hoo ver. Men behoorde dit ten minste te pro- beeren. Het zal stellig succes hebben. In den vorigen oorlog zijn de Duitschers hun verplichtingen volledig nagekomen. Er is geen reden om te veronderstellen, dat zij thans hun gegeven woord minder zullen houden. Cudahy schilderde volgens, dat België een poging heeft gedaan om met het in de Vereenigde Staten gedeponeerde goud le vensmiddelen in Rusland te koopen. Rus land stelde evenwel geen belang in goud en wilde als tegenprestatie machines of metalen hebben. Na wekenlange onder handelingen werd al het ln België beschik bare zink aan Rusland verkocht voor een hoeveelheid tarwe, die slechts voor tien dagen genoeg was. (D.N.B.) Naar Ofi uit Bagdad meldt, heeft Djemil Madfai in Irak een nieuwe regeering ge vormd. Minister van buitenlandsche zaken is Ali Jaoedat, minister van binnenland- sche zaken Moestafa Omari. Reuter meldt, dat Djemil Madfai reeds lang voor een vriendschappelijke samen werking met Engeland heeft gepleit. „Het kabinet", aldus vervolgt Reuter, „bestaat geheel uit de machtigste leiders, die En- gelschgezind zijn". Intusschen gaat de strijd bij Transjor- danië en in Mosoel nog voort. EEN REEKS BESPREKINGEN. De Amerikaansche ambassadeur te Lon den, Winant, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan den minister van Buitenland sche Zaken, Huil, en vervolgens aan presi dent Roosevelt. De minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft voorts een langdurig onderhoud gehad met den Britschen ge zant, Butler, en met den vertegenwoordi ger van het Britsche ministerie voor de economische oorlogvoering, Noel Hall. Er zijn geen bijzonderheden over de bespre king bekend gemaakt. (D.N.B.) DE VOLMACHTEN VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft met leidende congresleden een bespreking gevoerd over de wet op de inbeslagneming van particulier eigendom. Tegelijkertijd heeft de onder staatssecretaris in het ministerie van oorlog, Patterson, in een persconferentie een ver klaring afgelegd betreffende dit wetsvoor stel. Hij zeide, dat de president volmacht moet hebben om de algeheele productie kracht van de Ver. Staten voor de bewa pening aan het werk te zetten. Volgens de dienstplichtwet heeft de regeering het recht de vrijheid van particulieren te besnoeien en er is derhalve geen reden voor een uit zonderingspositie van den particulieren eigendom aanwezig. (DNJB.) AMERIKANEN NEMEN SCHEEPSROUTES OVER. De Federal Shipping Board heeft bekkend gemaakt, dat een overeenkomst tot stand is gekomen tusschen Amerikaansche en Britsohe reederijen, krachtens welke voort aan schepen van de Ver. Staten de gere gelde Britsche scheepvaartroutes tusschen de Ver. Staten en Canada eenerzijds en Australië en Nieuw-Zeeland anderzijds overnemen. (DjNB.) BOTSINGEN AAN DE GRENS VAN THAILAND EN MALAKKA. Het DNjB. meldt uit Tokio: Volgens een 'bericht van de Tokio Asahi Sjimboen uit Bangkok zijn in het grens gebied van Thailand en Britsch Malakka den laatsten tijd aan beide zijden de troe pen versterkt. Door het uitdagende optreden van de. Britten zijn er reeds eenige malen 'botsingen aan de grens voorgevallen. Steeds weer probeerden de Engelschen over de grens te komen en bij de conflicten met de Thailandsche grenswacht gaven zij steeds weer als oorzaak op, dat de grenslijn on duidelijk is. Zoo werd de Engelsche druk op Thailand' sterker-Aan den anderen kant hebben de Engelschen de methoden van hun oeconomische politiek jegens Thailand volkomen gewijzigd. In tegenstelling tot de laatste maanden, waarin zij op Bangkok den sterksten oeconomischen en finan- cieelen druk oefenden, om Thailand aan hun zijde te dwingen, probeeren zij het thans met de methode der oeconomische steunverleening. Op het oogenblik vertoeft de Thailandsche minister Nibira op uitnoo- ddgimg van de Britsche overheid in Singa pore, om onderhandelingen te voeren over de levering van petroleum, welke Thailand dringend noodig heeft. Nibira heeft boven dien reeds een onderhoud gehad met den opperbevelhebber der Britten in het Verre Oosten, generaal Popham. De Engelschen hadden als tegenprestatie voor de-levering van petroleum voorgesteld, die producten af te nemen, welke thans door Japan ge kocht worden. Deze onderhandelingen tus schen Thailand en de Engelschen, zoo be toogt het blad, verdienen de grootste aan dacht van Japansche zijde. Indische troepen zijn, naar uit Rangoon wordt gemeld, in Birma aangekomen. De grensversterkingen van Birma, die tegen Thailand zijn gericht, worden, naar in het bericht nog wordt gezegd, verder uitgebreid. EVENALS DE ANDERE GEMEENTEN, DIE IN DE VERORDENING GENOEMD WORDEN. Naar wij vernemen hebben de bevoeg de Dnitsche autoriteiten, in het bijzon der op aandrang van Leidsche zijde, een belangrijk besluit genomen inzake de verordening betreffende buitengewone maatregelen voor de kustverdediging. Ten einde o.m. de roeivereenigingen (als Njord en Die Leythe) ter wille te zijn is thans namelijk vastgesteld (gelijk hedenmorgen aan den A.N.W.B. werd bevestigd) dat de in de verordening ge noemde gemeenten alle buiten het ver boden gebied vallen, hetgeen beteckent dat vaartuigen, welke zich binnen die genoemde gemeenten bevinden, daar kunnen blijven en gebruikt worden. Vrij zijn dus o.a. Leiden, Warmond, HiUe- gom, Lisse, Sassenheim en Voorschoten. DAGORDER VAN GENERAAL- VELDMAARSCHALK VON BRAUOHTTSOH. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal-veldmaarschalk von Brau- chitsch, heeft aan de op Kreta in den strijd geworpen troepen van het leger de vol gende dagorder uitgevaardigd: Soldaten, Kreta is hecht in Duitsche handen. Gij, berg jagers, pioniers en strij ders der andere wapens, hebt te zamen met de kameraden van het luchtwapen dit be langrijke steunpunt van den vijand in den kortsten tijd veroverd. Bij ongewoon moei lijke terrein- en weersomstandigheden heb ben in zware gevechten en onder de groot ste inspanningen uw strijdkracht, dapper heid en superioriteit wederom in de hoogste mate haar waarde getoond. Ik zeg u dank en weet, dat gij verder uw plicht zult doen, overal, waarheen het bevel van den Fuehrer u zendt. RUSLAND EN GRIEKENLAND. Gisteren is aan Diaimantopoelos, tot dus ver Grieksch gezant in Moskou, een nota overhandigd van het commissariaat van buitenlandsche zaken der sovjetunie, waarin de sovjet-regeering mededeelt, dat zij de diplomatieke betrekkingen met de vroegere Grieksche regeering niet verder in stand wil houden met het oog op het feit, dat deze haar souvereiniteit volledig heeft verloren. Overeenkomstig de houding van de sovjetregeering ten aanzien van de vroe gere Noorsche, Belgische en Zuid-Slavische legaties, welke de sovjet-hoofdstad reeds hebben verlaten, kan verwacht worden, dat ook de leden van de Grieksche legatie bin nenkort uit Moskou zullen vertrekken. (D.NJB.) Op giorid van de verordening van den rijkscommissaris voor het bezétte Nederlandsche ge bied nr. 20-1941 wordt bepaald: 1. aan de Joden in den zin van par. 4 der verordening van den rijkscommissaris nr. 1891940 wordt verboden: a. het publieke baden in zee-, strand-, zwembaden en over dekte badinrichtingen. b. het betreden van publieke plantsoenen en lokalen, evenals het huren van kamers in pu blieke logeergelegenheden (ho tels, pensions, logementen) in zee- en strandbadplaatsen en andere dergelijke plaatsen. c. het bezoek aan paarderennen als toeschouwer. Handelingen in strijd met 'dezen maatiegel zijn overtredingen en worden met hechtenis van maxi maal zes maanden en boete tot 1000 gulden of met een van beide gestraft, voor zoover niet volgens andere bepalingen een hoogere straf is bepaald. Deze regeling treedt heden in werking. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het economisch docto raal examen Indologie: de heer J. Gold man (Leiden); voor het taalkundig candi- daatsexamen Indologie: de heer B. van Eldik (Den Haag) en voor het candidaats- examen Indisch recht: mej. J. G. van Putten (Leiden). LEIDSCHE SPEELTUIN-FEDERATIE. De eerste propaganda-avond. De Leidsche Speeltuin-Federatie heeft een viertal propaganda-avonden georgani seerd, waarvoor de gemeente Leiden gratis de lokaliteiten ter beschikking heeft ge steld. Al deze avonden worden gehouden in de maand Juni en telkens zal een hoofdbe stuurder het woord voeren. De eerste van deze avonden werd ge houden in het ruime gymnastieklokaal van de school Medusastraat. De opkomst was op dezen eersten avond slecht te noemen. De genen, die weggebleven zijn, hebben veel gemist en het bestuur hoopt dan ook, dat de overige avonden een betere opkomst te zien zullen geven. Deze eerste avond werd geopend door den heer D. Vijlbrief, die den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder den afgevaardigden van de woningbouwver- eeniging „De Eendracht" en den zusterver- eenigingen en tot slot den sprekers van dezen avond, de heeren C. F. Lardee en W. Klaren, de laatste bestuurslid van de Ned. Unie van Speeltuinvereenigingen. Spr. zette vervolgens in enkele woorden uiteen wat de speeltuinen doen en willen doen voor de kinderen en voor de ouders. Ten slotte riep spr. aller medewerking in, ook van het gemeentebestuur in het bijzon der, omdat het toch ook een gemeentebe lang is, dat de kinderen' van de straat ge houden worden. Daarna was het woord aan den heer W. Klaren, die uiteenzette, hoe men tot 'ie gedachte was gekomen om den eersten speeltuin te stichten, ongeveer 40 jaar ge leden De gemeenschap was er toen tegen en de massa is er nog tegen, omdat ze niet weten wat het speeltuinwerk inhoudt. Spr. las vervolgens een gedeelte voor uit het boek van een bekenden kinderarts uit Haarlem, die dit boek in 1903 geschre ven heeft, maar dat ook voor het jaar 1941 geldt en dat hier op neerkomt, dat de jeugd moet kunnen spelen. Dat kan ze op den openbaren weg niet doen en als er geen speeltuinen zijn, komen de jongens tot straatschenderij en soms nog erger. Daarom moeten de ouders het nut inzien van de speeltuinen, want het houdt hun kinderen van de straat. De speeltuinen moeten met veel moeite van de gemeente verkregen worden, veroverd soms. Maar heeft men eenmaal speeltuinen, dan moeten ook alle ouders in zulk een „kwartier" samenwer ken om hun kinderen van de straat te houden. En alle menschen in zulk een „kwartier" moeten de handen ineenslaan en elk op hun manier een steentje tot in standhouding ervan bijdragen. Dat is de plidht van alle vaders en moeders. Met eenige technische wenken besloot spr. zijn praajfcje. Na een intermezzo van twee jeugdige harmonicavirtuozen, Ohouffoer en Houps, die eenige nummers ten gehoore brachten, kwam de tweede spreker van deze avond, de heer C. F Lardee. voorzitter van de Leid sche Speeltuin-Federatie, aan het woord, die eenige woorden wilde zereen over het speeltuinwerk en wel over de vraag of speeltuinen noodzakelijk zijn. Spr. beant woordde deze vraag bevestigend. Een voet balvereniging wordt dikwijls één, twee, drie opgericht en dan ziet men dadelijk resultaat. En dat ziet men van een speel tuin niet. Zulks gaat nas over laren vruch ten dragen. Maar toch moet de jeugd van de straat, want daar wacht haar het ge vaar. Daartoe moeten de ouders medewer ken en. al knet, dat soms een beet.ie moeite en vrijen tijd .het is de moeite waard. Speeltuinwerk kan niet gemist worden in een groote stad. Ook ouders zonder kin deren moeten daaraan medewerken. Spr. vroeg ten slotte, dat allen propagandisten zullen zijn voor de speeltuinen en het speeltuinwerk. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 15.16 uur en gaat vannacht te 3.14 uur onder. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Nieuwe maatregelen te wachten inzake de prijsbeheersching, (2e Blad). Reroepsvisschers hebben de voorkeur. (Bin nenland, 2e Blad). Buitenland De ontmoeting op den Brenner, (le Blad) Geruchten over Syrië, (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTETP EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1