STADSNIEUWS De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 31 Mei 1941 BELANGRIJK BRANDSTOFFENVRAAGSTUK Fa. de (lercq van Lennep Officieele Kennisgevingen Brandhout a 4.20 p. 100 K.G. leveren VRAGENRUBRIEK Laatste Berichten Binnenland Buitenland Dagbladreclame is niet te vervangen LEZING OVER BLINDHEID IN INDIË. Voor de vereeniging „Oost en West." Gisteravond werd in ,,'t Schuttershof" voor de afdeeling Leiden der vereeniging „Oost en West" een lezing gehouden door den heer J. Tyssen, rondreizend oogarts in Nederlandsch Iiidië' over zijn ervaringen, opgedaan tijdens zijn vele reizen door de tropen. Na kort welkomstwoord van den voorzitterder afdeeling Leiden, den, heer Slothouwer, zette ae heer Tyssen uit een met welke moeilijkheden de oogheel kunde in In-dié te kampen heeft. Gaat men in de Europeescho landen het aantal blin den na, dan vindt men overal het constante getal van 50 per 100.000.-Zoo gauw men ech ter in inheerasche kringen in de Orient dit getal onderzoekt, 'blijkt het overal ongeveer 10 maal zoo hoog te zijn, Deze blinden vindt men op bepaalde wijze .verspreid over de bevolking. De meest primitieve bevol king, de pomaden, kennen geen blindheid, hetgeenvoornamelijk te danken is aan het feit, dat de ongunstige omstandigheden het voortbestaan van de blinde leden van een stam onmogelijk maken. Zij worden aan hun lot overgelaten,:-als de'stam weer ven der 'trekt, zoodat zij meerendeels om het leven komen. Het meest intellectueele deel van de inheemsc-he bevolking vindt steeds op een of andere wijze den weg naar den oogarts,- indien zich de eerste telkenen van een komende blindheid gaan voordoen, waardoor de' kwaal dikwijls kan worden voorkomen. De groote; massa echter vindt dien weg niet, ten gevolge waarvan hier de meeste blindheid voorkomt. Een' deel van de oogziekten, die men in Indie aantreft, is ongeneeslijk, zooals zij' dat ook hier .zijn. Dit gebied is echter voor den practiseerend oogarts, niet het belang rijkste. De bestrijding van de ziekten, die wel te genezen zijn, of waarvan de gevol gen vobrkomen kunnen worden, eischt de geheele aandacht op. Drie' ziekten, die tot blindheid leiden' kunnen, zijn l'e meest voor komende. Spreker wijdde aan twee van deze ziekten, de TraChoom en de Staar bij zondere aandacht. De behandeling van de Staar is van deze twee de meest dankbare, aangezien resultaten' bereikt kunnen wor den, die voor de inlanders groote gevolgen hebben. Blinden kunnen namelijk, indien hun kwaal door Staar veroorzaakt is, met een kleine operatie en het dragen van een bril, weer in staat worden gesteld, te zien, dus werk te verrichten en in eigen onder houd te voorzien. Ook op de ambtenaren van het BinnehlancLsch Béstuur heeft dit een goede uitwerking. Hun stèun is bij alle werkzaamheden- op dit gebied onontbeer lijk, en de zoo duidelijke resultaten van Staarbehandeling ;doen hen de noodzaak zien van goede oogheelkundige zorg. Een groot deel van den avond besteedde spre ker aan het vertoonen van lichtbeelden, die ten volle'dë v.ele merkwaardige moei lijkheden illustreerdén waarvoor de oogarts in Indië zich geplaatst ziet en de omstan digheden belichtten, waarin de inheem- sche bevolking leeft. De heldere uiteenzetting en de goed ge kozen lichtbeelden toonden op duidelijke wijze, dat de oogarts in Indië niet alleen een moeilijke en noodzakelijke, doch tevens een zeer dankbare taak vervult, en dat dit arbeidsterrein ook in de toekomst nog groote mogelijkheden biedt. De heer Slothouwer sloot den avond met hartelijke woorden van dank aan den spre ker en een kort propagandistisch woord tot de belangstellenden. In het perceel Vrouwénsteeg 3 werd hedenmiddag een postzegelzaak geopend door den heer H. Lansdaal, die zijn reeds van zijn jeugd af bijeengebrachte postze gelverzameling thans in den handel brengt. De Leidsche philatelisten zullen in deze zaak ongetwijfeld allerlei van hun gading kunnen vinden. Wij merkten onder de on telbare brieven en kaarten, welke de heer Lansdaal ons toonde, zeldzame exemplaren. Vooral van kaarten en enveloppen, die door zegels en. stempels aan bekende vluchten, b.v. met de Graf Zeppelin, herinneren, is de nieuw zaak'goed voorzien. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Th. Kaptein, Hoofdstraat 62, Sassenheim. Bloembollenkweekerij, -handel en -export. Overleden éigenaar: Th. Kaptein; Sassen heim, d.d. 16 Dec. 1940, M. Bakker, Hoofdstraat 137, Sassenheim. Kistenfabricage en timmerbedrijf. Deze zaak is omgezet in een naamlooze vennoot schap onder den naam: M. Bakker en Zo nen, N.V. Duin-Exploitatie-Maatschappij „De Toe komst", Emmaweg 1 a, tfoordwijk. Overle den commissaris: Jhr. W. W. van Sminia. Nieuwe commissarissen: B. E. Ruijs, Rotter dam en J. H. Stahl, Rotterdam. Firma W. van den Wijngaard en Zonen, Oranjegracht 71, Lelden. Fabriek van ban ket, chocolade en suikerwerken. Uittredend vennoot: W. van den Wijngaard Sr,, d.d. 24 Mei 1941. CARILLON-BESPELING. Morgen, Eersten* Pinksterdag zal de stads- beiaardier, de heer Reinout Heering van 12.15 tot 13.15 uur het carillon van den Stad huistoren bespelen. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft In de afgeloopen maand f. 9008.26 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens f,. 776.16 aan den Ge meente-Ontvanger. Is nog steeds het VERGEET VOORAL NIET nü reeds voor Uw br andst-of>f e n voorraad voor den komenden winter te zorgen. Nü kunnen wdj U no^ .prima Electr. Brandhoutzagerij Filiaal KORTE DIEFSTEEG 6a LEIDEN TELEFOON 22332 3502 (Ingez. Med.) ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld: „De warmtegeleiding in vloeibaar Helium II", de heer B. F. Saris, geboren te Rotterdam en wonende te Leiden; idem tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: „Vrijwaring teen gebreke bij koop in Suid- Afrika" de heer P. van Wanmelo, geboren te Pretoria en wonende te Amsterdam. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechten: mej, W. J. Stehouwer (Bloemen- daal) en de heeren K. W. Cupures (Biltho- ven) en D. A. W. van Tets (Den Haag) voor het doctoraal examen Ned. taal- en letterkunde de heer J. G. M. van der Sandt (Alphei! a, d. Rijn) voor het doctoraal examen wis- en na tuurkunde, hoofdvak sterrekunde ,de heer A. Blaauw (Groningen); voor het voorbereidend kerkelijk examen de heer A. Verstraaten (Leiden) voor. het candidaats-examen klassieke taal- en letterkunde mej. H. Heymans (Lei-, den) en de heer F. W. Sa-as (Amersfoort) en voor het candidaatsexamen theologie de heer H. C. Kranendonk (Den Haag). (Men zie voor verder Stadsnieuws Pag. 2 van het Tweede Blad). THEO VAN DER PAS. Het enorme succes, dat Theo van der Pas oogstte bij het in grooteri getale opgekomen auditorium, dat de Stadszaal wel haast vol komen vulde, vloeide niet slechts voort uit populariteit en geliefdiheid, die deze pianist als begeleider van vooraanstaande solisten geniet, maar was ook een gevolg van zijn innemend, schoon niet steeds diep Chopin- spel, dat speciaal na de "pauze, tijdens de vertolking van 8 Etudes, in de hoogste mate insloeg. Daaronder was zeker een der moei lijkste n.l. die in a kl. t. op. 25 no, 11: de interpretatie dezer Etudes, waarin tech nisch zulke hooge eischen gesteld worden, stond ^rel in een zeer gelukkig teeken! Ook de toegiften, n.l. drie Ecossaises en de Valse in cis kl. t. speelde hij' op een wijze, die te recht de levendigste toejuichingen kon ver werven. Wij hoorden in de Sleutelstad zoowel als elders reeds zóóvele vermaarde Chopinspe- lers, dat het geenszins een kleineering be- teekent, wanneer wij v: d. Pas nog niet op één lijn kunnen stellen met de grootsten op dit gebied. V. d. Pas zal de eerste zijn, om dit te begrijpen en ons deze vaststelling niet euvel te duiden. Hij weet uit jarenlange er varing door zijn optreden mét solisten, wat op solistisch gebied bereikt kén worden. Een pianist, wiens specialiteit het accompag- neerèn is, kan zich nu eenmaal niet plotse ling opwerken tot het niveau van den solist, die zich bij voortduring op Chopin heeft inge steld. Ons tenminste is géén pianist bekend, die beide opgaven tegelijkertijd evenwaardig beheerscht. Dit neemt echter niet weg, dat óók v. d. Pas voortreffelijke dingen heeft gedaan in een keuze van meest overbekende composi ties, Hij weet bij voortduring zijn gehoor te boeien, al mag men dan soms een teederder poëtischer of geacheveerder belichting wen- schen, in enkele oïiderdeelen een andere op vatting zijn toegedaan, of een zekere'wille- keur in de tenjpi constateeren, waardoor niet steeds de allerhoogste waarden tot ex pressie komen. Doch men vergeeft hem dat gaarne en het doet er eigenlijk weinig toe: hóófdzaak is, dat een pianist, ons wat te zéggen heeft en dat is bij v. d. Pas zeker het geval! Ondanks zijn groote bescheidenheid gaat er van zijn spel een zekere suggestie uit, die een onmiddellijk contact'met de toe hoorders tot stand brengt. Zoo was, na het ietwat aarzelende begin de te langzaam gespeelde Ballade id As gr t. óp 47 een ononderbroken stijging merk baar, die haar hoogtepunten vond in de be kende Regendruppel-prélude en de Fanta sie in f. kl. t. Populair in den besten zin des woords was de smaakvolle keuze, waarmee hij de harten van zijn auditorium, w.o. zich vele jeugdige muziekenthousiasten van beiderlei kunne bevonden, overtuigend won. Op eén enkele inzinking na, bleek hij technisch volkomen opgewassen tegen de dikwijls zware Chopin-opgaven, waarbij zijn weldadig, veelal mooi zingend toucher, dat een rijke klankschakeering in zich bergt, als voornaamste factor gelden mag. Het verheugde ons, dat v. d. Pas, wiens faam als accompagnateur nauwelijks groo- ter kan worden, zich blijkbaar thans ook als solist zoo gunstig vermag te ontwikkelen. Zijn recital heeft dan ook velen een onmis kenbaar muzikaal genot geschonken! C. te L, - Het secretariaat van de Ver. ,rTot Steun" is gevestigd bij mevrouw J. C, Tjalsma—Vos, Koninginnelaan 61 alhier. In ieder geval is Standaard's brood beter. 3499 (Ingez. Med.) f EEN VOORBEELD DAT NAVOLGING VERDIENT. Winterhulp-Nederland deelt mede: Van een firma in de provincie Zuid-Hol land, mocht het provinciaal bureau te Den Haag een aanzienlijk bedrag ontvangen, in verband met de wijziging der omzetbelas ting, Genoemde wijziging was oorzaak, dat deze firma van talrijke leveranciers credit nota's voor teveel berekende bedragen heeft ontvangen. Van het standpunt uitgaande, dat het vrijwel onmogelijk zou zijn, de diverse klei ne bedragen te verdeelen onder haar cliën ten en de firma er ook zelf geen voordeel uit wilde trekken, heeft zij het totaalbe drag spontaap. ter beschikking van „Win terhulp-Nederland" gesteld, in de overtui ging, dat hierdoor het voordeel aan de ge meenschap komt. Wij hopen dat velen deze gezonde uiting van gemeenschapszin zullen navolgen, om op deze wijze hun steentje bij te dragen ter leniging van' den nood in de komende wintermaanden. DE FRANSCHE REGEERING OVER HET BOMBARDEMENT VAN SFAX. De Fransche regeering heeft zich genood zaakt gezien nog twee mededeelingen uit te .geven over het geval van het bombardement op Sfax in Tunis. In de eerste mededeeling wordt gezegd: ter rechtvaardiging van het bombardement op Sfax heeft de Engelsche propaganda ge probeerd, zich op de aanwezigheid van Ita- llaansche oorlogsschepen in deze haven of althans in de wateren van Tunis te beroe pen. Dit argument mist elke juridische waarde. De aanval kan ook geen rechtvaar diging vinden in de aanwezigheid van een torpedojager eener oorlogvoerende mogend heid, welke slechts enkele uren in de wate ren van Tunis heeft vertoefd. Een Fransche verklaring van 18 October 1912, die geschied is krachtens de ook door Engeland onder- teekende conventie van 'sGravenhage van 1907 staat volgens art. 5 aan de oorlogssche pen van oorlogvoerende landen toe, drie maal 24 uur in de wateren van Tunis te ver toeven. In de tweede mededeeling wordt gezegd: in een door een Engeischen zender ver spreide inlichting wordt aan het incident van Sfax een nieuwe lezing gegeven, door dat beweerd wordt, dat de Britsche lucht macht niet een Fransche haven, maar een „met munitie geladen Italiaansch vracht schip" heeft aangevallen, dat op de reede van Sfax in de lucht gevlogen is. Reuter heeft in dit verband gemeld, dat de R. A. F. rechtstreeksche treffers op dit schip ge plaatst heeft en dat de dikke rookwolk, dié uit het schip opsteeg, bewezen heeft, dat het vaartuig met munitie geladen was. Hiertegenover verklaart de Fransche re geering het volgende: „De waarheid is ge heel anders. De schade welke berokkend is aan het Fransche s.s. Rabelais, dat met phosfaat en niet met munitie geladen was, alsmede de schade aan een fapriek in de buurt van de haven, zijn het onweerlegbare bewijs voor de juistheid van het verslag, dat van Fransche zijde over dezen aanval is opgemaakt. De afleidingsmanoeuvres, zooals geschiedt In het verspreiden van valsche be richten, zijn slechts een bekentenis voor het feit, dat de Britsche regeering zich niet in staat acht, dezen aanslag te rechtvaardigen (DNB). GROOTE BRAND IN ROEMENIË. In de gemeente Garbovi, 80 K.M. van Boe karest, is gisteren' een brand uitgebroken, die zich door den snellen wind snel uit breidde. Hoewel uit Boekarest en andere plaatsen de brandweer te hulp kwam, waren des avonds reeds 125 boerenhuizen afge brand, waarvan 51 volkomen en 74 grooten- deels vernietigd waren. Ruim dertig stuks groot vee zijn In de vlammen omgekomen, verscheidene kinderen die in de huizen door den brand overvallen werden, kregen ern stige brandwonden. SCHOEISELDISTRIBUTIE. Dinsdag 3 Juni a.s. zullen, tusschen 9 en 12 uur, wederom volgnummers worden uit gereikt zoowel voor sohoenenbonnen No. 1 als voor schoenenbonnen No. 2 (z.g. Zomer- schoeisel) en wel voor: Dinsdag 3 Juni No. 1180 rood. Woensdagmorgen 4 Juni No. 181270 rood Woensdagnamiddag No. 1—90 oranje. Donderdag 5 Juni No. 271450 rood. Donderdagavond No. 91—150 oranje.. Vrijdag, 6 Juni No. 451630 rood. Zaterdagmorgen 7-Juni No. 631—720 rood. Zaterdagmiddag No. 151—240 oranje. Om teleurstelling te voorkomen wordt men er op attent gemaakt, dat slechts in hoogst noodzakelijke gevallen, bonnen No. 1 zullen worden afgegeven en dan nog aan diegenen die nooit een schoenenbon hebben ontvan gen, eveneens kan per maand, slechts aan één lid van een gezin een schoenenbon No. 1 worden verstrekt. Om het lange en vaak noodelooze vrach ten te voorkomen- wordt men dringend ver zocht niet voor 9 uur een file voor het Distributiekantoor te willen vormen. Men wordt er liogmaals aan herinnerd, dat ieder een persoonlijk, onder overlegging van zijn stamkaart, een schoenenbon kan komen af halen, kinderen onder 14 jaar onder bege leiding van één van de ouders; uitgezonderd kinderen beneden de 3 jaar, waarvoor men kan volstaan met- overlegging van de stam kaart. De Woensdag- en Zaterdagmiddagen zijn hoofdzakelijk bestemd voor kinderen, ter wijl de Donderdagavonden uitsluitend die nen voor diegenen, die overdag geen gele genheid hebben een schoenenbon aan te vragen. 3571 Leiden, 31 Mei 1941. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. WINTERHULP NEDERLAND. De Burgemeester van Leiden, Plaatselijk Directeur Leiden Winterhulp Nederland, maakt bekend, dat de aan deze gemeente 'toegewezen waardebonnen aan hen, die daarvoor in aanmerking kwamen, zijn uit gegeven. Nieuwe aanvragen voor hulpverleening voor dit seizoen kunnen, aangezien .geen waardebonneh meer beschikbaar zijn, tot zijn leedwezen- niet meer in behandeling worden genomen. Leiden, 31 Mei 1941. 3572 De Burgemeester van Leiden, Plaatselijk Directeur Leiden Winterhulp Nederland, STEVENINCK. WINANT IN NEW YORK AANGEKOMEN. De Amerikaansche ambassadeur in Lon den, Winant, is met het 'Clipper vliegtuig te New York aangekomen om verslag uit te brengen over den toestand in Engeland. Hij weigerde bij zijn aankomst eenige verklaring af te leggen en zeide eerst Huil en vervol gens Roosevelt te zullen opzoeken. De rede van den president noemde hij „indrukwekkend". Hij weigerde evenwel een mededeeling te verstrekken over den indruk, welken de rede in Engeland" gemaakt had. (D.N.B.). DE KWESTIE DER AMERIKAANSCHE LEVENSMIDDELEN VOOR EUROPA. De voorzitter der Amerikaansche commis sie van buitenlandsche zaken, George, heeft een voorstel van den democratischen sena tor Mc Carran om levensmiddelen naar Europa te sturen van de hand gewezen met de verklaring, dat de Amerikanen zich bij het overwegen van de mogelijkheid om le vensmiddelen te zenden naar de door Duitschland bezette landen, niet door me delijden mogen laten beheerschen. (D.N.B.) Casino-Theater. De bekende filmspe ler Harry Piel is deze week de gast in dit Theater en het is den trouwen bewonde raars van het witte doek bekend, dat, waar Harry Piel optreedt, men volop kan genie ten van sensatie. Zoo ook weer in de film „De Wildernis Roept" waar hij rustig te midden van de wilde dieren leeft. De eeni ge blanken, die dicht hij hem hun tent hebben opgeslagen zijn Helmer en zijn dochter Rose, een professor die daar spe ciaal jacht maakt op vlinders. Met deze menschen gaat hij veel om en met Rose in het bijzonder. Zijn ideaal is, om hier nog eens een theeplantage te stichten.. Aan de kust heeft een jacht zijn anker uitgegooid en de passagiers begeven zich met behulp van kleine bootjes naar 't strand. Aange trokken door de wildernis trekt Diana met 2 matrozen het oerwoud in, waar zij op een gegeven moment Roeder (Harry Piel) zien slapen naast een tijger. Wanneer deze begint te brullen, nemen zij de beenen. Maar als Roeder op zijn olifant Bobby er op uitgaat, komt hij haar met de 2 matro zen tegen. Hij laat haar dan zijn huis en de omgeving zien. Plots hoort zij de sirene van het jacht loeien, een teeken. dat men zich ongerust over haar begint te maken. Roeder zet haar dan op Bobby, de olifant die haar weg moet brengen. Een deel van het gezelschap van het schip gaat op jacht en brengt zichzelf in groot gevaar, door een stier, die door de wilde stammen die in deze wildernissen wonen, als heilig wordt beschouwd dood te schieten. Maar dank zij Roeder. kojnen zij er zonder kleer scheuren af. Wij zullen echter geen verdere bijzonderheden vertellen. U zult geen spijt van het zién van deze film hebben. e Trianon-Theater. De directie van het theater aan de Breestraat heeft voor de Pinksterweek een vrooïijke film op het pro gramma geplaatst, waarmede men zich uit stekend zal amuseeren. Theo Lingen speelt de hoofdrol in de door hem zelf geregis seerde film „Theo op het huwelijkspad" en men kan zich voorstellen', dat dit pad lang niet altijd over rozen voert. Datzelfde geldt trouwens niet alleen voor hem, maar even zeer voor zijn aangebedene, die een over dreven hoogen dunk heeft van haar too- neelistische gaven en Theo's liefde dan ook aanvankelijk versmaadt. Terwijl de arme Theo tot over zijn ooren verliefd is, en geen hooger ideaal kent dan een eenvoudig huis je, waarin hij met zijn Liesel wil samenwo nen. droomt de laatste van glansrollen in revues en dergelijke, waarin het publiek haar bewierookt en. op de handen draagt. Helaas, het ware theaterbloed stroomt niet door haar aderen en zij brengt het dan ook nauwelijks verder dan dat zij met een nummerbord de diverse scènes mag aan-, kondigen. Op alle mogelijke manleren tracht zij haar carrière in Plankenland te forceeren, maar de eene teleurstelling volgt op de andere en tenslotte is zij maar héél blij, dat Theo uitermate standvastig is in de liefde en on middellijk" bereid is het verieden te vergeten, wanneer zij berouw vol terugkeert. Overigens is de historie niet zoo eenvoudig als men uit het bovenstaan de wellicht zou afleiden. Integendeel, de film zit vol van kostelijke complicaties, die zich minder goed laten vertellen, maar des te beter aanzien. Gustav Froehlich, Hilde Krahl en Gusti Huber assisteeren Theo Lingen op voortreffelijke wijze en maken deze film tot een genoeglijke ontspanning, waarnaar men met genoegen kijkt. In het voorprogramma verdient een serie mooie opnamen onder den titel „Wind, wol ken en witte zeilen", speciale vermelding. Rex-Theater. „De baas in huis". De onafscheidelijke twee, Moser en Slezak ver tolken ook in deze film weer, met Maria Andergast, de hoofdrollen. Moser speelt de bescheiden rol van huisbewaarder; als het puntje bij het paaltje komt,blijkt hij ech ter de touwtjes in handen te hebben en ledereen m zijn huis te regeeren. Het is een uiteenloopende verzameling personen die in zijn huis, al naar gelang hunner financieele omstandighedeen, laag of hoog wonen. Allereerst woont er een operazan ger, hartstochtelijk' spiritist en sterrewi- chelaar, die totaal onder den invloed staat van zijn huisgenoot „professor Menarek", helderziende en gentleman-oplichter, even als een ietwat oudere gravin. De operazan ger (Slezak) verheugt zich in het bezit van een uiterst bekoorlijke dochter, Christa, die onder haar minnaars, professor Menarek, een verloopen zoon van de gravin en tot slot een beginnend operazangertje, die op de zolderkamer woont, telt. De laatstge noemde is natuurlijk degene aan wien zij uiteindelijk haar hart geeft. Dit levert ech ter heel wat moeilijkheden op en zonder den trouwen bijstand van huisbewaarder Bader zou dit zeker niet gelukt zijn. Tal van komische situaties ontstaan hier bij, zoo treedt o.m. op een van Menarek's séances, Napoleon, alias Bader, in levenden lijve op en dient den geleerden heer een oor vijg toe, die hem de wangen doét tintelen j Dat Menarek tenslotte ontmaskerd wordt, is hoofdzakelija Bader's werk. die daardoor de 'laatste hinderpaal voor Chrïsta's geluk opruimt. De hoofdrollen zijn bij voornoemd drietal in uitstekende handen, terwijl ook Frits Oelemans een zeer geslaagde creatie van den geraffineerden Menarek geeft. Het wereldnieuws completeert het aan trekkelijke programma. O O o Luxor-Theater. Het is al weer heel wat jaren geleden dat A. M. de Jong's be roemde boek „Merijntje Gijzen's Jeugd" van de pers kwam, maar menigeen zal zich deze mooie Brabantsche roman nog herin neren, Wat heeft men niet gelachen om. die avonturen van den ondeugenden maar zeer geloovigen Merijntje, die met zijn broertje de „mispels" stal uit den tuin van meneer Pastoor eh zoo'n goede vriend werd van den ge vreesden strooper „De Kruik". En wat heeft men niet in spanning gezéten bij al die kleine gebeurtenissen, welke steeds meer de komende groote botsing ,aanduidden tusschen „De Kruik" en den 'grensjager (beiden immers verliefd op Jan- nekee) en medelijden gehad met den on- schuldigen knaap, die er ten slotte de aan leiding toe was dat zijn vriend „De Kruik" voor vele jaren in het kot werd gestopt.. Het boek „Merijntje Gijzen's Jeugd" heeft op velen een diepen indruk gemaakt en daarom ook heeft de Luxor-directie de in dertijd van dit verhaal gemaakte film nog eens weer naar Leiden gebracht, waar zij stellig de noodige belangstelling zal trek ken. Want dit is inderdaad een zeer goede Hollandsche film, een film, welke ons boeit en gevangen houdt tot het laatste beeld! Prachtig spel geeft vooral Piet Bron als cle gevreesde, maar in zijn hart toch dikwijls zoo goedmoedige „Kruik" en wat een mag- nifieken partner vindt hij in dén kleinen, levendigen Marcel Krols, die ons den Me rijntje uit het boek ten voeten uit weet te schetsen. Er zijn verdienstelijke rollen van A. M. de Jong (als de pastoor), van Mimi Boesnach (als Jannekee) en van Marry Boda (als de grensjager) en ook de regie verdient veelszins een woord van lof! Bij zonder geestig is verder o.m. de ontmoeting weergegeven van Merijntje met Bloze- Kriekske en het drama van het kostbare kopje, dat kapot gegooid moest worden om Bloze-Kriekske's vriendschap te winnen Lido-Theater. Meine Tante Deine Tante, niet in de hoofdrollen Ralph Arthur Roberts, Oily Holzmann, onze bekende landgenoot Johan Heesters en vele ande ren, vertoont de geschiedenis van twee jonge menschen die beiden naar het con servatorium zijn gestuurd, de een (Tony) door haar moeder, terwijl Peter door zijn oom gestuurd is. Beiden voelen zich echter meer tot de moderne muziek aangetrokken en zoo kan het gebeuren, dat, na afloop van de repetities in het conservatorium wanneer de muziekleeraar Was weggegaan, Peter een complete band opricht. Wan neer de Prof. echter plotseling terugkomt en de muziek hoort, wordt Peter van het conservatorium weggestuurd. Peter's oom, een' verstokte vrijgezel, heeft intusschen dringend behoefte gekregen aan een eerste violist, maar moet tot zijn spijt ervaren dat zijn neef hem niet kan helpen. Wan neer hij dan nog hoort van de trouwplan nen van Peter en Tony, weigert hij zijn toestemming.. Ook Tony's moeder geeft geen toestemming. Peter wil nu direct weg gaan en trouwen, doch Tony is bezadigder en wil door een list haar doel trachten te bereiken. Hiertoe verkleedt ze zich als zi geunerjongen en begint in den tuin van Peter's oom gekomen, op haar viool 'te spe len, Wanneer deze het spel hoort is hij di rect verrukt en noodigt hij haar uit bin nen te komen. Wanneer dan blijkt dat zij ook nog op een zeer oud instrument kan spelen staat het vast, dat hij haar niet meer laat gaan. Ten slotte komt het be drog uit. Peter heeft intusschen ook niet stilgezetenDie heeft Tony's moeder naar het slot van zijn oom gelokt. Daar vindt een ingewikkelde, maar voor een ieder ge lukkige ontknooping plaats. In het voorprogramma komt na het journaal een film waarin de organisatie van een circus beschreven wordt. Rest nog te vermelden, dat men Zaterdag en' de beide Pinksterdagen de 6 Brox kan bewon deren. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2